مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

12 فروردین 1401 10 نظر

مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل، روش هاي اخذ اقامت با مهاجرت تحصیلی به آلمان در اين مقاله به صورت علمي مورد بررسي قرار مي گيرد. روش هاي مهاجرت تحصیلی به آلمان چيست؟ چگونه مي توان پس از تحصيل اقامت آلمان را دريافت کرد؟ ما قصد داريم در اين مقاله به تمامي سوالات شما عزيزان در اين خصوص پاسخ دهيم. مهاجرت تحصیلی به آلمان، يکي از پرطرفدارترين روش هاي مهاجرتي مي باشد که بسيار مورد استقبال متقاضيان قرار گرفته است. تحصيل به زبان آلماني در مقاطع مختلف تحصيلي آلمان رايگان است. در صورتي که قصد داريد در این خصوص اطلاعات بيشتري داشته باشيد مي توانيد به وب سايت موسسه ملک پور مراجعه فرماييد و از طريق تکميل فرم تماس و يا برقراري تماس تلفني با اين مجموعه، شرايط خود را براي مهاجرت تحصيلي به آلمان در يک مشاوره تلفني رايگان بررسي نماييد.

 

تماس با ما

مهاجرت تحصیلی به آلمان

معرفی کشور آلمان برای مهاجرت تحصیلی

آلمان کشوري در اتحاديه اروپا و عضو اتحاديه شنگن است. اين کشور با کشورهاي اتريش و سوئيس هم مرز است و هفتمين کشور بزرگ اتحاديه اروپا محسوب مي شود. اين کشور 83 ميليون نفر جمعيت دارد و دومين کشور پرجمعيت اروپا را تشکيل مي دهد. پايتخت اين کشور، شهر برلين است و شهر فرانکفورت به عنوان پايتخت اقتصادي اين کشور شناخته مي شود. کشور آلمان از لحاظ اقتصادي بسيار قوي بوده و در سطح اتحاديه اروپا، برترين مي باشد.

 • توضیحات موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در المان

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در آلمان

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در آلمان

اين کشور چهارمين اقتصاد بزرگ دنيا از لحاظ توليد ناخالص ملي است. آلمان به عنوان يک کشور بسيار پيشرفته در دنيا، از لحاظ کيفيت زندگي، سلامت و امنيت داخلي بسيار پيشرفته بوده و دانشگاه هاي رايگان آن داراي شهرت جهاني مي باشند. البته به منظور مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل رايگان در دانشگاه هاي اين کشور حتماً بايستي مدرک زبان آلماني ارائه شود و تدريس به زبان آلماني خواهد بود. در صورتي که افراد به زبان انگليسي تسلط داشته باشند مي توانند در دانشگاه هاي خصوصي اين کشور تحصيل کنند که همراه با پرداخت شهريه خواهد بود.

مهاجرت دانش آموزی به آلمان

در مورد مهاجرت دانش آموزی به آلمان در مدارس بايد گفت که مقاطع تحصيلي در مدارس اين کشور انواع مختلفي دارند و بسته به شرايط دانش آموزان متفاوت مي باشند. در کشور آلمان دانش آموزان مي بايست از سن 6 سالگي وارد مدرسه شده و پس از تحصيل در مقطع ابتدايي، بسته به نمرات خود به تحصيل در مدارس بپردازند. دانش آموزاني که به نسبت نمرات پايين تري دارند مي توانند در مدارس فني حرفه اي به نام Hauptschule تحصيل نمايند. دانش آموزاني که نمرات عالي کسب کرده اند مي توانند در مدارس gymnasium تحصيل کرده و در حين تحصيل، خود را براي يک آزمون ورودي آماده نمايند که بتوانند براي ادامه تحصيل به دانشگاه هاي عالي اين کشور راه پيدا کنند. مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل رايگان در مدارس براي دانش آموزان بين المللي ممکن نمي باشد و علاقمندان به تحصيل در مدارس آلمان مي بايستي جهت تحصيل در مدارس خصوصي اقدام نمايند. شانس اخذ ويزاي تحصيلي آلمان براي دانش آموزان بالاي 12 سال بالاتر خواهد بود.

شرایط مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل در مقطع کارشناسي

براي مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل در مقطع کارشناسي افراد مي بايست يا مدرک زبان آلماني و يا مدرک آيلتس ارائه دهند. به منظور تحصيل رايگان در دانشگاه هاي اين کشور بايد مدرک B1 آلماني ارائه شود و تحصيل به زبان آلماني انجام گيرد. تحصيل در دانشگاه هاي انگليسي زبان آلمان نيز با مدرک آيلتس 6 آکادميک امکان پذير است. در ضمن براي افرادي که قصد اقدام براي تحصیل کارشناسي در آلمان را دارند، اين نکته بسيار با اهميت است که نمي بايست مدت زمان زيادي از اخذ مدرک ديپلم متقاضي گذشته باشد؛ زيرا در صورتي که گپ تحصيلي بالا باشد، شانس دريافت ويزاي تحصيلي آلمان بسيار کم است. پذیرش تحصیلی در این کشور به چند بخش تقسیم می شود:

 • رشته هایی که نیاز به قبولی در کنکور دارند
 • رشته هایی که علاوه بر قبولی در کنکور نیاز به موفقیت آزمون ورودی دارند
 • رشته هایی که فقط نیاز به آزمون ورودی دارند

هزينه مهاجرت تحصیلی به آلمان در دانشگاه هاي دولتي آلمان، بسيار کم مي باشد؛ اما کاملاً رايگان نيز نيست. به صورت تقريبي در دانشگاه هاي دولتي، حدود 800 يورو در سال مي باشد که تقریبا تحصيل رايگان محسوب مي شود. طول دروه تحصيل در مقطع کارشناسي 4 سال است و دانشجويان مي توانند در حين تحصيل به کار پاره وقت مشغول شوند.

دانشگاه های مورد تایید آلمان

این مقاله را از دست ندهید: لیست دانشگاه های ایرانی مورد تایید آلمان

در این مقاله ما لیست دانشگاه های ایرانی مورد تایید آلمان را به شما خواهیم آموخت.

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسي ارشد

به منظور تحصيل در آلمان مقطع کارشناسي ارشد لازم است که گپ تحصيلي بيشتر از 4 يا 5 سال نباشد. همانطور که گفته شد گپ تحصيلي بالا شانس ويزا را کاهش مي دهد. در ضمن دانشگاهي که شخص در ايران در آن تحصيل کرده است، اهميت بسياري دارد؛ زيرا دانشگاه هاي آلمان مدرک دانشگاه هاي پيام نور يا برخي از دانشگاه هاي فني و حرفه را به راحتي نمي پذيرند. طول دوره کارشناسي ارشد بسته به نوع رشته و دانشگاه از 1 سال تا 2 سال متغير است. افرادي که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسي ارشد را دارند مي بايست مدارک آن ها توسط سازمان akademisches auslandsamt مورد ارزيابي قرار گيرد. اين سازمان مدارک تحصيلي افراد را ارزيابي کرده و در صورت تأييد، شخص مي تواند براي تحصيل از دانشگاه پذيرش بگيرد.

مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل در مقطع دکتري

مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل در مقطع دکتري، کمي متفاوت تر و سخت تر از مقاطع ديگر است. زيرا دانشگاه ها به راحتي اجازه پذيرش به متقاضيان تحصيل مقطع دکتري نمي دهند و افراد براي اني امر بايستي از رزومه تحصيلي بسيار خوبي برخوردار بوده و در دانشگاه سوپروايزر پيدا کنند تا بتوانند از اين طريق مورد مصاحبه قرار گيرند. معمولاً افراد 2 بار مصاحبه مي شوند. همچنين داشتن مقالات ISI و نمرات بالا، بسيار داراي اهميت مي باشد. به افرادي که هنوز فرصت نکرده اند رزومه تحصيلي قابل قبولي ارائه دهند، پيشنهاد مي شود که براي دوره ارشد مجدد اقدام نمايند تا بتوانند با سهولت بيشتري وارد مقطع دکتري شوند. تحصيل مقطع دکتري در آلمان عموماً در تمام دانشگاه هاي دنيا به زبان انگليسي است و نمره زبان بالا (آيلتس 7) نياز دارد. معمولاً افراد براي پذيرش و تحصيل در مقطع دکتري، روزمه خود را براي استادي ارسال مي نمايند که در زمينه تحصيلي دانشجو و امور تحقيقاتي وي در حال فعاليت باشد. در صورتي که روزمه تحصيلي متقاضي مورد بررسي و تأييد قرار گيرد، وقت مصاحبه براي وي تعيين مي شود.

هزینه مهاجرت تحصیلی به آلمان

هزينه هاي مهاجرت تحصیلی به آلمان سوال خيلي از شما عزيزان است. همانطور که توضيح داده شد براي مهاجرت تحصیلی به آلمان و تحصيل به زبان آلماني در دانشگاه هاي اين کشور هزينه اي پرداخت نمي شود و دانشگاه تقريبا رايگان است. اما در صورتي که بخواهيد به زبان انگليسي تحصيل کنيد بايد شهريه پرداخت شود. هزینه مهاجرت به آلمان در بخش شهریه شامل: براي تحصيل در مقطع کارشناسي شهريه هاي دانشگاه معمولاً بين 12 تا 15 هزار يورو بسته به دانشگاه، شهر و رشته شما متغير است. در مقطع کارشناسي ارشد هزينه هاي معمولاً کمي بيشتر است، البته باز بستگي به رشته و دانشگاه انتخابي شما دارد. اين هزينه ها معمولاً بين 15 تا 20 هزار يورو مي باشند. براي تحصيل در مقطع دکتري نيز شهريه دانشگاه مانند مقطع کارشناسي ارشد است. البته دانشجويان بسته به مقطع تحصيلي اجازه انجام کار پاره وقت دارند و اين کار مي تواند تا حدي هزينه هاي دانشگاه و زندگي را در بر بگيرد. هزينه هاي زندگي در قالب يک جدول به نمايش درآمده و شما مي توانيد با مشاهده آن تا حدودي هزينه هاي زندگي در اين کشور را تخمين بزنيد.

موارد

مبلغ به يورو

يک وعده غذاي يک نفره در يک رستوران معمولي

10

يک ليتر شير

0.74

يک کيلوگرم برنج

2.15

12 عدد تخم مرغ

1.90

يک کيلو گرم سيب زمين

1.21

يک کيلو گرم سينه مرغ

8.01

هزينه تاکسي با تعرفه نرمال

3.70

بليط يک طرفه وسايل نقليه عمومي

2.80

 

هزينه لازم براي خريد و اجاره مسکن در آلمان نيز در جدول زير نمايش داده شده است.

اجاره و خريد ملک در آلمان

قيمت به يورو

اجاره ماهيانه آپارتمان يک خوابه در مرکز شهر

750.76

اجاره ماهيانه آپارتمان يک خوابه خارج از مرکز شهر

563.04

اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر

1.438.88

خريد هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر

5.275.73

 

مهاجرت تحصیلی به آلمان با اخذ بورسیه

بورسیه تحصیلی در آلمان معمولاً به دانشجويان نخبه تعلق مي گيرد و افرادي مي توانند براي بورسیه تحصیلی آلمان اقدام کنند که رزومه تحصيلي خيلي قوي داشته باشند. مهاجرت به آلمان ازطریق تحصیل رایگان در آلمان به همراه بورسیه تحصیلی آلمان در مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد سخت تر از دوره دکتري است. افرادي که طي دوره تحصيلي خود کارهاي تحقيقاتي زيادي انجام دادند و چندين مقاله ISI دارند. همچنين نمرات بالايي دارند و مي توانند نمره زبان بالا در حد آيلتس 7 ارائه دهند شرايط خوبي براي بورسيه تحصيلي خواهند داشت و شانس بالايي دارند. در کشور آلمان بورسيه تحصيلي انواع مختلفي دارد:

 • بورسيه تحصيلي Mailcheck: اين نوع بورسيه در مقطع کارشناسي ارائه مي شود و هزينه هاي تحصيل را تا سقف ماهيانه 1500 دلار تقبل مي کند.
 • بورسيه تحصيلي فردريش ايبرت: اين نوع بورسيه براي مقطع کارشناسي ارشد است و هزينه هاي تا سقف ماهي 100 يورور را پرداخت مي کند.
 • بورسيه stipendiumplus: اين نوع بورسيه براي مقطع دکتري است و هزينه ها را تا سقف ماهي 1400 يورو پرداخت مي کند.

مهاجرت تحصیلی رایگان به آلمان

به طور کلی می توان تحصیل رایگان در المان داشته و مهاجرت تحصیلی رایگان به آلمان را تجربه کرد. حدود 300 دانشگاه دولتی با بیش از هزار رشته تحصیلی وجود دارد که جالب است بدانید اغلب دانشگاه های دولتی به صورت رایگان تدریس می کنند. در ادامه بعضی از دانشگاه های دولتی آلمان را در لیستی به شما معرفی خواهیم نمود.

دانشگاه کلن

دانشگاه FAU Erlangen-Nürnberg

دانشگاه مونستر

دانشگاهLudwig Maximilians University Munich (LMU)

دانشگاه هامبورگ

Ruhr University Bochum

دانشگاه وورزبورگ

RWTH Aachen University

کشور آلمان نه تنها برای کشورهای اروپایی بلکه برای دانشجویان سراسر جهان خدمات اموزشی و تحصیلی رایگان ارائه می دهد. گفتنی است علاوه تحصیل رایگان در آلمان می توانیم به بورسیه های تحصیلی که کمک هزینه های مناسبی هستند اشاره کرد.

مراحل مهاجرت تحصیلی به آلمان

آلمان یکی از بهترین و محبوب ترین کشور ها برای تحصیل است. این کشور علاوه بر دانشگاه های معتبر و برتر امکانات رفاهی و زندگی و... عالی دارا است. از این رو مهاجرت تحصیلی آلمان همواره پرطرفدار است. به همین خاطر باید ابتدا از شرایط و مراحل مهاجرت تحصیلی آلمان اطلاعات دقیقی داشته باشید. گفتنی است که شرایط مهاجرت تحصیلی برای دانشگاه های مختلف آلمان و مقاطع و رشته های تحصیلی امکان دارد متفاوت باشد. برای این منظور همراهی با یک مشاور و بررسی سایت های دانشگاه ها بسیار کمک کننده به شما خواهد بود. شرح مراحل مهاجرت و درخواست در ادامه آمده است.

 1. انتخاب دانشگاه: در دانشگاه های آلمان به زبان های انگلیسی و آلمان تدریس می شود. بررسی رشته ها و مقطع های تحصیلی که مرتبط با خواسته و تحصیلات مقطع قبلی شما باشد باید به درستی انجام شود. بررسی رتبه علمی دانشگاه نیز از دیگر اقداماتی است که در این مرحله باید انجام شود.
 2. بررسی شرایط پذیرش: حتما قبل از اقدام به درخواست و اپلای به دانشگاه باید شرایط پذیرش را بررسی کنید. این شرایط نظیر موارد زیر هستند که غالبا ارائه آن ها الزامی است:
  • الزامات زبان انگلیسی یا المانی
  • گواهی های تحصیلی
  • ترجمه ریز نمرات
  • رزومه تحصیلی و سوابق پژوهشی
  • مدارک هویتی و شناسایی
 1. فراهم کردم شرایط تمکن مالی: ارائه تمکن مالی بیان گر این است که دانشجو می تواند سالانه حدود 10 هزار دلار معادل 8700 یورو برای تامین هزینه ها را در دسترس دارد.
 2. اپلای و ارسال درخواست: برای این منظور باید به ددلاین های دانشگاه و سایت آن ها توجه کنید. مدارک و کلیه درخواست ها دانشگاه را باید تهیه و ارائه کنید.
 3. تهیه بیمه درمانی: ارائه بیمه درمانی قبل از خروج از کشور الزامی بوده و باید بررسی شود که مورد تایید بوده و در آلمان معتبر است. در صورتی که بیمه در آلمان معتبر نباشد ماهانه 80 تا 160 یورو معادل 92 تا 176 دلار پرداخت شود.
 4. اخذ ویزای تحصیلی آلمان: شرایط ویزای دانشجویی آلمان بسته به کشور مبدا متفاوت بوده و برای این منظور باید وب سایت مربوط به ویزا را چک کنید.
 5. تهیه محل اقامت: تهیه محل سکونت و محل اقامت بخش مهمی از روند مهاجرت است.
 6. ثبت نام در دانشگاه: حتما می دانید که شرایط ثبت نام در دانشگاه های مختلف متفاوت است با این حال به طور عمومی مدارک زیر از متقاضیان درخواست می شوند:

  • ارائه پاسپورت و در صورت لزوم ازائه ویزا و مجوز اقامت
  • تکمیل فرم ثبت نام
  • 2 قطعه عکس در ابعاد پاسپورت
  • گواهی های تحصیلی و ترجمه رسمی آن ها
  • اطلاعیه پذیرش
  • مدارک تسلط بر زبان آلمانی یا انگلیسی
  • مدارک بیمه درمانی قانونی در آلمان
  • رسید پرداخت هزینه ترم

شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به آلمان

معمولا در المان اکثر دانشجویان از سن 18 تا 24 سالگی شروع به تحصیل در دانشگاه می کنند. به طور کلی می توان به این موضوع اشاره کرد که مهاجرت تحصیلی دچار محدودیت سنی نبوده و شرایط سنی مهاجرت به تحصیلی به آلمان به عنوان امتیاز محسوب می شود. زیرا در پذیرش دانشگاه های آلمان رقابت زیادی وجود دارد و جوان تر بودن و سن کمتر امتیاز خوبی محسوب می شود. گفتنی است که بهترین رفرنس برای این منظور سایت دانشگاه مورد نظرتان است.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

پیش تر در رابطه با پروسه و شرایط مهاجرت تحصیلی برای شما صحبت کرده ایم. دانستیم که این پروسه نیازمند ارائه مدارک است. مدارک باید در زمان مناسب متناسب با ددلاین ها و درکمال صحت و اعتبار ارائه شوند. مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان عبارتند در زیر نام برده شده است.

 • انگیزه نامه و توصیه نامه تحصیلی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • نامه تمکن مالی
 • مدارک شناسایی و هویتی
 • ترجمه ریز نمرات و گواهی های تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورت
 • بیمه

مدرک زبان مورد نیاز مهاجرت تحصیلی به آلمان

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد آموزش در دانشگاه های آلمان به زبان های انگلیسی و آلمانی صورت می گیرد. تسلط بر یکی از زبان های انگلیسی و آلمانی برای متقاضیان واجب بوده و باید درآن مهارت کافی به شکل های خواندن، نوشتن و صحبت کردن و شنیدن داشته باشند. ضمنا باید به این نکته اشاره کنیم که بسیاری از دانشگاه ها برای پذیرش ارائه مدرک زبان را الزامی دانسته و باید توسط دانشجو ارائه شود. همچنین هنگام اخذ ویزا دانستن زبان و دارا بودن مدرک آن اغلب اوقات ضروری است. گفتنی است که سطح و زبان مورد پذیرش در هر دانشگاه متفاوت است. لیست زیر شما را در رابطه با مدارک زبان مورد نیاز راهنمایی خواهد کرد.

مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

ایلتس

حداقل 6

تافل

حداقل 90 تا 100

 

مدرک زبان آلمانی برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی

کارشناسی

C1 CEFR

DSH II

کارشناسی ارشد

DSH I

DSH II

دکترا

به طور مستقل تویط دانشگاه تعیین می شود

تمکن لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای بسیاری از مخاطبین، این سوال پیش می آید که تمكن مالي ويزاي تحصيلي آلمان چقدر می باشد؟ آیا برای ارائه ی تمکن مالی جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان مهم است که پولتان را در کدام بانک سپرده کنید؟ طبق تجربه ١٥ ساله ما و با توجه به آخرين تغييرات در قوانين آلمان در حال حاضر براي ويزاي كاري معادل ريالي 10322 يورو به نرخ يوروي آزاد بايد پول داخل حساب شما سپرده گردد. نکته جالب در این زمینه این است که براي ويزاي كاري يك هفته قبل از وقت سفارت هم پول را در حسابتان بگذارید، جهت ارائه ی پرینت حساب به سفارت کافیست. بدین صورت ديگر نگران كاهش ارزش پولتان هم نيستيد.

بهترین دانشگاه های آلمان برای مهاجرت تحصیلی

مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل يکي از روش هاي پرطرفدار مهاجرت به اين کشور است. همه ساله دانشجويان زيادي قصد تحصيل در دانشگاه هاي کشور آلمان را دارند. از آن جايي که کشور آلمان جز کشورهاي بسيار پيشرفته محسوب مي شود و اقتصاد بسيار قوي دارد افراد قصد دارند ابتدا در کشور آلمان تحصيل و نهايتا اقامت اين کشور را بدست آورند. گفتني است براي کار و اخذ اقامت اشخاص بايد به زبان آلماني مسلط باشند و بتوانند به راحتي در جامعه ارتباط برقرار کنند. در مورد دانشگاه هاي اين کشور بايد گفت اين دانشگاه ها رتبه بالايي در جهان دارند و اشخاص پس از اخذ مدرک مي توانند به راحتي کار پيدا. همانطور که توضيح داده شد دانشگاه های آلمان دولتي يا خصوصي هستند که همگي رتبه بالايي در جهان دارند. در جدول زير مي توانيد نام برخي از دانشگاه هاي برتر کشور آلمان را با رتبه جهاني آن ها مشاهده کنيد.

نام دانشگاه

شهر

رتبه جهاني

Ruhr-Universität Bochum

Bochum

102

Ludwig-Maximilians-Universität München

München

108

دانشگاه آخن آلمان

Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

Aachen

137

Freie Universität Berlin

Berlin

145

Charité - Universitätsmedizin Berlin

Berlin

1008

Frankfurt School of Finance and Management

Frankfurt

2070

Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt

Eichstätt

2048

ESMT Berlin

Berlin

96

WHU - Otto Beisheim School of Management

Vallendar

2572

University of Applied Sciences Europe

Iserlohn

2708

 

شرایط اخذ ویزا آلمان با مهاجرت از طریق تحصیل

براي مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل ابتدا بايد از دانشگاه پذيرش بگيريد و بعد براي وقت سفارت اقدام بفرماييد. براي دريافت پذيرش از دانشگاه مي بايست رزومه تحصيلي و انگيزه نامه خود را براي دانشگاه ارسال کنيد. لازم به ذکر است اخيرا سفارت آلمان دير وقت مي دهد بنابراين بايد بازه زماني طولاني تري را در نظر بگيريد. بعد از دريافت پذيرش از دانشگاه متقاضي بايد وقت سفارت بگيرد و در اين حين مدارک مورد نياز همگي بايد به همراه ترجمه آن ها آماده شوند. تهيه مدارک نيز مي تواند پروسه زمان بري باشد. خصوصا دريافت مدارک دانشگاهي و توصيه نامه از دانشگاه بعضي مواقع زمان بر هستند. شما بايد حتما در نظر داشته باشد که بهتر است يک تا دو ماه قبل از شروع ترم در کشور آلمان حضور داشته باشيد و کارهايي که لازم است از جمله محل سکونت خود را قبل از شروع ترم مشخص کنيد. همچنين زماني لازم است تا افراد کمي به محيط جديد عادت کنند. مدارک لازم برا ارائه به سفارت آلمان جهت ویزای تحصیلی آلمان به شرح زير است:

 • ارائه مدارک هويتيتحصیل دکترا در اتریش
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • نامه پذيرش دانشگاه
 • سوابق تحصيلي به همراه ترجمه
 • انگيزه نامه
 • توصيه نامه
 • ارائه تمکن مالي
 • 2 قطعه عکس
 • گواهي ازدواج

شرایط اخذ ویزای همراه آلمان با مهاجرت از طریق تحصیل

براي مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل بايد اين نکته را در نظر داشت که دانشجو مي بايست اول وارد کشور آلمان شود و کارت اقامت خود را دريافت کند، بعد از آن مي تواند براي الحاق به خانوده درخواست دهد و همسر و فرزندان زير 18 سال مي توانند به عنوان همراه، اقامت آلمان را دريافت کنند. اين مراحل در حدود 3 تا 4 ماه به طول مي انجامد. اين مقاله توسط موسسه ملک پور تهيه شده و کپي برداري از آن غير قانوني است. در خواست براي تمام اعضاي خانواده به صورت هم زمان به هيچ عنوان پيشنهاد نمي شود زيرا ريسک گرفتن ويزا را افزايش مي دهد. پيشنهاد مي شود ابتدا شخص متقاضي اقدام کند و پس از دريافت کارت اقامت مي تواند براي اعضاي خانواده اقدام کند. همچنين شخص بايد تمکن مالي خود را به سفارت نشان دهد به اين منظور که ثابت کند مي تواند هزينه هاي زندگي خود و خانوده اش را تقبل کند.

شرایط کار ضمن مهاجرت تحصیلی به آلمان

در مورد شرایط کار ضمن تحصیل و دانشجویی در آلمان بايد گفت، در حال حاضر براي ما ايرانيان مهاجرت امري پر هزينه است بنابراين اين که افراد بتوانند در حين تحصيل خود به کار کردن بپردازند امري ضروري و مهم محسوب مي شود. معمولاً دانشجويان پس از اين که وارد کشوري مي شوند بعد از گذشتن چند ماه و سازگاري با محيط و شرايط جديد، به کار پاره وقت مشغول مي شوند. کار در حين تحصيل مزاياي زيادي دارد از جمله اين که شخص مي تواند تا حدودي با کار کردن هزينه هاي زندگي را مديريت کند و همچنين افراد با ورود به محيط کار از سنين پايينتر، خيلي راحت تر با محيط جديد خو مي گيرند و مي توانند راحت تر ارتباط برقرار کنند. در ضمن اين تجربه مي تواند کار پيدا کردن بعد از تحصيل را نيز ساده تر نمايد. دانشجويان مي توانند در حين تحصيل 20 تا 30 ساعت در هفته کار کنند. در مقطع دکتري گاها افراد اجازه 40 ساعت کار در هفته را دارند.

 

موقعیت کار پس از مهاجرت تحصیلی به آلمان

افرادي که قصد مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل را دارند معمولاً قصد دارند بعد از تحصيل کار کنند و بتوانند در اين کشور اقامت طولاني مدت داشته باشند. به اين منظور اشخاص بايد بعد از اتمام تحصيل در صورتي که درخواستشان تاييد شود 1 سال اقامت خود را در کشور آلمان تمديد نمايند و به دنبال کار بگردند. در صورتي که شخص در اين يک سال کار مورد نظر خود را پيدا کند مي تواند اقامت کاري دريافت کند. پيشنهاد مي کنيم قبل از اقدام براي تحصيل در اين کشور به ليست مشاغل مورد نياز کشور آلمان که توسط دولت اين کشور هر سال اعلام مي شود مداجعه فرماييد. در صورتي که اشخاص در رشته هايي تحصيل کنند که کشور آلمان به اين مشاغل نياز بيشتري داشته باشد، شانس کاريابي افراد بالاتر خواهد بود. معمولاً رشته هاي فني و مهندسي در اين کشور جز مشاغل مورد نياز است و افرادي که در اين رشته ها تحصيل کرده باشند با سهولت بيشتري کار پيدا خواهند کرد. بهتر است براي اين که اطلاعات شما در خصوص کار در کشور آلمان افزايش يابد مقاله کار در آلمان را مطالعه کنيد. براي اين که در مورد موقعيت کار در کشور آلمان بيشتر اطلاعات داشته باشيد ما نرخ بيکاري در اين کشور را به صورت يک نمودار نمايش داديم. همانطور که مي بينيد نرخ بيکاري در اين کشور بين سال هاي 2021 تا 2022 مورد بررسي قرار گرفته و در سال 2022 و در شرایط کرونا داراي ميانگين 5 درصد بوده است. 

نمودار نرخ بیکاری در آلمان

اخذ تابعیت آلمان از طریق مهاجرت تحصیلی

مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل به تنهايي نمي تواند موجب اقامت شود بلکه اشخاص بايد بعد از تحصيل در اين کشور کار پيدا کنند و اقامت خود را از اقامت تحصيلي به کاري تبديل کنند. همانطور که توضيح داده شد به شخص بعد از تحصيل يک سال فرصت داده مي شود تا به دنبال کار بگردد و پس از يافتن شغل مناسب مي تواند در اين کشور به کار مشغول شده و ويزاي کار آلمان را دريافت نمايند. بعد از اينکه اشخاص به مدت 5 سال در کشور آلمان کار کنند و بيمه و ماليات پرداخت کنند مي توانند براي اقامت دائم درخواست دهند و بعد از 8 سال براي پاسپورت آلمان درخواست دهند. اين نکته را در نظر داشته باشيد که براي اقامت دائم بايد شخص زبان آلماني را تا سطح B1 آموخته باشد و بتواند به راحتي با جامعه ارتباط برقرر کند همچنين تمکن مالي کافي براي اداره زندگي را داشته باشد.

آلمان در زمينه ارائه تحصيلات دانشگاهي با کيفيت بالا، زيرساخت پژوهشي، روش تدريس، تحصيلات کم هزينه و دورنماي شغلي شهرت زيادي دارد. مهاجرت تحصیلی به آلمان براي بسياري از افراد در سرتاسر دنيا مي تواند مقدمه و راه گشاي اخذ اقامت هاي ارزشمندتر باشد. البته اين رويا براي بسياري از افراد به آساني تحقق نمي پذيرد. دانشجوهاي بين المللي تحت شرايطي مي توانند از تحصيل رايگان در دانشگاه هاي عمومي آلمان بهره مند شوند. در حال حاضر بسياري از دانشگاه هاي آلمان صرفا به آن دسته از دانشجويان ايراني پذيرش مي دهند که از دانشگاه هاي سراسري ايران مدرک عدم منع تحصيل ارائه دهند. فارغ از بحث پذيرش، مسئله ويزا مطرح مي شود؛ در حال حاضر سفارت آلمان وقت مصاحبه را براي زمان هاي طولاني تعيين مي کند و اين موضوع تا حد زيادي مهاجرت تحصيلي به اين کشور را پيچيده مي کند. بنابرين توصيه مي شود در صورتي که در صدد مهاجرت تحصیلی به آلمان هستيد از طريق يک کشور ثالث اقدام کنيد. براي اخذ اطلاعات بيشتر در مورد مهاجرت تحصيلي به آلماني و اخذ ويزاي تحصيلي اين کشور با مشاورين و متخصصين مهاجرتي معتبر مشاوره نماييد.

مشاوره مهاجرت تحصیلی به آلمان

همه ما برای تصمیم گیری و شناخت راه حل ها به مشورت و مشاورانی خبره که با صداقت و به درستی راهنمایی کنند نیاز داریم. مشاورانی که از تجربه و علم کافی برخوردار باشند و بتوانند ما را در رابطه با اهدافمان راهنمایی کرده و تا رسیدن به هدف دلخواهمان همراهی کنند. مشاوران MIE همراهان با تجربه و حرفه ای هستند که شما را تا رسیدن به موفقیت همراهی می کنند. مشاوره مهاجرت تحصیلی به آلمان از فراز و نشیب ها و ظرافت هایی برخوردار است که جز با مشورت با افراد با تجربه به سادگی امکان پذیر نخواهد بود. مشاوران ما به صورت تلفنی و رایگان خدمات خود را به شما ارائه می دهند.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب مهاجرت تحصیلی به آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

در صورتي که قصد مهاجرت داشته باشيد پيشنهاد مي شود پکيج راهنماي گام به گام انتخاب مسير مهاجرت را تهيه بفرماييد. اين محصول توسط شخص جناب آقاي استاد ملک پور تهيه شده و مي تواند براي انتخاب مسير مهاجرت بسيار مفيد باشد.

گام به گام تا اخذ اقامت


بنرهای مورد نیاز

سوال: با سلام. شرایط قبولی و تحصیل در آلمان چطور است؟ ایا بورسیه ارائه می گردد؟

جواب:


بنرهای مورد نیاز

سوال: با سلام. دانشجوی سال اخر دکتری صنایع غذایی در دانشگاه ازاد ممقان هستم. ۳۳سال سن دارم. آیا میتونم ‌برای پست داک به آلمان برم؟

جواب:


سوالات متداول

✅هزينه مهاجرت تحصیلی به آلمان چه مقدار است؟

هزينه تحصيل در دانشگاه هاي دولتي آلمان که آموزش در آن ها به زبان آلماني مي باشد، تقريباً رايگان است. اما هزينه تحصيل در دانشگاه هاي خصوصي اين کشور، حدود 10 هزار تا 25 هزار يورو مي باشد.

✅آيا امکان دريافت بورسيه براي مهاجذت تحصیلی به آلمان وجود دارد؟

بورسيه هاي تحصيلي متعددي براي دانشجويان متقاضي در آلمان ارائه مي شود که دريافت آن ها بستگي به رزومه علمي و پژوهشي دانشجو و معدل وي دارد.

✅موقعیت کار پس از مهاجرت تحصیلی به آلمان چگونه است؟

آلمان کشوري صنعتي مي باشد که فرصت هاي شغلي بسياري را براي متقاضيان کار در اين کشور و متخصصان فراهم کرده است. دانشجويان مي توانند در مدت 18 ماهه پس از تحصيل خود، به جستجوي کار در کشور آلمان پرداخته و با دريافت پيشنهاد کاري، اقامت تحصيلي خود را به کاري تغيير دهند.

✅هزينه زندگي دانشجويي در آلمان چه مقدار است؟

هزينه زندگي دانشجويي در کشور آلمان، بسته به سبک زندگي افراد متفاوت است؛ اما به طور ميانگين، هزينه اي در حدود 800-1200 يورو را شامل مي شود.


_____________________ سخن پاياني _____________________

مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل، هزينه هاي مهاجرت تحصیلی به آلمان و مدارک مورد نياز در اين مقاله مورد بررسي قرار گرفت. ما تحصيل در تمام مقاطع تحصيلي اين کشور را بررسي کرديم و هزينه هاي زندگي را نيز توضيح داديم. در مورد اخذ اقامت از طريق تحصيل گفتيم که اشخاص بايد اقامت خود را از تحصيلي به کاري تبديل کنند تا بتوانند به اقامت دائم و تابعيت کشور آلمان دست يابند. در مورد دانشگاه هاي اين کشور به طور کامل توضيح داده شد و برترين دانشگاه هاي آلمان به صورت جدول نشان داده شد. در مورد هزينه هاي تحصيل گفتيم که در صورتي که افراد مدرک زبان آلماني داشته باشند مي توانند به زبان آلماني و رايگان تحصيل کنند. شما عزيزان براي کسب اطلاعات بيشتر مي توانيد به وب سايت موسسه ملک پور مراجعه فرماييد و اطلاعات خود را در زمينه مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل و شرايط زندگي و کار در کشور آلمان افزايش دهيد. همچنين در صورت برقراري تماس تلفني رايگان با مشاورين اين موسسه حقوقي و يا تکميل فرم تماس، شرايط شما به صورت فردي مورد بررسي قرار مي گيرد. شما مي توانيد در پايان مقاله مهاجرت به آلمان از طريق تحصيل در بخش ثبت پرسش، سوالات خود را درج بفرماييد.

امتیاز 5 از 5 ( 11 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مرتضي
باعرض سلام وخسته نباشيد ببخشيد من 33سالمه ويک پسر 5ساله درم ميخواستم ببينم اگه بخوام براي تحصيلش يعني از ابتدايي بيارمش آلمان ويزاي همراه تحصيلي به خودم وهمسرم هم ميدن که باهاش بريم يا خير؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای تحصیل بچه های زیر 18 سال در آلمان شما باید قیم برای فرزندتان داشته باشید و به صرف تحصیل فرزند به پدر و مادر باهم اقامت نمی دهند، پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط کل خانواده شما بصورت رایگان برای مهاجرت بررسی شود موفق باشید.
dlrm
سلام من ۱۹سالمه. دیپلمم تجربیه با معدل کل ۱۶.۵. کنکور سراسری پذیرفته نشدم و معدل کتبیمم خوب نبوده. با سوابق تحصیلی رفتم دانشگاه ازاد شهر قدس رشته روانشناسی. الان دو ترمه ک این رشته رو میخونم و معدلم ۱۷.۸۰ هست. شاغلم و میتونم تا پایان لیسانسم تمکن مالیمو ثابت کنم. انگلیسی رو روون صحبت میکنم ولی مدرکی ندارم. زبان آلمانیم تازه شروع کردم. میتونم بعد از پایان لیسانسم با همین شرایط برای یکی از دانشگاه های دولتی آلمان اقدام ب مهاجرت کنم؟!؟ مشکلی از جهت معدل دیپلمم و کنکور سراسری پیش نمیاد؟؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست عزیز، در صورتی که مدرک زبان آلمانی شما در حد ب2 باشد می توانید برای ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان اقدام داشته باشید. البته باید توجه داشته باشید که هزینه های تحصیل و زندگی خود را نیز باید ارائه نمایید.
مقربیان
شرایط مهاجرت تحصیل آلمان 2022 با توجه به شرایط فعلی تغییری را هم به همراه دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام وعرض ادب به احتمال زیاد خیر
مهدی فرجی
سلام وقتتون بخیر،خواستم بپرسم در آلمان چه رشته هایی رو در حال حاضر زودتر و با احتمال بیشتر برمیدارن.و اینکه پیش بینی شما واسه نیاز آلمان برای چهار سال بعد چیه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب رشته های مختلفی را میتوان پیشنهاد داد برنامه نویسی و کامپیوتر مهندسی برق و مدیریت و ... شرایط مناسبی دارند با مشاوران موسسه ملک پور تماس بگیرید تا شرایط شما را بررسی کنند
محمد
با سلام، خسته نباشید. من ۲۱ سالمه و در حال حاضر دانشجوی رشته رادیولوژی دانشگاه شهیدبهشتی هستم و در حال تحصیل. معدل کل دیپلمم ۱۹.۶۰ هست، انگلیسی مدرک ایلتس ندارم اما تقریبا سطحم upper intermediate هست.زبان المانی رو هم تازه شروع کردم. می خواستم بدونم که آیا امکان ادامه تحصیل در همین رشته یا فیلدی مربوط به اون در مقطع ارشد در کشور آلمان امکان پذیر هست و میشه پذیرش گرفت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله دوست عزیز امکان اقدام دارید با مشاوران موسسه ملکپور تماس بگیرید تا شما راهنمایی کنند
سید فیروز احمد سادات
با سلام من فعلا در ایران مشغول تحصیل هستم اصالتا افغانی اقامه تحصیلی ایران رو دارم میتونم برای ویزای تحصیلی آلمان اقدام کنم چقدر هزینه داره راهنمایی کنید بسته معلوماتی ویزه تحصیلی آلمان رو بفرستین
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی می توانید برای اینکه درست راهنمایی تان بکنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم. پیشنهاد می کنم حتماً با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما بصورت رایگان بررسی شود.
Yalda
سلام حسته نباشید بنده مدرک فوق دیپلم کامپیوتر از هنرستان دارم شرایط مالی و مدرک زبان و سنم هم اوکیه میخاستم بدونم ایا میتونم مهاجرت تحصیلی بکنم با توجه به این که هنرستان درس خوندم؟اصلا مدرک هنرستان قبول دارن؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را بهتر راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اینکه نمره زبان، سن و میزان پشتوانه مالی شما چقدر است. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود.
Yalda
سلام حسته نباشید بنده مدرک فوق دیپلم کامپیوتر از هنرستان دارم شرایط مالی و مدرک زبان و سنم هم اوکیه میخاستم بدونم ایا میتونم مهاجرت تحصیلی بکنم با توجه به این که هنرستان درس خوندم؟اصلا مدرک هنرستان قبول دارن؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی مدرک شما عموماً مورد قبول ولی پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما کامل بررسی بشه