رشته حقوق در سوئیس

بدون نظر

کشور سوئیس یک کشور فدرالی با کانتون های مختلف در حوزه شنگن می باشد. زبان رسمی و رایج در این کشور به ترتیب انگلیسی، آلمانی و فرانسوی است. با توجه به فدرالی بودن این کشور امکان تحصیل در رشته حقوق و ورود به بازار کار در سوئیس در کانتون های مختلف دارای شرایطی خاصی است که در ادامه بحث به موضوع تحصیل رشته حقوق در سوئیس خواهیم پرداخت. نظام آموزشی در این کشور بر اساس نظام آموزشی بولونیا که یک نظام آموزشی مشترک در اروپا است. بر این اساس همواره دانشجویان بین المللی با این سوال روبرو می شوند که آيا دانشجویان بین المللی هم می توانند با بورسیه رشته حقوق در سوئیس تحصیل کنند؟ و یا می توان در سوئیس به زبان انگلیسی در رشته حقوق تحصیل کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله دانشجویان بین المللی نیز می توانند در سوئیس در رشته حقوق نیز تحصیل نمایند. پس اگر علاقه مند به کسب اطلاعات در زمینه تحصیل در رشته حقوق در سوئیس هستید می توانید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. لازم به ذکر است که این مقاله با تحقیق و بررسی در سایت های رسمی و معتبر در خصوص تحصیل رشته حقوق در این کشور و با مدد از وکلای محلی سوئیس به نگارش در آمده است. بنابراین شما همراهان گرامی می توانید پس از مطالعه این مقاله در صورت بروز هر گونه سوال در خصوص تحصیل رشته حقوق در کشور سوئیس با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید و یا می توانید در انتهای این مقاله سوالات و نظرات خود را مطرح نموده و پاسخ آن را در کمترین زمان ممکن به دست آورید.

تماس با ما

 

رشته حقوق در سوئیس

شرایط تحصیل حقوق در سوئیس

از شرایط تحصیل حقوق در سوئیس نیاز به گذراندن دوره کارشناسی به مدت 3 الی 4 سال تحصیلی و فارغ التحصیلی در این مقطع می باشد. البته در ادامه متقاضیان می بایست به مدت 2 سال در مقطع کارشناسی ارشد و به مدت 4 الی 5 سال در مقطع دکتری به صورت حرفه ای تحصیل کنند. با این حال یک راه جایگزین در بین دانشجویان وجود دارد که می توانند پس از کسب مدرک کارشناسی در رشته حقوق به صورت عملی وارد شوند و فرصتی برای کسب دانش هدفمند در زمینه خاص از قانون را کسب کنند. به همین جهت مدت 2 سال وارد دوره کارآموزی می شوند و در یک شرکت حقوقی و دادگاه شروع به فعالیت خواهند کرد. دانشجویان باید دقت داشته باشند که در کانتونی که قصد کار و فعالیت دارند ترجیحا باید تحصیلات خود را بگذرانند و دوره کارآموزی خود را در همان کانتون آغاز کنند که در نهایت با شرکت در آزمون شفاهی و کتبی در صورت قبولی در پایان دوره بتوانند به عنوان وکیل کار خود را شروع نمایند.

ویدئو موسسه MIE در مورد تحصیل در سوئیس

تحصیل حقوق در سوئیس در دوره کارشناسی

کشور سوئیس دارای یک سیستم حقوقی مبتنی بر قانون می باشد که این موضوع مستقل از سایر شاخه های دولتی در این کشور است. تمامی قدرت قانون گذاری سوئیس در اختیار 26 ایالت این کشور است که به عنوان کانتون شناخته شده است. در واقع فدرالیسم جز اساسی سیستم حقوقی کشور سوئیس است. حال برای اینکه متقاضیان بتوانند برای تحصیل حقوق در سوئیس و دریافت ویزای تحصیلی سوئیس در دوره کارشناسی اقدام کنند می بایست در ابتدا دوره LLB را به مدت 3 سال در رشته حقوق بگذارنند.

