بهترین دانشگاه های اروپا - معرفی بهترین دانشگاه ها و مراحل اپلای

بدون نظر

تحصیل در دانشگاه های اروپا می تواند یکی از بزرگترین آرزوی دانشجویان بین المللی باشد. تحصیل در کشورهای اروپایی شرایط تجربه ادامه تحصیل و زندگی در یک مکان و موقعیت عالی و بینظیر را برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به سایر کشورهای اروپایی فراهم می نماید. هزینه پایین تحصیل در دانشگاه های اروپایی در کنار امکان تحصیل رایگان در برخی از این کشورها و همچنین کیفیت زندگی سطح بالا در این کشورها، اروپا را به مکانی جذاب برای دانشجویان تبدیل نموده است. کشورهای اروپایی دارای دانشگاه های بسیار پیشرفته و مدرن با نظام آموزشی بسیار مطلوب می باشند که شناخت این دانشگاه ها عاملی موثر در تصمیم گیری دانشجویان برای مهاجرت و اقامت اروپا به یکی از این کشورها است. لذا ما در این مقاله بهترین دانشگاه های اروپا را مورد بررسی علمی قرار می دهیم. لازم به ذکر است این مقاله توسط موسسه mie و با جمع آوری اطلاعات از مشاوره وکلای محلی این کشور، تحقیق و بررسی سایت دانشگاه های اروپا و استفاده از منابع معتبر به نگارش درآمده و ارائه این مطالب به منزله ارائه خدمات نمی باشد. در صورت تمایل به کسب هرگونه اطلاعات و مشاوره تلفنی رایگان در رابطه با بهترین دانشگاه های اروپا می توانید با موسسه MIE ارتباط برقرار نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با مابهترین دانشگاه های اروپا

 درباره تحصیل در دانشگاه های اروپا

بسیاری از کشورهای موجود در قاره سرسبز اروپا، بهترین دانشگاه های اروپا و جهان را در خود جای داده اند که بر اساس آمار و ارقام ارائه شده  دانشگاه های انگلستان، آلمان، سوئیس، کشور سوئد، کشور گرجستان، اسپانیا، کشور روسیه، کشور فنلاند، یونان و بلاروس در راس دیگر کشورها قرار دارند. این ارزیابی توسط مؤسسه بین المللی times higher education انجام گرفته و بر مبنای محیط آموزش و تاثیر آموزش و پژوهش بر صنعت صورت گرفته است. بر اساس پژوهش های انجام شده چهل درصد برترین و بهترین دانشگاه های جهان برای تحصیل، اروپا می باشند و 500 دانشگاه اروپایی در صدر جدول بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند.

با تهیه محصول زیر می توانید شخصاً نسبت به اخذ ویزای کار در کشورهای مطرح اروپایی، کانادا و استرالیا اقدام نمایید و اطلاعات کاملی در باب کاریابی در خارج از کشور، نحوه ارسال رزومه کاری و اخذ پیشنهاد کاری بدست آورید.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل در اروپا


لیست و رنکینگ بهترین دانشگاه های اروپا در سال 2024 – 2023

هزاران دانشگاه در سطح دنیا مشغول پژوهش و تحقیق در رابطه با اسرار هستی هستند و همگی درصدد اند تا جایگاه تمدن انسانی را ارتقا بخشند. در این بین هر دانشگاه نسبت به پیشینه و میزان تلاشی که در این عرصه بکار بسته است دارای یک مقام و جایگاه رقابتی است. در این بخش به لیست و رنکینگ بهترین دانشگاه های اروپا در سال 2024 – 2023 بر اساس رتبه بندی QS و Times می پردازیم.

 

دانشگاه

QS

Times

آکسفورد

4

1

کمبریج

2

3

کالج لندن

8

22

امپریال کالج لندن

6

10

ETH زوریخ

9

11

ادینبورگ

15

29

EPFL لوزان

16

41

PSL فرانسه

26

47

منچستر

28

54

کینگز کالج لندن

37

35

بهترین دانشگاه های اروپا از نظر رتبه جهانی

بهترین دانشگاه های اروپا و جهان که قالبا در رتبه های نخست دانشگاه ها قرار دارد، دانشگاه آکسفورد است. از دیگر دانشگاه های بسیار معتبر می توان به موسسه فنی زوریخ واقع در کشور سوئیس اشاره نمود که در میان 5 دانشگاه برتر اروپا قرار دارد. کشور آلمان نیز از جمله کشورهایی می باشد که حدود چهل دانشگاه معتبر در این کشور در بهترین رتبه های جهانی قرار داشته و ارائه دهنده رشته های مختلف در مقاطع مختلف می باشند. کشورهای سوئد و فنلاند نیز از کشورهای حوزه اسکاندیناوی دارای دانشگاه هایی با رتبه سطح بالا در جهان می باشند، 12 دانشگاه از دانشگاه های سوئد در میان 50 موسسه برتر در سطح جهان قرار گرفته اند. در کشور فنلاند، دانشگاه هلسینکی در لیست صد دانشگاه برتر جهان قرار دارد و در مجموع 9 دانشگاه در این کشور در لیست بهترین های اروپا می باشند.

دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)

دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) بعنوان قدیمی ترین دانشگاه که به زبان انگلیسی تدریس می کند و بعنوان دومین دانشگاه قدیمی (پس از دانشگاه بولونیا)، در جهان بشمار می رود. تاریخ تاسیس این دانشگاه همچنان جز اسرار تاریخی است، اما شواهدی دال بر تدریس در اوخر قرن یازدهم در این دانشگاه یافت شده است. پس از اخراج دانشجویان انگلیسی از فرانسه در اوایل قرن سیزدهم، این دانشگاه رونق بسیاری یافت. این موسسه اموزشی، در شهری به همین نام واقع شده و فاقد پردیس می باشد. دانشکده ها بصورت پراکنده در سطح شهر قرار دارند. Oxford در مجموع دارای 36 کالج اموزشی است که همگی انها بصورت خودگردان و مستقل اداره می شوند. کتابخانه این دانشگاه بزرگترین در انگلستان محسوب شده و دارای بیش ار 11 میلیون کتاب است. رشته های دانشگاه آکسفورد در هر سه مقطع ارائه می گردند.

در یک امار خیره کننده، 40 درصد از 22 هزار دانشجوی این دانشگاه را متقاضیان بین المللی تشکیل می دهند. این موسسه عالی اموزشی جز بهترین دانشگاه های اروپا و جهان بوده و در اکثر رنکینگ های جهان در بین 5 جایگاه اول قرار دارد.

دانشگاه کمبریج  (University of Cambridge)

دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج (University of Cambridge) را می توان خواهرخوانده دانشگاه اکسفورد بحساب اورد. بخشی از اساتید و عوامل دانشگاه اکسفورد که از ان جدا شده بودند، در تشکیل این دانشگاه سهم داشتند، از این رو این دو موسسه اموزشی را دانشگاه اکسبریج نیز می نامند. تاسیس کمبریج به سال 1209 برمیگردد و به عنوان دومین دانشگاه انگلیسی زبان و سومین دانشگاه کهن در جهان بشمار می اید که در شهری با همین نام واقع شده است. این دانشگاه دارای بیش از 30 دانشکده بوده که به صورت خودگردان اداره می شوند. هیئت علمی این دانشگاه تا بحال موفق به کسب بیش از 95 جایزه نوبل شده که در نوع خود بی سابقه است. دانشگاه کمبریج نظیر خواهر خوانده خود در بین 5 دانشگاه برتر جهان، بین منابع مختلف رتبه بندی محسوب می شود. متقاضیان خارجی نزدیک به 3 هزار نفر از 21 هزار دانشجوی این دانشگاه را که در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری تحصیل می کنند، تشکیل می دهند.

دانشگاه کالج لندن (University College London)

دانشگاه کالج لندن

از بهترین دانشگاه های اروپا، که در انگلستان واقع است، می توان به دانشگاه کالج لندن (University College London) اشاره داشت که در مجتمع مرکزی ان در محله بلومزبری لندن قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1826 به عنوان دانشگاهی که فارغ از عقاید مذهبی اقدام به پذیرش دانشجویان می کرد در مقابل اکسفورد و کمبریج اغاز به فعالیت نمود. UCL یا University College London، دارای 36 هزار دانشجو بوده که در مقاطع مختلف، مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه دارای رتبه دوم از حیث میزان حضور پروفسور در انگلستان است و تاکنون توانسته 32 جایزه نوبل را تصاحب کند. همچون 2 دانشگاه معروف انگلستان، UCL نیز دارای موزه است، که موزه باستان شناسی مصر ان بسیار معروف است. از معروف ترین افرادی که موفق به فارغ التحصیلی از این دانشگاه شده اند می توان به ماهاتما گاندی اشاره داشت.

دانشگاه امپریال کالج لندن (Imperial College London)

دانشگاه امپریال کالج لندن

وقتی صحبت از بهترین دانشگاه های اروپا می شود، ناخواسته همه به انگلستان میاندیشند. یکی دیگر از این موسسات اموزشی، دانشگاه امپریال کالج لندن (Imperial College London) نام دارد که در حیطه های پزشکی، علوم پایه، فنی مهندسی، و علوم اقتصادی بصورت اختصاصی، عمل می کند. سال تاسیس ان به 1907 برمیگردد و یک دانشگاه دولتی محسوب می شود. با دارا بودن نزدیک به 20 هزار دانشجو که نیمی از ان را دانشجویان دوره کارشناسی تشکیل می دهند، تا بحال توانسته موفق به دریافت 14 نوبل شود که یکی از انها توسط فلمینگ کاشف انتی بیوتیک در سال 1945 کسب شده است. این دانشگاه جز موسسات اموزشی بسیار گران محسوب می شود که برای تحصیل دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی، چیزی قریب به 40 هزار دلار شهریه در نظر گرفته شده است. دانشگاه امپریال کالج لندن که جز 3 دانشگاه مطرح در انگلستان بشمار می اید، توانسته بین 5 و نهایتا 10 دانشگاه اول در رنکینگ های جهانی قرار بگیرد.

دانشگاه ETH زوریخ (ETH Zurich)

دانشگاه ETH زوریخ

از مطرح ترین دانشگاه های اروپا می توان به دانشگاه ETH زوریخ (ETH Zurich) اشاره داشت که در شهری با همین نام قرار دارد. در سال 1855 پایه گذاری و فعالیت خود را اغاز نمود. 20 هزار نفر دانشجوی حاظر در این دانشگاه در رشته های فنی مهندسی، پایه، فناوری های نوین، مدیریت و علوم سیاسی مشغول به تحصیل هستند. ده درصد از این افراد را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند. دانشگاه زوریخ در طول این سالیان موفق به کسب 21 نوبل گشته که یکی از این نوبل ها متعلق به دانشمند بزرگ، البرت اینشتین است. این دانشگاه دارای رتبه 1 در بین دانشگاه های سوئیس و جز 10 دانشگاه برتر جهان در منابع مختلف طبقه بندی شده است.

دانشگاه ادینبورگ (University of Edinburgh)

دانشگاه ادینبورگ

یکی دیگر از دانشگاه های اروپا که جز قدیمی ترین ها به حساب می اید، دانشگاه ادینبورگ (University of Edinburgh) به شمار می رود که در شهر ادینبرو واقع شده است. سال تاسیس این دانشگاه به 1583 میلادی باز می گردد که دانشجویان سرشناسی چون چارلز داروین و الکساندر گراهام بل از دانش اموختگان ان به شمار می ایند. این دانشگاه با تعداد متقاضی 47 هزار نفر در سال، سومین دانشگاه پر متقاضی در انگلستان محسوب می شود. از 30 هزار دانشجوی پذیرش شده در این دانشگاه 13 هزار نفر، دانشجوی بین المللی هستند که در مباحث، فنی مهندسی و علوم پایه، اقتصاد و بازرگانی، زیست شناسی، فناوری اطلاعات و حقوق به تحصیل می پردازند.

دانشگاه EPFL لوزان (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne)

دانشگاه EPFL لوزان

دانشگاه EPFL لوزان (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne) که در شهر لوزان قرار دارد، در سوئیس واقع شده است. این موسسه اموزشی در سال 1853 تاسیس شده، که توانسته جز 30 دانشگاه برتر جهان و 10 دانشگاه اروپا و دوم در سوئیس بشمار اید. این دانشگاه با 11 هزار دانشجو که از 125 ملیت در این دانشگاه کنار هم گرد امده اند، در زمینه ریاضی و فیزیک، علوم مهندسی، رایانه، علوم تجربی و مواردی از این قبیل، دست به پژوهش می زنند. این دانشگاه با اعطای بورسیه های مختلف، شرایط را برای افرادی که دارای بنیه علمی قوی بوده اما قادر به پرداخت هزینه های تحصیل در سوئیس نیستند، هموار می کند.

دانشگاه PSL فرانسه (Universite PSL)

دانشگاه PSL فرانسه

اگر بدنبال دانشگاهی می گردید که در حوزه هنر یا علوم مهندسی سرآمد باشد، دانشگاه PSL فرانسه (Universite PSL) یکی از این گزینه هاست. این دانشگاه دولتی در سال 2010 و در پایتخت این کشور پاریس تاسیس شد. بیست هزار دانشجو در ان حضور دارند که بیست درصد انها را متقاضیان خارجی تشکیل می دهند و در 3 مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در حال تحصیل هستند. رتبه این دانشگاه بسته به منابع مختلف متفاوت است، اما به ندرت از جایگاه 50 پایین تر رفته است و جزو 5 دانشگاه موفق جهان با قدمت زیر 50 سال است. شیوه تدریس در این دانشگاه به شکلی است که دانشجویان کمی در یک کلاس حضور دارند از این رو باعث افزایش تسلط مدرسین هنگام تدریس می شود.

دانشگاه منچستر (University of Manchester)

دانشگاه منچستر

دانشگاه منچستر (University of Manchester) به تاسیس 1829 گرچه از موسسات اموزشی قدیمی در جهان به حساب می اید، اما در بین دانشگاه های اروپا بخصوص انگلیس، جوان بشمار می اید. رتبه 5 ام در انگلیس و حداقل 40 در جهان از جمله دستاورد های این مرکز اموزشی است. عوامل و دانشجویان دانشگاه منچستر انگلیس در طول این سالیان مفتخر به دریافت 25 جایزه نوبل گشته اند. نزدیک به 40 هزار نفر در این دانشگاه در حال تحصیل هستند که حدود 28 هزار نفر از انها در دوره لیسانس و مابقی در دوره های تکمیلی مشغول به پژوهش هستند. از اخرین پژوهش های جنجالی این دانشگاه، ساخت یک ماشین مولکولی به ابعاد چند نانو متر بود که تاثیر شگرفی در حوزه علوم پزشکی و علم پلیمر برجای گذاشت.

دانشگاه کینگز کالج لندن (King's College London)

دانشگاه کینگز کالج لندن

انگلستان همواره از بنیان گذاران کانون های علمی قدیمی و تاثیر گذار در تاریخ بوده است. دانشگاه کینگز کالج لندن (King's College London) یک دانشگاه دولتی است که در سال 1829 پایه گذاری شد. در ابتدا این دانشگاه فقط در حوزه علوم پایه اقدام به پژوهش و تدریس می نمود، اما امروزه و با گسترش تحقیقات و نشر دانش، در زمینه های علمی دیگر نظیر علوم انسانی، حقوق، فنی مهندسی، اقتصاد، علوم پزشکی و .... نیز فعالیت دارد. 30 هزار دانشجو که یک سوم انها از میان 140 کشور در جهان گرد امده اند، در دانشگاه کینگز کالج لندن، مشغول تحصیل هستند. این موسسه اموزشی در میان دانشگاه های جهان جایگاه حدودی 30 ام و رنک هفت در میان دانشگاه های برتر انگلستان را کسب نموده است.

بهترین دانشگاه های هنر اروپا

همانگونه که می دانیم رشته های هنری از رشته های بسیار پرطرفدار در سطح جهان می باشند و افراد بسیاری هر سال تمایل دارند تا در بهترین دانشگاه ها مشغول به تحصیل در یکی از رشته های هنری گردند. از سال 1960 علم طراحی به سرعت پیشرفت پیدا نمود و این پیشرفت هر روز سریعتر گردید. امروزه انواع مختلفی از رشته های هنری در دانشگاه های مختلف سراسر جهان ارائه می گردند که زیباشناسی در آنها نقش بسیار اساسی را ایفا می نماید. کشورهای اروپایی نیز که مهد هنر می باشند دارای دانشگاه های بسیار عالی با شهرت جهانی در این زمینه می باشند. شهر پاریس و میلان ایتالیا نیز مهد هنر، مد و زیبایی در جهان می باشند. رشته های مختلف مربوط به نقاشی، طراحی، ارتباطات تصویری، هنرهای رسانه ای، مجسمه سازی، جواهرات سازی و غیره در دانشگاه های هنر اروپا ارائه می گردند. از میان بهترین دانشگاه های هنر اروپا می توان به موارد موجود در زیر اشاره نمود:

 • دانشگاه سن مارتین سنترال انگلستان
 • کالج مد لندن
 • دانشگاه مارانگونی ایتالیا
 • دانشگاه پلی تکنیک هنر میلان
 • مدرسه اتحادیه پاریس
 • دانشگاه بین المللی اسمود برلین

بهترین دانشگاه های مهندسی اروپا

دانشگاه های اروپا از زمان تاسیس تا کنون محل تحصیل انسانهای بزرگی نظیر فرانسیس بیکن و آلبرت انیشتین بوده اند. این دانشگاه پرورش دهنده ذهن های بسیار در زمینه علم و پژوهش و ارائه دهنده بسیاری از اختراعات و اکتشافات بوده اند. بر همین اساس بدون شک بسیاری از دانشگاه های موجود در اروپا به عنوان بهترین دانشگاه ها برای تحصیل مهندسی شناخته می شوند. رتبه بندی تحت عنوان PE نشان دهنده بهترین دانشگاه های فناوری و مهندسی در اروپا می باشد و در واقع ترکیبی از سه رتبه بندی AWRU دانشگاه ها آموزش عالی Times و دانشگاه های QS در جهان است. بر اساس آمار و ارقام ارائه شده با توجه به این نوع رتبه بندی، در خصوص بهترین دانشگاه های مهندسی اروپا می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • دانشگاه کمبریج انگلستان دارنده 92 جایزه نوبل
 • کالج امپریال انگلستان
 • موسسه فناوری اطلاعات فدرال زوریخ در کشور سوئیس که بصورت مداوم در میان 5 دانشگاه برتر اروپا قرار دارد.
 • دانشگاه آکسفورد انگلستان
 • دانشگاه فنی مونیخ آلمان

بهترین دانشگاه های پزشکی اروپا

اخذ پذیرش از برترین دانشگاه های پزشکی موجود در قاره اروپا برای بسیاری از دانشجویان در حال تحصیل در رشته علوم تجربی به عنوان یک هدف و در واقع یک آرزو است. رشته های پزشکی از جمله رشته های بسیار پر طرفدار در سطح جهان می باشند. از جمله علل گرایش دانشجویان به تحصیل پزشکی در اروپا می توان به موقعیت اجتماعی بسیار سطح بالا و میزان درآمد بالا اشاره نمود. قاره اروپا از جمله مکان هایی بوده است که تحصیل پزشکی در آن بسیار رایج و متداول بوده است و دانشگاه های پزشکی موجود در اروپا همیشه در میان برترین دانشگاه های جهان قرار داشته اند و نظام آموزشی در این زمینه در این دانشگاه ها بسیار مدرن و پیشرفته است. البته دانشجویان باید توجه داشته باشند که اخذ پذیرش از این دانشگاه ها چندان ساده نبوده و اغلب با آزمون و مصاحبه ورودی همراه می باشد. امکان تحصیل در رشته های مختلف پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری، تخصص پزشکی و غیره در این دانشگاه ها امکان پذیر است. برخی از بهترین دانشگاه های پزشکی اروپا عبارتند از:

 • دانشگاه آکسفورد انگلستان
 • دانشگاه کارولینسکا در کشور سوئد که دارای رتبه جهانی 6 است.
 • دانشگاه یو سی ال انگلستان
 • کالج سلطنتی لندن با رتبه 4 در بهترین دانشگاه های اروپا و رتبه 9 در جهان
 • کالج کینگز انگلستان با رتبه 21 در جهان
 • دانشگاه هایجین انگلستان
 • دانشگاه چرینه آلمان دارای رتبه 7 و رتبه 41 در جهان
 • دانشگاه اراسموس هلند
 • دانشگاه منچستر انگلستان
 • دانشگاه آمستردام هلند دارای رتبه برتر اروپا و رتبه 61 جهان

بهترین دانشگاه های مدیریت اروپا

کشورهای موجود در قاره اروپا ارائه دهنده طیف گسترده ای از رشته های مدیریتی در دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در بهترین دانشگاه ها می باشند. دانشگاه های موجود در زمینه مدیریت در اروپا، در میان بهترین مراکز آموزشی در سطح جهان قرار دارند. فارغ التحصیلان رشته های مدیریتی از برترین دانشگاه های اروپا در سراسر جهان مورد پذیرش و تایید کارفرماها بوده و به سرعت وارد بازار کار شده و با اشتغال به کار در پست های مدیریتی سطح بالا می توانند به درآمد سطح بالایی نیز دست پیدا نمایند. رشته هایی نظیر مدیریت آی تی، مدیریت ورزشی، ارتباطات بین الملل، دیجیتال مارکتینگ، مدیریت بین الملل و MBA از تاپ ترین رشته های مدیریتی در بهترین دانشگاه های اروپا می باشند. ما پیشنهاد می نماییم تا محصول مسیر سبز مهاجرت را تهیه و مشاهده نمایید تا خود همانند مشاوران مهاجرتی عمل نموده و در زمینه مهاجرت خود به سایر کشورها تصمیم گیری نمایید. برخی از بهترین دانشگاه های مدیریتی موجود در اروپا عبارتند از:

 • دانشگاه ESMT برلین
 • دانشگاه اراسموس هلند
 • دانشگاه بازرگانی IE اسپانیا
 • دانشگاه بازرگانی اینسید فرانسه
 • دانشگاه بوکونی ایتالیا
 • دانشگاه بازرگانی وارویک انگلیس

ددلاین دانشگاه های اروپا

شاید برای بسیاری این سوال پیش بیاید که ددلاین چیست؟ متقاضیان تحصیل در یک دانشگاه باید نسبت به احراز شرایط و الزامات ان دانشگاه حداکثر اهتمام را به عمل اوردند. اما سوال اینجاست که در چه زمانی؟ بازه ای که فرد می تواند امادگی خود را نسبت به تحصیل در دانشگاه مورد نظر، اعلام دارد و طبق ان مدارک و شرایط فرد مورد بررسی قرار گیرد را، ددلاین ان موسسه اموزش عالی گویند. هر درخواستی خارج از این بازه زمانی، بدون بررسی رد خواهد شد. بنابر این اطلاع از ددلاین دانشگاه های اروپا برای متقاضیان از موارد ضروری بشمار می اید. این بازه زمانی برای هر دانشگاه متفاوت و اختصاصی است و برای آگاهی از ان می توانید با مراجعه به سایت موسسه اموزشی مورد نظر، کسب اطلاع فرمایید. به صورت عمومی درخوست اپلای ها امکان دارد، از ژانویه 2023 (سوئد یا فنلاند) تا اواخر جولای 2023 (آلمان) یا حتی اوت/سپتامبر (اتریش یا لهستان) بسته شوند.

مراحل اپلای بهترین دانشگاه های اروپا

مراحل اپلای بهترین دانشگاه‌ های اروپا ممکن است متفاوت باشد، اما عموماً شامل مراحل زیر می‌شود:

 1. تحقیق: تحقیق درباره دانشگاه‌ ها و برنامه‌ های تحصیلی مورد علاقه‌ تان در اروپا از جمله رتبه‌ بندی، شرایط و نیازهای ورودی و سایر جزئیات مهم است. شرایط پذیرش در هر دانشگاه که می تواند شامل آزمون های ورودی، مدرک تحصیلی، ریز نمرات و مدرک زبان باشد.
 2. آماده‌ سازی مدارک: جمع‌آوری اسناد و مدارک مورد نیاز برای اپلای، از جمله مدارک تحصیلی، رزومه یا CV، نامه تحقیقاتی و مدرک زبان (مانند IELTS یا TOEFL) مدرک زبان در مقاطع مختلف متفاوت است برای کارشناسی آیلتس 6 معمولا و معادل آن و برای کارشناسی ارشد 6.5 و در مقطع دکترا 7 به بالا مورد نیاز است.
 3. ارسال فرم درخواست: در بیشتر موارد دانشگاه های اروپا سیستم درخواست آنلاین دارند. پرکردن فرم درخواست آنلاین برای دانشگاه‌ ها و ارائه مدارک و اطلاعات کامل.
 4. پرداخت هزینه‌ ها: پرداخت هزینه‌ های مربوط به اپلای ممکن است شامل هزینه فرم درخواست، شهریه و هزینه‌ های زندگی باشد. هزینه های زندگی در کشور های اروپایی اغلب بین 800 تا 1200 یورو در ماه است. ولی شهریه دانشگاه ها در کشورهای مختلف متغیر است و در صورت دریافت بورسیه این هرینه ها پوشش داده میشود.
 5. مصاحبه (در صورت لزوم): برخی دانشگاه‌ ها ممکن است مصاحبه اضافی برای انتخاب نهایی برگزار کنند.
 6. انتظار برای پاسخ: منتظر بمانید تا دانشگاه‌ ها پاسخ نهایی خود را اعلام کنند، که ممکن است چند هفته یا حتی چند ماه طول بکشد.
 7. دریافت ویزا:بعد از اخذ پذیرش تحصیلی باید برای دریافت ویزا اقدام کنید. که برای دریافت ویزا باید نامه پذیرش از دانشگاه و اثبات تمکن مالی برای هزینه های زندگی و تحصیل را ارائه دهید.

هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا

هزنیه تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا بسته به سیاست های آموزشی آن کشور دارد مثلا هزینه تحصیل در انگلستان بالا است ولی تحصل در آلمان و فرانسه به زبان بومی رایگان می باشد. در برخی دانشگاه ها هم هزینه تحصیل بسته به مقطع تحصیلی ممکن است متغیر باشد. در جدول زیر به طور کلی هزینه تحصیل در بهترین دانشگاه های اروپا لیست شده است:

 

نام دانشگاه شهریه در سال
دانشگاه آکسفورد 25.700  تا 37.500 پوند
دانشگاه کمبریج 21.200 تا 32.400 پوند
دانشگاه کالج لندن 17710 پوند
دانشگاه امپریال کالج لندن 37.900 تا 53.700 پوند
دانشگاه ETH زوریخ 1320 فرانک برای هر ترم
دانشگاه ادینبورگ 26.500 تا 34.800 پوند
دانشگاه PSL فرانسه 2770 تا 16200 هزار یورو
آمستردام هلند 8500 تا 25000 هزار یورو
دانشگاه بولونیا 2100 هزار یورو
دانشگاه فنی  مونیخ 2000 هزار یورو
دانشگاه منچستر 34.500 پوند
دانشگاه کینگز کالج لندن 18.100 پوند

 

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر دانشگاه های اروپا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ بهترین دانشگاه مهندسی اروپا کدام است؟

دانشگاه کمبریج انگلستان به عنوان بهترین دانشگاه مهندسی در اروپا شناخته می شود.

✔️ بهترین دانشگاه پزشکی اروپا کدام است؟

دانشگاه آکسفورد بهترین دانشگاه پزشکی اروپا است.

✔️ بهترین دانشگاه هنر فرانسه کدام است؟

بهترین دانشگاه هنر فرانسه، مدرسه اتحادیه پاریس است.

✔️ بهترین دانشگاه مدیریت اروپا کدام است؟

بهترین دانشگاه مدیریت اروپا دانشگاه ESMT برلین است.


سخن پایانی

ما در این مقاله به بحث و بررسی در خصوص دانشگاه های اروپا پرداختیم. همانگونه که بیان نمودیم قاره سرسبز اروپا دارای دانشگاه های بسیار عالی با نظام آموزش عالی مطابق با استانداردهای جهانی می باشد که بیشتر آنها در لیست بهترین و برترین دانشگاه های اروپا برای تحصیل و دانشگاه های جهان قرار دارند. هزینه تحصیل در این دانشگاه ها نیز برای دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه بوده و در برخی از دانشگاه ها و کشورها امکان تحصیل رایگان در اروپا و معتبرترین دانشگاه های اروپا برای دانشجویان فراهم می باشد. بهترین دانشگاه های اروپا در زمینه هنر، پزشکی، مهندسی و مدیریت نیز معرفی گردیدند. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات کاملتر و یا مشاوره تلفنی رایگان در ارتباط با دانشگاه های اروپا با موسسه MIE ارتباط برقرار نمایید و یا سوالات خود را در باکس زیر همین مقاله مطرح نموده و پاسخ سریع آنها را از ما دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 2 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان