رشته حقوق در ایتالیا

بدون نظر

ایتالیا، کشوری با چشم اندازهای زیبا، دانشگاه های ایتالیا بسیار متعدد بوده و با رنکینگ خوب و برنامه های تحصیلی متعدد ارائه شده به زبان انگلیسی، هدف بسیاری از دانشجویان برای مهاجرت است. رشته حقوق در ایتالیا برای دانشجویانی که تمایل به تحصیل کم هزینه و به زبان انگلیسی را دارند، در اکثر دانشگاه ها در ایتالیا امکان پذیر است. با توجه به بورسیه های متعددی که توسط دانشگاه و دولت این کشور ارائه می شود، برای رشته حقوق در دانشگاههای ایتالیا نیز دانشجویان واجد شرایط و با رزومه علمی خوب می توانند درخواست بورسیه دهند. تحصیل رشته حقوق در ایتالیا در صورت تحصیل بصورت پیوسته می تواند 5 ساله باشد و نکته مهم این است که در صورتی که متقاضی تمایل به کار بعنوان وکیل در ایتالیا را داشته باشد، باید از پس آزمون قبل از ورود به دوره فوق لیسانس بر بیاید. در این مقاله شما را با برخی گرایش های تحصیل حقوق در ایتالیا آشنا می کنیم، که می تواند دید شما را در این زمینه و شرایط سطح زبان مورد نیاز، بازار کار رشته حقوق در ایتالیا و دیگر موارد مرتبط با این رشته آشنا خواهیم کرد. در نظر داشته باشید که شما همراهان در صورت علاقه مندی به مهاجرت تحصیلی و یا حتی دیگر روش ها می توانید با موسسه ملک پور تماس گرفته و از مشاوره اولیه رایگان جهت بررسی شرایط خود استفاده کنید.

تماس با مارشته حقوق در ایتالیا

درباره رشته حقوق در ایتالیا چه می دانید؟

واژه "avvocati" در ایتالیا برای وکلا به کار برده می شود و متعلق به کانون وکلای محلی کشور ایتالیا به نام "Consiglio Nazionale Forense" هستند. در کشور ایتالیا ممکن است وکلا از اعضای کانون وکلای محلی خود باشند و علت آن غیر متمرکز بودن حرفه وکالت در این کشور است. با وجود این، Consiglio Nazionale Forense مسئولیت به کارگیری تدابیر انضباطی در خصوص تمامی وکلای مشغول به کار در ایتالیا را داشته و از یک آیین نامه رفتاری تبعیت می کند که این آیین نامه در مورد مشاورانی که در کشور ایتالیا کار می کنند، اعمال می شود. همانطور که می دانید ایتالیا یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است و شرایط تحصیلات حقوقی آن نشان دهنده شرایط سایر کشورهای اتحادیه اروپا است. رشته حقوق به جهت تکمیل دوره کارشناسی (LLB) و مقطع کارشناسی ارشد (LLM)، ملزم به گذراندن حداقل یک سال دوره کارآموزی در یک شرکت حقوقی یا سایر سازمان های حقوقی اجباری است. خوب است بدانید که بعد از تحصیل حقوق در ایتالیا برای ورود به بازار کار و شروع به وکالت، ملزم به قبولی در آزمون وکالت است . برای اطلاع از شرایط مقاطع گوناگون این رشته و هزینه تحصیل رشته حقوق در ایتالیا با ما همراه باشید.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم


فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم

شرایط تحصیل رشته حقوق در ایتالیا

شرایط تحصیل رشته حقوق در ایتالیا برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی نیز فراهم بوده و چندان سخت نمی باشد و یک دوره پیوسته 5 ساله می شود. متقاضیان علاقه مند باید بدانند که می تواند با 3 سال تحصیل مدرک لیسانس خود را به زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6 دریافت کنند. منتها در صورتی که می خواهید با تحصیل حقوق در ایتالیا بعنوان یک وکیل وارد کار شده و کسب درآمد کنید باید دوره 2 ساله فوق لیسانس را نیز با موفقیت بگذرانید. طبیعی است که تحصیل در برخی رشته چون رشته حقوق و پزشکی برای ورود به بازار کار و در ارتباط بودن با مردم، نیازمند به تحصیل و یادگیری به زبان ملی همان کشور است. بنابراین شما پس از اتمام دوره 3 ساله، بعد از قبولی از آزمون می توانید وارد دوره 2 ساله فوق لیسانس شوید، که این آزمون به زبان ایتالیایی برگذار می شود. هر چند شما در صورت برخورداری از سطح مطلوب زبان ایتالیایی در سطح حداقل B2 ایتالیایی تحصیل خود را به زبان این کشور انجام دهید. همچنین بورسیه رشته حقوق در ایتالیا نیز به دانشجویانی که سطح علمی خوبی دارند، معدل بالا داشته و واجد شرایط اخذ بورسیه هستند، می توان درخواست داد.

تحصیل رشته حقوق در ایتالیا در مقطع کارشناسی

همانطور که در مطالب بالا نیز اشاره شد، تحصیل حقوق در ایتالیا در مقطع کارشناسی یک دوره 3 ساله می باشد. شما با داشتن مدرک دیپلم 12 ساله خود و یک مدرک زبان انگلیسی در سطح 6 می توانید برای تحصیل در این مقطع درخواست دهید. چنانچه زبان انگلیسی یکی از دغدغه های شما برای امر مهاجرت است می توانید با تهیه پکیج های زبان ارائه شده در قسمت محصولات همین سایت که با بروز ترین متد تدریس تهیه شده و هدف آن رساندن شما به سطح مورد نظر در کمتر از پنج ماه می باشد، یادگیری زبان را آغاز کنید.

تحصیل رشته حقوق در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل حقوق در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد می تواند در گرایش های متعددی صورت پذیرد. دانشجویان با ارائه مدرک لیسانس، داشتند توصیه نامه و انگیزه نامه قوی، مدرک زبان انگلیسی در سطح 6.5 می توانند، برای دریافت پذیرش اقدام نمایند. اما خوب است بدانید که شما با تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا در رشته حقوق و سپس شروع کار خود بعنوان وکیل در ایتالیا، باید به زبان ایتالیایی تحصیل کرده و آزمون مربوطه را که قبل از ورود به مقطع ارشد دریافت می شود و به زبان ایتالیایی می باشد با موفقیت پشت سر بگذارید. تحصیل حقوق یک دوره 2 ساله است. همچنین شما در این مقطع می توانید در گرایش های مد نظر چون حقوق تجارت بین الملل در ایتالیا، قانون کسب و کار و ... به ادامه تحصیل بپردازید.

تحصیل دکتری رشته حقوق در ایتالیا

دانشجویان زیادی علاقه به تحصیل دکتری رشته حقوق در ایتالیا را دارند و علاقه آنها به کسب تخصص و تکمیل تحصیلات بوده و هم شرایط ویژه تحقیقاتی، بورسیه رشته حقوق در ایتالیا و حقوق دریافتی در کنار تحصیل است. تحصیل دکتری در ایتالیا دررشته حقوق به مدت 3 سال زمان می برد و دانشجو باید خود با ارائه رزومه علمی قوی داشتن مقالات، انگیزه نامه و سایر مدارک، با استاد راهنما ارتباط گرفته و مکاتبه کند.

هزینه تحصیل رشته حقوق در ایتالیا

یکی از مهم ترین مباحث در امر مهاجرت بحث هزینه تحصیل رشته حقوق در ایتالیا می باشد که خیلی از عزیزان دید معقولی از آن ندارند. تحصیل حقوق در ایتالیا در مقاطع مختلف بسته به دانشگاه ممکن است ملزم به پرداخت شهریه متفاوتی باشد که با دریافت بورسیه های فراوان می تواند این هزینه ها را کاهش دهد. بطور کلی کشور ایتالیا یکی از کشورهای محبوب برای دانشجویان است، که ارائه برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی و با حداقل شهریه در ایجاد این علاقه بی تاثیر نمی باشد. در امر مهاجرت تحصیلی باید بدانید که شما علاوه بر هزینه های زندگی هزینه تحصیل در ایتالیا نیز دارید:

 • هزینه های زندگی برای یک دانشجو بسته شیوه زندگی هر دانشجو می تواند بین 800 تا 1200 یورو در ماه متغیر باشد. همچنین هزینه های زندگی شما در شهرهای متفاوت می تواند متغیر باشد و به 1500 یورو در ماه نیز برسد.
 • هزینه های تحصیل رشته حقوق بسته به دانشگاهی که از آن پذیرش دریافت می کنید از 3000 یورو تا 10 هزار یورو متغیر خواهد بود.

بورسیه رشته حقوق در ایتالیا

بورسیه رشته حقوق در ایتالیا یکی از جذابیت های تحصیل در این رشته می باشد. کشور ایتالیا بر اساس شرایط دانشجویان مقیم اتحادیه و همچنین خارج از اتحادیه اروپا، بورسیه های گوناگون و با مبالغ متفاوت را ارائه می دهد. از بورسیه های شناخته شده برای رشته حقوق، بورسیه های شده توسط دانشگاه بولونیا و پادوا می باشد که دانشجویان با معدل بالا و شرایط مالی پایین برای ادامه تحصیل اعطا می شود. اما خوب است دانشجویان برای انتخاب کشور برای تحصیل صرفا به هزینه های پایین و بورسیه های ارائه شده توجه نکنند و موارد دیگر چون نرخ بیکاری و بازار کار کشور مورد نظر را نیز بسنجند. منتها مبالغ این بورسیه های تحصیلی ایتالیا چندان بالا نبوده و اخذ آنها بخاطر رقابتی بودن و درخواست بالا چندان آسان نمی باشد و یک دانشجوی بین المللی باید برای هزینه های زندگی خود برنامه و پشتوانه مالی داشته باشد.

بهترین شهر های ایتالیا

این مقاله را از دست ندهید:  شهرهای دانشجویی ایتالیا

در این مقاله ما تمام جوانب شهر های دانشجویی ایتالیا را به شما خواهیم آموخت.

معرفی دانشگاه های حقوق ایتالیا

کشور ایتالیا دانشگاه های خوبی و با رنکینگ خوب در سطح کشوری و جهانی دارد که تحصیل در آنها نیازمند به داشتند شرایط مطلوب علمی می باشد. تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی نیز برای رشته حقوق ارائه می شود و دانشجویانی که از سطح زبان انگلیسی مطلوبی برخوردارند می توانند با هزینه های بسیار پایین تر از دیگر کشورها به تحصیل بپردازند. رشته حقوق در دانشگاههای ایتالیا در در زمینه های مختلف تجارت، بازرگانی و اقتصاد به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی نیز ارائه می شود که در جدول زیر می توانید اسامی دانشگاه های حقوق ایتالیا را نشان می دهد.

اسامی دانشگاه

خصوصی/دولتی

دانشگاه بولونیا

عمومی

دانشگاه ساپینزا رم

عمومی

دانشگاه میلان

عمومی

دانشگاه LUISS

خصوصی

مدرسه پیشرفته سنت آنا

خصوصی

دانشگاه پادوا

عمومی

اسامی گرایش های رشته حقوق در ایتالیا

تحصیل حقوق در ایتالیا صرفا به یک شاخه محدود نمی شود و شما دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد می تواند در گرایش های رشته حقوق در ایتالیا که به آن علاقه دارند، وارد تحصیل شوند. دانشجویان بر اساس گرایش مد نظر تخصص خود را دریافت کرده و می توانند وارد بازار کار شوند. طبیعتا بازار کار رشته حقوق در برخی از گرایش شرایط مطلوب تری دارد. برنامه های کارشناسی ارشد حقوق که می توانید در ایتالیا تحصیل کنید عبارتند از:

 • قانون کسب و کار
 • قانون تجارت و اقتصاد اروپا
 • حقوق تجارت بین الملل
 • قانون بین المللی
 • قانون و سیاست اروپا
 • مطالعات حقوق اروپا
 • جنایات فرامرزی
 • حقوق بشر و مدیریت چند مرحله ای
 • مطالعات حقوق

رشته حقوق بین الملل در ایتالیا

همانطور که می دانید رشته حقوق در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد گرایش های مختلفی دارد که، حقوق بین الملل یکی از آنها می باشد. دانشجویان با تحصیل در رشته حقوق بین الملل در ایتالیا در خصوص روابط حقوقی و تعاملات بین کشورها آموزش می بینند. تمرکز دوره های حقوق بین الملل، که توسط دانشکده های حقوق در سراسر جهان ارائه می شود، بر موضوعاتی چون حقوق بشر، تجارت بین المللی، تعاملات بین سیستم های حقوقی مختلف و غیره است. فارغ التحصیلان حقوق بین الملل آموزش می بینند که چگونه روابط خارجی را بهبود بخشند، به مصالحه برسند و همکاری های سیاسی و اقتصادی را تسهیل کنند.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا در رشته حقوق

کشور ایتالیا بخاطر داشتن شرایط پذیرش به نسبت آسان در دانشگاه خواستار زیادی دارد. متقاضیان تحصیل در رشته حقوق در ایتالیا باید بدانند که بخاطر تفاوت در نظام حقوقی هر کشور، در صورت تمایل به ورود به بازار کار باید در همان کشور مشغول به کار شوند. هدف بسیاری از دانشجویان نیز اخذ اقامت ایتالیا و دریافت پاسپورت می باشد. شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا در رشته حقوق به این صورت است که شما باید بعد از تحصیل خود در رشته خود وارد بازار کار شده و همانند سایر افراد مقیم در کشور بیمه و مالیات را بپردازید. دریافت اقامت در هر کشوری بعد از شروع به کار آن شخص آغاز می شود و بطور طبیعی بعد از 5 سال کار کردن، شخص اقامت دائم را دریافت می کند.

رشته وکالت در ایتالیا

شرایط بازار کار رشته حقوق در ایتالیا

در رشته حقوق بعد از یک دوره پیوسته 5 ساله، دانشجو می تواند در گرایش فارغ التحصیل شده به وکالت در ایتالیا بپردازد. اکثر دانشجویان در انتخاب رشته به دنبال بازار کار و شرایط درآمد آن رشته کشور مد نظر نیز می باشند. بازار کار رشته حقوق در ایتالیا با توجه به شرایط کلی کار در این کشور و نمودار نرخ بیکاری بالای 9 درصد، در مقایسه با برخی کشورها چون انگلستان و کانادا می تواند کمی ضعیف باشد. هر چند که در سال 2021 این درصد بیکاری کمی کاهش یافته است و شرایط کاری بهبود یافته است. اما شما باید بدانید که چنانچه قصد ورود به بازار کار در رشته حقوق را دارید باید به زبان ایتالیایی تحصیل کنید. نمودار زیر نشان دهنده نرخ بیکار کشور ایتالیا می باشد.

نمودار نرخ بیکاری در ایتالیا

درآمد رشته حقوق در ایتالیا چقدر است؟

درآمد رشته حقوق در ایتالیا و بطور کلی در دیگر کشورهای اروپایی بسته به تخصص، شهر و تجربه کاری فرد متفاوت است. هدف از مهاجرت برای اکثر افراد ورود به بازار کار و کسب درآمد است و این موضوع امری طبیعی است که شخص قبل از انتخاب کشور این مسئله را نیز در نظر می گیرد. حداقل حقوق برای یک وکیل در کشور ایتالیا 6.990 یورو در ماه می باشد که نشان می دهد نیمی از وکلا در این کشور حقوق پایین تر از این مبلغ و پنجاه درصد دیگر حقوق بالا تر از 6.990 یورو در ماه درآمد دارند. میزان حقوق دریافتی بر اساس تجربه نیز می تواند متفاوت باشد و یک وکیل با کمتر از دو سال تجربه کاری می تواند در ماه 4.300 یورو درآمد داشته باشد و با سابقه کار بین 2 تا 5 سال این مبلغ حقوق به بالای 5 هزار یورو افزایش می یابد.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

✅ آیا تحصیل رشته حقوق در ایتالیا به زبان ایتالیایی می باشد؟

دانشجویان علاقه مند به این رشته می توانند هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند.

✅ آیا تحصیل در مقطع ارشد در رشته حقوق در کشور ایتالیا دارای آزمون ورودی می باشد؟

بله شما بعد از اتمام 3 سال لیسانس خود باید از آزمون ورودی که به زبان ایتالیایی نیز می باشد قبول شوید تا بتوانید در 2 سال کارشنتسی ارشد تحصیل کنید.

✅ شرایط کار اقامت با تحصیل حقوق در ایتالیا به چه صورت است؟

همانند دیگر رشته ها شما باید بعد از تحصیلات خود وارد بازار کار شوید و بعد از 5 سال کار کردند می توانید اقامت دائم را دریافت کنید.

✅ آیا امکان تحصیل در گرایش حقوق تجارت بین الملل در ایتالیا وجود دارد؟

بله شما کافیست آزمون ورودی مربوطه را پشت سر بگذارید تا بتوننید در گرایش مد نظر مشغول به تحصیل شوید.

سخن پایانی

کشور ایتالیا با هزینه های پایین برای رشته حقوق در دانشگاههای ایتالیا را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. دانشجویان علاقه مند به گرایش های گونان چون حقوق تجارت بین الملل در ایتالیا، حقوق کسب و کار و به طور کلی تحصیل رشته حقوق در ایتالیا با داشتند مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6 و یا مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 می توانند موفق به کسب پذیرش شوند. اما تحصیل رشته حقوق در ایتالیا و حتی سایر رشته می تواند بعد از تحصیل بخاطر وجود نرخ بیکاری بالا دغدغه و نگرانی اقامت را در دانشجویان ایجاد کند. همچنین بورسیه رشته حقوق در ایتالیا بخاطر بالا بودن تعداد درخواست و پایین بودن مبالغ خیلی کمک کننده نباشد. بطور کلی شما عزیزان در بحث مهاجرت علاوه بر موضوع هزینه ها می بایست شرایط اقامتی و سختی ویزا و بازار کار را نیز در نظر داشته باشید. چنانچه علاقه مند به مهاجرت هستید می توانید با موسسه ملک پور تماس بگیرید و از تماس اولیه رایگان برای بررسی شرایط خود بهره مند شوید. 


ثبت پرسش
مشاوره رایگان