تحصیل در سوئیس

10 مهر 1401 23 نظر

تحصیل در سوئیس، هزینه و شرایط سنی تحصیل در سوئیس در این مقاله مورد بحث و بررسی علمی و تخصصی قرار می گیرد. آیا از شرایط مهاجرت به سوئیس و پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی سوئیس اطلاع دارید؟ هزینه تحصیل در سوئیس و شرایط اخذ بورسیه تحصیلی سوئیس چگونه است؟ روش های اخذ اقامت سوئیس از طریق تحصیل چیست؟ برترین دانشگاه های کشور سوئیس جهت تحصیل کدامند؟ در صورت همراهی با ما تا پایان مقاله می توانید اطلاعات مفیدی در خصوص سوالات مطرح شده به دست آورید. کشور سوئیس در اروپای غربی واقع شده است و از چهار جهت جغرافیایی با کشورهایی نظیر آلمان، ایتالیا، اتریش و فرانسه همسایه می باشد. جالب است بدانید که ثروتمندان و سیاستمداران زیادی، فرزندان خود را جهت مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل، راهی این کشور می نمایند. چرا که سیستم آموزشی و تحصیلی در کشور سوئیس، جزو برترین نظام های آموزشی جهان می باشد. شما عزیزان می توانید جهت تکمیل اطلاعات خود و بهره مندی از مشاوره تلفنی رایگان و اطلاع از نحوه خدمات، با همکاران ما در موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید و یا فرم تماس را کامل نمایید. لطفا توجه کنید که محتوای اپلای سوئیس با تجربه وکیلان محلی و تحلیل سایت های معتبر تهیه شده و انتشار این محتوا نشان از خدمات در تمام زمینه ها ندارد.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل در سوئیس در زوریخ

شرایط تحصیل در سوئیس

سوئیس کشوری ثروتمند و بسیار زیبا است. جمعیت آن 5/7 میلیون نفر بوده و مردم آن به چهار زبان رسمی دنیا از جمله آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و رومانش سخن می گویند. پایتخت سوئیس، شهر برن می باشد. این کشور، شهرهای مهمی مانند ژنو، بازل، زوریخ و لوزان را در خود جای داده است. این شهرها سالیانه میزبان سیاستمداران، دانشمندان و ورزشکاران زیادی از سراسر جهان می باشند. شرایط تحصیل در سوئیس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا این کشور، دارای سیستم آموزشی عالی بسیار پیشرفته ای می باشد. وجود دانشگاه های درجه یک، سطح رفاه اجتماعی بالا، اقتصاد پویا و وجود امنیت محض در این کشور باعث شده است که دانشجوهای زیادی به منظور تحصیل در سوئیس اقدامات لازم را انجام دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا شرایط تحصیل در سوئیس و نحوه اخذ اقامت این کشور از این طریق را مورد بررسی قرار دهیم.

تحصیل در سوئیس در مدارس

کشور سوئیس امکانات کم نظیری را در تمام مقاطع تحصیلی در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل برای افراد زیر 18 سال در دو مقطع ابتدایی و متوسطه انجام می پذیرد. مقطع ابتدایی برای دانش آموزان از 6 سالگی آغاز شده و تا 11 الی 12 سالگی به طول می انجامد. در این مقطع، استعداد دانش آموزان توسط معلمان باتجربه کشف شده و آن را در جهت پیشرفت و توسعه برای مقاطع بالاتر پرورش می دهند. تحصیل در دوره ابتدایی برای دانش آموزان سوئیسی اجباری می باشد. همچنین تحصیل در مدارس سوئیس در مقطع متوسطه، پس از اتمام دوره ابتدایی آغاز می شود. در این دوره، برنامه آماده کردن دانش آموزان برای ورود به دانشگاه اجرا می شود. این مقطع شامل دبیرستان (دوره 4 سال و نیمه) و هنرستان (دوره 6 سال و نیمه) می باشد. دوره دبیرستان به رشته هایی مانند ریاضی، علوم، زبان های معاصر، تربیت بدنی و هنر تقسیم بندی شده و در پایان به دانش آموزان، مدرک دیپلم فدرال (EM) جهت ورود به دانشگاه اعطا می شود. شرایط تحصیل در سوئیس در دوره هنرستان، 6 ساله بوده و برای رشته های فنی و حرفه ای می باشد.

شهریه تحصیل در سوئیس در حدود 50 تا 120 هزار یورو در سال تخمین زده شده است. فرزندان شما در مدارس سوئیس بین 2 تا 3 زبان خارجی را به همراه مطالب آموزشی فرا خواهند گرفت. دانش آموزان پس از ماه ها تحصیل و کار عملی، مدرک دیپلم فنی (M) را اخذ نموده و اجازه ورود به بازار کار و دانشگاه ها را کسب می کنند. این دوره ها، آمادگی دانش آموزان را برای ورود به بازار کار افزایش می دهد. فارغ التحصیلان دانشگاه های سوئیس از حقوق سالیانه 70 تا 100 هزار یورو برخوردار خواهند بود و لذا شما با تحصیل در سوئیس هزینه نمیکنید، بلکه سرمایه گذاری سودآوری را برای فرزندانتان انجام خواهید داد. لازم به ذکر است که دولت سوئیس برای مقطع مدارس ویزای همراه صادر نمی نماید ولی والدین دانش آموز می توانند با اخذ ویزای دیدار از سویئس، 3 ماه در هر سال را در کنار فرزندانشان بگذرانند.

 • توضیحات موسسه ملک پور در مورد تحصیل در مدارس سوئیس

فایل تصویری موسسه ملک پور درمورد تحصیل در مدارس سوئیس

فایل صوتی موسسه ملک پور درمورد تحصیل در مدارس سوئیس

تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی

تحصیل کارشناسی در سوئیس، 3 الی 4 سال به طول می انجامد. زبان تدریس دانشگاه های سوئیس در دوره کارشناسی، آلمانی و فرانسوی می باشد. بنابراین دانشجویان می بایست حداقل مدرک B1 آلمانی و یا فرانسوی را دارا باشند. داشتن مدرک دیپلم معتبر برای تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی الزامی است. حداقل معدل دیپلم برای دانشجویان خارجی مانند ایران جهت شرکت در امتحان ورودی دانشگاه، 14 می باشد. ضمناً متقاضیان می توانند در دانشگاه فرایبورگ (Fribourg) دوره پیش دانشگاهی را پشت سر گذاشته، سپس وارد دانشگاه شوند. لازم به ذکر است که این دوره به زبان های آلمانی و فرانسوی و به مدت 9 ماه برگزار می شود. مهاجرت تحصیلی به سوئیس بسیار انرژی بخش می شود زمانی که بدانید بعد از اتمام دوران تحصیل، عالی ترین پست های کاری از آن شما خواهد بود. همچنین دانشجویان در مقطع کارشناسی، اجازه کار به مدت 10 ساعت در هفته دارند. از جمله رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی جهت مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل، رشته های علوم طبیعی، علوم انسانی، ریاضیات و علوم کسب و کار می باشد.

تحصیل کارشناسی ارشد در سوئیس

از آنجایی که دانشگاه های سوئیس، معتبر بوده و سطح علمی بسیار بالایی دارند؛ لذا داشتن مدرک لیسانس معتبر و با معدل بالا الزامی می باشد. گفتنی است که رشته تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد باید مرتبط با رشته کارشناسی بوده و در ادامه آن باشد. خبر خوش برای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در سوئیس را دارند و از دانش زبان آلمانی برخوردار نیستند این است که، تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور به سه زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی انجام می شود. تحصیل سوئیس در این دوره، یک الی دو ساله می باشد. جالب است بدانید دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در این کشور بگذرانند، از شانس بیشتری جهت اخذ بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا برخوردار خواهند شد. همچنین دانشجویان می توانند در حین تحصیل، به مدت 20 ساعت در هفته به کار مشغول باشند. بعد از اتمام تحصیل کارشناسی ارشد در سوئیس در این مقطع به دانشجویان، مدرک فوق لیسانس مورد تأیید وزارت علوم سوئیس اعطا می شود. ضمناً در برخی دانشگاه ها نیز بورسیه تحصیل در سوئیس به دانشجویان خارجی اعطا می گردد.

کالج لمان

این مقاله را از دست ندهید: کالج لمان سوئیس

در این مقاله ما راه های موفقیت در کالج لمان سوئیس را به شما خواهیم آموخت.

تحصیل دکتری در سوئیس

تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا برای دانشجویان خارجی اهمیت بالایی دارد. امکانات آموزشی درجه یک و مؤسسات پژوهشی و تحقیقاتی سطح بالا، از مزایای کشور سوئیس برای دانشجویان دکترا می باشد. متقاضیان تحصیل دکتری در سوئیس، ماهیانه بین 2000 الی 6000 فرانک سوئیس (CHF)، بسته به دانشگاه و زمینه تحقیق دانشجو دریافت می نمایند. مدت زمان این دوره بین 2 الی 7 سال، بسته به زمینه تحقیق، دانشگاه و نوع فعالیت متغیر می باشد. به عنوان مثال مدت زمان اتمام این دوره در رشته اقتصاد و در دانشگاه سنت گالن، 2 سال می باشد. در حالی که رشته هنر در سوئیس و علوم انسانی در این مقطع، بین 5 الی 7 سال به طول می انجامد. تحصیل دکتری در سوئیس به دو صورت بورسیه تحصیلی یا اخذ پذیرش توسط متقاضی انجام می شود. تحصیل در این مقطع همانند دوره کارشناسی ارشد، نیازمند دانش یکی از مدارک زبان های انگلیسی، آلمانی و یا فرانسوی می باشد. همچنین انتخاب سوپروایزر و دریافت تأیید وی جهت همکاری نیز ضروری است. از جمله موارد مؤثر در تأیید همکاری سوپروایزر، داشتن رزومه علمی و تحقیقاتی خوب در زمینه تحصیلی مورد نظر می باشد.

دانشجویان مشغول تحصیل در سوئیس

دوره کار تحصیل در سوئیس

یکی از دوره های مهم که بسیار مورد استقبال دانشجویان در حال مهاجرت تحصیلی به سوئیس قرار می گیرد دوره کار تحصیل در سوئیس است. کار تحصیل، در واقع به این معناست که شما ما هم کار می کنید و هم تحصیل می کنید به عبارتی در طول تحصیل خود، شش ماه کار می کنید و شش ماه به تحصیل خود ادامه می‌دهید، که این دوره در مقایسه با دوره های موجود در ایران مشابه دوره کارورزی می باشد با این تفاوت که شما به ازای هر ماه کار کردن در سوئیس حدود ۲۰۰۰ فرانک سوئیس را دریافت می‌کنید و تقریباً هزینه تحصیل سالانه شما به طور کامل تامین می گردد. لازم به ذکر است شما به عنوان دانشجویی که قصد مهاجرت تحصیلی به سوئیس و دریافت دوره کار تحصیل در سوئیس را دارد بتوانید موفق به دریافت این دوره شوید باید از نظر علمی شرایط خوبی را داشته باشید، یعنی نمره آیلتس شما حدود شش الی شش و نیم باشد که بتوانید برای ارتباط با مردم بومی سوئیس به راحتی ارتباط برقرار کنید و نمره های تحصیلی شما بالا باشد و از نظر علمی نسبت به سایر دانشجویان برتری داشته باشید. از جمله رشته هایی که کار تحصیل در آنها رایج است می توان رشته هایی مثل هتل داری، mba یا همان مدیریت و گردشگری را نام برد. از مزایای گذراندن کار تحصیل سوئیس این می باشد که در واقع شما دارای سابقه کاری و رزومه کاری می شوید در نتیجه دست یافتن به کار پس از فارغ التحصیلی نسبت به سایر فارغ التحصیلانی که این دوره را پشت سر نگذاشته اند شانس بالاتری خواهید داشت، زیرا سابقه کاری مرتبط با رشته خود دارید.

تحصیل در مدارس سوئیس

تحصیل در سوئیس به همراه بورس تحصیلی

مهاجرت تحصیلی به سوئیس از طریق بورس تحصیلی، طرفداران زیادی در میان دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دارد. تعدادی از دانشگاه های این کشور، بورسیه های تحصیل کاملی (Full fund) را ارائه می دهند که این امر سبب شده سالیانه متقاضیان زیادی جهت اخذ بورسیه این دانشگاه ها با همدیگر رقابت کنند. بورسیه های تحصیلی کامل شامل هزینه های کامل تحصیل، هزینه مسکن و حمل و نقل می باشد. ضمن اینکه به دانشجو، حقوق ماهیانه حدوداً بین 1600 الی 2000 فرانک نیز سوئیس اعطا می گردد. دانشگاه هایی مانند زوریخ، ژنو، لوزان و... این نوع بوسیه تحصیل در سوئیس را ارائه می دهند. لزوم اخذ بورسیه تحصیل در سوئیس توسط دانشجو، داشتن رزومه تحصیلی و تحقیقاتی بسیار قوی می باشد. ضمن اینکه متقاضی باید دارای سوپروایزر یا استاد راهنما باشد. از نکات بسیار مهم در خصوص بورسیه تحصیلی در کشور سوئیس، محدودیت سنی است. برخی از دانشگاه های ارائه دهنده بورسیه تحصیلی در سوئیس عبارتند از: سنت گالن، نوشاتل، لوکرن، فرایبورگ و... .

تحصیل رایگان در سوئیس

هزینه زندگی و تحصیل در سوئیس از مهمترین دغدغه های دانشجویان بین المللی است. از این رو اطلاع یافتن از هزینه های تحصیل برای آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گفتنی است هزینه های تحصیل و زندگی در مناطق مختلف سوئیس، رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است. از سوی دیگر مقوله ای نظیر تحصیل رایگان در سوئیس مورد سوال بسیاری از متقاضیان مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل است. گفتنی است تحصیل رایگان در برخی دانشگاه ها، کالج ها و موسسات امکان پذیر است و برخورداری از بورسیه های تحصیلی بسیار کمک کننده خواهد بود.گاهی بورسیه های تحصیلی بخشی از مخارج تحصیلی و گاهی کلیه هزینه های تحصیلی را ساپورت می کند. بنابراین دانشگاه ها و مدارس دولتی و همچنین بورسیه و اسکالرشیپ ها می توانند منجر به تحصیل رایگان در سوئیس شوند.

هزینه تحصیل در سوئیس

دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور دیگری دارند، در ابتدا باید شرایط اقتصادی آن کشور را مورد ارزیابی قرار دهند. کشور سوئیس به گران ترین کشور جهان مشهور است؛ لذا ادامه تحصیل در سوئیس به نسبت کشورهای اروپایی دیگر، از هزینه های بالاتری برخوردار می باشد. دانشگاه های دولتی در این کشور از هزینه های کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی برخوردار هستند. هزینه تحصیل در سوئیس بسته به شهر انتخابی برای تحصیل، دانشگاه، نوع فعالیت شخصی دانشجو و... متغیر بوده و معمولاً سالیانه بین 19200 الی 26400 فرانک سوئیس ارزیابی می شود. همچنین متقاضی مهاجرت تحصیلی به سوئیس می تواند بعد از انتخاب دانشگاه خود، به سایت آن مراجعه کرده و از هزینه های ثبت نام دانشگاه و زندگی در آن شهر، اطلاعات کامل تری کسب کند. لازم به ذکر است هزینه تحصیل در سوئیس برای دانش آموزان در بهترین مدارس خصوصی، سالیانه بین 54900 الی 13200 فرانک سوئیس (50 تا 120 هزار یورو) می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در سوئیس

در جدول زیر، به هزینه های تحصیل و زندگی اشاره شده است.

اقلام و کالا

هزینه به یورو

1 وعده غذا در رستوران ارزان قیمت

23.54

1 لیتر شیر

1.5

1 کیلوگرم برنج

2.72

12 عد با تخم مرغ

4.99

1 کیلوگرم سینه مرغ

23.50

1 کیلوگرم گوشت گاو

46.02

1 کیلوگرم سیب زمینی

2.59

1 کیلوگرم گوجه فرنگی

3.82

علاوه بر هزینه های معمول زندگی شامل خورد و خوراک، پوشاک و حمل و نقل، هزینه های اجاره و خرید مسکن نیز از اصلی ترین هزینه های زندگی در کشور سوئیس به شمار می آید. در جدول زیر، میانگین هزینه اجاره و خرید ملک در شرایط مختلف جغرافیایی کشور سوئیس نمایش داده شده است:

اجاره و خرید ملک

هزینه به یورو

اجاره ملک 1 خوابه در مرکز شهر

1،380.21

اجاره ملک 1 خوابه در خارج از مرکز شهر

1،067.83

اجاره ملک 3 خوابه در مرکز شهر

2،546.77

اجاره ملک 3 خوابه در خارج از مرکز شهر

2،000.53

خرید یک مترمربع ملک در مرکز شهر

10،176.14

خرید یک مترمربع ملک در خارج از مرکز شهر

7،138.30

شرایط سنی تحصیل در سوئیس

سوئیس از جمله کشورهای برتر در زمینه تحصیل است که دانشگاه ها و مدارس با برترین کیفیت اموزشی را دارا است. در این کشور سرمایه گذاری های دولتی و خصوصی بر روی آموزش و تحصیل صورت گرفته و به همین دلیل در زمینه های تحقیقاتی و پژوهشی بسیار یکه تاز و موفق در تحقیقات علمی است. مدرک تحصیلی در مدارس و دانشگاه های سوئیس بسیار با اعتبار است. در جدول زیر شرایط سنی تحصیل در سوئیس در مقاطع تحصیلی مختلف امده است.

زمینه تحصیلی

شرایط سنی

کمپ های تابستانی

بالای 6 سال

دوزه های زبان

بالای 12 سال

اموزش متوسطه

بالای 6 سال

دبیرستان

بالای 17 سال

لیسانس

بالای 18 سال

فوق لیسانس

بالای 20 سال

MBA

بالای 20 سال

دکترا

بالای 20 سال

تحصیل در سوئیس بدون مدرک زبان

حتما می دانید در سوئیس سه زبان رسمی آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی وجود دارد و این بستگی به دانشگاه دارد که به چه زبانی آموزش های خود را ارائه می دهد و تدریس را انجام می دهد. در واقع تحصیل در سوئیس بدون مدرک زبان انگلیسی در برخی دانشگاه هاامکان پذیر می باشد گفتنی است تعداد زیادی از دانشگاه ها آموزش ها و رشته های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. با این حال مقطع ها و رشته های مختلف در دانشگاه ها به زبان هایی متناسب با آنچه دانشگاه در نظر دارد ارائه می شود. مدارک مورد قبول برای مهارت هر زبان به شرح زیر است:

 • آلمانی: DSH, TestDaF, OSD, telc
 • فرانسوی: DELF یا  DALF
 • انگلیسی: IELTS, TOEFL

تحصیل در سوئیس

تحصیل در سوئیس به زبان انگلیسی

سوئیس از جمله کشورهای پیشرفته می باشد که مهاجرت تحصیلی به سوئیس بسیار مورد استقبال دانشجویان خارجی می باشد، از این رو تحصیل به زبان انگلیسی یکی از از دغدغه های دانشجویان بین الملل متقاضی برای تحصیل در این کشور می باشد، این امکان را کشور سوئیس برای دانشجویان بین المللی خود فراهم کرده که تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های این کشور را داشته باشند اما امکان تحصیل در تمام رشته ها به زبان انگلیسی وجود ندرد و برخی از رشته ها فقط به زبان سوئیسی یعنی زبان بومی این کشور تدریس می شود اما نکته مهم این است که تحصیل در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد محدودیت ندارد و تمامی رشته ها به زبان انگلیسی تدریس می شود که شما برای قبولی و پذیرش از دانشگاه های سوئیس باید حداقل نمره آیلتس شیش و نیم را ارائه دهید نکته دیگری که که باید به آن توجه داشت این می باشد که شرابط تحصیل در سوئیس به زبان انگلیسی به این صورت است که تحصیل رایگان نمی باشد و نیازمند پرداخت شهریه می باشد که بسته به رشته مقطع و دانشگاه این شهریه متفاوت می باشد شهریه تحصیلی از ۵۰ فرانک سوئیس ۲۳ هزار فرانک بسته به رشته مقطع و دانشگاه متغیر می باشد.

کار دانشجویی در سوئیس

دولت سوئیس مجوز کار پاره وقت برای دانشجویان، جهت کمک به تاًمین بخشی از هزینه های زندگی را برای آنان فراهم آورده است. متقاضیان مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی می توانند به مدت 10 ساعت در هفته کار کنند. برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا، اجازه 20 ساعت کار در هفته صادر شده است. لازم به ذکر است که دانشجویان در ایام تعطیلات می توانند به صورت تمام وقت کار کنند. حقوق کار در هر ساعت برای تمام دانشجویان، حدوداً بین 20 الی 26 فرانک سوئیس می باشد. علاوه بر دریافت حقوق و امکان تأمین بخشی از هزینه های زندگی در این کشور، کار دانشجویی در سوئیس می تواند دانشجویان را با محیط کاری کشور سوئیس آشنا کرده و با افزایش مهارت های ایشان و آشنایی با کارفرمایان سوئیسی، احتمال دریافت پیشنهاد شغلی پس از پایان دوره تحصیل را افزایش دهد. دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئیس را دارند، می توانند کار دانشجویی خود را از طریق روزنامه های محلی، مجلات و وب سایت های تخصصی پیدا کنند. در ادامه، آدرس 3 وب سایت تخصصی برای شما عزیزان معرفی شده است:

 • academics4business.ch
 • students.ch
 • sbf.admin.ch/eracareers/jobs.html

شرایط اخذ ویزای همراه سوئیس

ادامه تحصیل در سوئیس برای متقاضیان متاًهل، برخلاف دیدگاه اکثر افراد، چندان دشوار نمی باشد. زیرا بعد از صادر شدن ویزای تحصیلی، متقاضی می تواند جهت اخذ ویزای سوئیس برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود اقدام نماید. توصیه می شود دانشجویان پس از ورود به کشور سوئیس و گذشت مدت زمان اندکی، برای صدور ویزای همراه درخواست دهند. این نوشتار توسط مشاورین مجرب موسسه ملک پور تهیه شده است و کپی از آن بدون ذکر منبع، غیرقانونی بوده و شرعاً حرام است. جالب است بدانید خدمات درمانی برای همراهان متقاضی رایگان می باشد. ضمن اینکه تحصیل در مدارس سوئیس برای فرزندان متقاضی رایگان است. لازم است بدانید که برای درخواست ویزای همراه کشور سوئیس، از ویزای نوع B استفاده می شود. این نوع ویزا یک ساله بوده و قابل تمدید می باشد. ضمناً در نظر داشته باشید که همسر متقاضی، در طول مدت تحصیل شخص اصلی در کشور سوئیس، اجازه کار نخواهد داشت.

معرفی دانشگاه های برتر سوئیس

کشور سوئیس، سیستم آموزشی بسیار خوبی را دارا می باشد. به همین علت، متقاضیان تحصیل در سوئیس باید از سطح علمی بالایی برخوردار باشند تا بتوانند پذیرش این دانشگاه ها را اخذ نمایند. برخورداری از رزومه علمی مناسب، سطح زبان کافی، معدل بالای تحصیلی و سوابق تحقیقاتی، در ورود به دانشگاه های برتر این کشور مؤثر است. روش منحصر به فرد تدریس، امکانات عالی و... باعث شده است که دانشگاه های سوئیس، رتبه های بالایی در رده بندی بهترین دانشگاه های جهان کسب نمایند. در ادامه به معرفی 10 دانشگاه برتر کشور سوئیس می پردازیم.

نام دانشگاه

رتبه کشوری

رتبه جهانی

Eidgenössische Technische Hochschule Zürich

1

56

École Polytechnique Fédérale de Lausanne

2

154

دانشگاه ژنو سوئیس

Université de Genève

3

202

دانشگاه زوریخ سوئیس

Universität Zürich

4

281

دانشگاه برن سوئیس

Universität Bern

5

465

Université de Lausanne

6

500

Universität Basel

7

589

Université de Fribourg

8

805

Universität St.Gallen

9

1227

Berner Fachhochschule

10

1470

همانطور که بارها گفته شد، جهت تحصیل در سوئیس و پذیرش در دانشگاه های این کشور، ارائه مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی الزامی می باشد. موسسه ملک پور، محصولات آموزش زبان آلمانی و انگلیسی را تهیه کرده است که به تدریس استاد استاد ملک پور بوده و از به روزترین و کاربردی ترین تکنیک ها و متدهای آموزشی در آن استفاده شده است. شما می توانید با تهیه این محصولات آموزشی، در کمترین زمان ممکن، بیشترین بازدهی در آموزش زبان را داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می شود که به لینک های ذیل مراجعه نمایید.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئیس

اپلای از شرایط خاصی پیروی می کند. متقاضیان باید در ابتدا برای اخذ پذیرش دانشگاه، رزومه خود را برای دانشگاه ارسال نمایند. در صورت تاًیید شدن رزومه، دانشجویان می توانند برای اخذ ویزای نوع D یا ویزای تحصیلی سوئیس اقدام نمایند. سفارت این کشور به متقاضیان تحصیل در سوئیس توصیه می کند که حداکثر سه ماه قبل از تاریخ ورود به کشور سوئیس، جهت اخذ ویزای تحصیلی اقدامات لازم را انجام دهند. در ادامه، مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت ارائه شده است:

 • فرم درخواست ویزاتحصیل دکترا در اتریش
 • ترجمه تمام مدارک هویتی
 • چهار قطعه عکس گذرنامه ای جدید و رنگی
 • اصل گذرنامه معتبر با حداقل سه ماه اعتبار
 • کپی از صفحات 2 و 3 گذرنامه
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • تأیید سوپروایزر
 • کپی پذیرش تحصیلی از موسسه آموزشی، کالج یا دانشگاه در سوئیس
 • انگیزه نامه
 • 2 توصیه نامه
 • ارائه پروپوزال
 • اثبات تمکن مالی با ارائه گواهی های تمکن مالی
 • داشتن مدرک زبان آیلتس، تافل و یا گوته

شرایط کار پس از تحصیل در سوئیس

خبر خوب برای متقاضیان اپلای سوئیس این است که دانشجویان پس اتمام دوران تحصیل، به راحتی می توانند در بهترین شرکت های سوئیس و اروپا صاحب کار شوند. نرخ بیکاری در این کشور در حال حاضر 2.5 درصد می باشد که به طور قابل توجهی پایین تر از میانگین اتحادیه اروپا است. نرخ بیکاری پایین در کشوری، به معنای فراوانی فرصت های شغلی برای متقاضیان و تقاضای زیاد دولت سوئیس برای جذب نیروی کار تحصیل کرده می باشد. شرکت های بزرگ چند ملیتی مانند دل، مایکروسافت و رولکس در شهر ژنو دایر می باشند که می توانند در کنار مشاغل دولتی، فرصت های شغلی بسیار را در اختیار دانشجویان و فارغ التحصیلان بین المللی قرار دهند. به طور کلی می توان گفت که تعامل خوبی بین دانشگاه ها و صنعت در سوئیس وجود دارد که همین امر می تواند دلیل خوبی برای متقاضیان کار پس از تحصیل در سوئیس باشد. در نمودار زیر نرخ بیکاری کشور سوئیس را مشاهده می فرمایید.

نمودار نرخ بیکاری سوئیس

وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل در سوئیس

چنانچه دانشجویان قصد داشته باشند که اقامت خود را پس از تحصیل در سوئیس تمدید نمایند، می توانند در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل داده و یا وارد بازار کار کشور سوئیس شوند. لازم است بدانید که متقاضی نمی تواند از طریق اپلای سوئیس، تابعیت این کشور را دریافت نماید؛ بنابراین علاقمندان به اخذ اقامت سوئیس در پایان دوره تحصیلی خود می توانند برای ورود به بازار کار اقدام کرده و با دریافت پیشنهاد کاری در این کشور، ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند. در این صورت متقاضی می تواند پس از گذشت حداقل 5 سال زندگی در کشور سوئیس و پرداخت مالیات به دولت، برای اخذ اقامت این کشور اقدام نماید. دریافت پاسپورت سوئیس، پس از گذشت 10 سال امکان پذیر است. دقت داشته باشید که جهت دریافت تابعیت و شهروندی سوئیس، یادگیری یکی از زبان های سوئیس و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور الزامی می باشد. با مطالعه مقاله زیر، اطلاعات مفیدی در خصوص مهاجرت به سوئیس و اخذ اقامت از طریق آن ها به دست خواهید آورد.

مزایای تحصیل در سوئیس

سوئیس کشوری با فرصت های شغلی زیاد، طبیعت و امکانات رفاهی عالی، مردمی خوب است. شرایط خوب برای زندگی و تحصیل سبب شده تا افراد زیادی از سراسر جهان تصمیم به مهاجرت به سوئیس از طریق مختلف تحصیل، کار، سرمایه گذاری و... می گیرند. از جمله مزایای تحصیل در سوئیس امکانات رفاهی، امکانات تفریحی است. همگام بودن با تکنولوژی های روز دنیا، دانشگاه های برتر، مدارس عالی از دیگر مزایای تحصیل در سوئیس است. فرصت های شغلی در ضمن یا پس از تحصیل، بورسیه های تحصیلی نیز از بهترین مزیت های تحصیلی است. اپلای سوئیس به دانشجویان امکان دسترسی به کیفیت بالای آمورش و تحقیقات را می دهد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب تحصیل در سوئیس هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

✅ آیا محدودیت سنی برای تحصیل در سوئیس وجود دارد؟

خیر شما می توانید برای مهاجرت تحصیلی به سوئیس  در هر مقطعی که مایل باشید اقدام کنید به عنوان مثال از شش سالگی برای مقطع دبستان و ۱۸ سالگی به بعد برای مقطع لیسانس کارشناسی ارشد و دکترا اقدام کنید اما این نکته قابل ذکر است که گپ تحصیلی بین مقاطع تحصیلی شما نباید بالا باشد

✅ شهریه تحصیل در دبیرستان های سوئیس چقدر می باشد؟

 به طور کلی شهریه تحصیل در مدارس سوئیس بین ۵۰ الی ۱۲۰ هزار یورو در سال می باشد.

✅ در چه دانشگاه هایی تحصیل داروسازی در سوئیس ارائه می شود ؟

دانشگاه زوریخ، بازل ، ژنو از جمله دانشگاه هایی می باشد که این رشته در آنها تدریس می گردد.

✅ آیا بدون مدرک زبان می توان از دانشگاه های سوئیس، پذیرش تحصیلی گرفت؟

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در تمام مقاطع دانشگاهی کشور سوئیس فراهم است. اخذ پذیرش تحصیلی کشور سوئیس در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، نیازمند ارائه مدرک زبان در سطح مورد نظر می باشد.

آیا تحصیل در سوئیس رایگان است؟

تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سوئیس، دارای هزینه می باشد و مقدار آن بسته به رشته تحصیلی، مقطع، طول دوره تحصیل و دانشگاه متغیر خواهد بود.

آیا دانشجویان مقطع دکترا می توانند بورسیه تحصیلی در کشور سوئیس دریافت نمایند؟

بله؛ دریافت بورسیه تحصیلی منوط به تأیید استاد راهنما یا سوپروایزر است. کشور سوئیس، بورسیه های تحصیلی متعددی را به دانشجویان و متقاضیان تحصیل در این کشور ارائه می نماید که دریافت آن ها به شرایط و سوابق علمی پژوهشی دانشجو و تأییدیه استاد راهنما بستگی دارد.

آیا دانشجویان می توانند ضمن تحصیل در سوئیس، به کار دانشجویی نیز بپردازند؟

متقاضیان کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاهی سوئیس شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، اجازه پرداختن به کار پاره وقت در حین تحصیل خود دارند.

سخن پایانی

ادامه تحصیل در سوئیس، شرایط سنی تحصیل در سوئیس و هزینه تحصیل در سوئیس در این نوشتار مورد تحلیل علمی قرار گرفت. با توجه به اینکه سیستم آموزشی در سوئیس، بسیار پیشرفته بوده و از جایگاه بالایی در سطح جهان برخوردار است، همچنین با در نظر گرفتن سطح بالای کیفیت زندگی در این کشور، اپلای سوئیس مدنظر افراد بسیاری قرار دارد. تحصیل سوئیس در مقطع دبستان، دانشگاه، دکترا، بورسیه تحصیلی، هزینه تحصیل در سوئیس و هزینه های زندگی در این کشور از جمله عناوینی می باشند که سعی شد در این مقاله به صورت اساسی مورد بررسی قرار داده شود. امیدواریم با مطالعه این نوشتار، پاسخ تمام سؤالات خود را دریافت کرده باشید. چنانچه به اطلاعات تکمیلی در خصوص شرایط تحصیل و شرایط سنی تحصیل در سوئیس نیاز داشته باشید می توانید با کارشناسان مجرب موسسه ملک پور تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید. ضمن اینکه پس از تکمیل فرم تماس بر روی وب سایت موسسه، کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت. شما سروران گرامی می توانید در ذیل این مقاله و در قسمت "ثبت پرسش"، سؤالات خود را مطرح نمایید تا مشاوران مجرب در کوتاه ترین زمان، در صدد پاسخ به آن ها برآیند.

امتیاز 4.28 از 5 ( 47 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
نوری
سلام وقت بخیر میخواستم بپرسم سوئیس آیا تحصیل به زبان فرانسوی یا آلمانی رایگان هست ؟ بعد امکانش هست تو خود کشور سوئیس یه دوره زبان فرانسوی بخونیم و بعدش تحصیل کنیم یا از اینجا باید مدرک داشته باشیم ؟ چه رشته ای تو سوئیس کاربرد بیشتری داره؟ من میخوام واسه تحصیل توی سوئیس اقدام کنم ولی نمیدونم چیکار کنم مرسی
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه بهتر راهنمایی تان کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم امه بصورت کلی نظام تحصیلی سوئیس رایگان نیست و در برخی از مناطق به زبان بومی با هزینه کم میسر می باشد. درخصوص ویزای کورس زبان فعلا به ایرانی ها کشورهایی چون مجارستان، اتریش و فرانسه ویزای کورس زبان ارائه می دهند. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
شیما محمودی
سلام و ممنون از مقاله خوبتون من 28 ساله هستم و لیسانس مدیریت دارم سطح زبانم خوبه اما هنوز آیلتس نگرفتم میتونم برای تحصیل در سوئیس اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز عموم دانشگاه های کشور سوئیس نیازمند به داشتن نمره زبان می باشند. اما چون می فرمایید سطح زبانتان خوب است می توانید با مشاور وکیل خود جهت اینکه زمان را از دست ندهید کارتان را شروع کنید و چند ماه بعد نمره زبان را ارئه بدهید. باتوجه به سن تان هم شانس خوبی برای مهاجرت دارید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
یانا مرادی
عرض ادب آیا برای ما که ایرانی هستیم گرفتن پذیرش دکتری و ویزای سوئیس راحت هست یا نسبت به کشور های دیگه سخت محسوب میشه؟ ممنونم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز تحصیل در مقطع دکتری یکی از بالاترین درجات علمی و کاملاً بستگی به رزومه علمی شما دارد و اگر سوپروایزر یا استاد راهنما شما را بپذیرد می توانید اقدام نمایید و بیشتر بحث شایستگی علمی مطرح است. البته برای کشور اتریش ما می توانیم درخصوص پذیرش دکتری ما برای تان اقدام نماییم. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
علي كردي
سلام ممنون از مقاله خوبتون تحصيل در مدارس سوييس چه ميزان هزينه دارد ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب تحصیل در مدارس شبانه روزی در سوییس از 25 هزار فرانک به بالا متغیر می باشد .
محمد
با سلام خدا قوت در مورد تحصیل در سوئیس سوالی که دارم این هست که پس از فارغ التحصیلی و اشتغال در این کشور چندسال طول میکشه تا اقامت دائم بگیریم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب بستگی به شرایط کاری شما دارد اکثر کشورهای اروپایی بعد از اینکه 5 سال بیمه و مالیات پرداخت کنید و کار کنید سال پنجم اقامت دائم و سال ششم می توانید درخواست پاسپورت کنید .
امین دیباج
من لیسانیس مکانیک هستم از زمان فارغ التحصیلی حدودا ۱۰ سال میگذره ولی ۱۰ سال سابقه کاری مرتبط با رشته کاریم دارم الان میخواستم تو دانشگاههای سوئیس برای مدرک کارشناسی ارشد ادامه بدم ؟ آیا امکان پذیر هست یا خیر ؟ با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ارادت با 10 سال گپ تحصیلی ریسک ریجکتی ویزای شما برای این کشور بسیار بالاست. توصیه می کنم برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان و بررسی شرایط خود و خانواده محترمتان با موسسه تماس تلفنی داشته باشید و از راهنمایی کارشناسان مجرب مجموعه بهره ببرید.
م..م
باسلام بنده دانشجوی ترم‌آخر‌ رشته مهندسی مکانیک کارشناسی با معدل۱۶/۲۵هستم و تا چند ماه آینده مقاله داخلی را به ثبت می رسانم‌ و در طول۳ماه میتوانم زبان انگلیسی را اوکی کنم شانس گرفتن فاند تحصیلی برای ارشد در یکی از دانشگاه های آلمان،اتریش،سوئد یا سوئیس را دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت شرایط تحصیلی شما خوب است اما به طور کلی دریافت فاند یک موضوع رقابتی است و نمی توان به صورت قطعی اظهار نظر کرد اما شانس دریافت فاند برای شما وجود دارد. البته شما با دانستن زبان آلمانی در حد ب2 می توانید به صورت رایگان در آلمان و اتریش تحصیل نمایید. البته شانس شما برای دوره های کار-تحصیل در سوئیس و انگلستان هم زیاد است تا بخش زیادی از هزینه های تحصیل خود را بدست آورید و شانس کاریابی پس از تحصیل خود را نیز بالا ببرید. برای بررسی شرایط خود برای این دوره ها با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.
حسن
سلام.عرض ادب.بنده دارای لیسانس مدیریت از دانشگاه آزاد هستم. آیلتس ۶ دارم و قصد تحصیل در سوئیس در دوره های کار تحصیل را دارم. شرایط الحاق همسر در این پروسه به چه شکل است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت شرایط سنی شما برای دریافت ویزا مهم است و البته بهتر است برای دوره های فوق لیسانس آیلتس 6.5 ارائه نمایید. ضمن اینکه امکان الحاق همسر به شما در کشور سوئیس وجود دارد اما برای کاهش ریسک ویزا بهتر است تا با فاصله برای ویزای ایشان اقدام شود.
زهرا انصاری
سلام شرایط سنی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در سوئيس، چگونه است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست گرامی، به طور معمول مقطع دکتری محدودیت سنی خاصی ندارد اما بهتر است در بین تحصیلاتتان گپ تحصیلی بالایی نداشته باشید که شانس ویزای شما کم نشود.
سحر
سلام وقت شما بخیر من میخواستم بپرسم که ایا میشه در کشور سوئیس خودم فرصت برای کار کردن بدون مدرک خاص و تحصیل همزمان داشته باشم وهزینه های خودم روتامین کنم من دیپلم تجربی دارم اگه درکشورسوئیس همچین چیزی امکان پذیر نیست شما چه کشوری روپیشنهادمیکنین که همچین فرصتی داشته باشه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست عزیز، شما باید شرایط دقیق سنی، تحصیلی، سطح زبان، میزان سرمایه و .... خود را بفرمایید تا با توجه به آن بتوانیم راهنمای شما باشیم. به طور کلی اینکه شما بتوانید کسب و کاری راه اندازی نموده و پس از آن مشغول به کار شوید به راحتی در سوئیس امکان پذیر نیست اما بهتر است از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده نمایید.
وحیدی
سوئیس اقامت تحصیلی به دانشجوهای ایرانی میده؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
بله کشور سوئیس به تمام دانشجویان بین المللی و خارجی که شرایط تحصیل در این کشور را دارند اقامت تحصیلی می دهد.
راضیه عبادی
درود من به دنبال گرفتن پذیرش دانشگاه های سوئیس هستم .اما یه دغدغه مهم دارم و اونم شهریه و هزینه تحصیل این دانشگاه ها هست حدودی این هزینه چقدر میشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئیس به طور میانگین چیزی حدود 19200 الی 26400 فرانک سوئیس برای یک سال می باشد.
مینا
میخواستم بدونم تحصیل در مقطع کارشناسی هم میشه رایگان باشه؟ و بورسیه عطا بشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
معمولا نحصیل در مقطع لیسانس در تمام کشور ها نیاز به پرداخت هزینه تحصیل می باشد.
نوری
با سلام بنده ۳۲ ساله کارشناس روانشناسی و به زبان آلمانی تسلط دارم و استخدام رسمی آموزش و پرورش هستم و تمکن مالی هم دارم برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و کار درکشور سوئیس دارای زومه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را درست تر راهنمایی بکنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم. اگر گپ تحصیلی بالایی نداشته باشید شانس خوبی دارید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما بصورت رایگان بررسی شود. https://officialmalekpour.net/contact
محمد
من شنیدم تحصیل در سوئیس خیلی هزینه داره و و تقریبا بزای ایرانی ها بخاطر مبلغ های بالاش غیر ممکنه درسته؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
اگر شما از لحاظ تحصیلی دارای رتبه بالا باشید و به زبان این کشور اشنا باشید می تولنید حتی به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنید.
حسین نظری
من 20 سالمه و چند سال رو جهشی خوندم الان میخوام برای کارشناسی ارشد دانشگاه های سوئیس پذیرش بگیرم مشکلی برام وجود نداره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب شرط سنی ورود به مقطع کارشناسی ارشد سوئیس، سن بالای 20 سال هست.
فائزه زکی خوانی
سلام چجور میتونم شهریه دانشگاه سوئیس را رایگن کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دانشگاه های این کشور دارای هزینه هستند و تنها در صورت استفاده از بورسیه تحصیلی امکان معف شدن از پرداخت شهریه وجود دارد.
ارش
آیا اگر فاصله بین دوران تحصیل مان بالا باشد به راحتی می توان در این کشور تحصیل کنیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
برای تحصیل در سوئیس محدودیت سنی وجود ندارد اما لازم است که گپ تحصیلی شما پایین باشد.
Negisa
سلام وقتتون بخیر ممنون از مقاله ی عالیتون من آیلتس ۶/۵ دارم و میخواستم برای ارشد اقدام کنم آیا سوئیس گزینه ی خوبی برای رشته ی روانشناسی هست. من ارشد نوروساینس میخوام
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کشور سوئیس برای مهاجرت تحصیلی شرط سن دارد اگر شرایط سنی شما مناسب باشد بلی این امکان را دارید پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما بصورت رایگان بررسی شود.
یاسر صالحی
سلام من قصد دارم برای تحصیل به کشور سوئیس مهاجرت کنم اما شرایط مالی خیلی مناسب ندارم که بتونم تمام هزینه های طول تحصیل را تامین کنم میخواستم بدونم امکان کار کردن همراه با تحصیل برای من فراهم هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام با دریافت ویزای تحصیلی شما می توانید به مدت 10 ساعت در هفته کار کرده و به ازای هر ساعت کار کردن20 الی26 فرانک حقوق دریافت کنید.
میلاد
سلام من شنیدم یه سری شرایطی هست که موقع تحصیل میتونیم در سوئیس کار هم کنیم و مخارج زندگی رو تامین کنیم میشه این شرایط و توضیح بدید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام اگر شما از دانشجویان با نمرات برتر باشید می توانید روش کار تحصیل را انتخاب نمایید که در صورت دریافت کار تحصیل می توانید ماهیانه2000 فرانک دستمزد دریافت نمایید.
Farid
با کار کردن به صورت پاره وقت هنگام تحصیل در مقطع ارشد، چند درصد مخارج ماهیانه رفع میشن؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بستگی به نوع کار و حقوق دریافتی دارد ولی واقه بینانه 30 تا 40 درصد را در نظر بگیرید.
hosna
آیا امکان کار ضمن تحصیل در سوئیس وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام بله امکان 20 ساعت کار در حین تحصیل برای دانشجویان در هفته وجود دارد.