مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

28 آذر 1401 2 نظر

کشور ایتالیا یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در خارج از کشور است. این کشور به دلیل ارائه دوره های مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی  و نیز مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل زندگی، مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد. در این نوشتار قصد داریم که جزئیات مربوط به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را از جمله چگونگی تحصیل در مقاطع گوناگون در ایتالیا، شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در این کشور، تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم، گپ تحصیلی ایتالیا، بورسیه ایتالیا، تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان، هزینه تحصیل در ایتالیا، مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا به طور جامع بررسی نماییم. امید است توانسته باشیم سؤالات شما عزیزان را در خصوص مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و همچنین شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل به طور کامل پاسخ گوییم. شما همراهان گرامی می توانید برای دریافت مشاوره رایگان تلفنی با شماره تلفن های موسسه ملک پور تماس حاصل فرموده و یا فرم تماس را کامل نمایید.

موضوعاتی که در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفته اند:

 • شرایط تحصیل و زندگی در ایتالیا
 •  مهاجرت تحصیلی به ایتالیا جهت تحصیل در مقطع مدارس
 • مهاجرت تحصیلی به ایتالیا جهت تحصیل در مقطع کارشناسی
 • مهاجرت تحصیلی به ایتالیا جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • مهاجرت تحصیلی به ایتالیا جهت تحصیل در مقطع دکتری
 • تحصیل پزشکی در ایتالیا
 • نحوه دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا
 • هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا
 • کار دانشجویی در ایتالیا
 • شرایط اخذ ویزای همراه ایتالیا
 • معرفی دانشگاه های برتر ایتالیا
 • موقعیت کار پس از تحصیل در ایتالیا
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا
 • اخذ اقامت دائم و پاسپورت ایتالیا از طریق تحصیل
 • سوالات متداول راجع به مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل
 • سخن پایانی در باب مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

شرایط تحصیل و زندگی در ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از محبوب ترین و جذاب ترین کشورهای اروپای برای گردشگران و دانشجویان بین المللی است. گنجینه های تاریخی و مکان های باشکوه این کشور همچنان قرن هاست بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند . مکان های تفریحی بسیار زیادی از مناظر پوشیده از برف در شمال گرفته تا فرهنگ دریایی مدیترانه ای گرم در جنوب، همواره مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

 

 • فایل تصویری موسسه ملک پور در زمینه تحصیل در ایتالیا به همراه بورس

 

 • فایل صوتی موسسه ملک پور در زمینه تحصیل در ایتالیا به همراه بورس

 

همچنین ایتالیا مقصد مناسبی برای دانشجوی بین المللیست که به دنبال تحصیل با کیفیتی در سطح جهانی اما مقرون به صرفه همراه با طیف گسترده ای از فعالیت های اجتماعی و اوقات فراغت هستند. اهمیت فرهنگی این کشور به دوران باستان برمی گردد و گذشته در هر گوشه خیابان به یک دانشجوی تاریخ و باستان شناسی خوش آمد می گوید. همچنین امکان دریافت بورسیه ایتالیا در مقاطع مختلف بسیار زیاد و گوناگون برای دانشجویان بین المللی و نیز تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان بر محبوبیت این کشور به عنوان مقصدی برای تحصیل افزوده است. در این مقاله شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل بررسی خواهد شد.

 • رم:

شهر رم پرجمعیت ترین شهر و پایتخت ایتالیا می باشد. جمعیت این شهر حدود 3 میلیون نفر می باشد. شهر رم به دلیل معماری ساختمانی بی نظیر شناخته شده می باشد. این شهر پایتخت امپراطوری رم باستان بوده است که زمانی بر کل اروپا حکم رانی می کردند و این حکم رانی برای قرن ها ادامه داشته است. همچنین جالب است بدانید شما می توانید کوچک ترین کشور دنیا را در رم ببینید یعنی، واتیکان.

 • ونیز:

شهر ونیز یکی از شهرهای زیبای کشور ایتالیا می باشد که از 118 جزیره کوچک تشکیل شده است که از طریق کانال ها از هم جدا شده اند و از طریق پل به هم ارتباط پیدا کرده اند. جالب است بدانید عمق آب در کانال های ونیز به صورت میانگین فقط در حدود 1.5 الی 2 متر عمق دارند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا جهت تحصیل در مقطع مدارس

 تحصیل در ایتالیا مانند اکثر کشورهای اروپایی از سن شش سالگی به صورت اجباری در مدارس آغاز می شود و کودکان تا سن ۱۱ سالگی به تحصیل در مقطع ابتدایی می پردازند. دانش آموزان پس از گذراندن دوره ابتدایی وارد دوره راهنمایی می شوند که از سن ۱۱ تا ۱۴ سالگی ادامه می یابد و دانش آموزان در این مقطع به خواندن دروس تخصصی و عمومی می پردازند. پس از آن وارد دوره دبیرستان شده و آمادگی لازم برای ورود به دانشگاه را در رشته مورد نظر خود کسب می نمایند. هزینه های تحصیل در دوره های مختلف مدارس در ایتالیا برای شهروندان این کشور رایگان بوده و به طور متوسط برای دانش آموزان بین المللی در حدود ۶ تا ۱۳ هزار یورو در سال هزینه دارد. در جدول زیر نام برخی از مدارس معتبر در ایتالیا را مشاهده می فرمایید:

 

شهریه سالانه (یورو)

نام مدرسه

8980

مدرسه بین المللی مودنا

6789

مدرسه بین المللی مونزا

9750

مدرسه بین المللی کاستلی

8000

مدرسه وارسه

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا جهت تحصیل در مقطع کارشناسی

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم برای متقاضیان دوره کارشناسی ایتالیا امکان پذیر است. تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا در حدود ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا نیاز به داشتن مدرک دیپلم ۱۲ ساله و نیز یک نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر در ایتالیا می باشد. در خصوص تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم، متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا برای دریافت ویزای تحصیلی نیاز به ارائه مدرک زبان ایتالیایی در سطح B1  و یا مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس ۶ دارند. تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی رایگان بوده و لازم به ذکر است که برای تحصیل در دوره های لیسانسی که به زبان ایتالیایی برگزار می گردد، سفارت این کشور در ایران کلاس ها و دوره های زبان ایتالیایی را مختص دانشجویان ارائه می دهد. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی ایتالیا، بسته به رشته و دانشگاه در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ یورو می باشد. برای تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا نیاز به قبولی در آزمون IMAT می باشد. شرکت در این آزمون و کسب نمره قبولی برای دریافت پذیرش از اکثر دانشگاه های ایتالیا در رشته پزشکی ضرورت دارد. همچنین لازم به ذکر است که داشتن سن مناسب (حداکثر ۲۲ سال )برای تحصیل در مقطع لیسانس در ایتالیا یکی از ملزومات به شمار می آید. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا مشغول به تحصیل هستند به مدت ۱۰ ساعت در هفته اجازه کار دارند و می توانند بخشی از هزینه های خود را از این طریق تأمین نمایند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا در حدود ۱ الی ۲ سال به طول می انجامد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا در بسیاری از رشته ها به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی ارائه می گردد. دانشجویانی که متقاضی گذراندن دوره فوق لیسانس در کشور ایتالیا هستند می بایست مدرک لیسانس و نیز مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2  و یا مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6.5 ارائه دهند. لازم به ذکر است که تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی رایگان بوده و همین امر بسیاری از دانشجویان بین المللی را به یادگیری زبان ایتالیایی سوق می دهد. از دیگر موارد مهمی که متقاضیان می بایست به آن توجه نمایند داشتن سن مناسب (حداکثر ۳۰ سال ) لازم است. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی این کشور، بسته به رشته و دانشگاه سالانه در حدود ۱۵۰۰۰تا ۳۵۰۰۰ یورو می باشد. همچنین لازم به ذکر است که دانشجویانی که در مقطع فوق لیسانس در ایتالیا مشغول به تحصیل هستند، قانوناً می توانند به مدت ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار باشند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا جهت تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا نیز مانند دیگر کشورها نیاز به داشتن یک سوپروایزر یا استاد راهنما دارد و دانشجویان با ارائه مدرک زبان آیلتس بالای ۷ و مقالات معتبر بین المللی و به طور کلی داشتن یک رزومه آکادمیک و علمی تحقیقاتی قوی قادربه اخذ پذیرش در مقطع دکتری در این کشور می باشند. تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا به مدت ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. دریافت بورسیه و فاند در مقطع دکتری برای دانشجویان امکان پذیر است.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

تحصیل دکترا در ایتالیا

متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا می توانند برای تقویت رزومه خود از محصول تدریس زبان انگلیسی موسسه ملک پور استفاده نمایند. هزینه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های خصوصی در حدود سالانه ۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو می باشد.

انتخاب دفتر مهاجرتی

دوره فوق فشرده آموزش زبان (SIC)

تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا دارای شروطی مانند پرداخت هزینه و شرکت در آزمون ورودی می باشد که در ادامه به شرح جزئیات آن خواهیم پرداخت. دوره های پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می شود و همین امر، نقش مؤثری در جذب دانشجو دارد. متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا بایستی در آزمون ورودی IMAT (International Medical Admission Test) شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت کنند و جز این، نیاز به انجام مصاحبه یا آزمون دیگری ندارند. آزمون IMAT با پرداخت هزینه 130 تا 164 یورو برگزار می شود و در 35 مرکز در جهان برگزار می شود.

در صورت تکمیل ظرفیت یا عدم برگزاری این آزمون در ایران، می توان به مراکز برگزاری این آزمون در دیگر کشورها مراجعه کرد. این آزمون از چهار بخش دانش عمومی (10سؤال)، زیست شناسی (18سؤال)، شیمی (12سؤال) و فیزیک و ریاضی (8 سؤال) تشکیل شده است. شهریه سالیانه و هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی بین 400 تا 4000 یورو در سال برای دانشجویان اروپایی و غیراروپایی متغیر است. متوسط هزینه تحصیل در ایتالیا حدود 1200 یورو در سال است.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

تحصیل پزشکی در ایتالیا

نحوه دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا

یکی از نکات بسیار مهم و جذاب در ارتباط با تحصیل در ایتالیا، امکان دریافت انواع بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان مقاطع مختلف است. در کشور ایتالیا همه ساله بورسیه های تحصیلی فراوانی بر اساس شایستگی و یا بر اساس نیازمندی به دانشجویان ارائه می گردد. این بورسیه ها در انواع گوناگون در دسترس دانشجویان قرار دارد و توسط دولت ایتالیا و یا دانشگاه ها به دانشجویان اعطا می گردد. اکثر این بورسیه ها، هزینه های شهریه را پوشش می دهند و بسیاری از آن ها نیز دانشجو را در تأمین هزینه های خوابگاه، کتابخانه و دیگر هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا یاری می نمایند.

در جدول زیر نام برخی از بورسیه های ایتالیا برای دانشجویان بین المللی را مشاهده می نمایید:

 

نام بورسیه

شرایط

بورسیه DSU

این بورسیه بر اساس نیازمندی دانشجویان با اثبات درآمد خانوادگی کمتر از ۱۰هزار یورو در سال اعطا می گردد. مقدار این بورسیه در حدود ماهانه ۳۰۰-۴۰۰ یورو است.

بورسیه دولتی ایتالیا

این بورسیه تحصیلی از طرف دولت ایتالیا به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های هنر، تاریخ و زبان ایتالیایی اعطا می گردد.

بورسیه دانشگاه ITN

مقدار این بورسیه ۳ تا ۴ هزار یورو بوده و به دانشجویان دکتری با داشتن مقالات و رزومه بسیار قوی تعلق می گیرد.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

بورسیه تحصیلی ایتالیا

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است. تا جایی که این هزینه ها گاهاً با بورسیه هایی که از طرف دولت و یا دانشگاه های ایتالیا به دانشجویان اعطا می گردد به طور کامل پوشش داده می شود. به طور میانگین می توان هزینه های زندگی دانشجویی را ماهانه در حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو تخمین زد. در رابطه با هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف نیز شهریه ها متغیر بوده و هر دانشگاه در هر مقطع و رشته تحصیلی شهریه مخصوص به خود را دارد. به طور کلی برخی از هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا را در جداول زیر مشاهده می فرمایید:

 

مقطع

شهریه حدودی سالیانه

مدرسه

۶۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ یورو

لیسانس

۱۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ یورو

فوق لیسانس

۱۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ یورو

دکتری

۷۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ یورو

 

گزیده ای از هزینه های زندگی در ایتالیا در قالب جدول زیر نمایش داده شده است:

 

کالا یا خدمات

هزینه (یورو)

یک وعده غذا در رستوران

15

یک بطری آب

1. 04

یک لیتر شیر

1. 15

یک کیلوگرم برنج

1. 95

۱۲ عدد تخم مرغ

2. 77

یک کیلوگرم سیب

1. 80

یک کیلوگرم موز

1. 68

یک کیلوگرم سیب زمینی

1. 23

یک کیلوگرم پیاز

1. 30

رفت و آمد ماهانه

35

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

603. 62

اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر

466. 05

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا

کار دانشجویی در ایتالیا

کار دانشجویی در ایتالیا و امکان کار ضمن تحصیل در ایتالیا، دغدغه بسیاری از دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف می باشد. به طور کلی اجازه کار در حین تحصیل برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت در هفته، در مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته و برای دانشجویان دکتری ۳۰ ساعت در هفته در نظر گرفته شده است. دانشجویان قادر خواهند بود بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را با اشتغال به کارهای دانشجویی در این کشور پوشش دهند. هرچند لازم به ذکر است که نرخ بیکاری در کشور ایتالیا به نسبت بالا بوده (10 درصد) و این امر حاکی از آن است که پیدا کردن کار برای دانشجویان در حال تحصیل در این کشور امر دشواری است.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

کار ضمن تحصیل در ایتالیا

شرایط اخذ ویزای همراه ایتالیا

از دیگر مسائل مهمی که دانشجویان قبل از انتخاب یک کشور برای مهاجرت می بایست به آن توجه نمایند چگونگی قوانین برای همراه یا همراهان دانشجو است. در اکثر کشورها ویزای همراه دانشجویی به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجو تعلق می گیرد. اما در خصوص کشور ایتالیا باید توجه داشت که این کشور ویزای همراه به همراهان دانشجو ارائه نمی دهد، بلکه همسر و فرزندان زیر ۱۴ سال دانشجو می توانند از طریق یک ویزای توریستی و حداکثر به مدت ۳ ماه در کنار دانشجو حضور پیدا کنند. البته لازم به ذکر است که در خصوص ارائه مدارک لازم و کسب تأییدیه از اداره مهاجرت کشور ایتالیا می توان این ویزا را تمدید نمود و همچنین آن را به اقامت دائم نیز تبدیل کرد. نکته مهم دیگر در ارتباط با ویزای همراه دانشجویی در ایتالیا این است که این نوع ویزا اجازه کار را به همراه ندارد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای همراه عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی همسر و فرزندان
 • گواهی ازدواج
 • تمکن مالی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • اجاره نامه و یا اثبات محل اسکان

معرفی دانشگاه های برتر ایتالیا

دانشجویان و متقاضیان تحصیل در دانشگاه های ایتالیا قبل از اقدام برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه می بایست به میزان اعتبار دانشگاه و رتبه و رنکینگ دانشگاه های ایتالیا توجه نموده و بر اساس رتبه دانشگاه ها در سطح جهانی، دانشگاه خود را انتخاب نمایند. رنکینگ QSیکی از معتبرترین رتبه بندی ها را در سطح جهانی برای دانشگاه ها در اختیار متقاضیان قرار می دهد. در جدول زیر ۱۰ دانشگاه برتر ایتالیا را در سطح جهانی مشاهده می فرمایید:

 

نام دانشگاه

رتبه جهانی ۲۰۲۱

دانشگاه بولونیا

167

دانشگاه سنت آنا

170

دانشگاه نرماله

181

دانشگاه ساپینزا

201-250

دانشگاه پادوا

251-300

دانشگاه سن رافائل

251-300

دانشگاه ترنتو

301-350

دانشگاه میلان

351-400

دانشگاه میلان بیکوکا

351-400

دانشگاه پلی تکنیک میلان

351-400

اطلاعات کامل در خصوص دانشگاه های برتر ایتالیا را می توانید در مقاله زیر مطالعه نمایید:

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

دانشگاه های ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

مهم‌ترین گام برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، اخذ ویزای تحصیلی این کشور است. دانشجویان پس از اقدام برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر خود در ایتالیا می بایست با داشتن یک برنامه ریزی قوی و طبق زمانبندی مناسب اقدامات لازم برای دریافت ویزا را انجام دهند. همچنین در انجام پروسه دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، توجه به گپ تحصیلی زیر ۳-۴ سال و معدل بالای ۱۵ مورد نیاز است. بنابراین در هنگام انتخاب این کشور به عنوان مقصد تحصیلی بایستی به گپ تحصیلی ایتالیا توجه نمایید. بدیهی است که انجام صفر تا صد پروسه دریافت ویزای تحصیلی نیازمند تخصص و تجربه به خصوص در این زمینه است. لذا توصیه می شود در این مسیر از دانش و تحربه وکلای مهاجرتی استفاده نموده و پروسه اخذ ویزای خود را با ریسک بسیار کمتر پیش ببرید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا عبارتند از:

 • پاسپورت معتبرتحصیل دکترا در اتریش
 • نامه پذیرش تحصیلی
 • فرم درخواست ویزا به صورت تکمیل شده
 • نامه تمکن مالی
 • عکس
 • بیمه نامه
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان
 • نامه اسکان
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک هویتی

باید به این نکته توجه داشت که ممکن است در برخی دانشگاه ها، امکان پذیرش و تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان وجود داشته باشد؛ اما ارائه مدرک زبان جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا الزامی است. هر چند تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان، در تمامی دانشگاه ها نیز میسر نمی باشد و شرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز آن در دانشگاه های مختلف، متفاوت از یکدیگر می باشد.

اخذ اقامت دائم و پاسپورت ایتالیا از طریق تحصیل

می توان گفت هدف اصلی بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، اخذ اقامت دائم و سپس پاسپورت و تابعیت این کشور می باشد. به طور کلی دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی خود در دانشگاه های ایتالیا قادر خواهند بود به مدت ۶ ماه در این کشور مانده و به دنبال کار بگردند. در صورتی که کار مورد نظر خود را پیدا نموده و قرارداد رسمی خود با کارفرما را به تأیید اداره مهاجرت ایتالیا برسانند می توانند اقامت کاری ایتالیا را به دست آورده و پس از ۵ سال کار کردن در این کشور اقامت دائم خود را به دست آورند.

کار در جمهوری چک

سپس می توانند با ارائه شرایط مورد نیاز مانند تسلط به فرهنگ و زبان ایتالیایی، پس از ۲ تا ۳ سال برای اخذ پاسپورت و تابعیت درخواست دهند. اما نکته مهم و قابل ذکر این است که با توجه به نرخ بالای بیکاری در این کشور، یافتن کار پس از تحصیل در ایتالیا برای فارغ التحصیلان امری دشوار است و توصیه می شود دانشجویان متقاضی دریافت اقامت دائم و پاسپورت برای تحصیل در کشورهایی نظیر آلمان، اسپانیا، فنلاند و... اقدام نمایند.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

پاسپورت ایتالیا


سوالات متداول راجع به مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

✅آیا تحصیل رایگان در ایتالیا امکان پذیر است؟

بله تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی رایگان بوده و همچنین برای دوره های انگلیسی نیز دریافت بورسیه تحصیلی امکان پذیر است.

✅هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا چقدر است؟

به طور میانگین می توان هزینه های زندگی دانشجویی را ماهانه در حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو تخمین زد.

✅مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا چیست؟

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا آیلتس ۶ و یا B1 ایتالیایی و برای مقطع کارشناسی ارشد آیلتس 6.5 و B2 ایتالیایی می باشد.

✅هزینه تحصیل در مقاطع مختلف در ایتالیا چقدر است؟

به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های غیررایگان ایتالیا بسته به مقطع، رشته و دانشگاه در حدود ۱۰۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ یورو به صورت سالانه تخمین زده می شود. همچنین امکان تحصیل رایگان در این کشور و یا دریافت بورسیه های مختلف نیز وجود دارد.


_____________سخن پایانی در باب مهاجرت تحصیلی به ایتالیا_____________

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل، جزئیات مربوط به ویزای تحصیلی ایتالیا و همچنین شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل به طور کامل در این نوشتار مورد بررسی قرار گرفت. همانگونه که گفته شد تحصیل به زبان ایتالیایی در این کشور برای مقاطع مختلف رایگان بوده و این کشور حتی برای دانشجویان بین المللی که دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی را انتخاب می کنند، بورسیه های فراوانی را در نظر گرفته است. همین امر موجب شده است که بسیاری از دانشجویان بین المللی برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا اقدام نمایند. اما نکته مهم و قابل بررسی در خصوص نحوه دریافت اقامت کاری پس از تحصیل در این کشور، وجود نرخ بالای بیکاری در ایتالیاست که این موضوع می بایست مورد توجه افرادی قرار گیرد که قصد اقامت پس از تحصیل در ایتالیا را دارند. امید است توانسته باشیم سؤالات شما عزیزان را در خصوص مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، هزینه تحصیل در ایتالیا، مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا و جزئیات مربوط به آن پاسخ گوییم. شما همراهان گرامی می توانید برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان با شماره تلفن های موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و یا با تکمیل فرم تماس، از تخصص و تجربه کارشناسان مهاجرت بهره مند گردید. همچنین می توانید سؤالات خود را در پایان این مقاله مطرح نمایید تا کارشناسان موسسه در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

امتیاز 5 از 5 ( 16 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
زانیار زاهد
سلام ممتونم که مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل را واسمون انجام میدهید آیا با مهاحرت به ایتالیا از طریق تحصیل میتوانم به اقامت دائم این کشور برسم؟ آیا پاسپورت هم میدن؟ وضعیت همراه چگونه است؟ با مدرک زبان انگلیسی میتوان برای مقطع فوق لیسانس اقدام کرد؟ دانشگاه انگلیسی زبان دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی کشور ایتالیا در مقطع فوق لیسانس دانشگاه هایی دارد که به زبان انگلیسی کورس ارائه می دهند. با تحصیل ابتدا اقامت دریافت می کنید که یک فرصت مناسب برای آشنایی با فرهنگ و کسب و کار آن کشور است که شانس شما را برای کاریابی افزایش می دهد. در کشورهای اروپایی اگر 4 تا 5 سال کارکنید و بیمه مالیات پرداخت نمایید می توانید درخواست اقامت دائم و سپس پاسپورت نمایید. موفق باشید.