شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا

13 نظر

متقاضیان غیر از اتحادیه برای تحصیل در این کشور باید شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا را داشته باشند. شرایط لازم را در لیست زیر بخوانید:

 • داشتن نامه پذیرش تحصیلی از مدارس و دانشگاه ها
 • داشتن مدرک زبان ایتالیایی و انگلیسی
 • ارائه مدرک تمکن مالی به مبلغ ۴۶۷ یورو (ماهانه)
 • اثبات در دسترس بودن امکانات مالی در صورت نیاز
 • ارائه اسناد مربوط به اسکان متقاضی
 • داشتن بیمه درمانی
 • در صورت پایین بودن سن دانش آموز ارائه رضایت نامه والدین ضروری است.

ویزا تحصیلی ایتالیا در دو نوع کوتاه مدت و بلند مدت از طریق درخواست کنسولگری کشور مبدا با داشتن نامه پذیرش دانشگاه و تمکن مالی حداقل 467.65 ماهانه یا 6.079.45 یورو سالانه و مدرک زبان با توجه به دوره انتخابی قابل دریافت است. به دلیل درخواست های فراوان کنسولگری این کشور لازم است در تعیین وقت مصاحبه ویزا بسیار کوشا باشید و رزو را به موقع انجام دهید. اقدام برای ویزا 3 ماه قبل از شروع ترم و هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا 50 یورو می باشد.

موارد

توضیحات

تمکن مالی (به ازای هر ماه)

۴۶۷

مدت زمان گردش حساب

3 الی 6 ماه

شرط سنی

کارشناسی تا 22 سال

کارشناسی ارشد تا 27 سال

همراه

ویزای همراه با ریسک است

اجازه کار

متقاضی: 1040 در سال

مدت زمان صدور

3 الی 4 ماه

اقامت پس از تحصیل

6 ماه الی 12 ماه

هزینه ویزا

50 یورو

شرایط کلی

سن مناسب، بیمه، تمکن مالی، داشتن مدرک تحصیلی سال قبل، داشتن مدارک زبان

 

شما می توانید برای آگاهی از خدمات ما و شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا با کارشناسان موسسه MIE تماس حاصل فرمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

ویزای تحصیلی ایتالیا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی به عنوان ویزای تایپ D می باشد که به دارنده آن اجازه می دهد که وارد کشور ایتالیا گردد و کارت اقامت خود را دریافت نماید. برای درخواست ویزا بایستی دانشجویان در ابتدا از یک موسسه آموزشی معتبر یا دانشگاهی در این کشور پذیرش تحصیلی داشته باشند تا بتوانند ویزای دانشجویی ایتالیا را دریافت نمایند. برای اخذ پذیرش از دانشگاه دانشجویان بایستی هزینه یک ترم یا پیش پرداختی را پرداخت نمایند. لازم به توضیح است با توجه به متفاوت بودن وقت سفارت بهتر است متقاضیان سه الی 4 ماه قبل از شروع ترم تحصیلی برای ویزا اقدام نمایند. افرادی که پذیرش خود را دریافت کرده اند بایستی مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا را آماده کنند و از سفارت ایتالیا وقت مصاحبه دریافت نمایند و با ارائه مدارک خود برای روادید دانشجویی اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز سفارت ایتالیا برای ویزای تحصیلی

همانطور که بیان داشتیم از شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا داشتن پذیرش از دانشگاه های معتبر در ایتالیا می باشد. در قسمت ذیل به بیان مدراک و شرایط ویزای دانشجویی ایتالیا پرداخته ایم:

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا

 • تکمیل نمودن فرم های ویزا
 • ارائه عکس جدید با فرمت های پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • مدارک مبنی بر داشتن محل اقامت در ایتالیا
 • اثبات تمکن مالی مناسب
 • ارائه مدارکی دال بر پوشش بیمه ای
 • مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی
 • داشتن پاسپورت معتبر با حداقل 2 صفحه خالی

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

همانطور که می دانید در همه کشور ها دانشجویان برای درخواست ویزای دانشجویی و دریافت مجوز تحصیلی حتما بایستی اثبات نمایند که هزینه های تحصیل و زندگی خود را در حساب بانکی خود دارند و مبلغ حساب بانکی بایستی در بانک خصوصی یا دولتی و در یک حساب کوتاه مدت اثبات گردد. اگر دانشجویان هزینه های تحصیل در ایتالیا را پرداخت نموده اند بایستی برای هزینه های زندگی خود در ایتالیا به ازای هر ماه مبلغ 467 یورو یا برای هر سال مبلغ 6100 یورو را برای مدت حداقل 3 ماه در حساب بانکی خود داشته باشند. قطعا اگر میزان تمکن مالی دانشجویان بیشتر باشد شانس آنها برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا افزایش می یابد.

گردش حساب برای ویزای تحصیلی ایتالیا

برای درخواست ویزا تحصیلی ایتالیا دانشجویان همان مبلغی که برای تمکن مالی اشاره داشتیم بایستی در حساب خود اثبات نمایند و این مبلغ نبایستی برداشت شود. البته چنانچه متقاضی مبلغ بالاتری را بتواند اثبات نماید شانس خود را برای دریافت ویزا افزایش می دهد. در خصوص گردش مالی نیز متقاضیان نیازی به واریز یا برداشت از حساب خود ندارند و می توانند به صورت ثابت مبلغ ذکر شده را در حساب خود داشته باشند.

ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان

برای آشنایی بیشتر با مراحل درخواست برای ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان می‌توان به این صورت توضیح داد که:

 • ابتدا باید تحقیق کنید و لیستی از دانشگاه ها و دوره های تحصیلی در ایتالیا که به آنها علاقه دارید تهیه کنید.
 • اگر سطح زبان انگلیسی شما در حد متوسط باشد، هیچ مهارت زبانی مانند تافل، آیلتس لازم نیست.
 • دانش آموزانی که تحصیلات قبلی خود را از دبیرستان یا مؤسسه آموزش عالی انگلیسی زبان به پایان رسانده اند، می توانند شرایط تحصیل بدون مدرک زبان را برآورده کنند.

دانشجو باید:

 • یک اظهارنامه یا گواهی رسمی چاپ شده بر روی کاغذ با سربرگ و مهر به عنوان مدرکی مبنی بر اینکه تحصیلات قبلی به زبان انگلیسی بوده است ارائه دهد.
 • برخی از دانشگاه‌ها ممکن است در آزمون آنلاین یا مصاحبه ویدیویی شرکت کنند. پس از ارائه درخواست، متقاضی باید طبق برنامه دانشگاه برای مصاحبه حاضر شود. این امر برای آگاهی از اشتیاق شما برای پذیرش در دانشگاه ها و ارزیابی توانایی های زبان انگلیسی شما لازم است. برای گرفتن صندلی در دانشگاه ایتالیا بدون مدرک زبان، باید این مصاحبه را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

اگر مصاحبه خود را با موفقیت بگذرانید، نامه پذیرش یا تأییدیه ای از دانشگاهی که برای آن درخواست داده اید دریافت خواهید کرد. این تأییدی است مبنی بر این که شما برای برنامه در دانشگاه مورد علاقه خود پذیرفته شده اید.

مدرک زبان مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا

مدرک زبان مورد نیاز ویزای تحصیلی ایتالیا، بسته به دانشگاه مورد نظر شما متفاوت است. متقاضی باید وب سایت رسمی دانشگاه خود را برای پیش نیاز آن در مورد مهارت زبان بررسی کند. برای دوره های آموزش زبان انگلیسی باید در آزمون های زبان انگلیسی شرکت کنید و برای دوره های آموزشی ایتالیایی باید کارایی خود را در ایتالیا ثابت کنید.

مدارک زبان مورد نیاز ویزای تحصیلی عبارتند از:

5.5

IELTS

507 – 557

TOEFL ( PBT )

180 – 217

TOEFL (CBT )

80 – 99

TOEFL ( IBT )

B1

حداقل مدرک زبان ایتالیایی مورد نیاز برای تحصیل در برنامه های ایتالیایی

شرایط سنی ویزای تحصیلی ایتالیا

در بسیاری از موارد سن محصل باید برای دانشگاه و مهم‌تر از آن برای افسر مهاجرتی شرایط سنی برای تحصیل در ایتالی باید توجیه داشته باشد. از همین رو محدودیت هایی برای اقدام و ورود در مقاطع مختلف وجود دارد. شرایط سنی ویزای تحصیلی ایتالیا در مقاطع مختلف متفاوت است و توصیه می‌شود که متقاضیان متناسب با جدول زیر اقدام به درخواست نمایند:

مقطع تحصیلی

سن

مدرسه ابتدایی

افراد 6 تا 10 سال

متوسطه اول

افراد 11 تا 13 سال

متوسطه دوم

افراد 14 تا 18 سال

کالج

افراد 18 تا 21-22 سال

لیسانس

افراد تا سن 28 سال

فوق لیسانس

افراد تا سن 35 سال

دکترا

محدودیت ندارد ( توصیه می‌شود سن زیر 40 سال باشد)

 

تاثیر گپ تحصیلی در اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا

به فاصله بین آخرین مقطع تحصیلی تا زمان اپلای ایتالیا در دانشگاه جدید گپ تحصیلی گفته می شود. کشورهایی که نوع بررسی ویزا در آنها سابجکتیو می باشد و نظر آفیسر مهاجرت بسیار تعیین کننده است (مانند آمریکا) اگر گپ تحصیلی دانشجویان بالا باشد، دریافت ویزای تحصلیی با ریسک مواجه می شود. به همین دلیل بهتر است دانشجویانی که قصد تحصیل را دارند بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور اقدام نمایند. لازم به توضیح است در برخی از کشور ها مانند اتریش، فنلاند، سوئد و... در مورد گپ تحصیلی محدودیت خاصی وجود ندارد. در کشور ایتالیا نیز بهتر است دانشجویان با گپ تحصیلی پایین برای ویزا اقدام نمایند.

هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا

دانشجویانی که تصمیم دارند با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهند بایستی تمام هزینه های اصلی و جانبی خود را در نظر بگیرند. هزینه های تحصیل که بسته به نوع دانشگاه بسیار متغیر می باشد ولی به صورت میانگین 4 تا 8 هزار یورو در سال می باشد. هزینه زندگی در ایتالیا نیز برای یک دانشجو در حدود 800 الی 1000 یورو در ماه و برای یک خانواده 4 نفره در حدود 2800 یورو در ماه می باشد. علاوه بر هزینه های یاد شده برای موارد دولتی هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا در حدود 50 یورو است.

مدت زمان صدور ویزای دانشجویی ایتالیا

به صورت کلی مدت زمان صدور ویزای تحصیلی ایتالیا معمولا بین 1 هفته تا 3 هفته متغیر می باشد ولی با توجه به شلوغی سفارت ایتالیا بهتر است دو الی سه ماه قبل از شروع دوره تحصیلی جهت اخذ ویزا تحصیلی ایتالیا اقدام نمود. دانشجویان برای دریافت روادید تحصیلی ایتالیا بایستی درخواست خود را چند ماه قبل از شروع ترم به صورت آنلاین برای سفارت این کشور ارسال نمایند و تمامی مدارک مورد نیاز را ارائه نمایند.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزاها به صورت کلی شامل ویزاهای تایپ A (ویزای فرودگاهی)، تایپ B (ویزای ترنسفر)، تایپ C (ویزای کوتاه مدت گردشگری یا بازدید) و تایپ D (ویزای بلندمدت) می باشند. ویزاهایی که برای دوره های تحصیلی بیشتر از 3 الی 6 ماه صادر می گردد زیر مجموعه ویزاهای تایپ D می باشند. مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی ایتالیا 1 ساله می باشد ولی این ویزا برای مدت زمان تحصیل دانشجو قابلیت تمدید نیز دارد. برای مقطع لیسانس تا 4 سال و برای فوق لیسانس تا 2 سال شما می توانید این ویزا را تمدید نمایید.

ویزای دانش آموزی ایتالیا

به صورت کلی تحصیل در مدارس ایتالیا از سن 6 سالگی الی 16 سالگی اجباری است و دانش آموزان قبل از ورود به دانشگاه مقاطع مهد کودک، دبستان، دوران متوسطه اول و دبیرستان را می گذرانند. در کشور ایتالیا مدارس بین المللی زیادی وجود دارد که دانش آموزان با سنین مختلف می توانند در آنها تحصیل نمایند. مدارس آمریکایی با سیستم آموزشی IB، مدارس بین المللی فرانسوی که تحصیل در آنها به زبان فرانسه می باشد، مدارس بریتانیایی و ... میزبانی داوطلبان اپلای مدارس هستند. بسیار زیادی از سراسر دنیا می باشد. دانش آموزان برای تحصیل در ایتالیا نیاز به قیم نیاز خواهند داشت ولی به دلیل اینکه دانش آموزان در مدارس شبانه روزی محصل هستند و مسئولیت دانش آموزان با مدرسه می باشد، محدودیتی برای تحصیل ندارند. انگلستان، کانادا، اتریش، سوئیس، آمریکا و... بهترین کشورها برای تحصیل در مقطع مدرسه هستند. برخی از مدارس بین المللی ایتالیا به همراه هزینه های تحصیل (فقط هزینه شهریه مدرسه) را در جدول ذیل مشاهده می فرمایید.

نام مدرسه

هزینه های تحصیل

دانشگاه آمریکایی میلان

12650-22550

دانشگاه بریتانیایی میلان

13360-21000

دانشگاه آمریکایی رم

10800-25700

مدرسه بین المللی روم

10200-25000

دانشگاه کانادایی فلورانس

11250-18500

مدرسه بین المللی تورین

7900-17900

مدرسه بین المللی جنوا

7350-17900

ویزای دانشجویی ایتالیا برای کارشناسی

از وقتی که اولین دانشگاه مدرن اروپا در بولونیا در سال 1088 تاسیس گردید، به لطف دانشمندان فوق العاده ای نظیر گالیله، داووینچی و... در ایتالیا تغییرات گسترده ای در زمینه علوم ایجاد گردید و ایتالیا در زمینه علم و دانش بسیار پیشرفت کرد و این پیشرفت تا عصر جدید ادامه دار بوده و مشهود است، چراکه بسیاری از بهترین دانشگاه های ایتالیا نظیر دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه ساپینزا روم، دانشگاه پادوا، دانشگاه میلان ایتالیا، دانشگاه پلی تکنیک میلان و... جزو برترین رتبه های دانشگاهی در دنیا هستند. اگر چه رشته های تحصیلی حوزه هنر و معماری و مد و فشن در ایتالیا بسیار شناخته شده می باشد و دانشگاه های متعددی این رشته ها را ارائه می نمایند ولی دانشجویان می توانند در رشته های حوزه مهندسی، مدیریت و بیزینس، علوم کامپیوتر، علوم پایه و... در ایتالیا تحصیل نمایند.

جالب است بدانید در برخی از دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل به زبان انگلیسی ارائه می گردد. برای ورود به مقطع کارشناسی دانشجویان یا بایستی مدرک زبان آیلتس 6 یا مدرک زبان ایتالیایی B2 را ارائه نمایند. شرط اولیه برای دریافت ویزا تحصیلی ایتالیا اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور می باشد که برای این منظور دانشجویان بایستی در مدت زمانی که دانشگاه مشخص می نماید اپلیکیشن خود را ارسال نمایند و پس از آن برای ویزا درخواست نمایند. لذا اصلی ترین مدرک از مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا نامه پذیرش دانشگاه می باشد.

ویزای تحصیلی ایتالیا برای کارشناسی ارشد

با توجه به اینکه کشور ایتالیا به بورسیه های تحصیلی معروف می باشد بنابراین افراد زیادی برای گذراندن دوره های آموزش عالی خود تحصیل در ایتالیا را انتخاب می نمایند. در مقطع کارشناسی ارشد دانشجویان به مدت 1.5 الی 2 سال در این کشور تحصیل می نمایند. هزینه های تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا به صورت میانگین 3 الی 5 هزار یورو متغیر می باشد که با استفاده از بورسیه های تحصیلی این هزینه پوشش داده می شود. قطعا دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند برای تحصیل در ایتالیا بایستی ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت نمایند. اگرچه برای برخی از دانشگاه ها داشتن مدرک زبان انگلیسی خیلی الزامی نیست ولی داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 یا مدرک زبانی ایتالیایی B2 برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا الزامی می باشد.

ویزای تحصیلی ایتالیا برای دکترا

دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند و قصد تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا را دارند بایستی از رزومه و شرایط تحصیلی مناسبی برخوردار باشند تا با اخذ پذیرش برای ویزای این کشور اقدام نمایند. داشتن مقالات علمی، معدل بالا و رزومه تحصیلی مناسب شانس شما را برای اخذ پذیرش در این مقطع افزایش می دهد. به طور معمول تحصیل دکترا در ایتالیا به مدت 3 الی 4 سال می باشد و دانشجویان بیشتر مشغول به انجام کارهای تحقیقاتی می باشند. هزینه های تحصیل در این مقطع در دانشگاه های دولتی تقریبا رایگان است ولی در دانشگاه های خصوصی از 4000 یورو تا 20 هزار یورو متغیر است. برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا در این مقطع دانشجویان بایستی در ابتدا با یک استادی که در همان زمینه تحصیلی خودشان فعالیت می نمایند مکاتبه نمایند و با دریافت تاییدیه از استاد مربوطه بتوانند برای پذیرش دانشگاه اقدام نمایند. دانشجویانی که با دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا وارد این کشور می شوند، در مقطع دکترا می توانند به عنوان دستیار پژوهشی (RA) یا به عنوان دستیار آموزشی (TA) مشغول به فعالیت گردند و بتوانند فاند تحصیلی مناسبی برای کاهش دادن هزینه های تحصیلی خود دریافت نمایند.

ویزای همراه دانشجویی ایتالیا

به صورت کلی صدور ویزای همراه برای افرادی که با هر نوع ویزایی وارد کشور ایتالیا گردیده اند، طبق قانون در مواردی امکان پذیر است. لذا دانشجویان می توانند برای ویزای همراه اقدام نمایند ولی بایستی ابتدا دانشجو وارد ایتالیا گردد سپس بعد از ثبت نام نمودن در دانشگاه و مشخص شدن محل اقامتش برای همراهان خود درخواست ویزا نماید. لازم به توضیح است بر خلاف کشورهای فنلاند، سوئد، اتریش و... کشور ایتالیا در مورد ویزای همراه بسیار سختگیرانه عمل می نماید. افرادی که تصمیم به این کار دارند بایستی مجوزی را تحت عنوان Nulla Osta را از اداره اقامت محلی که در آن زندگی می کنند، دریافت نمایند. برای درخواست ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی بایستی شرایط مالی و درآمدی مناسب، محل اقامت مناسب را داشته باشد و اسناد مربوط به ازدواج را از اداره ثبت دریافت نماید و ارائه نماید.

ویزای دانشجویی ایتالیا همراه با بورسیه

شاید یکی از اصلی ترین دلایلی که بسیاری از دانشجویان قصد دریافت ویزا تحصیلی ایتالیا را دارند بورسیه های بسیار متنوع و زیادی است که در این کشور ارائه می گردد. بورسیه تحصیلی DSU برای دانشجویانی که شرایط مالی مناسبی ندارند و از کشورهای در حال توسعه قصد تحصیل در ایتالیا را دارند، قابل دستیابی است. این بورسیه تمام هزینه های تحصیل، هزینه های وعده غذایی در دانشگاه، هزینه خوابگاه و هزینه فعالیت های فوق برنامه را پوشش می دهد و این بورسیه برای افرادی که بضاعت مالی مناسب برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا را ندارند، مناسب می باشد. در لیست زیر برخی از بهترین بورسیه های تحصیلی ایتالیا را برای علاقه مندان به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برشمرده ایم:

 • بورسیه دولتی ایتالیا: به مبلغ 1000 یورو به دانشجویان بین المللی و پوشش هزینه های تحصیل
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه بولونیا ایتالیا: شامل هزینه های تحصیل و مبلغ 13 هزار یورو در سال
 • بورسیه تحصیلی بین المللی دانشگاه پادوا: پوشش دهنده هزینه تحصیل و پرداخت 9000 یورو کمک هزینه در سال
 • بورسیه دانشگاه پلی تکنیک تورین: معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه های پیومنت: پوشش دهنده هزینه تحصیل و زندگی

ویدیو موسسه MIE در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم


هزینه تحصیل و زندگی در ایتالیا

ایتالیا مقصدی ارزان با سطح علمی بالا در میان مقاصد تحصیل در خارج از کشور بوده و هست. به صورت میانگینی از امار هزینه های زندگی در ایتالیا برای فرد دانشجو بین 800 الی 1,000 یورو (هزینه خوابگاه، هزینه خوراک، اینترنت و...) در ماه متغیر و هزینه زندگی برای یک خانواده چهار نفره در حدود 2,800 یورو ماهانه می باشد. هزینه های تحصیل نیز بسته به نوع دانشگاه و رشته متفاوت می باشد. هزینه برخی از دانشگاه های ایتالیا جهت دوستداران این کشور لیست شده در جدول ذیل قرار دارد.

دانشگاه

شهریه های معمولی در سال

دانشگاه Ca' Foscari ونیز

700 تا 2200 یورو

دانشگاه میلان

3500 تا 9800 یورو

دانشگاه پلی تکنیک میلان

حداکثر 3700 یورو

دانشگاه ساپینزا رم

500 تا 1000 یورو

دانشگاه جنوا

حداکثر 3000 یورو

دانشگاه میلان

3900 یورو

دانشگاه پادوآ

حداکثر 3000 یورو

دانشگاه پاویا

0 تا 4800 یورو

شرایط کار ضمن تحصیل با ویزای دانشجویی ایتالیا

طبق قانون ایتالیا، دارندگان اجازه اقامت تحصیلی امکان کار به صورت کار دانشجویی در ایتالیا را خواهند داشت. به طور کلی دانشجویان خارجی فقط به صورت کارمند می توانند در حین تحصیل کار کنند و نمی توانند کسب و کار خود را ایجاد نمایند و به عنوان خود اشتغال فعالیت کنند. دانشجویان نبایستی از سقف ساعات مقرر، یعنی 1040 ساعت در سال تجاوز کنند. (دانشجویان بیست ساعت هفتگی مجوز اشتغال خواهند داشت). ذکر این نکته ضروری است که دوره های کارورزی که در برخی از برنامه های تحصیلی می باشد به عنوان ساعات کار محسوب نمی گردد.

تبدیل اقامت تحصیلی ایتالیا به کاری

در بسیاری از کشور های دنیا اجازه اقامت بعد از تحصیل برای کاریابی دانشجویان وجود دارد. به طور مثال در کشور کانادا و انگلستان دانشجویان می توانند 2 الی 3 سال اجازه اقامت پس از تحصیل را دریافت نمایند و با یافتن کار پس از تحصیل در ایتالیا می توانند اقامت خود را دریافت نمایند. افرادی که نیز با ویزای تحصیلی ایتالیا در این کشور مشغول به تحصیل هستند می توانند بعد از تحصیل به مدت 6 ماه الی 12 ماه اقامت پس از تحصیل دریافت نمایند و در همین مدت بتوانند کار مرتبط به رشته تحصیلی خود را دریافت نمایند. قطعا شرایط کار و نرخ بیکاری در کشورهایی مانند کانادا، انگلستان، فنلاند، سوئد و... نسبت به ایتالیا بهتر است.

اخذ تابعیت ایتالیا با ویزای تحصیلی

همانطور که می دانید تحصیل در خارج از کشور به عنوان یکی از برنامه های مهاجرتی شناخته می گردد. دانشجویان بعد از تحصیل خود می توانند تا 1 سال در ایتالیا اقامت داشته باشند. در مدت زمان مذکور چنانچه دانشجویان موفق به اخذ پیشنهاد شغلی شوند و استخدام گردند می توانند برای اقامت کاری ایتالیا اقدام نمایند. افرادی که به مدت 5 سال در کشور ایتالیا کار و زندگی کنند می توانند برای اقامت دائم این کشور اقدام نمایند. افرادی که نیز اقامت دائم کشور ایتالیا را دارند بعد از گذشت 5 سال از اقامت دائم انها می توانند برای تابعیت یا شهروندی ایتالیا اقدام نمایند. برای دریافت پاسپورت ایتالیا متقاضیان بایستی شرایط زیر را داشته باشند:

 • زندگی در ایتالیا به مدت 10 سال
 • داشتن سابقه مالیاتی در ایتالیا
 • اثبات داشتن درآمد مناسب برای هزینه های زندگی در ایتالیا
 • اثبات تسلط به زبان ایتالیایی (B1)
 • داشتن دانش کافی در خصوص تاریخ و فرهنگ ایتالیا

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب ویزا تحصیلی ایتالیا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

برای دریافت ویزای دانشجویی ایتالیا، دانشجویان بایستی از دانشگاه معتبری در این کشور پذیرش خود را اخذ نموده باشند و با مدرک زبان آیلتس یا زبان ایتالیایی برای ویزا اقدام نمایند.

✔️ اخذ روادید تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان ممکن است؟

بلی، اگرچه شاید در برخی از دانشگاه ها نیاز به ارائه مدرک زبان نباشد، ولی برای دریافت روادید تحصیلی دانشجویان بایستی مدرک زبان داشته باشند.

✔️ تمکن مالی برای ویزای تحصیلی ایتالیا چه مبلغی دارد؟

حداقل 467.65 ماهانه یا 6.079.45 یورو سالانه

✔️ هزینه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چقدر است؟

50 یورو

سخن پایانی

شرایط تحصیل در مقاطع مختلف و چک لیست ویزای دانشجویی ایتالیا جز مواردی بود که در این مقاله علمی به آن پرداختیم. به صورت کشور ایتالیا به دلیل داشتن دانشگاه های کم هزینه، بورسیه های تحصیلی متنوع و هزینه های مقرون به صرفه زندگی، یکی از کشورهای مورد نظر دانشجویان می باشد. اگرچه هزینه ها در این کشور مناسب است ولی شرایط کاری در این کشور نسبت به سایر کشورهای دنیا مانند آلمان، انگلیس، آمریکا، هلند، سویس، کانادا و... بسیار ضعیف تر می باشد و این موضوع یکی از مشکلات برای دريافت اقامت در این کشور می باشد. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم با ارائه شرایط کلی دریافت روادید تحصیلی ایتالیا و مدارک مورد نیاز آن، دید شما را در خصوص تحصیل در این کشور بازتر کرده باشیم. شما سروران عزیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر در خصوص شرایط و مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا و راه مهاجرت تحصیلی به تاپ ترین کشورهای دنیا با کارشناسان موسسه MIE تماس حاصل نموده و مشاوره رایگان اخذ نمایید. در قسمت دیدگاه نیز منتظر ثبت نظرات و سوالات شما عزیزان هستیم.

امتیاز 3.73 از 5 ( 10 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
سید مجید فقیه
سلام و عرض خسته نباشید. میشه لطفاً به این سؤٔال جواب بدین که مبلغ گردش سه ماهه که باید به شما ارائه بدهیم چقدر باشه؟ یعنی این گردش حدوداً در روز روی چه مبلغی چرخش داشته باشد؟ در ماه حدوداً و حداقل چند یورو باید اعتبار حساب باشد؟ یا گواهی تمکن اعتبارش در مدت یک ماه حداقل چقدر باید باشد؟ اگر سریعتر جواب بدهید بسیار بسیار سپاسگزار خواهم بود. با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز برای ارائه نامه تمکن مالی شما بایستی حدود ۱۰_۱۲ هزار یورو به مدت ۳ ماه در حساب خود داشته باشید.
مبرهن
سلام و عرض ادب. آیا مدرک پزشکی ایتالیا در کشور آلمان نیز مورد تایید هست و میتونم با اون برم آلمان هم کار کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله دوست عزیز مدرک پزشکی ایتالیا در آلمان مورد تایید است اما برای کار در آلمان باید زبان آلمانی بلد باشید.
امیرحسین
با سلام و احترام سوالی که داشتم آیا بنده با بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام کنم آیا برای همراه باید تمکن مالی داشته باشم ؟ وآیا در ایتالیا همراه اجاز کار خواهد داشت ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله برای همراه هم باید تمکن مالی نشان دهید و همراهنیز اجازه کار نخواهد داشت.
برخورداری
سلام و عرض ادب. من میخواستم بپرسم که برای تحصیل پزشکی در ایتالیا باید آزمونش رو کجا شرکت کنم و آیا مدرک زبان انگلیسی هم الزامی هست برای ازمون؟ به انگلیسی هم میشه آزمون داد؟ ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب، در زمان ثبت نام آزمون IMAT محل برگزاری امتحان مشخص می شود و آزمون شما به زبان انگلیسی برگزار می شود و الزامی برای داشتن مدرک زبان برای آزمون وجود ندارد.
اسلامی
سلام وقت بخیر شرایط پذیرش رشته های هنری مثل نقاشی برای مقطع لیسانس محدودیت سنی داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز پذیرش تحصیلی شرط سنی ندارد اما برای ویزا بایستی گپ تحصیلی پایینی داشته باشید. معمولاً برای شانس ویزای بالا تا سن ۲۲ سال قابل قبول می‌باشد
حسینزاده
سلام و درود. ممنون میشم بفرمایید که اقامتی که من می تونم بعد از اتمام تحصیلم در ایتالیا داشته باشم چقدر هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز ۶ تا ۱۲ ماه اقامت پس از تحصیل خواهید داشت.
زهرا
سلام وقت بخیر من ۱۹ سالمه و ایلتس ۶ دارم ایا میشه بدون ازمون ورودی وارد رشته هایی مثل دندون پزشکی یا داروسازی شد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله دوست عزیز، امکان پذیرش در برخی از دانشگاه های خصوصی وجود دارد اما احتمالا برای پذیرش از شما مصاحبه بگیرند.
الهام
در حال حاضر هزینه زندگی در یکسال به چه صورت هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. حدود هزینه های زندگی در یک سال حدود 12 هزار یورو می باشد.
الهام
بعد از اتمام تحصیل در ایتالیا وضعیت اقامت به چه صورت خواهد بود؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز پس از اتمام تحصیل می توانید در بازه زمانی ۶ ماهه به دنبال کار باشید.
سارا
سلام بنده ۲۶ سالمه و تصمیم دارم برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در یکی از دانشگاه های ایتالیا اقدام کنم، خواستم بدونم برای تمکن مالی می توانم از گردش حساب بانکی پدرم استفاده کنم یا خیر؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله ایشان میتوانند به عنوان اسپانسر شما باشند.
Mina
سلام خسته نباشید مدرک پزشکی ایتالیا در چه کشور هایی قابل پذیرش هست آیا در کانادا و امریکا هم قابل پذیرشه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام این مدرک در کل اتحادیه اروپا معتبر است.
Mina
سلام خسته نباشید برای دریافت ویزای تحصیلی در حال حاضر تمکن مالی چقدر باید باشه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. شما باید حدود 12 هزار یورو تمکن مالی در نظر داشته باشید.
سیما امیری
سلام عرض ادب وقتتون بخیر باشه ببخشید برای ویزای تحصیلی ایتالیا همراه میشه برد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام خیلی دوست عزیز امکان بردن همراه جز در مقطع دکترا وجود ندارد
مشاوره رایگان