مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج - مراحل اخذ اقامت و شهروندی با ازدواج

16 نظر

مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج، ازدواج یکی از روش های هفتگانه مهاجرت به سوئیس است که در صورت اثبات واقعی بودن آن و طی مراحل قانونی می توان از طریق آن، اقامت و تابعیت کشور سوئیس را به دست آورد. با توجه به منع چندهمسری در کشور سوئیس، افراد مجرد و یا کسانی که به علت فوق همسر و یا جدایی از وی، به طور قانونی مجرد محسوب می شوند می توانند برای مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج اقدام نمایند.در سوئیس 2 حالت برای همسر وجود دارد ازدواج و ثبت پاتنر.برای ازدواج با تبعه سوئیسی اگر ازدواج در یک کشور دیگر ثبت شود تایید آن ازدواج در کشور سوئیس ممکن است پروسه طولانی داشته باشد پس بهتر است از طریق ویزای توریستی به سوئیس رفته و ازدواج خود را آنجا ثبت کنید و سپس ویزای خود را به الحاق تغییر دهید. پس از گذشت 6 سال از زندگی مشترک با همسر سوئیسی خود شما میتوانید تابعیت و شهروندی کشور سوئیس را دریافت کنید. متقاضیان ازدواج با تبعه سوئیسی و مهاجرت به سوئیس از این طریق می توانند با تماس با موسسه ملک پور (MIE) و یا تکمیل فرم تماس، در یک مشاوره تلفنی رایگان اطلاعات کاملی در این زمینه به دست آورند. موضوعات زیر در مقاله پیش رو مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

مباحثی که در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد:

تماس با ما

مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج

شرایط مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج

ازدواج در کشور سوئیس به صورت محضری و قانونی مورد تأیید و رسمی است و ازدواج های مذهبی در این کشور به رسمیت شناخته نمی شوند. جهت دریافت اقامت و مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج در ابتدا باید ازدواج مورد تائید دولت سوئیس و رسمی و ثبت شده باشد. به علت رواج ازدواج های صوری بررسی واقعی بودن رابطه و ازدواج قطعاً توسط مقامات مربوطه انجام خواهد شد. قواعد ابتدایی و اولیه ازدواج در کشور سوئیس به شکل زیر میباشد:

 • هر دو فرد باید 18 سال به بالا باشند.
 • هیچ یک از طرفین نباید در قید ازدواج با شخص دیگری باشند و هر دو باید مجرد باشند.
 • افرادی که دارای قیم قانونی هستند باید قبل از ازدواج رضایت قیم را دریافت کنند.

گواهی ازدواج باید از اداره ثبتی که در آن منطقه در سوئیس ازدواج انجام می شود دریافت شود در غیر این صورت از منطقه که طرفین در آنجا ازدواج می کنند دریافت شود و به تائید دولت سوئیس برسد.

جهت کسب اطلاعات در خصوص مهاجرت به سوئیس مقاله زیر را مطالعه بفرمایید:

تعریف همسر در قوانین سوئیس

بهتر است در خصوص اقامت سوئیس از طریق ازدواج انواع زوج نیز که توسط دولت سوئیس جهت اعطای اقامت معتبر می باشد و حق و حقوق بین زوجین نیز بررسی شود. در کشور سوئیس 2 حالت برای اشخاص جهت الحاق همسر وجود دارد.

 1. ازدواج:در این روش که معمول ترین روش می باشد دو شخص ازدواج می کنند و ازدواج آنها توسط شهرداری ثبت می شود.
 2. پارتنر ثبت شده: در این حالت تعهد طرفین در مقابل یکدیگر در مقایسه با ازدواج سبک تر میباشد ولی قواعد و آثار حقوقی الحاق به همسر در این بخش نیز رعایت می شود.

اگر حتی شخصی که با تبعه سوئیس ازدواج می کند ولی خود تبعه کشور دیگری است بازهم قوانین ازدواج سوئیس بر این دو حاکم می باشد و شامل این قواعد اصلی ازدواج در سوئیس خواهد بود:

 • طرفین به صورت مساوی در کنار یکدیگر ملزم به رعایت اقدامات لازم جهت نگهداری و تربیت فرزندانشان می باشند .
 • زن و مرد هر دو برای زندگی مشترک برای درآمد زایی تلاش می کنند.
 • زوجین در مقابل یکدیگر به رعایت احترام موظف هستند.
 • اجاره نامه مسکن مورد نظر برای زندگی توسط هر دو باید امضا شود.
 • در صورتی که شخص با فرد سوئیسی ازدواج می کند تا زمانی که در سوئیس حضور دارد باید با همسر خود در یک مسکن زندگی کند.

ویزای الحاق به همسر سوئیس

ویزای الحاق به خانواده یکی از انواع ویزا می باشد که این ویزا ممکن است کوتاه مدت و موقت و برخی مواقع دائم و بلند مدت باشد. در کشور سوئیس به علت احترامی که به خانواده گذاشته می شود اشخاص حتی با داشتن اقامت موقت و دانشجویی نیز می توانند همسر خود را به کشور سوئیس دعوت کنند. الحاق خانواده برای افراد زیر در کشور سوئیس امکان پذیر است:

 • همسر و یا شریک و پارتنر ثبت شده.
 • فرزندان زیر 18 سال

برای افرادی که قصد دریافت اقامت سوئیس از طریق ازدواج دارند باید با شخص سوئیسی ازدواج کرده باشند. این ازدواج ممکن است در سوئیس به ثبت برسد ، ممکن است در کشور شخص دیگر واقع شود و یا ممکن است در کشور ثالثی انجام شود. با توجه به مدت زمان طولانی تائید ازدواج واقع شده در کشورهای دیگر از طرف دولت سوئیس بهترین و سریع ترین مسیر ورود به کشور سوئیس از طریق ویزای کوتاه مدت توریستی ازدواج در کشور سوئیس می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت اقامت سوئیس

یکی از مهمترین مراحل مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج شرایط اخذ ویزای سوئیس و اقامت کشور سوئیس از طریق ازدواج می باشد. در این بخش برخی مدارک مورد نیازند که بسیار مهم و تعیین کننده می باشند. در ابتدا باید مدارک رابطه و ازدواج و واقعی بودن آن به دولت سوئیس ارائه شود. عکس های سالهای گذشته ، نامه ها و مکاتبات بین دو طرف ، هدایای مختلف که در طول سالهای بین دو شخص رد و بدل شده است و... می تواند واقعی بودن رابطه را اثبات کند. همینطور فردی که در سوئیس ساکن است باید وضعیت قانونی و درآمد مشخص جهت تأمین هزینه های زندگی هر دو ارائه دهد. برخی با ازدواج با افراد پناهنده در سوئیس قصد اخذ اقامت و مهاجرت به سوئیس دارند در صورتی که شخص پناهنده معمولاً به علت عدم وجود منابع مالی از خود و حمایت از طرف دولت امکان ساپورت کردن افراد دیگری را ندارد و در این صورت باید شخص پس از زمان مدت مشخص و اخذ اقامت و پیدا کردن کار درخواست اقامت خانواده خود را بدهد. برای اخذ اقامت سوئیس از طریق ازدواج ارائه مدارک زیر الزامی می باشد:

 • ارائه مدرک زبان A1
 • پاسپورت معتبر
 • مدرک اثبات کننده رابطه بین دو شخص
 • اسناد و مدارک نشان دهنده محل زندگی شخص در سوئیس
 • مدارک مالی و درآمد ثابت شخص

هزینه ازدواج در سوئیس

هزینه ازدواج در سوئیس می‌تواند بسیار متنوع باشد و به عوامل مختلفی از جمله محل ازدواج، خدمات اضافی و.. وابسته باشد. به طور کلی، هزینه ازدواج در سوئیس می‌تواند از350 تا 500 فرانک سوئیس بسته به شرایط و ترجیحات شما متغیر باشد. برای دقیق‌ ترین اطلاعات، می‌توانید با مراجع مربوطه مانند شهرداری محل ازدواج یا مشاوران حقوقی مرتبط تماس بگیرید.

همسریابی در سوئیس و ازدواج صوری

یکی از سوالات رایج در خصوص ازدواج در سوئیس و مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج امکان یافتن همسر و همسریابی و ازدواج صوری در کشور سوئیس توسط بنگاه های مختلف و دفاتر مهاجرتی می باشد. باید دقت شود ازدواج امری مقدس می باشد و در کشور سوئیس نیز تعهدات مالی و غیر مالی بسیار سنگینی به هر دو شخص تحمیل می کند. به همین جهت معمولاً یک شخص سوئیسی حاضر به ازدواج برای اخذ اقامت افراد خارجی نمی باشد و همینطور قوانین مختلفی این موضوع را جرم تلقی کرده و برای هر دو شخص قطعاً پیامد های بسیار بالایی خواهد داشت. این مقاله توسط تیم موسسه ملک پور نگارش شده است و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع شرعاً و قانوناً حرام است. به دلیل جلوگیری و مخالفت دولت و اداره مهاجرت سوئیس اخذ اقامت از طریق ازدواج صوری بسیار دشوار می باشد و توصیه می شود اگر شخصی شرایط واقعی را دارا نیست در روش ها و قوانین دیگر اقامت سوئیس را جستجو کند و از راه هایی نظیر کار و تحصیل اقامت کشور سوئیس را اخذ کند.  می توانید جهت مهاجرت و اخذ اقامت و به طور کلی اصول مهاجرت ویدئو مسیر سبز مهاجرت را تهیه و تماشا کنید.

اقامت سوئیس از طریق ازدواج

در سوئیس، ازدواج می‌ تواند یکی از راه‌ هایی باشد که افراد برای کسب اقامت در این کشور استفاده می‌ کنند. اما برای کسب اقامت از طریق ازدواج، لازم است به شرایط و مقررات مربوطه توجه کنید. مهمترین نکاتی که باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

 • مطابقت با شرایط مهاجرتی: برای کسب اقامت از طریق ازدواج، شما و همسرتان باید با شرایط و مقررات مهاجرتی سوئیس مطابقت داشته باشید.
 • ارائه مدارک لازم: شما و همسرتان باید مدارک مورد نیاز را به مقامات مهاجرتی سوئیس ارائه کنید. این مدارک ممکن است شامل اسناد شخصی، اثبات ازدواج، و سایر مدارک مربوطه باشد.
 • اثبات ارتباط واقعی: شما باید اثبات کنید که ازدواج شما با همسرتان بر اساس ارتباط واقعی و معتبر است و تنها به منظور کسب اقامت انجام نشده است.
 • برخورداری از منابع مالی: شما باید بتوانید اثبات کنید که توانایی مالی برای تامین هزینه‌های زندگی خود را دارید.

پس از رعایت این شرایط اقامت سوئیس را دریافت میکنید و میتوانید با همسر سوئیسی خود زندگی کنید، و پس از گذشت 6 سال زندگی در سوئیس با همسر خود میتوانید شهروندی این کشور را دریافت کنید.


سوالات متداول

✔️ قواعد ازدواج در سوئیس به چه صورت است؟

ازدواج در سوئیس باید در اداره ثبت به صورت رسمی ثبت شود تا مورد تأیید قرار گیرد و ازدواج بدون ثبت معتبر نخواهد بود.

✔️ شرایط اخذ اقامت سوئیس از طریق ازدواج چیست؟

در ابتدا باید اثبات شود که رابطه و ازدواج دو طرف، واقعی بوده و ثبت شده می باشد و پس از آن بایستی مدارکی ارائه شود که درآمد شخص را در سوئیس نمایش می دهد.

✔️ آیا درخواست ویزای الحاق به همسر برای دانشجویان محصل در سوئیس امکان پذیر است؟

ویزای الحاق به همسر به افرادی که حتی با ویزای تحصیلی و کوتاه مدت نیز در کشور سوئیس اقامت دارند اعطا می شود.

✔️ آیا در کشور سوئیس ویزای نامزدی وجود دارد؟

در کشور سوئیس بر خلاف کشورهایی مثل آمریکا و انگلستان، ویزایی به نام نامزدی و یا ویزایی موقت جهت ازدواج مشخص نشده است.


_________ سخن پایانی _________

در این مقاله مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج، شرایط و آداب و رسوم ازدواج در سوئیس و مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت سوئیس بررسی و تحلیل شد. ازدواج همانطور که اشاره شد امری مقدس می باشد و از نظر کشورهای اروپایی نیز مورد تائید است و ازدواج با یک شخص سوئیسی موجب اخذ اقامت برای همسر وی نیز می شود. ازدواج در سوئیس نیاز به ثبت رسمی در کشور سوئیس و یا ثبت رسمی در کشور های دیگر و به تائید رسیدن توسط سوئیس دارد و مهمترین نکته جهت الحاق به همسر داشتن درآمد ثابت توسط شخص مقیم سوئیس می باشد. معمولاً با توجه به درآمد بالا در کشور سوئیس اگر همسر سوئیسی در کشور سوئیس مشغول به کار باشد درآمد وی به اندازه زندگی دو نفر کافی خواهد بود. موسسه ملک پور با بیش از 16 سال سابقه فعالیت در زمینه مهاجرت آماده مشاوره به شما عزیزان در خصوص اقامت و مهاجرت به سوئیس می باشد و جهت دریافت اطلاعات بیشتر و پاسخگویی به سوالات و ارزیابی شرایط خود می توانید با موسسه ملک پور تماس حاصل فرموده و یا فرم تماس را کامل نمایید تا از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید. همینطور می توانید سوالات خود را در بخش "ثبت پرسش" در پایان مقاله مطرح کنید.

امتیاز 3.6 از 5 ( 32 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
عبدالله جابری
وقتتون بخیر، ممنون از مقاله های کاملتون. یه سوالی در خصوص مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج داشتم ممنون میشم پاسخ دهید. آیا اگ کسی از آشنایان در سوِئیس است و تازه از همسرش در آنجا طلاق گرفته می تواند با بنده که در ایران هستم ازدواج کند و مرا با خود ببرد؟ به من پاسپورت سوئیس داده می شود؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب به شما در ابتدا اقامت میدهند مستقیم نمیتوانید درخواست پاسپورت کنید . برای کسب اطلاعات کامل و دقیقتر با توجه به رزومه شما با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید تا از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
ص ن
سلام من یه ماهه با شهروند سویس آشنا شدم و قرار ما ازدواج هستش، با اینکه همدیگرو ندیدیم قراره درخواست بدیم و برم سویس و اونجا با هم ازدواج کنیم آیا به من ویزا میدم که اونجا ازدواج ثبت بشه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله. شما با اخذ ویزای توریستی می توانید وارد کشور سوئیس شوید. سپاس
فرید مرادیان
سلام و عرص ادب من و نامزدم که مقیم سوئیس هستند قصد داریم به زودی در سوئیس ازدواج کنیم. با توجه به مقالات بسیار خوبی که شما ارائه دادید در وبسایت و من مطالعه کردم ما کاملا شرایط ازدواج در سوئیس را داریم، فقط تنها مسئله ای که هست اینه که اشون حدود 10 سال پیش در سوئیس ازدواج کردن و حدود 1 سال پیش هم طلاق گرفتن اما گواهی طلاق ایشون حدود 6 ماه پیش ثبت شده است. من میخواستم بدون که آیا این مسئله روند ویزا گرفتن من رو دچار مشکل میکنه؟ ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب در این زمینه بهتر است از وکیل محلی در سوییس استفاده نمایید به دلیل اینکه مربوط به حقوق داخلی کشور سوییس می باشد .
علی حسینی
سلام من مدتی هست با دختر ایرانی که اهل سوئیس هست اشنا شدم که در بیمارستان شاغل هم هست و می‌خواهیم با هم ازدواج کنیم،من اگر با تور به سوئیس سفر کنم و اونجا با هم ازدواج کنیم ایا بمن اقامت سوئیس رو میدن که اونجا بمونم؟؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. خیر دوست عزیز، امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای ازدواج در این شرایط وجود ندارد و ایشان باید درخواست الحاق بدهند تا شما بتوانید به عنوان همسر در کنار ایشان حضور داشته باشید.
زهرا موسوی
سلام وقت بخیر بنده حدود۲ماه هست با آقایی درسوییس آشناشدم که بدنبال همسر ایرانی بودند و الان درخواست دادن از طریق کنسولگری برای وقت سفارت والبته قبل از وقت سفارت قراره بیان ایران عقد کنیم ..میخام بدونم چقدر زمان میبره گرفتن ویزا و رفتن ما چون برای من مهمه که تاخر تاخردادماه بریم که پسرم ازنظر سنی به مشکل نخوره همراهم بیاد.ممکنه دوماهه بتونیم بریم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ا‌دب دوست عزیز بستگی به اقدام متقاضی و روند ارائه مدارک و... دارد معمولا حدود ۸ ماه را در نظر بگیرید
زهرا موسوی
سلام من باآقایی دوماهه آشناشدم درسایی زندگی می کنه وقرار ازدواج کنیم ازطریق سفارت اقدام کردیم میگن تا۶ماه ممکنه طول بکشه .آیامیشه سریعتررفت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز معمولا این پروسه زمانبر است و احتمال اینکه سریعتر انجام شود پایین است.
مینااحدی
سلام. نامزد من در سوئیس هست میخواد برای من ویزای پارتنری ک فک کنم همون دعوت بە ازدواج هست بفرستە، آیا سوئیس ویزای دعوت بە ازدواج میدە؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
باسلام مخاطب گرامی این مورد را بهتر است از سفارت ایران در سوئیس پیگیری نمایید 
نسرین دستانی یگانه
با عرض سلام من خانمی هستم که سالها در کشور سویس زندگی کردم وا حدود سه سال پیش طلاق گرفتم وا در سال ۲۰۲۱ با همسرم ازدواج کردم وا ازدواج ما در سویس ثبت شده من خامی مریض هستم وا نمیتونم کار کنم وا از دولت کمک میگیرم من پاسپورت سویس دارم سوال من اینه آیا امکان دارد به همسرم ویزای االحاق به همسر رو رد کنن ممنون میشم جواب منو بدین در نتیجه من زیاد از دکترهای مختلف نامه دارم با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
دوست عزیز برای ویزای ازدواج شما می بایست از تمکن مالی لازم برخوردار باشید.
Amir
با سلام آیا شخصی که الان اقامت سوئیس رو دارع ( قبلا به سوئیس پناهنده شده ) میتونه شخصی رو که در آسیا باشه ( درخواست ازدواج بده _ ؟ ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام در صورتی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار باشید می توانید اقدام نمایید
نارا
سلام.همسر من در سوئیس هستن و ما برای ویزای الحاق به همسر مدارک به سفارت دادیم.چقد از زمان تحویل مدارک تا جواب ویزا زمان میبره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز این پروسه 3 تا 6 ماه زمان بر می باشد.
سمیه حسینی
سلام همسر من در سوئیس هستن روند دریافت ویزا من با توجه به کار اداری این کشور چقدر زمان میبره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. شرایط پرونده شما باید توسط وکیل بررسی شود و به نوع اقامت همسر شما نیز بستگی دارد.
علی قاسمی
سلام خسته نباشید من با یک دختر در سوئیس اشنا شدم قرار ازدواج گذاشتیم البته قرار است اون بیاد ایران که ازدواج کنیم و بعد برگشتش اونجا دنبال کارهای اقامت من رو بگیره فقط میخواستم بدونم اینجا چطور باید ازدواج مون رو ثبت کنیم و چه مدارکی لازمه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت دوست عزیز. شرایط کلی ازدواج در مقاله ذکر شده است اما برای ثبت ازدواج باید به دفاتر ثبت مراجعه نمایید.
ندا باعثی
سلام و احترام بنده همسرم اقامت موقت سوئیس رو دارن هنوز شهروند نشدن هر سال مدراکشون باید تایید بشه ما تو ایران ازدواج کردیم بهد ک من رفتم سوئیس مدارک اینحا رو ارائه ندادیم اونحا ی سری مدارک دادیم ک یعنی تازه میخایم تو سوئیس ازدواج کنیم ‌تقریبا هشت ماهه مدارک دادیم هنوز میگن باید بررسی بشه .نمیدونم چقدر زمان میبره شما میتونید راهنمایی بفرمایید؟البته بمده دو تا پسر هم دارم ۱۸ و ۱۲ سال
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز این پروسه، پروسه طولانی دارد و بایستی بررسی های لازم جهت صحت ازدواج بررسی گردد.
Sima
سلام من همسرم در سویس هست و اقامت اونجا رو داره نوع مدرکش هم fهست و کارای اداری منو از آنجا تموم کرده چند روز دیگه قراره بیاد ایران برای رفتن به سفارت سویس در تهران هردو مون باید بریم و آیا ممکن هست نوبت ملاقات زود بدن یاخیر چون همسرم وقت ندارن چون تو سایت ها خوندم ک از یک تا سه ماه وقت ملاقات میده لطفا راهنمایی ام چی چیزی لازمه انجام بدم باید همسرم آنلاینی نوبت بگیره یا خودم ازینجا؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز دین مورد را بایستی در سایت سفارت بررسی نمایید.
الهام حیدری کهریزی
عرض ادب. سوال داشتم از محضرشریف شما : اگر پسری پناهندگی گرفته باشه در کشور سوییس، و فعلا تا مدتها نتونه به کشور مبدا برگرده، چطور میتونه با دختری که نامزد او بوده در کشور مبدا ، ازدواج کنه و همسرش رو به کشور سوییس ببره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز راه هایی که دارید این است که نامزد شما خودشان از یکی از روش های مهاجرت اقدام نمایند یا اینکه شما درخواست ویزای ازدواج دهید که بایستی از تمکن مالی خوبی برخوردار باشید.
زهرا
سلام خسته نباشید من یه سوال در مورد مهاجرت به سوعیس داشتم من همسرم سوعیس ساکنه و خودم که ایرانم میخاستم بدونم برای اقدام به کارای قانونیمون که من بتونم اونور مهاجرت کنم قبلش گرفتن مراسم ازدواج ضروریه؟!‌ چون ما عقد نامه داریم ازدواج کردیم و مراسم کوچیک گرفتیم و هنوز مراسم بزرگش مونده خواستم بدونم مشکلی پیش میاد ؟!
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. داشتن مدارک ازدواج دلایل محکمی برای حقیقی بودن ازدواج شما میباشد و در متقاعد کردن افسر ویزا تاثیرگذار است اما نمیتوان به صورت قطعی در این خصوص اظهار نظر کرد.
مشاوره رایگان