تحصیل کارشناسی در آلمان

29 شهریور 1401 بدون نظر

شاید برای شما نیز سوال باشد که چرا افراد زیادی برای تحصیل به کشور آلمان مهاجرت می نمایند و این کشور را برای زندگی بر می گزینند. برای پاسخ به این سوال بایستی به همین موضوع اکتفا نماییم که آلمان یکی از کشورهایی محسوب می گردد که دانشجویان می توانند به صورت رایگان در آن تحصیل نموده و مدارک دانشگاهی خود را از بهترین دانشگاه های این کشور دریافت نمایند و همچنین با توجه به فضای کسب و کاری که این کشور دارد بتوانند شغل مناسب با درآمد مناسب داشته باشند و زندگی خود را در این کشور ارتقا دهند. در این مقاله تصمیم داریم شما را با شرایط تحصیل در آلمان و شرایط اخذ اقامت آلمان آشنا سازیم.

  • شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان چیست و چه مدارکی مورد نیاز است؟
  • الزامات دریافت ویزای تحصیلی آلمان چه می باشد؟
  • آیا راهکاری جهت اخذ اقامت با مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل در این کشور وجود دارد؟

آلمان همواره در لیست کشورهایی می باشد که آموزش بسیار با کیفیتی را در مقاطع مختلف آموزشی ارائه می نماید و دانشجویان می توانند با صرف کمترین هزینه تحصیلات خود را در این کشور انجام دهند. امیدواریم از طریق مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در خصوص تحصیل کارشناسی در آلمان به دست آورید. در صورت داشتن سوال یا پرسشی در این خصوص می توانید از کارشناسان موسسه MIE مشاوره رایگان کسب نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
دانشجویان فارغ التحصیل لیسانس در آلمان

شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان

دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، به دنبال کشوری هستند که از نظر امنیت، ثبات، کیفیت آموزشی، تنوع رشته های تحصیلی، امکان کاریابی و... شرایط به مراتب بهتری نسبت به کشور خود یا سایر کشورهای جهان داشته باشد. کشور آلمان یکی از امن ترین کشورهای اروپا می باشد که هر ساله پذیرای هزاران دانشجوی بین المللی می باشد. برخی از دانشگاه های آلمان در گروه بهترین دانشگاه های دنیا قرار گرفته اند. دانشگاه ها طیف بسیار گسترده ای از برنامه ها و رشته های تحصیلی را به دانشجویان ارائه می نمایند و دانشجویان بر حسب علاقه ای که دارند می توانند تحصیلات خود را آغاز نمایند. بسیاری از دانشگاه های آلمان دروه های کار و تحصیل یا کار محور را ارائه می نمایند که دانشجویان علاوه بر فراگیری آموزش تئوری، در عمل نیز دانش خود را به کار می گیرند و این موضوع در آینده برای کاریابی و پیدا کردن شغل مناسب بسیار تاثیر مثبت خواهد داشت. همچنین در این دوره ها حقوق نیز دربافت می نمایند. آلمان دارای اقتصاد بسیار قوی و پررونق با نرخ اشتغال بالایی می باشد که دانشجویان این شانس را خواهند داشت که در بهترین شرکت های این کشور نظیر BMW، آدیداس، زیمنس، ولکس واگن و....مشغول به کار شوند. در ادامه اطلاعات کاملی در خصوص تحصیل کارشناسی در آلمان را بیان خواهیم نمود.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل مجانی در آلمان


فایل صوتی موسسه MIE در مورد تحصیل مجانی در آلمان

مدرک زبان مورد نیاز تحصیل لیسانس در آلمان

تحصیل کارشناسی در آلمان هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی صورت می پذیرد و عموما دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس را دارند بایستی مدرک زبان ایلتس 6 را ارائه نمایند. همچنین امکان ارائه مدرک تافل نیز وجود دارد و در برخی از دانشگاه ها گواهی زبان کمبریج نیز مورد پذیرش می باشد. همچنین برای تحصیل به زبان آلمانی عموما مدرک زبان B2 آلمانی مورد نیاز می باشد. البته در برخی از رشته ها مانند رشته پزشکی، دندانپزشکی، حقوق و... دانش زبان آلمانی بایستی در سطح C1 آلمانی باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل کارشناسی در آلمان به زبان آلمانی را دارند بایستی مدرک زبان گوته یا DSH یا TESTDAF و... را ارائه نمایند.

انواع پذیرش تحصیل کارشناسی در آلمان

از الزامات اصلی پذیرش برای شروع تحصیلات آکادمیک در موسسه آموزش عالی آلمان، داشتن مدرک ورودی به دانشگاه HZB می باشد. عزیزانی که مدرک دیپلم خود را از سال 2019 دریافت نموده اند برای شروع تحصیل لیسانس در آلمان هم می توانند به صورت مستقیم اقدام نمایند و پذیرش دانشگاه را دریافت کنند و هم می توانند در ابتدا برای تحصیل در دوره های آماده سازی (Studienkolleg) شرکت نموده و با قبولی در آزمون ارزیابی (Feststellungsprüfun)تحصیلات خود را آغاز نمایند. لازم به توضیح است دانشجویانی که سال اول تحصیل خود را در دانشگاه انجام داده اند می توانند به صورت مستقیم پذیرش دریافت نمایند و سایر افرادی که دارای مدرک 12 ساله هستند بر اساس رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارند بایستی دوره پیش از دانشگاه را بگذرانند. متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته های فنی و مهندسی را دارند بایستی دوره های T-Kurs و افرادی که قصد تحصیل در رشته های علوم پزشکی را دارند دوره M-Kurs و عزیزانی که تمایل دارند در رشته های بیزینسی تحصیل نمایند بایستی دوره یکساله W-Kurs را انتخاب نموده و با اتمام آن وارد دانشگاه گردند. برای شروع این دوره ها حداقل سطح زبان آلمانی B1 مورد نیاز می باشد.

مدت زمان تحصیل لیسانس در آلمان 

قطعا طول دوره تحصیل دید دانشجویان را برای میزان هزینه هایی که بایستی در نظر بگیرند بازتر می کند و دانشجویان بهتر می توانند در خصوص تحصیلات خود تصمیم گیری نمایند. طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان عموما 6 ترم (3 سال) تا 8 ترم (4 سال) می باشد. با این وجود کمتر از 20 درصد دوره های لیسانس بیشتر از 3 سال به طول می انجامد. بنابراین با توجه به رایگان بودن هزینه های تحصیل در آلمان، هزینه زندگی نیز به دلیل طول دوره تحصیلی کوتاه مقرون به صرفه می باشد. البته در بعضی از کشور های دنیا مانند انگلستان این امکان وجود دارد که دانشجویان در مدت 3 سال مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را نیز دریافت نمایند.

کار تحصیل آلمان

این مقاله را از دست ندهید: کار تحصیل آلمان

در این مقاله ما تمام راه های کار تحصیل آلمان را به شما خواهیم آموخت.

شرایط سنی تحصیل کارشناسی در آلمان

همانطور که می دانید دانشگاه ها یا مراکز علمی و آموزشی معمولا برای جذب دانشجو محدودیت سنی خاصی تعریف نمی کنند و دانشجویانی که سن بالاتر از 18 سال دارند می توانند برای تحصیل در دانشگاه های دولتی، خصوصی، علمی کاربردی و... اقدام نمایند. ولی با توجه به اینکه عزیزانی که تصمیم به تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارند بایستی ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایند، شرایط سنی و گپ تحصیلی جهت اخذ ویزا بسیار مهم است. بنابراین چنانچه فاصله زمانی دانشجویان از زمان فارغ التحصیلی تا لحظه ای که اقدام می نمایند زیاد باشد (برای مقطع لیسانس تا 3 سال گپ تحصیلی مورد پذیرش است و برای کارشناسی ارشد تا 5 سال) شانس اخذ ویزای تحصیلی کاهش پیدا می کند.

شرط معدل تحصیل کارشناسی در آلمان

هر دانشگاهی برای پذیرش دانشجو سیاست ها و الزامات خاص خود را دارد و دانشجویان بایستی بر حسب نیازمندی دانشگاه مربوطه مدارک لازم را ارائه نمایند. علاوه بر سطح زبان، معدل نیز یکی از مواردی است که در رزومه تحصیلی دانشجویان بسیار حائز اهمیت است. در بسیاری از دانشگاه های آلمان دانشجویان در صورتی امکان تحصیل دارند که معدل بالای 15 را بتوانند ارائه نمایند. بنابراین دانشجویانی که معدل بالای 15 دارند شانس خوبی جهت اخذ پذیرش خواهند داشت. البته در برخی از دانشگاه ها دانشجویان بایستی معدل بالاتری داشته باشند. به طور مثال برای تحصیل رشته های علوم پزشکی معدل دانشجویان بایستی بسیار بالا باشد.

تحصیل کارشناسی در آلمان به زبان انگلیسی

همانطور که در قسمت های پیشین نیز بیان داشتیم، تحصیل کارشناسی در آلمان هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی صورت می پذیرد. اگر چه تحصیل به زبان آلمانی در این کشور رایگان می باشد ولی این امکان نیز وجود دارد که دانشجویان در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی نیز تحصیل رایگان در آلمان داشته باشند یا در برخی از دانشگاه ها هزینه مناسب و کمی از دانشجویان اخذ می گردد. عموما دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان به زبان انگلیسی بایستی سطح زبان آیلتس 6 را ارائه نمایند. در جدول ذیل به دانشگاه هایی که در مقطع لیسانس برنامه های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند را لیست نموده ایم:

دانشگاه های ارائه دهنده برنامه های لیسانس به انگلیسی در آلمان

دانشگاه Bayreuth

دانشگاه علمی و کاربردی SHR

دانشگاه علمی و کاربردی Mittweida

دانشگاه علمی و کاربردی Worms

دانشگاه علمی و کاربردی برلین

کالج بارد برلین

دانشگاه علمی و کاربردی Hochschule Fresenius

شرایط تحصیل رایگان کارشناسی در آلمان

دانشگاه ها در آلمان هم خصوصی و هم دولتی می باشند. دانشگاه های خصوصی آلمان که معمولا به زبان انگلیسی هستند، هزینه تحصیل اخذ می نمایند ولی دانشگاه های دولتی در آلمان از دانشجویان هزینه تحصیل اخذ نمی نمایند و به صورت رایگان می باشند. دانشجویانی که دارای سطح زبان آلمانی مناسبی هستند (B2) می توانند به صورت رایگان از دانشگاه های دولتی پذیرش مستقیم دریافت نمایند که همانطور که ذکر نمودیم بایستی دارای یک سال سابقه تحصیل در دانشگاه را داشته باشند. چنانچه سطح زبان آنها ضعیف تر و بدون سابقه دانشگاهی باشند می توانند برای دوره های یک ساله قبل از دانشگاه اقدام نموده و پس از گذراندن آن وارد دانشگاه های رایگان گردند که معمولا این دوره های یک ساله شامل هزینه می باشد.

دانشجویان فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

هزینه تحصیل کارشناسی در آلمان

بسته به دانشگاهی که شما عزیزان قصد تحصیل در آن را دارید، هزینه های تحصیل بسیار متغیر می باشد. همانطور که بیان نمودیم تحصیل در دانشگاه هایی که بودجه آنها توسط دولت تامین می گردد رایگان و بدون هزینه باشد. در جدول ذیل سعی نموده ایم هزینه های تحصیل در برخی از دانشگاه های کشور آلمان را بیان نماییم:

نام دانشگاه

هزینه تحصیل

زبان تدریس در دانشگاه

دانشگاه Potsdam

رایگان

آلمانی

داشگاه Rosenheim Technical

رایگان

انگلیسی

دانشگاه علمی و کاربردی SRH

هر ترم 4500 یورو

انگلیسی

دانشگاه علمی و کاربردی Mittweide

رایگان

انگلیسی

دانشگاه علمی و کاربردی worms

رایگان

انگلیسی

دانشگاه علمی و کاربردی برلین

3960 یورو هر ترم

انگلیسی

دانشگاه بامبرگ

رایگان

انگلیسی و آلمانی

دانشگاه Furtwangen

هر ترم 1500 یورو

انگلیسی و آلمانی

دانشگاه htw برلین

رایگان

انگلیسی

دانشگاه Jacobs برمن

هر ترم 10 هزار یورو

انگلیسی

شرایط بورسیه تحصیل آلمان در مقطع لیسانس

بورسیه های تحصیلی که عمدتا به دانشجویان با رزومه علمی بسیار قوی اعطا می گردد، در کشور آلمان به دلیل ارائه شدن تحصیل رایگان محدود تر می باشد. تعداد و تنوع بورسیه های تحصیلی عمدتا برای مقاطع آموزش عالی بیشتر می باشد و افرادی که دارای پیشینه تحقیقی مناسبی هستند و معدل بالایی دارند یا در پروژه های علمی فعالیت داشته اند می توانند درخواست خود را برای اخذ بورسیه تحصیلی ارائه نمایند. یکی از بهترین بورسیه های تحصیلی در آلمان بورسیه DAAD می باشد که به دانشجویان مقطع لیسانس مبلغ 850 یورو ماهیانه پرداخت می نماید. بورسیه های بنیاد کنراد آدناور در آلمان نیز یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی در مقطع کارشناسی در آلمان می باشد. مبلغ این بورسیه نیز 850 یورو در ماه برای مدت 2 سال می باشد.

دانشگاه های برتر آلمان برای تحصیل لیسانس

اگرچه یکی از دلایل اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل کارشناسی در آلمان رایگان بودن دانشگاه های این کشور می باشد ولی کیفیت دانشگاه ها و شرایط مطلوب آموزشی در این کشور نیز از دلایلی می باشد که دانشجویان را برای تحصیل در آلمان ترغیب می نماید. شایان ذکر است تعداد سه تا از دانشگاه های کشور آلمان در رتبه بندی بین المللی در جمع 100 دانشگاه اول دنیا قرار گرفته است. در جدول زیر سعی نموده ایم بهترین دانشگاه های کشور آلمان را برای علاقه مندان به تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان بیان نماییم و رتبه آن را در دنیا بیان نماییم:

نام دانشگاه

رتبه دانشگاه در دنیا در سال 2022

دانشگاه فنی مونیخ

50

دانشگاه هایدلبرگ

63

دانشگاه Ludwig-Maximilians مونیخ

64

دانشگاه Freie

127

دانشگاه هومبولت برلین

128

موسسه فناوری کارلسروهه KIT

136

دانشگاه فنی برلین TU

159

دانشگاه RWTH آخن

165

دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ

172

دانشگاه Eberhard Karls

177

رشته‌های تحصیلی مقطع لیسانس در آلمان

یکی از شاخصه های اصلی دانشگاه های آلمان، ارائه طیف وسیعی از رشته ها و برنامه های تحصیلی می باشد. آلمان به عنوان یک کشور صنعتی به صورت وسیعی سرمایه گذاری در دانشگاه ها برای تحصیل مهندسی در آلمان انجام داده است و امروزه رشته های مهندسی در دانشگاه های آلمان ارزش ویژه ای دارند. با این حال برنامه های تحصیلی زیادی در دانشگاه های آلمان ارائه می شود که در بسیاری از رشته ها مانند پزشکی و داروسازی سرآمد می باشند. علاوه بر این رشته های تحصیلی جدید بر اساس پیشرفت های علمی صورت گرفته مانند مطالعات در زمینه کهکشان ها و... در حال ظهور هستند. برنامه های تحصیلی در دانشگاه های آلمان از نظر ساختار و نحوه ارائه به دانشجویان نیز بسیار مدرن می باشند. در جدول ذیل بهترین و پردرآمد ترین رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی که در دانشگاه های آلمان ارائه می گردد بیان گردیده است:

پردرآمدترین رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی در آلمان

مهندسی برق

حقوق

مهندسی مکانیک

مهندسی صنایع

علوم کامیپوتر

مهندسی مواد

تجارت و علوم اقتصادی

علوم طبیعی( شیمی، فیزیک، زیست شناسی و...)

معماری

روانشناسی

زمین شناسی

علوم سیاسی

فیزیوتراپی

طراحی

تقویم تحصیلی لیسانس در آلمان

یکی از موضوعات اساسی برای اپلای تحصیلی، موضوع ددلاین دانشگاه ها می باشد. به صورت کلی دانشگاه ها هر کدام بازه زمانی خاصی را برای بررسی درخواست های دانشجویان که با ارسال اپلیکیشن می باشد در نظر می گیرند و دانشجویان بایستی قبل از ددلاین دانشگاه برای پذیرش تحصیلی اقدام نمایند. بنابراین هر کدام از دانشگاه ها تقویم تحصیلی خاص خود را دارند. در جدول ذیل سعی نموده ایم ددلاین برخی از بهترین دانشگاه های آلمان را بیان نماییم:

اسامی دانشگاه های برتر آلمان

ددلاین دانشگاه های آلمان ۲۰۲۲ ترم زمستان

ددلاین دانشگاه های آلمان ۲۰۲۲ ترم تابستان

دانشگاه برلین

ترم بهار 1 آوریل

ترم پاییز 1 نوامبر

دانشگاه کلن

20 آگوست

15 ژانویه

دانشگاه هایلدبرگ

1 آوریل

1 مارس

دانشگاه فنی برلین

15 جولای، 31 آگوست

15 ژانویه، 28 فوریه

موسسه فناوری کارلسروهه

15 جولای

30 آوریل

دانشگاه گوتینگن - گئورگ – آگوست

15 جولای

15 ژانویه

دانشگاه فنی مونیخ

31 می

31 اکتبر

دانشگاه بون

20 آگوست

15 ژانویه

دانشگاه هامبورک

15 جولای

15 ژانویه

لودویگ

15 جولای

15 ژانویه

کار دانشجویی در آلمان در مقطع کارشناسی

مسیرهای زیادی وجود دارد که دانشجویان با کار پاره وقت بتوانند هزینه زندگی در آلمان را جبران نمایند. به عنوان مثال دانشجویان می توانند به عنوان دستیار آموزشی، لیدر تورهای خصوصی، گارسن و... کار کنند یا در محیط دانشگاه در قسمت های مختلف مانند سایت، کتابخانه و... مشغول به کار در المان شوند. دانشجویان بین المللی اجازه دارند به مدت 240 روز در سال به صورت پاره وقت یا 120 روز به صورت تمام وقت کار کنند، ولی آنها نمی توانند به عنوان فریلنسر یا خویش فرما مشغول به کار گردند. همچنین دانشجویان بایستی مجوز کار را از آژانس استخدام فدارل و دفتر خارجی ها دریافت نمایند. لازم به توضیح است دانشجویانی که دوره های کالج زبان یا دوره پیش از دانشگاه را می گذرانند، می توانند در محیط بیرون از دانشگاه نیز کار کنند. میانگین درآمدی که دانشجویان می توانند کسب نمایند ساعتی در حدود 9.82 یورو است. البته در شهرهای مونیخ و هامبورگ درامد ها بالاتر می باشد.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان در مقطع لیسانس

همانگونه که بیان نمودیم دانشجویان بعد از اخذ پذیرش دانشگاه بایستی برای ویزای تحصیلی آلمان اقدام نمایند. یکی از مهم ترین مواردی که دانشجویان بایستی برای ویزای تحصیلی به منظور تحصیل کارشناسی در آلمان داشته باشند، تمکن مالی مناسب می باشد. از سال 2021 به بعد دانشجویان برای پوشش هزینه های تحصیل و زندگی در المان بایستی اثبات نمایند که حداقل مبلغ 10332 یورو به عنوان تمکن مالی دارند و این مبلغ در حساب آنها در کشور آلمان مسدود می گردد. از دیگر مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان می توان به موارد ذیل اشاره داشت:

  • فرم های تکمیل شده
  • آخرین مدارک تحصیلی و ریزنمرات آنها
  • بیمه نامه سلامتی
  • پاسپورت معتبر
  • دو عکس استاندارد
  • مدرک زبان آلمانی یا اگلیسی
  • نامه تمکن

شرایط ویزای همراه برای دانشجویان کارشناسی در آلمان

افرادی که قصد دارند برای تحصیل کارشناسی در آلمان اقدام نمایند می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست ویزای همراه نمایند. دو حالت برای اخذ ویزای همراه بسته به شرایط دانشجو وجود دارد. اگر دانشجویان در آلمان مشغول به تحصیل باشند، می توانند در طی مدت 3 ماه از اقامت خود برای همراهان خود اقدام نمایند و برای این منظور بایستی اثبات نمایند تمکن مالی مناسب، محل سکونت مناسب برای خانواده و وابستگان خود را دارند. همچنین این امکان نیز وجود دارد که دانشجویان قبل از وارد شدن به آلمان برای وابستگان خود اقدام نمایند. لازم به توضیح است که ازدواج متقاضیان بایستی قبل از دریافت ویزای تحصیلی انجام گرفته باشد. همسر نیز بایستی در سطح A1 آلمانی مدرک زبان داشته باشد.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل کارشناسی در آلمان

یکی از مهم ترین دلایل دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشورهای خارجی پیدا کردن کار و اخذ اقامت می باشد. کشور آلمان نیز جز کشورهایی است که این امکان را برای دانشجویان فراهم نموده است. دانشجویان علاقه مند به تحصیل کارشناسی در آلمان پس از اتمام تحصیل می توانند به مدت 18 ماه اقامت پس از تحصیل در آلمان دریافت نمایند و در این مدت بتوانند با کارفرمایان مختلف بر حسب شرایط خود مصاحبه نمایند و با دریافت پیشنهاد شغلی بتوانند اقامت کاری آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت نمایند. لازم به توضیح است افرادی که در آلمان مشغول به کار می شوند پس از 2 سال می توانند اقامت دائم آلمان را دریافت نمایند. در نمودار ذیل میزان نرخ بیکاری این کشور در سال 2022 بیان گردیده است.

مزایای تحصیل کارشناسی در آلمان

کشور آلمان از نظر هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی از مقرون به صرفه ترین کشورهای دنیا شناخته می گردد و ازهمین رو دانشجویان بسیار زیادی برای تحصیل در کارشناسی آلمان یا مقاطع آموزش عالی اقدام می نمایند. کیفیت نظام آموزشی در این کشور بسیار بالاست و دانشگاه طیف بسیار وسیعی از فرصت های تحصیلی را هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی برای دانشجویان ایجاد می نماید. یکی از مزایای دیگر تحصیل در المان، امکان کاریابی پس از تحصیل می باشد. چراکه دانشجویان به مدت 18 ماه فرصت خواهند داشت که با پیدا کردن کار، اقامت این کشور را اخذ نمایند و با توجه به صنعتی بودن این کشور و نرخ بیکاری پایین آن شانس کاریابی بسیار بالا خواهد بود. همچنین از دیگر مزایای تحصیل کارشناسی در آلمان این است که اخذ اقامت دائم المان پس از 2 سال کار کردن میسر می گردد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب تحصیل کارشناسی در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

شرایط تحصیل کارشناسی در آلمان چیست؟

دانشجویانی که تحصیلات دیپلم خود را به اتمام رسانده اند و به مدت 1 سال در ایران در دانشگاه تحصیل نموده اند می توانند با ارائه مدرک B2 آلمانی برای اخذ پذیرش مستقیم دانشگاه اقدام نمایند، یا با صرف داشتن دیپلم برای دوره های کالج اقدام کنند.

حداقل مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در این کشور چیست؟

برای پذیرش در کالج های پیش از دانشگاه مدرک B1 و برای اخذ پذیرش مستقیم از دانشگاه مدرک B2 آلمانی مورد نیاز است.

میزان هزینه های تحصیل در آلمان چقدر است؟

دانشگاه های دولتی کشور آلمان رایگان است و برخی از دانشگاه های خصوصی هزینه نسبتا کمی برای تحصیل اخذ می نمایند.

ایا امکان اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل وجود دارد؟

بلی، این امکان وجود دارد که دانشجویان در فرصت 18 ماهه بعد از تحصیل با پیدا کردن کار اقامت این کشور را اخذ نمایند.

سخن پایانی

تحصیل کارشناسی در آلمان، شرایط و الزامات مهم جهت اخذ ویزای تحصیلی در آلمان و نحوه رسیدن به اقامت دائم المان در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. همانگونه که ذکر کردیم کشور آلمان از مقرون به صرفه ترین کشور جهان برای تحصیل دانشجویان می باشد و با توجه به صنعتی بودن و با وجود پیشرفت های بسیار زیاد در فناوری های جدید، مکانی بسیار ایده آل برای جویندگان کار می باشد. افرادی که از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل می گردند به مدت یکسال و نیم فرصت خواهند داشت که کار مورد نظر خود را پیدا کنند. افرادی که نیز به مدت 2 سال به عنوان نیروی کار ماهر در آلمان کار می کنند، می توانند اقامت دائم آلمان را اخذ نمایند. امیدواریم شما عزیزان از طریق این مقاله اطلاعات کافی در خصوص تحصیل کارشناسی در آلمان را کسب نموده باشید. در صورت داشتن پرسش نیز می توانید با کارشناسان موسسه MIE تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان اخذ نمایید. در قسمت دیدگاه نیز می توانید سوالات خود را مطرح فرمایید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان