بیمه دانشجویی در آلمان

بدون نظر

یکی از مهم ترین مدارکی که متقاضیان مهاجرت بایستی داشته باشند بیمه نامه می باشد. با توجه به اینکه کشور آلمان یکی از کشورهای رایگان برای تحصیل می باشد، افرادی زیادی تمایل دارند تحصیلات خود را در این کشور شروع کنند به همین دلیل دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان و ثبت نام در دانشگاه نیاز به بیمه دانشجویی آلمان دارند.

 • شرایط اخذ بیمه دانشجویی در آلمان چیست؟
 • هزینه های بیمه‌ درمانی دانشجویی در آلمان چقدر است؟
 • بهترین بیمه دانشجویی در آلمان کدام است؟

شاید برای شما نیز این سوالات پیش آمده باشد؛ چراکه یکی از مهم ترین مدارک اخذ ویزا و ثبت نام در دانشگاه داشتن نامه بیمه درمانی آلمان می باشد. بنابراین در این مقاله تصمیم داریم شما را با شرایط دریافت بیمه و انواع بیمه دانشجویی در آلمان آشنا نماییم. شما عزیزان می توانید پرسش های خود را در مورد بیمه‌ درمانی دانشجویی در آلمان با کارشناسان موسسه MIE مطرح فرمایید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
هزینه بیمه دانشجویی در آلمان

آشنایی با خدمات درمانی در آلمان

به صورت کلی کشورهای اروپایی در مقایسه با کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، استرالیا و... به دلیل سوسیالیستی بودن و توجه به رفاه عمومی جامعه و کاهش فاصله های طبقاتی از بیمه های خدمات درمانی بسیار خوبی برخوردار است و افرادی که به عنوان مهاجر در این کشور هستند یا مقیمان و شهروندان این کشور هستند، می توانند با پرداخت هزینه بسیار مقرون به صرفه از خدمات بیمه ای در آلمان استفاده نمایند. آلمان از تمامی شهروندان و ساکنان دائم خود می خواهد که در سیستم مراقبت های بهداشتی بیمه شوند این بدان معنی است که اگر شما یک مهاجر در آلمان هستید، مشغول به کار هستید یا تحصیلات خود را شروع می کنید، شما نیز مانند بقیه شهروندان ملزم به دریافت بیمه درمانی خواهید بود. این بیمه ها که توسط دولت یا شرکت های خصوصی ارائه می گردد بسیار از خدمات پزشکی و درمانی و حتی مراقبت های پزشکی و... را پوشش می دهد. در ادامه به بررسی انواع بیمه دانشجویی در آلمان و هزینه بیمه ها و چگونگی اخذ بیمه در آلمان خواهیم پرداخت.

 • توضیحات موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در المان

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در آلمان

فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد تحصیل رایگان در آلمان

شرایط بیمه دانشجویی در آلمان برای دانشجویان بین المللی

همانطور که می دانید یکی از مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه داشتن بیمه نامه می باشد. البته بیمه ای که دانشجویان برای سفر به آلمان دریافت می نمایند با بیمه دانشجویی در آلمان بسیار متفاوت می باشد. بنابراین افرادی که به عنوان دانشجوی بین المللی شناخته می گردند طبق قانون بایستی بیمه دانشجویی در آلمان را دریافت نمایند. بسته به سن و تحصیلات و مقطعی که دانشجویان تمایل به تحصیل در آنها دارند دو نوع بیمه دانشجویی در آلمان وجود دارد که شامل؛ بیمه درمانی عمومی و بیمه های درمانی خصوصی می گردد. با توجه به این قانون افرادی که قصد دریافت بیمه را دارند به دو گروه تقسیم می شوند:

 • دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد زیر 30 سال که بایستی بیمه سلامت عمومی را دریافت نمایند.
 • دانشجویان بالاتر از 30 سال، دانشجویان مهمان، دانشجویان دارای بورسیه تحصیلی یا دانشجویان که قصد تحصیل در دوره زبان آلمانی در آلمان یا سایر زبان ها یا دوره های فاندیشن و کالج های اماده سازی را دارند، دانشجویان مقطع دکترا و... که بایستی از بیمه های درمانی خصوصی استفاده کنند. در قسمت های بعدی به صورت کامل در خصوص هر کدام از این بیمه ها صحبت خواهیم کرد.

امکان تغییر بیمه دانشجویی به سایر بیمه ها در آلمان وجود دارد؟

شاید برای شما نیز سوال باشد که آیا امکان تغییر بیمه دانشجویی در آلمان وجود دارد؟ در پاسخ بایستی بیان نماییم که بلی، دانشجویان می توانند نوع بیمه خود را در آلمان تغییر دهند. به طور مثال افرادی که سنشان زیر 30 سال است، می توانند از بیمه عمومی انصراف دهند و تحت پوشش یک بیمه خصوصی قرار گیرند. اما دانشجویانی که از بیمه خود انصراف می دهند نمی توانند در طول دوره تحصیل از بیمه عمومی استفاده ای نمایند. البته ذکر این نکته ضروری است که اگر دانشجویان کاری را پیدا کنند و ویزای خود را به ویزای کاری آلمان تغییر دهند دوباره می توانند تحت پوشش بیمه قانونی قرار گیرند که همان سهم بیمه کارگر را پرداخت می نمایند لذا این امکان وجود دارد که دانشجویان نوع بیمه خود را از دانشجویی نیز به کاری تغییر دهند.

بیمه دانشجویی خصوصی در آلمان

همانطور که ذکر کردیم دانشجویان برای استفاده خدمات بیمه ای هم می توانند بیمه دولتی را انتخاب نمایند و هم می توانند از بیمه خصوصی استفاده کنند. البته از نظر پوشش بیمه ای هر دو گزینه بسیار مناسبی می باشد. یکی از معتبرترین بیمه های درمانی در آلمان که به صورت خصوصی می باشد، بیمه  EDUCARE24 می باشد که برای دانشجویان زبان، دانشجویان مهمان، دانشجویان مقطع دکترا و اعضای خانواده آنها در دسترس می باشد. یکی از مشخصه های این بیمه هزینه پایین آن می باشد که از 30 یورو در ماه آغاز می گردد. یکی از مزیت های این بیمه این است که فرانشیز ندارد به طور مثال در بیمه های مختلف دانشجویان وقتی به پزشک مراجعه می کنند و بابت بیمه ای که استفاده می گردد بایستی مبلغی در حدود 25 یورو را به عنوان فرانشیز بیمه پرداخت نمایند ولی در این نوع بیمه دانشجویان هزینه ای بابت فرانشیز پرداخت نمی کنند. این بیمه علاوه بر خدمات درمانی، حوادث و... را نیز پوشش می دهد. یکی دیگر از مزایای این بیمه خرید آسان آن می باشد که به صورت آنلاین قابل دستیابی می باشد. جالب است بدانید دانشجویان هزینه بیمه را می توانند وقتی که وارد آلمان شدند نیز پرداخت نمایند و از قبل گواهی بیمه را دریافت نمایند. این بیمه هزینه بارداری و زایمان در آلمان را نیز تحت پوشش قرار می دهد.

تعرفه بیمه‌های خصوصی برای دانشجویان در آلمان

هزینه هایی که دانشجویان برای بیمه پرداخت می نمایند بسته به نوع بیمه و خدماتی که آن شرکت بیمه ارائه می نماید بسیار متغیر است. گاها هزنیه های بیمه های خصوصی به اندازه هزینه بیمه های دولتی و حتی کمتر می باشد. در جدول ذیل به تعرفه برخی از بیمه ها اشاره داشته ایم:

نام بیمه های درمانی

هزینه دریافت بیمه

بیمه درمانی TK

108.81

بیمه بادن-وورتمبرگ

107.29

شرکت بیمه DAK

111.75

بیمه درمانی تجاری

111.75

 

تمکن مالی ویزای تحصیلی المان

این مقاله را از دست ندهید: تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان

در این مقاله ما جوانب تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان را به شما خواهیم آموخت.

معروف ترین بیمه دانشجویی در آلمان چیست؟

یکی از محبوب ترین بیمه های عمومی برای دانشجویان بین المللی بیمه Techniker Krankenkasse (TK) می باشد. از آنجایی که این بیمه، حق بیمه کمی را از دانشجویان دریافت می نماید (در حدود 108 یورو) و خدمات خوب به آنها ارائه می دهد به عنوان شرکت معتبری در آلمان شناخته می گردد. این شرکت بزرگترین ارائه دهنده بیمه درمانی در آلمان می باشد که بیش از 10 میلیون نفر بیمه شده دارد. خدماتی که این شرکت بیمه پوشش می دهد به شرح ذیل است:

 • این بیمه هزینه ویزیت پزشکان را پوشش می دهد.
 • این بیمه هزینه های مربوط به مراقبت های بیمارستانی را پوشش می دهد.
 • بیمه TK هزینه های مربوط به مراقبت های دندان و معاینات دندانپزشکی را به مدت دو بار در سال تحت پوشش می دهد.
 • هزینه های مربوط به پانسمان و دارو و... نیز در این بیمه پوشش داده می شود.
 • افرادی که تصمیم دارند برای معاینات و چک آپ برای پیشگیری از بیماری اقدام کنند می توانند از خدمات این بیمه بهره مند گردند.
 • بخشی از هزینه های چشم پزشکی مانند عینک و لنز در این بیمه پوشش داده می شود.
 • وابستگان متقاضی اصلی نیز می تواند از طریق این نوع بیمه از خدمات بیمه درمانی رایگان در آلمان بهره مند گردند.

تفاوت بیمه نامه مسافرتی دانشجویی و بیمه درمانی دانشجویی

دانشجویان علاقه مند به تحصیل در آلمان بایستی بیمه مسافرتی و بیمه دانشجویی در آلمان را دریافت نمایند که هر کدام از این بیمه ها تفاوت هایی را با هم دارند. در قسمت ذیل به تعریف هر کدام از بیمه ها می پردازیم:

بیمه مسافرتی

این بیمه یک بیمه کوتاه مدت می باشد که دانشجویان بایستی برای ورود به حوزه شنگن دریافت نمایند و دوره زمانی که این بیمه پوشش می دهد از لحظه ترک کشور تا قبل از شروع ترم می باشد. قبل از درخواست ویزای دانشجویی دانشجویان بایستی حتما این بیمه را دریافت نمایند و به همراه سایر مدارک خود به سفارت ارائه نمایند.

بیمه دانشجویی در آلمان

این بیمه با بیمه مسافرتی متفاوت می باشد و یک بیمه بلندمدت می باشد و طول دوره تحصیلی دانشجویان را تا زمان برگشت به کشور خود را پوشش می دهد. داشتن این بیمه نامه برای ثبت نام در دانشگاه الزامی می باشد.

بیمه دانشجویی در آلمان چه مواردی را پوشش می دهد؟

همانگونه که بیان نمودیم یکی از مشخصه های اصلی بیمه های دانشجویی در کشور آلمان پوشش بسیاری از هزینه های درمانی و پزشکی می باشد. بیمه دانشجویی در آلمان صرف نظر از دولتی بودن یا خصوصی بودن آن موارد ذیل را پوشش می دهد:

 • هزینه های درمان بیمارستان
 • ویزیت پزشک
 • داروهای تجویزی
 • هزینه مربوط به سمعک، ویلچر و سایر وسایل کمکی
 • هزینه غربالگری بیماری سرطان
 • معاینات دندانپزشکی
 • برخی از روش های دندانپزشکی مانند تاج دندان یا دندان مصنوعی

مراحل اخذ بیمه دانشجویی در آلمان

عزیزانی که تصمیم به تحصیل در آلمان دارند بایستی قبل از ورود به آلمان یا بعد از ورود به آلمان با یکی از ارائه دهندگان بیمه سلامت ارتباط بگیرند. درخواست بیمه به صورت آنلاین نیز امکان پذیر است که مراحل آن به شرح ذیل است:

 • تعیین نوع بیمه درمانی:

همانطور که خاطرنشان کردیم متقاضیان بر حسب شرایط سنی و دوره ای که قصد تحصیل در آن را دارند برای بیمه های متفاوتی بایستی اقدام نمایند. به طور مثال دانشجویان بین المللی از سن 30 سال به بالاتر می توانند از خدمات شرکت بیمه EDUCAARE24 استفاده نمایند.

 • شما به پورتال آنلاین هدایت خواهید شد.
 • اطلاعات خود را بایستی در پلتفرم مربوطه تکمیل نمایید.
 • شما می توانید پس از پرداخت هزینه گواهی بیمه سلامت دانشجویی را به صورت پی دی اف دریافت نمایید.

قرارداد بیمه دانشجویی در آلمان

هزینه بیمه دانشجویی در آلمان

همانگونه که ذکر نمویم میزان هزینه های شرکت های بیمه بسته نوع خدماتی که به دانشجویان بین المللی ارائه می نمایند بسیار متفاوت می باشد. به طور مثال هزینه یکی از بیمه های خصوصی معروف آلمان که در قسمت قبلی نیز به بیان شرایط آن نیز پرداختیم به شرح ذیل است:

نام بیمه

مدت بیمه

سن

مدت بیمه

سن

یک ماه تا 18 ماه

تا 39 سال/ یورو

تا 69 سال/ یورو

از ماه 19 به بعد

تا 39 سال/یورو

تا 69 سال/ یورو

EDUCARE24 S

33

54

50

110

EDUCATION24 M

37

58

54

114

EDUCATION24 L

41

69

59

120

EDUCARE24 XL

59

83

85

130

به صورت میانگین دانشجویان بین المللی در حدود 105 الی 110 یورو را بایستی برای پرداخت هزینه یک بیمه خوب در نظر داشته باشند.

مزایای انواع بیمه دانشجویی در آلمان

قطعا دلیل دریافت بیمه دانشجویی برای دانشجویان بین المللی کاملا مشخص است چراکه دانشجویان در صورتی که بیمه نداشته باشند هزینه های درمانی آنها بسیار بالا خواهد بود به همین دلیل دانشجویان می توانند با بیمه دانشجویی در آلمان برای خدماتی مانند ویزیت پزشک، بستری در بیمارستان، معاینه دندانپزشکی و انجام امور دندانپزشکی، درمان، عینک و لنز و ....هزینه ای پرداخت نکنند یا هزینه بسیار کمی را پرداخت نمایند. از دیگر مزایای بیمه‌ درمانی دانشجویی در آلمان این است که همسر و فرزند متقاضی نیز می تواند از خدمات بیمه درمانی رایگان استفاده نماید. یکی دیگر از مزایای بیمه دانشجویی آلمان مقرون به صرفه بودن آن در قیاس با سایر کشورهای اروپایی می باشد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب بیمه دانشجویی در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

فرق بیمه مسافرتی دانشجویی و بیمه دانشجویی در آلمان چیست؟

بیمه مسافرتی دانشجویی برای عزیزانی که تمایل به ورود به کشور مورد نظر را دارند و از لحظه ترک کشور خود تا لحظه ثبت نام در دانشگاه را پوشش میدهد. گفته می شود که کوتاه مدت است ولی بیمه دانشجویی آلمان برای بلند مدت و طول دوره تحصیل در دسترس دانشجویان می باشد.

هزینه بیمه دانشجویی در آلمان چقدر است؟

میزان هزینه های بیمه ها بسته به نوع خدماتی که ارائه می نمایند بسیار متغیر است ولی به صورت میانگین بین 105 تا 110 یورو در ماه می باشد.

بیمه دانشجویی آلمان را چگونه بایستی اخذ نمود؟

دانشجویان جهت اخذ بیمه دانشجویی در آلمان می توانند به صورت آنلاین اقدام نمایند.

سخن پایانی

بیمه دانشجویی در آلمان، ضرورت اخذ بیمه دانشجویی آلمان و هزینه های انواع بیمه درمانی دانشجویی در آلمان در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. همانطور که بیان داشتیم متقاضیانی که کشور آلمان را برای هدف تحصیلی خود انتخاب نموده اند برای اخذ ویزای تحصیلی بایستی بیمه نامه مسافرتی را دریافت نمایند همچنین طبق قانون آلمان که بیان می دارد همه ساکنین آلمان بایستی بیمه داشته باشند، دانشجویان برای ثبت نام در دانشگاه بایستی بیمه دانشجویی در آلمان را ارائه نمایند. شرکت های بیمه ای در آلمان یا خصوصی می باشد یا دولتی که دانشجویان بر حسب شرایط سنی و نوع دوره و مقطعی که در آن پذیرش گرفته اند بایستی یکی از این بیمه را دریافت نمایند. امید است شما سروران عزیز با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص بیمه دانشجویی در آلمان و نحوه اخذ آن کسب نموده باشید. شما عزیزان می توانید با شماره گیری تلفن های موسسه در خصوص تحصیل در آلمان مشاوره رایگان اخذ نمایید. در قسمت دیدگاه نیز می توانید پرسش های خود را در خصوص بیمه دانشجویی آلمان مطرح فرمایید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان