نامه تمکن مالی

15 دی 1401 24 نظر

نامه تمکن مالی

در مقوله مهاجرت از روش های مختلف مانند مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری یا مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، زمانی که متقاضی می خواهد ویزای کشور مقصد را اخذ نماید می بایست مدارک مشخصی را ارائه دهد. نامه تمکن مالی یکی از مدارک مهم در پروسه اخذ ویزای کشور های مختلف است. یکی از سوالات متداول برای اشخاصی که قصد مهاجرت دارند آن است که نامه تمکن مالی چیست؟ این نامه که از سوی بانک صادر می شود میزان توانایی مالی شخص متقاضی را مشخص می کند. میزان تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای هر کشور مبلغ مشخصی خواهد بود که با توجه به هزینه های سکونت و زندگی یک شخص در آن کشور مشخص می شود. در این نوشتار قصد داریم نامه تمکن مالی روش های مختلف مهاجرتی، گواهی تمکن مالی و استعلام توسط سفارت را بررسی نماییم. خوانندگان گرامی شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان متخصص موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و یا با تکمیل فرم تماس، پاسخ سوالات مورد نظرتان را در مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید.

 •  نامه تمکن مالی چیست؟
 •  تمکن مالی برای ویزای تحصیلی
 •  تمکن مالی برای ویزای کاری
 •  تمکن مالی برای ویزای سرمایه گذاری
 •  تمکن مالی برای ویزای ازدواج
 •  سؤالات متداول راجع به تمکن مالی
 •  سخن پایانی در زمینه تمکن مالی

اقامت ترکیه از طریق خرید ملکنامه تمکن مالی چیست؟

نامه تمکن مالی یک سند رسمی می باشد که از سوی بانک صادر می شود و جزئیات آن با توجه به مواردی که سفارتخانه اعلام می کند مشخص خواهد شد. نامه تمکن مالی می تواند شامل گردش حساب، میزان دارایی فرد متقاضی و زمان سپرده و برداشت دارایی ها باشد لذا توجه به این امر ضروری است که گواهی تمکن مالی با گواهی گردش حساب تفاوت دارد. اولین مرحله برای اخذ این نامه، تکمیل فرم درخواست نامه تمکن مالی می باشد. علاوه بر آن ارائه مدارک هویتی نیز الزامی می باشد. مواردی که می بایست در زمینه دریافت نامه تمکن مالی رعایت شود، به شرح زیر می باشد:

 • نامه تمکن مالی حتماً در سربرگ بانک مورد نظر صادر شود.
 • دارای مهر برجسته باشد.
 • موجودی حساب متقاضی حتماً ذکر شود و ترجیحاً میزان دارایی به دلار آورده شود.
 • تمامی اطلاعات هویتی شخص متقاضی از جمله کد ملی، شماره حساب و آدرس محل سکونت در این نامه آورده شود.
 • نامه تمکن مالی می بایست مطابق با موارد ذکر شده از سوی سفارتخانه باشد.

مهاجرت به مجارستان از طریق سرمایه گذاری

اخذ ویزا

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی

اشخاصی که به قصد تحصیل در کشورهای خارجی اقدام به مهاجرت می نمایند می بایست ویزای تحصیلی کشور مورد نظر را اخذ نمایند. سفارت خانه ها برای اعطای ویزای تحصیلی موارد مهمی از جمله مدارک تحصیلی، مدارک هویتی، مدرک زبان، نامه پذیرش از دانشگاه خارجی و نامه تمکن مالی متقاضی را بررسی می کنند. بنابراین یکی از مهم ترین مراحل در پروسه اخذ ویزای تحصیلی، ارائه نامه تمکن مالی می باشد. توجه داشته باشید که تمکن مالی لازم برای دانشجویان بین المللی می بایست هزینه های یک سال تحصیل و زندگی دانشجو را در کشور مقصد پوشش دهد. برای مثال اگر شهریه یک سال تحصیل در کشوری 10 هزار دلار باشد و هزینه سکونت و مخارج زندگی برای یک سال نیز 10 هزار دلار باشد، دانشجو می بایست نامه تمکن مالی با ارزش 20 هزار دلار ارائه دهد. اگر شخصی برای اخذ نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر اقدام به پرداخت شهریه نماید، برای نامه تمکن مالی تنها ارائه حسابی مبنی بر توانایی پرداخت هزینه های زندگی کفایت می کند.

تمکن مالی برای ویزای کاری

یکی از روش های پرطرفدار مهاجرت، اخذ ویزای کاری است. ویزای کاری به دو صورت جاب آفر (داشتن پیشنهاد شغلی) و جاب سیکر (جستجوی کار) صادر می شود. اشخاصی که پیشنهاد شغلی معتبر از یک کارفرما در کشور مقصد داشته باشند، می توانند برای اخذ ویزای کاری اقدام نمایند. برای دریافت ویزای جاب سیکر نیز مواردی مانند مدرک تحصیلی، سوابق شغلی مرتبط با تحصیل و دانش زبان حائز اهمیت است. برای دریافت ویزای کاری نیز متقاضیان می بایست نامه تمکن مالی ارائه دهند و اثبات نمایند توانایی تأمین هزینه های زندگی خود و خانواده را خواهند داشت. عموماً افرادی که اقامت کاری یک کشور را اخذ می نمایند می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز درخواست ویزای همراه نمایند. توجه داشته باشید که تمکن مالی می بایست متناسب با تعداد افراد خانواده ارائه شود. میانگین تمکن مالی لازم برای کشورهای اروپایی سطح بالا به ازای هر شخص 12 هزار یورو می باشد. سروران گرامی برای آشنایی با روند کاریابی در کشورهای مختلف، محصول بینظیر گام به گام تا کار در خارج از کشور را مشاهده نمایید.

کار در جمهوری چک

تمکن مالی برای ویزای سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش های مهاجرت، سرمایه گذاری خارجی می باشد. سروران گرامی توجه داشته باشید در مقوله سرمایه گذاری خارجی توجه به استانداردها و شاخص های اقتصادی کشور مورد نظر از اهمیت بالایی برخوردار است. کشورهایی که امکان سرمایه گذاری را برای اتباع خارجی فراهم آورده اند، قوانین مشخصی را برای انواع روش های سرمایه گذاری در نظر می گیرند. برای مثال اخذ ویزای سرمایه گذاری یک کشور می تواند با هدف خرید ملک، کارآفرینی یا خرید سهام باشد. با توجه به نوع سرمایه گذاری میزان تمکن مالی نیز متفاوت است و بصورت کلی برای اشخاصی که از تمکن مالی بالا برخوردار هستند قابل انجام است. بنابراین ارائه نامه تمکن مالی در روش سرمایه گذاری شرایط خاصی دارد و می بایست علاوه بر هزینه های زندگی، سرمایه مورد نیاز نیز ارائه شود. استعلام تمکن مالی توسط سفارت برای ویزای سرمایه گذاری می تواند بصورت نقد و غیر نقد باشد اما میزان سرمایه فعال مورد نیاز می بایست در دسترس باشد.

تمکن مالی برای ویزای ازدواج

یکی دیگر از روش های مهاجرتی ازدواج متقاضی با شخص شهروند خارجی می باشد که مستلزم رعایت قوانین مستحکم در این زمینه است. اگر این ازدواج واقعی باشد و اسناد رسمی برای ارائه موجود باشد، متقاضی می تواند اقامت موقت کشور مورد نظر را بدست آورد، بطور معمول در صورتیکه این ازدواج بیشتر از 3 سال دوام داشته باشد منجر به اخذ اقامت دائم خواهد شد. نامه تمکن مالی لازم برای ویزای ازدواج بدین صورت است که شهروند خارجی می بایست اثبات نماید توانایی تأمین هزینه های زندگی همسر خود را دارد و سند ملکی یا اجاره نامه جهت سکونت همسر را نیز ارائه دهد. علاوه بر آن عموماً لازم است که متقاضی تمکن مالی نقد در حساب شخصی خود نیز ارائه دهد. خوانندگان گرامی توجه داشته باشید که این نوشتار توسط کارشناسان مجرب موسسه ملک پور جهت استفاده شما عزیزان گردآوری شده است و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع ایراد شرعی داشته و حرام است.


سوالات متداول راجع به نامه تمکن مالی

✅ نامه تمکن مالی چیست؟

نامه تمکن مالی یکی از مدارک لازم برای اخذ ویزا بوده و با هدف اثبات توانایی مالی متقاضی تدوین می شود، این نامه شامل مشخصات حساب و میزان دارایی های متقاضی است.

✅ اگر شخصی قادر به ارائه نامه تمکن مالی نباشد، موفق به اخذ ویزای تحصیلی خواهد شد؟

شخصی که قصد تحصیل در کشورهای خارجی را دارد می بایست توان پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی خود را داشته باشد. بنابراین ارائه نامه تمکن مالی الزامی است.

✅ تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای سرمایه گذاری در کشورهای خارجی چقدر است؟

مبلغ مورد نیاز برای گواهی تمکن مالی ویزای سرمایه گذاری بستگی به نوع سرمایه گذاری دارد و با توجه به نوع کارآفرینی متفاوت خواهد بود.

✅ نامه تمکن مالی باید به چه زبانی نوشته شود؟

عموماً می بایست به زبان انگلیسی و زبان بومی آن کشور ترجمه شود.


_____________سخن پایانی در زمینه نامه تمکن مالی____________

همانطور که ذکر شد در پروسه مهاجرت به کشورهای مختلف، برای اخذ ویزای هر کشور لازم است که متقاضی نامه تمکن مالی در سفارت خانه ارائه دهد. اگر شخصی نامه تمکن مالی جعلی ارائه دهد با استعلام تمکن مالی توسط سفارت از بانک متوجه این موضوع خواهند شد و شخص متخلف را در لیست سیاه قرار می دهند. توصیه ما به شما عزیزان این است که برای پایین آوردن ریسک ریجکت ویزا از طریق وکیل متخصص در زمینه مهاجرت اقدام به اخذ ویزا کنید و تمامی مدارک اعلام شده از سمت سفارت خانه را بصورت کامل ارائه نمایید. امیدواریم که با مطالعه این نوشتار اطلاعات شما در زمینه نامه تمکن مالی بیشتر شده باشد. خوانندگان گرامی شما می توانید برای کسب اطلاعات دقیق در خصوص نامه تمکن مالی کشورهای مختلف، گواهی تمکن مالی و استعلام توسط سفارت با مشاورین مجرب موسسه ملک پور تماس تلفنی برقرار کرده و مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید. علاوه بر آن با ثبت سوالاتتان در قسمت "ثبت پرسش" به شما پاسخ داده خواهد شد.

امتیاز 3.74 از 5 ( 14 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
پريسا
سلام و خسته نباشيد بابت مطالب خوبتون.من يک سوال داشتم و نى خواستم بدونم کمترين ميزان تمکن مالى براى سفر توريستى به اروپا و ويزاى تحصيلى چقدر است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت برای حوزه اتحادیه اروپا شما بسته به کشور بین 12 تا 15 هزار یورو معمولا به مدت 3 ماه لازمه که تمکن مالی نشون بدید. توصیه می کنم برای دریافت مشاوره تخصصی رایگان و بررسی شرایط خود و خانواده محترمتان با موسسه تماس تلفنی داشته باشید و از راهنمایی کارشناسان مجرب مجموعه بهره ببرید.
Mehdi Parhami
عرض سلام و وقت به خیر آنچه که از آن، تعبیر به تمکن مالی در ارتباط با ویزای تحصیلی می باشد و از مطالعه متن بالا متوجه شدم دربردارنده توامان هزینه شهریه و هزینه اقامت می باشد. آیا حین اقدام برای ویزای تحصیلی هم باید مدارکی در خصوص تمکن مالی صرفا پوشش دهنده ی هزینه تحصیل نیز ارایه داد؟ یا صرفا این بررسی ها موکول به روز مصاحبه سفارت می باشد؟ احتراما من این برنامه را داشتم که نهایت برای 20000 یورو تحصیلی (برآوردم برای دوره دو ساله فوق لیسانس)و همان 10000 یورویی برای یک سال، ویزای تحصیلی تمکن مالی تامین کنم. البته با تحقیقاتی که کردم به نظرم آمد که می توانم دنبال کار پاره وقت هم باشم و خرج سال دوم که مازاد بر 10000 یورو است را خود در آلمان بدهم. آیا این مورد دوم شدنی است به نظر شما یا خیر؟ با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت دوست عزیز ممنونیم که مطلب ارائه شده را به دقت مطالعه نمودید. همانطور که فرمودید شما باید هزینه های تحصیل و زندگی خود برای یک سال را ارائه نمایید و برای آلمان پول شما بلوکه می شود و ماهیانه مبلغی برای هزینه های زندگی به شما پرداخت می گردد. شما امکان کار پاره وقت و جبران برخی هزینه ها و حتی پس انداز دارید و از این بابت نگرانی برای شما وجود نخواهد داشت. پیشنهاد میکنم برای پذیرش و ویزای تحصیلی شرایط خود را اعم از سن، مدرک تحصیلی و سطح زبان را با مشاورین موسسه در میان بگذارید تا برای انتخاب مسیر راهنمای شما باشند.
امین
با سلام خدمت مشاور محترم موسسه ممن یک نامه تمکن مالی به اندازه 17000یورو آماده کرده ام و همچنین همسرم هم با گواهی اشتغال بکار و حقوق حدود 450یورو بعنوان ساپورتر من تعهد محضری داده. دوتا سوال مهم برام پیش اومده. اول اینکه این مدارک کافیه برای ویزای تحصیلی اتریش؟ و دوم اینکه گفته میشه منبع پولی که برای تمکن مالی تو حساب هست باید مشخص باشه؟ اگر مشخص نباشه چه اتفاقی میافته؟ ممنونم خواهش میکنم راهنمایی کنید.من تمام مدارکم آماده است و فقط از این یکی استرس گرفتم. سپاسگزارم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست عزیز سرمایه نقدی در حساب شما خوب است و بهتر است تا سند ملک هم به عنوان تمکن ارائه نمایید اما برای بررسی دقیق شرایط خود باید با شرایط شما توسط وکلای موسسه بررسی شود. پیشنهاد میکنیم که از مشاوره رایگان تلفنی استفاده نمایید تا مشاورین راهنمای شما باشند.
سلمان حسابی
با سلام و عرض خسته نباشید.در ابتدا میخواستم تشکر کنم از مطالب مفیدتون که در اختیار همه قرار میدهید.میخواستم بدونم برای اخذ ویزای جاب سیکر اتریش چه میزان پول بعنوان تمکن مالی لازم است؟ودیگر اینکه این پول باید همراه برده شود یا نه فقط در حساب بانکی باشد؟ودیگر اینکه این پول در بانک یا از طرف اتریش برای مدتی بلوکه میشود یا خیر.ممنون میشم راهنماییم بفزمایید.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. ممنونیم از همراهی شما. دوست عزیز شما برای دریافت ویزا باید نشان دهید که هزینه های خود در مدت 6 ماه را می توانید پرداخت نمایید و مبلغی در حدود 10 هزار یورو کفایت خواهد کرد و این پول برای پرداخت هزینه های شماست و باید همراه داشته باشید و از آن استفاده نمایید اما کشور اتریش آن را بلوکه نمی کند.
Yasaman Mohammadi
سلام، برای ویزای تحصیلی من خیلی وقت کمی برای سابمیت مدارکم دارم و واسه تمکن مالی مجبورشدیم یه زمین بفروشیم. آیا واریز مبلغ زیاد به حساب و بعد گرفتن تمکن مشکلی داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست عزیز برای این امر بهتر است تا نظر وکیل مهاجرتی خود را جویا شوید. اما به طور کلی شما باید مبلغی را به عنوان تمکن مالی در مدت مشخصی در حساب خود ارائه نمایید.
منصوره یوسفی
سلام برای ویزای توریستی امریکا در اولین زمانی که سفارت های امریکا باز شود یعنی ۲۰۲۱ چقدر تمکن مالی و برای چه مدت باید در بانک باشد و چقدر گردش حساب برای چه مدت بسیار سپاسگزار میشوم پاسخ دهید
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. این موارد باید بسته به شرایط شما توضیح داده شود و تنها نشان دادن سرمایه و تمکن مالی کافی نیست. شما باید برنامه سفر خود و دلایل قانع کننده ای برای برگشت ارائه نمایید.
منا
سلام و خسته نباشید ضمن تشکر بابت اطلاعاتی ک در دسترس قرار دادید اما میخواستم بپرسم برای تمکن مالی برای ویزای ازدواج در کشور بلژیک چه مقدار پول باید در حساب شخص باشد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست گرامی، شما برای دریافت ویزا باید نشان دهید هزینه های زندگی خود و همسرتان را برای یک سال آینده خواهید داشت و معمولا حداقل حدود 15 هزار یورو باید در حساب نشان دهید.
امیر قبادی
سلام وقت بخیر.ممنون و متشکر بابت زحمات شما.تمکن مالی حتما باید از بانک گرفته بشه؟من پولم توی صندوق سهامی بورسی هست و گفتن نامه تمکن مالی هم ارایه میدن.من باید چیکار کن؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله دوست عزیز، تمکن مالی باید به صورت پرینت بانکی ارائه گردد.
مصطفی
با سلام و احترام..آیا از طریق داشتن ملک و املاک و سهام بورسی می توان تمکن مالی رو اثبات کرد؟ ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی این امکان پذیر است پیشنهاد می کنم قبل هر اقدامی هم با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما کامل بررسی شود.
Mohammadreza Farahani
سلام آیا جز کشور آلمان ،کشور دیگری هم هست که تمکن مالی را بلوکه کند؟ کشور هایی مثل دانمارک و بلژیک بلوکه میکنند یا خیر؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کشور آلمان هم در همه موارد و ایالت پول را بلوکه نمی کند این بسته به شرایط پرونده و استانی است که اقدام می کنید. کشور نروژ هم همچین شرایط مشابهی دارد.
Saeid Hamidi
سلام وقتتون بخیر ببخشید برای گرفتن ویزا ایتالیا آیا تمکن مالی همسر هم لازم است یا خیر ممنون بابت راهنمایی
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بابت کدام اقامت می فرمایید؟ بصورت کلی اگر با خانواده اقدام می کنید معمولاً برای همه خانواده باید تمکن را نشان بدهید.
امیر اقبالی
با سلام و احترام اگر نامه جاب افر از کارخانه ای از اتریش داشته باشیم باز تمکن مالی نیازه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بستکی به نظر سفارت داره و مدارکی که از شما میخاد.
عباس
با سلام.برای گرفتن نامه تمکن مالی برای تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان آیا بانک آینده مورد قبوله؟ برای نشان دادن ۳۳۰۰۰ پوند معادل ریالی حدودی چقدره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دست عزیز عموماً برای تمکن های مالی بانک ها بلی اعتبار دارند فقط موسسات مالی نباشه. درمورد نرخ پوند هم بهتر است به نرخ روز از صرافی استعلام بفرمایید.
احمد شفیعی
من برای ویزای کار کشور استرالیا یا اتریش به چه میزان تمکن مالی نیاز دارم؟ من میخوام مدرک برنامه نویسی پایتون و مدرک آرایشگری مردانه اخذ کنم. آیا این مدارک برای ورک پرمیت کانادا و استرالیا مفید خواهند بود؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را درست تر ارهنمایی بکنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم. اما برای تمکن ویزاهای کاری شما بصورت میانگین 10 هزاردلار داشته باشید کفایت می کند. با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما بصورت رایگان بررسی شود.
Hdis rp
سلام من و پدرم میخواستیم برای سفر توریستی یک هفتگی ویزا بگیریم آیا 6 هزار یورو تمکن مالی برایمان کافی است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اخذ ویزای توریستی می‌توانید با آژانس های هواپیمایی تماس حاصل نمایید 
ارش برزو
با سلام استاد من هفته پیش رفتم سفارت و تمکن 333 میلیون و مدارک تحویل دادم و گفتن که تا 14 روز اینده نتیجه اعلام میشه الان پول لازم شدم 120 میلیون از حساب برداشتم سوالم اینه که سفارت توی این 14 روز حساب بانکی منو چگ میکنه که مبلغ برداشته نشده یا همون تمکن که دادم تحویل کافی هست تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام مخاطب گرامی بهتر است بعد از جواب ویزا تمکن مالی را از حساب خود برداشت نمایید. اما با این حساب مشکلی پیش نمی اید
آراد
سلام من برای ویزای انگلیس اقدام کردم تمکن مالی هم دارم اما گردش مالی من منظم نیست یعنی حقوق تعریف شده نیست اما گردش بالاست چون خودم مدیرعامل شرکتم آیا تایید میشه این گردش مالی؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام دوست عزیز اطلاعات دریافتی ناقص است. اینکه از چه طریقی درخواست ویزا داده اید قابل بررسی است.
بهار
سلام وقتتون بخیر . یسوال داشتم برای ویزای توریستی تمکن مالی چقدر باید باشه ؟ اگر کسی که دعوتنامه میده تو برگه دعوتنامه ذکر کنه که من هزینه هاشون رو تقبل میکنم باز هم باید از ایران تمکن ارائه بده و یا کسی که در دعوتنامه ذکر میکنه که من هزینه ها رو برعهده دارم هم باید چیزی ارائه بدهد ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز تمکن مالی هر کشور با کشور دیگر متفاوت می باشد و شرایط خاص خود را دارد. برای اخذ ویزای توریستی بایستی نشان دهید تمکن مالی خوبی دارید.
فرشته اقاکلان
سلام. وقت بخیر. برای ویزای تحصیلی ایتالیا میشه تمکن رو ازحساب سرمایه گذاری لوتوس پارسیان داد و گردش رو از حساب پس اندازی که سود همین لوتوس توش ریخته میشه گرفت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز برای ارائه تمکن مالی شما بایستی مبلغ را به مدت 3 ماه در حساب بانکی قرار داده و مبلغی اضافه یا کم نگردد.
طاهره فاضلی
سوالات در خصوص نحوه‌ی گردش مالی حساب برای ویزای تحصیلی ایتالیا- لطفا در صورت امکان یک نوبت مشاوره برای من رزرو کنید. با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز برای دریافت مشاوره تحصیلی با شماره 02149196000 تماس حاصل نمایید.
مشاوره رایگان