اقامت ایتالیا

1 آبان 1401 19 نظر

راه ها و شرایط مهاجرت به ایتالیا و طرق مختلف اخذ اقامت و تابعیت کشور ایتالیا در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. در وبسایت ها و کانال های تلگرامی ما سوال های مختلفی در خصوص اقامت در ایتالیا و روش های مختلف مهاجرت به آن پرسیده شده است. سوال هایی از قبیل اینکه آیا اقامت ایتالیا از طریق کار برای ما ایرانی ها مفتوح می باشد؟ طرق مختلف مهاجرت و مطمئن ترین راه اخذ اقامت ایتالیا چه راهی می باشد؟ آیا به واسطه تحصیل و کار در کشور ایتالیا می توان به اقامت و در نهایت پاسپورت ایتالیا دست یافت؟ با توجه به اینکه کشور ایتالیا به واسطه مطرح بودن فوتبال این کشور در سطح دنیا و همچنین دارا بودن ستاره های مختلف و محبوب برای ما ایرانی ها و همچنین در صنعت اتومبیل سازی دارای برند فراری می باشد. برای ما ایرانی ها کشور محبوبی به حساب می آید. همچنین سوال های متعدد شما ما را بر آن داشت تا در این نوشتار علمی به طور خلاصه و تفصیلی به راه های مختلف مهاجرت و اخذ اقامت ایتالیا بپردازیم، امیدواریم با مطالعه این مقاله به جواب پرسش های خود دست یابید. همچنین می توانید در خصوص بررسی شرایط عمومی خود بصورت رایگان در مورد مهاجرت و اخذ اقامت ایتالیا با موسسه ملک پور از سراسر دنیا تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان کارشناسان و وکلای مهاجرت ما بهره مند شوید. مقاله بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط موسسه ملک پور و پرسش از وکلای محلی همکار ایتالیا و همچنین بررسی سایت های دولتی تدوین شده است.

ویدیو موسسه MIE در مورد خودحمایتی یا تمکن مالی ایتالیا


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

اقامت ایتالیا

آشنایی با کشور ایتالیا برای اقامت از روش های مختلف

اقامت کشور ایتالیا با توجه به محبوبیت این کشور در بین ما ایرانی ها به واسطه فوتبال این کشور مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد. آشنایی با شرایط عمومی این کشور و روش های مختلف مهاجرت به آن می تواند بسیار تعیین کننده برای اخذ اقامت ایتالیا و در نهایت پاسپورت ایتالیا باشد. کشور ایتالیا در جنوب قاره اروپا و وسط دریای مدیترانه واقع شده است. ایتالیا با کشورهایی همچون فرانسه، سوئیس، اتریش، اسلوونی، سان مارینو و شهر واتیکان هم مرز می باشد. کشور ایتالیا بیش از 61 میلیون نفر جمعیت دارد که از این حیث چهارمین کشور پر جمعیت در اتحادیه اروپا است. نرخ بیکاری کشور ایتالیا در ماه نوامبر 2019 عدد 9.8 درصد ثبت شده است که نسبت به کشورهای تراز اول اروپایی که عموماً نرخ بیکاری زیر 5 درصد دارند عدد بالایی است. به واسطه همین شرایط نامناسب اقتصادی و وجود باند های مختلف سیاسی و اقتصادی در این کشور سالانه مردم زیادی از ایتالیا به کشور های تراز اول و امن اروپایی مثل آلمان، اتریش و موناکو مهاجرت می کنند. ما در مقاله ذیل به تمام راه های مهاجرت و اخذ اقامت ایتالیا می پردازیم. این مقاله توسط کارشناسان ارشد و وکلای مجرب موسسه ملک پور تهیه شده است و کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیر اخلاقی و خلاف شرع و قانون می باشد.

شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری از راه های مختلف

اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در ایتالیا با توجه به وجود باند های مختلف سیاسی و اقتصادی در این کشور که یکی از دلایل نرخ بیکاری بالا و اقتصاد ضعیف این کشور نسبت به کشور های تراز اول اروپایی می باشد چندان طرفدار ندارد. برای اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری می توان از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی و خرید اوراق قرضه دولتی اقدام کرد. درخصوص ثبت شرکت و یا کارآفرینی در ایتالیا شما باید یک طرح تجاری قوی که مورد تائید اداره بازرگانی ایتالیا قرار بگیرد باشید. در این طرح تجاری شما میزان سود دهی، اشتغال و میزان منافعی را که می توانید وارد جامعه ایتالیا نمایید را مشخص کنید. حداقل سرمایه گذاری در این روش 50.000 یورو می باشد. در خصوص اخذ اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در اوراق قرضه دولتی شما حداقل باید مبلغ 2.000.000 یورو اقدام به خرید سهام نمایید. در این روش ابتدا یک اقامت 2 ساله صادر می شود که متقاضی می تواند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز اقدام نماید. در خصوص دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری توصیه می شود قبل از هر اقدامی تحقیق کرده و آن را با سرمایه گذاری در کشورهایی چون اتریش مقایسه نمایید و با آگاهی کامل نسبت به آن اقدام نمایید. با توجه به شرایط عمومی کشور ایتالیا و همچنین هزینه های بسیار بالای سرمایه گذاری در این کشور شما می توانید با مبالغی بسیار کمتر از 2.000.000 میلیون یورو اقدام به سرمایه گذاری در کشور اتریش نمایید.

اقامت دائم ایتالیا با ثبت شرکت

برای کسب اقامت دائم ایتالیا با ثبت شرکت می توان از طریق ثبت الکترونیکی و یا درخواست ثبت شرکت به صورت حضوری و مراجعه مستقیم به اسناد رسمی آن شرکت را به ثبت رساند. برای این که بتوانید ثبت شرکت در ایتالیا داشته باشید باید مدارک مورد نیاز را ضمیمه کنید که این مدارک عبارتند از:

 • درخواست فرم ثبت نامه شرکت مادر
 • اساسنامه شرکت
 • فهرست اعضا و نشانی کامل سهامداران
 • مدارک دال بر پرداخت مالیات و بیمه های مربوطه
 • مدارک دال بر پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

علاوه بر مدارک فوق در روش الکترونیکی باید درخواست الکترونیکی از طریق پرتال اتاق بازرگانی انجام شود. ثبت شرکت در ایتالیا از روش‌های زیر می تواند صورت بگیرد:

 •  روش اول ثبت شرکت با مسئولیت های محدود: این روش شما باید مینیمم ده هزار یورو برای تاسیس شرکت داشته باشید که بدیهی است سهامداران باید بر اساس سهمشان مسئولیت داشته باشند.
 • روش دوم ثبت شرکت از نوع تعاونی: در این نوع لازم است که سهامدار حداقل ۱۲۰ هزار یورو سرمایه اولیه فراهم کنند.
 • روش سوم ثبت شرکت از طریق مشارکت کلی: که در این نوع ثبت شرکت دو نفر شخص حقیقی و شخص حقوقی با یکدیگر فعالیت خود را برای یک شرکت به صورت مشارکتی شروع میکنند
 •  روش چهارم ثبت شرکت با مسئولیت محدود: در این نوع ثبت شرکت یک شرکت اصلی در کشور دیگری وجود دارد که این شرکت زیر مجموعه شرکت اصلی می باشد و مسئولیت های آن محدود می باشد
 • روش پنجم مشارکت محدود به واسطه خرید سهام: در این نسبت به شرکت در واقع سهام یک شرکت خریداری می شود و از طریق خرید سهام شرکت شما می توانید اقامت دائم دریافت نمایید. حداقل سهام سرمایه برای ثبت شرکت ۱۰۰۰۰ هزار یورو می باشد
 • روش ششم ثبت شرکت ایجاد شعبه در ایتالیا: در این روش باید تمامی اسناد و مدارک مربوط به ثبت شرکت از طریق نماینده رسمی شرکت اصلی در یک از دفتر اسناد رسمی در ایتالیا ثبت شود تا بتوانند شعبه آن شرکت را در ایتالیا احداث کنند.

اقامت ایتالیا با خرید ملک

زندگی در ایتالیا و اخذ قامت این کشور را می توان یک رویای دلچسب در بین متقاضیان مهاجرت تلقی کرد. افراد به هر راهی متوصل می شوند تا بتوانند به آرزوی خود که همان اخذ اقامت ایتالیا است برسند. گاهی اشخاص در این راه گمراه شده و از مسیر اصلی خود منحرف می گردند.  بعضی از تقاضیان گمان می کنند که اقامت این کشور از طریق خرید ملک در مشتشان است اما این تفکر کاملا اشتباه است و افراد تنها با دید سرمایه گذاری می توانند اقدام به خرید ملک در ایتالیا کنند و از این طریق، مجوز ماندن در کشور ایتالیا به آنان اعطا نمی گردد. در واقع افراد پس از اخذ اقامت و یا ویزای توریستی است که می توانند در این کشور ملک تنها با هدف سرمایه گذاری، خریداری نمایند.

اقامت ایتالیا از طریق تمکن مالی یا خودحمایتی چگونه است؟

یکی از روش های جذاب و قابل توجه برای مهاجرت به ایتالیا، روش موسوم به خودحمایتی ایتالیا یا تمکن مالی می باشد. متقاضیان اخذ اقامت خودحمایتی ایتالیا باید تمکن مالی مناسب داشته باشند و نشان دهند که نیازی به کار و درآمد از داخل کشور ایتالیا نخواهد داشت. متقاضیان اقامت ایتالیا از طریق تمکن مالی باید ثابت نمایند که درآمد ثابتی به صورت ماهانه در کشور محل اقامتشان دارند. این درآمد باید به صورت غیرفعال و از راه حقوق بازنشستگی، سود ثابت و یا اجاره ملک باشد. متقاضی باید نشان دهد که سالانه حدود ۳۱ هزار یورو درآمد بدون نیاز به حضور شخص (Passive) دارد که ماهانه مثلا از اجاره املاکش کسب می نماید. برای فرد اصلی بعلاوه همسر این مبلغ 38 هزار یورو در سال و به ازای هر فرزند مبلغ حدود 6200 یورو بیشتر برای درآمد سالانه خود نشان دهد. از سوی دیگرمتقاضی اقامت خودحمایتی ایتالیا باید یک خانه در این کشور اجاره کرده و هزینه ای حداقل سالانه در حدود ۶ هزار تا ۱۲ هزار یورو در سال به نسبت متراژ ملک پرداخت نماید. شایان ذکر است متقاضی برای اخذ پاسپورت این کشور باید به مدت ده سال در ایتالیا اقامت داشته باشند.

مهاجرت به ایتالیا از طریق خرید ملک

این مقاله را از دست ندهید: مهاجرت به ایتالیا از طریق خرید ملک

در این مقاله ما جوانب مهاجرت به ایتالیا از طریق خرید ملک را به شما خواهیم آموخت.

گرفتن اقامت ایتالیا از طریق کار

اقامت ایتالیا از طریق کار در صورت موفق شدن در این امر می تواند یکی از راه های مطمئن مهاجرت به این کشور باشد. اما واقعیت امر این است که به واسطه اقتصاد بیمار و نرخ بیکاری بالا اخذ اقامت کشور ایتالیا از طریق کار نسبت به کشورهای تراز اول و مطرح اروپایی مانند آلمان و اتریش که ویزای جستجوی کار برای متقاضیان کار ارائه می دهند، بسیار دشوار می باشد. نرخ بیکاری کشور ایتالیا بالای 8.5 درصد می باشد که در نمودار ذیل آخرین آمار از نرخ بیکاری این کشور ذکر شده است.

اقامت ایتالیا

برای موفقیت در اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار شما نیازمند به یک پیشنهاد شغلی معتبر (job offer) می باشید. پیسنهاد شغلی بدین ترتیب است که ابتدا باید یک کارفرمای ایتالیایی دارای شغل می باشد، اجازه کار دریافت نمایید. کارفرما با اتخاذ تدابیر اولیه از اداره اشتغال و کاریابی شهر یا استانی که قرار دارد، ادقام به درخواست نماید. برای اینکه یک خارجی موفق به دریافت مجوز کار در ایتالیا و اخذ اقامت ایتالیا گردد، کارفرما باید بتواند ثابت بکند که ساکنان ایتالیایی واجد شرایط برای پر کردن موقعیت شغلی نیستند. اگر کارفرما موفق به این موضوع شود می تواند برای شما دعوتنامه رسمی ارسال نمایند که عموماً در عمل کار بسیار دشواری می باشد. با تهیه محصول زیر می توانید شخصاً نسبت به اخذ ویزای کار در کشورهای مطرح اروپایی، کانادا و استرالیا اقدام نمایید و اطلاعات کاملی در باب کاریابی در خارج از کشور، نحوه ارسال رزومه کاری و اخذ پیشنهاد کاری بدست آورید.

کار در جمهوری چک

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار به قرار ذیل می باشد:

 • گذرنامه معتبرتحصیل دکترا در اتریش
 • اثبات اقامت فیزیکی در قضیه کنسولگری
 • یکی از عکس های شش ماه اخیر که 1.77 اینچ با 1.27 اینچ(تمام رخ)، به سمت راست بالا از فرم درخواست شینگن
 • یک فرم درخواست ویزای اقامت طولانی مدت(معمولا در وب سایت کنسولگری مربوطه در دسترس است)
 • مدارک و سوابق تحصیلی مرتبط و معتبر
 • داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر

پیشنهاد می شود درخصوص اطلاعات بیشتر و همچنین مقایسه اقامت کشور ایتالیا از طریق کار که نیازمند پیشنهاد شغلی می باشد و عملا به دلایلی که ذکر شد بسیار دشوار می باشد را با مهاجرت به اتریش از طریق کار که دارای ویزای جستجوی کار می باشد و شما با این ویزا یک فرصت استثنایی 6 ماهه دارید تا در کشور اتریش که نرخ بیکاری زیر 4 درصد دارد، به دنبال کار بگردید.

اقامت ایتالیا از طریق تحصیل و نحوه تبدیل به اقامت دائم

اقامت ایتالیا از طریق تحصیل باتوجه به دانشگاه های عموماً ارزان ایتالیا و همچنین بورس های استانی این کشور دارای طرفداران زیادی می باشد. اقامتاز طریق تحصیل مستلزم اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و همچنین ویزای دانشجویی می باشد. برای موفقیت در این امر عموم دانشگاه های معتبر ایتالیا نیازمند مدرک زبان انگلیسی با نمره 6 تا 6.5 برای مقاطع و دانشگاه های مختلف می باشند. عموم دانشگاه های ایتالیا در مقطع لیسان دوره های تحصیلی را به زبان ایتالیایی برگزار می کنند هر چند دانشگاه های خصوصی هم هستند که تحصیل در آنها به زبان انگلیسی می باشد. عموم هزینه تحصیل در ایتالیا بسته به رشته و دانشگاه از 2.000 هزار یورو در سال تا بالای 20.000 هزار یورو در برخی از رشته ها مانند پزشکی می باشد.

گرفتن اقامت  کشور ایتالیا از طریق تحصیل در ایتالیا با توجه به ارزان بودن این کشور و داشتن بورس های استانی چندان که تبلیغ می شود کار آسانی نمی باشد. از آنجایی که کشور ایتالیا دارای نرخ بیکاری بالایی می باشد و زمانی دانشجویان می توانند موفق به اخذ اقامت ایتالیا گردند که دارای شغل تمام وقت باشند که در عمل این کار بسیار سخت بوده و آمار دانشجویایی که موفق به دریافت کار ضمن و بعد از تحصیل شده اند بسیار پایین می باشد. و عموم دانشجویان باید از یک پشتوانه مالی مناسبی برخوردار باشند. بنابراین برای موفقیت در امر مهاجرت و اخذ اقامت ایتالیا توصیه می شود شرایط تحصیل در کشورهای مختلف اروپایی اعم از دانمارک، هلند، اتریش، جمهوری چک و کانادا که دارای دوره های تحصیلی همراه با کار می باشند و بعد از تحصیل به دانشجو فرصت کاریابی می دهند را مقایسه نمایید. شما عزیران می توانید در این خصوص به مقالات زیر مراجعه نمایید.

اقامت دائم ایتالیا بعد از تحصیل

همان گونه که مستحضر هستید کشور ایتالیا کشوری است با فرهنگ دیرینه و دارای جاذبه های گردشگری و آثار باستانی فوق العاده که بسیاری از علاقه مندات به تاریخ و باستان شناسی را از جای جای دنیا به خود جذب می کند از این رو دانشجویان بسیار نیز علاقه به تحصیل در این کشور دارند تا بتواند از مزایای زندگی در این کشور بهره مند گردند و اقامت دائم ایتالیا بعد از تحصیل را به دست آورند. اینکه چگونه می توان به اقامت دائم بعد از تحصیل دست یافت به صورت تیتر وار به شما برای شما بیان می کنیم:

 • اقامت بعد از تحصیل از طریق ادامه تحصیل دادن در مقاطع بالاتر
 • اقامت یکساله بعد از تحصیل با هدف جستجوی کار
 • اقامت از طریق کاریابی در کشور ایتالیا
 • دریافت اقامت دائم از طریق ازدواج
 • به دست آوردن اقامت دائم از روش سرمایه گذاری
 • کسب اقامت دائم از طریق پناهندگی در این کشور

 این روش ها تمامی روش های می باشد که از طریق آنها می توان به اقامت دائم پس از تحصیل در این کشور دست یافت.

اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

اقامت ایتالیا از طریق ازدواج یکی از راه های مفتح کسب اقامت این کشور می باشد که دارای شرایط و ضوابط عمومی می باشد که اگر رعایت شود می تواند منجر به اخذ اقامت ایتالیا و در نهایت پاسپورت این کشور شود. در خصوص اخذ اقامت از طریق ازدواج ابتدای امر باید تواجه داشته باسید که ازدواج با یک فرد ایتالیایی که دارای تابعیت است دارای آثار اقامتی است. در این باره متقاضی اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج ابتدا باید آثار عقد نکاح و ازدواج را در کشور ایران و همینطور کشور ایتالیا مطالعه نماید و نسبت به آن آگاه باشد. توجه داشته باشید به ازدواج های صوری هیچگونه اقامتی داده نمی شود و گاهاً دارای صدمات روحی جبران ناپذیری نیز می باشد. در اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج ابتدا یک اقامت موقت صادر می شود و پس از گذشت آن اگر همسر ایتالیایی اسپانسر فرد شود، متقاضی می تواند اقدام به اخذ اقامت دائم و در نهایت پاسپورت ایتالیا گردد.

اقامت ایتالیا و اخذ تابعیت از طریق تولد

در خصوص اقامت ایتالیا و اخذ تابعیت آن از طریق تولد ابتدای امر توجه داشته باشید که کشورها از دو اصل خون و خاک پیروی می نمایند. اصل خاک عنوان می دارد که نوزادانی که به واسطه تولد در خاک یک کشوری اعم از هوایی و دریایی تابعت ان کشور را اخذ می نمایند. عموم کشورهای بزرگی که از قاعده خاک پیروی می کنند عبارتند از کانادا، آمریکا و برزیل. قاعده خون عنوان می دارد که نوزاد متولد شده به واسطه تولد از پدر یا مادر تابعیت به وی تحمیل می گردد. در حال حاضر اکثر کشور های دنیا از قاعده خون پیروی می کنند و تابعیت اصلی به واسطه پدر یا مادر به فرزند تحمیل می گردد. کشور ایتالیا نیز از قاعده خون پیروی می کند و صرف تولد فرزند در خاک ایتالیا در ابتدای امر هیچگونه آثار اقامتی ندارد.

اقامت ایتالیا از طریق پناهندگی

اقامت از طریق پناهندگی یکی از اشتباه ترین و غلط ترین راه های ممکن مهاجرت به این کشور می باشد.

در ابتدای امر لازم به ذکر ایت که موسسه ملک پور هیچگونه خدمات و مشاوره ای در خصوص پناهندگی و اخذ اقامت ایتالیا از این روش ندارد و صرفاً جهت آگاهی شما سروران عزیر از خطرات آن به نکات ذیل اشاره می کند.

پناهندگی ایتالیا یکی از غلط ترین راه های مهاجرت می باشد که عموم افراد بدون آگاهی از خطرات آن برای کسب یک زندگی ایده آل برای خود و خانوده شان اقدام به آن می کنند.

ویدیو موسسه MIE در مورد مشکلات پناهندگی


اخذ اقامت ایتالیا از طریق پناهندگی عموماً از طرق غیر قانونی و خطرناک و به همراه قاچاقچی ها صورت می پذیرد. کشور ایتالیا با توجه به اینکه امضاء کننده کنوانسیون ژنو (کنوانسیون پناهندگی) 1951 می باشد و به مفاد آن پایبند است اما دارای شرایط مطلوبی نمی باشد. متاسفانه خیلی از افراد به دروغو تحت تاثیر افراد سودجو اقدام به مهاجرت و اخذ اقامت ایتالیا می نمایند. طبق تعریف کنوانسیون پناهندگی، پناهنده به کسی اطلاق می شود که بنا بر یک دلیل و ترس واقعی اعم از نژاد، مذهب، جنسیت، عضویت در گروه های اجتماعی خاص و وقوع جنگ های تحمیلی مورد آزار، اذیت و شکنجه شدید در کشور خود هستند و به واسطه ترس از دست دادن جان نمی توانند به کشور خود باز گردند. متاسفانه خیلی افراد فکر می کنند بدون دلیل و مدارک مستند می توانند با ذکر دروغ موفق به اخذ اقامت ایتالیا از طریق پناهندگی شوند. در حال حاضر طبق آخرین آمارهای سال 2018 تنها 6.5 درصد از درخواست های پناهندگی ایتالیا مورد قبول واقع شده است. از طرف دیگر باتوجه به اینکه پروسه بررسی و دریافت جواب نهایی پرونده های پناهندگی بین 1.5 تا 2 سال به طول می انجامد و متقاضی در این مدت باید در کمپ های پناهندگی ایتالیا اقامت گزیند به واسطه شرایط نامساعد کمپ ها سلامتی و جان اکثر متقاضیان در خطر می باشد. دلیل این امر این است که عموم مهاجران کشور ایتالیا از آفریقا می باشند که به دلیل فقر، بیماری های واگیردار عفونی و شرایط نامساعد اقتصادی اقدام به فرار و اخذ اقامت ایتالیا نموده اند و در همین کمپ های پناهندگی اقامت می گزینند. که شرایط عمومی کمپ ها را بسیار نا مطلوب کرده است. توصیه می شود در خصوص دریافت اقامت و موفقیت در امر مهاجرت قبل از هر اقدامی در خصوص آن تحقیق کرده و از راه های قانونی اقدام به مهاجرت نمایید. شما عزیزان می توانید برای انتخاب بهترین مسیر مهاجرت از ویدئوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت که توسط آقای استاد ملک پور تهیه و تدوین شده است استفاده نمایید. در نمودار ذیل که تعداد پناهندگان مستقر در ایتالیا را نشان می دهد.

نمودار پناهندگان ایتالیا2022

شرایط اقامت خانوادگی در ایتالیا

شرایط اقامت خانوادگی در ایتالیا به این صورت است که متقاضیان باید مدارک و ادله کافی برای اقامت خود و خانواده به سفارتخانه این کشور ارائه دهند از جمله مدارکی که باید به سفارت خانه ارائه داد عبارتند از:

 • مدارکی که نشان دهنده شرایط مالی و زندگی خوب برای همه اعضای خانواده باشد
 • مدارکی که نشان دهنده داشتن درآمد کافی برای زندگی مناسب همه اعضای خانواده باشد
 • بیمه درمانی برای تمام اعضا خانواده

لازم به ذکر است یکی از روشهای دریافت اقامت خانوادگی در ایتالیا ویزای الحاق خانواده می باشد زیرا این روش یکی از روش های مجازی می باشد که کشور ایتالیا به شهروندان خارجی خود، که از کشور های خارج از اتحادیه اروپا به این کشور مهاجرت کرده اند می دهند. در این روش، شخصی که در کشور ایتالیا زندگی می کند باید درخواست اقامت و الحاق خانوادگی را ثبت کند تا درصورت پذیرش اعضای خانواده بتوانند به او ملحق شوند

هزینه اقامت ایتالیا در راه های مختلف مهاجرتی

ایتالیا کشوری زیبا مدرن و عضو اتحادیه اروپاست که هزینه زندگی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای مدرن و پیشرفته اروپایی که عضو شینگن می باشند بسیار پایین تر می باشد به طور کلی هزینه زندگی در ایتالیا به سبک زندگی شما بستگی دارد به عبارتی اینکه شما علاقه دارید در زمان اقامت ایتالیا از چه امکانات و چه نوع سبک زندگی برخوردار می باشید، در کدام شهر قصد اقامت دارید، و مسکن و خورد و خوراک شما چگونه است بر روی هزینه های زندگی شما تاثیر مستقیم دارد.

به طور کلی می توان گفت هزینه های اولیه اقامت شامل این موارد است:

 • هزینه اولیه اخد ویزا
 • میزان تمکن مالی که باید به سفارت این کشور ثابت کنید
 • هزینه اجاره مسکن یا خوابگاه یا اتاق در هتل
 • هزینه های جاری زندگی

در این بخش از مقاله قصد داریم انواع ویزای ایتالیا و هزینه های دریافت این ویزا را در اختیار  شما عزیزان قرار دهیم.

انواع ویزای ایتالیا

هزینه دریافت ویزا

ویزای تحصیلی

50 یورو

ویزای کاری

116 یورو

ویزای توریسیتی

85 یورو

ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

حداقل250.000 یورو

 

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه های زندگی در ایتالیا بسیار تعیین کننده و مهم در خصوص تصمیم گیری های مالی می باشد. عموم هزینه های زندگی بستگی به نوع و سبک زندگی افراد بستگی دارد. عموم هزینه های مهم  و تعیین کننده هزینه های مسکن در ایتالیا می باشد که در شهر های یزگ و مرکز آن بسیار بیشتر از شهر های کوچک می باشد. در جدول ذیل به عموم هزینه مهم زندگی و اقامت ایتالیا اشاره شده است.

اقلام/آیتم ها

هزینه بر حسب یورو

بلیط یک طرفه (حمل و نقل عمومی)

۱٫۵

تاکسی (یک کیلومتر)

۱٫۵

گازوئیل (یک لیتر)

۱٫۵۴

هزینه باشگاه (ماهیانه)

۴۷٫۰۵

هزینه انرژی (آب، برق و … )

۱۴۳٫۷۹

غذا در رستوران معمولی

۱۵

غذا در رستوران معمولی

۱

شیر (یک لیتری)

۱٫۱۱

برنج (یک کیلو)

۱٫۹۶

نان سفید (۵۰۰ گرم)

۱٫۵۱

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

۵۹۴

اجاره آپارتمان یک خوابه در اطراف شهر

۴۴۸

خرید آپارتمان در مرکز شهر (متر)

۳۴۵۵

خرید آپارتمان در اطراف شهر (متر)

۲۱۰۵

اینترنت

۲۸

۱۲ عدد تخم مرغ

۲٫۵۷

یک کیلو سیب

۱٫۸۳

یک کیلو گوجه فرنگی

۱٫۸۷

یک کیلو سیب زمینی

۱٫۱۸

کاپوچینو

۱٫۳۴

شرایط اخذ تابعیت و اقامت دائم ایتالیا

دریافت اقامت از طرق مختلفی که در بالا به آنها اشاره شد قابل دست یابی می باشد. نکته قابل توجه این است که در تمام راه های مختلف مهاجرت به ایتالیا اعم از کار، تحصیل، سرمایه گذاری و... ابتدا اقامت ایتایلا به طور موقت صادر می شود و اخذ تابعیت یا پاسپورت ایتالیا دارای شرایط و ضوابطی می باشد که پس از طی آن متقاضی می تواند موفق به اخذ تابعیت یا پاسپورت ایتالیا شود. جهت بالا بردن اطلاعات شما عزیزان در باب مهاجرت و اقامت، موسسه ملک پور ویدئوی راهنمای گام به گام اخذ اقامت را با تدریس استاد ملک پور تهیه کرده و در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

واقعیت امر این است تابعیت اصلی از طریق تولد از یک پدر یا مادر ایتالیایی به فرزند تحمیل می گردد. از طریق ازدواج زمانیکه از زندگی مشترک افراد حداقل 3 سال گذشته و با توجه به قانونی که در 4 دسامبر 2018 تصویب شده است، متقاضی زبان ایتالیایی را در سطح B1 مسلط باشد می تواند ادقام به تابعیت و اخذ پاسپورت ایتالیا نماید. متقاضیانی که دارای اقامت این کشور می باشند از طریق طبیعی شدن یا سازگارپذیری نیز می توانند موفق به دریافت تابعیت و شهروندی ایتالیا نمایند. متقاضیانی که از طریق تحصیل اقدام به اخذ اقامت ایتالیا می نمایند بعد از 10 سال می توانند درخواست شهروندی ایتالیا نمایند. 

انتخاب دفتر مهاجرتی

مزایای اقامت دائم ایتالیا

امکانات بیشمار در همه زمینه ها و شرایط مناسب زندگی، کشور ایتالیا را تبدیل به یکی از مقاصد پرتکرار مهاجران کرده است. هرشخصی برای تصمیم به مهاجرت و زندگی در چکمه نقشه جغرافیا، دلیل محکمی دارد که وی را راغب به تلاش برای مهیا کردن فرصت و شرایط زندگی در این کشور کرده است. ما نام این دلایل را مزایای اقامت دائم ایتالیا می گذاریم که به یک الی دو مورد ختم نمی شود. برای آشنایی بیشتر افراد با نوع زندگی در کشور ایتالیا، مجموعه ای از شرایط مطلوب و مزایای زندگی و اخذ اقامت این کشور را جمع آوری کرده ایم که برای آشنایی با آنها، بهتر است که در ادامه با ما همراه باشید، مهم ترین مزایای اخذ اقامت دائم ایتالیا به شرح زیر است:

 • کیفیت بالای زندگی
 • ارزان و پایین بودن خرج و مخارج
 • تنوع در غذاهای ایتالیایی
 • منیت اجتماعی
 • آسان بودن راه های مهاجرت و اخذ اقامت ایتالیا
 • تفریحات پرتعداد
 • سستم آموزشی با کیفیت
 • دانشگاه های معتبر
 • مکان افتتاح حساب به راحتی

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب اقامت ایتالیا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول 

روش های اخذ اقامت ایتالیا کدامند؟

مهم ترین راه های اخذ اقامت روش های کار، تحصیل و سرمایه گذاری هستند.

بازار کار در ایتالیا چگونه است؟

با توجه به نرخ بیکاری بالا در این کشور، مهاجرین شانس پایینی برای یافتن کار دارند.

کم هزینه ترین روش برای مهاجرت به کشور ایتالیا کدام است؟

کار در ایتالیا را می توان به عنوان ارزان ترین روش اقامت در ایتالیا معرفی نمود.

آیا برای گرفتن اقامت این کشور نیاز به اخذ وکیل داریم؟

در صورتی که قوانین مهاجرت ایتالیا را به خوبی می شناسید، بدون وکیل نیز می توانید اقدام کنید. هر چند که استفاده از تجربیات وکلای خبره می تواند بسیاری از ریسک ها را کاهش دهد.

شرایط اقامت خانوادگی در ایتالیا چگونه است؟

با ارائه مدارکی دال بر اثبات نسبت فامیلی با شخص ساکن ایتالیا در کنار شرایطی مانند: برخورداری از تمکن مالی آن شخص و...، شرایط اقامت خانوادگی در ایتالیا به وجود خواهد آمد.

سخن پایانی

راه ها و شرایط مهاجرت به ایتالیا و روش های مختلف مهاجرت و اخذ اقامت و در نهایت تابعیت ایتالیا در مقاله حاضر مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. باتوجه به اینکه ایتالیا کشور تقریباً محبوبی در بین ما ایرانی ها می باشد و خیلی از افراد بدون تحقیق و آگاهی اقدام به مهاجرت و اخذ اقامت ایتالیا می نمایند، بر آن شدیم تا پیرامون مهاجرت به ایتالیا و روش های مختلف اخذ اقامت ایتالیا مطالبی را عنوان نماییم. اخذ اقامت ایتالیا از طریق کار، تحصیل، سرمایه گذاری و... به طور خلاصه عنوان شد. با توجه به اینکه عموم افراد برای تغییر کشور، رسیدن به آرامش و شرایط زندگی بهتر اقدام به مهاجرت می نمایند توصیه می شود با توجه به اقتصاد ضعیف و فساد در سیستم اقتصادی و قضایی کشور ایتالیا مهاجرت به این کشور چندان توصیه نمی شود. پیشنهاد می شود قبل از هر اقدامی در خصوص اخذ اقامت  و مهاجرت به این کشور تحقیق کرده و شرایط عمومی کشورها را با توجه به هدف خود با هم مقایسه نمایید و با آگاهی کامل نسبت به آن اقدام نمایید. شما همراهان همیشگی ما می توانید در خصوص مهاجرت و اخذ اقامت ایتالیا و بررسی شرایط عمومی خود با موسسه ملک پور از سراسر دنیا تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان تلفنی وکلا و مشاوران مجرب ما بهره مند شودید. همچنین می توانید در انتهای همین مقاله در قسمت "ثبت پرسش" دیدگاه ها و پرسش های خود را مطرح و در کمترین زمان ممکن به پاسخ های آنها دست یابید.

امتیاز 5 از 5 ( 8 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
سحر میرزایی
سلام وقت شما بخیر. میخواستم بدونم میشه با 700 میلیون سرمایه به وسیله ثبت شرکت اقامت ایتالیا رو گرفت. البته من نمیخوام کارم را در ایران رها کنم و فقط میخوام اونجا یک شرکتی ثبت بکنم و اقامت بگیرم.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کشور ایتالیا به صرف ثبت شرکت اقامت نمی دهد مگر اینکه شما یک بیزینس پلان یا طح تجاری ارائه بدهید که درآن منافع اقتصادی به جامعه ایتالیا برسانید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا درخصوص روشهای سرمایه گذاری که نیاز به شرط حضور و طرح تجاری ندارند بصورت رایگان مشاوره دریافت نمایید. موفق باشید.
ایلیا برزگر
سلام و وقت بخیر طبق تحقیقاتی که بنده داشتم و توی سایتتون هم خوندم، ایتالیا بورسیه های تحصیلی خوبی به دانشجوها ارائه میده. خواستم بدونم من با 25 سال سن، لیسانس هنر، شرکت در 2 تا نمایشگاه شانسی برای بورسیه شدن و دریافت اقامت ایتالیا از طریق تحصیل رو دارم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کشور ایتالیا بورس های مختلفی دارد و بورسیه استانی آن هم خیلی معروف است. بصورت کلی بلی می توانید اقدام نمایید و شرایط پیچیده ای ندارد اما برای اینکه بهتر راهنمایی تان کنیم باید رزومه شما بصورت دقیق بررسی شود. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
mona
salam. mikhastam bedoonam hazine sodoor vizaye tahsili cheghadre?
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب برای صدور ویزای تحصیلی، پرداخت 50 یورو ضروری است.
سروناز
میشه بفرمایید بهترین روش که یه جوون 25 ساله با مدرک لیسانس مکانیک میتونه برای دریافت اقامت این کشور اقدام کرد چه روشی هست؟!
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز اگر در زمینه مکانیک کار کردید و سابقه کار هم دارید می توانید برای دریافت جاب آفر یا پیشنهاد شغلی اقدام کنید. روش دوم هم می تواند تحصیلی باشد البته باید شرایط شما دقیق تر بررسی شود کشورهای مناسب دیگری هم به شما میخوره مثل انگلستان آلمان یا مجارستان و سوئیس. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما بصورت کامل بررسی شود. https://officialmalekpour.net/contact
رکسانا
وقت بخیر ایا برای اینکه ویزای کاریمون صادر بشه هم باید پول بدیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله هزینه صدور ویزای کاری ایتالیا 116 یورو می باشد.
زیبا
با دریافت کار اقامت این کشور میتونیم به کدام کشور ها سفر کنیم؟!
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با دریافت کارت اقامت می توانید به کلیه کشورهای عضو شنگن سفر کنید.
سیما
عرض ادب. اگر ملک بخریم در ایتالیا و چند سال ازش بگذره میشه اقامت این کشور رو بگیریم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب خیر دوست گرامی. خرید ملک در هیچ صورت به تنهایی اقامت کشور ایتالیارو براتون در پی نخواهد داشت.
مونا عاطف
چگونه می توان اقامت خانوادگی در ایتالیا را به دست آورد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام یکی از روش های بسیار معمول جهت دریافت ویزای اقامت خانوادگی ویزای الحاق خانواده می باشد که در صورتی صادر می شود که فرد نشان دهد توانایی مالی مناسبی برای پوشش مالی خانواده خود دارد.
مرتضی
با خرید ملک به ارزش چقدر می‌توان به دریافت اقامت ایتالیا رسید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کشور ایتالیا برنامه ای ندارد که شما با خرید ملک بتوانید اقامت دریافت کنید برای ایتالیا یا باید بسته به شرایط و کیس تان البته خدحمایتی اقدام کنید یا از روش هاس زیر اقدام نمایید 1️⃣ ۲۵۰هزار یورو به صورت استارتاپ 2️⃣ پانصد هزار یورو در شرکت های ایتالیایی سهام بخرید تا ۲ سال بزارید بمونه 3️⃣ ۱ میلیون یورو donate میکنید 4️⃣ ۲ میلیون یورو خرید اوراق قرضه و تا ۲ سال نگه دارید
طاهره سالمی
سلام. برای تحصیل توی ایتالیا شرایط سنی بخصوصی هست؟ چون که بنده 30 سالمه و میخواستم برای مقطع ارشد اپلای کنم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی شرایط سنی وجود دارد معمولا برای ارشد نهایت 27 یا 28 سال مناسب است اگر شما گپ تحصیلی بالایی ندارید و مدرک زبان هم دراید امکان اقدام دارید ولی ریسکش را هم باید در نظر بگیرید.
طاهر منوری
با توجه به محدودیت بودجه 60000یورویی بهتره که دنبال اقامت توی این کشور باشم؟ هزینه ها توی کشور های سطح بالاتر بیشتر نیستن؟ آیا بازم با این بودجه میتونم اقامت بگیرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برا اینکه شما را درست تر راهنمایی نماییم نیازمند به اطلاعاتی مثل سن، مدرک تحصیلی سابقه کار و سطح زبان شما هستیم.
فاطمه سعیدی
سلام چطوری میتونیم به صورت خانوادگی به کشور ایتالیا مهاجرت کنیم؟ من خواهرم ایتالیا تحصیل میکنه میخواستم بدونم میشه از طریق اقامتی که خواهرم داره منم به ایتالیا مهاجرت کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام در صورتی که اقامت موقت یا اقامت دائم داشته باشند و درآمد کافی برای تامین مخارج اعضای خانواده داشته باشند می توانند با ویزای الحاق خانواده برای سایر اعضا دعوت نامه ارسال کنند.
فهیم پور
با سلام من ۳۰ سال سن دارم ،متاهل هستم و لیسانس صنایع دارم شما کدام روش رو برای گرفتن اقامت ایتالیا به لنده پیشنهاد میدین؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز اگر مرتبط به رشته تان سابقه کار داشته باشید بتوانید جاب آفر بگیرید گزینه خوبی است. برای تحصیل ریسک همراه دارد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما دقیق تر برای کشورهایی چون فنلاند، هلند سوئد انگلستان و... بررسی شود.
مینا عباس پور
برای اینکه بتونیم به صورت خانوادگی به ایتالیا مهاجرت کنیم از چه مسیری باید اقدام کنیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام روش الحاق خانواده یکی از مناسب ترین روش ها می باشد که نیازمند این است که یکی از افراد خانواده شما از قبل در این کشور سکونت داشته باشد.
کریمیان
سلام در صورتی که من به همراه خانواده و فرزند ۱۷ سالم از طریق خودحمایتی اقدام کنم شرایط کاری فرزندم به چه صورت خواهد بود؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را درست راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم چون خودحمایتی روشی هست که برای افراد متول جامعه ایت و نیاز به کار کردن ندارند. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما بصورت رایگان بررسی شود.
مهرناز اسدوند
میشه بفرمایید مزیت زندگی در کشور ایتالیا نسبت به بقیه کشور های اروپایی چی هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
مزیت زندگی در ایتالیا نسبت کشور های دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد: ارزان و پایین بودن خرج و مخارج، تنوع در غذاهای ایتالیایی، آسان بودن راه های مهاجرت، وجود تفریحات پرتعداد، امکان افتتاح حساب به راحتی در این کشور
نگار ابوطالبی
هزینه دریافت ویزای توریستی و تحصیلی چقدر هست بغیر از هزینه ویزا برای تحصیل چه هزینه هایی باید داشته باشیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام هزینه ویزای تحصیلی50 یورو و ویزای توریستی85 یورو می باشد برای ویزای تحصیلی علاوه بر این هزینه نیاز است هزینه تحصیل مسکن یا خوابگاه و بیمه دانشجویی و... را پرداخت نمایید و مدارک مربوطه را به سفارت تحویل دهید.
نیکا صمدی
در روش تمکن مالی حداقل مبلغی که برای هر کدوم از اعظا خانواده باید پرداخت بشه چقدره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با درود دوست عزیز متقاضی باید نشان دهد که سالانه حدود ۳۱ هزار یورو درآمد دارد و برای فرد اصلی بعلاوه همسر این مبلغ 38 هزار یورو در سال و به ازای هر فرزند مبلغ حدود 6200 یورو بیشتر برای درآمد سالانه خود باید نشان دهد.
fatemeh
سلام من یه بار برای تحصیل دوره لیسانس برای ایتالیا اقدام کردم بعد 2 ماه ریجکت شدم الان بخوام دوباره برای تحصیل در این کشور اقدام کنم شانس دارم یا شانسم کم شده؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام با توجه به شرایطی که میفرمایید اگر یک بار ریجکت شدید بهتر هست برای کشور های دیگه اقدام کنید تا شانس بالاتری داشته باشید. برای مشاوره دقیق تر حتما با شماره های موسسه تماس حاصل فرمایید.