دانشگاه های سوئیس

1 نظر

سوئیس دارای یکی از بهترین و معتبرترین نظام های آموزشی و سیستم تحصیلات دانشگاهی در اروپا و در میان کشورهای سرتاسر جهان می باشد. همچنین زیبایی های چشمگیر و بی نظیر این کشور، سوئیس را به مکانی با شکوه و جذاب برای تحصیل دانشجویان بین المللی تبدیل نموده است و هر سال پذیرای دانشجویان بسیاری از سر تا سر جهان می باشد. کیفیت زندگی در کشور سوئیس بسیار عالی بوده و از این نظر این کشور در رده بهترین های جهان قرار دارد و مردمان آن از رفاه اجتماعی سطح بالایی برخوردار می باشند. دانشگاه های سوئیس بسیار مدرن و مجهز بوده و از برترین دانشگاه های جهان به شمار می آیند، این دانشگاه ها در جدول رنکینگ جهانی بهترین مکان ها را به خود اختصاص داده اند، بگونه ای که 9 تا از دانشگاه های آن دارای رنکینگ بالاتر از 550 می باشند. علاقه مندان به تحصیل در کشور سوئیس باید اطلاعات کامل و جامعی در خصوص دانشگاه های سوئیس و شرایط پذیرش دانشگاه های سوئیس بدست آورند تا بتوانند بهترین دانشگاه را با توجه به شرایط خود جهت تحصیل در سوئیس را انتخاب نمایند. در این مقاله موسسه ملک پور به تشریح دانشگاه های سوئیس و شرایط تحصیل در این کشور خواهد پرداخت، چنانچه پس از مطالعه این مقاله نیازمند توضیحات بیشتری در رابطه با دانشگاه های سوئیس بودید می توانید از مشاوره تلفنی رایگان موسسه ما بهره مند گردید. مقاله حاضر با جستجو در سایت دانشگاه های سوئیس به تحریر در آمده ارائه این اطلاعات به معنی ارائه خدمات نیست برای اطلاع از میران خدمات ما با موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید در ادامه کنار شما همراهان گرامی به بررسی موارد موجود در زیر خواهیم پرداخت:

 

تماس با ما
دانشجوی دارای ویزای تحصیلی ایتالیا

شرایط تحصیل در دانشگاه های سوئیس

تحصیل در کشور سوئیس و دریافت اقامت سوئیس از این طریق دارای شرایط خاص خود می باشد. جهت دریافت ویزای تحصیلی سوئیس باید از اداره مهاجرت این کشور، اجازه ورود دریافت نمود. نظام آموزشی در این کشور نظام آموزشی مشترک اروپا است و شامل مقاطع تحصیلی پیش دبستانی تا دکترا می گردد. پیش دبستانی برای سنین 5 تا 6 سال اختیاری میباشد، تحصیل در دوران دبستان برای سنین 7 تا 15 سال اجباری است. سپس دانش آموزان وارد دوران دبیرستان می گردند که یک دوره اختیاری است. مدارس دولتی در کشور سوئیس رایگان می باشند. دانشگاه ها نیز شامل دو گروه دانشگاه و دانشگاه های فنی حرفه ای می گردند. دانشگاه های دولتی سوئیس نیز شامل 9 دانشگاه استانی و دو دانشگاه فدرال می گردند که رایگان می باشند. از جمله امتیازات تحصیل در دانشگاه های سوئیس می توان به کیفیت سطح بالای دانشگاه ها، رفاه اجتماعی و خدمات اجتماعی سطح بالا، ثبات اقتصادی، عضویت در شنگن و امکان انجام کار پاره وقت در حین تحصیل اشاره نمود. تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های سوئیس یک دوره سه سال، فوق لیسانس یک دوره دو سال و دکترا یک دوره سه الی چهار سال است. دانشجویان مقطع لیسانس مجاز به 10 ساعت کار پاره وقت در هفته و مقاطع فوق لیسانس مجاز به 20 ساعت کار پاره وقت در هفته می باشند. تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور نیازمند پرداخت هزینه است که در این مقاله به آن ها نیز اشاره خواهیم نمود. دانشگاه های انگلیسی زبان سوئیس نیز امکان تحصیل به زبان انگلیسی را در این کشور برای دانشجویان فراهم می نمایند.

لیست دانشگاه های سوئیس

کشور سوئیس انتخاب هوشمندانه ای برای تحصیل می باشد و دلیل این گفته، اعتبار علمی، رشته های متعدد و دانشگاه های بیشمار این کشور می باشد. برای آگاهی شما عزیزان با دانشگاههای سوئیس، جدولی را تحت عنوان لیست دانشگاه های سوئیس، آماده و در ادامه خدمتتان ارائه می دهیم:

نام دانشگاه

رنکینگ دانشگاههای سوئیس بر اساس تایمز

رنکینگ دانشگاههای سوئیس برا اساس جیائو تونگ شانگهای

رتبه بندی دانشگاه های برتر

 

رنکینگ دانشگاههای سوئیس بر اساس USNEWS

سایت دانشگاه های سوئیس

ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology

15

21

8

26

ethz.ch

Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne

40

91

14

58

www.epfl.ch

University of Basel

75

54

70

62

www.unibas.ch

University of Bern

101

101

119

107

www.unibe.ch

University of Zurich

103

87

138

13-1

www.uzh.ch

University of Geneva

197

60

105

96

www.unige.ch

University of Lausanne

176

101

176

189

www.unil.ch

University of Neuchâtel

301

501

240

427

www.unine.ch

University of St. Gallen (HSG)

301

801

459

-

www.unisg.ch

University of Fribourg

75

54

70

62

www.unifr.ch

Università della Svizzera italiana (USI)

301

501

240

427

www.usi.ch

 

بهترین دانشگاه های سوئیس

هرچند که سیستم آموزشی کشور سوئیس بسیار پیشرفته و در جهان سرآمد می باشد اما باز هم از میان تعداد بسیار زیاد دانشگاهی که در این کشور مشغول به فعالیت می باشد، بهتر است که به سراغ بهترین های آنها برویم. پارامتر های متعددی از جمله رتبه بندی های مختلف جهانی تعیین می کند که کدام دانشگاه در لیست بهترین دانشگاه های سوئیس قرار دارد. از جمله مهمترین و بهترین دانشگاه سوئیس، می توان به دانشگاه زوریخ ژنو، برن، لوزان و غیره اشاره نمود‌. اما چراغ راهنما در این زمینه، استناد به رتبه بندی های معتبر و مختلف جهانی می باشد که تعیین کننده بهترین دانشگاه های سوئیس می باشد.برای اطلاع از شرایط مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل مقاله نگارش شده را بخوانید.

دانشگاه ETH زوریخ (Swiss Federal Institute of Technology)

در ابتدای لیست قرار گرفتن دانشگاه ETH زوریخ (Swiss Federal Institute of Technology)، به دلیل دارا بودن سطح یک در رتبه دانشگاه های سوئیس و جایگاه دهم در جهان می باشد. این دانشگاه دارای دو پردیس بوده که یکی در زوریخ و دیگری در اطراف شهر قرار گرفته است. معتبرترین رتبه بندی جهانی یعنی qs، رتبه زیر 10 را برای بسیاری از رشته های این دانشگاه در نظر گرفته است. دانشجویان در این دانشگاه به زبان آلمانی آموزش خود را آغاز می‌کند و در مقاطع بعدی عموما آموزش‌ها به زبان انگلیسی تغییر می‌یابد.

از جمله مهم ترین دانشکده های این دانشگاه، عبارتند از:

 • علوم مهندسی
 • علوم انسانی
 • علوم پزشکی

ETH

 

رشته های پرطرفداری همچون: معماری، مهندسی کامپیوتر، حقوق، علوم سیاسی و... در دانشگاه زوریخ تدریس داده می شود.

شرایط پذیرش شامل رزومه علمی قوی، ریزنمرات قابل قبول، ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره 7 و تافل با نمره 90 و مدرک زبان آلمانی در سطح c1 از مهم ترین شرایط پذیرش این دانشگاه به شمار می رود. متقاضیان باید در ماه سپتامبر و ژانوایه، اقدام به اخذ پذیرش از این دانشگاه کنند. خدمات اسکانی این دانشگاه بصورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و افراد باید سالانه به طور میانگین 6900 فرانک تحت عنوان شهریه، پرداخت نمایند.

مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne)

شهر لوزان، محل قرار گیری موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان(Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne) می باشد. از مهم ترین شرایط ورود به این دانشگاه، دارا بودن مدرک دیپلم فدرال سوییسی می باشد و افرادی که این مدرک را ندارند، موظف به گذراندن دوره cms می باشند.

علاقه مندان به رشته هایی همچون ریاضی، شیمی، علوم مهندسی، کامپیوتر و... قادر به انتخاب این دانشگاه خواهند بود. موسسه qs رتبه هفده را در جهان به دانشگاه پلی تکنیک داده است. دانشکده های مهم این دانشگاه شامل موارد زیر است:

 • دانشکده معماری
 • دانشکده علوم کامپیوتر
 • دانشکده علوم انسانی
 • دانشکده علوم طبیعی
 • دانشکده مدیریت

فدرال لوزان

 

 

از جمله شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش موسسه پلی تکنیک لوزان که در لیست چندین بهترین دانشگاه سوئیس قرار دارد، ارائه رزومه، توصیه نامه، انگیزه نامه و مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 7، تافل 110 و b1 زبان فرانسه، ضروری می باشد. تاریخ های ددلاین این موسسه به 15 ژانویه و 15 آوریل، اختصاص می یابد. افراد قادر به استفاده از خوابگاه های دانشگاه با پرداخت هزینه می باشند. ساخت پردیس های این دانشگاه در شهر زوریخ و لوزان در دست اقدام می باشد.

دانشگاه زوریخ (University of Zurich)

دانشگاه (University of Zurich) تمام دروس خود را به زبان آلمانی ارائه می دهد از دارا بودن حداقل مدرک زبان آلمانی در سطح  c1از شرایط ورود به این دانشگاه می باشد البته برای رشته هایی که در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی ارائه می شود نیاز به دارا بودن مدرک آیلتس حداقل با نمره 7 و تافل با نمره 100 است. متقاضیان ورود به این دانشگاه سوئیس، برای ترم پاییز: از ماه ژانویه تا آخر ماه آوریل و ترم بهار: جولای تا نوامبر میبایست اقدام به ارائه درخواست خود در قالب ددلاین برای اخذ پذیرش دانشگاه زوریخ کنند.

 

دانشگاه زوریخ

 

 مهم ترین دانشکده های این دانشگاه سوئیس، دانشکده هنر علوم پزشکی دامپزشکی علوم کاربردی الهیات می باشد و علاقمندان به رشته هایی همچون مهندسی، بیوتکنولوژی، علوم دارویی، ریاضی، پزشکی، معماری و غیره می‌توانند قدم به دانشگاه زوریخ بگذراند.

دانشجویان در این دانشگاه ملزم به پرداخت شهریه حدود 120 فرانک سوییس برای هر ترم می باشند. کمپس های دانشگاه زوریخ در نزدیکی شهر واقع شده است. همچنین این دانشگاه از امکانات خوابگاهی نیز بهره مند بوده اما باید گفت که تعداد آنها محدود و افراد می توانند در کنار خوابگاه های مبله، از اتاق های دانشجویی خصوصی نیز استفاده نمایند. از اعتبار علمی دانشگاه زوریخ همین را بگوییم که براساس رتبه بندی qs در بین 100 دانشگاه برتر جهان و در جایگاه 76 ام قرار گرفته است.

دانشگاه برن (University of Bern)

دانشگاه برن (University of Bern) متشکل از دانشکده های الهیات، قانون، دامپزشکی، علوم انسانی و علوم پایه می باشدکه براساس رتبه بندی جهانی، موفق به رسیدن به رتبه 109 جهان شده است و همه اینها به دلیل اساتید برجسته، برنامه آموزشی همگام با استاندارد جهانی و... می باشد.

از مهم ترین شرایط ورود به دانشگاه برن، می توان به دارا بودن رزومه، مدک زبان با حداقل نمره آیلتس 7 ، مدرک c1 زبان آلمانی، تمکن مالی و گذرنامه، اشاره نمود. تاریخ ددلاین این دانشگاه سوئیس را باید متعلق به ماه ژانویه و سپتامبر دانست. شهریه ورود به دانشگاه برن، 750 فرانک سوییس برای هر ترم در نظر گرفته شده است. در رابطه با campus دانشگاه برن نیز باید اضافه کنیم که با امکانات پیشرفته و کامل دانشگاه برن در مرکز شهر برن ساختمان اصلی دانشگاه واقع شده است.

 

دانشگاه برن

 

 دارا بودن مدرک آیلتس 7 و مدرک زبان آلمانی با حداقل سطح c1 به همراه رزومه قابل قبول و تمکن مالی، کلید ورود متقاضیان به دانشگاه سوئیس به خصوص برن خواهد بود. تاریخ ددلاین دانشگاه مورد بحث، منحصر به ماه ژانویه تا پایان آگوست برای ترم پاییز و برای مطالعات دانشگاهی، 30 آوریل الی 31 آگوست می باشد.

پرطرفدارترین رشته ها مانند: علوم کامپیوتر، مدیریت بازرگانی، پزشکی، دندانپزشکی و رشته هنر در سوئیس در این دانشگاه که جزء بهترین دانشگاه های سوئیس می باشد، آموزش داده می شود. برای ورود به این رشته ها، افراد ملزم به پرداخت 750 فرانک برای هر ترم می باشند. متقاضیان در صورت پرداخت هزینه، قادر به استفاده از خوابگاه های دانشگاه برن خواهند بود.

دانشگاه بازل (University of Basel)

یکی از بهترین سطوح رتبه دانشگاه های سوئیس با قدمت طولانی، برای بازل که در سال ۱۴۶۰ میلادی شروع به فعالیت کرده است، می باشد. تعداد ۱۲ هزار نفر دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند و این دانشگاه جزو بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان می باشد و گواه این سخن رتبه بندی های معتبر جهانی که بر اساس آن دانشگاه بازل(University of Basel) در رتبه ۹۸ جهان قرار گرفته است.

خدمات خوابگاهی دانشگاه به صورت محدود و با پرداخت هزینه به دانشجویان ارائه می شود و در مورد کمپس های دانشگاه باید بگویم که این دانشگاه دارای کمپس هایی متعددی در نزدیکی دانشگاه اصلی و یا در محل اصلی می باشد.

دانشگاه بازل

 

 

 دانشکده های الهیات، داروسازی، علوم انسانی، روانشناسی، حقوق و علوم پایه در این دانشگاه مشغول به ارائه آموزش و خدمات می باشد. دارا بودن مدرک آیلتس با حداقل نمره ۷، ریزنمرات و رزومه قوی، انگیزه نامه، توصیه نامه و مدرک c1 زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه بازل سوئیس از ضروریات می باشد. مهمترین تاریخ های مربوط به دانشگاه بازل که در رابطه با ددلاین این دانشگاه می باشد، آپریل، جولای و و فوریه است.

دانشگاه لوزان (University of Lausanne)

دانشگاه لوزان (University of Lausanne) در سال ۱۵۳۷ میلادی در قالب یک مدرسه الهیات شروع به کار نمود. پیشرفت چشم گیر این دانشگاه موجب شد تا امروز در بین بهترین دانشگاه های جهان و رتبه ۱۷۶ را در بین برترین دانشگاه ها به دست آورد.

 

دانشگاه لوزان

 

ریز نمرات، رزومه تحصیلی، مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۷ و c1 زبان آلمانی، پرداخت هزینه های مربوطه و مواردی از این قبیل، شرایط ورود به دانشگاه لوزان را تشکیل می دهد. این دانشگاه سوئیس را باید یکی از بهترین دانشگاه های سوئیس دانست که علاقه مندان به رشته های مهندسی، علوم اجتماعی، علوم پزشکی، حقوق و دامپزشکی را مخاطبان اصلی خود قرار داده است. پرداخت ۵۷۵ دلار برای هر ترم، شهریه دانشگاه لوزان را تشکیل می دهد. افراد برای تحصیل در این دانشگاه باید در تاریخ ددلاین که مربوط به ژانویه و آوریل می باشد، اقدام به اخذ پذیرش نمایند. همچنین برای بهره مندی از خدمات خوابگاهی نیز با پرداخت هزینه هایی می توانند از خوابگاه های دانشگاه لوزان سوئیس استفاده نمایند.

دانشگاه ژنو (University of Geneva)

در میان رتبه دانشگاه های سوئیس به دانشگاه صاحب‌نامی به نام دانشگاه ژنو(University of Geneva) برمی خوریم. این دانشگاه در سال ۱۵۵۹ میلادی کار خود را آغاز نموده است و اکنون دارای ۱۳۶ رشته در مقطع لیسانس، ۳۴۳ رشته در مقطع فوق لیسانس و ۷۸ نیز در مقطع دکترا می باشد. بر اساس رتبه بندی معتبر جهانی qs، دانشگاه ژنو رتبه ۱۰۶ جهانی را به خود اختصاص داده است. در رابطه با شرایط ورود به دانشگاه ژنو سوئیس آمده است که افراد باید مدارک مورد تایید از جمله: ریز نمرات دوره متوسطه، رزومه تحصیلی، توصیه‌نامه، پاسپورت و مدارک هویتی خود را به همراه مدرک زبان حداقل آیلتس با نمره 6، تافل ۸۰ و c1 برای مدرک زبان آلمانی ارائه دهند. تاریخ ددلاین این دانشگاه برای ترم بهار ۲۲ فوریه می باشد. همچنین ترم پاییز نیز دارای تاریخ ددلاین بوده که افراد باید در ۲۳ سپتامبر اقدام به درخواست برای پذیرش این دانشگاه کنند.

دانشگاه ژنو

 

رشته های مهمی که در دانشگاه ژنو اقدام به اخذ پذیرش دانشجو می‌کنند شامل: مدیریت بازرگانی، هنر، علوم کامپیوتر، تجارت بین الملل و غیره می باشد. در رابطه با کمپس های دانشجویی دانشگاه ژنو نیز باید گفت که این دانشگاه دارای امکانات بسیار پیشرفته مانند: کتابخانه، محل غذاخوری، اتاق رایانه، دفاتر مربوط به مشاوره تحصیلی و شغلی و کافی شاپ در ساختمان اصلی می باشد.یکی دیگر از مزایای تحصیل در این دانشگاه بهره مندی از انواع مختلف خوابگاه های دانشجویی می باشد. افراد با توجه به وضعیت و زندگی خود می توانند یکی از انواع مختلف خوابگاه های دانشگاه ژنو را انتخاب نماینده لازم به ذکر است که برای بهره مندی از امکانات خوابگاهی افراد ملزم به پرداخت هزینه های حدود ۱۱۲۰ فرانک سوئیس می باشند.

دانشگاه USI سوئیس (Università della Svizzera italiana)

این دانشگاه در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد. افراد برای تحصیل در دانشگاه USI سوییس (Università della Svizzera italiana) ، باید در ماه ژانویه و آوریل درخواست خود را ثبت نمایند. نام اصلی دانشگاه، لوگانو بوده که در شهر بازل واقع شده است.

دانشگاه USI

 

علاقه مندان به رشته حقوق در سوئیس، اقتصاد، علوم اجتماعی و غیره می توانند دانشگاه لوگانو را به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های سوئیس، برای تحصیل انتخاب نمایند. دارا بودن مدرک آیلتس 6.5، تافل ۹۰ و مدرک زبان آلمانی  c1مشخص می کند که افراد قادر به ورود به این دانشگاه می باشند یا خیر. دانشگاه مورد نظر دارای خدمات خوابگاه و کمپس در خود دانشگاه می باشد که شامل کتابخانه، سالن اجتماعات، سالن مطالعه و غیره است. افراد برای ورود به این دانشگاه باید اداره ریزنمرات قوی و رزومه قابل توجه نیز باشند.

دانشگاه سنت گالن (University of St. Gallen)

دانشگاه سنت گالن سوئیس (University of St. Gallen) که در قالب یک دانشگاه تحقیقاتی شناخته می‌شود، از سال ۱۸۹۸ تا به امروز مشغول فعالیت و پذیرش و تربیت دانشجو می باشد‌. این دانشگاه دولتی در حال حاضر دارای ۸۵۵۳ دانشجو می باشد و در افراد می توانند در سطح مقطع کارشناسی کارشناسی ارشد و دکترا به تحصیل بپردازند و اساس رتبه بندی معتبر کیو اس در رتبه ۳۷۵ جهان قرار گرفته است و مهمترین دانشکده های این دانشگاه، دانشکده مدیریت، علوم انسانی، علوم اجتماعی، حقوق اقتصاد و علوم انسانی تشکیل می دهد. دانشگاه سنت گالن دارای پردیس های متعددی در کشور سوئیس می باشد.

دانشگاه گالن

 

افراد برای ورود به این دانشگاه، موظف به ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره ۷ و c1 برای زبان آلمانی و تافل با نمره ۹۰ می باشند. همچنین ارائه رزومه، توصیه نامه و انگیزه نامه برای ورود به دانشگاه ضروری است از تاریخ های مهم این دانشگاه تحت عنوان تاریخ ددلاین، می توان به ماه فوریه و آوریل اشاره نمود. افراد با پرداخت هزینه های تقریباً به طور متوسط هزار فرانک می توانند از خدمات خوابگاهی دانشگاه سنت گالن نیز بهره مند شوند

دانشگاه فریبورگ (University of Fribourg)

دانشگاه فریبورگ (University of Fribourg) که در شهری با همین نام در کشور سوئیس قرار دارد یک دانشگاه دو زبانه یعنی انگلیسی و آلمانی می باشد که حدود ۱۰۰۰۰ دانشجو را در حال حاضر در خود جای داده است.

دانشگاه فریبورگ

 

 در بین دانشگاه های سوئیس، دانشگاه فریبورگ دانشجویان را در رشته های علوم کامپیوتر، اقتصاد، علوم اجتماعی، مدیریت، دامپزشکی و غیره پذیرش می نماید. هر چند که همه دانشگاه های سوییس از اعتبار بالایی برخوردار هستند اما این دانشگاه بر اساس رتبه بندی جهانی بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. خوابگاه های این دانشگاه در ازای پرداخت هزینه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد افراد برای اخذ پذیرش باید در ماه فوریه و ژانویه اقدام نمایند. برای این دانشگاه، پردیس در نظر گرفته نشده است. افراد برای تحصیل در این دانشگاه باید برای هر ترم ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ فرانک سوئیس را به عنوان شهریه بپردازند.

شرایط پذیرش دانشگاه های سوئیس

با توجه به اعتبار و جایگاه علمی که تمام موارد دانشگاه سوئیس در جهان دارد طبیعی است که افراد برای ورود به دانشگاه های این کشور نیازمند شرایط و مدارکی باشند. هرچند که ممکن است هر دانشگاه، شرایط متفاوتی را برای اخذ پذیرش دانشجو به صورت مستقل در نظر بگیرد اما به صورت کلی دارا بودن استاندارد و فاکتورهایی برای شرایط پذیرش دانشگاه های سوئیس ضروری است. این استانداردها را به صورت خلاصه در ادامه بیان نموده ایم.

 • دارابودن تمکن مالی
 • ارائه مدارک هویتی
 • ارسال درخواست
 • دارا بودن مدارک تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • رزومه تحصیلی
 • دارا بودن مدرک زبان

در رابطه با ضرورت مدارک زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه های سوییس، به موارد زیر برمی خوریم؛

 • ارائه مدرک آیلتس با حداقل نمره ۷ به همراه مدرک c1
 • ارائه مدرک آیلتس با نمره ۸ به همراه مدرک c2
 • مدرک تافل با نمره 100 برای ارائه دهندگان مدرک c1
 • مدرک تافل با نمره ۱۱۰ برای ارائه دهندگان مدرک c2
 • کسب حداقل نمره c آزمون کمبریج مهارتی برای دارندگان مدرک c۱ و c2
 • کسب حداقل نمره B در آزمون کمبریج پیشرفته برای دارندگان مدرک سطح c1
 • کسب حداقل نمره c2 برای دارندگان مدرک سطح c2

هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئیس

یکی از مهمترین پذیرش دانشگاه های سوئیس، پرداخت شهریه می باشد. از آنجایی که تحصیل رایگان در سوئیس در حالت طبیعی در این کشور وجود ندارد، بسیار مهم است که افراد قبل از ورود به دانشگاه های این کشور از میزان هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئیس باخبر شوند. به همین دلیل، جدولی را تحت عنوان شهریه ۱۰ دانشگاه برتر این کشور تهیه نموده ایم:

نام دانشگاه

کارشناسی

کارشناسی ارشد

دکترا

ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology

1600 یورو سالیانه

1600 یورو سالیانه

100 الی 200 یورو در سال

Swiss Federal Institute of Technology in Lausanne

578 دلار برای هر ترم

623 دلار در هر ترم

423 دلار در سال

University of Zurich

1210 یورو برای هر ترم

1210 یورو برای هر ترم

718 یورو در سال

University of Bern

738 یورو برای هر ترم

738 یورو برای هر ترم

525 یورو در سال

University of Basel

1674 یورو در هر ترم

1674 یورو در هر ترم

837 یورو در سال

University of Lausanne

1400 یورو در سال

1100 یورو در سال

750 یورو در سال


Swiss University of Italy (USI)

1000 یورو در سال

890 یورو در سال

490 یورو در سال

University of St. Gallen (HSG)

3076 یورو در سال

2822 یورو در سال

1476 یورو در سال

University of Fribourg

1585 یورو

1427 یورو

853 یورو

ETH Zurich - Swiss Federal Institute of Technology

1400 دلار در هر ترم

891 دلار در هر ترم

270 دلار در هر ترم

لیست دانشگاه های انگلیسی زبان سوئیس

با توجه به اینکه دانشگاه های سوئیس خدمات آموزشی خود را به زبان های آلمانی، فرانسوی و یا حتی ایتالیایی نیز به غیر از زبان انگلیسی ارائه می دهند، پس بسیار مهم است که افراد خواهان تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور، ابتدا قبل از اقدام برای اخذ پذیرش، دانشگاه های انگلیسی زبان را شناخته و درخواست خود را برای آن دانشگاه ها ارسال نمایند. با توجه به همین موضوع، در ادامه لیست دانشگاه های انگلیسی زبان سوئیس را به اطلاعتان می رسانیم:

 • دانشگاه برن
 • دانشگاه زوریخ
 • دانشگاه بازل
 • دانشگاه لوزان
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه ژنو
 • دانشگاه صنعتی زوریخ

تحصیل در سوئیس بدون مدرک زبان کمی مشکل است و نیاز به دوره زبان خواهید داشت.

دانشگاه های فرانسوی زبان سوئیس

در ابتدا بیان شد که زبان فرانسه یکی از زبان های آموزش در دانشگاه سوئیس می باشد. بعضی از دانشگاه های سوئیس اقدام به ارائه دروس به زبان فرانسوی می کنند. افرادی که درصدد اخذ پذیرش از دانشگاه هایی که می توان در آنها تحصیل به زبان فرانسه را آغاز کرد و به عنوان دانشگاه های فرانسوی زبان سوئیس شناخته می شوند، عبارتند از:

 • دانشگاه فریبورگ
 • دانشگاه ژنو
 • دانشگاه لوزان
 • دانشگاه EPFL

توجه داشته باشید که این دانشگاه ها تنها منحصرا آموزش به زبان فرانسه نداشته و اقدام به پذیرش دانشجو در چند زبان می کنند که یکی از آنها، زبان فرانسه می باشد. برای اطلاع از معایب و مزایای تحصیل در سوئیس می توانید مقاله سایت را مطالعه کنید.

دانشگاه های دولتی سوئیس

دانشگاههای سوئیس به دو دسته دانشگاه های دولتی و خصوصی تقسیم می شود که تحصیل در هرکدام دارای شرایط متفاوتی می باشد. برای مثال: افرادی که دانشگاه های دولتی سوئیس را برمی گزینند، شهریه کمتری را به نسبت دانشجویان دانشگاه های خصوصی می پردازند و این بدان دلیل است که دولت از دانشگاه های دولتی، پشتیبانی می کند.

همچنین افراد برای پوشش همین مقدار کم شهریه نیز می توانند از بورسیه های تحصیلی دانشگاه های دولتی این کشور که همه و یا بخشی از هزینه تحصیل در سوئیس برای افراد را پوشش می دهد، برخوردار شوند. افراد می توانند اکثر رشته های موجود به خصوص رشته های پرطرفداری مانند پزشکی، دندانپزشکی، علوم مهندسی، هنر، حقوق، مدیریت و... را در صورت دارا بودن شرایط و قوانین حاکم، در دانشگاه های دولتی سوئیس، بیاموزند.

دانشگاه های سوئیس مورد تایید وزارت علوم

قطعا بسیاری از علاقه مندان تحصیل در دانشگاه های سوئیس، به دنبال انتخاب دانشگاهی در این کشور می باشند که دارای اعتبار و پس از به پایان رسیدن تحصیل در صورت بازگشت به ایران، قادر به کار و فعالیت باشند و به طور کلی با مدرکی معتبر و مورد تایید وزارت علوم از دانشگاه های سوئیس، فارغ التحصیل شوند. با توجه به اهمیت این مقوله، ضروری ترین اقدام این است که افراد دانشگاه های سوئیس مورد تایید وزارت علوم را بیابند که ما این کار را در ادامه برای مخاطبان گرامی انجام داده ایم:

 • دانشگاه فریبورگ
 • دانشگاه نوکاتل (دانشگاه نوکاتل)
 • دانشگاه بازل
 • دانشگاه برن
 • دانشگاه ژنو
 • دانشگاه لوزان
 • دانشگاه زوریخ
 • موسسه فناوری فدرال سوئیس
 • دانشگاه سنت گالن (تا مقطع کارشناسی رشته مدیریت هتلداری)
 • موسسه تحصیلات تکمیلی مطالعات بین المللی و توسعه (تا مقطع کارشناسی ارشد)
 • دانشگاه علوم کاربردی غرب سوئیس
 • دانشگاه علوم و هنرهای کاربردی ایتالیا سوئیس (SUPSI) (فقط تا مقطع کارشناسی ارشد رشته موسیقی)
  دانشگاه هنر و طراحی لوزان

ددلاین دانشگاه های سوئیس

قاعدتا علاقه مندان تحصیل در دانشگاه های سوئیس باید در زمان مقرر، درخواست خود را ارائه دهند و تنها در این صورت است که پرونده آنان بررسی خواهد شد. پس بسیار مهم است که همگان از این تاریخ ها تحت عنوان ددلاین دانشگاه های سوئیس باخبر شوند. این تاریخ در ماه های متفاوتی می باشد که از قرار زیر است:

 • ددلاین برای ترم پاییز: ابتدای ماه دسامبر تا انتهای ماه آوریل
 • ددلاین برای ترم تابستان: ابتدای ماه می تا انتهای ماه نوامبر
 • تاریخ دلاین برای مقطع دکترا: ترم پاییز 15 اکتبر، ددلاین ترم بهار 31 مارس

سوالات متداول راجع به دانشگاه های سوئیس

هزینه اجاره مسکن در سوئیس چقدر است؟

هزینه اجاره مسکن در سوئیس از 450 الی 1000 یورو در ماه است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی سوئیس چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی سوئیس 1500 الی 16 هزار یورو است.

بهترین دانشگاه کشور سوئیس کدام است؟

بهترین دانشگاه کشور سوئیس دانشگاه زوریخ است.

ارزان ترین دانشگاه سوئیس کدام است؟

دانشگاه لوزان ارزان ترین دانشگاه سوئیس است.


_____________دانشگاه های سوئیس و سخن پایانی____________

دانشگاه های سوئیس، هزینه تحصیل در سوئیس و هزینه زندگی در این کشور در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. کشور سوئیس دارای تعدادی از برترین دانشگاه های جهان است که دارای رنکینگ عالی در میان دانشگاه های جهان می باشند همانگونه که ذکر گردید دانشگاه های پزشکی سوئیس نیز دارای شهرت بسیار می باشند. بهترین و معتبرترین دانشگاه های سوئیس می توان به دانشگاه زوریخ اشاره نمود. دانشگاه لوزان نیز ارزان ترین دانشگاه این کشور است. دانشگاه های سوئیس به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. هزینه زندگی در سوئیس تقریبا با توجه به کیفیت زندگی در این شهر بالا است. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه های سوئیس با موسسه ملک پور ارتباط برقرار نموده و از مشاوره تلفنی کارشناسان ما بهره مند گردید و یا سوالات خود را در بخش پایانی مقاله مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

نویسنده این مطلب

نام : مهدی صفی یاری (safiyari)

مشاور موسسه mie با بیش از 5 سال سابقه کار درخشان در حوزه مشاوره و دارای مدرک کارشناسی ارشد.

این مقاله توسط مشاور رسمی جناب آقای حمید عزیزی تایید شده است. (مشاهده صفحه تایید کننده)
امتیاز 4.1 از 5 ( 9 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مریم کریمی
چندسال پس از تحصیل می توان پاسپورت سوئیسی گرفت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام درصورت دریافت اقامت کاری ۵ تا ۷ سال
مشاوره رایگان