تحصیل دکترا در آلمان

17 نظر

تحصیل دکترا در آلمان، هزینه دکتری و شرایط سنی تحصیل در آلمان، وضعیت ویزای همراه، مدارک لازم جهت تحصیل در آلمان، دانشگاه های برتر این کشور و دیگر نکات مهم در ارتباط با تحصیل دکترا در آلمان را در این مقاله تجزیه و تحلیل دقیق و علمی خواهیم کرد. جهت تحصیل دکترا در آلمان چه مدارکی مورد نیاز است؟ دکترا در آلمان چند سال زمان می برد؟ آیا دانشجویان دکترا در آلمان حقوق می گیرند؟ در این مقاله به پاسخ این سوالات و همچنین دیگر ابهامات شما عزیزان در ارتباط با تحصیل دکترا در آلمان خواهیم پرداخت. موسسه ملک پور در تمامی مسائل مهاجرتی اماده خدمت رسانی به متقاضیان می باشد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با موسسه تماس برقرار کنید تا مشاورین ما با ارائه مشاوره تلفنی رایگان، در این امر مهم شما را راهنمایی کنند و در مسیر صحیح قرار دهند. در ادامه به بررسی تمامی موارد مربوط به تحصیل در مقطع دکترا در کشور آلمان خواهیم پرداخت و امیدوار خواهیم بود این مقاله برای شما متقاضیان مفید واقع شود.

خرید ملک در مالزی

فراغ التحصیل دکترا در آلمان

شرایط تحصیل دکتری در آلمان

آلمان هفتمین کشور پر بازدید در جهان شناخته شده است. کشور آلمان از نظر موقعیت جغرافیایی در قاره اروپا قرار گرفته است. سوئیس، اتریش، هلند و بلژیک از همسایگان آلمان به شمار می روند. شهر برلین بزرگترین شهر و پایتخت آلمان می باشد. حدود 83 میلیون نفر در آلمان زندگی می کنند که تعداد کثیری از این مردم از دین مسیحیت پیروی می کنند و بقیه مردم ادیان دیگری را می پرستند. زبان رسمی و ملی آن ها زبان آلمانی است. بعد از کشور روسیه آلمان دومین کشور پرجمعیت جهان می باشد. این کشور به دلیل سیستم آموزشی قوی و پیشرفته ای که دارد، دانش آموزان و دانش جویان بسیاری را جذب خود می کند. آلمان دارای دانشگاه ها و آموزشگاه های تاریخی زیادی است که این موضوع نیز سبب جذابیت این کشور برای دانشجویان شده است. همچنین سالانه افراد زیادی برای تحصیل دکترا در آلمان به این کشور مهاجرت می کنند. در ادامه مقاله به بررسی کامل شرایط تحصیل دکترا در آلمان خواهیم پرداخت.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل مجانی در آلمان


فایل صوتی موسسه MIE در مورد تحصیل مجانی در آلمان

انواع روش های تحصیل دکتری در آلمان

افرادی که به دنبال ادامه تحصیلاتشان در مقطع دکترای کشور آلمان هستند، می توانند به دو روش به آن دست یابند. این دو روش با نام دکترای فردی و برنامه دکترای ساختار یافته شناخته می شود که در ادامه به شرح هر دو روش پرداخته ایم.

 • دکترای فردی

قبل از هر چیزی باید بگوییم که این دوره از محبوبیت بیشتری در میان دانشجویان و متقاضیان تحصیل دکتری در آلمان برخوردار است، چرا که دانشجو به صورت مستقل و تنها زیر نظر استاد راهنمایی که در ابتدا برگزیده، تحصیلات خود را پیش می برد. افراد در این نوع سیستم آموزشی، میبایست 3 الی 5 سال زمان صرف کنند و دانشجوی دکترای فردی نه تنها قادر به انجام پروژه های دانشگاهی خود خواهد بود، بلکه می تواند به دیگر پروژه ها و کارهای تحقیقی نیز رسیدگی کند.

 • برنامه دکترای ساختار یافته

دانشجویان می توانند در این روش تحصیلی برای اخذ مدرک دکترا، به زبان انگلیسی آموزش خود را کامل کنند. دانشجویان پس از پایان نامه، دانش خود را با آموزش های تکمیلی به اتمام می رساند و در این حین قادر به همکاری با دیگر موسسات نیز می باشند.

 

تحصیل رایگان در آلمان

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل رایگان در آلمان

در این مقاله ما راه های تحصیل رایگان در آلمان را به شما خواهیم آموخت.

مراحل اپلای دکترا آلمان

کشور آلمان تمام امکانات و نیازهای افراد را برآورده ساخته تا در بهترین شرایط، تحصیلات خود را در رشته مورد نظرشان ادامه دهند. رسیدن به مقطع دکترای دانشگاه های آلمان قطعا پس از عبور از مراحلی، امکان پذیر است. مراحل اپلای دکترا المان به شرح زیر است:

 • به پایان رساندن مقطع کارشناسی ارشد و اخذ مدرک این مقطع
 • تالیف مقاله علمی
 • تسلط کامل به زبان آلمانی و انگلیسی
 • انتخاب راه برای اپلای دکترا (دو راه بورسیه و پرداخت هزینه توسط دانشجو وجود دارد)
 • مکاتبه با استاد راهنما 
 • تکمیل مدارک مورد نیاز مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل
 • تدوین رزومه قوی
 • توصیه نامه
 • شرکت در آزمون ورودی یا مصاحبه حضوری دانشگاه هدف

مدت زمان تحصیل دکترا در آلمان

سال تحصیلی در آلمان در دو ماه از سال شروع می شود. یکی از این دوره ها ترم زمستانه می باشد که از یکم ماه اکتبر آغاز می گردد و دوره دیگر ترم تابستانه است که از اول ماه اوریل آغاز می گردد. طول مقاطع تحصیلی برخی از کشور ها با یکدیگر متفاوت است. اما به صورت کلی دوره تحصیلی دکترا در اکثر کشورها تقریباً 4 سال زمان می برد. دانشجویانی که مشغول به تحصیل دکترا در آلمان می باشند باید بدانند که مدت زمان تحصیل در این مقطع نسبت به نوع رشته ها تقریبا متفاوت است. اما به صورت کلی طول دوره تحصیلی دکترا در آلمان بین 3 الی 4 سال خواهد بود. این مقاله توسط موسسه و مهاجرتی ملک پور گردآوری و تدوین شده است. لازم به ذکر است که هرگونه کپی برداری و استفاده در مطالب دیگر از آن بدون ذکر نام منبع از نظر شرعی، قانونی و اخلاقی حرام می باشد و پیگرد قانونی خواهد داشت.

مدرک زبان برای دکترا در آلمان

زبان تحصیل در کشور آلمان به زبان انگلیسی و آلمانی می باشد و روش تحصیلی که توسط افراد انتخاب می شود، در مقطع دکترا مشخص می کند که بیشتر با زبان انگلیسی سروکار داشته باشند یا آلمانی. در واقع دانشجویان روش تحصیلی فردی، قادر به نوشتن تز خود به زبان انگلیسی می باشند و بقیه آموزش خود را بیشتر به زبان آلمانی خواهند دید.

این در حالی است که افراد با ورود به روش تحصیلی Structurd PhD یا همان برنامه دکترا ساختار یافته، زبان انگلیسی، زبان آموزش آنان خواهد شد و غالبا دروسی که به این دانشجویان ارائه می شود، به زبان انگلیسی می باشد. هرچند که برای تسهیل در کار افراد و پیشرفت روز افزون آنان، داشتن تسلط نسبی روی زبان آلمانی مفید و بسیار کارگشا خواهد بود. در حالت کلی زبان آلمانی در سطح B2/C1 و انگلیسی در سطح 7 لازم است.

شرط معدل برای مقطع دکتری در آلمان

آموزش رایگان برای تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان، یکی از مشخصه های تحصیل در آلمان می باشد. شاید برای بسیاری از افراد این دغدغه وجود داشته باشند که با چه معدلی می توانند وارد دانشگاه های آلمان شوند، که در پاسخ باید گفت؛ رشته و دانشگاه انتخابی آنها مشخص می کند که با چه شرایط و معدلی، قادر به تحصیل در مقطع دکتری آلمان می باشند. به صورت کلی حداقل gpa 2.5 یا به عبارتی در سطح B+ مورد نیاز است.

شرط سنی تحصیل در مقطع دکترا در آلمان

در کنار تمام شرایطی که برای ورود به مقطع دکترای آلمان وجود دارد، شرط سنی نیز به چشم می خورد. شرطی که با عدد 45 مشخص شده و متقاضیان ورود به مقطع دکترای آلمان باید تا قبل از 45 سالگی تصمیم به ادامه تحصیل در این مقطع را بگیرند.

تحصیل دکترا در آلمان PHD با فاند (بورس کامل)

مطابق با بورسیه هایی که آلمان برای مقطع دکتری برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته، دانشجویان بین المللی این شرایط را دارند تا با دریافت این بورسیه های تحصیلی هزینه های زندگی خود را در هنگام تحصیل تامین نمایند. بورسیه تحصیلی در آلمان به شرح زیر می باشد:

 • بورسیه های تحصیلی DAAD

این بورسیه به دانشجویان بین المللی در مقطع دکتری که واجد شرایط می باشند اعطا می شود و متقاضیان ماهیانه مبلغ 1200 یورو به عنوان کمک هزینه دریافت می نمایند. این بورسیه توسط مجموعه ای با 13 سازمان عضو به دانشجویان بین المللی ارائه می شود.

 • بورسیه کمک هزینه دانشجویی

در صورتی که استاد راهنما یا سوپروایزر دانشجو را به بنیاد علمی دانشگاهی در آلمان معرفی نماید دانشجو ماهیانه 1250 یورو به عنوان بورسیه دکترا آلمان دریافت می نماید.

دانشجویان که تمایل به اخذ بورسیه دکترا آلمان می باشند باید واجد شرایط زیر باشند:

 • ارائه مقالات بین المللی ISI، تالیف کتاب و.. که نشان دهنده قدرت علمی دانشجو می باشد.
 • دانشجو باید از سمت یک استاد راهنما یا سوپر وایزر پذیرش داشته باشند.
 • ارائه مدرک فوق لیسانس که مورد تایید دولت کشور آلمان باشد.
 • ارائه رزومه قوی توسط دانشجو

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دکترا در آلمان

بیش از 500 موسسه آموزش عالی در آلمان مشغول به فعالیت می باشند. دانشگاه های عالی رتبه و تاریخی آلمان این کشور را در دسته بهترین مقاصد جهان جهت تحصیل قرار داده است. همین موضوع باعث شده است که دانشجویان زیادی از سراسر دنیا با هدف تحصیل مهاجرت به آلمان داشته باشند. جالب است بدانید که متفکرین و فیزیکدان های بسیاری در این کشور به تحقیق و تحصیل پرداخته اند که آلبرت انیشتین، فیزیکدان معروف نظری یکی از مشهورترین آن ها می باشد. یکی از دیگر مزیت های تحصیل دکترا در آلمان، مقرون به صرفه بودن هزینه دانشگاه های این کشور است. در آلمان برخی از دانشگاه ها بدون در نظر گرفتن ملیت افراد از دانشجویانی که در مقطع دکترا تحصیل می کنند شهریه ای دریافت نمی کنند. در ادامه برای شما عزیزان جدولی آورده تهیه شده که برخی از بهترین دانشگاه های آلمان و رتبه آن ها را به نمایش گذاشته است:

رتبه کشوری

رتبه جهانی

دانشگاه

1

87

دانشگاه فنی مونیخ

Technische Universität München

3

98

دانشگاه هایدلبرگ آلمان

Ruprecht Karls Universität Heidelberg

4

153

Karlsruhe Institute of Technology (Universität Karlsruhe)

5

156

Universität Hamburg

6

160

دانشگاه آخن آلمان

Rheinisch Westfalische Technische Hochschule Aachen

7

161

دانشگاه بن

Rheinische Friedrich Wilhelms Universität Bonn

8

185

Freie Universität Berlin

9

199

Technische Universität Dresden

10

204

Universität Freiburg

11

220

دانشگاه توبینگن آلمان

Universität Tubingen

12

226

دانشگاه هومبولت برلین آلمان

Humboldt Universität zu Berlin

13

233

دانشگاه کلن آلمان

Universität zu Köln

14

236

دانشگاه مونستر

Universität Münster

15

261

Johannes Gutenberg Universität Mainz

16

270

(1) Friedrich Alexander Universität Erlangen Nürnberg FAU

17

273

Georg-August-Universität Göttingen

18

273

دانشگاه لایپزیگ آلمان

Universität Leipzig

19

293

Universität Würzburg

20

316

Universität Duisburg Essen

مدارک لازم برای تحصیل دکترا در آلمان

دادنشجویان و متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا در آلمان را دارند، ابتدا باید مدرک خود را با مدارک کشور آلمان معادل سازی کنند. برای کشور آلمان این موضوع حائز اهمیت می باشد. همچنین در صورتی که شما خواهان تحصیل دکترا در آلمان هستید در باید یک استاد راهنما در این کشور برای خود انتخاب کنید. این شخص به شما کمک بسیاری در طی این مسیر خواهد کرد. استاد راهنما باید پذیرش شما را تایید کند و نظر ایشان به مقدار زیادی مورد توجه می باشد و از اهمیت زیادی نیز برخوردار است. این شخص می تواند یک راه ارتباطی بین شما و دانشگاه مورد نظرتان در کشور آلمان باشد. یکی دیگر از موارد بسیار مهم برای دانشجویان مقطع دکترا، تسلط به زبان آلمانی و انگلیسی می باشد. در حالت عادی تحصیل متقاضی به زبان آلمانی نیاز دارد و در حالت سازمان یافته تحصیل در این مقطع دانستن زبان انگلیسی مورد نیاز می باشد. به صورت کلی مدارک لازم جهت تحصیل دکترا در آلمان به شرح زیر است:

 • مدارک فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد از یک دانشگاه معتبر
 • ارسال رزومه تحصیلی که در آن تخصص و مهارت شما به صورت دقیق آورده شده باشد.
 • اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید، مدرک زبان آیلتس 7 الزامی است
 • انتخاب یک استاد راهنما در آلمان جهت پشتیبانی و راهنمایی شما در این زمینه
 • ارائه فرم انگیزه نامه که در آن هدف شما از تحصیل در این مقطع و رشته ای که تمایل به تحصیل در آن دارید را مشخص می کند.

شرایط پیدا کردن سوپروایزر برای دکتری در آلمان

از آن جایی که مراحل اخذ پذیرش تحصیل دکترا در آلمان کار راحت و آسانی برای اشخاص عادی نخواهد بود، متقاضی نیاز دارد شخصی در این مسیر او را راهنمایی کند و ارتباط بین شخص و دانشگاه را برقرار سازد. همان طور که در مطالب بالا آورده شد یکی از شروط اصلی برای متقاضیانی که قصد تحصیل دکترا در آلمان را دارند، یافتن استاد راهنما یا همان سوپروایزر است. شما به عنوان دانشجو در ابتدا باید شخصی را پیدا کنید که پل ارتباطی بین شما و دانشگاه مورد نظرتان باشد. دانشجو باید درخواست خود را برای چندین استاد راهنما ارسال کند تا در نهایت استاد راهنمای مورد نظر خود را پیدا کند. لازم به ذکر است بسیار حائز اهمیت است که این شخص را قانع و راضی کنید که شما صلاحیت تحصیل در کشور آلمان و دانشگاه مورد نظر را در مقطع دکترا دارا می باشید. نظر سوپروایزر در این رمینه برای دانشگاه از اهمیت بسیاری برخوردار خواهد بود. استاد راهنما یا سوپروایزر به شما کمک می کند که مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه را راحت تر و سریع تر به انجام برسانید یا حتی در یافتن فاند دکتری آلمان راهنمای شما باشد.

رشته های تحصیلی مقطع دکترا در آلمان

تقریبا بهترین رشته های تحصیلی در آلمان وجود دارند. نه تنها رشته های اصلی بلکه گرایش ها و زیرشاخه های آنها نیز در دانشگاه های آلمان و تا مقطع دکترا، ارائه می گردد. رشته های پرمتقاضی مانند مهندسی، هنر، علوم کامپیوتر و... برای دکتری در آلمان تدریس داده می شود.

دکترای شهرسازی در آلمان

رشته شهرسازی یکی از رشته های پرطرفدار و البته آینده دار کشور آلمان می باشد که در بهترین دانشگاه های آلمان وجود دارد. تدریس در این رشته به زبان آلمانی می باشد و افراد می توانند تا مقطع دکترای شهرسازی در آلمان با انتخاب گرایش های متفاوت این رشته، به تحصیل بپردازند.

دکترای معماری در آلمان

افراد برای ورود به مقطع دکترای معماری در آلمان، میبایست قبل از آن موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد این رشته شده باشند و سپس به مدت 4 سال ، مقطع دکترای معماری را به پایان رسانند. برای تحصیل در مقطع دکترا در رشته معماری آلمان، داشتن مقاله های تالیفی، بسیار مهم است.

دکترای روانشناسی در آلمان

از آنجایی که رشته روانشناسی در آلمان بیشتر بر پایه تحقیقات و پژوهش می گذرد، بدیهی است که زبان اصلی برای آموزش؛ زبان بین المللی باشد. از همین رو تحصیل در همه مقاطع مختلف رشته روانشناسی به خصوص دکترا، با زبان انگلیسی پیش خواهد رفت و داشتن مهارت این زبان، ضروری می باشد.

دکترای مدیریت در آلمان

ارائه مقالات علمی، رزومه قوی و همچنین تسلط روی زبان آلمانی و انگلیسی، از شرایط مهم در زمان ورود به مقطع دکترای مدیریت در آلمان می باشد. همچنین بعضی از دانشگاه های آلمان برای جذب دانشجو در این مقطع، اقدام به برگزاری آزمون یا مصاحبه می کنند.

تحصیل دکتری حقوق در آلمان

افراد برای تحصیل دکتری حقوق در آلمان، میبایست مدرک 4 ساله حقوق که معادل با اولین آزمون دولتی کشور آلمان می باشد را کسب کرده باشند. متقاضیان با دو روش مدرک حقوقی و غیر حقوقی می توانند وارد مقطع دکترا شوند و تحصیل در این مقطع قطعا به زبان آلمانی خواهد بود.

میزان حقوق دکترا در آلمان

حقوق دکترا در آلمان بر مبنای قرارداد دستمزد فدرال به برخی از دانشجویان این دوره تعلق میگیرد. میزان حقوق دکترا در آلمان 3500 تا 4000 یورو می باشد که البته باید توجه داشت این مبلغ در برخی دانشگاه ها ارائه می شود. به طور کلی حقوق فارغ التحصیل دکترا در آلمان به عوامل مختلفی همچون: میزان تحصیلات، مهارت، رشته انتخابی، منطقه و... بستگی دارد. در واقع شرایط و وضعیت افراد است که تعیین کننده دریافتی آنها در کشور آلمان می شود.

اما به طور کلی افراد با مدرک دکترا حداقل 29 درصد بیشتر از بقیه مقاطع تحصیلی، دریافتی خواهند داشت که این عدد با توجه به عواملی که ذکر شد، دگرگون خواهد شد. متقاضیان کار در آلمان، با اخذ مدرک دکترا نه تنها با ریسک کمتری کار مناسب را پیدا خواهند کرد، بلکه از مزایایی همچون بدست آوردن اقامت آلمان نیز برخوردار می شوند. براساس آمار و ارقام، میزان حقوق شخصی با مدرک دکترا در کشور آلمان، حداقل سالیانه به 50 هزار یورو می رسد.

شرایط اخذ ویزا برای همراهان دانشجوی دکتری در آلمان

دانشجویانی که با هدف تحصیل دکترا در آلمان به این کشور مهاجرت می کنند، ممکن است مجرد، متاهل و یا حتی دارای فرزند باشند. گاهی اوقات متقاضیان نیاز به داشتن همراه دارند و قصد دارند در طول مدت تحصیلشان والدین، همسر یا فرزندشان هم نیز در آلمان مستقر باشد. این امر سبب راحتی و اطمینان خاطر دانشجو می شود. این امکان برای شما وجود دارد که همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را به آلمان ببرید. تنها در صورتی می توانید پدر یا مادر خود را به عنوان همراه به آلمان ببرید که شما خردسال باشید و نیاز به مراقبت داشته باشید که این امکان در مقطع دکترا وجود ندارد. خانواده شما تا زمانی که خودتان مشغول به تحصیل هستید اجازه زندگی در کشور آلمان را خواهند داشت. دانشجو باید هزینه های زندگی لازم جهت تمامی اعضای خانواده را داشته باشد و این مبلغ را در حساب خود برای ویزای همراه آلمان نشان دهد. بهتر است که ابتدا شما به آلمان مهاجرت کنید و بعد از آن درخواست ویزای همراه بدهید.

 

نکات مهم در اخذ پذیرش و اپلای دکترا آلمان

روند اخذ پذیرش در مقطع دکترا در آلمان زیاد هم آسان نمی باشد و ممکن است حدود یک سال یا گاهی اوقات حتی یک سال و نیم زمان ببرد. در مطالب بالا گفته شد که جهت تحصیل دکترا در آلمان باید یک استاد راهنما انتخاب کنید. متقاضی باید درخواست پذیرش را ابتدا برای چندین استاد راهنما ایمیل کند تا درنهایت توسط یکی از آن ها انتخاب شود. همانطور که گفته شد استاد راهنما یک پل ارتباطی بین شخص متقاضی و دانشگاه مورد نظر می باشد. دانشجو باید به وسیله مدارک تحصیلی، انگیزه نامه، نمرات بالای دانشگاهی و دیگر مسائلی که در این مقاله به ان ها اشاره نمودیم، بتواند استاد راهنما را قانع کند که پذیرش وی را تایید نماید و نامه پذیرش را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهد. گفته شد که طول دورره دکتری حدود 3 یا سال می باشد و پایان نامه در اکثر رشته باید با زبان آلمانی ارائه شود. یکی دیگر از مواردی که در پروسه اخذ پذیرش اهمیت بسیاری دارد مدرک آیلتس 7 می باشد. همچنین در صورتی که دانشجوی PHD می باشید باید بتوانید چندین مقاله در بین کمللی که از قبل نوشته اید را ارائه دهید.

کار بعد از تحصیل دکتری در آلمان

کشور آلمان دارای بازار کار قدرتمندی می باشد و کمترین نرخ بیکاری در اروپا را دارد. سالیانه دانشجویان بسیاری با هدف ادامه تحصیل به کشور آلمان مهاجرت میکنند. برخی از دانشجویان تصمیم دارند که پس از اتمام تحصیلشان به کشور خود بازگردند. اما در حالی که متقاضیان زیادی هستند که پس از فارغ التحصیلی در آلمان به دنبال کار در همین کشور خواهند گشت. کشور آلمان دارای فرصت های شغلی گسترده و سودمندی می باشد. شما به عنوان یک فارغ التحصیل در مقطع دکترا اجازه دارید به مدت یک سال یا در برخی موارد حتی تا یک سال و نیم در این کشور بمانید و به دنبال کار مرتبط با رشته دانشگاهی خود باشد. بهتر است که از ترم اخر دانشگاه این روند را شروع کنید. در واقع به شما برای این مدت کارت اقامت پس از تحصیل در آلمان اعطا می گردد. در صورتی که شخص متقاضی کار مورد نظر را بیاید باید قراردادی بین وی و کارفرما امضا شود و پس از گذشت سه سال از مدت قرار داد کاری شخص می تواند درخواست اقامت بلند مدت خود را ارائه دهد. پیشنهاد ما به متقاضیانی که قصد کار در کشور آلمان را دارند، مشاهده و خرید محصول گام به گام تا کار در خارج از کشور می باشد. این محصول را می توانید در سایت اصلی موسسه ملک پور تهیه بفرمایید.

مزایای تحصیل دکتری در آلمان

تحصیل در آلمان در همه مقاطع تحصیلی دارای مزایای بسیاری است که این مزایا در زمان ورود به مقطع دکتری، دوبرابر خواهد شد. تحصیل رایگان آن هم در بالاترین مقطع تحصیلی یعنی دکتری می توانند هدف و آرزوی خیلی از اشخاص باشد. تکمیل کردن تحصیلات در پیشرفته ترین سیستم آموزشی در کنار اساتید مجرب نیز می توان به عنوان یکی دیگر از مزایای تحصیل دکتری در آلمان نام برد. از دیگر مزایای تحصیل در مقطع دکترای این کشورعبارتند از:

 • بهره مندی از بهترین و به روز ترین سیستم و امکانات آموزشی
 • قرار گرفتن در میسر اخذ اقامت دائم و پاسپورت آلمان
 • یافتن شغل مناسب
 • دریافت حقوق ایده آل

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب دکترا در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

کار در جمهوری چک


سوالات متداول

آیا اپلای برای دکترا در آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی دارد؟

بسته به رشته و دانشگاه انتخابی عموما در سطح B2 تا C1 نیاز است.

دکترای روانشناسی در آلمان به چه زبانی تدریس می شود؟

غالبا به زبان انگلیسی تدریس می شود و مدرکی در سطوح آیلتس 6 تا 7 یا تافل 100 لازم دارد.

شرایط دریافت حقوق دکتری در آلمان به چه نحوی است؟

حقوق دکتری در آلمان به بعضی از دانشگاه ها تعلق دارد و در رشته های پرطرفدار اعطا می شود.

شرط سنی پذیرش دکترا در آلمان چند سال است؟

پذیرش دکترا در آلمان دارای انعطاف در مبحث سن است و بیشتر اهمیت در درخواست کمک هزینه تحصیلی دارد که آن هم برای افراد زیر 31 سال احتمال بیشتری دارد.

 

_____________تحصیل دکترا در آلمان و سخن پایانی_____________

تحصیل دکترا در آلمان، دانشگاه های برتر این کشور، مدارک مورد نیاز جهت تحصیل دکترا در آلمان، هزینه دکتری و شرایط سنی تحصیل در آلمان، شرایط کار دانشجو بعد از فارغ التحصیلی، اهمیت سوپروایزر یا استاد راهنما و دیگر مسائلی که به تحصیل دکترا در آلمان ارتباط داشت را در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی و دقیق قرار داده شد. کشور آلمان دارای دانشگاه های عالی رتبه و تاریخی بسیاری می باشد. به صورت کلی می توان گفت هزینه تحصیل دکترا در آلمان تقریباً رایگان می باشد حتی در برخی از دانشگاه ها به دانشجویانی که در این مقطع مشغول به تحصیل می باشند حقوق نیز پرداخت خواهد شد. در مطالب قبل از اهمیت استاد راهنما گفته شد. نظر استاد راهنما در اخذ پذیرش دانشجو بسیار حائز اهمیت خواهد بود. متقاضیان در طی این روند باید با دقت بسیاری قدم بردارند تا بتوانند نتیجه مطلوبی را از تصمیمی که اخذ شده است دریافت کنند. در تمامی مسیرهایی که هر شخص برای ادامه زندگی و یا ادامه تحصیل خود انتخاب می کند نیاز است که از فرد یا افرادی با تجربه راهنمایی و مشورت بگیرد. این انتخاب سبب موفقیت وی خواهد شد. در این مقاله سعی بر آن داشتیم که به تمامی سوالات و ابهامات شما عزیزان پاسخ دهیم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل دکترا در آلمان و مهاجرت به دیگر کشور ها دارید می توانید در قسمت پرسش و پاسخ مقاله آن را مطرح کنید تا کارشناسان موسسه ملک پور دراسرع وقت به آن ها پاسخ دهند. همچنین این امکان برای شما فراهم شده است که با برقراری تماس تلفنی با موسسه و طی یک مشاوره تلفنی رایگان، به پاسخ تمامی سوالات خود را در راستای مهاجرت دست یابید. در صورت رضایت از متن این مقاله لطفا پنج ستاره به آن بدهید.

امتیاز 4.17 از 5 ( 5 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
forouz alsadat fetemi
سلام، آیا به دانشجوی دکتری رشته فیزیک حقوقی تعلق میگیرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز در مقطع دکتری با توجه به اینکه دانشجویان به کارهای تحقیقاتی می پردازند معمولا حقوق نیز دریافت می نمایند.
جلال مولایی
سلام اشاره فرمودین حداکثر سن برای مقطع دکترا ۴۵ سال میباشد . یعنی بالای این سن هیچ شانسی ندارند
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز در صورت داشتن یک رزومه قوی ممکن است بتوانید اقدام نمایید‌
کوثر سواری
سلام ممنون از سایت خوبتون هزینه تحصیل در مقطع دکترا رشته داروسازی در المان چقدر هست؟ و ایا میشه در این رشته بورسیه دریافت کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست گرامی. در صورتی که شما به زبان آلمانی مسلط باشید امکان تحصیل رایگان به زبان آلمانی را در این رشته خواهید داشت و دریافت بورسیه و فاند نیز امکان پذیر است اما به شرایط متقاضی بستگی خواهد داشت.
کریمیان
سلام/ می تونیم به زبان انگلیسی هم در آلمان دکترا بخونیم یا فقط به زبان آلمانی هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله دوست عزیز، در صورت داشتن مدرک زبان آیلتس 7 می توانید پذیرش دکترا دریافت نمایید و یا به زبان آلمانی در سطح B2 یا C1 مسلط باشد.
مرجان
با سلام. من تافل ۸۰ انگلیسی دارم. یک مقاله isi. و کارشناسی ارشد مهندسی متالورژی از دانشگاه دولتی دارم. برای آلمان میتونم بورسیه دکترا بگیرم یا اتریش؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. در صورتی که پروپوزال شما مورد تایید اساتیدی از دانشگاه های آلمان یا اتریش قرار بگیرد شانس دریافت پذیرش خواهید داشت اما تضمینی برای دریافت بورسیه نمی توان ارائه نمود. ضمن اینکه برای تحصیل در این مقطع باید سطح زبان خود را تقویت نمایید.
حسین
سلام، آیا تحصیل دکترا در آلمان به زبان انگلیسی ممکن است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز امکان تحصیل در دانشگاه های بین المللی وجود دارد.
سینا وفایی
سلام. آیا برای مقطع دکتری در رشته زبانشناسی انگلیسی هم شانسی برای اخذ پذیرش هست؟ و اینکه آیا مدرک زبان آلمانی میخواد؟ مرسی
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز با توجه به رزومه و سوابق تحصیلی شما بایستی رشته های ارائه شده توسط دانشگاه ها بررسی گردد. مدرک زبان در حد b2 لازم می باشد.
سحر
سلام، رشته هایی وجود دارد که شانس دریافت استاد برای دکترا در اونها بالاتر باشه در آلمان؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. امکان تحصیل در مقطع دکترا در رشته های متعددی وجود دارد و دریافت پذیرش به شراط و رزومه شما بستگی دارد.
محمدی
سلام وقت بخیر ایا برای مقطع دکترا حتما باید مقاله داشته باشیم من ۳۱ سالمه و ارشد مدیریت دارم میخام برای دکترا اقدام کنم.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا داشتن مقاله و سطح زبان بالا لازم می‌باشد.
هانی
سلام بنده 42 سالمه سطح زبانم 7 هست و میخواستم برای مقطع دکترا اقدام کنم چه تمکن مالی مورد نیازه و ایا شرایط بنده میخوره ممنون میشم راهنماییم کنین؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. در صورتی که سوپروایزر داشته باشید میتوانید برای تحصیلی دکترا اقدام نمایید و معمولا حدود 12 هزار یورو باید تمکن در حسابتان قرار دهید.
Narges
سلام وقت بخیر میشه فول فاند در مقطع دکترا واسه المان گرفت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز در صورت داشتن رزومه قوی امکان اخذ فول فاند وجود دارد.
منیژه
سلام وقت بخیر بنده دکترای بیوتکنولوژی دارم و9سال سابقه کاردارم ایلتس 7 دارم البته چندسالی ازش گذشته و دارایی 7میلیارد دارم ایا میتونم برای دکترا در رشته ی دیگری تحصیل مجدد داشته یاشم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
باسلام دوست عزیز برای تحصیل در مقطع دکتری احتیاج به یک سوپروایزر خواهید داشت وکه رشته دکترا بایستی مرتبط با مقاطع قبلی باشد.
فرزانه قنبری
عرض ادب تحصیل دکتری تو المان شامل هزینه میشه؟ بعد من اگر تو المان پزشکی بخونم بیام ایران امکان کار دارم یا دوباره باید ایران معادلسازی انجام بدم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله میتوانید در این کشور به صورت رایگان در مقطع دکترا تحصیل نمایید. در صورتی که تحصیل پزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم باشد نیازی به معادلسازی مدرک نخواهید داشت.
هلیا سمیعی
درود و سپاس ایا نمیتونیم با زبان انگلیسی پزشکی بخونیم در المان؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. امکان تحصیل وجود دارد اما در بخش های بالینی حتما باید با زبان آلمانی آشنا باشید.
وحید خرمشاهی
سلام و درود تحصیل توی مقطع دکترا برای المان نیازمند زبان المانیه و ایا شامل فاند میشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. شما میتوانید به زبان انگلیسی و یا آلمانی برای تحصیل دکترا در آلمان اقدام نمایید و بسته به شرایطتان از فاند هم استفاده کنید.
سارینا گردآبادی
برای تحصیل دکتری در آلمان با زبان انگلیسی هم میشه اقدام کرد و فاند دریافت کرد تو مقطع دکترا؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله، این امر امکان پذیر است و به رشته تحصیلی، دانشگاه و اساتید شما بستگی دارد.
یحیی امین دوست
ایا تحصیل تو مقطع دکترا برای المان تمکن نیازه نشون بدیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله، شما تمکن مالی را برای هزینه های زندگی نشان خواهید داد و به مقطع تحصیلی ارتباطی ندارد.
مشاوره رایگان