دانشگاه آکسفورد

4 نظر

دانشگاه آکسفورد با رتبه یک THE در سال 2023 در انگلیس قرار دارد که پردیس مرکزی ندارد. برای تحصیل در دانشگاه آکسفورد باید مدرک زبان ایلتس بالای 7، نمرات بالا در آزمون های استعدادی، GPA بالای 3 داشته باشید. این دانشگاه در 6 حوزه علوم زیستی و پزشکی، مهندسی و فناوری، هنر و علوم انسانی، علوم طبیعی، تجارت و مدیریت، علوم اجتماعی و مدیریت رشته های بسیاری را ارائه می دهد. دانشگاه آکسفورد پزشکی را بدون سهمیه و تنها بر اساس شایستگی پذیرش می کند. خدمات ما و برخورداری از مشاوره تلفنی رایگان برای انتخاب بهترین مسیر مهاجرت با خطوط موسسه MIE تماس برقرار نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

پردیس دانشگاه اکسفورد انگلستان

معرفی دانشگاه آکسفورد

آکسفورد دانشگاهی مشهور، منحصر به فرد و تاریخی است. این دانشگاه به عنوان قدیمی ترین دانشگاه در دنیای انگلیسی زبان، برای ۹ قرن متوالی فعالیت داشته است. عملا هیچ تاریخ مشخصی برای سال تاسیس دانشگاه Oxford وجود ندارد، اما قدمت تدریس و اینکه دانشگاه آکسفورد چه رشته هایی دارد به سال 1096 بر می گردد. کالج‌های دانشگاه آکسفورد لندن؛ بالیول و مرتون که بین سال‌های 1249 تا 1264 تأسیس شدند، قدیمی‌ترین کالج‌ها هستند. در دانشگاه Oxford:

 • سی و نه کالج در University of Oxford وجود دارد که از نظر مالی مستقل و خودگردان هستند، اما به نوعی به سیستم فدرال دانشگاه مرکزی وصل هستند.
 • شش سالن خصوصی وجود دارد که شبیه به کالج ها هستند با این تفاوت که کوچکتر هستند و توسط فرقه های مسیحی خاص تاسیس شده اند.
 • دانشگاه مرکزی از بخش های مختلفی از جمله بخش های دانشگاهی و اداری، کتابخانه ها و موزه ها تشکیل شده است.
 • تقریباً 100 بخش اصلی دانشگاهی وجود دارد که توسط چهار دانشکده اصلی نظارت و رهبری می شوند؛ علوم پزشکی، علوم ریاضی، فیزیک، علوم انسانی و اجتماعی. هر بخش تدریس و تحقیق را در زمینه موضوعی متفاوتی از انسان شناسی تا جانورشناسی سازماندهی می کند.
 • همچنین بسیاری از مراکز تحقیقاتی تخصصی کوچکتر و بخش های فرعی وجود دارد. دپارتمان آموزش مداوماً دوره ها و برنامه های پاره وقت و انعطاف پذیر را برای بزرگسالان ارائه می دهد.
 • هر ساله بیش از 1000 دوره شامل کلاس های هفتگی، دوره های آنلاین، دوره های روزانه، آموزش های آخر هفته و تابستانی، دوره های توسعه حرفه ای با گواهینامه معتبر ارائه می دهد.

معرفی دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد کجاست؟

دانشگاه آکسفورد انگلیس (University of Oxford) واقع در شهر آکسفورد (مرکز شهرستان آکسفوردشایر) در قسمت جنوبی کشور انگلستان است. این شهر حدوداً 150000 نفر جمعیت دارد و فاصله آن تا پایتخت تقریباً نود کیلومتر (حدود 1.5 ساعت) می باشد. این شهر یک شهر کاملاً دانشجویی می باشد و شرایط زندگی بسیار برای دانشجویان مهیا است. این شهر بیشتر به خانه دانشگاه آکسفورد مشهور و معروف است. پردیس ها و ساختمان های دانشگاه در سرتاسر شهر پراکنده هستند.

پردیس دانشگاه آکسفورد انگلیس

دانشگاه Oxford پردیس مرکزی ندارد. درعوض، به کالج ‌ها و بخش‌ های مختلف در نقاط مختلف شهر تقسیم شده است. از آن جایی که دانشگاه آکسفورد شامل پردیس های مختلف نیست؛ بنابراین همه دانشکده ها، دپارتمان ها و کالج ها در یک محل قرار ندارد. این دانشگاه از بسیاری ساختمان ‌های مختلف، از جمله بخش‌های دانشگاهی، کالج‌ها و سالن‌های اختصاصی یا عمومی که در اطراف مرکز آکسفورد واقع شده‌اند، تشکیل شده است.

ویدیو موسسه MIE در مورد شرایط تحصیل در انگلستان


مدارک و شرایط پذیرش دانشگاه آکسفورد

درخواست پذیرش از دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) مستلزم رعایت و ارائه تمامی شروط و مدارک مد نظر این دانشگاه به نحو کاملاً دقیقی است. چرا که تعداد افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه آکسفورد را دارند بسیار زیاد هستند و همین مطلب در کنار اعتبار و رنک بسیار بالای دانشگاه، روند پذیرش را بسیار رقابتی می کند. خبر خوب این است که روند درخواست برای همه دانشجویان یکسان است و هیچ سهمیه بین المللی برای هیچ یک از دوره ها به جز رشته پزشکی وجود ندارد. برای درخواست پذیرش از دانشگاه آکسفورد لازم است که به ددلاین های ثبت نام دقت ویژه داشته باشید. حتماً می بایست مدرک زبان و اصل مدرک تحصیلی خود را ارائه دهید. همانطور که ذکر نمودیم مدرک پایان تحصیلات مدرسه در ایران مورد قبول آکسفورد نبوده و متقاضیان ایرانی می بایست حتماً یک دوره کالج را در انگلستان بگذرانند. بسیاری از رشته ها آزمون ورودی و مصاحبه دارد و بسیاری از رشته ها (موسیقی، معماری،..) نیز نیاز به حداقل سه نمونه کار حرفه ای برای ارائه به داوران دارند. در نتیجه متقاضیان می بایست به دقت شرایط تحصیل در رشته مد نظر خود را به صورت مستقیم در سایت دانشگاه آکسفورد رصد نمایند.

شرایط ورود به دانشگاه آکسفورد در مقطع کارشناسی

دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) در سرتاسر جهان به عنوان یک موسسه آموزش عالی معتبر و قدر شناخته شده است. در حال حاضر بیش از 24000 دانشجو از بیش از 140 کشور در جهان در حال تحصیل در این دانشگاه هستند و همه سال میزان متقاضیان تحصیل و اپلای دانشگاه اکسفورد افزایش می یابد. ورود به چنین دانشگاهی جدا از نیاز به تمکن مالی، پشتوانه و حمایت مالی مناسب شرایط خاص خود را نیز دارد. به عنوان مثال دانش آموزان ایرانی مستقیم نمی توانند برای اخذ پذیرش از این دانشگاه درخواست دهند. در نتیجه علاوه بر داشتن مدرک دیپلم دوازده ساله لازم است که قطعاً و حتماً دوره های A-LEVEL را در خاک انگلستان بگذرانند. حدود 21 درصد از دانشجویان دانشگاه از اتباع بین المللی هستند.

شرایط ورود به دانشگاه آکسفورد در مقطع کارشناسی ارشد

شرایط ورود به دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان ایرانی اندکی متفاوت تر از شرایط کلی پذیرش این دانشگاه است. برای تحصیل کارشناسی ارشد انگلستان در دانشگاه Oxford لازم است که دانشجو حتماً اصل مدرک کارشناسی (باید حداقل سه ساله باشد) را با نمره 18 از 20 بتواند به دانشگاه ارائه دهد. آزمون ورودی دانشگاه آکسفورد را در دپارتمان هایی که دادن آزمون شرط ورود آن هاست پشت سر بگذارند. مدرک زبان مد نظر دانشگاه را ارائه نمایند و قطعاً می بایست توصیه نامه و انگیزه نامه قوی برای اخذ پذیرش از این دانشگاه را بتوانند ارائه کنند. دوره تحصیلی یک یا دو ساله خواهد بود.

شرایط پذیرش دانشگاه آکسفورد در مقطع دکترا

برای اقدام به اخذ پذیرش دانشگاه آکسفورد در مقطع دکترا و دوره تحصیلات تکمیلی دانشجویان ایرانی می بایست اصل مدرک کارشناسی ارشد (حتماً باید دو ساله باشد) خود را با حداقل امتیاز معدل کل 16 از 20 نمره (در برخی رشته ها معدل می بایست بالای 18 باشد) به دانشگاه ارائه دهد. به صورت کلی اخذ پذیرش برای تمام برنامه های دکترا کاملاً بر اساس شایستگی های علمی متقاضیان در نظر گرفته می شود. ضمناً دانشجو می بایست حتماً تایید و نظر مثبت یک استاد راهنما را روی طرح توجیهی رساله دکترای خود داشته باشد و بتواند از پس مصاحبه ایشان برآید. طول دوره نیز به صورت فشرده و تمام وقت سه ساله می باشد.

مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه آکسفورد انگلستان

ارائه مدرک زبان برای دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) از جمله مدارک و شرایط الزامی می باشد. تنها کسانی از ارائه مدرک زبان معاف هستند که مقطع تحصیلی پیشین خود را در آکسفورد به اتمام رسانیده باشند. حداقل مدرک زبان برای دوره کارشناسی و مقاطع پایین تر آیلتس 7 (هر بند اسکور حداقل 6.5) یا تافل IBT 100 می باشد. در تمامی مقاطع بالاتر حداقل نمره زبان مورد نیاز آیلتس 7.5 (هر بند اسکور حداقل 7) یا تافل حداقل 110 لازم است. همانطور که ذکر نمودیم این حداقل نمره مورد نیاز برای متقاضیان است و از آن جا که شرایط تحصیل و پذیرش در دانشگاه آکسفورد انگلستان بسیار رقابتی است هر چه شرایط متقاضیان بهتر باشد شانس آن ها برای شرایط ورود به دانشگاه آکسفورد بیشتر خواهد شد.

سطح زبان مورد نیاز دانشگاه اکسفورد

کارشناسی

 • آیلتس 7 نمرات تمامی آیتم ها باید بالای 6.5 باشد
 • تافل 100

کارشناسی ارشد

 • آیلتس 7.5 نمرات تمامی آیتم ها باید بالای 7 باشد
 • تافل 110

دکترا

 • آیلتس 7.5 و 8 نمرات تمامی آیتم ها باید بالای 7 باشد
 • تافل 110 به بالا

شرط معدل پذیرش دانشگاه آکسفورد برای ایرانیان

 • کارشناسی: برای مقطع کارشناسی دانشگاه آکسفورد مدرک دیپلم ایران را نمی پذیرد در نتیجه معدل نیز برای این مقطع مهم نیست.
 • مقطع ارشد: معدل مورد قبول این گونه است که حداقل باید مدرک لیسانس درجه ۲ به بالا ارائه دهید در سیستم بریتانیا دوره کارشناسی 3 ساله است اگر معدل لیسانس ۱۷ تا ۲۰ باشد رزومه شما قابل بررسی می باشد.
 • دکترا: دکترای دانشگاه آکسفورد ۵ تا ۶ سال است و مدرک مورد قبول مدرک از دانشگاه های خوب ایران و با معدل ۱۷ الی ۲۰ می باشد.

رتبه بندی معدل های دانشجویان از نظز سیستم امتیاز بندی بریتانیا برای دانشگاه آکسفورد

معدل 18 به بالا

رتبه: درجه یک

17 به بالا

رتبه: درجه 2

17 به پایین

غیر قابل قبول از نظر دانشگاه آکسفورد

مراحل پذیرش دانشگاه آکسفورد

برای پذیرش دانشگاه آکسفورد، مهم است مراحل را به درستی طی کنید و زمان‌بندی مناسب را برای ارائه مدارک در نظر بگیرید.

 • درباره دانشگاه و برنامه‌های تحصیلی آن تحقیق کنید: مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز را ارائه کرده و هدف شما مشخص است.
 • دوره مورد نظر خود را انتخاب کنید: انتخاب رشته و برنامه تحصیلی مناسب در دانشگاه برای فرایند پذیرش شما ضروری می‌باشد. شما باید برای انتخاب رشته به آینده شغلی آن فکر کرده و تحقیقات لازم را به عمل آورید.
 • در آزمون‌های مورد نیاز شرکت کنید: به طور کلی توصیه می‌شود 6 ماه قبل از مهلت درخواست برای شرکت در آزمون‌ها اقدام کنید. برای اخذ پذیرش در دانشگاه آکسفورد بسته به رشته درخواستی شما ممکن است نیاز به شرکت در آزمون‌های GRE یا GMAT داشته باشید.
 • ارائه مقاله: مقالات شما می‌توانند انگیزه و علاقه شما را برای برنامه تحصیلی مورد نظر نشان دهند. همچنین شما میتوانید با رائه تجربیات و مهارت‌های خود در این مقالات نشان دهید که با اهداف دانشگاه هماهنگ هستید.
 • درخواست خود را ارسال کنید: پس از گذراندن مراحل قبل می‌توانید درخواست خود را در پرتال آنلاین برای دانشگاه ارسال کنید. فرم‌ها را تکمیل کرده و اطمینان حاصل کنید که مدارک درخواست شده توسط دانشگاه را کامل و منظم ارائه داده‌اید.
 • منتظر پاسخ پذیرش خود باشید
 • افتتاح حساب بانکی: به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای پرداخت هزینه‌های اقامت و زندگی و لوازم مربوط به تحصیل به یک حساب بانکی محلی احتیاج خواهید داشت.

آزمون ورودی دانشگاه آکسفورد

بسیاری از دپارتمان های University of Oxford برای رشته های خود آزمون های اختصاصی در نظر گرفته اند که دانشجویان می بایست برای اخذ پذیرش در حین تکمیل فرآیند اپلای دانشگاه اکسفورد ابتدا به ساکن از سد این آزمون ها با موفقیت گذر کنند. البته که جزییات مربوط به شرایط ورود، آزمون ورودی و سایز جزییات تحصیل در این رشته ها را متقاضیان می بایست در سایت دانشگاه آکسفورد بررسی و رصد کنند. در لیست ذیل عناوین رشته هایی که آزمون ورودی دارند را می توانید ملاحظه نمایید.

آزمون ورودی دانشگاه آکسفورد

عنوان رشته

عنوان آزمون

پزشکی و گرایش های اصلی مرتبط

آزمون پذیرش پزشکی (BMAT)

زبان انگلیسی و تمامی گرایش ها با این عنوان

آزمون پذیرش زبان انگلیسی (ELAT)

ادبیات و زبان های مدرن

آزمون پذیرش زبان های مدرن (MLAT)

تاریخ شرق و شرق شناسی

آزمون استعداد زبان های شرقی (OLAT)

علوم، ریاضیات، علوم کامپیوتر، ریاضیات و فلسفه و آمار

آزمون پذیرش ریاضی (MAT)

اقتصاد و مدیریت

ارزیابی مهارت های تفکر (TSA)

علوم مهندسی، مواد، فیزیک، فیزیک و فلسفه

آزمون استعداد فیزیک (PAT)

زبان های اروپایی و خاورمیانه ای

آزمون پذیرش زبان های مدرن (MLAT)

آزمون استعداد زبان های شرقی (OLAT)

تاریخ و تمامی گرایش های مرتبط با این عنوان

آزمون استعداد تاریخ (HAT)

شرق شناسی، دین و شرق شناسی

آزمون استعداد زبان های شرقی (OLAT)

(بسته به گزینه های دوره)

فلسفه و الهیات

آزمون فلسفه

ددلاین اپلای دانشگاه آکسفورد

سال تحصیلی در دانشگاه آکسفورد به سه ترم و سه بازه تعطیلات رسمی تقسیم می شود. در هر ترم تحصیلی، دانشجویان یک "ترم کامل" هشت هفته ای دوره اصلی تدریس خواهند داشت. شروع ترم ها به ترتیب؛ زیر می باشد.

 • ژانویه تا مارس
 • آپریل تا ژوئن
 • اکتبر تا دسامبر 

دانشجویان موظف هستند تا یک هفته پیش از شروع ترم در آکسفورد حاضر باشند. به این هفته اصطلاحاً هفته صفر گفته می شود.

سه تعطیلات بین سه ترم به عنوان تعطیلات شناخته می شود:

 • تعطیلات کریسمس
 • تعطیلات عید پاک
 • تعطیلات طولانی تابستان

معمولاً دانشجویان در طول این تعطیلات باید محل اقامت کالج را ترک کنند، بنابراین بسیاری از دانشجویان به سفر رفته یا به خانه برمی گردند.

ددلاین

پذیرش کلی

آخر سپتامبر

آخرین مهلت درخواست UCAS

16 اکتبر

مهلت ارسال هر اثر کتبی

10 نوامبر

رتبه دانشگاه آکسفورد

دانشگاه Oxford برای ششمین سال متوالی از نگاه تایمز در صدر جدول رتبه بندی دانشگاه های جهان قرار گرفت. این دانشگاه در اکثر رتبه بندی های موضوعی بر اساس رشته یا دپارتمان جزو پنج دانشگاه برتر جهان قرار دارد. در ادامه نگاهی بیاندازیم به رنکینگ دانشگاه آکسفورد انگلستان در سطح جهانی و کشوری؛

رتبه دانشگاه آکسفورد

رتبه کشوری

1

رتبه از نگاه آموزش عالی تایمز (THE)

رتبه 1 در سطح جهان

رتبه از نگاه QS (2023)

رتبه 4 در سطح جهان

رتبه بندی موضوعی QS (هنر و علوم انسانی)

رتبه 1 در سطح جهان

رتبه بندی موضوعی QS (علوم پزشکی)

رتبه 2 در سطح جهان

رتبه بندی موضوعی QS (علوم اجتماعی و مدیریت)

رتبه 2 در سطح جهان

تعداد دانشجویان

24776

تعداد دانشجویان به ازای هر کارمند

11.1

میزان دانشجویان بین المللی

41%

نسبت دانشجویان مرد به زن

46 به 54

نمره کلی

98.7

نرخ اشتغال به کار در هر 30 نفر

27 نفر

دانشکده های دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد لندن 4 دپارتمان اصلی دارد که هر یک دانشکده ها و زیر گروه های مربوط به خود را اداره می کنند. این چهار دپارتمان عبارت اند از؛ علوم انسانی، ریاضی-فیزیک و علوم زیستی، علوم پزشکی و علوم اجتماعی. شش بخش دیگر شامل؛ موزه اشمولین (Ashmolean Museum)، کتابخانه های بودلیان (Bodleian Libraries)، باغ گیاه شناسی، موزه تاریخ علم، موزه تاریخ طبیعی و موزه پیت ریورز (Pitt Rivers Museum) می باشند.

بخش اول؛ دپارتمان علوم انسانی

دپارتمان علوم انسانی

دانشکده زبان و ادبیات انگلیسی

دانشکده الهیات

دانشکده فلسفه

مرکز تحقیقات علوم انسانی آکسفورد

دانشکده شرق شناسی

موسسه آمریکایی روترمر

دانشکده موسیقی

مدرسه هنر راسکین

دانشکده زبان های قرون وسطی و مدرن

دانشکده الهیات و دین

دانشکده زبان شناسی و آواشناسی

بنیاد ولتر

دانشکده تاریخ

دانشکده کلاسیک

بخش دوم؛ دپارتمان ریاضی-فیزیک و علوم زیستی

دپارتمان ریاضی-فیزیک و علوم زیستی

پارک علمی بیگ بروک

دانشکده شیمی

دانشکده علوم زمین

دانشکده علوم کامپیوتر

دانشکده ریاضی

دانشکده علوم مهندسی

دانشکده مواد

دانشکده فیزیک

دانشکده علوم گیاهی

دانشکده آمار

دانشکده جانورشناسی

مرکز آموزش دکتری

بخش سوم؛ دپارتمان علوم پزشکی

دپارتمان علوم پزشکی

دانشکده بیوشیمی

دانشکده پزشکی بالینی نافیلد

دانشکده علوم اعصاب بالینی

دانشکده روانشناسی تجربی

دپارتمان پزشکی رادکلیف

دانشکده انکولوژی

دانشکده ارتوپدی، روماتولوژی و علوم اسکلتی

دانشکده اطفال

مدرسه آسیب شناسی سر ویلیام دان

دانشکده فارماکولوژی

دانشکده فیزیولوژی، آناتومی و ژنتیک

دانشکده بهداشت جمعیت

دانشکده علوم بهداشتی مراقبت های اولیه

دانشکده روانپزشکی

دانشکده علوم جراحی

دپارتمان زنان و بهداشت باروری نافیلد

بخش چهارم؛ دپارتمان علوم اجتماعی

دپارتمان علوم اجتماعی

دانشکده مردم شناسی

دانشکده باستان شناسی

مدرسه دولتی بلاواتنیک Blavatnik

دانشکده اقتصاد

دانشکده آموزش

دانشکده جغرافیا و محیط زیست

دانشکده مطالعات منطقه بین رشته ای

دانشکده توسعه بین الملل

موسسه اینترنت آکسفورد

دانشکده حقوق

مدرسه مارتین آکسفورد

دانشکده سیاست و روابط بین الملل

مدرسه بازرگانی Saïd

دانشکده سیاست اجتماعی

دانشکده جامعه شناسی

دانشکده پزشکی آکسفورد

سن دانشکده پزشکی آکسفورد به بیش از 900 سال می رسد و رتبه آن در خاک بریتانیا دوم کشوری است. به صورت کلی نیز دپارتمان پزشکی دانشگاه آکسفورد همواره جز ده دانشگاه برتر جهان قرار داشته است. این دانشگاه یک دوره 6 ساله استاندارد را به دانشجویان ارائه می دهد که در آن:

 • سه سال اول دوره عمومی
 • سه سال دوم به دوره بالینی و عملی اختصاص دارد.

بسیار مهم است که متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلیس اشتیاق به یادگیری نشان دهند. به این دلیل که برای اخذ این مدرک پزشکی حداقل 6 سال دوره تحصیلی سخت را پیش رو خواهند داشت و همچنین به این دلیل که رشته پزشکی به طور کلی مستلزم یادگیری مادام‌العمر برای توسعه اطلاعات و کسب موفقیت است. توانایی علمی و اشتیاق به یادگیری، داشتن شخصیتی همدل و همچنین مهارت های ارتباطی خوب از جمله عوامل کلیدی در روحیات یک پزشک هستند که توسط تیم ارزیابی دانشگاه Oxford همواره در نظر گرفته می‌شوند.

این مقاله را از دست ندهید: دانشگاه بیرمنگام انگلستان

در این مقاله ما دانشگاه بیرمنگام انگلستان را به شما معرفی می کنیم.

شرایط ورود به دانشگاه آکسفورد پزشکی

شرایط پذیرش دانشگاه پزشکی آکسفورد اندکی متفاوت از سایر رشته های تحصیلی در این دانشگاه معتبر است. پیشتر ذکر کردیم که برای هیچ یک از رشته ها و دوره های تحصیلی هیچ سهمیه ای برای هیچ کشور و تبعه خاصی در نظر گرفته نشده است و متقاضیان تنها بر اساس شایستگی ها و صلاحیت علمی خود امکان ورود به دانشگاه Oxford را خواهند داشت. اما ورود به دانشگاه آکسفورد پزشکی شرایط متفاوتی دارد به این دلیل که

 • سالیانه فقط و فقط 14 نفر دانشجوی بین المللی از سراسر دنیا در این رشته در آکسفورد پذیرفته می شوند و
 • این تعداد از مجموع 32 رزومه برتر انتخاب نهایی خواهند شد.

این موضوع حساسیت و میزان رقابت همیشگی برای پذیرش دانشگاه را افزایش خواهد داد. متقاضیان برای اخذ پذیرش حداقل می بایست:

 • 18 سال را داشته باشند.
 • داشتن هر گونه سابقه کیفری شانس ورود به دانشگاه Oxford را برای متقاضی به صفر می رساند
 • سلامت کامل روحی و جسمی متقاضیان از جمله معیارهای پذیرش دانشگاه خواهد بود.
 • برای تحصیل در این رشته انگیزه قوی داشته باشد و بتواند یک انگیزه نامه قوی و قانع کننده برای دانشگاه ارسال نماید.
 • انجام دادن کارهای داوطلبانه شانس پذیرش متقاضیان را بسیار افزایش خواهد داد.
 • قبولی در آزمون BMAT که برگزار کننده آن دانشگاه کمبریج انگلستان است از دیگر شرایط الزامی دانشگاه خواهد بود.
 • گذراندن دوره A-LEVEL، داشتن نمرات ممتاز در دروس اختصاصی همانند ریاضی، زیست، شیمی و فیزیک صد در صد اجباری خواهد بود.
 • مصاحبه شفاهی نیز آخرین بخش از فرآیند پذیرش رشته پزشکی و گرایش های مرتبط است که دانشجو حداقل با دو استاد تمام و دو پزشک متخصص مصاحبه خواهد داشت.

دانشگاه آکسفورد چه رشته هایی دارد؟

در این قسمت به پاسخ یکی از پرتکرارترین سوال متقاضیان یعنی این سوال که؛ "دانشگاه آکسفورد چه رشته هایی دارد؟" خواهیم پرداخت. رشته های تحصیلی در این دانشگاه را به تفکیک مقطع در ادامه می توانید مشاهده نمایید.

رشته های دانشگاه آکسفورد در مقطع کارشناسی

باستان شناسی و مردم شناسی

بیوشیمی (مولکولی و سلولی)

ریاضیات و علوم کامپیوتر

زیست شناسی

علم شیمی

علوم کامپیوتر و فلسفه

علوم زیست پزشکی

انگلیسی

علوم مهندسی

باستان شناسی کلاسیک و تاریخ باستان

شرق شناسی

انگلیسی و زبان های مدرن

زبان های مدرن

علوم کامپیوتر

هنرهای زیبا

علوم زمین (زمین شناسی)

تاریخ و اقتصاد

تاریخ

اقتصاد و مدیریت

تاریخ (باستان و مدرن)

تاریخ و انگلیسی

زبان و ادبیات انگلیسی

تاریخ و زبان های مدرن

تاریخ و سیاست

زبان های اروپایی و خاورمیانه ای

تاریخ هنر

جغرافیا

ریاضیات و فلسفه

علوم انسانی

حقوق (فقه)

ریاضیات و آمار

علم مواد

ریاضیات

دارو

پزشکی

زبان های مدرن

موسیقی

شرق شناسی

فلسفه و زبان های مدرن

فلسفه و الهیات

فلسفه، سیاست و اقتصاد

فیزیک

فیزیک و فلسفه

روانشناسی

روانشناسی، فلسفه و زبان شناسی

دین و شرق شناسی

الهیات و دین

رشته های دانشگاه آکسفورد در مقطع کارشناسی ارشد

مطالعات دیپلماتیک

مطالعات تاریخی

تاریخچه طراحی و معماری

ادبیات و هنر

حقوق بین الملل و حقوق بشر

درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی

تاریخ معماری

مطالعات رفتار شناسی

تحقیقات بهداشتی

نویسندگی خلاقانه

تکنیک های بررسی محیط زیست

نانوتکنولوژی

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری پیشرفته

بیماری های عفونی کودکان

حفاظت از حیات وحش

ایمنی بیمار

مشاوره (روان پویشی)

روش‌های تحقیق کیفی سلامت

آموزش مراقبت های بهداشتی

باستان شناسی کاربردی منظر

درمان شناختی رفتاری

تاریخ انگلیس

آمار پزشکی

بررسی های سیستماتیک

نانوتکنولوژی پزشکی و بهداشت

توسعه پایدار شهری

علوم بهداشت

علوم جراحی

رشته های دانشگاه آکسفورد در مقطع دکتری

رشته های تحصیلی در مقطع دکترا در گرایش های متفاوتی من جمله؛

 • باستان شناسی
 • تاریخ معماری
 • درمان شناختی رفتاری
 • تاریخ انگلستان
 • مراقبت های بهداشتی
 • ادبیات و هنر
 • توسعه پایدار شهری
 • مطالعات دیپلماتیک

هزینه تحصیل در دانشگاه آکسفورد

دانشجویان بین المللی می بایست شهریه دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) را در کنار هزینه های زندگی در شهر آکسفورد و کشور انگلستان در نظر داشته باشند. به صورت میانگین گفته می شود برای هر سال تحصیل و زندگی در دانشگاه Oxford حداقل 70.000 پوند هزینه را می بایست در نظر گرفت. در ادامه به صورت رندوم هزینه تحصیل در انگلستان در این دانشگاه را برای برخی از رشته های پرطرفدار بررسی خواهیم نمود.

شهریه دانشگاه آکسفورد

عنوان رشته تحصیلی

شهریه سالیانه به پوند

علوم کامپیوتر پیشرفته (ارشد)

30.330

دکترا تاریخ باستان

25.430

الهیات کاربردی

26.940

علم باستان شناسی (کارشناسی ارشد و دکترا)

26.940

مدیریت کسب و کار (MBA)

65.520

حقوق و قانون مدنی

38.410

جنین شناسی بالینی (کارشناسی ارشد)

43.900

جرم شناسی (دکترا)

25.430

علوم زمین

39.010

اقتصاد و مدیریت

32.480

سیستم های انرژی (کارشناسی ارشد)

28.680

روانشناسی

31.030

حقوق و امور مالی (کارشناسی ارشد)

42.120

موسیقی

32.480

زنان و زایمان

28.560

روانپزشکی (دکترا حرفه ای)

28.560

فلسفه و الهیات

32.480

هزینه زندگی دانشجویان در Oxford University

هزینه های زندگی در شهر آکسفورد به طرز قابل توجهی می تواند وابسته به سبک و سیاق دانشجویان باشد. به صورت کلی هزینه های زندگی مبلغی بین 1215 تا 1755 پوند در یک ماه تخمین زده می شود. به صورت کلی در نظر داشته باشید که هزینه های زندگی در هر سال حداقل 0.3 درصد افزایش خواهد داشت.

هزینه زندگی در آکسفورد

غذا

290 الی 410 پوند

اقامت

680 الی 810 پوند

هزینه شخصی

135 الی 260 پوند

اینترنت و تلفن همراه

45 الی 120 پوند

هزینه های جانبی تحصیل کتاب های درسی

(لوازم التحریر، فتوکپی،تجهیزات و مواد مربوط به دوره)

45 الی 100 پوند

هزینه های جانبی ماهیانه

20 الی 55 پوند

بورسیه دانشگاه آکسفورد

بورسیه دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) معمولاً بر اساس شایستگی و امتیازات ویژه متقاضیان به آن ها تعلق می گیرد. شرایط بورسیه دانشگاه آکسفورد بعضاً به این صورت است که به طور خودکار با استفاده از جزئیاتی که در بخش های مربوطه در فرم درخواست ارائه می دهید (به عنوان مثال، کشور محل تولد و موسسات آموزشی قبلی) اعمال می شود تا مشخص شود که آیا واجد شرایط هستید یا خیر؟

برخی از بورسیه ها فقط در کالج های خاص قابل قبول هستند.

 • بسیار حائز اهمیت است که متقاضی درخواست دوره خود را در مهلت پذیرش مربوطه که عموماً در دسامبر یا ژانویه است ارسال کند.
 • منتخبین بورسیه دانشگاه آکسفورد معمولاً بین اواخر فوریه و ژوئن در جریان قرار می گیرند.
 • اگر تا پایان مدت و تاریخ های ذکر شده از سمت دانشگاه اطلاعی به دانشجویان داده نشد، می بایست فرض کنند که موفق نبوده اند.

در ادامه می توانید اسامی برخی از بورسیه های دانشگاه Oxford را مشاهده نمایید.

عنوان بورسیه

توضیحات

بورسیه کارشناسی سیمون و جون لی

شامل هزینه دوره و کمک هزینه زندگی

درخواست کننده باید تبعه یکی از این کشورها باشد؛

کامبوج؛ چین، هنگ کنگ، هند، ایران، عراق، اسرائيل، اردن،

کویت، لبنان، مالزی، مالدیو، عمان، پاکستان، قطر، کره،

فلسطین، سوریه، تایوان، امارات، ویتنام، یمن

بورسیه یادبود احمد ارتگون

شامل؛ هزینه دوره، کمک هزینه برای زندگی و یک بلیط رفت و برگشت هواپیما در سال

اتباع ترکیه که معمولاً در خارج از منطقه اقتصادی اروپا مقیم هستند

بورسیه بنیاد هیل

هزینه تحصیل و هزینه زندگی

متقاضی باید از اتباع روسیه یا مقیم آن باشد و قصد تحصیل

 مجدد در مقطع کارشناسی را داشته باشد.

بورسیه دانشگاه آکسفورد برای دانشجویان مسلمان

بورسیه تحصیلی انگلیس در مقطع کارشناسی مرکز مطالعات اسلامی آکسفورد (University of Oxford) ؛ به متقاضیانی تعلق می گیرد که به طور معمول ساکن بریتانیا و از یک جامعه مسلمان باشند و برای هر رشته ای در مقطع کارشناسی به جز رشته پزشکی و گرایش های مرتبط در مهلت اعلام شده توسط دانشگاه آکسفورد درخواست دهند. توجه بفرمایید درخواست های متقاضیان برای کارشناسی مجدد در نظر گرفته نخواهد شد. مبلغ این بورسیه برای پوشش شهریه تحصیل (زیر ده هزار پوند) و کمک هزینه زندگی در انگلیس در نظر گرفته خواهد شد.

شرایط بورسیه پزشکی دانشگاه آکسفورد

همان گونه که ذکر نمودیم تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه هزینه بر است. با توجه به نرخ کم پذیرش، دانشگاه قطعاً به این نکته که متقاضیان تمکن مالی کافی برای طول دوره تحصیلی خود داشته باشند توجه کافی را مبذول خواهد نمود. شرایط بورسیه پزشکی دانشگاه آکسفورد (University of Oxford) نیز عموماً برای دانشجویان بومی در دسترس است. البته حتی برای دانشجویان بومی نیز به ندرت اعمال خواهد شد. بورسیه های تحصیلات تکمیلی تحت عنوان "آکسفورد-هافمن" در دپارتمان علوم پزشکی وجود دارد. این بورسیه با حمایت آندره هافمن، که یک فرد کارآفرین، سرمایه گذار و نیکوکار است در اختیار تمامی دانشجویان قرار داده می شود. شرایط بورسیه پزشکی دانشگاه آکسفورد برای اعطای این بورسیه این است که دانشجو در حال تحصیل در رشته پزشکی در این دانشگاه باشد و بسیار شایسته و ممتاز شناخته شود. صلاحیت تشخیص این شایستگی با دانشگاه می باشد. بورسیه هافمن شامل کمک هزینه تحصیل در انگلستان و کمک هزینه زندگی است.

خوابگاه دانشگاه آکسفورد

در تمامی خوابگاه های دانشگاه آکسفورد انگلستان (University of Oxford) امکانات خوابگاه جداگانه برای پسران و دختران در محوطه کالج فراهم شده است که قطعاً از امنیت کافی و نظم و انضباط مناسبی برخوردار است.

 • هر اتاق دارای حمام متصل است. در واقع بیش از دو سوم اتاق ها در آکسفورد دارای حمام اختصاصی هستند.
 • امکان استفاده از وای فای رایگان در تمامی خوابگاه ها و اقامتگاه های مرتبط به دانشگاه فراهم است.
 • همچنین هزینه های آب، برق و انرژی نیز جداگانه لحاظ نمی شوند.
 • دانشجویان تمام امکانات بازی و ورزش را دارند.
 • خوابگاه دانشگاه آکسفورد زیر ساخت های کافی برای فعالیت های داخل و خارج از محوطه خوابگاه و فعالیت های فوق برنامه فراهم شده است.
 • در محوطه کالج سالن غذاخوری با غذاهای گیاهی و غیر گیاهی نیز موجود است.
 • امکانات دیگر خوابگاه ها شامل سالن نقاشی، سالن مطالعه و غیره است.
 • در عین حال امکانات مربوط به حمل و نقل آسان من جمله اتوبوس برای رفت و آمد دانشجویان از محل خوابگاه به نقاط مختلف شهر نیز فراهم گردیده است.
 • هزینه سکونت در خوابگاه دانشجویی در انگلستان از هفته ای 230 پوند آغاز می شود.

امکانات دانشگاه آکسفورد

تمامی دپارتمان ها و دانشکده های دانشگاه آکسفورد انگلستان به لحاظ کیفیت آموزشی و تدریس در سطح یکسانی قرار دارند. اما بعضاً به لحاظ اندازه، امکانات و مکان ممکن است متفاوت باشند. لیست امکانات دانشگاه Oxford:

 • عموماً تمامی دانشکده ها کافه، تریا، سالن غذاخوری و انبار برای وسایل دانشجویان بین المللی در تعطیلات را دارند.
 • در عین حال امکاناتی دیگر نظیر؛ سالن بدنسازی، کتابخانه، ایستگاه های کامپیوتر، وای فای در سرتاسر محیط، نمازخانه، اتاق موسیقی و سالن تئاتر نیز در دانشگاه Oxford موجود است.
 • بیش از 400 باشگاه و سالن وابسته به دانشگاه علایق دانشجویان را در زمینه هایی نظیر؛ قایقرانی، شنا، هوانوردی، ارکستر بادی، پیست دو و میدانی، تنیس، سالن نقاشی، سالن نمایش، سالن کنفرانس و بسیاری از زمینه های دیگر پرورش می دهد.

عکس دانشگاه آکسفورد

عکس دانشگاه آکسفورد

عکس دانشگاه آکسفورد

مشاهیر دانشگاه آکسفورد

آکسفورد به عنوان یکی از برترین دانشگاه های انگلیس، با رتبه علمی بالا در تمامی اعصار تربیت کننده بسیاری از مشاهیر دنیا بوده است. در این قسمت بنا بر این است که برجسته ترین فارغ التحصیلان آکسفورد را نام ببریم. جالب است بدانید دانشگاه آکسفورد انگلستان (University of Oxford) بیش از 100 مدال آور المپیک، بیش از 30 نخست وزیر بریتانیا، حداقل 30 رهبر در سطح جهان و بیش از 50 برنده جایزه نوبل را در لیست فارغ التحصیلان مشهور خود جای داده است. در جدول زیر می توانید اسامی برخی از این نامداران را مشاهده نمایید.

مشاهیر دانشگاه آکسفورد انگلستان

نام

شهرت

توماس بردواردین

اسقف اعظم کانتربری

آدام اسمیت

اقتصاددان سیاسی

ویلیام پن

بنیانگذار ایالت پنسیلوانیا آمریکا

ادموند هالی

ستاره شناس

ویلیام اوارت گلادستون

نخست وزیر بریتانیا

آیوی ویلیامز

اولین وکیل زن در بریتانیا

دیوید ویتر

سناتور ایالات متحده

اندی تریگز هاج

قایقران برنده مدال طلای المپیک

پیکسلی سمی

بنیانگذار کنگره ملی آفریقا

لستر بی پیرسون

نخست وزیر سابق کانادا و برنده جایزه صلح نوبل

هاروهیکو کورودا

رئیس بانک مرکزی ژاپن

پروفسور استیون هاوکینگ

فیزیکدان

 

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر و ورود به سایت دانشگاه آکسفورد انگلستان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ دانشگاه آکسفورد چه رشته هایی دارد؟

از محبوب ترین رشته های تحصیلی در دانشگاه آکسفورد انگلستان می توان به رشته های پزشکی و گرایش های مرتبط، مردم شناسی و باستان شناسی، تاریخ، زبان و ادبیات انگلیسی، جغرافیا، اقتصاد و مدیریت و حقوق اشاره نمود.

✔️ آزمون ورودی دانشگاه آکسفورد به چه صورت است؟

برای اپلای دانشگاه اکسفورد تقریباً تمامی رشته های این دانشگاه آزمون ورودی مربوط به خود را دارند. به عنوان مثال آزمون BMAT برای رشته های پزشکی و زیست پزشکی، آزمون MAT برای رشته های مربوط به ریاضی، آزمون LNAT که یک آزمون پذیرش ملی برای رشته حقوق است و بسیاری از انواع آزمون برای سایر رشته های تحصیلی اشاره نمود.

✔️ هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه آکسفورد برای دانشجویان خارجی به چه میزان است؟

نرخ شهریه دانشگاه آکسفورد پزشکی برای دانشجویان بین الملل از 39.000 پوند در سه سال اول تحصیل آغاز و در سه سال دوم ممکن است به دو برابر این مبلغ نیز برسد.

✔️ آیا امکان تحصیل در رشته اقتصاد در دانشگاه آکسفورد را دارم؟

بله. شما می توانید در رشته اقتصاد یا گرایش های میان رشته ای ادغام شده با رشته اقتصاد در تمامی مقاطع تحصیل نمایید. شهریه دانشگاه آکسفورد در رشته اقتصاد حداقل 32.000 پوند به ازای هر سال تحصیلی می باشد. 

سخن پایانی

در پایان و به عنوان نتیجه گیری باید گفت؛ دانشگاه آکسفورد انگلستان همواره در لیست یکی از برترین دانشگاه های دنیا در یک قرن اخیر قرار داشته است و تقریباً تمام فارغ التحصیلان این دانشگاه آینده ای روشن خواهند داشت. باید در نظر بگیرید که چه روند اخذ پذیرش و چه تحصیل در این دانشگاه آسان نبوده و برای ورود و یا تحصیل در دانشگاه آکسفورد متقاضیان می بایست تلاش و همت بالایی داشته باشند. شما بزرگواران می توانید برای بررسی شرایط تحصیل در انگلستان و دانشگاه آکسفورد و یا دیگر کشورهای درجه یک با کارشناسان مجرب ما به واسطه مشاوره تلفنی رایگان از طریق خطوط موسسه ارتباط برقرار نموده و از مشورت این عزیزان بهره مند گردید. در عین حال چنانچه پس از مطالعه این متن همچنان ابهام و سوالی دارید می توانید در ادامه در بخش انتهایی مقاله سوالات خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 8 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مهدی کامرانی
با سلام و تشکر از مقاله خوبتون آیا با داشتن رزومه آکادمیک قوی امکان اخذ پذیرش از دانشگاه ه آکسفورد وجود دارد؟ هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه چقدر است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
بله رزومه خیلی قوی نیاز داره و هزینه ها از ۲۰هزار پوند در سال شروع میشه
حمید رضا ناصح زاده
سلام اگر کسی رتبه تک رقمی از کنکور در دوره کنکور ارشد و دکتری باشد نمیتواند اپلای بگیرد حتی با معدل پایین؟ و همه شرایط دیگر را دارد تنها معدل لیسانس پایین است
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز بستگی به سوپروایزر دارد. در صورت ارائه یک پروپوزال قوی امکان اخذ فاند وجود دارد.
ع ط
سلام وقت بخیر . یک ایرانی برای پذیرش دانشگاه اکسفورد مقطع لیسانس به چه مدارکی نیاز داره ؟ علاوه بر دیپلم باید مدرکی دیگری هم بگیریم ؟ و اینکه تو متن فرمودید ایرانی ها به طور مستقیم نمیتونن اپلای کنن ؟ یعنی چی ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز پذیرش در دانشگاه آکسفورد شرایط بسیار سختی دارند برای اطلاع از جزئیات شرایط می توانید وب سایت دانشگاه را بررسی نمایید همچنین شما می توانید ابتدا از یک کالج پذیرش گرفته و سپس در صورت داشتن شرایط برای دانشگاه آکسفورد اقدام نمایید
زهرا
سلام با ۲۶سال سن و لیسانس شیمی کاربردی میشه پزشکی در آکسفورد یا دانشگاه تاپ انگستان خوند یا محدویت سنی وجود دارد
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. شرایط شما باید دقیق تر بررسی شود زیرا صرفا شرایط سن و مدرک تحصیلی شما منجر به دریافت پذیرش از دانشگاه نخواهد شد.
مشاوره رایگان