شرایط اپلای کارشناسی ارشد رشته حقوق در سوئیس

در واقع کوتاه ترین و تخصصی ترین دوره برای فعالیت در رشته حقوق شرکت و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته حقوق LLM می باشد. به طور معمول این دوره در بین دانشجویان بین المللی بسیار محبوب و پر طرفدار می باشد که بتوانند هدفمند در یک زمینه خاص از قانون و حقوق تحصیل کنند و در این زمینه حرفه مناسب را فرا گیرند. اما شرایط اپلای کارشناسی ارشد رشته حقوق برای دانشجویان بین المللی عبارت است از ارائه مدرک کارشناسی در رشته حقوق، ارائه مدرک زبان انگلیسی (IELTS 6.5)، توصیه نامه و انگیزنه نامه برای تحصیل در رشته حقوق.

شرایط پذیرش رشته حقوق در سوئیس در مقطع دکترا

در بیشتر موارد قبل از آنکه برای تحصیل رشته حقوق در کشور سوئیس در مقطع دکتری درخواست دهید باید یک مدرک تحصیلی در موضوع مرتبط در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشید که در ادامه سایر شرایط پذیرش دکترای رشته حقوق به نوع دکترا بستگی دارد. از این جهت که شما قصد دارید به صورت پروژه ای و تحقیقاتی با بورسیه رشته حقوق در سوئیس بر روی موضوعی کار کنید و یا قصد دارید به صورت دوره تحصیلی و آکادمیک تحصیلات خود را ادامه دهید که برای برآورده کردن شرایط پذیرش رشته حقوق در مقطع دکترا در سوئیس نیاز به یک بیانیه شخصی، رزومه قوی از نظر علمی، مقالات بین المللی، مدرک زبان انگلیسی IELTS 7 و تائیدیه از سوپروایزر و استاد راهنما نیاز دارید.

تحصیل پزشکی در سوئیس

این مقاله را از دست ندهید: رشته هنر در سوئیس

در این مقاله رشته هنر در سوئیس را به شما معرفی می کنیم.

لیست مدارک مورد نیاز پذیرش رشته حقوق در سوئیس

فرآیند درخواست و لیست مدارک مورد نیاز جهت تحصیل رشته حقوق در این کشور بسته به هدف، ملیت و سطح علمی متقاضیان ممکن است متفاوت باشد اما در ادامه لیست مدارک مورد نیاز پذیرش رشته حقوق در سوئیس را خدمت شما همراهان تشریح خواهیم کرد.

 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه رزومه
 • ارائه مدرک دیپلم 12 ساله
 • ارائه گواهی مهارت زبان انگلیسی 5/ آلمانی C1/ فرانسه C1

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر ارائه مدرک زبان نیاز به موارد ذیل است.

 • ارائه مدرک کارشناسی معتبر در رشته حقوق
 • ارائه توصیه نامه
 • ارائه انگیزه نامه

میزان هزینه تحصیل حقوق در سوئیس

سیستم آموزشی و نظام آموزشی در سوئیس همواره به عنوان یکی از پیشرفته ترین نظام های آموزشی در جهان شناخته شده می باشد. به همین دلیل افراد زیادی به دنبال تحصیل در این کشور هستند. در واقع می توان گفت کشور سوئیس نه تنها دارای بهترین دانشگاه های دنیا می باشد اما امکان تحصیل رایگان در سوئیس نیست و هزینه های تحصیل در سوئیس نیز با هزینه تحصیل در آمریکا، انگلستان و کانادا تفاوتی ندارد. میزان هزینه تحصیل حقوق در سوئیس در مقطع کارشناسی بین 5000 فرانک الی 18500 فرانک در هر سال تحصیلی است. از طرفی دیگر میزان هزینه تحصیل رشته حقوق در سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد بین 3000 فرانک الی 13000 فرانک در سال است.

معرفی بورسیه های سوئیس در رشته حقوق

بدون شک می توان گفت کشور سوئیس یکی از کشور هایی است که دارای بهترین سیستم آموزشی در جهان است. از این رو علاقه مندان بسیاری تمایل دارند که در با بورسیه رشته حقوق در سوئیس تحصیل کنند. در واقع به خاطر بالا بودن هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی برای بخشی از دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و یا تمایل اخذ بورسیه برای پژوهشگران در مقطع دکترای این انتظار را دارند که بتوانند با کمترین هزینه، تحصیلات خود را در سوئیس ادامه دهند. از این رو سعی داریم در این بخش به معرفی بورسیه تحصیلی در سوئیس برای رشته حقوق می پردازیم.

 • بورسیه رشته حقوق برای دانشجویان بین المللی در کشور سوئیس

هر ساله کنفدراسیون سوئیس بورسیه های تعالی دولتی را برای محققان بین المللی در هر رشته در نظر دارد که در صورت صلاحیت لازم به دانشجویان بین المللی از 18 کشور اعطا می شود. واجد شرایط بودن برای دریافت بورسیه رشته حقوق: دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد باشند که قصد تحصیل در مقطع دکتری را به صورت تحقیقاتی و پژوهشی داشته باشند.

 • دانشگاه زوریخ

این دانشگاه نیز از دانشجویان ممتاز که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند بورسیه تحصیلی اعطا می کند و بر اساس شایستگی بخشی از هزینه های تحصیل را دانشگاه زوریخ تامین می کند.

 • بورسیه تحصیلی EPFL

یکی از مشهورترین موسسات علمی و فناوری اروپا، موسسه فناوری فدرال سوئیس EPFL می باشد که تعداد محدودی بورسیه رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد را به دانشجویان با سوابق تحصیلی عالی ارائه می دهد. ارزش این بورسیه 8000 فرانک به عنوان کمک هزینه تحصیلی شامل هزینه های خوابگاه و دیگر هزینه های تحصیل برای هر ترم می باشد.

 • بورسیه مقطع دکترا و فوق دکترا

علاوه بر بورسیه های فوق که توضیح داده شد، بورسیه های تحقیقاتی برای محققان در تمامی رشته های تحصیلی در تمامی کانتون های سوئیس وجود دارد و متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا و یا فوق دکترا را دارند می توانند از این بورسیه در دانشگاه های سوئیس و دانشگاه های علمی کاربردی و دو موسسه فناوری فدرال نیز استفاده نمایند.

بهترین دانشگاه های سوئیس در رشته حقوق

به طور کلی دانشجویان می توانند در 9 دانشکده حقوق که وابسته به دانشگاه های سوئیس در کانتون های مختلف است در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کنند. دانشجویان باید دقت داشته باشند که هیچ موسسه خصوصی دیگری برای آموزش وکلا و تحصیل رشته حقوق در سوئیس وجود ندارد. این دانشگاه ها عبارتند از دانشگاه لوزان، دانشگاه برن، دانشگاه بازل، دانشگاه فریبورگ، دانشگاه لوسرن، دانشگاه ژنو، دانشگاه نوشاتل، دانشگاه زوریخ و دانشگاه سنت گالن. در ادامه بهترین دانشگاه های سوئیس در رشته حقوق را خدمت شما همراهان معرفی خواهیم کرد.

معرفی رشته حقوق در دانشگاه زوریخ و شرایط تحصیل

دانشگاه زرویخ بزرگترین دانشگاه سوئیس است و به عنوان یکی از برترین موسسات آموزشی در سوئیس است این دانشگاه همواره جز 100 دانشگاه برتر دنیا می باشد. همچنین این دانشگاه در لیگ دانشگاه های تحقیقاتی اروپا به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های اروپا قرار دارد. اما دانشکده حقوق زوریخ برنامه های مختلفی اعم از حقوق مدنی، حقوق بازرگانی، حقوق جزا، و حقوق ایالتی، ادارای و حقوق بین المللی را ارائه می دهد. از شرایط پذیرش دانشگاه زوریخ در رشته حقوق می توان به ارائه مدرک دیپلم 12 ساله و الزامات زبان (C1 آلمانی) نیز اشاره کرد

معرفی رشته حقوق در دانشگاه بازل و شرایط تحصیل

این دانشگاه در سال 1460 تاسیس و به عنوان قدیمی ترین دانشگاه سوئیس شناخته شده می باشد. به خاطر دستاورد های برجسته این دانشگاه در زمینه تحقیق و تدریس شهرت جهانی دارد. این دانشگاه نیز همواره جز 150 دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. اما دانشکده حقوق این دانشگاه نیز جز قدیمی ترین دانشکده های حقوق سوئیس می باشد که در حال حاضر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دوره های عمومی حقوق را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. دانشجویان برای تحصیل رشته حقوق در دانشگاه بازل می توانند به زبان انگلیسی و آلمانی نیز تحصیل کنند بر این اساس متقاضیان نیاز به C1 زبان آلمانی و آیلتس 6.5 زبان انگلیسی دارند. در این راستا داشتن مدرک دپیلم 12 ساله برای تحصیل در مقطع کارشناسی و ارائه مدرک کارشناسی در رشته حقوق و ارائه توصیه نامه و انگیزه نامه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد الزامی است.

معرفی رشته حقوق در دانشگاه ژنو و شرایط تحصیل

دانشگاه ژنو را می توان به صورت مداوم در بین 100 دانشگاه برتر جهان مشاهده کرد. در این دانشگاه بیش از 40 درصد دانشجویان از کشور های دیگر دنیا می باشند. دانشگاه ژنو نیز یکی از اعضای اتحادیه دانشگاه های تحقیقاتی اروپا است که در این فهرست دانشگاه های عالی مانند کمبریج، آمستردام، میلان، هلسینکی و هایدلبرگ نیز به چشم می خورد. دانشگاه ژنو دارای 12 دانشکده می باشد. دانشکده حقوق این دانشگاه برای رشته حقوق در سوئیس جز برجسته ترین دانشکده های اروپایی است. از شرایط پذیرش دانشجویان بین المللی در دانشکده حقوق ژنو ارائه مدرک و گواهینامه معتبر تحصیلی (دیپلم 12 ساله) به همراه مدرک زبان فرانسه می باشد.

معرفی رشته حقوق در دانشگاه برن و شرایط تحصیل

این دانشگاه در پایتخت سوئیس واقع شده است که به عنوان برترین دانشگاه علمی سوئیس شهرت جهانی دارد. این دانشگاه نیز بر اساس رتبه بندی های معتبر بین المللی همواره بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارد. دانشگاه برن طیف وسیعی از برنامه های تحصیلی را بالاخص رشته حقوق در سوئیس در اختیار دانشجویان قرار می دهد. از شرایط پذیرش در دانشکده حقوق دانشگاه برن ارائه مدرک زبان آلمانی در حد C1 می باشد. در صورتی که دانشجویان بین المللی موفق به ارائه مدرک زبان نشوند می توانند در آزمون زبان دانشگاه شرکت کنند و مدرک تحصیلی خود را نیز به دانشگاه ارائه دهند.

معرفی رشته حقوق در دانشگاه لوزان و شرایط تحصیل

دانشگاه لوزان یک دانشگاه آموزش عالی و تحقیقاتی است که در قسمت فرانسوی زبان کشور سوئیس واقع شده است. دانشکده حقوق لوزان دوره های مختلفی اعم از قانون و مهارت های انتقادی و تحلیلی ارائه می دهد که این دوره ها برای حرفه وکالت بسیار مناسب است. در این دانشگاه فضای مناسبی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است و حدود یک پنجم دانشجویان این دانشگاه، دانشجویان بین المللی هستند. این دانشگاه در رتبه بندی کشور سوئیس در رتبه هفتم قرار دارد و در رتبه بندی جهانی در رده 198 جهان قرار دارد. دانشکده حقوق لوزان برنامه های تحصیلی در این رشته را به عنوان یک دوره عمومی در مقطع کارشناسی به دانشجویان قرار می دهد. از شرایط تحصیل رشته حقوق در دانشگاه لوزان و شروط ضروری به مدرک زبان انگلیسی و ارائه دیپلم 12 سال می توان اشاره کرد.

لیست گرایش های رشته حقوق در سوئیس

در این قسمت سعی داریم لیست گرایش های رشته حقوق در سوئیس در مقاطع مختلف دانشگاهی را خدمت شما همراهان شرح خواهیم دهیم.

 • حقوق بین الملل
 • حقوق اداری
 • حقوق خانواده
 • حقوق کیفری
 • حقوق تجاری
 • حقوق تجارت بین الملل
 • حقوق اروپا
 • حقوق مدنی

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئیس در رشته حقوق چگونه است؟

کشور سوئیس مزایای بسیاری برای افرادی که به دنبال تحصیل در رشته حقوق هستند ارائه می دهد. به این ترتیب دانشجویان بین المللی می توانند در یکی از زیباترین کشور های اروپایی در بهترین نظام آموزشی این کشور تحصیل کنند و فرصتی عالی برای کار و زندگی در اروپا و دیگر کشور های خوب دنیا به دست آورند. اما شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در سوئیس در رشته حقوق چگونه است؟ با تحصیل در رشته حقوق در این کشور می توان فرصت های بسیاری را برای کار به دست آورد. اما به طور کلی فارغ التحصیلان رشته حقوق در سوئیس طبق قوانین مهاجرتی این کشور می توانند به مدت 12 ماه در سوئیس حضور داشته باشند و در این مدت بتوانند پیشنهاد کاری مناسب رشته خود را دریافت کرده و بر این اساس اقامت سوئیس را به اقامت کاری در سوئیس تغییر دهند.

رشته حقوق در سوئیس

بازار کار رشته حقوق در سوئیس و شرایط ورود به حرفه وکالت در سوئیس

کشور سوئیس یک فرآیند دقیق و منظم برای اخذ مجوز وکالت در نظر دارد. افرادی که مایل به بازار کار رشته حقوق در سوئیس و شرایط ورود به حرفه وکالت در سوئیس هستند می بایست در ابتدا تحصیلات خود را حداقل در زمینه LLB به اتمام رسانند و پس از گذراندن دوره کارآموزی حدود دو ساله و شرکت در آزمون وکالت و در صورتی قبولی امکان کار و فعالیت در حرفه وکالت را به دست آورند. علاوه بر این مورد باید در نظر داشت که مقررات و قوانین در 26 کانتون سوئیس تعیین می شود که ممکن است طول دروه کار آموزی و نحوه آزمون وکالت در کانتون های سوئیس متفاوت باشد. به طور مثال کانتون سنت گال برای وکالت متقاضیان داشتن تابعیت سوئیسی را جز الزامات قرار داده است. در واقع این تنها کانتونی است که الزام خاصی را برای فعالیت در حرفه وکالت در نظر گرفته است. با این حال در بقیه کانتون ها متقاضیان و علاقه مندان به حرفه وکالت در سوئیس می بایست قوانین مرتبط به کانتون مورد نظر پیروی کنند. به همین ترتیب علاقه مندان به رشته حقوق می توانند پس از اتمام تحصیلات خود به عنوان وکیل یا منشی قانون، خبرنگاران دادگاه و یا حتی به عنوان قاضی نیز در این کشور استخدام شوند و شروع به فعالیت کنند. در ادامه می توانید نرخ بیکاری در سوئیس را از طریق نمودار زیر بررسی نمایید.

نمودار نرخ بیکاری در سوئیس

میزان درآمد رشته حقوق در سوئیس

رشته حقوق در کشور سوئیس نه تنها جز پر طرفدار ترین رشته های تحصیلی در این کشور است بلکه جز پر درآمد ترین رشته ها و تخصص ها محسوب می شود. مشاغل متعددی در سوئیس وجود دارد که فارغ التحصیلان رشته حقوق می توانند در آن فعالیت کنند. محدوده در آمد رشته حقوق در کشور سوئیس بین 3500 فرانک الی 6500 فرانک در ماه است که به عنوان میانگین می توان گفت یک فارغ التحصیل رشته حقوق در این کشور حدود 4400 فرانک در ماه درآمد دارد. در ادامه میانگین و میزان درآمد رشته حقوق در سوئیس بر اساس تجربه را می توانید مشاهده کنید.

نمودار میزان درآمد رشته حقوق در سوئیس براساس تجربه

گام به گام تا اخذ اقامت

 

سوالات متداول

آیا می توان در سوئیس به بان انگلیسی در رشته حقوق تحصیل کرد؟

بله، بسیاری از دانشگاه های سوئیس دو زبانه هستند از این رو می توان در رشته حقوق نیز به زبان انگلیسی تحصیل کرد.

نظام حقوقی در سوئیس چگونه است؟

کشور سوئیس دارای یک سیستم حقوق و قانون مدنی است و منعکس کننده ساختار سیاسی و فدرالیسیتی این کشور است.

مدت زمان وکیل شدن در سوئیس چه قدر است؟

در ابتدا متقاضیان می بایست حداقل به مدت 3 الی 4 سال در مقطع کارشناسی رشته حقوق تحصیل کنند و بعد از آن می توان با گذراندن یک دوره 2 ساله و شرکت در آزمون به عنوان وکیل شروع به قعالیت کنند.

آیا سوئیس مکان خوبی برای تحصیل در رشته حقوق می باشد؟

با توجه به فرصت های زیاد شغلی بالاخص در رشته حقوق و میزان درآمد این رشته در کشور سوئیس می توان گفت تحصیل در رشته حقوق در سوئیس یکی از بهترین گزینه های ممکن برای تحصیل دانشجویان بین المللی می باشد.


سخن پایانی

در این مقاله پیش رو بیان کردیم که به طور معمول وقتی به کشور عالی برای تحصیل در رشته حقوق فکر می کنید ممکن است در ابتدا کشور هایی مثل فرانسه، آمریکا، کانادا و انگلیس مد نظر قرار بگیرد. این در حالی است که شاید افراد کمتری برای تحصیل در رشته حقوق به کشور سوئیس فکر کنند. همواره کشور سوئیس به عنوان خانه ای برای سازمان های بین المللی و همچنین حضور موسسات بانکی بسیار معتبر و به دلیل موقعیت های چشمگیر در زمینه های بانکداری، تجارت علاقه مندان بسیاری را برای تحصیل و کار در این کشور به سمت خود جذب کرده است. به همین جهت کشور سوئیس جز یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان بین المللی می باشد. در واقع چشم انداز های جهانی در کشور سوئیس سبب شده دانشجویان تمایل داشته باشند با تحصیل در رشته حقوق درک عمیق تری از امور حقوقی در سطح بین الملل را کسب کنند. از این رو در این مقاله به موضوعات پر اهمیتی چون شرایط تحصیل حقوق در سوئیس، معرفی بورسیه رشته حقوق در سوئیس، میزان هزینه تحصیل حقوق در سوئیس و بازار کار رشته حقوق پرداختیم. امید است توانسته باشیم با نگارش این مقاله شما عزیزان و همراهان را در راستای اهداف خود برای دستیابی به گزینه های مناسب جهت تحصیل در رشته حقوق در خارج از کشور راهنمایی دهیم. موسسه ملک پور همواره در تلاش است با مدد از وکلای محلی و بررسی سایت های معتبر اطلاعات روز در راستای تحصیل رشته حقوق در کشور سوئیس را در اختیار شما عزیزان قرار دهد. از این رو چنانچه پس از مطالعه این مقاله با سوال و یا ابهامی روبرو شدید می توانید با کارشناسان موسسه ما تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید و یا می توانید سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه مطرح کرده و پاسخ آن را در کمترین زمان ممکن به دست آورید. 


ثبت پرسش
مشاوره رایگان