معرفی دانشگاه کلن آلمان

1 نظر

در نوشتار پیش رو در خصوص دانشگاه کلن آلمان (University of Cologne)، شرایط تحصیل در دانشگاه کلن، رشته ها و مقاطع تحصیلی و تمامی جزییات مربوط به این دانشگاه با شما بزرگواران گفتگو خواهیم داشت. هزینه تحصیل در دانشگاه کلن آلمان به چه صورت است؟ مدرک زبان مورد نیاز اپلای در دانشگاه کلن برای مقاطع مختلف به چه صورت است؟ آیا امکان اخذ بورسیه در دانشگاه کلن وجود دارد؟ برای دریافت پاسخ این سوالات و سوالات مشابه ما را در این مقاله همراهی نمایید. شما می توانید برای بررسی شرایط خود به واسطه تماس با موسسه MIE از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید و همچنین سوالات خود را در انتهای صفحه نیز می توانید با ما در میان بگذارید و در اسرع وقت پاسخ مقتضی و مناسب خود را دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
دانشگاه کلن

معرفی دانشگاه کلن 

دانشگاه کلن (Universität zu Köln) که در سال 1388 تاسیس شد، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان است که در عین حال با بیش از 50.000 دانشجوی ثبت نامی، از بزرگترین دانشگاه های آلمان هم می باشد. در حال حاضر حدود پنج هزار دانشجوی بین المللی از سراسر جهان در دانشگاه کلن تحصیل می کنند. این تعداد هم شامل دانشجویان تمام وقت است که قصد دریافت مدرک در این دانشگاه را دارند و هم دانشجویانی که برای دوره های کوتاه مدت (یک یا دو ترم) و به واسطه دوره های تابستانی یا از طریق طرح اراسموس در دانشگاه کلن تحصیل می کنند. اطلاعات موجود در این مقاله پس از مشورت با وکلای محلی کشور آلمان و ضمناً تحقیق در وب سایت های رسمی تقدیم حضور شما بزرگواران می گردد. صرف ارائه اطلاعات در خصوص مطالب ذیل به مفهوم ارائه خدمات به شما در این خصوص نمی ‌باشد. در نتیجه توصیه می کنیم جهت کسب اطلاع از خدمات مجموعه با ما تماس بگیرید.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در آلمان


تاریخچه دانشگاه کلن

دانشگاه کلن از زمانی که در سال 1388 میلادی تاسیس شد، یک مرکز اروپایی معتبر برای کسب علم و آموزش بوده است. در سال 1798 دانشگاه کلن توسط فرانسوی ها تعطیل شد و به یک مدرسه مرکزی تبدیل شد. شرایط کنونی دانشگاه کلن آلمان (Universität zu Köln) در سال 1919 شکل گرفت. شورای شهرداری کلن با گسترش کالج تجاری که در سال 1901 ساخته شد، دانشگاه را مجدداً در سال 1919 تاسیس کرد و دو دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی را تشکیل داد. حدود 1299 دانشجو ثبت نام شده و توسط 91 مدرس به تحصیل در این دانشگاه پرداختند. دانشکده پزشکی در همان سال راه اندازی می شود و دانشکده حقوق و دانشکده هنر در سال بعد راه اندازی می شود. تنها شش سال بعد، دانشگاه کلن بعد از برلین به دومین دانشگاه بزرگ آلمان تبدیل شد. این دانشگاه امروزه یکی از دانشگاه های تحقیقاتی پیشرو در آلمان است. دانشگاه کلن از دو جهت هنوز یک دانشگاه شهری است: این دانشگاه توسط شهروندان شهر کلن تأسیس شد و به عنوان یک دانشگاه جالب است که پردیس آن در وسط شهر کلن آلمان قرار دارد. از نظر جغرافیایی، در مجاورت منطقه بزرگ اقتصادی و صنعتی راین/روهر در شمال و شهر بن در جنوب قرار دارد. در حال حاضر حدود 49250 نفر مشغول تحصیل در این دانشگاه هستند.

رنکینگ دانشگاه کلن آلمان

دانشگاه کلن با بیش از ششصد سال قدمت جزو بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های دولتی آلمان به شمار می رود. ذیل این مطلب رنکینگ دانشگاه کلن را می توانید مشاهده نمایید.

رتبه بندی دانشگاه کلن آلمان

نام موسسه

Universität zu Köln

کشور

آلمان

سال تاسیس

1388

رتبه جهانی

184

رتبه کشوری

12

رتبه کیفیت آموزشی

333

رتبه استخدامی فارغ التحصیلان

250

کیفیت رتبه هیئت علمی

178

رتبه عملکرد تحقیق

193

دامنه

uni-koeln.de

دانشکده های دانشگاه کلن

دانشگاه کلن دارای شش دانشکده وابسته است و به صورت کلی 339 دوره تحصیلی را در مقاطع تحصیلی مختلف برگزار می کنند. این دانشگاه 11 مرکز تحقیقات وابسته و 15 مرکز تحقیقات مشترک دارد.

 • دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده فلسفه
 • دانشکده ریاضی و علوم طبیعی
 • دانشکده علوم انسانی

رشته های دانشگاه کلن

به صورت کلی در دانشگاه کلن آلمان در حال حاضر سیصد و سی و نه دوره تحصیلی در تمامی مقاطع از کارشناسی تا دکترا و همچنین بهترین رشته های تحصیلی در آلمان شامل پزشکی و گرایش های مرتبط ارائه می شود که از این تعداد سی و دو دوره تحصیلی به زبان انگلیسی و مابقی به زبان آلمانی ارائه و تدریس می شوند. در این قسمت به صورت خاص به معرفی عناوین رشته های تحصیلی در هر سه مقطع تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در شش دانشکده دانشگاه کلن آلمان (University of Cologne) خواهیم پرداخت.

1.دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی

علاوه بر 14 برنامه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و 5 برنامه کارشناسی ارشد دو زبانه در رشته های مدیریت بازرگانی، اقتصاد و علوم اجتماعی، پنج برنامه کارشناسی ارشد دوگانه (DMP) نیز در زمینه های مدیریت بازرگانی، اقتصاد، مطالعات اروپایی، اقتصاد سلامت، مدیریت، جمعیت شناسی و نابرابری اجتماعی وجود دارد.

رشته های تحصیلی دانشکده علوم اقتصادی و اجتماعی دانشگاه کلن آلمان

کارشناسی

علوم اقتصادی، اقتصاد، مدیریت بازرگانی، اقتصاد سلامت، انفورماتیک بازرگانی، کارشناسی مدیریت اقتصاد و علوم اجتماعی.

کارشناسی ارشد

مدیریت بین الملل، مدیریت کسب و کار، تجزیه تحلیل کسب و کار و اقتصاد سنجی، اقتصاد سلامت، تحقیقات اقتصادی، اقتصاد، سیستم های اطلاعاتی، علوم سیاسی، جامعه شناسی، آموزش کسب و کار.

دکترا

علوم اجتماعی، مدیریت، اقتصاد

2.دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی دانشگاه کلن پنج رشته اصلی شامل؛ پزشکی عمومی، دندانپزشکی، علوم اعصاب، پرستاری بالینی و مامایی را ارائه می دهد. علاوه بر این، دانشکده پزشکی چندین دوره دیگر با همکاری نزدیک با سایر دانشکده های دانشگاه کلن و سایر دانشگاه ها برگزار می نماید. این همکاری شامل برگزاری دوره های تحصیلی در مقاطع مختلف نظیر؛ کارشناسی ارشد اقتصاد سلامت، کارشناسی ارشد بیوشیمی (با همکاری دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی)، کارشناسی ارشد بین المللی علوم محیطی (با همکاری دانشکده حقوق)، کشف و توسعه دارو (با همکاری دانشگاه فنی کلن) است.

رشته های تحصیلی دانشکده پزشکی دانشگاه کلن آلمان

دندانپزشکی، پزشکی عمومی

طب بالینی، کارشناسی پرستاری بالینی، کارشناسی اقتصاد سلامت، کارشناسی علوم اعصاب، لیسانس بیوشیمی، لیسانس مامایی

کارشناسی ارشد اقتصاد سلامت، کارشناسی ارشد علوم اعصاب، کارشناسی ارشد علوم تامین، کارشناسی ارشد کشف و توسعه دارو، کارشناسی ارشد مطالعات جنسیتی

3.دانشکده حقوق

دانشکده حقوق دانشگاه کلن آلمان دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد حقوق دو ملیتی با دانشگاه های معتبر از کشورهای دیگر نظیر؛ ترکیه، فرانسه، ایتالیا، آمریکا، چین و انگلستان را برگزار می نماید.

رشته های تحصیلی دانشکده حقوق دانشگاه کلن آلمان

کارشناسی

کارشناسی حقوق

کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد دیدگاه های حقوقی اروپا، حقوق مالکیت شرکت ها، حقوق تجارت، مطالعات رسانه ای

دکترا

قانون عمومی، دکترا رسانه،فناوری اطلاعات، مالکیت فکری و رقابت، دکترا تجارت، ورشکستگی و شرکت ها، جزا و آیین کیفری، جرم شناسی، حقوق خصوصی بین المللی، سرمایه گذاری بین المللی.

4.دانشکده فلسفه

دانشکده فلسفه در دانشگاه کلن، یکی از بزرگترین موسسات آموزشی و تحقیقاتی در علوم انسانی در اروپا بوده و دارای تنوع برجسته ای از موضوعات در تحقیق و تدریس مدرن است. طیف گسترده ای از دوره ها و نمایه های تحقیقاتی بین المللی متنوع را با موسسات مشهور، مناطق تحقیقاتی ویژه و مدارس تحصیلات تکمیلی ارائه می دهد.

رشته های تحصیلی دانشکده فلسفه دانشگاه کلن آلمان

کارشناسی

 زبان و فرهنگ‌های باستانی، باستان شناسی، زبان و ادبیات آلمانی، مطالعات انگلیسی، قوم شناسی، جغرافیا، هنر، داستان، تاریخ هنر، فلسفه، الهیات، علم رسانه، آواشناسی، موسیقی، زبان ها و فرهنگ های جهان اسلام، مطالعات چین، مطالعات هندی، مطالعات منطقه ای اروپای شرقی و مرکزی، زبان و فرهنگ آفریقا، مطالعات منطقه ای آمریکای لاتین

کارشناسی ارشد

مطالعات آفریقایی و مصرشناسی، زبان ها و فرهنگ های باستانی، باستان شناسی، مطالعات چین، فرهنگ و محیط زیست در آفریقا، زبان و ادبیات آلمانی، باستان شناسی دیجیتال و محاسباتی، مطالعات انگلیسی، جغرافیا، تاریخ هنر، زبان شناسی، علم رسانه، مطالعات قرون وسطی، دین-فرهنگ-مدرنیته، زبان ها و فرهنگ های جهان اسلام.

دکترا

فلسفه، تاریخ هنر، باستان شناسی، ادبیات آلمانی

5.دانشکده ریاضی و علوم طبیعی

این دانشکده با شش بخش (گروه شیمی، ریاضی، علوم زمین، علوم کامپیوتر، فیزیک، علوم طبیعی)، 159 کرسی استادی و بیش از 8.400 دانشجو از جمله بزرگترین دانشکده های دانشگاه کلن آلمان (Universität zu Köln) می باشد.

رشته های تحصیلی دانشکده ریاضیات و علوم طبیعی دانشگاه کلن آلمان

کارشناسی

زیست، شیمی، ریاضی، زمین شناسی و کانی شناسی، ژئو فیزیک و هواشناسی، فناوری اطلاعات، فیزیک

کارشناسی ارشد

علوم محیطی، آموزش و پرورش، زیست و علوم اعصاب، علوم زیستی، شیمی کاربردی، ریاضی، ژئو فیزیک و هواشناسی، فناوری اطلاعات، فیزیک

دکترا

زیست و علوم اعصاب، ریاضی، جغرافیا، فیزیک

6.دانشکده علوم انسانی

در دانشکده علوم انسانی تمرکز بر مردم است. این دانشکده به چهار بخش تقسیم می شود: آموزش و علوم اجتماعی، روانشناسی، آموزش درمانی و توانبخشی، و هنر و موسیقی. انسان در روابط مختلف، عنصری است که موضوعات را از نظر محتوایی به هم پیوند می‌دهد. پرسش‌هایی درباره آموزش و پرورش، رشد و رفتار انسان و گنجاندن آن ها در بافت‌ های اجتماعی، چارچوب اصلی محتوای متنوع در تحقیق و تدریس را تشکیل می‌دهد.

رشته های تحصیلی دانشکده علوم انسانی دانشگاه کلن آلمان

کارشناسی

اولویت های تامین مالی، مترجمی زبان اشاره آلمانی، علوم تربیتی، آموزش موسیقی، گفتار درمانی، روانشناسی، علوم تربیتی در حرفه معلمی

کارشناسی ارشد

اولویت های تامین مالی، علوم تربیتی، ارتباطات و آموزش بین فرهنگی، علوم توانبخشی، پیشگیری و مداخله در دوران کودکی، روانشناسی، علوم تربیتی در حرفه معلمی

دکترا

روانشناسی، مطالعات تکمیلی در آموزش بین فرهنگی

 

دانشگاه هایدلبرگ

این مقاله را از دست ندهید: معرفی دانشگاه هایدلبرگ آلمان

در این مقاله ما راه های موفقیت در دانشگاه هایدلبرگ آلمان را به شما خواهیم آموخت.

شرایط پذیرش دانشگاه کلن آلمان

دانشجویان بین المللی برای درخواست پذیرش نیاز به ارائه مدرک پایان تحصیل دوره مدرسه دارند. (دوره تحصیلات در مدارس آلمان سیزده ساله است و دیپلم ایران دوازده ساله می باشد.) برای ورود به دانشگاه کلن متقاضیان می بایست یک دوره یک ساله در کالج های آلمان گذرانده و سپس آزمون پایان دوره کالج یا آزمون FSP را از سر بگذرانند. اخذ این نمره برای ورود به دانشگاه الزامی است. کسانی که امکان گذراندن دوره کالج را در آلمان ندارند می بایست در کشور خود قبولی همان رشته در یک دانشگاه مورد تایید آلمان را داشته و حداقل دو ترم در آن رشته تحصیل نمایند. سپس آزمون تست آز را داده و با این دو مدرک مستقیماً برای اخذ پذیرش از دانشگاه کلن آلمان (University of Cologne) اقدام نمایند. این آزمون سطح زبان متقاضی، درک مطلب و هوش وی را می سنجد. در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اکثریت رشته ها در دانشگاه کلن مصاحبه دارند که متقاضی می بایست از پس این مرحله نیز برآید. همانطور که چندین بار تاکید نمودیم ارائه مدرک زبان برای اخذ پذیرش الزامی است.

تحصیل در دانشگاه کلن در مقطع کارشناسی

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه کلن در مقطع کارشناسی نیازمند شرکت در آزمون های ورود به دانشگاه نیستند و تنها با گذراندن آزمون FSP که در زمان به پایان رسیدن دوره کالج در آلمان از دانشجویان گرفته می شود می توانند وارد این دانشگاه شوند. آزمون FSP شامل دو قسمت کتبی و شفاهی می باشد که دانشجویان با قبولی در این دو بخش می توانند تحصیل خود را آغاز نمایند. لازم به ذکر است آزمون پایان کالج در آلمان صرفاً توسط کالج های دولتی برگزار خواهد شد. زبان تحصیل در این مقطع در اکثر دانشگاه های دولتی به زبان آلمانی می باشد و دانشجویان می بایست مدرک زبان آلمانی ارائه نمایند. از جمله آزمون های معتبر و مورد تایید دانشگاه برای اثبات سطح زبان دو آزمون ؛ DSH و TestDaf می باشد. سطح زبان مد نظر دانشگاه برای تحصیل کارشناسی در آلمان در این مقطع معادل C2 زبان آلمانی می باشد. در نظر داشته باشید حتی افرادی که تمایل دارند به زبان انگلیسی در این دانشگاه تحصیل کنند نیز باید در دوره کالج شرکت نمایند مگر این که امکان ورود مستقیم برای ایشان مهیا باشد. بنابراین یکی از اصلی ترین مدارک برای تحصیل در رشته های دانشگاه کلن مدرک ورود به دانشگاه یا Hochschulzugangsberechtigung یا گواهی دیپلم پایان دوره مدرسه ارائه نمایند.

تحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه کلن

برای تحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه کلن لازم است که دانشجویان بین المللی مدارک تحصیلی مقطع پیشین خود را توسط یونی اسیست در آلمان ارزیابی نمایند. دوره های تحصیلی در این مقطع بسته به نوع رشته و گرایش ممکن است یک سال و نیم الی دو ساله باشند. نحوه پذیرش دانشگاه کلن برای تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان بسیار رقابتی می باشد. عدم داشتن گپ تحصیلی بالا، ارائه نمره زبان مد نظر دانشگاه، داشتن معدل بالا و رزومه علمی قوی می تواند شانس شما را برای تحصیل در University of Cologne افزایش دهد. رشته های متنوعی در این مقطع ارائه می گردد و جالب است بدانید که دانشجویان می توانند تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان در رشته ها و گرایش های متفاوت در دانشگاه کلن داشته باشند. دانشجویان برای تحصیل فوق لیسانس در دانشگاه کلن آلمان می توانند تمام مدارک تحصیلی خود شامل ریز نمرات، آخرین گواهی تحصیلی و مدرک قبولی در دانشگاه را در uni-assist بارگذاری کنند و پس از ثبت نام، دانشگاه می تواند به صورت رندوم برای تکمیل فرآیند پذیرش و اعلام اسامی برای مصاحبه درخواست کند. در صورتی که در مراحل انتخاب بتوانید در ظرفیت دانشگاه جایی دریافت کنید، می بایست نامه پذیرش را به صورت آنلاین از سمت دانشگاه دریافت نمایید. برای انجام و تکمیل این فرآیند لازم است که دانشجو هزینه ثبت نام را کاملاً پرداخت نماید. همچنین عکس و مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه را در پروفایل خود آپلود کند.

تحصیل دکترا در دانشگاه کلن آلمان

برای تحصیل دکترا در دانشگاه کلن لازم است که متقاضیان ابتدا به ساکن تایید یک استاد راهنما را بر روی یک پروژه تحصیلی مناسب برای اخذ پذیرش دریافت کنند. رشته های تحصیلی هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی تدریس می شوند. ارائه مدرک کارشناسی ارشد مرتبط برای اخذ پذیرش دکترا در آلمان از جمله موارد ضروری می باشد. این مقطع یک دوره تحصیلی حداقل چهار ساله است که در انتهای آن دانشجویان می بایست از رساله خود دفاع کنند. جالب است بدانید تنوع رشته نیز بسیار زیاد می باشد. دانشجویان بین المللی امکان تحصیل در رشته هایی نظیر؛ علوم اجتماعی، مدیریت، اقتصاد، حقوق در گرایش های مختلف، گرایش های مختلف رشته زیست شناسی، فیزیک، نجوم و گرایش های علوم انسانی به ادامه تحصیل بپردازند.

 

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

این مقاله را از دست ندهید: مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

در این مقاله ما راه های مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل را به شما خواهیم آموخت.

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش دانشگاه کلن آلمان

یونی اسیست، موسسه‌ای است که توسط بیش از ۱۸۰ دانشگاه در آلمان برای بررسی اولیه درخواست ‌های دانشجویان بین‌المللی پشتیبانی می‌شود. مدارک تحصیلی خارجیان را بررسی می کند و نمره نهایی را به سیستم درجه بندی آلمانی تبدیل می کند. فقط پس از این بررسی می توان ارزیابی کرد که آیا مدرک تحصیلی فرد خارجی دارای شرایط برای درخواست پذیرش از دانشگاه های آلمان هست یا خیر؟ 6 الی 8 هفته زمان می برد تا یونی اسیست پاسخ بررسی مدارک را اعلام نماید. از جمله مهمترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه کلن (University of Cologne) برای دانشجویان بین المللی همین تاییدیه مدارک مقاطع پیشین آن ها توسط یونی اسیست خواهد بود. دانشجویان ارشد و دکترا حتما می بایست از پس مصاحبه آنلاین برآیند و نمره مطلوبی را از اساتید خود حین مصاحبه دریافت کنند. ارائه مدرک زبان نیز از الزامات پذیرش در دانشگاه کلن آلمان در تمامی مقاطع تحصیلی خواهد بود. معدل مقاطع قبلی دانشجویان متقاضی نیز برای اخذ پذیرش از دانشگاه کلن بسیار حائز اهمیت می باشد.

مدرک زبان مورد نیاز اپلای در دانشگاه کلن

دانشجویان بین المللی باید برای برنامه هایی که به زبان آلمانی تدریس می شوند، مهارت زبان آلمانی داشته باشند. تمامی رشته های کارشناسی به زبان آلمانی تدریس می شود. تمامی متقاضیان تحصیل تمام وقت که زبان مادری آن ها آلمانی نیست و از ایران اقدام می کنند، می بایست از نظر خواندن، نوشتن و همچنین درک مطلب، در این زبان مهارت داشته باشند. الزامات زبانی را می توان با هر یک از مدارک تایید شده مورد تایید دانشگاه کلن برآورده کرد این مدارک عبارت اند از؛ FSP یا گواهی Feststellungsprüfung (آزمون پایان کالج در آلمان)، گواهی TestDaf با حداقل صلاحیت سطح C1-C2 یا TDN 4، مدرک C2 موسسه گوته. برای دوره هایی که زبان انگلیسی تدریس می شوند نیز مدرک زبان معتبر نظیر آیلتس آکادمیک یا تافل IBT مورد قبول خواهد بود. مدرک زبان انگلیسی مد نظر دانشگاه برای دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس؛ آیلتس 6.5 (هیچ بند اسکوری زیر 6 نباشد) یا معادل این نمره در تافل و در مقطع بالاتر (دکترا) آیلتس 7 به بالا می باشد.

ددلاین دانشگاه کلن آلمان

دانشجویان باید تمام مدارک مربوط به درخواست خود را حداقل سه الی چهار ماه پیش از شروع دوره خود آماده کنند. دانشگاه کلن برای رسیدگی به تمامی درخواست های دانشجویان بین المللی زمان بیشتری را طلب خواهد کرد. بنابراین به دانشجویان توصیه می شود برای جلوگیری از ایجاد هر گونه مشکل در روند پذیرش و ویزا پیشتر تمامی مدارک خود را آماده کرده باشند تا ددلاین دانشگاه های آلمان را از دست ندهند. دانشگاه کلن آلمان در دو ترم تابستان و زمستان در تمامی مقاطع دانشجو می پذیرد. ددلاین دانشگاه کلن آلمان برای ترم تابستانی و در واقع آخرین فرصتی که دانشجویان برای درخواست پذیرش از این دانشگاه دارند نهایتاً تا 15 ژانویه می باشد. برای ترم زمستان نیز آخرین مهلت دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش تا 20 آگوست می باشد. لازم به ذکر است که ممکن است برخی رشته ها زمان بندی متفاوتی داشته باشند در نتیجه دانشجویان می بایست تمامی موارد را مستقیماً از وب سایت رسمی دانشگاه کلن آلمان چک کنند.

هزینه تحصیل در دانشگاه کلن آلمان

به عنوان یک قاعده کلی دانشگاه کلن آلمان (Universität zu Köln) هزینه ای بابت تحصیل از دانشجویان بومی و یا دانشجویان بین المللی دریافت نمی کند. اما نکته ای که وجود دارد این است که در هر ترم تحصیلی، همه دانشجویانی که در دانشگاه کلن ثبت نام کرده اند می بایست هزینه تحصیل در آلمان به نام هزینه مشارکت اجتماعی ("Semesterbeitrag") را بپردازند. هزینه مشارکت اجتماعی به تازگی در هر ترم محاسبه می شود و شامل هزینه ای برای "Kölner Studierendenwerk" (KSTW) و همچنین برای کمیته عمومی دانشجویان ("AStA") است. علاوه بر این، بودجه ورزش دانشگاه و بلیط ترم (استفاده از حمل و نقل عمومی در ایالت فدرال نوردراین-وستفالن با کارت UC) را تأمین می کند. میزان فعلی حق بیمه سهم اجتماعی هر ترم تغییر می کند. در واقع دانشجویان می بایست در هر شش ماه یک بار و مجموعاً در هر سال دو بار سهم ترم را پرداخت نماید. این سهم ترم حدود دویست و پنجاه یورو در هر ترم و حدود پانصد یورو در هر سال است. البته از ترم زمستان 2021/22 مبلغ سهم هر ترم به 287,95 یورو تغییر کرده است.

پردیس دانشگاه کلن آلمان

هزینه زندگی دانشجویی

هزینه زندگی در آلمان برای یک دانشجو در دانشگاه کلن (University of Cologne) حداقل هشتصد و سی و دو یورو در ماه می بایست در نظر گرفته شود.

هزینه زندگی دانشجویان دانشگاه کلن آلمان (Universität zu Köln)

اجاره (ممکن است شامل هزینه اضافی باشد)

366 یورو

غذا

171یورو

لباس

47 یورو

مطالب آموزشی

20 یورو

بیمه درمانی، هزینه های پزشکی

79 یورو

ارتباطات (تلفن، اینترنت)

33 یورو

اوقات فراغت/فرهنگ/ورزش

71 یورو

بورسیه دانشگاه کلن آلمان

هنگامی که یک دانشجوی بین المللی برای یک دوره تحصیلی در دانشگاه کلن برنامه ریزی می کند، امور مالی قاعدتاً نقش اصلی را ایفا می کند. موسسات و سازمان های مختلفی وجود دارد که دانشجویان می توانند به عنوان یک دانشجوی خارجی یا فارغ التحصیل برای دریافت کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی به آن ها درخواست دهند. پایگاه داده های بورسیه مانند پایگاه داده بورسیه DAAD با در نظر گرفتن کشور مبدأ و حوزه موضوعی دوره تحصیلی متقاضی، ممکن است به دانشجویان بورسیه ارائه دهند. به عنوان مهمترین نکته در نظر داشته باشید که استانداردها برای اعطای بورسیه تحصیلی در آلمان به دانشجویان می توانند بسیار متفاوت باشند، اما در اکثریت موارد عامل تعیین کننده برای اعطای بورسیه پتانسیل تحصیلی متقاضی و شرایط تحصیلی وی است و نه نیاز مالی دانشجو. دانشگاه کلن (University of Cologne) یک برنامه بورسیه برای دانشجویان آلمانی و دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. همه کمک های مالی سیصد یورو در ماه است و بسته به دانشکده اعطا می شود. این برنامه شامل سه کمک هزینه است:

 • بورسیه تحصیلی آلمان فدرال
 • بورسیه اجتماعی از دانشگاه کلن (بورسیه اجتماعی)
 • بورسیه تحصیلی برای دانشجویان دارای معلولیت یا بیماری های مزمن (بورسیه برای دانشجویان دارای معلولیت و بیماری های مزمن)

خوابگاه های دانشگاه کلن آلمان

شهر کلن دارای نود خوابگاه دانشجویی با حدود پنج هزار محل اسکان برای دانشجویان از تمام دانشگاه های کلن دارد از جمله محل اسکان مناسب برای دانشجویان دارای خانواده و فرزند. علاوه بر خوابگاه های دانشجویی در آلمان که توسط "Kölner Studierendenwerk" اداره می شود، مجموعه ای از خوابگاه های دانشجویی خصوصی که توسط سایر موسسات اداره می شود؛ نیز وجود دارد. در عین حال این امکان برای دانشجویان متقاضی فراهم است تا برای اجاره آپارتمان های خصوصی و یا آپارتمان های مشترک (با حمام و آشپزخانه مشترک) نیز اقدام نمایند. درخواست برای هر یک از خوابگاه های دانشجویی مذکور می بایست توسط متقاضی در اسرع وقت (3 تا 6 ماه قبل از نقل مکان) ارسال شود. توجه داشته باشید که اتاق ها بسیار محدود و کمیاب هستند، بنابراین احتمال اختصاص اتاق در یکی از خوابگاه های دانشجویی کم است. هزینه ماهیانه رزرو خوابگاه های دانشجویی در آلمان بسته به امکانات محل اسکان از 141 تا 361 یورو می باشد و هزینه اجاره آپارتمان های اختصاصی از 500 یورو در ماه شروع می شود. همچنین اجاره آپارتمان های مشترک از 350 الی 450 یورو در ماه شروع خواهد شد.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در آلمان در دانشگاه کلن

پس از تحصیل در آلمان دانشجویان یک فرصت هجده ماهه برای جستجوی شغل مد نظر خود در خاک آلمان خواهند داشت و پس از یافتن شغل و انعقاد قرارداد کاری می بایست اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کرده و حداقل چهار سال در این کشور کار کنند تا بتوانند درخواست اقامت دائم و تابعیت آلمان را داشته باشند.

مشاهیر دانشگاه کلن آلمان 

بسیاری از مشاهیر، نویسندگان، سیاستمداران، وکلا و پزشکان معروف و درجه یک کشور آلمان فارغ التحصیل دانشگاه کلن می باشند. اشاره به اسامی این فارغ التحصیلان برجسته و مشهور دانشگاه کلن آلمان در این قسمت می تواند جالب توجه باشد.

 • هاینریش بل (ترانه سرا، فیلمنامه نویس، مترجم، شاعر و رمان نویس) فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات آلمانی از دانشگاه کلن آلمان و برنده جایزه نوبل در سال 1972 می باشد.
 • ریچارد دیوید پرچت؛ وی فیلسوف آلمانی و نویسنده کتاب های موفق علمی عامه پسند درباره مسائل فلسفی است. او مجری برنامه تلویزیونی "Precht" در شبکه ZDF است.
 • یورگ میوتن؛ اقتصاددان معروف آلمانی است که به عنوان سخنگوی فدرال آلترناتیو برای آلمان (AfD) فعالیت می کند. میوتن عضو پارلمان اروپا و معاون رئیس EFDD بوده است.
 • ماریتا اسلومکا؛ فارغ التحصیل اقتصاد عمومی و روابط بین الملل یک روزنامه نگار معروف آلمانی است که از سال 2001 مجری برنامه های خبری تلویزیونی heute-journal بوده است.
 • هانس گئورگ ماسن؛ فارغ التحصیل رشته حقوق، کارمند دولت و وکیل آلمانی است. او به عنوان رئیس اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی، آژانس امنیت داخلی آلمان و یکی از سه آژانس در جامعه اطلاعاتی آلمان خدمت کرده است.
 • نوربرت بلوم؛ یک سیاستمدار آلمانی است که به عنوان قانونگذار فدرال و وزیر کار و امور اجتماعی خدمت کرده است.
 • هاینریش کورنلیوس آگریپا فون نته‌هایم؛ یک دانشمند آلمانی، پزشک، محقق حقوقی و نویسنده آلمانی است. او را یکی از تأثیرگذارترین نویسندگان اوایل دوره مدرن می دانند.
 • کارل کارستنز؛ سیاستمدار مشهور آلمانی است. او از سال 1979 تا 1984 به عنوان رئیس جمهور آلمان فدرال (آلمان غربی) خدمت کرد.
 • پیتر آندریاس گرونبرگ؛ فیزیکدان آلمانی و برنده جایزه نوبل فیزیک برای کشف مقاومت مغناطیسی غول‌پیکر با آلبرت فرت بود که باعث پیشرفت در هارد دیسک‌های گیگابایت شد.
 • پروفسور دکتر اولریش هانس والتر؛ فیزیکدان، مهندس و فضانورد سابق آلمانی است.

سایت دانشگاه کلن

تمامی اطلاعات در خصوص دانشگاه کلن من جمله رشته های تحصیلی و شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه را می توانید در وب سایت رسمی دانشگاه کلن آلمان مشاهده بفرمایید. آدرس وب سایت رسمی دانشگاه را می توانید در ذیل این مطلب ملاحظه بفرمایید.

https://portal.uni-koeln.de/

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

هزینه تحصیل در دانشگاه کلن آلمان در تمامی مقاطع برای دانشجویان بین المللی به چه صورت است؟

تحصیل در تمامی مقاطع در دانشگاه کلن بدون پرداخت شهریه و رایگان می باشد و دانشجویان فقط می بایست سهمیه هر ترم را پرداخت کنند. (حدوداً 500 یورو در سال)

آیا تحصیل در دانشگاه کلن آلمان به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

بله بیش از سی دوره تحصیلی به زبان انگلیسی در این دانشگاه ارائه می شود.

برای تحصیل در دانشگاه کلن ارائه مدرک زبان الزامی است؟

بله برای تحصیل در دانشگاه کلن در تمامی مقاطع بسته به زبان تدریس دوره تحصیلی (آلمانی یا انگلیسی) شما می بایست مدرک زبان مد نظر دانشگاه را ارائه دهید.

آیا تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه کلن برای اتباع ایرانی امکان پذیر است؟

بله. در صورت داشتن مجموع شرایط گذراندن کالج و آزمون ورودی و داشتن مدرک زبان آلمانی امکان پذیر است.

سخن پایانی

در نوشتاری که مطالعه فرمودید در خصوص دانشگاه کلن آلمان، دانشکده ها و رشته های تحصیلی و شرایط پذیرش آن توضیحات لازم را ارائه نمودیم. همانطور که ملاحظه فرمودید دانشگاه کلن آلمان (University of Cologne) یک دانشگاه دولتی با رتبه دوازده کشوری در شهر کلن کشور آلمان است که با شش دانشکده در بسیاری از رشته ها نظیر رشته های مدیریتی، پزشکی، مهندسی، حقوق و هنر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و رشته های پزشکی خدمات ارائه می دهد. برای تحصیل در دانشگاه کلن متقاضیان می بایست شرایط سنی، نمره زبان مد نظر دانشگاه و شرط معدل را به عنوان اصلی ترین شروط در نظر بگیرند. تحصیل در این دانشگاه دولتی بدون نیاز به پرداخت شهریه خواهد بود و دانشجویان صرفاً سهم هر ترم بابت امکاناتی که دانشگاه در اختیار آن ها قرار می دهد را پرداخت می کنند. (ترمی حدوداً 250 یورو). شما می توانید برای بررسی شرایط خود برای تحصیل در دانشگاه کلن آلمان و دانشگاه های برتر جهان با موسسه MIE ارتباط برقرار نموده و از مشاوره رایگان تلفنی کارشناسان مجرب مجموعه استفاده لازم را ببرید و همچنین می توانید سوالات خود را در انتهای مقاله با ما در میان بگذارید.


ثبت پرسش
یاسمن
برای ورود ب کالج نمره ی سال آخر ک میشه دوازدهم مهم هستش یا نمره ی سه سال آخر دبیرستان ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز معدل کل شما مهم است
مشاوره رایگان