تحصیل پرستاری در ایتالیا

1 نظر

رشته پرستاری یکی از پرطرفدارترین رشته ها برای تحصیل در ایتالیا است. از آن جایی که همیشه شرایط کاری مناسبی برای این رشته فراهم است و کشورها نیاز به کادر درمان در این زمینه دارند؛ در نتیجه تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل پرستاری در ایتالیا بپردازیم و پاسخ سوالاتی نظیر؛ هزینه تحصیل پرستاری در ایتالیا چه میزان است؟ آیا تحصیل پرستاری در ایتالیا به زبان انگلیسی برای اتباع ایرانی امکان پذیر است؟ شانس دریافت بورسیه پرستاری ایتالیا در چه مقاطعی بالا است؟ و سوالات مشابه دیگر پاسخ دهیم. توجه بفرمایید تمامی اطلاعات موجود در نوشتار پیش رو در خصوص رشته پرستاری در ایتالیا و شرایط کار پرستاری در ایتالیا پس از مشورت با وکلای ایتالیایی و بررسی وب سایت های معتبر دولت و دانشگاه های این کشور در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. چنانچه قصد اقدام برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا یا هر کشور طراز اول دیگری در سطح جهان دارید می بایست از طریق راه های ارتباطی با موسسه تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان و راهنمایی کارشناسان مجموعه در راستای انتخاب بهترین مسیر مهاجرتی برای خود و خانواده محترمتان بهره مند گردید.

تماس با مارشته پرستاری در ایتالیا

شرایط تحصیل پرستاری در ایتالیا چگونه است؟

تحصیل پرستاری برای دانشجویان بین المللی از سرتاسر جهان در تمامی مقاطع تحصیلی در ایتالیا امکان پذیر است و دانشگاه های معتبر این کشور همه ساله پذیرای درصد بالایی از دانشجویان بین المللی در رشته پرستاری در ایتالیا می باشند. البته شرایط تحصیل، آزمون ورودی پرستاری ایتالیا، معیارهای ورود به دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی و همچنی هزینه تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف و برای دانشگاه های مختلف متفاوت خواهد بود. در ادامه به بررسی شرایط تحصیل پرستاری در ایتالیا برای دانشجویان در کارشناسی و ارشد پرستاری در ایتالیا و همچین مقطع دکترا در این رشته خواهیم پرداخت.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم


فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم

تحصیل رشته پرستاری در ایتالیا در مقطع لیسانس

تحصیل پرستاری در ایتالیا در مقطع لیسانس تقریباً در تمام دانشگاه های این کشور به زبان ایتالیایی و به واسطه شرکت در آزمون ورودی امکان پذیر خواهد بود. عموماً هر دانشگاه یک آزمون ورودی جداگانه نیز برگزار خواهد کرد برای شرکت در آزمون ورودی پرستاری ایتالیا حضور فیزیکی فرد در خاک ایتالیا و در دانشگاه مد نظر قاعدتاً الزامی می باشد از آن جایی که اتباع ایرانی در مسیر مهاجرت به ایتالیا و تحصیل پرستاری علاوه بر بخش پذیرش تحصیلی با بخش ویزا نیز رو به رو هستند؛ این نکته را می بایست در نظر بگیرند که صرف شرکت در آزمون دلیلی برای اخذ ویزا از سفارت این کشور نخواهد بود. اما به صورت کلی شرایط تحصیل در مقطع لیسانس به این صورت است که مدرت دوره سه ساله بوده و مدرک زبان در سطح حداقل ب 2 در ایتالیایی را داشته باشند و در کنار داشتن دیپلم و گواهی پایان تحصیلات دوزاده ساله دوره متوسطه بتوانند از سد آزمون ورودی پرستاری ایتالیا در دانشگاه مقصد خود برآیند.

بررسی تحصیل ارشد پرستاری در ایتالیا 

دوره دانشگاهی ارائه شده در این کشور برای تحصیل ارشد پرستاری در ایتالیا دو ساله می باشد و به لحاظ زبان تدریس در دانشگاه ها به نسبت مقطع لیسانس محدودیت کمتری وجود دارد و بسیاری از دانشگاه ها امکان تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی ذر رشته پرستاری را نیز فراهم نموده اند. گرایش های رشته پرستاری در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد بسیار متفاوت هستند از جمله گرایش های رشته پرستاری در این مقطع می توان به؛ تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا در مدیریت مراقبت های اولیه و منطقه ای، کارشناسی ارشد حقوقی و پزشکی قانونی و پرستاری و مامایی، کارشناسی ارشد در مناطق بحرانی و اورژانس بهداشتی، مدیریت بیمارستان، علوم پرستاری و مامایی و ... اشاره نمود که تمامی این گرایش ها نیازمند داشتن مدرک معادل کارشناسی پرستاری مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایتالیا خواهد بود.

پذیرش پرستاری در ایتالیا در مقطع دکترا

در راستای تحصیلات تکمیلی این امکان وجود دارد تا متقاضیان علاقمند به این رشته برای تحصیل پرستاری در ایتالیا در مقطع دکترا نیز اقدام نمایند. در این مقطع دانشگاه ها تضمین می کنند که شما دانش عمیقی در مورد موضوعات پایه و تخصصی پرستاری از پرستاری عمومی، آناتومی انسان، بیوشیمی، پرستاری جامعه، فیزیولوژی، آسیب شناسی عمومی، مراقبت های ویژه، مدیریت مراقبت های بهداشتی، قانون مراقبت های بهداشتی تا بسیاری موارد دیگر کسب می کنید. طول این دوره حداقل سه ساله خواهد بود و بیشتر دوره ها به زبان انگلیسی برگزار می شوند. ظرفیت دانشگاه های پرستاری براب تحصیل دکتری در ایتالیا بسیار محدود است. رزومه علمی و سابقه کاری مناسب، داشتن زبان در بالاترین سطح ممکن (هم انگلیسی و هم ایتالیایی)، مقالات بین المللی ثبت شده و گذراندن مراحل مربوط به انتخاب و اخذ تاییدیه راهنما و مرحله مصاحبه از جمله الزامات دریافت پذیرش در این مقطع می باشد.

زبان تحصیل پرستاری در ایتالیا چیست؟

در خصوص زبان تحصیل پرستاری در ایتالیا باید گفت که مؤسسات آموزش عالی و در واقع دانشگاه ها موظف هستند توانایی زبانی دانشجویان را برای اعطای پذیرش و مجوز برای حضور در کلاس های رشته پرستاری در ایتالیا آزمایش کنند. هر دانشگاه باید آزمون مهارت زبان ایتالیایی را ترتیب دهد که برای همه دوره های مدرک Laurea و Laurea Magistrale a ciclo unico الزامی است. این آزمون ترجیحاً در خارج از دانشگاه و قبل از درخواست ویزا برگزار می‌شود تا بدین ترتیب داشتن گواهی این مهارت در طول درخواست ویزای تحصیلی برای تسریع کارها و کاهش فشار بر داوطلب کمک کننده باشد. نتیجه ارزیابی دانش زبانی باید در درخواست پذیرش پیش از ثبت نام و در نامه نهایی پذیرش دانشگاه تأیید شود. حداقل مدرک زبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی و همچنین ارشد پرستاری در ایتالیا سطح ب 2 می باشد و برای دوره های انگلیسی حداقل آیلتس آکادمیک 6.5 کمترین سطح زبان مورد نیاز دانشگاه ها خواهد بود.

شرایط آزمون ورودی پرستاری ایتالیا

شرایط آزمون ورودی پرستاری ایتالیا برای هر دانشگاه مختص همان دانشگاه خواهد بود. معمولاً دانشگاه ها سالی یک بار آزمون ورودی برای جذب دانشجو در رشته پرستاری در ایتالیا را برگزار می کنند که دانشجو می بایست برای دادن آزمون از قبل از طریق پیگیری و رصد کردن سایت دانشگاه ثبت نام کرده باشد و در زمان مقرر برای آزمون در محل اعلام شده توسط دانشگاه حضور داشته باشد. آزمون ورودی عموماً شامل تمامی دروس اختصاصی من جمله؛ زیست، فیزیک، شیمی، ریاضی و زبان خواهد بود. بعضاً دانشگاه ها سوالات مربوط به حل مسئله و استعدادیابی را نیز ممکن است در میان سوالات آزمون ورودی خود برای تحصیل پرستاری در ایتالیا بگنجانند. در مقاطع بالاتر نیز در کارشناسی ارشد و یا دکترا متقاضیان بین المللی ابتدا می بایست مدرک تحصیلی اسبق خود را معادل سازی نموده و سپس به ادامه تحصیل در این رشته در ایتالیا بپردازند.

هزینه تحصیل پرستاری در ایتالیا

هزینه تحصیل پرستاری در ایتالیا برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی و اقامت ایتالیا به واسطه تحصیل در این رشته را دارند بسیار حائز اهمیت می باشد. به صورت کلی پیشتر هم تاکید نمودیم که هزینه های تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه است. اما در یک نگاه کلی بسته به نوع دانشگاه که وابسته به دولت باشد یا خصوصی هزینه ها متغیر می باشد. هزینه های تحصیل از رنج قیمتی هزار الی پنج یورو در دانشگاه های دولتی و پنج الی بیست هزار یورو را در دانشگاه های خصوصی می توانید برای تحصیل پرستاری در نظر داشته باشید.

 

 

معرفی بورسیه پرستاری ایتالیا

دریافت بورسیه تحصیلی شاید در اکثر کشورهای دنیا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به صورت محدود امکان پذیر باشد اما ایتالیا جزو معدود کشورهایی است که گرفتن بورسیه در آن برای دانشجویان ایرانی خیلی دور از ذهن نمی باشد. در بخش بورسیه پرستاری ایتالیا نیز باید گفت علاوه بر بورسیه های استانی، دانشگاه ها نیز طیف وسیعی از مزایای مالی را برای دانشجویانی که دارای شرایط خاص هستند (شایستگی، شرایط مالی یا شخصی، دانشجویان بین المللی با شرایط خاص) فراهم می کند.

  • دانشگاه پالرمو، همراه با ERSU (سازمان منطقه‌ای برای حق تحصیل)، به دانشجویان بین‌المللی کمک‌های مالی مختلفی ارائه می‌کند که شامل بورسیه تحصیلی، معافیت، کاهش هزینه‌ها و سایر اشکال امتیاز. بورسیه های ERSU بر اساس شایستگی و وضعیت اقتصادی خانواده اعطا می شود. این بورسیه امکاناتی مانند معافیت از شهریه دانشگاه، اقامت از اول اکتبر تا پایان جولای، وعده های غذایی رایگان در غذاخوری های دانشگاه به علاوه برخی کمک های اضافی ممکن را ارائه می دهد.
  • بورسیه های استانی و منطقه ای EDISU، DSU که بسته به موقعیت جغرافیایی سالیانه بازه 4500 الی 5500 یورو را می توانند پشتیبانی کنند.
  • بورسیه بر اساس شایستگی و ویژگی های شاخص دانشجو؛ 6000 الی8000 یورو در سال است. برای دریافت بورسیه های تحصیلی ایتالیا بر اساس شایستگی، متقاضی می بایست در حین تحصیل نمره فارغ التحصیلی و معدل بالایی داشته باشید.

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا در رشته پرستاری

دانشگاه های زیادی رشته پرستاری در ایتالیا را در مقاطع مختلف و گرایش های متفاوت تحصیلی ارائه می دهند. اما بسیاری از افرادی که قصد تحصیل پرستاری در ایتالیا را دارند به دنبال تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور هستند. در ادامه بهترین دانشگاه های پرستاری ایتالیا را می توانید در جدول ذیل مشاهده نمایید.

 

بهترین دانشگاه های پرستاری ایتالیا

Sapienza University of Rome

University of Parma

University of Bologna

University of Messina

University of Firenze

Humanitas University

University of Genova

University of Cattolica

University of Milan

University of Pisa

University of Modena

University of Rome

University of Naples

University of Perugia

University of Palermo

پذیرش پرستاری در ایتالیا در دانشگاه ساپینزا رم

پذیرش پرستاری ایتالیا در دانشگاه ساپینزا رم در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به هر دو زبان برگزار خواهد شد. دوره های تحصیل پرستاری دانشگاه ساپینزا که یکی از معتبرترین دانشگاه های ایتالیا و شاید بتوان گفت مشهورترین دانشگاه های این کشور است در دپارتمان تخصصی علوم بالینی و ادنتوماتولوژی دانشکده پزشکی و جراحی برگزار می شود. کد رسمی برنامه تعیین شده توسط وزارت آموزش و علوم ایتالیا L/SNT1  می باشد. ایتالیایی زبان اصلی آموزش برای این برنامه و همچنین برای اکثر برنامه های دیگر دانشگاه است. دانشجویانی که برای تحصیل پرستاری در ایتالیا در این دانشگاه درخواست پذیرش می کنند باید گواهی نامه ترجمه شده پایان دبیرستان به ایتالیایی و همچنین گواهی برای اثبات سطح زبان ایتالیایی ارائه دهند. برای دریافت پذیرش، متقاضی باید یک آزمون ورودی را بگذراند.

 

رشته معماری در ایتالیا

این مقاله را از دست ندهید: رشته معماری در ایتالیا

در این مقاله ما تمام جوانبرشته معماری در ایتالیا را به شما خواهیم آموخت.

 

رشته پرستاری در ایتالیا در دانشگاه میلان

رشته پرستاری در ایتالیا در دانشگاه میلان در دپارتمان پزشکی و علوم بهداشتی و در دانشکده علوم پزشکی و بهداشت در مقطع کارشناسی به زبان ایتالیایی تدریس می شود. تحصیل پرستاری در ایتالیا و دانشگاه میلان به زبان ایتالیایی خواهد بود که برای ورود به آن متقاضیان می بایست آزمون ورودی گذرانده و مدرک زبان ایتالیایی ارائه کرده و ترجمه ایتالیایی دیپلم دوازده ساله خود را نیز به دانشگاه برای پذیرش ارائه نماید. دوره تحصیلی دانشگاه میلانو در رشته پرستاری در ایتالیا با کد D64 و در یک بازه زمانی سه ساله با زبان ایتالیایی برگزار می شود که هفت واحد کارآموزی در ترم آخر را نیز می بایست در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی مورد تایید دولت به صورت عملی زیر نظر اساتید دانشگاه بگذراند.

پذیرش پرستاری در ایتالیا در دانشگاه پالرمو

پذیرش پرستاری ایتالیا در دانشگاه پالرمو نیز در مقطع کارشناسی و به زبان ایتالیایی بوده و تحصیل پرستاری در ایتالیا در این دانشگاه در یک بازه زمانی سه ساله صورت خواهد گرفت. برنامه کارشناسی پرستاری در دپارتمان دانشکده پزشکی و جراحی در دانشکده واقع در سایت مودنا و رجیو امیلیا تدریس می شود. پذیرش در رشته پرستاری در ایتالیا در دانشگاه پالرمو بر اساس عملکرد متقاضی در آزمون ورودی پرستاری ایتالیا صورت می گیرد که به صورت جداگانه توسط دانشگاه سالی یک بار برگزار می شود و سوالات آن متشکل از مباحث دروس اختصاصی است.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ایتالیا در رشته پرستاری

به صورت کلی اکثر کشورهای اتحادیه اروپا از قواعد و قوانین یکسانی برای دریافت اقامت دائم استفاده می کنند. شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل پرستاری در ایتالیا نیز مشابه سایر مشاغل در ایتالیا و اکثر کشورهای اتحادیه به این صورت است که فرد پس از تحصیل پرستاری چنانچه وارد بازار کار در ایتالیا در زمینه رشته پرستاری شود می تواند پس از گذشت مدت معین (پنج سال در این کشور) درخواست خود را برای اقامت دائم و PR این کشور به اداره مهاجرت اعلام نماید. برای اطلاع بیشتر از مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می دهیم

تحصیل در رشته پرستاری در ایتالیا

بازار کار و درامد پرستاری در ایتالیا

بازار کار و درامد پرستاری در ایتالیا وابسته به میزان تجربه پرستار و حیطه کاری وی می تواند بسیار به لحاظ مبلغی متفاوت باشد. به صورت کلی دانشجویان پس از تحصیل پرستاری در ایتالیا وارد یکی از زیر شاخه های کاری در این رشته به صورت تخصصی خواهند شد. از جمله رشته های کاربردی در بازار کار پرستاری در ایتالیا می توان به پرستاری سالمندان، اطفال، سلامت روان و بخش سلامت خانواده اشاره نمود. کمترین میزان حقوق و درآمد در رشته پرستاری در ایتالیا به صورت نرمال حدوداً شصت هزار یورو در سال خواهد بود. توجه بفرمایید به صورت کلی نرخ بیکاری در این کشور بالا می باشد و شاید بهتر باشد متقاضیان کار در این رشته به کشورهایی مراجعت نمایند که نرخ بیکاری پایین تر داشته و شرایط کاری بهتری برای کادر درمان فراهم می نمایند.

 

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

✅ هزینه تحصیل پرستاری در ایتالیا چه میزان است؟

هزینه تحصیل پرستاری در ایتالیا وابسته به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی می تواند از هزار الی ده هزار یورو برای دانشجویان خارجی باشد.

✅ آیا تحصیل پرستاری در ایتالیا به زبان انگلیسی برای اتباع ایرانی امکان پذیر است؟

تحصیل به زبان انگلیسی در دو مقطع پایانی فوق لیسانس و دکترا امکان پذیر است.

✅ شانس دریافت بورسیه پرستاری ایتالیا در چه مقاطعی بالا است؟

به صورت کلی در بخش تامین هزینه های مالی چه اخذ بورسیه پرستاری ایتالیا چه اخذ بورسیه در هر رشته و مقطع دیگری در این کشور با درصد شانس بالایی برای همه اتباع ایرانی امکان پذیر است.

✅ آزمون ورودی پرستاری ایتالیا به چه صورت برگزار خواهد شد؟

تحصیل پرستاری به خصوص در مقطع کارشناسی به علت تقاضای بالا برای تحصیل در این رشته کاملاً وابسته به نتیجه آزمون ورودی است. به جز آزمون کلی، آزمون ورودی پرستاری ایتالیا برای هر دانشگاه متفاوت و مختص همان دانشگاه بوده و به صورت حضوری در محل دانشگاه برگزار می گردد

سخن پایانی

همانطور که مطالعه نمودید در این مقاله در خصوص شرایط تحصیل پرستاری در ایتالیا، نحوه ورود، مقاطع تحصیلی مختلف، شهریه ها و بورسیه اطلاعات موثق و جامعی را در اختیار شما بزرگواران گذاشتیم. به صورت کلی رشته پرستاری در ایتالیا را می توان در بسیاری از دانشگاه های معتبر این کشور در مقاطع مختلف تحصیل نمود منتهای مراتب برای کار کردن بهتر است انتخاب شما کشورهایی باشد که نرخ بیکاری پایین تر، اقتصاد سالم تر و شرایط مناسب تری برای حقوق، درآمد داشته و به صورت موازی کیفیت و استاندارد لازم برای زندگی و در نهایت اقامت دائم و شهروندی را در اختیار مهاجرین بگذارد. توصیه می کنیم در صورت داشتن سوال در خصوص تحصیل پرستاری در ایتالیا یا برای دریافت مشاوره تخصصی مهاجرتی و شروع مسیر مهاجرت خود با موسسه MIE ارتباط برقرار نموده و از مشاوره تلفنی رایگان و مشورت و دانش کارشناسان مجرب مجموعه استفاده لازم را ببرید. در صورتی که پس از مطالعه مقاله تحصیل پرستاری در ایتالیا همچنان ابهامی در این زمینه دارید می توانید سوالات خود را در انتهای همین مقاله با ما در میان بگذارید. 


ثبت پرسش
حنانه زاهدی
ایا برای اخذ پذیرش پرستاری در مقطع ارشد نیاز به ازمون ورودی است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله دوست عزیز برای تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی احتیاج به شرکت در ازمون می باشد.
مشاوره رایگان