مزایا و معایب تحصیل در سوئیس

بدون نظر

چیزی که در مورد کشور سوئیس همگان به آن آگاهی دارند ثروت مالی، مناظر زیبای کوهستانی خیره کننده، فرصت های شغلی مناسب و مردمی آزاد می باشد. این کشور زیبا از فناوری پیشرفته ایی برخوردار بوده و مدرنیته را با عناصر فرهنگی در آمیخته است. کشور سوئیس از سیستم آموزشی بسیار پیشرفته و سطح بالایی برخوردار می باشد. به دلیل مورد توجه بودن تحصیل در این کشور برای همه افراد بهتر است که قبل از مهاجرت به این کشور زیبا معایب و مزایای تحصیل در سوئیس به دقت مورد بررسی قرار گیرد و فرد صرفا به دلیل مزایای زیاد تحصیل در این کشور معایب تحصیل در سوئیس را نادیده نگیرد. لذا سعی گردید به معایب و مزایای تحصیل در سوئیس در ابعاد مختلف پرداخته شود. در صورتی که مایل به مهاجرت به سوئیس هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید. مزایا و معایب تحصیل در سوئیس با مشورت با وکلای محلی و بررسی سایت های معتبر تهیه گردیده است و ارائه اطلاعات به معنی ارائه خدمات نمی باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه معایب و مزایای تحصیلی سوئیس می توانید با موسسه مهاجرتی MIE تماس حاصل نموده و پاسخ اولیه به سوالات خود را به صورت رایگان و از مشاورین متبحر آن دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

معایب تحصیل در سوئیس

معایب و مزایای تحصیل در سوئیس

حدود 50 مقصد جهت تحصیل در خارج از کشور وجود دارد و هر کشور آموزش و سبک زندگی خاص خود را دارد. کشور سوئیس کشوری فوق العاده جهت تحصیل در خارج می باشد ولی معایب و مزایای تحصیل در سوئیس نیز متنوع می باشند. چهار زبان رسمی در کشور سوئیس وجود دارد، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و انگلیسی. این کشور دارای نظام آموزشی با کیفیت بالا می باشد ولی هزینه های زندگی در سوئیس بالا می باشد. به دلیل رشد اقتصادی و نرخ بیکاری پایین در این کشور امکان کاریابی برای افراد نسبتا آسان بوده و افراد پس از تحصیل خود می توانند شش ماه در این کشور مانده و شغل مناسب برای خود پیدا نمایند. مزایا و معایب تحصیل در سوئیس بایستی در کنار هم مورد بررسی قرار گرفته و پس از آن تصمیم درست جهت تحصیل در این کشور گرفته شود.

ویدئو موسسه MIE در مورد تحصیل در سوئیس

مزایای تحصیل در سوئیس

جهت تحصیل در سوئیس بایستی که معایب و مزایای تحصیل در سوئیس مورد بررسی قرار گیرد. از جمله مزایای تحصیل در سوئیس که در مقابل معایب تحصیل در سوئیس می باشند می توان به کیفیت بالای آموزشی سوئیس در کلاس جهانی، وجود دانشگاه های برتر و معروف، بورسیه های متنوع، هزینه تحصیل پایین در دانشگاه های دولتی، امکان اقامت پس از تحصیل در سوئیس، استاندارد های بالای زندگی و زیبایی طبیعت سوئیس و وجود رویداد های اجتماعی و فرهنگی متعدد اشاره نمود. مزایا و معایب هر کدام به طریقی می توانند بر تصمیم فرد جهت تحصیل در این کشور تاثیر بگذارند. در زیر به بررسی جزئی تر این مزایا می پردازیم.

کیفیت بالای آموزشی سوئیس در کلاس جهانی

در مبحث مزایای تحصیل در سوئیس بایستی که کیفیت بالای آموزشی سوئیس در کلاس جهانی را به عنوان یکی از مزایا در نظر گرفت. سیستم آموزشی در کشور سوئیس بسیار سختگیرانه می باشد ولی با این حال مردم سوئیس اختراع های جالبی همچون سورتمه، سلفون و پوست کن سبزیجات را به ثبت رسانده اند که زندگی ما را دگرگون ساخته است. با قبولی در دانشگاه های سوئیس، فرد از بهترین آموزش های آکادمیک بهره مند گردیده ولی بایستی منظم و آماده به تحصیل بوده و همگام با آموزش دریافتی از اساتید پیش برود. برخی از بهترین دانشگاه های سوئیس بر اساس رتبه بندی جهانی عبارتند از:

 • موسسه فناوری فدرال سوئیس (ETH Zurich)
 • موسسه فناوری فدرال سوئیس در لوزان (EPFL)
 • دانشگاه Zurich
 • دانشگاه Geneva
 • دانشگاه Bern

برخی از دیگر دانشگاه های پیشنهادی در سوئیس عبارتند از:

 • دانشگاه Gallen
 • مدرسه مدیریت پایداری (SUMAS)
 • کالج Robert Kennedy
 • بیزنس اسکول Geneva
 • Università della Svizzera italiana (USI)

وجود دانشگاه های برتر و معروف

در این بخش از بررسی معایب و مزایای تحصیل در سوئیس به بررسی دانشگاه های برتر سوئیس می پردازیم. تحصیل در کشور سوئیس آسان نبوده و بلکه سخت نیز می باشد ولی با این حال تحصیل در این کشور ارزشمند می باشد. در این کشور به دلیل وجود دانشگاه های برتر و معروف بهترین آموزش آکادمیک ارائه می گردد. برخی از دانشگاه های معروف سوئیس عبارتند از بیزنس اسکول ژنو، موسسه فناوری فدرال سوئیس (ETH زوریخ) و بیزنس اسکول اتحادیه اروپا. برترین دانشگاه های سوئیس در سال 2022 بر اساس نظام رتبه بندی سایت تایمز به صورت زیر می باشد.

دانشگاه

رنکینگ

ETH Zurich

14

École Polytechnique Fédérale de Lausanne

40

دانشگاه زوریخ

75

دانشگاه برن

101

دانشگاه بازل

103

دانشگاه لوزان

176

دانشگاه ژنو

197

بورسیه های متنوع

از جمله موارد عیب در بررسی معایب و مزایای تحصیلی سوئیس، می توان به هزینه های بالای زندگی در این کشور اشاره نمود. از ابتدا بایستی که فرد بودجه ماهیانه خود را مدیریت نماید و به فکر بورسیه تحصیلی سوئیس باشد. دولت سوئیس و همچنین چندین دانشگاه در سوئیس بورسیه های متنوع تحصیلی ارائه می دهند که برخی جهت پوشش دادن به هزینه ها بوده و برخی صرفا هزینه های زندگی را پوشش می دهند. برخی از ارائه دهندگان بورس تحصیلی در سوئیس بورسیه تحصیلی تعالی دولت سوئیس و بورسیه IMD MBA می باشند.

 

بورسیه

توضیحات

Dan L. Meisinger, Sr. Memorial Learn To Fly

مختص افراد در حال تحصیل در زمینه هوانوردی-مبلغ 2500 دلار

The Bill Walsh

مختص افراد علاقه مند به ویرایش-نفر برتر 3500 دلار، چهار نفر بعدی 1500 و 2500 دلار به دانش آموز انتخابی به عنوان محقق

بورسیه جهانی The WL "Bill" Byrnes

مختص افراد با پیشینه علمی قوی-مبلغ 2500 دلار به افراد متعلق به خانواده های ضعیف از لحاظ مالی

هزینه تحصیل پایین در دانشگاه های دولتی

در بررسی معایب و مزایای تحصیل در سوئیس باید در نظر گرفت که در حالیکه هزینه زندگی در سوئیس بالا می باشد، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ارزان می باشد. هزینه تحصیل پایین در دانشگاه های دولتی سبب گردیده است که حتی دانشجویان از کشور های در حال توسعه و یا فقیر هیچ گونه مشکلی با هزینه های دانشگاه های این کشور احساس ننمایند. این هزینه بر روی کیفیت آموزش در این کشور تاثیری نداشته است. دانشگاه های دولتی سوئیس بودجه قابل توجهی از جانب دولت دریافت می نمایند که سبب می شود شهریه نسبت به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی مشابه که دارای کیفیت آموزشی مشابه می باشند کمتر گردد. متوسط هزینه تحصیل در سوئیس در دانشگاه های دولتی و در مقطع لیسانس و ارشد بین 1500 الی 1700 یورو در سال و در مقطع دکتری بین 100 تا 250 یورو می باشد.

موقعیت اقامت پس از تحصیل در سوئیس

از جمله معایب و مزایای تحصیل در سوئیس می توان به مزیت امکان اقامت پس از تحصیل اشاره نمود. موقعیت اقامت پس از تحصیل در سوئیس لطف بزرگی از جانب دولت سوئیس می باشد که به فرد امکان اقامت شش ماه پس از تحصیل در این کشور را می دهد. این فرصتی برای دانشجو می باشد که به دنبال کار تمام وقت و دائمی بگردد. در طول دوره جستجو جهت کاریابی فرد اجازه 15 ساعت کار در هفته را دارد. دانشجو شش ماه کامل فرصت دارد که یک شرکت را پیدا کرده و برای آن کار کند. اگر در این مدت فرد خوب عمل نماید کارفرما می تواند به وی درخواست شغل دائمی دهد که بر اساس آن می تواند برای ویزای کار یا اقامت سوئیس اقدام نماید. نکته مثبت دیگر در این زمینه این می باشد که کارفرما بین فرد با فارغ التحصیلان سوئیسی و یا اروپایی تبعیضی نمی گذارد و کار را بر اساس شایستگی به فرد پیشنهاد می نمایند و هیچ اولویتی وجود نخواهد داشت.

استاندارد های بالای زندگی و زیبایی طبیعت سوئیس

سوئیس کشوری زیبا و از بهترین مقاصد گردشگری می باشد و استاندارد های بالای زندگی و زیبایی طبیعت سوئیس باعث گردیده است که سالیانه گردشگران زیادی از سراسر دنیا به این کشور سفر کنند. این کشور دوازدهمین مقصد برتر جهت تحصیل در جهان می باشد. سوئیس کشوری شاد می باشد و بیشتر شهر های آن از لحاظ فرهنگی غنی می باشند. دانش آموزان و دانشجویان می توانند از زیبایی های این کشور دیدن نمایند. سوئیس در میانه فرانسه، آلمان و ایتالیا واقع شده است و با این کشورها تنها چند ساعت فاصله دارد. سوئیس از شادترین کشور های روی زمین می باشد و بیشتر شهر های آن از لحاظ فرهنگی غنی می باشند. از معایب و مزایای تحصیل در سوئیس  می توان به این مزیت اشاره نمود که فرد دانشجو و یا دانش آموز می تواند از مناظر شگفت انگیز، مراتع و کوه ها دیدن و بازدید نماید که خارجی ها بایستی هزاران دلار جهت دیدن آنها هزینه نمایند و این برای آنها امتیاز محسوب می گردد. اگر شما عزیزان مایل به دریافت اطلاعات تکمیلی در رابطه با ویزای توریستی سوئیس هستید، میتوانید از طریق لینک، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

وجود رویدادهای اجتماعی و فرهنگی متعدد

وجود رویدادهای اجتماعی و فرهنگی متعدد از جمله مزایای زندگی در سوئیس می باشد. این کشور از فعالیت های اجتماعی و زبانی فعالانه حمایت می کند. در این شهر کارناوال ها، کنسرت ها، رژه ها و ماراتن های مختلف برگزار می گردد و هنرمندانی از سراسر جهان نیز در آنها شرکت می نمایند. در ذکر معایب و مزایای تحصیل در سوئیس قطعا این مزیت محسوب می شود که فرد در سوئیس زندگی فعالانه داشته و خسته نمی گردد. از جمله مکان های دیدنی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • کوه هرمی شکل Matterhorn در زرمات
 • Chillon Castel در مونترو
 • پارک ملی سوئیس
 • آبشار راین
 • دریاچه ژنو

معایب تحصیل در سوئیس

در این قسمت از مقاله معایب و مزایای تحصیل در سوئیس به بررسی معایب تحصیل در سوئیس می پردازیم. از جمله معایبی که می توان به آن اشاره کرد؛ هزینه زندگی بالا، تعدد گویش و زبان سوئیسی ها، قوانین سختگیرانه و فرایند کاریابی و اشتغال را میتوان نام برد. مزایا و معایب تحصیل در سوئیس بایستی همزمان با هم مورد بررسی قرار گیرند تا فرد بتواند به یک جمع بندی برسد. حال که با مزایای تحصیل در کشور زیبای سوئیس آشنا شدید، بهتر است که معایب هم دقیقتر بررسی گردد.

هزینه زندگی بالا

سوئیس از گران ترین مکان ها جهت زندگی و تحصیل می باشد و زوریخ و ژنو از گران ترین مکان ها جهت زندگی در سراسر جهان می باشند و هزینه زندگی بالا دارند و دانشجویان بین المللی بایستی که این را در زمان بررسی معایب و مزایای تحصیل در سوئیس در نظر بگیرند. امکانات اقامتی و حتی امکانات اولیه این کشور در مقایسه با بیشتر کشور های اروپایی بالا می باشد. وقتی فرد مجبور به خرید یا اجاره مکانی در این کشور می شود برای وی بسیار شوکه کننده خواهد بود. طبق برآوردی از سایت Numbeo.com، سوئیس در مقایسه با کشور پاکستان در حدود 400 برابر گرانتر می باشد. بهترین شهر های سوئیس برای زندگی و تحصیل توام، عبارتند از زوریخ، لوزان، ژنو، برن و بازل. متوسط هزینه زندگی در برخی از شهر های سوئیس در جدول زیر آورده شده است.

 

شهر

هزینه زندگی در ماه به یورو

ژنو

1800-2500

زوریخ

1800-2200

برن

1600

بازل

1400-2000

 

هزینه های زندگی بر اساس آیتم های مختلف در جدول زیر ذکر گردیده است.

آیتم

هزینه

هزینه محل اسکان دانشجویی

تالار های دانشجویی بین 450 الی 800 یورو در ماه

اجاره آپارتمان یک خوابه بین 700 الی 1000 یورو در ماه

خورد و خوراک

300 یورو در ماه

حمل و نقل عمومی

60 یورو در ماه

تعدد گویش و زبان سوئیسی ها

از جمله معایب تحصیل در سوئیس می توان به تعدد گویش و زبان سوئیسی ها اشاره نمود. در قسمت های قبلی مقاله که در مورد معایب و مزایای تحصیل در سوئیس صحبت کردیم به این نکته اشاره نمودیم که مردم سوئیس به چهار زبان آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی صحبت می کنند. هر بخش این کشور گویش ها و لهجه های خاص خود را دارد که باعث سختی یادگیری زبان در این کشور می گردد. اگر شما همراهان گرامی تمایل به تحصیل در سوئیس بدون مدرک زبان هستید، این مقاله اطلاعات مفیدی برای شما بهمراه دارد.

قوانین سختگیرانه

از جمله معایب و مزایای تحصیل در سوئیس جهت زندگی طولانی مدت در این کشور این می باشد که بایستی این نکته را در نظر  گرفت که قوانین سختگیرانه بر این کشور حاکم می باشد و مردم در مورد قوانین سختگیر می باشند و عاشق پیروی از قوانین می باشند و حتی کوچکترین قانون را نیز رعایت می کنند. قبل از ورود به این کشور بایستی که قوانین به دقت مطالعه و بررسی گردد و افراد بایستی که از قوانین و خدمات دولت پیروی نمایند و حتی شکستن قوانین کوچک می تواند عواقب سنگینی داشته باشد. برای مثال در برخی از بخش ها نمی توان علف ها را در روز یکشنبه برش داد و مجاز به بازیافت و استفاده از برخی از کارتون های قدیمی نمی باشید و جهت آوردن سگ با خود بایستی سگ را ثبت نموده و مالکیت و مالیات سالیانه برای سگ خود بپردازید. درست همانند زندگی عادی دانشگاه ها و محیط های آموزشی نیز قوانین خاص خود را دارند و آنها به فرد آموزش داده و در هر موضوع تحصیلی با وی همکاری می کنند تنها در صورتی که بر طبق دستورالعمل باشند. بنابر این بهتر است قوانینی که فرد فکر می کند که جدی نیستند را هم رعایت نماید.

فرایند کاریابی و اشتغال

اگر قصد ادامه تحصیل در کشور سوئیس را دارید بایستی که در بررسی معایب و مزایای تحصیل در سوئیس در نظر بگیرید که فرایند کاریابی و اشتغال در این کشور آسان نبوده و عملا سخت می باشد. یکی از دلایل آن می تواند این باشد که از فرد این انتظار می رود که به زبان محلی صحبت نمایید و اگر فرد شغلی پیدا نمود کارفرما بایستی که برای او مجوز کار دریافت نماید برای این منظور او بایستی که درخواستی را به مقامات مربوطه ارائه نماید مبنی بر اینکه یک دانشجوی خارجی را استخدام نموده است و این می تواند از عوامل دلسرد کننده برای کارفرما ها و در نهایت ترجیح آنها به استخدام دانشجویان داخلی گردد.


سوالات متداول

✔️ مدت زمان اقامت پس از تحصیل در سوئیس و برای دانشجویان بین المللی چند ماه می باشد؟

شش ماه به فرد فرصت اقامت پس از تحصیل داده می شود.

✔️ هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی سوئیس به چه میزان می باشد؟

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس بین 1500 الی 1700 یورو بوده و در مقطع دکتری بین 100 الی 250 یورو می باشد.

✔️ هزینه زندگی در سوئیس چه میزان می باشد؟

هزینه زندگی در سوئیس در یک ماه بالاتر از 1400 یورو می باشد.

✔️ مردم سوئیس به چند زبان صحبت می کنند؟

مردم سوئیس به چهار زبان ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی و انگلیسی صحبت می کنند.

سخن پایانی

سوئیس به دلیل مناظر زیبای آن نقطه ایی ایده آل برای گردشگران می باشد که از جنوب با ایتالیا، از غرب با فرانسه، از شمال با آلمان و از شرق با اتریش و لیختن اشتاین هم مرز می باشد. پس از  بررسی معایب و مزایای تحصیلی سوئیس باید در نظر گرفت که تحصیل در این کشور فوق العاده می باشد. البته قبل از مهاجرت به این کشور بایستی که هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل در این کشور را در نظر گرفت و دید که آیا معایب تحصیل در سوئیس برای وی بیشتر می باشد و یا مزایای آن. در این مقاله به بررسی معایب و مزایای تحصیل در سوئیس به طور جزئی پرداخته گردید تا به فرد در جهت تصمیم گیری جهت تحصیل در این کشور کمک نماید. در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه معایب و مزایای تحصیل در سوئیس می توانید با موسسه mie تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند گردید.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان