تحصیل مهندسی در ایتالیا

27 فروردین 1402 بدون نظر

تحصیل مهندسی در ایتاتلیا، مدارک مورد نیاز تحصیل مهندسی در ایتالیا و شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم در رشته های مهندسی در این مقاله مورد تحلیل و بررسی دقیق علمی قرار خواهد گرفت. هزینه های تحصیل مهندسی در ایتالیا چقدر است؟ آیا تحصیل مهندسی در ایتالیا به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟ وضعیت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا به چه شکل است؟ تحصیل مهندسی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری با توجه به اهمیت و فراگیر بود رشته های مهندسی در جهان از جهات مختلفی قابل بحث خواهد بود.در این مقاله سعی شده است تمامی موارد مهم و اساسی تحصیل مهندسی در ایتالیا را به صورت کامل خدمت شما عزیزان ارا ئه دهیم. تحصیل در ایتالیا به واسطه وجود دانشگاه های قدیمی و معتبر مورد توجه دانشجویان بین المللی است.شما همواره جهت بدست آوردن اطلاعات بیشتر در ضمینه های تحصیلی و مهاجرتی می توانید به وب سایت موسسه ملک پور مراجعه نمایید و یا در صورت داشتن سوالات مهاجرتی، تحصیلی و یا سرمایه گذاری در تمامی نقاط جهان با مشاوران و کارشناسان با تجربه موسسه ملک پور تماس گرفته و از مشاوره کاملاً رایگان بهرمند شوید.

کار در جمهوری چک

تحصیل مهندسی در ایتالیا

شرایط تحصیل مهندسی در ایتالیا

ایتالیا یک کشور اروپایی وسومین کشور اروپا با داشتن 60 میلیون نفر جمعیت است.پایتخت ایتالیا رم است. ایتالیا به دلیل موقعیت جغرافیایی مرکزی در جنوب اروپا و مدیترانه، از لحاظ تاریخی محل زندگی بی شمار مردم و فرهنگ های مختلف بوده است.ایتالیا مطمئناً جذابیت های زیادی برای وسوسه گردشگران و دانشجویان بین المللی دارد: منظره ای متنوع. یک میراث فرهنگی و تاریخی عظیم. مکانهای نمادی و تاریخی از جمله کولوسئوم رم و برج کج پیزا. آشپزی بی نظیر.

 • جدید ترین ویدئوی موسسه ملک پور در رابطه با تحصیل در ایتالیا به همراه بورس

 

فایل صوتی موسسه ملک پور درمورد تحصیل در ایتالیا به همراه بورسیه

فایل تصویری موسسه ملک پور درمورد تحصیل در ایتالیا به همراه بورسیه

 

 • جدید ترین ویدئوی موسسه ملک پور در رابطه با تحصیل پزشکی در ایتالیا

 

فایل اول صوتی موسسه ملک پور درمورد تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

فایل اول تصویری موسسه ملک پور درمورد تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

 

 • دیگر ویدئوهای موسسه ملک پور در رابطه با تحصیل پزشکی در ایتالیا

 

فایل صوتی موسسه ملک پور درمورد شرایط امتحان پزشکی در ایتالیا

فایل تصویری موسسه ملک پور درمورد شرایط امتحان پزشکی در ایتالیا

 

دانشگاه های ایتالیا از قدیمی ترین و معتبرترین های جهان هستند.گذشته از میراث تاریخی تمدن روم، ایتالیا دارای سابقه طولانی در رهبری و نوآوری است. از ایتالیایی های برجسته می توان به کریستف کلمب و مارکو پولو، کاوشگران اشاره کرد. انریکو فرمی (فیزیکدانی که اولین راکتور هسته ای جهان را ایجاد کرد) ؛ لئوناردو داوینچی، که ثابت کرد جهان مسطح نیست ؛ الساندرو ولتا، که در رشته برق تحصیل کرده است (اصطلاح "ولت" را تشخیص می دهد؟) ؛ و گالیله گالیله، که چهار قمر را در اطراف مشتری کشف و تلسکوپ را اختراع کرد، و با آن ثابت کرد که زمین به دور خورشید می چرخد. لیست متفکران و مخترعین مشهور ایتالیایی همچنان ادامه دارد، از عینک و دستگاه اسپرسو گرفته تا اتومبیل و ادکلن. ریشه کلمه"دانشگاه" نیز به ایتالیا نسبت داده می شود و  اعتقاد بر این است که دانشگاه بولونیا یکی از قدیمی ترین ها در جهان است.

تحصیل مهندسی درایتالیا در مقطع لیسانس

مهندسی و نقشی که باید در شکل گیری آینده داشته باشد با سرعتی بی سابقه تغییر می کند. با چالش های جهانی، انقلاب فناوری، نوآوری سریع و طیف وسیعی از موضوعات مرتبط، مهارت ها، آگاهی و چابکی روزافزون از رهبران صنعت و تجارت امروز را می طلبد. مهندسی و فناوری عمومی به درک گسترده ای از مهندسی کاربردی و دانش عمومی از تجهیزات، روش ها و فرایندهای فناوری اشاره دارد. این یک حوزه بین رشته ای است که شامل مهارت های ریاضی و کامپیوتر، درک اساسی مکانیک، فیزیک مواد و آمار است. گرچه دانش نظری کمتری دارند، اما فارغ التحصیلان مهندسی در زمینه استفاده از اصول مهندسی در موضوعات مختلف فن آوری تخصص کسب می کنند و می توانند طرح های مفهومی را به سیستم های عملکردی تبدیل کنند. از آنجا که این یک رشته عمومی است، کالج ها و دانشگاه های مهندسی معمولاً مدرک کارشناسی را در مهندسی و فناوری ارائه می دهند. دانشجویان معمولاً زمینه های بیشتری برای تمرکز یا زمینه های تخصصی فناوری را انتخاب می کنند. تخصص ها شامل مهندسی عمران و مهندسی مکانیک، کنترل برق، فناوری خودرو، فن آوری انتقال و توزیع نیرو یا یرنامه نویسی کامپیوتر است. برنامه های دانشگاهی اهمیت زیادی در آزمایشگاه و مثالهای کاربردی دارنددانشجویان اصول اساسی مهندسی را که در بهره گیری از فن آوری مدرن و روشهای طراحی کسب می کنند و دارای مهارتها و دانش بسیاری برای صنعت هستند. فارغ التحصیلان در دفاتر معماری، شرکت های ساختمانی، آژانس های بیمه، و شرکت های مهندسی یا تحقیق و توسعه کار می کنند. نمونه هایی از عناوین شغلی شامل مهندسی توسعه، مهندسی کنترل کیفیت، مهندسی تعمیر و نگهداری، مهندسی فرآیند و بسیاری دیگر است مدت زمان.برای تحصیل مهندسی در ایتالیا در مقطع لیسانس 4 سال است.

تحصیل مهندسی در ایتالیا در مقطع فوق لیسانس

تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در ایتالیا امکان پذیر است. فوق لیسانس یا master در دانشگاه های ایتالیا به صورت یک دوره 2 ساله است.هزینه کم تحصیل در ایتالیا باعث شده که افراد زیادی جهت ورود به دانشگاه های معتبر بخصوص تحصیل مهندسی در ایتالیا اقدام کنند. دانشجویان فوق لیسانس می توانند ضمن تحصیل خود 20 ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهند که این کار با توجه به رشته های مهندسی می تواند قسمتی از هزینه های زندگی دانشجویی را تامین کند. البته در مقطع فوق لیسانس برخی از دانشجویان نیز می توانند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند. دانشجویانی که دررشته های مهندسی در دانشگاه های ایتالیا پذیرش می شوند با توجه به دانشگاه های مختلف و رشته دانشجو شرایط گوناگونی از لحاظ شهریه و بورسیه تحصیلی خواهند داشت.

تحصیل مهندسی در ایتالیا در مقطع دکتری (PHD)

روند تحصیل دکترا و هم چنین طول دوره دکترا می تواند از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از رشته ای به رشته دیگر متفاوت باشد. به طور معمول، روند تحصیل دکترای ایتالیا بیشتر شامل کارهای تحقیقاتی اصلی است. البته کلاس هایی که با تدریس استاد برگزار می شود نیز در سال اول تحصیل دکترا وجود دارد. در طول دوره دکترا معمولا از دانشجویان برای تدریس خصوصی و یا تدریس به عنوان کمک استاد دعوت به کار خواهد شد. دانشجویان دوره دکترا در ایتالیا با این فعالیت ها اجازه نهایتاً 40 ساعت کار در هفته را دارند. این فرصت های کار، فرصتی عالی برای به دست آوردن مهارت و تخصص خواهد بود. دانشجویان دوره دکترا، در پایان دوره خود می بایست با توجه به نیازهای دپارتمان خود و با هماهنگی استاد راهنما، رساله دکترای خود را بنویسند. لازم به ذکر است که دانشجویان دوره دکترا نیاز به سطح زبان قوی تری و هم چنین رزومه علمی و پژوهشی بهتر نسبت به مقاطع پایین تر یعنی لیسانس و فوق لیسانس خواهند داشت. به علاوه متقاضی تحصیل دکترا باید قبل از هر چیز با ارسال رزومه خود به استاتید دانشگاه موفق به یافتن یک استاد راهنما شود. جزئیات تحصیل دکترا را در جدول زیر مشاهده می کنید. برای اطلاع از شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا روی عبارت آن کلیک کنید.

 

تحصیلات دکترا در ایتالیا - جزئیات اصلی

دانشگاه ها

96

جوایز

20

قدیمی ترین دانشگاه

دانشگاه بولونیا (1088)

دانشجویان بین المللی

106.611

هزینه های معمولی

900-4000 یورو

طول دکترا

3-4 سال

سال تحصیلی

مهر تا سپتامبر

هزینه تحصیل مهندسی در ایتالیا

اگر به دنبال مدرک ارزان قیمت در اروپا هستید، باید مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را در نظر بگیرید که تحصیلات با کیفیت بالا و شهریه پایین را ارائه می دهند. همچنین از سفر و گشت و گذار در فرهنگ غنی و تاریخ شهرهای ایتالیا لذت خواهید برد. اگرچه هزینه های تحصیل مقرون به صرفه است، اما هزینه های دیگری نیز برای زندگی در ایتالیا وجود دارد، مانند: محل اقامت، غذا، حمل و نقل، کتاب و سایر هزینه ها در زیر، ما اطلاعات بیشتری در مورد هزینه های تحصیل در ایتالیا ارائه خواهیم داد.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی

دانشگاه های دولتی در ایتالیا شهریه خود را براساس رشته و نوع درجه (لیسانس، فوق لیسانس، دکترا) تعیین می کنند. به طور متوسط ​​، شهریه بین 0 – 5000 یورو در سال تحصیلی است. اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا EEA هستید، برخی از برنامه های تحصیلی می توانند شهریه بسیار بالاتری را طلب کنند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی

دانشگاههای خصوصی در ایتالیا معمولاً شهریه بالاتری را نسبت به دانشگاههای دولتی دریافت می کنند و اکثر آنها برای دانشجویان اتحادیه اروپا و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا / EEA شهریه مشابهی دارند. متوسط ​​شهریه در دانشگاه های خصوصی بین 3000 تا 35000 یورو در سال است.

مقرون به صرفه ترین دانشگاه های ایتالیا

لیست دانشگاه های ایتالیا را با برخی از مقرون به صرفه ترین شهریه بررسی کنید:

 • دانشگاه مدیترانه ای رجیو کالابریا
 • دانشگاه کامرینو
 • دانشگاه آزاد بوزن-بولزانو
 • دانشگاه پیزا

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دارای رتبه برتر ایتالیا

در اینجا لیستی از متوسط ​​هزینه های تحصیل در دانشگاه های ایتالیا با بالاترین رتبه وجود دارد:

 • Scuola Superiore Sant'Anna: متوسط ​​شهریه 4000 یورو در سال
 • دانشگاه بولونیا: متوسط ​​شهریه 3000 یورو در سال
 • دانشگاه پادوا: متوسط ​​شهریه 2،600 یورو در سال
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان: متوسط ​​شهریه 3900 یورو در سال
 • دانشگاه ترنتو: متوسط ​​شهریه 4000 یورو در سال

تحصیل مهندسی در ایتالیا به همراه بورس تحصیلی

بورسیه های تحصیلی در ایتالیا به دانشجویان ارائه می شود. وجود بورسیه های تحصیلی متعدد باعث شده است افراد زیادی برای تحصیل مهندسی در ایتالیا داوطلب باشند. در واقع وجود بورسیه تحصیلی ایتالیا یکی از دلایل اصلی انتخاب این کشور برای ادامه تحصیل خصوصا در رشته های مهندسی است. به طور کلی انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا شامل موارد زیر است:

 • بورس تحصیلی بر اساس شایستگی: بسیاری از مؤسسات بر اساس شایستگی علمی بورسیه می دهند، و مبالغی از 12000 تا 20،000 یورو در سال است.
 • بورس تحصیلی دولت ایتالیا برای دانشجویان خارجی: این نوع کمک مالی به دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل می کنند (اعم از دانشجویان ایتالیایی یا خارجی) و همچنین شهروندان ایتالیایی که در خارج از کشور تحصیل می کنند ارائه می شود. این مبلغ در طول مدت تحصیل 900 یورو در ماه است.
 • پروژه های تأمین شده توسط شرکت: برخی از شرکت ها و سازمان ها ممکن است بودجه جزئی یا کامل را برای دانشجویان خصوصا در مقاطع دکترا مشخص کنند.

تحصیل مهندسی در ایتالیا به زبان انگلیسی

همانطور که گفته شد تحصیل مهندسی در ایتالیا هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی در رشته های تحصیلی مختلف امکان پذیر است. اگر در یک دوره تحصیل در ایتالیا شرکت می کنید، باید ثابت کنید که مهارت های زبان شما برای شرکت در کلاس ها و درک سخنرانی ها به اندازه کافی خوب است. به همین دلیل، برای اینکه در یکی از دوره های تحصیلی مهندسی پذیرفته شوید، باید مدرک مهارت انگلیسی را ارائه دهید. برخی از دانشگاه ها و رشته های تحصیلی به مهارت های انگلیسی قوی نیاز دارند. به همین دلیل ممکن است برخی از دانشگاه های ایتالیا که تحصیل در آن ها به زبان انگلیسی است، ارائه مدرک زبان را برای متقاضی را لازم بداند. اما عموماً اثبات سطح زبان حتی بدون ارائه مدرک می تواند سبب پذیرش متقاضی شود. برخی از دانشگاه ها نیز شرایطی را برای تقویت زبان دانشجویان فراهم می کنند. این دانشگاه ها قبل از شروع تحصیل مهندسی دانشجو، دوره هایی را برای تقویت زبان برگزار می کنند. این دوره ها همچنین دانشجو را برای هر یک از آزمون های انگلیسی زبان مورد نیاز دانشگاه ها آماده می کنند.

آزمون های زبان مورد قبول دانشگاه ها برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی عبارتند از:

 • PTE Academic
 • تافل
 • TOEIC
 • آیلتس
 • مهارت C1 پیشرفته یا C2

بهترین دانشگاه های مهندسی ایتالیا

بر اساس پارامترهای مختلفی همچون رتبه بندی جهانی، اساتید و فعالیت‌های آموزشی و برنامه های برگزار شده در دانشگاه های مهندسی ایتالیا، می توان به یک جمع بندی کلی در خصوص انتخاب بهترین دانشگاه های کشور ایتالیا در رشته علوم و مهندسی رسید. بهترین دانشگاه های مهندسی ایتالیا در ذیل جمع آوری گشته است.

پلی تکنیک میلان

پلی تکنیک تورین

بولونیا

پادوا

سالرنو

سنت آنا

ساپینزا رم

پالرمو

فلورانس

ترنتو

کالیاری

رم تری

 

معرفی بهترین رشته های مهندسی در ایتالیا

تحصیل مهندسی در ایتالیا از آن جهت بسیار حائز اهمیت است که چرخ های این جهان هستی بر پایه علوم مهندسی پیش می رود از همین‌رو رشته های مهندسی برای مهاجرت به ایتالیا نقش بسیار پر رنگ و هدف بزرگ برای تصمیم گیری متقاضیان می باشد. همه رشته های مهندسی در ایتالیا از اهمیت و طرفداران بسیاری برخوردار است اما اگر بخواهیم کمی جزیی تر به این موضوع بپردازیم، باید بگوییم رشته های همچون: مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر در لیست بهترین رشته های مهندسی در ایتالیا با توجه به بازار کار، دانشگاه های معتبر، میزان تقاضا و موارد این چنینی قرار گرفته است.

تحصیل مهندسی کامپیوتر در ایتالیا

تحصیل مهندسی کامپیوتر در ایتالیا را باید پیشرو برای این رشته دانست. کامپیوتر یکی از مهمترین رشته های مهندسی است که از آینده بسیار خوبی در کشور ایتالیا برخوردار می باشد، چرا که دانشگاه‌های این کشور بهترین بستر را برای یادگیری علوم کاربردی این رشته فراهم آورده است. برای ورود به این رشته نیاز به موفقیت در آزمون ورودی مثل TOLC-I خواهید داشت. گرایش های مختلفی نظیر مهندسی نرم افزار، هوش مصنوعی، شبکه، امنیت، مدیریت سیستم اطلاعاتی و ... در این کشور ارائه می گردد.

تحصیل مهندسی عمران در ایتالیا

شروع آموزش در رشته مهندسی عمران در دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا خلاصه می شود و دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد را باید به یادگیری استانداردهای ایمنی در ساخت و ساز و مقررات ساختمان خلاصه کرد. مدرک زبان مورد نیاز تحصیل مهندسی عمران در ایتالیا آیلتس یا تافل به ترتیب 5.5 – 68 می باشد. شهریه دانشجویان مبلغی بین 2 تا 5 هزار یورو است.

تحصیل مهندسی برق در ایتالیا

این زیر شاخه با اهمیت رشته مهندسی در کشور ایتالیا، صندلی بهترین دانشگاه های این کشور را به خود اختصاص داده است. اولین مقطع برای یادگیری رشته مهندسی برق، کارشناسی می باشد و افراد می توانند دانش خود را تا مقطع دکترا ادامه دهند. این رشته دارای بورسیه تحصیلی مختلفی در کشور ایتالیا می باشد که شرایط ویژه‌ای را برای افراد به وجود می آورد. متقاضیان می توانند معتبرترین دانشگاه های ایتالیا یعنی دانشگاه Polytechnic  میلان، دانشگاه Polytechnic  تورین، دانشگاه Bologna و دانشگاه Sapienza رم را برای تحصیل در رشته مهندسی برق که حرف اول را می زنند انتخاب کنند.

 تحصیل مهندسی پزشکی در ایتالیا

مهندسی پزشکی را باید رشته مشترک در حوزه علوم پزشکی و مهندسی دانست که گره های بزرگی برای نجات جان انسان ها به دست متخصصان این رشته برطرف می شود. متقاضیان می توانند یکی از زیرشاخه های بیو الکترویک، بیوفیزیک، بیو مکاترونیک، بیومواد، مهندسی بالینی، تصویربرداری پزشکی، بیولوژی محاسباتی و مهندسی توانبخشی را در دانشگاه‌های کشور ایتالیا انتخاب نمایند. تحصیل این رشته در مقطع کارشناسی دانشگاه های ایتالیا ۳ سال به طول می انجامد و دانشگاه های دولتی معروف و معتبر این کشور اقدام به پذیرش دانشجوی رشته مهندسی پزشکی می کند. برای تحصیل شهریه ای سه هزار یورویی لازم است. افراد قادر خواهند بود تحصیلات خود را در رشته علوم مهندسی پزشکی دانشگاه ایتالیا تا مقطع دکترا ادامه دهند.

مهندسی شیمی در ایتالیا

جالب توجه متقاضیان علاقمند به این رشته است که دانشگاه های ایتالیا برای جذب دانشجویان علاقمند به رشته مهندسی شیمی، آزمون ورودی از آنها اخذ نخواهند کرد و تنها نمرات ارائه شده آنها مورد ارزیابی و در نهایت موجب ورودشان به رشته مهندسی شیمی دانشگاه های ایتالیا خواهد شد. برترین دانشگاه هایی که اقدام به ارائه دروس مربوط به مهندسی شیمی در کشور ایتالیا می کند، شامل: دانشگاه Polytechnic، دانشگاه Milan، دانشگاه Turin و دانشگاه Bologna می شود.

مدارک لازم برای تحصیل مهندسی در ایتالیا

تهیه مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی مرحله مهمی است که می بایست به آن توجه کنید. روند درخواست پذیرش تحصیلی مهندسی در ایتالیا معمولاً به صورت آنلاین است. مدارکی که در این بخش نیاز است تهیه فرمایید به شرح زیر است.

 • مستندات تحصیلی: این مستندات شامل آخرین مدرک تحصیلی معتبر، گواهینامه های معتبر مرتبط با تحصیلات و رزومه علمی شخص است.
 • انگیزه نامه: این سندباید انگیزه شما برای درخواست، اهداف شما و دلیل مناسب بودن شما برای برنامه را مشخص کند.
 • مدرک زبان در صورت نیاز و وجود.
 • مدارک پرداخت هزینه های دانشگاه

اسناد دیگر در صورت نیاز ممکن است توسط دانشگاه محل تقاضا از شما درخواست شود که می بایست تهیه کنید. به عنوان مثال بسته به رزومه شما ممکن است دانشگاه از شما بخشی از سوابق حرفه ای و یا پژوهشی تان را برای نمونه بخواهد.

پس از اخذ پذیرش تحصیلی، به مرحله مهم درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا می رسیم. در این مرحله نیز، نیاز به تهیه مدارک خواهید داشت. مدارک لازم در بخش ویزا عبارتند از:

 • مدارک شناسایی: گذرنامه معتبر با حداقل دو صفحه خالی ویزا و عکس به اندازه گذرنامه
 • مدارک پذیرش: نامه پذیرش از دانشگاه انتخابی ایتالیا است.
 • اثبات تمکن مالی: سندی که توانایی شما برای حمایت مالی را تأیید می کند. مانند اسناد بورس تحصیلی یا بیانیه اخیر بانکی که بودجه کافی حداقل 07 یورو در ماه را نشان می دهد.
 • محل اقامت: اثبات این که شما برای اولین سال اقامت خود از محل اقامت خود مطمئن شده اید.
 • پرداخت بیمه درمانی

پرداخت هزینه درخواست ویزا معمولاً تقریباً 50 یورو است.

 

بررسی ویزای همراه برای تحصیل مهندسی در ایتالیا

یکی از نکات حائز اهمیت در هنگام تحصیل، داشتن همراه در کشوری است که قصد مهاجرت به آن از طریق تحصیل را دارید.درکشور ایتالیا امکان ویزای همراه برای دانشجویان مقاطع مختلف به صورت همزمان وجود ندارد بنابراین همراهان می‌توانند از طریق ویزای توریستی اقدام کنند. به صورتی که فرد دانشجو پس از اینکه ویزای تحصیل را در مقطع مورد نظر دریافت کرد می تواند برای همراه خود از طریق توریستی اقدام کند. این ویزا در کشور ایتالیا معمولا 6 ماه است.

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه های کلی زندگی دانشجویان بین المللی در ایتالیا بین 700 تا 1000 یورو در ماه است. این هزینه ها شامل: اقامت، غذا، حمل و نقل عمومی، سفر محلی و یا سرگرمی است. زندگی در ایتالیا یک تجربه عالی است، اما به خاطر داشته باشید که اگر رم یا میلان را انتخاب کنید، قیمت آنها نسبت به دیگر شهرهای ایتالیا گران تر است. بررسی متوسط ​​هزینه های زندگی در ایتالیا ماهیانه دانشجویان در این شهرهای دانشجویی در ایتالیا:

 • بولونیا: حدود 750 تا 1100 یورو در ماه
 • فلورانس: حدود 850 تا 1300 یورو در ماه
 • میلان و رم: بین 850 تا 1450 یورو در ماه

شما می توانید برای پرداخت مسکن بین 300 تا 600 یورو هزینه کنید. قیمت ها بسته به شهری که در آن زندگی می کنید و نوع محل اقامت متفاوت است. تقسیم یک آپارتمان با سایر دانشجویان راهی خوب برای کاهش هزینه های ماهانه شماست. ضمن آشنایی با سنت و سبک زندگی آنها، می توانید با یک خانواده محلی زندگی کنید و مهارت های ایتالیایی خود را تمرین کنید. به طور متوسط ​​، بسته به نوع محل اقامت، قیمت های دانشجویان برای اجاره مسکن در اینجا آمده است:

 • دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند: 400 تا 700 یورو در ماه
 • دانشجویان ساکن خوابگاه دانشجویی: 250 - 300 یورو در ماه
 • دانشجویان مشترک یک آپارتمان اجاره ای: 250 - 500 یورو در ماه

اقلام

قیمت به یورو

غذا، رستوران ارزان قیمت

15.00 یورو

پپسی (بطری 0.33 لیتری)

2.10 یورو

آب (بطری 0.33 لیتر)

1.04 €

شیر (معمولی)، (1 لیتر(

1.15 یورو

قرص نان سفید تازه

1.59 یورو

برنج (سفید)، (1 کیلوگرم(

1.96 یورو

تخم مرغ

2.79 یورو

پنیر محلی (1 کیلوگرم)

12.60 یورو

فیله مرغ (1 کیلوگرم)

8.32 یورو

گوشت گاو (1 کیلوگرم))

14.87 یورو

گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)

1.98 یورو

سیب زمینی (1 کیلوگرم)

1.23 یورو

پیاز (1 کیلوگرم)

1.30 یورو

آب (بطری 1.5 لیتری)

0.41 یورو

وضعیت اقامت پس از تحصیل مهندسی در ایتالیا

همانند مقررات ویزا، شرایطی که می توانید در ایتالیا کار کنید به تابعیت شما بستگی دارد. دانشجویان EU / EEA پس از پایان دوره خود برای استخدام در ایتالیا به مدارک اضافی نیاز ندارند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می توانند برای اجازه اقامت ایتالیا به صورت موقت که شش الی دوازده ماه پس از اتمام دوره تحصیل ادامه دارد، درخواست دهند. فارغ التحصیلان می توانند از این زمان برای یافتن شغل در زمینه صلاحیت خود در شرکتی که به مهارت شما علاقه مند است و مایل به پذیرش کارمند خارجی است استفاده کنند. پس از اطمینان از پیشنهاد شغلی، می توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا اقدام کنید که اگر حقوق سالانه شما کافی باشد، واجد شرایط دریافت آن خواهید بود. به شما این امکان را می دهد که به صورت طولانی مدت در اروپا زندگی و کار کنید. با توجه به نرخ بیکاری ایتالیا شانس یافتن کار پس از تحصیل در این کشور برای دانشجویان فارغ التحصیل نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین تر است.

_____________ سوالات متداول_____________

هزینه تحصیل مهندسی در ایتالیا چقدر است؟

انتخاب دانشگاه های دولتی این کشور برای علم آموزی در زمینه رشته مهندسی شهریه ای بین 0 الی 5000 یورو را به دنبال دارد و انتخاب دانشگاه های خصوصی، شهریه بین ۳ تا ۳۵ هزار یورو در سال را از دانشجویان بین المللی اخذ می نماید.

✅ دانشگاه های با هزینه کمتر برای تحصیل در رشته علوم و مهندسی در ایتالیا کدام است؟

 دانشگاه هایی همچون دانشگاه مدیترانه ای رجیوکالابریا، دانشگاه کامرینو، دانشگاه آزاد بوزن_بولزانو و دانشگاه پیزا، شهریه مقرون به صرفه تری را از دانشجویان برای تحصیل رشته مهندسی در ایتالیا اخذ می کند.

✅ آیا تحصیل مهندسی در ایتالیا موجب به دست آوردن بورسیه تحصیلی می شود؟

بله انواع مختلفی از بورسیه های تحصیلی برای رشته های علوم مهندسی دانشگاه های ایتالیا وجود دارد که متقاضیان با توجه به دارا بودن شرایط مورد نیاز می توانند از فرصت بسیار مناسب بورسیه های تحصیلی، بهره مند شوند.

_____________تحصیل مهندسی در ایتالیا و سخن پایانی_____________

تحصیل مهندسی در ایتالیا، مدارک و شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم در رشته های مهندسی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.دانستیم که دانشگاه های ایتالیا نسبتا ارزان تر و مقرون به صرفه هستند.ایتالیا با داشتن دانشگاه های معتبر بین المللی و تحصیل به زبان انگلیسی جایگاه خوبی در بین دانشجویان بین المللی دارد. متوجه شدیم که دانشگاه های مختلفی در ایتالیا وجود دارند که دانشجو در دوره فوق لیسانس و دکتری می تواند از بورسیه  انها با داشتن شرایط خاص استفاده کند. البته اگر شما فقط قصد تحصیل مهندسی در ایتالیا را داشته باشید همتنطور که ایتالیا گزینه مناسبی است.اما از لحاظ کار پس از تحصیل بخصوص در رشته های مهندسی اتریش و آلمان نیز گزینه های مناسبی هستند. لذا شما عزیزان برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل مهندسی در ایتالیا و یا سایر کشور های جهان می توانید به سایت موسسه ملک پور مراجعه نمایید و یا با کارشناسان و مشاوران با تجربه موسسه ملک پور تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی آن ها بهرمند شوید. در پایان مقاله نیز فرصتی برای طرح سوالات شما در این زمینه ایجاد شده است.

امتیاز 4.67 از 5 ( 5 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان