رشته اقتصاد در سوئیس

بدون نظر

 کشور سوئیس از توسعه یافته ترین اقتصادهای بازار آزاد در دنیا را دارد که عنوان کننده ی استاندارد و کیفیت سطح بالا زندگی و رضایت مردمی است که در این کشور زندگی می کنند. از نظر شرایط تحصیلی، دانشگاه های سوئیس به طور متوالی در بین بهترین ها در اتحادیه اروپا رتبه بندی می شوند و در حوزه های مختلفی مانند گردشگری، تجارت، هنرهای آشپزی و مهندسی امتیاز اول را اخذ می کند. در قیاس با دانشگاه های غربی، مخارج تحصیل در سوئیس کمی گرانتر و همه مقاطع تحصیلی به ویژه برنامه های دکترا در سطح جهانی هستند. شما این امکان را پیدا می کنید که در یک کشور چند زبانه حضور پیدا کنید و تلاش کنید زبان های بین المللی مانند آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی را بیاموزید. در کشور سوییس، نرخ بیکاری پایین و حقوق ها بسیار بالاتر از میانگین سایر کشور های اروپایی می باشد. در این مقاله قصد داریم به تحصیل رشته اقتصاد در سوئیس، همه عوامل دخیل در تولید، توزیع و مصرف کالاها و خدمات را مورد بررسی قرار می دهیم. اقتصاد عواملی اقتصادی در مقیاس های کوچک اصطلاحا «اقتصاد خرد» و جهانی به اصطلاح «اقتصاد کلان» را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم. این مقاله توسط سایت های معتبر و وکلای محلی جمع آوری شده و به منزله خدمات دهی به شما عزیزان  نیست. شما می توانید در مورد رشته اقتصاد در سوئیس با موسسه MIE تماس بگیرید و تقاضای مشاوره رایگان کنید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با مارشته اقتصاد در سوئیس

شرایط پذیرش رشته اقتصاد در سوئیس

اقتصاد به عنوان بخش مهمی از جامعه تحت تأثیرات متعددی قرار دارد. در عین حال تأثیر بسزایی در جامعه دارد. رشته اقتصاد در سوئیس که توسط دانشگاه های معتبر و کالج های سراسر جهان ارائه می شود و به دانشجویان آموزش داده می شود که به چه صورت کلیه اقدامات اقتصادی را برای بهبود رفاه مصرف کنندگان بهینه سازی کنند. لیسانس مدیریت، فلسفه و اقتصاد (BSc) به شما مهارت هایی را می آموزد که برای موفقیت در دنیا به آن نیاز دارید. برای پذیرش رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی گواهی سررسید سوئیسی (Maturität) یا مدرک خارجی معادل آن نیاز است که به زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می شود. معمولا برنامه تحصیلی کارشناسی در ترم پاییز شروع می شود و برنامه به صورت آنلاین ساخته شده است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید دیپلم نهایی از یک دانشگاه علمی کاربردی یا دیپلم یک کالج فنی که توسط مقامات فدرال مربوطه به رسمیت شناخته شده است، را ارائه دهید. شما به صورت فول تایم (شش ترم) و به صورت پارت تایم (هشت ترم) می توانید تحصیل کنید. شروع تحصیل در سوئیس معمولا از اواسط سپتامبر آغاز می شود و به زبان های آلمانی و انگلیسی تحصیل می کنید. هزینه تحصیل اغلب 720 فرانک در هر ترم به علاوه هزینه های اضافی مربوط به تحصیل می باشد. شرایط پذیرش رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هم نیازمند به ارائه آخرین مدرک تحصیلی می باشد.

ویدئو موسسه MIE در مورد تحصیل در سوئیس

تحصیل لیسانس اقتصاد در سوئیس و جزئیات آن

هنگام آموزش رشته اقتصاد در طیف وسیعی از موضوعات مانند اقتصاد مالی، اقتصاد کار، اقتصاد بین الملل، اقتصاد بازرگانی، اقتصاد بین الملل، اقتصاد محیطی، اقتصاد توسعه، اقتصاد سنجی و..... شما امکان رسیدن به تخصص لازم را دارید. در هنگام دوره ی آموزشی در مقطع کارشناسی در رشته اقتصاد، در کلاس های متفاوتی حضور پیدا می کنید که باتوجه به موسسه ای که در آن ثبت نام کرده اید متفاوت است. بعضی از این کلاس‌های عمومی هستند مانند: نظریه بازی، مبانی اقتصاد کلان و اقتصاد خرد، توسعه اقتصادی و اقتصاد منابع، آمار و محاسبات، و.... متقاضیان برنامه لیسانس مدیریت بین المللی باید بتوانند دانش کافی زبان انگلیسی را نشان دهند. برای بیان تحصیل لیسانس اقتصاد در سوئیس و جزئیات آن باید گفت سطح C1 با توجه به مقیاس بندی تعیین شده چارچوب مرجع اروپایی (EFR) مورد نیاز است. طول دوره تحصیل سه سال می باشد و معمولا هزینه شهریه دانشگاه 18500CHF (فرانک سوئیس) در سال می باشد.

تحصیل اقتصاد در سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد، در رشته اقتصاد همه ی شرایط دخیل در تولید، توزیع و مصرف کالاها و خدمات را بررسی می کند. علم اقتصاد، عوامل اقتصادی در مقیاس کوچک یعنی «اقتصاد خرد» و عوامل جهانی یعنی «اقتصاد کلان» را تحلیل و مورد بررسی قرار می دهند. رشته اقتصاد معمولا در این مقطع یکساله و دوساله هستند. بیست برنامه آموزشی کارشناسی ارشد در اقتصاد در بیست دانشگاه در سوئیس آماده ارائه خدمات هستند.

تحصیل دکترای اقتصاد در سوئیس

اگر به دنبال تحصیل دکترا در سوئیس در رشته اقتصاد هستید، سوئیس یک گزینه عالی است. شما می توانید با تحصیل دکترای اقتصاد در سوئیس نظریه اقتصاد، اقتصاد کلان، اقتصاد سنجی، اقتصاد سلامت، اقتصاد مالی، اقتصاد رفتاری، اقتصاد کاربردی یا اقتصاد توسعه، آموزش تحقیقات تکمیلی خود را در سوئیس شروع کنید و از فضای بین المللی در شهرهایی مانند زوریخ، ژنو، بازل یا برن لذت ببرید. این رشته در این مقطع معمولا سه تا پنج ساله است و بین 400 تا 2000 یورو در سال در دانشگاه های دولتی هزینه های شما می شود. البته کمیسیون فدرال کشور سوئیس جهت اخذ بورس تحصیلی برای دانشجویان بین المللی (FCS)، بورس های تحصیلی از دانشگاه های معتبر سوئیس را هم در نظر گرفته و اعمال می کند. همچنین 90000 یورو برای اقتصاددانان دارای مدرک دکترا (گزارش حقوق و دستمزد INOMICS) برای حقوق اولیه محصلین دکترا در نظر گرفته شده است.

هزینه تحصیل رشته اقتصاد در سوئیس در دانشگاه های مختلف

هزینه تحصیل رشته اقتصاد در سوئیس در دانشگاه های مختلف متغیر می باشد. اگر بعضی از این دانشگاه ها دولتی باشند می توانید تحصیل رایگان در سوئیس داشته باشید.. اما اگر هدف شما تحصیل در دانشگاه های خصوصی باشد باید بتوانید هزینه آن را پرداخت نمایید. علاوه بر این یکسری هزینه های دولتی هم در این کشور شامل حال شما می شود. در جدول زیر لیست هزینه های تحصیل در سوئیس در رشته اقتصاد را در دانشگاه های مختلف می توانید مشاهده کنید:

شهر

دانشگاه

هزینه

Geneve

3

~ €16,291

Sankt Gallen

2

~ €1,477

Zurich

2

~ €3,879

Neuchatel

2

~ €2,833

Fribourg

2

~ €338

Sitten

1

~ €1,413

Delemont

1

~ €935

معرفی بورسیه های تحصیلی سوئیس برای رشته اقتصاد

بورسیه تحصیلی در سوئیس برای تحقیق یا تحصیل در تمام دانشگاه های کانتون سوئیس، دانشگاه های علوم کاربردی و دو موسسه فناوری فدرال و همچنین چهار موسسه تحقیقاتی اعطا می شود. فقط کاندید هایی که توسط یک مربی دانشگاهی در یکی از این موسسات آموزش عالی معرفی شده اند در نظر گرفته خواهند شد. برای معرفی بورسیه های تحصیلی سوئیس برای رشته اقتصاد به شما عزیزان می توانیم استفاده از:

 • بورسیه های IMD MBA برای دانشجویان بین المللی را در نظر بگیریم که همه جانبه طراحی شده است که سوابق تحصیلی عالی در تاریخ تحصیلی خود دارند اما موانع مالی آنها را برای ادامه تحصیل متوقف کرده است.
 • کمک هزینه تحصیلی عالی Ecole Polytechnique Federale Lozanne (EPFL) برای از افراد سخت کوش، با موفقیت و ذهن های درخشان برای شرکت در این برنامه فوق العاده استقبال می شود.

بهترین دانشگاه های اقتصاد سوئیس

در زیر جدولی از بهترین دانشگاه های اقتصاد سوئیس که بر اساس عملکرد تحقیقاتی آنها در اقتصاد رتبه بندی شده اند، آورده شده است. نموداری از 514 هزار استناد دریافت شده توسط 17.6 هزار مقاله دانشگاهی ساخته شده توسط 17 دانشگاه در سوئیس برای محاسبه رتبه بندی نشریات استفاده شد که سپس برای تاریخ انتشار تنظیم شد و به نمرات نهایی اضافه شد.

نام دانشگاه

رتبه در سوییس

رتبه در اروپا

رتبه در جهان

موسسه فدرال فناوری زوریخ سوئیس

1

27

77

دانشگاه زوریخ

2

30

102

دانشگاه سنت گالن

3

66

183

دانشگاه ژنو

4

96

262

دانشگاه لوزان

5

103

280

موسسه فدرال فناوری لوزان

6

107

297

دانشگاه برن

7

120

328

 

تحصیل پزشکی در سوئیس

این مقاله را از دست ندهید: رشته حقوق در سوئیس

در این مقاله رشته حقوق در سوئیس را به شما معرفی می کنیم.

شرایط پذیرش و تحصیل رشته اقتصاد در دانشگاه ETH زوریخ

دانشگاه ETH زوریخ یکی از مشهورترین دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه به طور مرتب به عنوان دانشگاه پیشرو در قاره اروپا در رتبه بندی بین المللی (THE ،QS ،ARWU) رتبه بندی می شود و 21 برنده جایزه نوبل را تولید کرده است. ETH Zurich در 16 بخش خود، 23 دوره کارشناسی و 43 دوره کارشناسی ارشد را ارائه می دهد. شرایط پذیرش و تحصیل رشته اقتصاد در دانشگاه ETH زوریخ این گونه است که شما مدرک لیسانس خود را در یک دانشگاه معتبر علمی کاربردی در سوئیس، آلمان یا اتریش به دست آورده اید. مدرک لیسانس شما باید شامل 180 واحد ECTS باشد. در زمان درخواست کارشناسی ارشد رشته اقتصاد در سوئیس شما نیازی به ارائه مدرک لیسانس ندارید. اگر پذیرفته شدید، باید مدرک لیسانس، از جمله نمرات نهایی را حداکثر تا ابتدای ترم ارائه دهید. مدرک تحصیلی از دانشگاه علوم کاربردی در کشوری غیر از سوئیس، آلمان یا اتریش متأسفانه واجد شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ETH زوریخ نیست. شما باید به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد (دانشجوی کارشناسی یا کارشناسی ارشد) در دانشگاه ثبت نام کنید. دانش زبان خوب آلمانی (حداقل سطح B2 در ابتدای دوره سالانه) هم مورد نیاز است زیرا هم درس ها و هم امتحان ورودی به زبان آلمانی برگزار می شود.

شرایط پذیرش و تحصیل رشته اقتصاد در دانشگاه ژنو

دانشگاه ژنو شریک موسسه مالی سوئیس (بنیاد خصوصی ایجاد شده توسط جامعه بانکداری و مالی سوئیس با همکاری دانشگاه های پیشرو سوئیس) است. تحصیلات دکتری در برنامه دکترای SFI در امور مالی ادغام شده است و اساتید آن همگی به موسسه مالی سوئیس وابسته هستند. برنامه کارشناسی ارشد رشته اقتصاد در دانشگاه ژنو مبتنی بر درک عمیق اقتصاد و اقتصاد سنجی مدرن با تکیه بر قدرت دانشکده است. شرایط پذیرش و تحصیل رشته اقتصاد در دانشگاه ژنو به صورت لیست زیر انجام می شود:

 • فرم درخواست ثبت نام با مدارک مورد نیاز
 • رزومه
 • انگیزه نامه به زبان انگلیسی
 • ریز نمرات مقطع کارشناسی
 • کپی مدرک لیسانس شما (و مدارک دیگر در صورت وجود)
 • دو توصیه نامه از اساتید
 • مدرک تافل، آیلتس یا کمبریج پیشرفته
 • کپی گزارش نمره رسمی GRE شما که حاوی نمره استدلال کمی از آزمون عمومی GRE است.

شرایط پذیرش و تحصیل رشته اقتصاد در دانشگاه زوریخ

در این بخششرایط پذیرش و تحصیل رشته اقتصاد در دانشگاه زوریخ را توضیح خواهیم داد. در این دانشگاه دوره ی تحصیلی به صورت تمام وقت و پاره وقت ارائه می شود. 6 ترم (تمام وقت)، 8 ترم (پاره وقت) است. 180 واحد ECTS درسی را باید سپری نمایید و شروع تحصیل از اوایل سپتامبر می باشد. رشته اقتصاد در سوئیس در دانشگاه ژنو به زبان آلمانی و به زبان انگلیسی ارائه می شود و هزینه تحصیل در سوئیس در این دانشگاه 720 فرانک در هر ترم به علاوه هزینه های اضافی مربوط به تحصیل می باشد. مهلت ثبت نام 30 آوریل آغاز می شود.

رشته اقتصاد در سوئیس

لیست گرایش های رشته اقتصاد در سوئیس و معرفی آنها

رشته اقتصاد و تحصیل در این رشته از بهترین گزینه های شغلی، مدیر پورتفولیو و بانکدار سرمایه گذاری می باشد. شما می توانید با انتخاب گرایش مناسب در شرکت‌های چندملیتی مانند بارکلیز، کردیت سوئیس، دویچه بانک، ونگارد دارایی و غیره شغلی پربار داشته باشید. یک لیست گرایش های رشته اقتصاد در سوئیس و معرفی آنها را در اختیار شما قرار می دهیم:

 • بانکدار سرمایه گذاری
 • تحلیلگر پژوهشی
 • مدیر ارشد مالی
 • تحلیلگر مالی
 • مدیر بانک
 • مدیر حساب
 • بانکدار شرکتی
 • مشاور مالی
 • مدیریت بحران
 • مدیر صندوق سرمایه گذاری
 • مدیر نمونه کارها

شرایط اقامت پس از تحصیل در سوئیس در رشته اقتصاد

دانشجویان EFTA/EU و محصلین رشته اقتصاد در سوئیس اجازه تحصیل همزمان و کار در سوئیس را برای پانزده ساعت در طی هفته بدون نیاز به مجوز کار دارند. دانشجویان در سایر کشور ها از مقررات سخت تری تبعیت می کنند. اما بعضی از اشخاص دارای شرایط برای مجوز کار هستند، در صورتی که بعضی دیگر باید 6 ماه بعد از ورود به کشور در انتظار بمانند. شرایط اقامت پس از تحصیل در سوئیس در رشته اقتصاد، به این شکل می باشد که محصلین می توانند تا 6 ماه بعد از اتمام تحصیل خودتان در این کشور بمانید و کار پیدا کنید. اگر جاب آفری یافتید که پیشنهاد شغلی به شما می دهد،آن ها برای شما درخواست ویزای کار از این کشور را می دهند و ویزای تحصیلی سوئیس را می توانید به ویزای کاری تبدیل کنید. برای اقامت خود در این کشور اثبات تمکن مالی نیاز است و ممکن است که یک آزمون زبان هم نیاز باشد بدهید. تا زمانی که شما با یک شرکت و یا کمپانی کار می کنید و کارفرمایی دارید که قرارداد کاری فول تایم را دارید این ویزای کار برای شما معتبر است. چنانچه قصد اقامت دایم (PR در سوئیس) دارید، باید ده سال در این کشور زندگی کرده باشید.

بازار کار رشته اقتصاد در سوئیس چگونه است؟

 از نظر شما بازار کار رشته اقتصاد در سوئیس چگونه است؟ این کشور از کشور های ثروتمند اروپا و جهان می باشد که نرخ بیکا ری پایین دارد. شما با تحصیل رشته اقتصاد می توانید در نهاد های عمومی و شرکت های خصوصی، بخش های پولی، بانکی و بیمه، مؤسسات تحقیقاتی اقتصادی و اقتصادسنجی، سازمان های بین المللی درحال کار کردن باشید. اگر تسلط به زبان های آلمانی و فرانسوی داشته باشید شرایط کار پس از تحصیل در سوئیس برای شما مناسب خواهد بود. همچنین در سازمان های بین المللی، شرکت های خصوصی و دولتی قابل می توانید مشغول به کارش شوید. این رشته تحصیلی بر ارائه پیشرفته ترین ابزارها در هسته اصلی خرد یا  اقتصاد کلان و اقتصاد سنجی تمرکز دارد.

درآمد رشته اقتصاد در سوئیس

با توجه به گرایش ها و شاخه های متنوع رشته اقتصاد می توانید وارد حوزه های مختلف کاری شوید. چنانچه در ارگانهای خصوصی یا دولتی مشغول به کار باشید یا سازمان های بین المللی با توجه به اقتصاد و شرایط موجود در کشور سوئیس می توانید به درآمد خوبی برسید. درآمد رشته اقتصاد در سوئیس خصوصا در حوزه های بانکداری، وزرات خانه ها، تحلیل گران اقتصادی و همچنین مدرسین رشته اقتصاد و... بسیار بالا و قابل توجه می باشد به گونه ای که می توانند زندگی مرفه و قابل قبولی را در این کشور گران داشته باشند. مطابق آمار اخیر درآمد یک شخص اقتصاد دان در این کشور به 123868CHF (فرانک سوئیس) در سال می باشد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل اقتصاد در سوئیس هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

گام به گام تا اخذ اقامت

سوالات متداول

چند نمونه از گرایش های رشته اقتصاد در سوئیس را نام ببرید؟

 • تحلیلگر پژوهشی
 • مدیر ارشد مالی
 • تحلیلگر مالی
 • مدیر بانک
 • مدیر حساب
 • بانکدار شرکتی
 • مشاور مالی
 • مدیریت بحران
 • مدیر صندوق سرمایه گذاری

درآمد یک اقتصاد دان در سوئیس چقدر است؟

مطابق آمار اخیر درآمد یک شخص اقتصاد دان در این کشور به 123868CHF (فرانک سوئیس) در سال می باشد.

برای تحصیل رشته اقتصاد سوئیس آیا بورسیه اعمال می شود؟

بله، برای تحصیل در این رشته بورسیه های متنوعی از جمله بورسیه های IMD MBA و Ecole Polytechnique Federale Lozanne (EPFL) اعمال می شود.

شرایط اقامت سوئیس پس از تحصیل  چگونه است؟

در این کشور پس از تحصیل 6 ماه به شما فرصت داده می شود که بتوانید وارد بازار کار شوید و ویزای کاری دریافت نمایید.

سخن پایانی

سوئیس به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان مشهور است. ساکنان این کشور دارای بالاترین میزان دارایی های غیر مالی و پولی به ازای هر فرد در مقایسه با سایر شهروندان جهان هستند. علاوه بر این، ژنو و زوریخ به طور مداوم به عنوان دو شهر گران در معرض نمایش قرار می گیرند. بهترین استانداردهای زندگی در میان سایر شهرهای جهانی را داراست. اقتصاد باثبات سوئیس به خودکفایی آن از طریق کشاورزی و شیوه‌های تولید موثر نسبت داده می‌شود که به آن اجازه می‌دهد مقادیر زیادی کالا صادر کند. سایر زمینه‌هایی که سوئیس تخصص اقتصادی عالی نشان می‌دهد شامل گردشگری، بانکداری بین‌المللی، حمل و نقل، بیوتکنولوژی و تحقیق و توسعه می باشد. رشته اقتصاد در سوئیس اعمال می شود که از طریق تحصیل در این دوره می توانید وارد بانک ها، وزراتخانه ها،ارگانهای دولتی و خصوصی شوید. سعی کردیم در این تحقیق توضیحات کاملی را درباره ی رشته اقتصاد در سوئیس بیان کنیم. این اطلاعات با استفاده از سایت های معتبر وکلای محلی این کشور تهیه شده اند. چنانچه شما در مورد رشته اقتصاد در سوئیس ابهامی دارید با تماس و دریافت مشاوره رایگان از موسسه ملک اقدام نمایید. 

نویسنده این مطلب

نام : حسین کیانیان (kianian)

کارشناس مهاجرتی موسسه mie

دارای بیش از 2 سال سابقه کار در موسسه آشنا به قوانین مهاجرتی عمومی

مشاور مهاجرتی در زمینه اخذ ویزا های کار، تحصیل و روشهای سرمایه گذاری و مبتنی بر سرمایه داری و روش اشخاص خاص

آیدی اینستاگرام: mie.kiani


آیدی کانال تلگرام: MIE consultant agency

 

این مقاله توسط مشاور رسمی جناب آقای حمید عزیزی تایید شده است. (مشاهده صفحه تایید کننده)
امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان