تحصیل پزشکی در ایتالیا

17 نظر

مهاجرت از طریق تحصیل، یکی از ممکن ترین و بالطبع پرتقاضاترین روش های مهاجرت است. کشور ایتالیا نیز که به دلایل فرهنگی و آب و هوایی از جایگاه ویژه ای نزد ایرانیان برخوردار است، به عنوان مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان انتخاب می شود. تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان های انگلیسی و ایتالیایی امکان پذیر است و با توجه به هزینه و شرایط اپلای پزشکی ایتالیا و مقدار اندک آن در مقایسه با هزینه تحصیل و زندگی در بسیاری از کشورهای دیگر، گزینه مناسبی برای تحصیل می باشد. ضمن این که امکان دریافت بورسیه تحصیلی و کار دانشجویی نیز برای دانشجویان در حال تحصیل در ایتالیا فراهم است. در صورتی که علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هزینه و شرایط اپلای پزشکی ایتالیا هستید، پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را مطالعه نمایید. همچنین از طریق تماس با موسسه ملک پور و یا پر کردن فرم تماس در وب سایت، مشاوره تلفنی رایگان در این خصوص دریافت می نمایید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا به علت نزدیکی های فرهنگی با کشور ایران و جذابیت های معماری و فرهنگی آن، مورد توجه بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت است. یکی از بهترین روش ها مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل است و در میان رشته های موجود برای تحصیل در خارج از کشور، رشته پزشکی و دیگر رشته های علوم پزشکی مانند داروسازی، دندانپزشکی و پرستاری، با استقبال گسترده ای روبرو هستند. تحصیل پزشکی در ایتالیا دارای شروطی مانند پرداخت هزینه و شرکت در آزمون ورودی می باشد که در ادامه به شرح جزئیات آن خواهیم پرداخت. دوره های پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می شود و همین امر، نقش مؤثری در جذب دانشجو دارد. متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا بایستی در آزمون ورودی IMAT (International Medical Admission Test) شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت کنند و جز این، نیاز به انجام مصاحبه یا آزمون دیگری ندارند. آزمون IMAT با پرداخت هزینه 130 تا 164 یورو برگزار می شود و در 35 مرکز در جهان برگزار می شود. در صورت تکمیل ظرفیت یا عدم برگزاری این آزمون در ایران، می توان به مراکز برگزاری این آزمون در دیگر کشورها مراجعه کرد. این آزمون از چهار بخش دانش عمومی (10سؤال)، زیست شناسی (18سؤال)، شیمی (12سؤال) و فیزیک و ریاضی (8 سؤال) تشکیل شده است. 

 • دیگر ویدئوهای موسسه ملک پور در رابطه با تحصیل پزشکی در ایتالیا

فایل صوتی موسسه ملک پور درمورد شرایط امتحان پزشکی در ایتالیا

فایل تصویری موسسه ملک پور درمورد شرایط امتحان پزشکی در ایتالیا

 

طول دوره تحصیل پزشکی در ایتالیا

قطعاً یکی از سوالات افرادی که به منظور تحصیل پزشکی ایتالیا قدم به کشور می گذارند این است که بدانند طول مدت تحصیل شان چقدر می باشد به این دسته از افراد باید گفت که مدت ۶ سال که هر سال شامل دو ترم می باشد، مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا خواهد بود. می توان اینگونه بیان کرد که تمام دانشجویان رشته پزشکی ایتالیا باید دوازده ترم تحصیلی را با موفقیت پشت سر گذاشته تا به عنوان پزشک در این کشور شناخته و مشغول به کار شوند. برای اطلاع از شرایط اعزام دانشجو به ایتالیا مقاله نگارش شده در این باره را مطالعه فرمایید.

شرایط آزمونIMAT در ایتالیا

در همین ابتدا باید گفت که برای پذیرش رشته های علوم پزشکی سیستم پذیرش متفاوتی از جمله برگزاری آزمون ورودی قرار دارد، این آزمون ورودی با نامiMAT معروف شده است. در رابطه با آزمون آیمت ایتالیا باید گفت که به صورت کاغذی و دارای ۶۰ سوال تستی در 100 دقیقه می باشد. یکی از شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا، کسب حداقل نمره ۳۵ الی ۴۰ برای اپلای موفق رشته پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا خواهد بود. البته باید این را اضافه کنیم که هر دانشگاه پزشکی به صورت مستقل، حداقل نمره قابل قبول و مورد تایید را به صورت جداگانه در سایت رسمی اش قرار داده است و این نشان می‌دهد که حداقل امتیاز اخذ شده از این آزمون برای ورود به دانشگاه های پزشکی ایتالیا، متفاوت می باشد. به طور کلی باید گفت شخصی که نمره 45 را از آزمون مورد نظر اخذ می نماید، میتواند خیلی امیدوار برای تحصیل در دانشگاه های پزشکی ایتالیا باشد.  آزمون آیمت ایتالیا دارای نمره منفی می‌باشد و به ازای هر چهار غلط افراد 1 نمره منفی دریافت خواهند کرد. دروسی که در آزمون نامبرده شده، وجود دارد شامل: شیمی، ریاضیات، فیزیک، هوش و منطق و اطلاعات عمومی می باشد. متقاضیان که می خواهند در این آزمون شرکت کنند باید در اوایل تیرماه اقدام به ثبت‌نام آزمون کنند. متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی دندانپزشکی و داروسازی برای ورود به دانشگاه های ایتالیا باید از فیلتر این آزمون عبور نمایند. از شرایط دیگر برای شرکت در این آزمون، داشتن حداقل سن ۱۷ و گذراندن دوره ۱۲ ساله مدرسه می باشد.

در قسمت زیر می توانید فایل مربوط به توضیحات کامل و نمونه سوالات آزمون IMAT را مشاهده و دانلود نمایید. در این فایل تحلیل سوالات و نحوه پاسخ گویی نیز شرح داده شده است.

 

 • توضیحات آزمون IMAT ایتالیا – نمونه آزمون IMAT در سال 2020

تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانلود نسخه انگلیسی

تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانلود ترجمه فارسی

 • نمونه سوالات آزمون IMAT سال 2018

تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانلود نسخه انگلیسی

تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانلود ترجمه فارسی

 • نمونه سوالات آزمون IMAT سال 2019

تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانلود نسخه انگلیسی

تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانلود ترجمه فارسی

 • نمونه پاسخنامه آزمون IMAT

تحصیل پزشکی در ایتالیا

دانلود نسخه انگلیسی

مراحل تحصیل پزشکی در ایتالیا

در گام نخست اپلای موفق برای مراحل تحصیل پزشکی در ایتالیا اهمیت دارد. دارا بودن شرایط و مدارک مورد نیاز از سوی دانشگاه های ایتالیا این امکان را به افراد می‌دهد که در دانشگاههای پزشکی این کشور به تحصیل بپردازند. در ادامه افراد بعد از گذراندن شش سال آموزش در رشته پزشکی باید به مدت ۶ ماه نیز آموزش کلینیکال را پشت سر بگذارند و تنها در این صورت است که مجوز لازم برای فعالیت در رشته پزشکی را کسب خواهند کرد. نکته قابل توجه در رابطه با تحصیل پزشکی در ایتالیا وجود دارد این است که افراد باید در آزمون ورودی این رشته شرکت کنند تا بتوانند پذیرش دانشگاه های پزشکی ایتالیا را اخذ نمایند. این آزمون ورودی، IMAT نام دارد که تنها یک بار در سال برگزار می شود و ملاک موثری برای ورود دانشجویان به رشته پزشکی ایتالیا خواهد بود.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در ایتالیا

شرایط متعددی دست به دست هم می دهند تا افراد مجوز ورود به رشته پزشکی دانشگاه های ایتالیا را به دست آوردند. دارا بودن شرایط و مدارک مورد نیاز، امکان تحصیل در این رشته پرطرفدار دانشگاه های ایتالیا را به وجود می آورد. یکی از شرایطی که همیشه برای ورود به دانشگاه ها مطرح است شرایط سنی می باشد که در این باره باید گفت؛ دانشگاه های ایتالیا معمولاً این شرایط را برای پذیرش دانشجو اعمال نمی کنند. اما این بدان معنا نیست که شرایط سنی اصلاً برای ورود به دانشگاه های ایتالیا موثر نمی باشد، چرا که ممکن است افراد قادر به پذیرش دانشگاه های پزشکی ایتالیا بوده اما به دلیل محدودیت سنی، از پس اخذ ویزای تحصیلی بر نیایند. پس بهتر است که متقاضیان در بازه سنی ۱۸ تا ۲۵ سال که از شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برخوردار هستند، اقدام به تحصیل در این کشور کنند.

مدارک اپلای پزشکی ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی این کشور

یکی از مزیت های تحصیل پزشکی در ایتالیا، حداقل شرایط پذیرش در این رشته و کشور است. تحصیل پزشکی در ایتالیا تنها نیاز به پذیرش در آزمون IMAT دارد و بدون نیاز به مصاحبه، بدون معدل متوسطه و بدون توصیه نامه انجام می شود. آزمون IMAT در بیش از 20 شهر جهان و با هزینه پایین 130- 164 یورو برگزار می شود.

پس از اخذ پذیرش از رشته مورد نظر در دانشگاه های ایتالیا می بایست برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایید. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا عبارتند از موارد زیر که باید همگی ترجمه شوند:

 • گذرنامه معتبر (با حداقل 2 صفحه خالی)
 • عکس به سبک گذرنامه
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • کپی بلیط پرواز به ایتالیا
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • اثبات مهارت زبان
 • اثبات توانایی مالی (حداقل 450 یورو یا 515 دلار در ماه)
 • مدارک اقامت در ایتالیا
 • بیمه پزشکی (150 یورو در اولین سال تحصیلی)
 • رسید پرداخت هزینه درخواست

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

دو نوع دانشگاه در دسترس علاقمندان به تحصیل پزشکی ایتالیا خواهد بود که شامل دانشگاه های دولتی و خصوصی می شود. هرکدام دارای هزینه های متفاوتی برای دانشجویان می باشند اما آنگونه که هویداست این می باشد که دانشگاه های دولتی که دروس پزشکی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند شهریه به نسبت کمتری از دانشجویان اخذ می نماید. مهم ترین دانشگاه های دولتی، شامل: دانشگاه پادووا، یلان و غیره می شود که به طور متوسط سالانه 1,200 یورو را جهت شهریه متقاضی تحصیل رشته پزشکی ایتالیا مشخص کرده است. این مبلغ برای علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های خصوصی به 15,000 در سال می رسد و یکی از مهم ترین شرایط تحصیل پزشکی در ایتالیا می باشد.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

بورسیه پزشکی ایتالیا

بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، به این دلیل کشور ایتالیا را انتخاب می کنند، زیرا علاوه بر سطح علمی بالای دانشگاهای این کشور، تحصیل مقرون به صرفه ای را نیز به دنبال دارد. البته مزیت بهره مندی از بورسیه پزشکی ایتالیا نیز برای دوستداران پزشکی موجود است. بورسیه پزشکی ایتالیا از 5000 یورو آغاز می شود که در ادامه به معرفی مهم ترین آن ها پرداخته ایم:

بورسیه دولتی و منطقه ای MACI

این بورسیه به دانشجویان مقطع کارشناسی دارای شرایط سنی ۲۸ سال و مقطع کارشناسی ارشد و دکترا که سنشان از 30 سال تجاوز نکرده باشد، درنظر گرفته شده است. افراد خواهان اخذ این نوع بورسیه نیازمند اثبات دانش زبان انگلیسی هستند.

بورسیه اسکالرشیپ

 در ابتدا باید به مبلغ بورسیه که تا ۱۱ هزار یورو می رسد، اشاره کرد و اگر شرایط اخذ این بورسیه را بخواهید بدانید باید گفت که افرادی می‌توانند از بورسیه اسکالرشیپ بهره‌مند شوند که بالاترین نمرات را در آزمون SAT و ‌GRE کسب نمایند همچنین شرایط سنی برای اخذ بورسیه اسکالرشیپ تا سن ۳۰ سالگی تعریف شده است.

سایر کمک هزینه های تحصیلی را در مقاله بورسیه استانی ایتالیا مطالعه کنید.

دانشگاه های پزشکی ایتالیا

دانشگاه ها و کالج های متعددی امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا را برای دانشجویان و علاقه مندان فراهم کرده اند. یکی از نکات جالب توجه در خصوص تحصیل دانشجویان بین المللی در ایتالیا اینست که در تمامی دانشگاه های ایتالیا، ظرفیت مشخصی برای تحصیل دانشجویان غیراروپایی در نظر گرفته شده است. همین امر، شانس افراد در قبولی پذیرش و ادامه تحصیل آنان در دانشگاه های ایتالیا را افزایش می دهد. دانشگاه های دولتی ایتالیا از سال 2009، برنامه های پزشکی انگلیسی زبان را با آموزش MBBS آغاز کرده اند و تا کنون بیش از 12 دانشگاه دولتی، مدارک انگلیسی ارائه می دهند. دانشگاه پاویا، دانشگاه لا ساپینزا در رم، دانشگاه Humanitas و دانشگاه Tor Vargata در رم، دانشگاه های درجه یک ایتالیا هستند که برنامه های پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. علاوه بر این تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی در دانشگاه کاتولیک قلب مقدس در رم، دانشگاه دولتی بولونیا، دانشگاه تورین، ناپل، دانشگاه میلان –بیکوکا (Milan-Biccoca) و دانشگاه Vita-salute سن رافائل در میلان ممکن است. دانشکده های انگلیسی زبان پزشکی ایتالیا از نظر تنوع ملیتی، جزو پرتنوع ترین و از نظر هزینه تحصیل، جزو ارزان ترین مراکز آموزشی در جهان محسوب می شوند.

دانشگاه های پزشکی ایتالیا به زبان انگلیسی

دانشگاه های تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

دانشگاه های دولتی

دانشگاه پاویا (Pavia)

دانشگاه میلان (Milan)

دانشگاه تورین (Turin)

دانشگاه میلان –بیکوکا (Milan -Bicocca)

دانشگاه Tor Vergata رم

دانشگاه رم لا ساپینزا (La Sapienza)

دانشگاه پادووا (Padova)

دانشگاه بولونیا (Bologna)

دانشگاه باری (Bari)

دانشگاه سیه نا –دندانپزشکی (Siena)

دانشگاه ناپولی وانویتلی (Vanvitelli University)

دانشگاه مسینا (Messina)

دانشگاه ناپولی فدریکو دوم (Napoli Federico II)

دانشگاه های خصوصی

دانشگاه سن رافائل (San Raffaele)

دانشکده پزشکی Unicamillus

دانشگاه کاتولیکا (Cattolica)

مدرسه MEDTEC

دانشگاه Humanitas

دانشگاه پزشکی مسینا ایتالیا

دانشگاه مسینا با قدمت طولانی از سال 1558 آغاز به فعالیت کرده است. داوطلبان تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا قادرند در دانشگاه پزشکی مسینا ایتالیا اپلای کنند. شهریه در این دانشگاه برای رشته پزشکی تا ۱۰۰۰ یورو برآورد شده است و از نظر اعتبار در جایگاه ۸۵۰ جهان قرار گرفته است.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

قطعا تحصیل به زبان انگلیسی در کشور های خارجی یک مزیت بسیار بزرگ به شمار می رود. این مزیت در دانشگاه های دولتی کشور ایتالیا نیز وجود دارد و افرادی که بتوانند پذیرش این دانشگاه‌ها را به دست آورد می تواند تحصیل به زبان انگلیسی، آن هم برای رشته بسیار پرطرفدار و کاربردی مانند پزشکی را به دست آورند. در این میان بعضی از دانشگاه های خصوصی نیز رشته پزشکی را به زبان انگلیسی آموزش می دهند که تعداد آن ها نیز به عدد ۸ می رسد. با این حال نباید فراموش کرد که ماهیت رشته پزشکی که ارتباط بین بیمار و پزشک می باشد و نیازمند دانستن زبان و مهارت ایتالیایی حداقل در سطح  B1می باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

همان طور که پیش از این نیز گفته شد، تحصیل پزشکی در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه هست و می توان مدرک پزشکی معتبر را به زبان انگلیسی و با هزینه پایین دریافت کرد. شهریه سالیانه و هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی بین 400 تا 4000 یورو در سال برای دانشجویان اروپایی و غیراروپایی متغیر است. متوسط هزینه تحصیل در ایتالیا حدود 1200 یورو در سال است. البته که امکان دریافت بورسیه تحصیلی و کمک های دولتی برای دانشجویان بین المللی و همچنین کار دانشجویی در ایتالیا وجود دارد. دانشجویان دارای اجازه کار ضمن تحصیل در ایتالیا هستند و می توانند در مشاغل نیمه وقت به مدت حداکثر 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. معمولاً شرایط کار در دانشگاه در کتابخانه، آزمایشگاه، دفاتر و حتی تدریس خصوصی وجود دارد و برای این امر بایستی از رزومه تحصیلی و نمرات خوبی برخوردار باشید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

هزینه های زندگی در ایتالیا

به طور کلی هزینه های تحصیل در ایتالیا در مقایسه با بسیاری از کشورها پایین تر و مقرون به صرفه است؛ در حالی که تحصیل پزشکی در آمریکا یا برخی کشورهای اروپایی مانند انگلستان با هزینه بالایی همراه است. متوسط هزینه زندگی در ایتالیا، بین 500 تا 1200 یورو با احتساب محل اقامت است. در جدول زیر، به بررسی قیمت برخی اجناس و خدمات در کشور ایتالیا پرداخته ایم.

 

اجناس و خدمات

قیمت به یورو

یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت

15 یورو

بطری 1.5 لیتری آب

0.41 یورو

12 عدد تخم مرغ

2.76 یورو

1 کیلوگرم پنیر محلی

12.63 یورو

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

600.74 یورو

اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف مرکز شهر

464.67 یورو

یک ماه باشگاه ورزشی

47.86 یورو

بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی)

1.50 یورو

 

اعتبار مدرک پزشکی ایتالیا در دنیا

قطعاً متقاضیانی که تصمیم به اقدام برای اپلای پزشکی ایتالیا می کنند، برایشان مهم است که در پایان مدرکی را کسب نمایند که دارای اعتبار علمی باشد. در رابطه با اعتبار مدرک پزشکی ایتالیا در دنیا باید گفت که با توجه به اینکه کشور ایتالیا عضو اتحادیه اروپا می باشد، به طور خودکار دارای اعتبار نیز می باشد. مدارک پزشکی این کشور در قاره آمریکا نیز دارای اعتبار بوده و افراد می‌توانند برای کالیفرنیا درخواست کار و فعالیت دهند. همچنین سازمان جهانی، اعتبار دانشگاه های پزشکی کشور ایتالیا را تایید کرده است. البته این برای دانشگاه هایی است که دروس رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. پس می‌توان اعتبار مدرک پزشکی ایتالیا به زبان انگلیسی را قابل قبول و مناسب دانست.

شرایط تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در ایتالیا

در این بخش از مقاله به بررسی شرایط تحصیل سایر رشته های علوم پزشکی در ایتالیا و موضوعاتی مانند مدت زمان تحصیل پزشکی در ایتالیا می پردازیم.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

 • داروسازی

16 برنامه کارشناسی تحصیل داروسازی در ایتالیا ارائه می شود که طول دوره آن 3-4 سال و میانگین هزینه آن 1650 یورو در سال برای دانشگاه های دولتی است. دوره های تحصیلی بالاتر در رشته داروسازی نیز در ایتالیا ارائه می گردد.

 • دندانپزشکی

مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی، شش سال است. دانشگاه سیه نا یکی از مهم ترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته هست. دروس عملی این رشته از سال دوم آغاز شده و در سال های بعدی بیشتر می شوند و در زمان فارغ التحصیلی، دانشجو بلافاصله به عنوان یک دندانپزشک مجهز مشغول به کار می گردد. نیاز به ارائه مدرک زبان برای پذیرش در این رشته نیست؛ اما با توجه به تعداد بالای تقاضا توصیه می شود که مدرک زبان تافل یا آیلتس ارائه شود. هزینه سالیانه تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا، 500 تا 3000 یورو در دانشگاه های دولتی این کشور است. برای مثال هزینه تحصیل در دانشگاه بولینا هزار دلار در سال می باشد. لازم به ذکر است که بورسیه تحصیلی با مبلغ 2000 تا 5200 یورو در سال به دانشجویان دندانپزشکی تعلق می گیرد.

 • پرستاری

طول دوره تحصیل پرستاری در ایتالیا به زبان انگلیسی، در یک دوره تمام وقت به مدت سه سال است. دانشگاه های پارما و ساپینزا رم مدرک کارشناسی پرستاری را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. دانشگاه میلان و چند موسسه آموزشی دیگر، دوره های کارشناسی ارشد پرستاری و مامایی را ارائه می کنند. همچنین چند برنامه تحصیل دکتری در ایتالیا در این رشته وجود دارد. هزینه تحصیل پرستاری در دانشگاه ها و مؤسسات دولتی در ایتالیا تا 4000 یورو و در مؤسسات خصوصی تا 20 هزار یورو هزینه دارد. بورسیه تحصیلی و اجازه 20 ساعت کار دانشجویی به دانشجویان تعلق می گیرد. نمره آیلتس مورد نیاز برای دانشگاه ها متفاوت است اما به طور کلی B1 یا 6.5 لحاظ می شود.

دانشگاه های پزشکی ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت

بسیاری از افرادی که به کشور ایتالیا برای تحصیل پزشکی قدم می گذارند و یا اقدام برای اپلای پزشکی ایتالیا می کنند، با هدف کار و فعالیت پس از تحصیل در رشته پزشکی این کشور، اقدام به مهاجرت کرده‌اند، پس برای این دسته از افراد بسیار مهم است که دانشگاهی در کشور ایتالیا برگزینند که مورد تایید وزارت بهداشت باشد تا بعدا فعالیت شان دچار مشکل نشوند. ما نیز با توجه به همین دغدغه، لیستی از دانشگاه های پزشکی ایتالیا مورد تایید وزارت بهداشت را در قالب جدول زیر تهیه و تنظیم نموده ایم:

لیست دانشگاه های مورد تایید

دانشگاه Bologna

دانشگاه chieti-pescara

دانشگاه Piedmont Amedeo Avogadro

دانشگاه Udine

دانشگاه Cattolica del Sacro Cuore

دانشگاه Ferrara

دانشگاه Magna Græcia

دانشگاه Florence

دانشگاه Politecnica delle Marche

دانشگاه Genoa

دانشگاه Perugia

دانشگاه Insubria

دانشگاه Sant'Anna در پیزا

دانشگاه Messina

دانشگاه Sapienza

دانشگاه Milan

دانشگاه Católica

دانشگاه Modena e Reggio Emilia

دانشگاه L'Aquila

دانشگاه Naples Federico II

دانشگاه Bari Aldo Moro

دانشگاه Padua

دانشگاه Brescia

دانشگاه پاویا

دانشگاه Cagliari

دانشگاه Tor Vergata

دانشگاه Calabria

دانشگاه Salerno

دانشگاه Camerino

دانشگاه Sassari

دانشگاه Catania

دانشگاه Siena

موقعیت کار پس از تحصیل پزشکی در ایتالیا

 رشته پزشکی از جمله مشاغل پردرآمد و مورد نیاز در کشور ایتالیا می باشد و امکان دریافت پیشنهاد شغلی در این زمینه وجود دارد. یکی از شاخص های مورد توجه جهت بررسی بازار کار هر کشور، شاخص بیکاری می باشد. در نمودار زیر، نرخ بیکاری در ایتالیا در ده سال اخیر نمایش داده شده است. ضمن اینکه فارغ التحصیلان تحصیل پزشکی در ایتالیا علاوه بر امکان کار در ایتالیا، با توجه به اعتبار بالای مدرک پزشکی خود به زبان انگلیسی، قادر به کار در دیگر کشورهای برتر نظیر اتریش و آلمان می باشند. در تصویر زیر، نمودار نرخ بیکاری در ایتالیا را مشاهده می نمایید.

نرخ بیکاری ایتالیا

برای اطلاع از بازار کار کشورهای مختلف در رشته های پزشکی و چگونگی ورود به بازار آن ها می توانید محصول ویدئویی گام به گام تا کار در خارج از کشور را به تدریس استاد ملک پور مشاهده نمایید تا از در امر کاریابی و کار در خارج از کشور، موفقیت خود را تضمین کنید.

تحصیل پزشکی در ایتالیا


تحصیل در کالج لافبورو

پرسش: شرایط اخذ بورس تحصیلی ایتالیا چطور است؟

پاسخ:

تحصیل در کالج لافبورو

پرسش: تحصیل پزشکی در ایتالیا به چه زبان هاییست و آیا ورود به رشته پزشکی سخت است؟ هزینه تحصیل این رشته در کشور ایتالیا چقدر است؟ امکان اخذ بورسیه و کار دانشجویی وجود دارد؟

پاسخ:

 


سوالات متداول راجع به تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا به چه زبانی است؟

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان های ایتالیایی و انگلیسی امکان پذیر است.

✅ شرایط ورود به رشته پزشکی در ایتالیا چیست؟

تحصیل پزشکی در ایتالیا نیاز به شرکت در آزمون IMAT دارد و بدون نیاز به مصاحبه، حداقل معدل متوسطه و توصیه نامه انجام می شود.

✅ هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی ایتالیا ممکن است تا 4000 یورو در سال متغیر باشد؛ به طور کلی، میانگین هزینه تحصیل پزشکی در این کشور، 1200 یورو است.

✅ آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی و کار دانشجویی برای دانشجویان پزشکی ایتالیا وجود دارد؟

بله؛ دانشجویان با توجه به وضعیت مالی خانواده و پیشرفت تحصیلی خود می توانند بورسیه دولتی به مبالغ مختلف دریافت کنند. همچنین اجازه 20 ساعت کار دانشجویی در هفته دارند.

✅ آیا برای ورود به رشته پزشکی دانشگاه های ایتالیا، شرط معدل وجود دارد؟

اصلی ترین و مهمترین شرط برای ورود به رشته پزشکی دانشگاه های ایتالیا، قبولی در آزمون آیمت می باشد و شرط معدل در این حوزه خیلی تاثیرگذار نخواهد بود.

✅ مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی ایتالیا چند سال در بر دارد؟

افرادی که وارد رشته پزشکی می شوند، باید به مدت شش سال به تحصیل در این رشته بپردازند.

 

_____________جمع بندی نکات تحصیل پزشکی در ایتالیا_____________

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی، مدت زمان تحصیل پزشکی در ایتالیا و سایر رشته های علوم پزشکی، شرایط اپلای پزشکی ایتالیا و مواردی از این دست پیرامون تحصیل پزشکی در ایتالیا در این مقاله بررسی شدند. اپلای پزشکی ایتالیا نیاز به شرکت در آزمون IMAT دارد. ارائه مدرک زبان آیلتس، شانس افراد را در قبولی درخواست پذیرش آن ها افزایش می دهد. با توجه به هزینه های پایین تحصیل و زندگی در ایتالیا و امکان دریافت بورسیه تحصیلی و کار دانشجویی در طول مدت زمان تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی، انتخاب کشور ایتالیا برای تحصیل پزشکی، گزینه مناسبی است. با طرح سوالات خود در پایان مقاله، پاسخ سوالات خود را خواهید یافت. همچنین با برقراری تماس تلفنی با موسسه ملک پور و پر کردن فرم تماس می توانیذ مشاوره تلفنی رایگان در این زمینه دریافت نمایید.

امتیاز 4.66 از 5 ( 29 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
ارین شاهمرادی
سلام. عرض ادب . ایا پس از تحصیل پزشکی در ایتالیا امکان کار کردن به عنوان پزشک در کشور های دیگه هروپا وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب بله می توانید در کل اروپافعالیت داشته باشید .
حسین
سلام من دانش اموز سال اخر دبیرستان و رشته تجربی هستم . میخواستم بدونم با معدل دیپلم 18 به بالا و رتبه کنکور 3 یا 2 رقمی امکان اخذ بورسیه استانی یا بورسیه های دیگه برای ایتالیا برای من وجود داره ؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام بله برای خیلی از کشورها امکان اقدام دارید. برای بررسی دقیق تر با مشاورین ما تماس بگیرید
محمدی
سلام عرض ادب الان که آزمون IMAT تایمش گذشته یعنی دیگه نمی تونم برای تحصیل پزشکی ایتالیا اقدام کنم؟ راهی نیست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام برای تاریخ بعدی آزمون می توانید ثبت نام کنید برای دریافت مشاوره باتوجه به شرایطتون با مشاورین تماس بگیرید
آرمان
سلام وقتتون بخیر من میخواستم بدونم شرط معدل برای ورود به رشته پزشکی ایتالیا به چه صورت هستش ؟ چون قبل از آزموت آیمت باید توی دانشگاه مد نظرمون پیش ثبت نام انجام بدیم و من نمیدونم کدوم دانشگاه چه معدلی رو مد نظر میگیره.....من 6 سال پیش دیپلم گرفتم و اون زمان ها زیاد درس نمیخوندم برای همین معدل کتبیم خیلی پایینه و معدل کلم 13-14 هستش میخواستم ببینم با این معدل های میشه ورود کرد به رشته پزشکی ؟ معدل کل دیپلم مد نظرشون هست یا معدل امتحانات نهایی؟ اینم بگم حدود 1 سال هست برای کنکور داخل کشور آماده شدم و دروس آزمون آیمت رو کامله کامل بلد هستم ینی قطعا توی آزمون آیمت نمره بالایی کسب میکنم فقط بخاطر موضوع معدلم نگران هستم با توجه به اینکه قطعا توی آیمت نمره بالایی کسب میکنم میخوام وارد یه دانشگاه تاپ بشم اگر امکانش هست راهنماییم کنید سر معدلی که یه روزی نمیدونستم اینقد بعدا به کارم میاد الان دارم نگرانی میکشم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز باید دانشگاه هایی که مدنظرتون هست را چک بفرمایید ببینید هردانشگاه چه معدلی را می پذیرد. دانشگاه به دانشگاه شرایط فرق می کند و ما نمیشه یک نظر کلی و قطعی در یک کامنت داد.
mina
برای تحصیل رایگان در ایتالیا میتونم از طریق دوره زبان اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. شانس دریافت پذیرش و ویزای شما برای اقدام با دوره زبان پایین تر خواهد بود و توصیه نمی شود.
مژده جمالی
سلام/ من یک بار آزمون آی مت رو دادم و قبول نشدم و فکر میکنم اگر دوباره هم شرکت کنم احتمالش کمه قبول بشم. خواستم بپرسم جایی نیست بتونم بدون آزمون پزشکی بخونم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. شما می توانید برای تحصیل پزشکی در قبرس جنوبی بدون آزمون ورودی اقدام داشته باشید.
سحر
سلام، آیا تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. خیر دوست عزیز، امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی نیز در ایتالیا امکان پذیر است.
Sima
سلام. من ۲۰ سالمه. برای دندانپزشکی چه مدرک زبانی باید داشته باشم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
باس لام دوست عزیز داشتن حداقل ایلتس ۶ برای ورود به این رشته ضروری می باشد.
قربانلو
سلام و وقت بخیر من شنیدم که آزمون imat خیلی سخت شده. در که کشورهایی میشه با یاد گرفتن زبانش به صورت رایگان تو رشته پزشکی درس خوند؟ اروپا منظورمه ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله این آزمون دشواری های خاص خود را دارد. شما با یادگیری زبان می توانید در کشور فرانسه، اسپانیا، آلمان، چک و ... در رشته پزشکی تحصیل نمایید. البته شما یک دوره پیش پزشکی را در حین یادگیری زبان باید پشت سر بگذارید.
شادی
سلام من ۱۹ سالمه و دیپلم تجربی دارم آیلتس ۶ هم به تازگی گرفتم معدل دیپلمم ۱۸.۴۰ بوده برای تحصیل پزشکی در ایتالیا چجوری میتونم اقدام کنم؟ بدون آزمون هم میشه اقدام کرد ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز شرایط کلی شما برای تحصیل پزشکی در این کشور مناسب می‌باشد اما در نظر داشته باشید برای اخذ پذیرش شرکت در آزمون آی مت الزامی می‌باشد.
آرمیتا الماسی
سلام وقتتون بخیر تحصیل پزشکی به طور کل در چه کشورهایی شرایط بهتر و ارزان تری داره در اروپا؟ بنده ۱۹ ساله هستم و فقط زبان انگلیسی رو نمره آیلتس ۶ دارم.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. شما برای تحصیل به زبان انگلیسی می توانید گزینه های مجارستان، قبرس جنوبی، چک و ... را داشته باشید.
رویا ملکی
سلام وقت بخیر برای تحصیل پزشکی در ایتالیا باید حتما آزمون بدیم ؟ بدون آزمون امکانش هست به دانشگاه ورود داشته باشیم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله دوست عزیز، شما برای تحصیل پزشکی در ایتالیا حتما باید در آزمون IMAT شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنید تا بتوانید پذیرش دریافت نمایید.
یاسمین
سلام بنده برای تحصیل نظر دارم به ایتالیا بروم. می‌توانم با همسرم که ایشان هم نظر دارند دندانپزشکی تحصیل کنند اقدام کنیم، البته هر دو برای مقطع فوق لیسانس؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز با توجه به اینکه ایتالیا ویزای همراه ندارد بهتر است که هر دو نفر اقدام نمایید که شرایط سنی شما نیز بایستی بررسی گردد‌
هانیه محمدی
سلام من سال دیگه دیپلمم را میگیرم و قصد دارم برای ادامه تحصیل پزشکی به ایتالیا مهاجرت کنم، فقط اینکه آزمون ورودی دارند؟ و میشه بورسیه دریافت کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز برای پذیرش در رشته پزشکی بایستی در ازمون آی مت شرکت نمایید‌ و در صورت داشتن شرایط می توانید از بورسیه های استانی استفاده نمایید.
نازنین میری
سلام وقت بخیر برای تحصیل پزشکی تو ایتالیا باید حتما زبان ایتالیایی بلد باشیم ؟ ایا تحصیل به زبان ایتالیایی ارزونتره ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام امکان تحصیل به زبان انگلیسی و دریافت بورسیه نیز امکان پذیر است.
نیک زاده
سلام وقت شما بخیر برای تحصیل در ایتالیا شرط سن و معدل هم مطرح هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بسته به رشته و دانشگاه میتواند شرایط خاصی وجود داشته باشد. ضمن اینکه اگر گپ تحصیلی دانشجو بالا باشد ریسک ویزا خواهد داشت.
داریوش
سلام و عرض ادب برای تحصیل به زبان انگلیسی، نیاز هست زبان ایتالیایی هم بلد باشیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله، شما باید در حین تحصیل سطح زبان ایتالیایی را به حداقل B1 برسانید
مشاوره رایگان