رشته معماری در ایتالیا

بدون نظر

کشور ایتالیا مهد تاریخ معماری در جهان است و توانسته با آموزش معماری و منحصر به فرد خود در جهان توجهات بسیاری را جلب کند. به همین جهت برای تحصیل معماری در ایتالیا دانشجویان باید مقدماتی را فراهم کنند که در ادامه به شرایط تحصیل رشته معماری در ایتالیا می پردازیم. قطعا با کمی تحقیق می توان دریافت که با تحصیل رشته معماری در ایتالیا می توان نقطه عطفی در حرفه معماری را آغاز کرد و تلفیقی از هنر، علم و معماری را در این کشور آموزش دید. به همین جهت در این مقاله پیرامون شرایط تحصیل رایگان معماری در ایتالیا، هزینه تحصیل معماری در ایتالیا،‌ شرایط بورسیه تحصیلی معماری در این کشور، شرایط آزمون معماری در ایتالیا و از همه مهم تر شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا در رشته معماری، بازار کار رشته معماری در ایتالیا و درامد معماری در ایتالیا را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد. تا شما عزیزان بتوانید با بررسی ابعاد مختلف شرایط تحصیل معماری در ایتالیا تصمیم درستی را برای ادامه تحصیل و آینده خود اخذ نمایید. بنابراین امید است با تحریر این مقاله بتوانیم شما عزیزان را در راستای اهداف خود راهنمایی کنیم. . این مقاله با مدد از وکلای محلی ایتالیا به نگارش در آمده هست، بنابراین اگر در خصوص تحصیل معماری با سوال و یا ابهامی روبرو شدید می توانید با کارشناسان موسسه mie تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان تلفنی بهره مند شوید و یا می توانید سوالات خود را در انتهای مقاله مطرح نموده و پاسخ آن را در کمترین زمان ممکن به دست آورید.

تماس با مارشته معماری در ایتالیا

شرایط تحصیل رشته معماری در ایتالیا

همانطور که مطلع هستید شرایط تحصیل رشته معماری در ایتالیا از دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت است و موسسات و آموزشگاه های عالی اغلب انتظارات بیشتری از دانشجویان خود دارند. اما می توان در ادامه از رایج ترین شرایط تحصیل و معیار های رشته معماری در ایتالیا پرداخت و موضوعات مهم آن را مطرح کرد که در ادامه بسته به دوره رشته معماری نکات مهم و شرایط مورد نیاز را بازگو خواهیم کرد.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم


فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم

تحصیل معماری در ایتالیا در مقطع کارشناسی

طول مدت تحصیل معماری در ایتالیا در مقطع کارشناسی بین 3 الی 4 سال تحصیلی می باشد و این امکان برای دانشجویان علاقه مند به تحصیل رشته معماری در ایتالیا که از دانشجویان بین الملل هستند فراهم می باشد که بتوانند در برخی از دانشگاه های ایتالیا به زبان انگلیسی تحصیل کنند. شرایط لازم برای تحصیل معماری در ایتالیا در مقطع کارشناسی:

 • تکمیل دوره 12 ساله تحصیلات و اخذ مدرک دیپلم
 • موفقیت در آزمون ورودی دانشکده های معماری در ایتالیا
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی و تسلط ابتدایی به زبان ایتالیایی

تحصیل ارشد معماری در ایتالیا

ایتالیا را می توان جزء کشور هایی دانست که هر زمان درباره تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا در رشته معماری صحبت می شود تحصیل رایگان معماری در ایتالیا به ذهن افراد خطور می کند. به خصوص دانشگاه Politecnico که یک دانشکده فنی در ایتالیا می باشد. این دانشگاه به همراه دانشگاه های جزء دانشگاه های مطرح دنیا در زمینه معماری است. اما در مجموع می توان گفت 9 دانشگاه ایتالیا نیز در بین 200 دانشگاه برتر جهان وجود دارد. دانشجویان با تحصیل ارشد معماری در ایتالیا برای طراحی منازل، ساختمان ها و ... برای افراد و شرکت های خصوصی آماده می شوند. در واقع هدف از ارائه ارشد معماری در ایتالیا آموزش انواع برنامه های کامپیوتری برای طراحی یک فضای کاربردی به دانشجویان می باشد. همچنین دانشجویان با تحصیل در این مقطع می توانند نحوه همکاری حرفه ای با مشتریان و تیم های دیگر را از طریق پروژه های مشترک بیاموزند. اما گزینه های تحصیل ارشد معماری در ایتالیا می تواند متنوع باشد و برنامه هایی چون حفاظت از معماری، شهرسازی، معماری پایدار و ... وجود دارد.

بنابراین جهت تحصیل ارشد معماری در ایتالیا نیاز به مدارک زیر می باشد:

 • یک نمونه کار قوی در برنامه های کاربردی این رشته
 • تحصیل در رشته مرتبط و کسب مدرک کارشناسی
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی معادل آیلتس 6.5
 • مدارکی چون توصیه نامه و انگیزه نامه نیز الزامی و مهم می باشد.

تحصیل معماری در ایتالیا در مقطع دکتری

تحصیل معماری در ایتالیا در مقطع دکتری می تواند به صورت By Cours و هم به صورت By Research باشد. اما بیشتر دوره های تحصیلی در این مقطع به صورت پژوهشی و تحقیقی ارائه می گردد. بنابراین دانشجویان برای تحصیل رایگان معماری در ایتالیا باید در طول تحصیلات خود بر روی یک موضوع خاص تحقیق و پژوهش نمایند. به طور متوسط می توان گفت دوره تحصیلی رشته معماری در ایتالیا در مقطع دکتری بین 4 الی 5 سال به صورت پیوسته به طول می انجامد. بیشتر دانشجویان بین المللی می توانند در رشته معماری در مقطع دکتری به زبان انگلیسی نیز تحصیل کنند. بنابراین از شرایط لازم جهت تحصیل دکتری در ایتالیا در رشته معماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدرک زبان انگلیسی معادل آیلتس 7
 • ارائه سوابق علمی و پژوهشی
 • نمونه کارهای مرتبط به رشته معماری
 • توصیه نامه و انگیزنه نامه
 • داشتن استاد راهنما
 • و مقالات بین المللی می باشد.

شرایط آزمون معماری ایتالیا

تمامی دانشجویانی که تمایل دارند در رشته معماری در ایتالیا تحصیل کنند در ابتدا می بایست در آزمون معماری ایتالیا Politecnico Di Torino پذیرش شوند. این آزمون هر ساله در ماه سپتامبر توسط Italian Ministry of Education, University and Research (MIUR) برگزار می شود. اما تغییراتی در آزمون معماری ایتالیا پذیرش دانشکده های معماری در سال 2020 ایجاد شد که در این قسمت شرایط آزمون معماری ایتالیا و تغییرات آن را خدمت شما عزیزان بازگو خواهیم کرد.

طبق سیستم جدید:

 • تعداد سوالات در آزمون به 40 سوال کاهش پیدا کرد.
 • مدت زمان آزمون حدود 70 دقیقه تعیین شده است
 • هر پاسخ مثبت، 1.5 امتیاز و هر پاسخ منفی -0.4 امتیاز خواهد داشت.
 • این آزمون در مجموع 60 امتیاز دارد.

اما در خصوص محتوای آزمون:

 • 8 سوال فرهنگی
 • 6 سوال منطق
 • 12 سوال تاریخ
 • 6 سوال طراحی و ارائه
 • و 8 سوال ریاضی و فیزیک می باشد

 

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

در این مقاله ما تمام جوانب تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی را به شما خواهیم آموخت.

هزینه تحصیل معماری در ایتالیا

بسیاری از دانشجویان بین المللی در صدد تحصیلات مقرون به صرفه در خارج از کشور می باشند که در همان جستجوی اولیه با شرایط بورسیه های تحصیلی و هزینه های پایین تحصیل در ایتالیا رو برو می شوند. بنابراین باید گفت رشته معماری در ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد و برخی از دانشجویان بین المللی می توانند با برآورد شرایط تحصیل معماری در ایتالیا اقدام به ادامه تحصیل با کیفیت بالا با پرداخت شهریه پایین تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور نمایند. لازم به ذکر است که بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر چون فرانسه، آلمان، اتریش، بلژیک و ... نیز از امکان تحصیل باکیفیت با هزینه پایین نیز برخوردار می باشند که دانشجویان می توانند با بررسی هزینه تحصیل در فرانسه و یا هزینه تحصیل در آلمان شرایط شغلی و کاری مناسب تری را نسبت به کشور ایتالیا برای خود فراهم آورند. در ادامه در خصوص هزینه تحصیل معماری در ایتالیا نگارش خواهیم کرد.

هزینه تحصیل معماری در ایتالیا و شهریه سالانه دانشگاه های دولتی ایتالیا بین 500 الی 3000 یورو در سال می تواند متغیر باشد. این در حالی است که هزینه تحصیل در ایتالیا رشته معماری سالانه در دانشگاه های خصوصی این کشور  بین 7000 الی 25000 یورو است.

شرایط بورسیه معماری در ایتالیا

دانشجویانی که تمایل به تحصیل رایگان معماری در ایتالیا دارند می توانند از بورسیه های تحصیلی ایتالیا بهره مند شوند. به طور کلی بورسیه های تحصیلی در ایتالیا بین 2000 الی 5200 یورو در سال متفاوت است. اما برای بهره مندی از این بورسیه، مدارک و شرایطی وجود دارد که در ابتدا متقاضیان می بایست مراحل خاصی را دنبال کنند تا از شرایط بورسیه معماری در ایتالیا بهره مند شوند.

 • بورسیه DSU: به طور کلی باید گفت این بورسیه شامل دانشجویانی می شود که از رتبه های علمی برتر برخودار باشند. البته دانشجویانی که وضعیت مالی آنها مساعد نیست می توانند با اعلام شرایط خود از این بورسیه نیز استفاده کنند.
 • بورسیه دانشگاه رم ساپیتزا: این بورسیه به ارزش 20 هزار یورو برای دانشجویان مقطع دکتری در رشته معماری می باشد.
 • بورسیه دانشگاه میلان ایتالیا: بورسیه این دانشگاه در رشته معماری شامل 5 هزار یورو جهت پوشش شهریه دانشجویان می باشد.

تحصیل معماری در ایتالیا به زبان انگلیسی

بسیاری از متقاضیان بر این باور هستند که می توانند برای تحصیل معماری در ایتالیا به زبان انگلیسی در تمامی دانشگاه های این کشور اقدام کنند در حالی که برای تحصیل معماری تنها برخی از دانشگاه های این کشور رشته معماری را به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارائه می دهند. در واقع می توان گفت دانشگاه های پلی تکنیک تورین و میلان نیز در دوره های لیسانس معماری به زبان انگلیسی دانشجو می پذیرند که برای این امر تمامی دانشجویان بین المللی نیز می بایست در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند و در صورت قبولی در آزمون امکان پذیرش را خواهند داشت. بنابراین می توان گفت بیشتر بهترین دانشگاه های ایتالیا تحصیل در رشته معماری را به زبان رسمی این کشور ارائه می دهند جز تعداد معدودی از دانشگاه های بین المللی ایتالیا.

گرایش های رشته معماری در ایتالیا

تحصیل معماری در ایتالیا در مقاطع تحصیلی متفاوت گرایش های مختلفی دارد که دانشجویان بین المللی می توانند به آن تحصیل کنند که این موضوع می تواند به علاقه، تخصص و اهداف فردی شخص انتخاب شود که در این قسمت برخی از گرایش های رشته معماری در ایتالیا را مطرح می نماییم.

 • مهندسی معماری
 • معماری داخلی
 • معماری ساختمان
 • طراحی معماری و تاریخی
 • مهندسی مقاوم سازی ساختمان
 • معماری و طراحی شهری
 • معماری و ساختمان

بهترین دانشگاه های معماری ایتالیا

کشور ایتالیا در بسیاری از موارد اعم از مد، آب و هوا و جاذبه های گردشگری در دنیا شناخته شده می باشد. اما با این حال اغلب معماری منحصر به فرد این کشور سبب شده که سالانه تعداد زیادی از افراد برای دیدن معماری ایتالیا به این کشور سفر کنند. چه بسا به خاطر آن بسیاری از دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا تمایل دارند در این رشته معماری در ایتالیا در بهترین دانشگاه های معماری ایتالیا تحصیلات خود ادامه دهند، به همین جهت در ادامه این قسمت چندین دانشگاه برتر ایتالیا در رشته معماری که به زبان انگلیسی می باشد را معرفی خواهیم کرد.

 • Politecnico di Milano
 • Politecnico di Torino
 • University of Bologna
 • University of Florence
 • Università Iuav di Venezia
 • Sapienza University of Rome
 • Università degli studi Roma Tre
 • University of Naples – Federico II

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا در رشته معماری

بسیاری از دانشجویان بین المللی می توانند رشته معماری در ایتالیا را به زبان انگلیسی تحصیل کنند و ممکن است تا پایان دوره تحصیلی خود یادگیری به همان زبان انگلیسی برای دانشجویان کافی باشد، اما برای حرفه ای شدن در این رشته زبان انگلیسی برای متقاضیان کارآمد و کافی نیست چرا که باید توجه داشت که حدود 30 الی 35 درصد ایتالیایی ها به زبان انگلیسی و یا زبان های خارجی تسلط دارند. بنابراین یکی از شرایط اخذ اقامت ایتالیا یادگیری زبان رسمی آنها می باشد. یادگیری زبان ایتالیایی در فرآیند کاریابی و دریافت پیشنهاد کاری تاثیر بسازیی دارد از این جهت باید گفت که یکی دیگر از شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا در رشته معماری دریافت پیشنهاد شغلی و یا همان جاب آفر است.

در ادامه برای بررسی شرایط و اهراز هویت، ارائه برخی از اسناد اعم از مدرک فارغ التحصیلی از دانشگاه معتبر در ایتالیا، اثبات تمکن مالی و حساب بانکی، آدرس پستی و قرارداد اجاره مسکن نیز الزامی و قابل ارائه به سازمان های مرتبط اعم از اداره کار و اداره مهاجرت می باشد.

بازار کار رشته معماری در ایتالیا

افرادی که به دنبال بازار کار رشته معماری در ایتالیا هستند در ابتدا می بایست به عنوان کارآموز دوره های مرتبط به رشته معماری را در این کشور پست سر بگذارند. البته باید به این موضوع اشاره کرد که این دوره کاراموزی در رشته معماری در ایتالیا امری اجباری نیست. بلکه در فرآیند کاریابی و بهبودی و تسریع در کاریابی به متقاضیان کمک شایانی خواهد کرد. اما برای کار در رشته معماری در کشور ایتالیا نیاز به دریافت مدرک تحصیلی معماری از یک دانشگاه معتبر در این کشور می باشد. در پایان متقاضیان کار در رشته معماری در ایتالیا نیاز به قبولی در آمزون دولتی معماران در ایتالیا را دارند که در مجموع می بایست در 4 آزمون شرکت کنند و در نهایت می توانند در یکی از Ordine Degli Architetti محلی ثبت نام کنند. کشور ایتالیا به عنوان یکی از پر افتخارترین کشورهای دنیا در معماری می باشد اما آیا این موضوع توانسته حامی شغلی مناسبی برای افرادی باشد که پس از تحصیلات خود ر رشته معماری در همان تخصص در ایتالیا وارد بازر کار شوند و یا خیر . جهت پاسخ به این سوال باید نرخ بیکاری در ایتالیا را مورد بررسی قرار داد تا بر حسب شرایط کار و نرخ بیکاری در این کشور وضعیت کار رشته معماری در ایتالیا را مشخص گردد که در ادامه نرخ بیکاری در سال های 2009 – 2021 را در قالب یک جدول در اختیار شما همراهان قرار داده ایم.

نرخ بیکاری ایتالیا- داده های تاریخی

سال

نرخ بیکاری(%)

تغییرات سالانه

2021

9.83

0.67

2020

9.16

-0.79

2019

9.95

-0.66

2018

10.61

-0.60

2017

11.21

-0.48

2016

11.69

-0.21

2015

11.90

-0.78

2014

12.68

0.53

2013

12.15

1.50

2012

10.65

2.29

2011

8.36

0.00

2010

8.36

0.61

2009

7.75

1.03

2008

6.72

0.64

2007

6.08

-0.70

معمارس شهری در ایتالیا

درامد معماری در ایتالیا

مهندس معمارانی که در ایتالیا مشغول به کار و تخصص خود هستند به طور معمول حدود 3390 یورو در ماه درآمد دارند. در واقع می توان گفت کمترین درامد معماری در ایتالیا حدود به 1630 یورو و بالاترین درامد معماری در ایتالیا حدود به 6510 یورو در ماه متغیر است. لازم به ذکر است که میانگین درامد معماری در ایتالیا شامل حقوق ماهانه، مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا نیز می باشد. همچنین باید دقت داشت که دستمزد ها و درامد های معماران در ایتالیا بین مشاغل مختلف معماری به شدت متفاوت است. در ادامه دستمزد و درامد برخی از مشاغل معماری در ایتالیا را مطرح خواهیم کرد. برای اطلاع از مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا مقاله کاملی را برای شما آماده کرده ایم.

عنوان شغلی

میانگین درامد

معمار

4460

طراح معمار

4260

پیش نویس معماری

1800

مدیر معماری

6790

تکنسین معماری

2460

مشاور معماری

6370

دستیار مدیر معماری

6370

مدیر طراحی

6140

طراح داخلی

3820

معمار ناظر

5500

تکنسین نقشه برداری

1690

 

 

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

✅  تحصیل در رشته معماری در ایتالیا چه میزان هزینه دارد؟

بسته به مقطع و دانشگاه های این کشور می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی هزینه تحصیل رشته معماری در ایتالیا در دانشگاه های دولتی بین 500 الی 3000 یورو و در دانشگاه های خصوصی متوسط 12000 یورو در سال است.

✅  آیا امکان تحصیل در رشته معماری در ایتالیا  به زبان انگلیسی می باشد؟

در حال حاضر برخی از دانشگاه ها در ایتالیا رشته معماری را به زبان انگلیسی در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

✅  آیا پس از تحصیل در ایتالیا می توانم درخواست اقامت دهم؟

این موضوع در صورتی امکان پذیر است که به محض اتمام تحصیلات خود موفق به دریافت پیشنهاد کاری شوید و بر اساس آن درخواست اقامت کاری نمایید.

✅  آیا شرایط کار در ایتالیا مناسب است؟

در حال حاضر نرخ بیکاری در ایتالیا حدود به 10 درصد می باشد که در مقایسه با دیگر کشورهای صنعتی اروپایی مانند آلمان، اتریش، سوئد، نروژ و دارنمارک از نرخ بیکاری بالای برخوردار است و این موضوع ممکن است در فرایند کاریابی متقاضیان تاثیر بسزایی داشته باشد.

سخن پایانی

می توان گفت دلایل زیادی برای تحصیل معماری در ایتالیا اعم از هزینه های پایین تحصیل به نسبت کشور هایی مانند انگلستان آمریکا، استرالیا و کانادا وجود دارد که سعی داشتیم در این مقاله به گردآوری موضوع تحصیل معماری در ایتالیا و شرایط بورسیه رشته معماری در ایتالیا بپردازیم و پیرامون آن موضوعات پر اهمیت دیگری چون شرایط آزمون معماری در ایتالیا، شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا در رشته معماری، درامد معماری در ایتالیا و شرایط بازار کار رشته معماری در ایتالیا را مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم چرا که بسیاری از دانشجویان بین المللی در تلاش هستند پس از اتمام تحصیلات خود در کشور مقصد به دنبال کار مرتبط به رشته و تخصص خود باشند و با به کار گرفتن علم و دانش خود در صدد دریافت شغل مورد نظر و تغییر اقامت تحصیلی خود به اقامت کاری هستند. بنابراین اشاره به موضوع شرایط و وضعیت کار پس از تحصیل در رشته معماری در ایتالیا می تواند یکی از موضوعات مهم برای دانشجویان بین المللی باشد. در این مقاله به بررسی شرایط کار پس از تحصیل و نرخ بیکاری در ایتالیا پرداختیم. حال شما عزیزان می توانید با مطالعه مقاله هزینه تحصیل در فرانسه و یا هزینه تحصیل در آلمان و شرایط کار در دیگر کشورهای اروپایی و مقایسه آن با کشور ایتالیا شرایط خود را برای ادامه تحصیل ارزیابی و تحلیل نماید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان