تحصیل پرستاری در سوئیس

بدون نظر

سوئیس به عنوان یکی از با کیفیت ترین کشورهای دنیا و امنترین کشور در اروپا شناخته می شود. قطعا یکی از دلایلی که در حال حاضر سوئیس را به کشوری با شرایط زندگی فوق العاده تبدیل نموده است؛ سیستم آموزشی این کشور می باشد. وجود مدراس بین المللی بسیار قوی و دانشگاه هایی با رتبه های علمی بسیار بالا در سطح جهان، سوئیس را به عنوان یکی از جذابترین مقاصد برای دانش دوستان تبدیل نموده است. به صورت کلی تحصیل در رشته های علوم پزشکی به عنوان پرتقاضاترین رشته ها برای تحصیل در سوئیس شناخته می گردند، لذا در این مقاله علمی تصمیم داریم در خصوص تحصیل پرستاری در سوئیس مطالبی را بیان نماییم. شرایط تحصیل در رشته پرستاری در سوئیس چیست؟ هزینه تحصیل پرستاری در سوئیس چقدر است؟ شرایط پذیرش پرستاری در دانشگاه های تاپ سوئیس چیست؟ در این مقاله که با مدد از وکلای محلی سوئیس و وبسایت های رسمی این کشور گردآوری شده است تصمیم داریم شرایط کامل تحصیل پرستاری در سوئیس را بیان نماییم. امیدواریم شما عزیزان از طریق مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی در خصوص شرایط تحصیل پرستاری در سوئیس به دست آورید. اگر چنانچه شما سروران عزیز در خصوص تحصیل در رشته پرستاری در سوئیس سوال یا ابهامی داشتید می توانید با کارشناسان موسسه MIE تماس حاصل فرمائید.

تماس با ما

 

تحصیل پرستاری در سوئیس

بررسی شرایط تحصیل پرستاری در سوئیس

کشور سوئیس نیز همانند بسیاری از کشورهای اروپایی در خصوص آموزش پرستاران و پزشکان آینده سرمایه گذاری می نمایند. افرادی که تصمیم دارند در سوئیس به عنوان پرستار فعالیت نمایند بایستی دارای مدرک لیسانس یا فوق لیسانس باشند و بعد از اتمام تحصیل از سوئیس از صلیب سرخ تاییدیه داشته باشند. یکی از شرایط تحصیل پرستاری در سوئیس این است که دانشجویان بایستی به یکی از زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسه و ایتالیایی بر حسب شهر و کانتونی که اقدام می نمایند مسلط باشند. علاوه بر مدرک زبان دانشجویان بایستی از رزومه تحصیلی مناسبی برخوردار باشند و دارای معدل بالایی باشند و سپس بر حسب شرایطی که دانشگاه تعریف می نماید تمامی مدارک لازم را (ترجمه مدارک تحصیلی، ترجمه ریزنمرات، رزومه، مدرک زبان، توصیه نامه، مدارک هویتی و....) در قالب یک درخواست پذیرش برای دانشگاه بر حسب ددلاین و مدت زمانی که دانشگاه معین می نماید، ارسال کنند و پس از دریافت پذیرش تحصیلی برای ویزای تحصیلی سوئیس با اثبات تمکن مالی و ارائه مدارک لازم اقدام نمایند. رشته پرستاری در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می گردد که در قسمت ذیل آنها را بیان نموده ایم:

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل در سوئیس

نحوه پذیرش و تحصیل پرستاری در سوئیس در مقطع کارشناسی

تحصیل پرستاری در سوئیس در مقطع کارشناسی یکی از رایج ترین دوره های تحصیلی می باشد که در بسیاری از دانشگاه های این کشور ارائه می گردد. این دوره هم برای دانشجویان داخلی و هم برای دانشجویان بین المللی در دسترس می باشد. دوره پرستاری در مقطع لیسانس در کشور سوئیس به مدت 3 سال به طول می انجامد و در بسیاری از دانشگاه در حدود 180 واحد درسی می باشد. دوره لیسانس پرستاری دوره های نظری و عملی را در زمینه آناتومی، سلامت روان، فیزیولوژی، پرستاری کودکان و … ارائه می دهد. دانشجویان برای دریافت پذیرش در این مقطع بایستی بتوانند مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی یا ایتالیایی و یا فرانسوی در سطح B2 را ارائه نمایند. البته ذکر این نکته ضروری است که تحصیل به زبان انگلیسی بسیار محدود تر می باشد.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد پرستاری در سوئیس

 افرادی که دارای مدرک لیسانس پرستاری از کشور سوئیس هستند یا مدارک لیسانس آنها معادل با لیسانس پرستاری در سوئیس می باشد، می توانند در تخصص هایی نظیر پرستاری بزرگسالان-باروتولوژی، پرستاری خانواده، پرستاری نوزادان، پرستاری کودکان، پرستاری بهداشت روانی روانپزشکی و پرستاری بهداشت زنان و... در مقطع فوق لیسانس تحصیل نمایند. این دوره تحصیلی معمولا به مدت 2 سال طول می کشد و اکثر دوره های تحصیلی به زبان آلمانی ارائه می گردد که دانشجویان برای تحصیل بایستی مدرک B2 را ارائه نمایند. دانشگاه هایی مانند لوزان، برن، زوریخ و... از بهترین دانشگاه هایی هستند که تحصیل کارشناسی ارشد پرستاری در سوئد را برای دانشجویان میسر می نمایند.

اپلای و تحصیل دکتری پرستاری در سوئیس

تعداد دانشگاه هایی که تحصیل دکتری پرستاری در سوئیس را رائه می نمایند نسبت به سایر مقاطع معدود تر می باشد. افرادی که برای تحصیل در مقطع دکتری پرستاری اقدام می نمایند؛ شایستگی های لازم برای رهبری، تغیر سیستم، آموزش پرستاران خصوصا در مقاطع لیسانس و... را به دست می آورند و به صورت کلی بر سیستم مراقبت کلی سلامت توجه ویژه ای خواهند داشت. افرادی که تمایل به تحصیل پرستاری در مقطع دکترا دارند بایستی دانش و علم جدید را از طریق تحقیق و تفحص را گسترش و توسعه دهند و نوآوری لازم برای مقابله با چالش های حوزه مراقبت بهداشتی و توانایی ایجاد رابطه بین رشته ای در حوزه سلامت و بهداشت را داشته باشند. یکی از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل دکتری در سوئیس در رشته پرستاری در دانشگاه بازل می باشد. هزینه های تحصیل برای برنامه های دکترا در سوئیس در حدود 1000 فرانک تا 2000 فرانک می باشد. اما گاهی اوقات دانشگاه های سوئیس برنامه های دکترا خود را به عنوان مشاغل دستیار با حقوق نیز ارائه می نمایند . به این ترتیب، شما مجبور نیستید شهریه خود را پرداخت کنید و برای کاری که انجام می دهید، دستمزد دریافت می کنید. برای تحصیل در این مقطع دانشجویان بایستی مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی C1 را ارائه نمایند.

تحصیل پزشکی در سوئیس

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل پزشکی در سوئیس

در این مقاله تحصیل پزشکی در سوئیس را به شما معرفی می کنیم.

لیست مدارک مورد نیاز پذیرش پرستاری در سوئیس

یکی از مهم ترین مدارکی که دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس نیاز دارند مدرک زبان می باشد. همانطور که می دانید تقریبا 4 زبان در کشور سوئیس رواج دارد ولی اکثر دانشگاه های برتر این کشور رشته پرستاری را به زبان آلمانی ارائه می نمایند، لذا دانشجویان بایستی حداقل مدرک B2 آلمانی را ارائه نمایند. سایر مدارک مورد نیاز پذیرش پرستاری در سوئیس به شرح ذیل است:

 • ارائه آخرین مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • ارئه مدارک هویتی و پاسپورت
 • داشتن توصیه نامه قوی از اساتید
 • ارائه انگیزه نامه مناسب برای تحصیل در دانشگاه مقصد
 • پرداخت هزینه های تحصیل
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • ارائه رزومه تحصیلی مناسب

هزینه تحصیل پرستاری در سوئیس چقدر است؟

متقاضیانی که در مقطع لیسانس پرستاری در سوئیس تحصیل می کنند باید بتوانند از 700 تا 1600 فرانک سوئیس در هر ترم پرداخت کنند. علاوه بر این، برخی از دانشگاه ها هزینه های اضافی برای ثبت نام، آزمون و کارت عضویت دانشجویی دریافت می کنند. دانشجویان بین‌المللی ممکن است هزینه بیشتری پرداخت کنند یا انتظار می‌رود مبلغ اضافی (ثابت) پول بپردازند. یکی از دانشگاه هایی که رشته پرستاری را ارائه می نماید دانشگاه علمی و کاربردی برن می باشد و این دانشگاه برای دانشجویان بین المللی هزینه های تحصیل در سوئیس حدود 950 فرانک برای هر ترم دریافت می نماید که از نظر هزینه نسبت به سایر کشورها و دانشگاه های اروپایی مناسب تر می باشد. در جدول زیر شما عزیزان هزینه برخی از دانشگاه ها را برای رشته پرستاری می توانید مشاهده نمایید.

نام دانشگاه

هزینه تحصیل پرستاری

زبان تدریس

دانشگاه علمی و کاربردی زوریخ سوئیس

ترمی 720 فرانک سوئیس

آلمانی

دانشگاه علمی و کاربردی برن سوئیس

ترمی 750 تا 950 فرانک سوئیس

آلمانی

کالج دانشگاه ژنو

29890 دلار سالیانه

انگلیسی

دانشگاه بازل

1538 فرانک در سال

فرانسوی

 

معرفی بورسیه های رشته پرستاری در سوئیس

همانگونه که بیان داشتیم هزینه تحصیل پرستاری در سوئیس نسبت به خیلی از کشورهای اروپایی مقرون به صرفه تر می باشد، البته ذکر این نکته ضروری است که هزینه های زندگی در سوئیس نسبت به کشورهای دیگر بالاتر است. دانشجویان برای کاهش هزینه ها خود می توانند از انواع بورسیه های رشته پرستاری در سوئیس استفاده نمایند. یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی برای رشته پرستاری بورسیه BSN می باشد که کل هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش می دهد و به عبارتی تحصیل رایگان در سوئیس خواهند داشت. یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی بورسیه FCS است که بورسیه تحصیلی سوئیس به صورت دولتی می باشد و کل هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش می دهد. در قسمت ذیل به برخی دیگر از بورسیه های تحصیلی اشاره داشته ایم:

 • بورسیه تحقیقاتی بنیاد کانن
 • بورسیه ناروتم سخساریا
 • بورسیه و کم هزینه تحصیلی سر راتان تاتا
 • بورسیه تحصیلی روبرت سایکس
 • بورسیه های جان موناش

معرفی بهترین دانشگاه های سوئیس در رشته پرستاری

همواره دانشجویان تمایل دارند علاوه بر انتخاب درست کشور برای ادامه تحصیل، دانشگاه مقصد خود را نیز به درستی انتخاب نمایند. یکی از بهترین دانشگاه ها پرستاری سوئیس دانشگاه بازل می باشد. این دانشگاه از سال 1460 مشغول به فعالیت نموده است و بهترین دانشکده پرستاری در سوئیس است و یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های جهان است. محققان و دانشگاهیان برجسته آن مدت‌هاست که در سطح جهانی مورد توجه قرار گرفته‌اند و این دانشگاه در رتبه‌ بندی آموزش عالی سوئیس در اکثر موضوعات پیشرو است. علاوه بر این در قسمت ذیل یه معرفی برخی از بهترین دانشگاه های سوئیس در رشته پرستاری اشاره نموده ایم :

شرایط پذیرش پرستاری در دانشگاه زوریخ

دانشگاه زوریخ یکی از مؤسسات آموزشی پیشرو در سوئیس است و مؤسسه پرستاری دانشگاه زوریخ یکی از بهترین دانشکده های پرستاری در سوئیس قلمداد می گردد؛ زیرا مدارک مختلفی را برای کسانی که به دنبال شغل در مراقبت های بهداشتی هستند ارائه می دهد. پزشکی از سال 1525 در این محل تدریس می شود و دانشگاه فعلی نیز در سال 1833 از ادغام موسسات مختلف تأسیس شد. لیسانس علوم پرستاری بیش از سه سال تدریس می شود و تمرکز آن بر کاردرمانی است. این بین 60% تدریس در کلاس درس در دانشگاه علوم کاربردی زوریخ و بقیه در محل های بالینی در موسسات بهداشتی مختلف تقسیم می شود. یکی از شرایط پذیرش پرستاری در دانشگاه زوریخ داشتن تسلط و مهارت کافی به زبان انگلیسی و خصوصا آلمانی می باشد و دانشجویان بایستی از معدل بالایی برخوردار باشند.

شرایط تحصیل پرستاری در دانشگاه برن

این دانشگاه در پایتخت سوئیس در سال 1834 تأسیس شد و دارای بیش از 100 مؤسسه تخصصی مطالعاتی و تحقیقاتی و همچنین چندین دانشکده می باشد . برنامه کارشناسی پرستاری یک برنامه سه ساله است که در 6 ترم تدریس می شود. و به دنبال آن یک ماژول کارآموزی اجباری 10 ماهه. این دوره های تحصیلی به طور انحصاری به زبان آلمانی تدریس می شود. این دانشگاه هم در مقطع لیسانس و هم در مقطع فوق لیسانس در رشته پرستاری دانشجو می پذیرد و از شرایط تحصیل پرستاری در دانشگاه برن داشتن مدرک زبان آلمانی B2، داشتن معدل بالا، قبول شدن در آزمون های دانشگاه و... می توان اشاره نمود.

شرایط پذیرش پرستاری در دانشگاه علوم کاربردی غرب سوئیس

دانشگاه علمی و کاربردی غرب سوئیس یک دانشکده پرستاری برتر در این کشور، با شبکه ای از موسسات آموزش عالی است که در هفت کانتون غرب سوئیس گسترده شده است.این دانشگاه با 21000 دانشجو یکی از بزگترین موسسات آموزشی در سوئیس شناخته می گردد. دانشکده‌های پزشکی و پرستاری در شهرهایی مانند ژنو، کانتون‌های برن/ژورا/نوشاتل، واله، فریبورگ، و وود وجود دارند که از این رو تعداد زیادی از مراکز شهری مختلف در این بخش از کشور را پوشش می‌دهند و فرصت‌های متعددی را برای تمرین بالینی در سوئیس ارائه می‌دهند. یکی از شرایط پذیرش پرستاری در دانشگاه علوم کاربردی غرب سوئیس داشتن تسلط کافی به زبان می باشد. مدرک لیسانس پرستاری در هر مراکز ارائه می شود و طی سه سال به صورت تمام وقت و به زبان های مختلف بسته به جایی که در آن ثبت نام می کنید تدریس می شود: فرانسوی، آلمانی یا دو زبانه در فریبورگ و واله.فارغ التحصیلان واجد شرایط می توانند به دنبال شغلی در مراقبت های بهداشتی و همچنین در موسسات تحقیقاتی، آموزشی و اقدامات بشردوستانه باشند.

گرایش های رشته پرستاری در سوئیس

همانطور که بیان برخی از دانشگاه های سوئیس در مقطع لیسانس دوره پرستاری را ارائه می نماید و دانشجويان در مقطع فوق لیسانس بایستی در یکی از گرایش های رشته پرستاری در سوئیس تخصص پیدا کنند. دانشجویانی که برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته پرستاری انتخاب می‌شوند، می‌توانند برنامه تحصیلی خود را بر روی یک تخصص پرستاری خاص، مانند پرستاری، پرستاری کودکان، پرستاری انکولوژی، بهداشت عمومی یا مدیریت پرستاری، پرستاری بهداشت و روان، بهداشت عمومی و ارتقای سلامت و مطالعات بین المللی پرستاری متمرکز کنند.

شرایط اقامت پس از تحصیل در سوئیس در رشته پرستاری

یکی از مهم ترین موضوعات برای دانشجویانی که برای سوئیس اقدام می نمایند شرایط اقامت پس از تحصیل در سوئیس در رشته پرستاری می باشد. سیستم مراقبت های بهداشتی سوئیس به عنوان یکی از 10 سیستم مراقبت بهداشتی برتر در سراسر جهان مورد استقبال قرار می گیرد. افرادی که تصمیم دارند در سوئیس پرستار شوند، باید حداقل یک زبان ملی که شامل آلمانی، ایتالیایی یا فرانسوی و انگلیسی می شود را بدانند. تسلط به زبان نه تنها در تحصیل در رشته پرستاری، بلکه برای انجام حرفه پرستاری نیز لازم است. برای اینکه بتوانید در سوئیس به کار پرستاری بپردازید، باید مجوز حرفه ای داشته باشید تا تأیید کند که واجد شرایط انجام این حرفه هستید.پرستاران خارجی یا بین المللی و دانشجویانی که مدارک پرستاری خود را در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس کسب نموده اند، باید مراحل تایید صلیب سرخ سوئیس را طی کنند زیرا پرستاری یکی از مشاغل تحت نظارت در سوئیس است که به درخواست مجوز نیاز دارد. افرادی که صلاحیت لازم برای کار پرستاری در سوئیس را دریافت می نمایند می توانند به مدت 1 سال بعد از تحصیل خود در این کشور حضور داشته باشند و با بیمارستان ها و کلینیک های مختلفی که در این زمینه نیاز به نیروی کار دارند مکاتبه نمایند و بعد از دریافت پیشنهاد شغلی مشغول به کار شوند. متقاضیانی که به مدت 10 سال در سوئیس مشغول به کار و زندگی هستند می توانند پاسپورت سوئیس را دریافت دارند.

تحصیل پرستاری در سوئیس

بازار کار رشته پرستاری در سوئیس چگونه است؟

به صورت کلی در اکثر جوامع اروپایی با پیر شدن جمعیت و شیوع بیماری های همه گیر جدید، نیاز به افرادی که در حوزه مراقبت های بهداشتی مانند پرستاری فعالیت می نمایند، بیش از پیش احساس می گردد. از ابتدای سال 2019 تقریبا 6 هزار موقعیت شغلی در رشته های حوزه پرستاری وجود داشته است و این کمبود در رشته پرستاری هنوز هم جبران نگردیده است و رشته پرستاری یکی از رشته های دارای کمبود نیروی کار شناخته می گردد لذا بازار کار رشته پرستاری در سوئیس بسیار مطلوب است و فارغ التحصیلان این رشته شانس بالایی برای استخدام شدن در مراکز درمانی، مراکز بهداشت و سلامت، خانه سالمندان و... خواهند داشت. در نمودار زیر شما عزیزان می توانید نرخ بیکاری کشور سوئیس را مشاهده فرمایید.

نمودار نرخ بیکاری سوئیس

میزان درآمد پرستاری در سوئیس

افرادی که به عنوان پرستار ثبت نام شده در سوئیس مشغول به فعالیت هستند معمولا سالیانه در حدود 95 هزار فرانک به دست می آورند. دستمزد پرستاران از مبلغ 51 هزار فرانک در سال تا 153 هزار فرانک در سال متغیر می باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که میزان حقوق بر اساس تجربه، مهارت، جنسیت، موقعیت مکانی و بسیاری از معیارهای دیگر متغیر می باشد. این میزان درآمد در یک سال در کشور سوئیس حدود 7 درصد افزایش می یاید. در قسمت ذیل درآمد پرستاری در سوئیس در بخش های مختلف را ذکر نموده ایم:

شغل

درآمد در سال - فرانک

پرستار مراقبت حاد

112000

دستیار مدیر پرستاری

175000

پرستار شرکت

83200

پرستار مراقبت های ویژه

116000

سر پرستار

115000

پرستار خانه

94100

پرستار ثبت نام شده در ICU

108000

کارشناس پرستاری انفورماتیک

106000

پرستار عملی دارای مجوز (LPN)

96800

پرستار بهداشت روان

105000

پرستار نوزاد

147000

پرستار

99800

پرستار ماما

121000

کمک پرستار

93900

پرستار روانپزشکی

95000

پرستار ثبت نام شده

97900

 

سوالات متداول

✅ شرایط تحصیل در رشته پرستاری در سوئیس چیست؟

برای تحصیل در رشته پرستاری دانشجویان بایستی بر حسب شهری که قصد تحصیل در آن را دارند، به یکی از چهار زبان آلمانی، انگلیسی، ایتالیایی و فرانسوی مهارت کامل داشته باشند و بتوانند از دانشگاه مربوطه پذیرش دریافت کنند.

✅ هزینه تحصیل پرستاری در سوئیس چقدر است؟

هزینه های تحصیل پرستاری نسبت به بسیاری از کشورها مقرون به صرفه تر می باشد و در حدود 500 الی 1000 فرانک در ترم متغیر است.

✅ شرایط کار پرستاران در سوئیس چگونه است؟

افرادی که به عنوان پرستار خارجی محسوب می گردند، برای کار در سوئیس بایستی مدارک خود را معادل سازی نمایند و از صلیب سرخ سوئیس تاییدیه دریافت نمایند. دانشجویانی که نیز در سوئیس مشغول به تحصیل هستند هم بایستی تاییدیه و روند ثبت نام شدن را انجام دهند.


سخن پایانی

تحصیل پرستاری در سوئیس، شرایط ورود و اخذ پذیرش تحصیلی در این رشته، هزینه ها تحصیل و شرایط اخذ اقامت بعد از تحصیل در سوئیس در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. رشته پرستاری یکی از رشته ها پرتقاضا با فضای کاری ایده آل در کشورهای مختلف می باشد و با توجه به پیر شدن جوامع و بروز بیماری های جدید تقاضا برای این رشته افزایش پیدا کرده است. سوئیس نیز از جمله کشورهایی است که به پرستار نیاز دارد، لذا این کشور یکی از پیشروترین کشورهای دنیا برای آموزش پرستاری تلقی می گردد. افرادی که تصمیم به تحصیل پرستاری در سوئیس را دارند بایستی به یکی از چهار زبان رایج در این کشور (انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی و آلمان) بر حسب شهری که اقدام می نمایند، تسلط کافی را داشته باشند و الزاماتی که دانشگاه از نظر معدل، آزمون ورودی و... مطرح می نمایند را برآورده سازند. امیدواریم شما عزیزان با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی را در خصوص شرایط تحصیل در رشته پرستاری در سوئیس به دست آورده باشید. شما می توانید تمامی پرسش های خود در خصوص تحصیل در رشته پرستاری در سوئیس را از کارشناسان ما بپرسید و مشاوره رایگان دریافت نمایید. در قسمت دیدگاه نیز می توانید سوالات خود را مطرح فرمایید.

نویسنده این مطلب

نام : هانیه اردکانی (ardakani)

مشاور موسسه mie و داراس سابقه درخشان و مشاوره های موفق در حوزه کار و تحصیل.

این مقاله توسط مشاور رسمی جناب آقای حمید عزیزی تایید شده است. (مشاهده صفحه تایید کننده)
امتیاز 2.2 از 5 ( 4 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان