سرمایه گذاری در ترکیه

9 اسفند 1400 30 نظر

سرمایه گذاری در ترکیه، روش های سرمایه گذاری در کشور ترکیه و هزینه اقامت ترکیه با خرید ملک در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. آیا با سرمایه گذاری در ترکیه می توان موفق به دریافت اقامت ترکیه شد؟ کدام طرق سرمایه گذاری در ترکیه منجر به اخذ اقامت ترکیه می شود؟ حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه چقدر می باشد؟ باتوجه به اینکه کشور ترکیه در همسایگی ما قرار دارد و از نظر فرهنگی نیز بسیار نزدیک به کشور ایران می باشد، خیلی از متقاضیان مایل به سرمایه گذاری و اقامت در این کشور می باشند. درخواست ها و سوالات مکرر شما سروران عزیز درخصوص اقامت و تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در این کشور و روش های مختلف آن، ما را بر آن داشت تا در مقاله حاضر به صورت جامع و تفصیلی به بررسی سرمایه گذاری در ترکیه بپردازیم. شما همراهان همیشگی ما می توانید برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و بررسی شرایط عمومی خود با موسسه ملک پور از سرتاسر دنیا تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

سرمایه گذاری ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

آشنایی با کشور ترکیه وشرایط سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه یا به طور رسمی جمهوری ترکیه، کشوری در قاره آسیا که بخشی کوچک از آن در شبه جزیره بالکان در جنوب شرقی اروپا قرار دارد، دارای شرایط و ضوابطی است که در این نوشتار به آن می پردازیم. کشور ترکیه به پایتختی شهر آنکارا با کشورهایی چون ایران، بلغارستان، یونان، گرجستان، ارمنستان، عراق و سوریه همسایه می باشد که سالیانه تجار زیادی از این کشورها برای سرمایه گذاری در ترکیه اقدام می کنند. کشور ترکیه بیش از 84.225.000 نفر جمعیت دارد و تولید ناخالص داخلی آن برای سال 2021 برابر با 1.386 تریلیون دلار می باشد. بخش های کلیدی اقتصاد ترکیه عموماً شامل گردشگری، نساجی، بانکداری، ساخت و ساز، لوازم خانگی، الکترونیک، پارچه، پالایش نفت، محصولات پتروشیمی، مواد غذایی، معدن، آهن و فولاد می باشد. اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا سرمایه گذاری در ترکیه در همه این بخش ها منجر به اخذ اقامت، و در نهایت تابعیت یا پاسپورت ترکیه می شود؟ آیا کشور ترکیه دارای روابط و معاهدات تجاری دوجانبه با کشور ایران می باشد که تضمین کننده سرمایه تجار برای سرمایه گذاری در ترکیه باشد؟ این مقاله متعلق به موسسه ملک پور می باشد و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع خلاف شرع و قانون می باشد.

سرمایه گذاری ترکیه

 

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه جهت اخذ اقامت ترکیه دارای شرایط و ضوابطی می باشد. در این زمینه باید گفت اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه امکان پذیر است. اهم موارد سرمایه گذاری در ترکیه که منجر به اخذ اقامت می گردد در ادامه با ذکر جزئیات عنوان می شود. جهت اخذ اقامت و تابعیت ترکیه می توانید برای خود به همراه خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال) اقدام نمایید. متقاضی اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری باید در یکی از زمینه های مورد تأیید دولت ترکیه با حداقل مبالغی که تعیین شده است اقدام نماید. پروسه دریافت اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری ترکیه عموماً بین 3 تا 6 ماه به طول می انجامید که در حال حاضر از سپتامبر سال 2018 این پروسه تا 2 ماه هم کاهش پیدا کرده است. متقاضی ابتدا اقامت موقت 1 ساله دریافت می نماید که قابل تمدید می باشد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت و کار آفرینی دارای شرایط و ضوابطی است که اگر مطابق با اصول آن اقدام گردد می تواند منجر به اخذ اقامت و در نهایت تابعیت کشور ترکیه گردد. بر اساس ماده 12 قانون شماره 5901 که در تاریخ 28 ژوئن 2016 اعلام شد و ماده 31 قانون 6458، با سرمایه گذاری ترکیه در محدوده و مبالغ تعیین شده توسط دولت ترکیه، افراد می توانند موفق به اخذ اقامت گردند. سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی در ترکیه زمانی منجر به اخذ اقامت ترکیه می گردد که شامل یک طرح تجاری قوی بوده و مورد تأیید وزارت صنایع و تکنولوژی قرار گیرد. سرمایه اولیه شرکت در ابتدا حداقل باید 10.000 لیر ترکیه یا معادل 2.600 دلار آمریکا باشد، و وزارت کار و امور اجتماعی تأیید نماید که برای حداقل 50 نفر از شهروندان کشور ترکیه اشتغال زایی نماید. سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی چنان چه گفته شد به آسانی امکان پذیر نمی باشد و افرادی که یک طرح تجاری قوی و پشتوانه مالی خوب داشته باشند، موفق می شوند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید املاک و مستغلات نیز امکان پذیر می باشد که با توجه به قوانین تغییر یافته در سپتامبر سال 2018، آسان تر نیز شده است. تا قبل از تغییر قوانین ترکیه در سال 2018 حداقل مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه در بخش املاک و مستغلات 1.000.000 دلار آمریکا بود، اما در حال حاضر جهت حمایت و استقبال از سرمایه گذاری خارجی این مبلغ به 250.000 هزار دلار آمریکا کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر سرمایه گذاری در ترکیه در بخش املاک به موجب انتشار قانون جدید در روزنامه مورخ 18 سپتامبر 2018، اگر ملکی به ارزش 250.000 دلار آمریکا یا معادل لیر آن که مورد تأیید وزارت شهرسازی قرار بگیرد می تواند منجر به اخذ اقامت کشور ترکیه گردد. یکی از شروط اخذ امامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری ترکیه در ملک این است که اجازه فروش آن را تا 3 سال ندارید.

همچنین شما با خرید ملک به ارزش حداقل 60،000 دلار نیز می توانید اقامت ترکیه را کسب کنید. در این روش اقامت 3 ساله اعطا می شود که از نوع توریستی می باشد؛ بدین معنا که شما اجازه کار در ترکیه را ندارید. البته در صورتی که بتوانید در این کشور استخدام شوید و بیمه بپردازید، یا اینکه شرکتی تاسیس کنید و 5 نفر از شهروندان این کشور را استخدام کنید، اجازه کار در این کشور به شما اعطا می شود. این اقامت 3 ساله توریستی تا 10 سال قابل تمدید است. 

خرید خانه ارزان در ترکیه

پیشتر گفته می شد بجای خرید ملک در کشور ترکیه بهتر است همان سرمایه را برای خرید ملک در کشور عضو اتحادیه اروپا مانند قبرس، یونان و اسپانیا هزینه کنید تا به نوعی اقامت اروپا را داشته باشید ولی اخیراً جذابیت های سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه دست کمی از کشورهای ذکر شده ندارد. همانطور که مطالعه فرمودید، قبلاً از دو راه خرید ملک 250 هزار دلاری و 60 هزار دلاری امکان اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک وجود داشت، ولی اخیراً روشی جذاب و خواندنی برای خرید ملک در ترکیه به وجود آمده است. به این طریق که متقاضی با پرداخت 150 هزار دلار به جای 250 هزار دلار، اقدام به خرید ملک در بخش های توریستی و ساحلی کشور ترکیه می نماید و 100 هزار دلار مابقی را شرکت های سرمایه گذاری در ترکیه بجای خریدار پرداخت می نمایند. خریدار بعد گذشت 4 سال از تاریخ خرید ملک امکان فروش آن را خواهد داشت و همچنین می تواند بجای فروش ملک خود در ترکیه، آن را اجاره داده و درآمد ماهیانه ارزی داشته باشد. همچنین خریدار می تواند از دو طریق از ملک خود سود ببرد، یا اینکه هر سال 2 ماه را به کشور ترکیه آمده واز ملک خود بازدید نموده و به تفریح و گشت و گذار بپردازد یا اینکه سود حاصله از اجاره ملک را که معادل آن دو ماه تفریح و گشت و گذار را به صورت ارزی دریافت نماید. در نتیجه خریدار عملاً هیچ ضرر اقتصادی از بابت سرمایه گذاری در کشور ترکیه نخواهد داشت و حتی می تواند به کسب درآمد ارزی نیز بپردازد.

سرمایه گذاری در ترکیه در اوراق قرضه دولتی، سهام و سپرده بانکی

سرمایه گذاری در ترکیهسرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی، سهام و سپرده بانکی دارای شرایط و ضوابط عمومی می باشد که اگر رعایت شود می تواند منجر به اخذ اقامت و در نهایت تابعیت ترکیه گردد.

 • سرمایه گذاری در ترکیه در اوراق قرضه دولتی با حداقل مبلغ 500.000 دلار یا معادل لیری آن که توسط وزارت خزانه داری و امور مالی کشور ترکیه تأیید گردد، امکان پذیر می باشد. در این روش اوراق قرضه دولتی را حداقل تا 3 سال نمی توان به فروش رساند.
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام صندوق سرمایه گذاری با حداقل مبلغ 500.000 دلار یا معادل لیری آن که توسط هیئت مدیره بازار سرمایه ترکیه مورد تأیید قرار گیرد با این شرط که حداقل 3 سال اجازه فروش ندارد.
 • سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده های بانکی مستقر در یکی از بانک های ترکیه با حداقل مبلغ 500.000 دلار یا معادل لیری آن، با این شرط که 3 سال حق برداشت ندارد و مورد تأیید اداره تنظیم بانکداری و بانک مرکزی ترکیه قرار گیرد امکان پذیر می باشد.

عموم قوانین سرمایه گذاری در ترکیه به موجب مقررات جدید منتشر شده در روزنامه رسمی در تاریخ 18 سپتامبر 2018 می باشد.

سرمایه گذاری از طریق خرید سهام در ترکیه

افرادی که قصد خرید سهام در ترکیه را به منظور سرمایه گذاری ترکیه دارند، باید این کار را با حداقل سرمایه 500.000 دلار انجام دهند و این اتفاق میبایست به تایید و موافقت هیئت مدیره بازار سرمایه ترکیه برسد. این تاییدیه زمانی صورت می پذیرد که افراد شرط نداشتن اجازه فروش سهام به مدت سه سال را قبول کنند. سرمایه گذاری از طریق خرید سهام، شرایط ویژه و مختص به خود را دارد که افراد برای وارد شدن به این حوزه، باید آگاهی کامل را در رابطه با آن کسب نمایند. از آنجایی که خرید سهام در ترکیه با حساسیت های دولت این کشور همراه است، متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری ترکیه از این روش را دارند باید این محدودیت و حساسیت ها را دانسته و با علم به آن، اقدام به خرید سهام و سرمایه گذاری کنند.

خرید بیزنس در ترکیه

خرید یک بیزنس و یا کسب و کار در ترکیه می تواند تضمین کننده آینده مالی درخشان برای سرمایه گذاران باشد. به شرطی که افراد به سراغ یک بیزنس پرسود، معتبر و دارای درآمد بروند که رسیدن به این اتفاق تاحدودی سخت و پیچیده می باشد. دویرکردن یا خرید بیزنس در ترکیه به معنای این می باشد که فرد متقاضی سرمایه گذاری، کسب و کاری را خریداری نماید که قبلا دارای رزومه قوی و سابقه فعالیت موفق در کشور ترکیه باشد. بعد از خرید بیزنس در ترکیه است که همه حساب های بانکی، امکانات، قرارداد و حتی مشتریان آن شرکت نیز به صاحب جدیدش، واگذار می گردد. بسیار مهم است که در زمان خرید بیزنس، ارزش گذاری دقیقی روی کسب و کار مورد نظر برای خرید، صورت پذیرد. توجه به دلیل فروش کسب و کار نیز  مهم است چرا که اگر کسب و کاری دارای سود قابل قبول باشد، در شرایط عادی کسی حاضر به فروش آن نمی باشد، پس تحقیق در این باره قبل از خرید بیزنس، امری مهم و غیرقابل اجتناب است.

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه 

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه همان است که با آگاهی و تخصص کامل صورت پذیرد. شرایط و ویژگی های  هر فرد و تخصص وی است که بهترین انتخاب برای سرمایه گذاری در ترکیه را مشخص می کند. اما به طور کلی با توجه به آمار سوددهی، می توان گفت که دو صنعت بهترین فرصت برای سرمایه گذاری ترکیه می باشد که یکی از آنها مربوط به صنعت پوشاک و دیگری املاک و مستغلات می باشد. البته بی گدار به آب زدن در این بخش هم می تواند زیان آور باشد و هرچند که این دو حوزه در لیست بهترین و سودآورترین سرمایه گذاری ها در ترکیه قرار گرفته اند اما افراد زمانی با موفقیت پیش می روند که با علم و تجربه کافی در مسیر آن قدم بگذارند.

فرصت های سرمایه گذاری در ترکیه

بسیاری از سرمایه داران ایرانی، کشور ترکیه را برای سرمایه گذاری خود انتخاب می نمایند. چرا که این کشور دارای فرصت های قابل قبولی برای پیشرفت افراد می باشد. براساس تجربه و آماری که از سرمایه گذاری در این کشور به وجود آمده از سال 2011 تا 2017، 3000 درصد بوده که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود. و در لیست سودآورترین کارها در کشور ترکیه، سرمایه گذاری قرار گرفته است. فرصت های سرمایه گذاری در کشور ترکیه متنوع بوده و متقاضیان با توجه به شرایط و وضعیت خود می توانند از طریق یکی از این فرصت های مهیا شده به سود قابل توجهی دست یابند. این فرصت ها را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری از طریق خرید سهام
 • سرمایه گذاری از طریق اوراق بهادار
 • سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی
 • سرمایه گذاری از طریق خرید املاک
 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی
 • سرمایه گذاری در صنف پوشاک
 • و...

بخش تکنولوژی و فناوری اطلاعات

سیاست های کشور ترکیه به سمت رشد دادن حوزه تکنولوژی و فناوری اطلاعات پیش رفته است. از همین رو فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در این بخش باز شده و متقاضیان با سرمایه گذاری در بخش های توسعه نرم افزار، فناوری نانو و الکترونیک، به سود قابل قبولی همرا با پیشرفت مضاغف خواهند رسید. بهترین بخش برای سرمایه گذاری در این حوزه، دانشگاه های ترکیه می باشد که راه را برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی باز گذاشته است.

خرید ملک و ساختمان سازی

بازار ساخت و ساز در کشور ترکیه از رونق و تب و تاب بسیار بالایی برخوردار است و می توان یکی از سودآورترین فرصت سرمایه گذاری را متعلق به این بخش دانست. حداقل مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری خارجی در حوزه خرید ملک و ساختمان سازی، 250 هزار دلار می باشد تا قادر به سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در کشور ترکیه با بهترین رشد قیمت سالانه املاک و مستغلات شوند.

بازار فروش پوشاک ونساجی

ترکیه لقب استراتژیک را به این صنعت داده است و حمایت ویژه ای را برای پیشرفت روز افزون حوزه فروش پوشاک و نساجی قرار داده تا به شهرت جهانی برسد. صادرات حال حاضر این صنعت به بیش از 20 میلیارد دلار رسیده است که براساس پیش بینی ها این عدد تا ده سال آینده به 100 میلیارد دلار خواهد رسید که همه اینها خبر از یک فرصت سودآور برای سرمایه گذاری می دهد.

انرژی و منابع طبیعی

تمام فعالیت های اقتصادی با انرژی و منابع طبیعی معنا پیدا می کند و به همیین دلیل است که کشور ترکیه سرمایه 130 میلیارد دلاری را به این حوزه اختصاص داده است. این کشور با قرار گرفتن در رده دهم استفاده از انرژی های تجدید پذیر، گام بلندی را در این زمینه برداشته است. سرمایه گذاری در زمینه انرژی هایی از قبیل: هیدرولیک، باد و خورشید می تواند با موفقیت همراه باشد.

خرید اوراق قرضه و سهام

برای بهره مندی از سود سرمایه گذاری در این فرصت، مراجعه به وبسایت رسمی SPK و افتتاح حساب ضروری است اما باید توجه داشته باشید که حسابی مورد قبول می باشد که در بانک های با مجوز SPK باز شده باشد. بهتر است که افراد با آگاهی دقیقی از نحوه خرید سهام، نرخ کمیسون ها، کارمزد معامله و... به دست آورند.

ایجاد کار و ثبت شرکت

بهره مندی از شرایط سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت ترکیه با داشتن حداقل سرمایه 13230 دلار، قابل اجرا است البته در کنار این مبلغ، هزینه های دیگری برای موفقیت در سرمایه گذاری با روش ثبت شرکت همراه با تکمیل مدارک مورد نیاز لازم می باشد. این مدارک شامل:

 • پاسپورت با اعتبار 6 ماهه
 • دو قطعه عکس
 • اساسنامه شرکت
 • مشخص نمودن درصد سهام هر سهام دار
 • تعیین مدیر

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت یا پاسپورت ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه می باشد، اگر شما چندین سال در ترکیه سکونت داشته باشید می توانید با رعایت شرایطی درخواست تابعیت یا پاسپورت ترکیه را داشته باشید. با توجه به اینکه کشور ترکیه تابعیت دوگانه را می پذیرد می توانید ملیت اصلی خود را حفظ کنید. با سرمایه گذاری در ترکیه می توانید ابتدا اقامت ترکیه را کسب نمایید و برای اخذ تابعیت یا پاسپورت ترکیه باید دارای الزامات و شرایطی رعایت شود که در ادامه بیان شده است:سرمایه گذاری در اتریش

 • حداقل سن 18 سال به بالا
 • لزوم حداقل 5 سال زندگی در ترکیه
 • حداقل حضور سالیانه: 6 ماه (در صورت ازدواج با فرد ترکی: 3 ماه)
 • اقامت از طریق تولد با رعایت شروط خاص
 • سلامت جسمی و روحی
 • عدم سوء سابقه
 • تسلط بر زبان ترکی در حد مکالمات روزانه

شانس اخذ شهروندی به میزان قابل توجهی بهبود خواهد یافت اگر شخص بتواند نشان دهد که برای فرهنگ و جامعه ترکیه اهمیت قائل بوده و سودمند است، مانند سرمایه گذاری در ترکیه که دارای منافع اقتصادی برای جامعه ترکیه باشد یا کار در یک شرکت ترکی و پرداخت مالیات، یا یک ورزشکار حرفه ای یا استاد دانشگاه باشید.

برای درخواست شهروندی ترکیه، باید اسناد زیر را به اداره دولتی محلی (معمولاً شهرداری) ارائه داد.

 • پاسپورت معتبر
 • 4 عکس در قطع عکس گذرنامه
 • اسناد اثبات روابط خانوادگی با همسر و فرزندان (در صورت لزوم)
 • گواهی اثبات سلامت ذهنی و جسمی خوب

همچنین جهت اثبات توانایی صحبت به زبان ترکی، می توانید با یک مقام دولتی در ترکیه مصاحبه انجام دهید، این مصاحبه ها شفاهی هستند. پس از تکمیل فرم ها و پرونده های لازم و پرداخت هزینه درخواست، اسناد و درخواست شما برای بازبینی به وزارت کشور ارسال می شود.کنسولگری ترکیه نتیجه را از طریق ایمیل به شما اطلاع خواهد داد. عموماً کشور ترکیه دارای قوانین انعطاف پذیری می باشد و اگر انطباق و سازگاری نسبی با سیاست های جامعه ترکیه داشته باشید، به صورتی که مشابه یک ورزشکار یا استاد دارای تأثیر مثبت باشید، ممکن است روند رسیدگی به پرونده و دریافت پاسپورت تسریع گردد.

حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه

حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه در مبحث سرمایه گذاری می تواند مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک باشد. خرید ملک در ترکیه میتواند شامل شرایط و مواردی خاص باشد. در موارد دیگری که برای اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری وجود دارد روش خرید سهام است. در روش خرید سهام در این کشور حداقل سرمایه گذاری در ترکیه مبلغ 500 هزار دلار آمریکا بوده که باید با این مبلغ سهام خریداری نمایید.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه دارای مزایا و معایبی می باشد که آگاهی و توجه به آنها می تواند بسیار تعیین کننده در انتخاب این کشورسرمایه گذاری در استرالیا برای سرمایه گذاری و اخذ اقامت باشد. عموم مزایای سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ اقامت آن به قرار ذیل می باشد:

 • پاسپورت ترکیه نسبتاً پاسپورت معتبری بوده و دارای رتبه 30 می باشد.
 • مدت زمان اعتبار پاسپورت ترکیه از ایران بیشتر بوده و به مدت 10 سال است.
 • امکان تحصیل رایگان برای اتباع ترکیه فراهم است.
 • اعضای خانواده از خدمات بهداشتی رایگان بهره مند می شوند.

 

مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه

در مسیر سرمایه گذاری در ترکیه مشکلاتی نیز ممکن است گریبانگیر متقاضیان شود که نباید از این موضوع چشم پوشی کرد. در ادامه به بررسی برخی از مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه پرداخته ایم که پیشنهاد می دهیم  این مطالب را با دقت مطالعه فرمایید:

استانداردهای سرمایه گذاری:

براساس آمار منتشر شده؛ استاندارد های سرمایه گذاری در این کشور را در وضعیت مطلوب و راضی کننده ای قرار نداده اند. این استاندارد براساس معیارهای جهانی طبقه بندی شده است. هرچند که کشور ترکیه تلاش های بسیاری برای برقرای نظم و امنیت و کنترل فساد کرده است اما نمی توان وجود باندهای قدرت، فساد و رانت را در این کشور نادیده گرفت. یکی دیگر از مشکلات مربوط به خطر مصادره اموال و سلب مالکیت در ترکیه می باشد که متقاضیان را تهدید می کند. به کارگیری استانداردهای جهانی توسط کشور ترکیه به کندی پیش می رود که همین موضوع نیز می تواند مشکلاتی را در زمان سرمایه گذاری ترکیه به وجود آورد.

استانداردهای سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه و یا در هر کشور خارجی دیگر، نیازمند تحلیل استاندارد های سرمایه گذاری است که از مباحث بسیار مهم در خصوص سرمایه گذاری های خارجی می باشد. همیشه تجار و سرمایه گذاران خارجی قبل از هر اقدامی برای سرمایه گذرای باید توجه داشته باشند که آیا سرمایه گذاری در ترکیه به قدر کافی امن هست یا خیر. برای این منظور لازم است استاندارهای سرمایه گذاری در ترکیه مورد بررسی قرار گیرد که آیا نسب به تأمین امنیت سرمایه و اموال سرمایه گذاران خارجی متعهد می باشد؟ آیا شرایط را برای موفقیت در امر سرمایه گذاری فراهم می کند؟ استاندارد های حقوقی بین دو کشور که به BIT (معاهدات دوجانبه تجاری) و IIA (استاندارد های بین المللی) معروف هستند و همچنین درارا بودن استقلال و نظام حقوقی بسیار قوی که باعث تضمین در ثبات شرایط مادی و حمایت از سرمایه گذاران می شود. توصیه می شود جهت سرمایه گذاری در ترکیه قبل از هر اقدامی به استاندار های سرمایه گذاری توجه کرده و نسبت به آن آگاه باشید. نمره ای که کشور ترکیه برای سال 2017 در زمینه مصادره اموال دارا بوده است، 5 است. نمودار ذیل نرخ مصادره اموال جهت سرمایه گذاری در ترکیه را در سال های اخیر نشان می دهد.

ریسک مصادره اموال در ترکیه2017

شاخص های اقتصادی تاثیر گذار بر سرمایه گذاری در ترکیه

این مورد که آیا سرمایه گذاری در ترکیه موفقیت آمیز بوده و منتهی به سوددهی می شود یا خیر، به شاخص های اقتصادی کشور ترکیه مربوط می شود. موارد بسیاری در اقتصاد کلان به طور مستقیم و غیر مستقیم تاثیر گذار می باشند، اهم این شاخص ها عبارتند از تورم، مالیات، تولید ناخالص داخلی، مالیات و ... که در ذیل به تعریف موارد مهم پرداخته و براساس آخرین آمارهای اعلام شده از سوی بانک مرکزی نمودارهای مربوطه ارائه شده است.

تورم:

در اقتصاد کلان تورم به افزایش پایدار در سطح کلی قیمت کالاها و خدمات در یک دوره زمانی معین اشاره دارد، که معمولاً با افزایش واقعی یا بالقوه قیمت ها در سطح عمومی یا به بیان دیگر با کاهش توانایی خرید مردم همراه است. آخرین نرخ تورم برای کشور ترکیه طبق نمودار 48.69 درصد عنوان شده است. در نمودار زیر آخرین نرخ تورم کشور ترکیه در دو سال اخیر مشخص شده است.

نرخ تورم ترکیه2022

تولید ناخالص داخلی:

تولید ناخالص داخلی یکی از شاخص های مهم اندازه گیری توسعه اقتصادی کشورها می باشد که شامل مجموع ارزش خدمات و کالاهایی است که در یک دوره معین معمولاً یک ساله در یک کشور تولید می شود. برای اندازه گیری تولید ناخالص داخلی عموماً از فرمول زیر استفاده می شود: تولید ناخالص داخلی = مصرف خصوصی + سرمایه‌گذاری + مصارف دولتی + (صادرات - واردات)

تولید ناخالص داخلی ترکیه2022

تعریف مالیات:

مالیات یک هزینه اجتماعی است که عموم مردم یک جامعه در راستای بهره برداری و استفاده از امکانات یک کشور موظف به پرداخت آن می باشند. مالیات درواقع انتقال بخشی از درآمد به دولت یا بخشی از سود فعالیت های تجاری و اقتصادی است که به دولت تعلق می گیرد و روش ها و انواع مختلفی دارد. مالیات بر درآمد در کشور ترکیه در نمودار زیر ارائه شده است.

مالیات بر درآمد ترکیه 2022

 

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب سرمایه گذاری در ترکیه هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

بهترین راه سرمایه گذاری در ترکیه کدام است؟

از بهترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک در ترکیه و ثبت شرکت است.

آیا با خرید ملک در ترکیه می توان اقامت گرفت؟

بله. با خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار می توانید اقامت دائم ترکیه و با خرید ملک به مبلغ 60 هزار دلار اقامت 3 ساله ترکیه را کسب کنید.

آیا می توان از طریق سرمایه گذاری در فرانچایز ها اقامت ترکیه را کسب کرد؟

خیر. برای سرمایه گذاری در فرانچایز ها ابتدا باید از روش های دیگر اقامت ترکیه را کسب کنید.

آیا از طریق سرمایه گذاری می توان پاسپورت ترکیه را کسب کرد؟

در صورت خرید ملک در ترکیه به مبلغ 250 هزار دلار می توانید پاسپورت این کشور را کسب کنید.

سخن پایانی

سرمایه گذاری در ترکیه، روش های سرمایه گذاری در ترکیه و هزینه اقامت ترکیه با خرید ملک در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. حداقل مبلغ مورد نیاز سرمایه گذاری در ترکیه جهت اخذ اقامت و همچنین سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک، مواردی بود که مکرراً توسط شما همراهان همیشگی سوال می شد و در مقاله حاضر به آنها پاسخ گفته شد. امنیت پایین سرمایه گذاری در ترکیه، ما را بر آن می دارد با دقت بیشتری قدم برداشته و سایر موقعیت ها و کشورهای سطح اول دنیا را بسنجیم و با سرمایه گذاری در کشورهایی چون اتریش، سوئیس، پرتغال و... مقایسه داشته باشیم. چرا که میزان مبلغی که یک سرمایه گذار باید برای کسب سود و اخذ اقامت ترکیه هزینه کند به گونه ای است که ما چندان کشور ترکیه را برای سرمایه گذاری مستقیم توصیه نمی کنیم. پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی، در خصوص مهاجرت از طریق سرمایه گذاری تحقیق کرده با یک وکیل مهاجرت معتبر مشورت نمایید. شما سروران عزیز می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط عمومی خود جهت سرمایه گذاری در ترکیه با موسسه ملک پور همکار موسسه مشاوره ای MIE از سراسر دنیا تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. همچنین می توانید در انتهای همین مقاله در بخش "ثبت پرسش" سوالات و دیدگاه های خود را مطرح نموده و در کمترین زمان ممکن به پاسخ آنها دست یابید.

امتیاز 4.43 از 5 ( 35 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
Ehsan
ترکیه الان اوضاع اقتصادیش یکم بحرانی شده بااینحال پیشنهادش میدین؟????????
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب، چنان چه در مقاله حاضر گفته شد، ترکیه از نظر استانداردهای جهانی سرمایه گذاری وضعیت مطلوبی نداشته و سرمایه گذاری در آن مورد تأیید نمی باشد. جهت سرمایه گذاری سودده، کشورهای سطح اول دنیا همچون اسپانیا، اتریش و ... را مدنظر قرار دهید. * مانا باشید *
امیر علی قادری
سلام و عرض ادب، ممنون از مقاله کاملتون. یک سوال داشتم آیا با سرمایه گذاری در ترکیه می توان به سرعت پاسپورت این کشور را اخذ نمود؟ خیلی ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سپاسگزاریم از الطافتان بلی در روش های خرید ملک به ارزش 250.000 دلار آمریکا می توانید موفق به دریافت پاسپورت این کشور نیز شوید. موفق باشید.
مهدی صادقی
سلام، آیا با خرید ملک در ترکیه با مبلغ 150 هزار دلار می توان اقامت دائم این کشور را بدست آورد و بعد به پاسپورت رسید؟ در این روش ما اجازه کار داریم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز با خرید ملک شما می توانید اقامت و پاسپورت این کشور را اخذ کنید و شما می توانید برای همسر و فرزندان زیر 18 سال اقامت کسب کنید. شما می توانید برای دریافت اطلاعات دقیقتر با موسسه ملک پور تماس گرفته و مشاوره رایگان در مورد مهاجرت دریافت نمایید. سپاس
نادیا احمدی
سلام ممنون از مقاله خوبتون ایا خرید ملک در ترکیه تابعید هم میده حداقل چقدر هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب بله شما می توانید با خرید ملک 250 هزار دلار تابعیت ترکیه را اخذ نمایید .
روناک
سلام با تشکر مطالب خوب و مفیدتون. حداقل سرمایه گذاری در ترکیه چقدر است ؟آیا سرمایه گذاری در ترکیه امن و مطمئن است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت حداقل مبلغی برای سرمایه گذاری در ترکیه مشخص نشده است و باید دید هدف شما از انجام سرمایه گذاری چیست. در صورتی که قصد دریافت پاسپورت دارید حداقل باید ملکی به ارزش 250 هزار دلار خریداری نمایید. با مبالغ پایین تر از این نیز می توانید اقامت دریافت نمایید.
عماد صالحی
با سلام. شرایط اخذ تابعیت ترکیه به چه صورت است. آیا با اجاره ملک می توان در نهایت به پاسپورت ترکیه رسید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت دوست عزیز اجاره ملک در ترکیه تنها منجر به اقامت کوتاه مدت در برخی از نقاط ترکیه می شود. شما تنها با خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار می توانید پاسپورت دریافت نمایید.
حسین
با سلام. من سوالی دارم خدمتتون لطفا راهنماییم کنید. در ویدئو دیدم که با خرید ملک به میزان 250 هزار دلار در ترکیه میشه پاسپورت گرفت. خانواده ای فرزند بالای 25 سال داشته باشه میتوانند از طریق سرمایه گذاری در ترکیه برای فرزند هم پاسپورت بگیرند؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت دوست عزیز همانطور که می دانید فرزندان تا سن 18 سال می تواند به همراه خانواده پاسپورت دریافت نمایند و بعد از این سن از پرونده خانواده خارج می شوند و می توانند از روش های دیگر وارد ترکیه شوند.
anahita31
سلام و عرض ادب ممنونم از مقاله خوبتون من میخوام پاسپورت بگیرم و سرمایه گذاری کنم با چقدر سرمایه گذاری در ملک میتونم پاسپورت بگیرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت ممنونیم از همراهی و لطف شما دوست گرامی بر اساس قوانین کشور ترکیه شما باید حداقل ملکی با ارزش 250000 دلار خریداری نمایید تا پاسپورت این کشور را دریافت نمایید. البته در حال حاضر شرایط خاصی توسط موسسه ملک پور ارائه می شود که شما با مبلغی در حدود 160 هزار دلار می توانید پاسپورت دریافت نمایید.
مهیار
سلام.برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک بدون کسب تابعیت حداقل مبلغ چقدر است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب حداقل مبلغی برای سرمایه گذاری تعیین نشده است و شما می توانید با مبالغ پایین ملک خریداری نمایید و یا حتی ثبت شرکت کرده و بیزنس راه اندازی نمایید.
سوداچی
سلام خسته نباشید. من شنیدم که در مبحث سرمایه گذاری در ترکیه با خرید ملک 150 هزار دلاری هم میشه پاسپورت ترکیه رو گرفت. ممنون میشم توضیح بدید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب به طور کلی ترکیه با 250 هزار دلار سرمایه گذاری در خرید ملک به شما پاسپورت اعطا میکند اما موسسه ملک پور شرایطی فراهم آورده است تا شما با مبالغی حدود 160 هزار دلار بتوانید پاسپورت دریافت کنید. برای اطلاع از شرایط این پروژه ها می توانید از مشاوره رایگان تلفنی استفاده نمایید.
صادقی
سلام. آیا اگر من ملک 50 هزار دلاری بخرم شریکی با پسرم، هر دو اقامت ترکیه رو می گیریم؟ این اقامت چند ساله هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت دوست عزیز، در صورتی که فرزند شما زیر 18 سال باشد به همراه شما اقامت دریافت می کند و نیازی به شراکت نیست اما برای سن بالاتر باید با وکیل صحبت بفرمایید. اقامت با خرید ملک در ترکیه با ارزش کمتر از 250 هزار دلار اقامت 3 ساله برای شما به همراه دارد.
صادقی
با سلام آیا امکان سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ پاسپورت با خرید ملک وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت بله دوست عزیز، شما با خرید ملک در ترکیه با ارزش حداقل 250 هزار دلار می توانید پاسپورت کشور ترکیه را بدست آورید.
علی اصغریان
سلام و عرض ادب چه مدت طول میکشه تا با سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک با بیش از 250 هزار دلار پاسپورت دریافت کنیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت زمان صدور پاسپورت در این روش بسیار سریع است و نهایتا بین 3 الی 4 ماه بعد از خرید ملک پاسپورت شما صادر می گردد.
اسماعیل
سلام ممنون از مقاله خوبتون. با اجاره ملک هم میشه اقامت ترکیه رو بدست اورد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت متشکریم از محبت شما بله، امکان دریافت اقامت یک ساله در برخی از مناطق ترکیه وجود دارد.
anahita31
سلام وعرض ادب وقت بخیر من با خرید ملک با حدود چه مبلغی میتونم پاسپورت ترکیه رو بگیرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب شما با خرید ملکی به ارزش حداقل 250 هزار دلار می تواند پاسپورت ترکیه را خریداری نمایید. البته طرح جدیدی توسط موسسه ملک پور ارائه می گردد که طی آن با مبلغی حدود 160 هزار دلار می توانید به پاسپورت ترکیه دست پیدا کنید.
ساره
سلام. وقتون بخیر. با توجه به مطالبی که در مقاله سرمایه گذاری ترکیه مطالعه کردم متوجه شدم که شرایط مناسب برای خرید ملک را دارم. اگر تمایل داشته باشم با موسسه شمااقدام کنم از چه طریق باید شروع کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. شما می توانید از مشاوره تخصصی با کارشناسان ارشد ما استفاده کنید که شرایط شما در یک جلسه به صورت دقیق بررسی گشته و پس از بررسی تمام جزئیات کار وارد مراحل قرارداد شوید.
افشين قنواتي
سلام من خانه اي با قانون ٢٥٠ هزار دلار قرارداد بستم ( سال ٢٠٢١ ، نزديك ماه ژانويه ) و نصف بيشتر آن را دادم و بقيه آن هم تا چند ماه آينده پرداخت خواهم كرد آيا قانون ٤٠٠ هزار دلار جديد ، شامل خريد من هم ميشود يا براي كساني هست كه تازه ميخواهند خريد ( براي شهروندي ) انجام دهند شامل مي شود ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد با تشكر و احترام
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز لطفا با وکیتان و نوع قراردادی را دارید مشورت و بررسی نمایید.
فرزاد صالحی
سلام من قصد سرمایه گذاری در ترکیه دارم اما نمیدونم کم ریسک ترین سرمایه گذاری داخل این کشور چیه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز در حال حاضر بهترین را سرمایه گذاری در ترکیه، خرید ملک و یا ثبت شرکت است.
احمد
کشور ترکیه کشور مطمئنی برای سرمایه گذاری هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز در این مورد باید به استاندارد های تجاری که در مقالات آوردیم نگاه بکنید میزان سرمایه گذاری در ترکیه و کشورهای تاپ دنیا تا بتوانید یک تصمیم درست بگیرید. متشکرم.
هایده
چجوری میتونم با خرید خونه اقامت دائم ترکیه رو بگیرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار شما قادر به گرفتن اقامت دائم ترکیه خواهید بود.
azam
کشور ترکیه کشور امنی برای سرمایه گذاری هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
از نظر اقتصادی شرایط اقتصادی ترکیه کمی رو به افول است و اگر به دنبال سرمایه گذاری امن هستید سرمایه گذاری در کشور هایی مثل اتریش ایتالیا و اسپانیا که از نظر شاخص های اقتصادی بسیار قوی هستند پیشنهاد می شود.
سمانه
سلام. اگر ملکی در ترکیه خریداری کنیم فرقی نداره کجا باشه یا قیمتش چقدر بوده در هرصورت اقامت رو میتونیم بگیریم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب برای اقامت دائم باید ملکی حداقل به ارزش 250 هزار دلار خریداری کنید و با خرید ملک 60 هزار دلاری هم اقامت 3 ساله به شما داده می شود.
ابراهیم زاده
کشور ترکیه به لحاظ اقتصادی کشور امنی برای سرمایه گذاری هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام با توجه به بالا بودن نرخ تورم و برخی دیگر از شاخص های اقتصادی کمی امنیت اقتصادی و سرمایه گذاری در این کشور متزلزل شده و کشور های بهتری با امنیت بالا برای سرمایه گذاری وجود دارند
محمد داوودی
مزایای سرمایه گذاری در این کشور چیست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
دریافت پاسپورت ترکیه که مدت زمان اعتبار پاسپورت ترکیه 10 ساله است امکان تحصیل رایگان برای اتباع خدمات بهداشتی رایگان برای اعضای خانواده .
موسوی
وقت بخیر. تمایل داشتم تعدادی فروشگاه رو در ترکیه بخرم.سوالم این بود که آیا یا این کار هم میتونم اقامت ترکیه رو بگیرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز در خرید ملک ها باید دقت بکنید مواردی را خریداری بکنید که دولت تعیین کرده و روی آنها اقامت می دهد. حتما قبل از هر اقدامی با یک وکیل مهاجرت معتبر مشورت نمایید.
صالحی
با سلام. با 100 هزار دلاری کدوم کشور برای سرمایه گذاری مناسب تره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز در کشور ترکیه بهتر است خیلی تحقیق بکنید ولی با این مبلغ می توانید اگر بیزنس من هستید برای خدتان کسب و کاری راه اندازی نمایید.
رز دارابی
در صورت سرمایه گذاری در ترکیه فرزندان تا چه سنی در کیس خانواده قرار می گیرند؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز تا 18 سال.
آرتین
کدام یک از روش های سرمایه گذاری بیشتر مورد استقبال ایرانیان برای مهاجرت به ترکیه است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
یکی از روش هایی که بسیار مورد استقبال ایرانیان واقع می گردد خرید ملک ترکیه می باشد.