کار ضمن تحصیل در آلمان

7 اسفند 1400 2 نظر

کار ضمن تحصیل در آلمان، بهترین کارهای دانشجویی در المان و مشاغل موجود جهت کار دانشجویی در آلمان در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. اکثر دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های آلمان، چه شهروند خود این کشور بوده و چه دانشجوی بین المللی باشند، در کنار تحصیل به کار اشتغال داشته و هزینه تحصیل و زندگی خود را اینگونه تامین می نمایند. کارخانه ها و شرکت های بسیاری در کشور آلمان وجود دارند که از طریق ارتباط با دانشگاه ها به جذب دانشجویان به منظور بکارگیری آن ها در انجام پروژه های خود می پردازند. دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی در کشور آلمان، در کنار تحصیل می توانند به کار دانشجویی نیز مشغول گردند، البته هر یک از مقاطع تحصیلی دارای شرایط مختص به خود جهت کار ضمن تحصیل در آلمان هستند. کار دانشجویی در کشور آلمان به دو صورت کار پاره وقت و تمام وقت می باشد و ساعات کاری با توجه به نوع مقطع تحصیلی متفاوت است. متقاضیان کار ضمن تحصیل در آلمان در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در این زمینه می توانند با مشاوران و کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و یا از طریق تکمیل فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان این موسسه بهره مند گردند. 

کار تحصیل آلمان در 30 ثانیه

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

کار ضمن تحصیل در آلمان

کار ضمن تحصیل در آلمان

شرایط کار ضمن تحصیل در آلمان

کار ضمن تحصیل در آلمان، دارای روندی ساده تر نسبت به دیگر کشورها می باشد و یکی از رایجترین روش ها جهت کاهش هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویی است. شرایط کار و تحصیل در آلمان بدین ترتیب است که دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در دانشگاه های آلمان با داشتن اجازه کار دانشجویی در آلمان و با توجه به مقطع تحصیلی خود می توانند به صورت پاره وقت و یا تمام وقت به کار مشغول گردند؛ البته تعطیلات رسمی و آخر هفته ها از ایام کاری محسوب نمی گردند. دانشجویانی که عضو کشورهای اتحادیه اروپا نمی باشند، اجازه کار دانشجویی در آلمان برای دانشجویان ایرانی و دیگر اعضای کشورهای غیراتحادیه اروپا شامل 120 روز کار تمام وقت و یا به عبارتی روزی 8 ساعت کار می باشد. کشور آلمان با توجه به این که یکی از اعضای اتحادیه اروپا می باشد، دارای اقتصادی بسیار پویا بوده و صنایع و شرکت های بسیاری در این کشور وجود دارند که با رشته های دانشگاهی مرتبط بوده و دانشجویان در حین تحصیل می توانند در این صنایع و شرکت ها مشغول به کار گردند. تسلط به زبان آلمانی و آشنا بودن با فرهنگ این کشور، تاثیر مثبت به سزایی بر کار ضمن تحصیل در آلمان دارد. متقاضیان کار دانشجویی باید قبل از اقدام به هر کاری با شرایط کار در حین تحصیل، میزان حقوق و دستمزد و محدودیت های ساعات کاری آشنا گردند و این امر را مورد توجه قرار دهند که قوانین مربوط به کار دانشجویی برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان بین المللی متفاوت است.

 • توضیحات موسسه ملک پور در زمینه کار تحصیل آلمان

فایل تصویری موسسه ملک پور درمورد کار تحصیل آلمان

فایل صوتی موسسه ملک پور درمورد کار تحصیل آلمان

میزان درآمد کار دانشجویی در آلمان

کار ضمن تحصیل در آلمان

بر اساس قوانین تعیین شده در سال 2020، حداقل حقوق کار دانشجویی در آلمان ساعتی 9.35 الی 10 یورو می باشد که با توجه به این میزان دستمزد، یک دانشجو با دو روز کار در هفته می تواند بخش عمده ای از هزینه تحصیل و زندگی خود را بپردازد. در صورتی که حقوق کار دانشجویی در آلمان برای فردی برابر با 450 یورو باشد، وی از مالیات معاف می گردد؛ اما اگر میزان درآمد کار دانشجویی در آلمان بیش از 450 یورو در ماه باشد، دانشجو ملزم به پرداخت مالیات است. در کل دانشجویان به عنوان یک نیروی کاری ارزان برای کارفرمایان تلقی می گردند که میزان حقوق و دستمزد آن ها از یک فرد غیردانشجو کمتر است، یکی دیگر از امتیازات استخدام دانشجویان برای کارفرمایان، عدم نیاز به پرداخت حق بیمه آن ها است. این مقاله توسط موسسه ملک پور پیرامون کار ضمن تحصیل در آلمان به نگارش درآمده است و هرگونه کپی برداری از آن شرعاً و قانوناً حرام است. در صورتی که دانشجو دارای تخصص خاصی باشد و یا دارای گواهینامه قابل استفاده در کشور آلمان باشد، این موارد کمک شایانی به وی در یافتن شغل با درآمد مناسب در کشور آلمان می کند.

سطح زبان مورد نیاز برای کار ضمن تحصیل در آلمان

یکی از مواردی که متقاضیان کار ضمن تحصیل در آلمان باید به آن توجه نمایند، میزان سطح تسلط و داشتن مهارت در زبان آلمانی است که باعث افزایش شانس آن ها برای یافتن کار دانشجویی مناسب و در ارتباط با رشته آن ها می گردد. افرادی که تمایل به کار دانشجویی در حین تحصیل در کشور آلمان را دارند باید حداقل دارای سطح زبان B2 باشند تا بتوانند به خوبی با کارفرمای خود و یا مشتریان ارتباط بر قرار نمایند. برخی از دانشجویان بین المللی، دانشگاه هایی را در کشور آلمان انتخاب می نمایند که دروس در آن ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند، اما این افراد باید توجه داشته باشند که برای انجام کار دانشجویی و وارد شدن به بازار کار آلمان نیازمند آشنایی به زبان آلمانی می باشند. هر چه میزان تسلط دانشجو به زبان آلمانی و آشنایی وی با فرهنگ این کشور بیشتر باشد، شانس وی برای یافتن شغل افزایش پیدا می نماید. اما افرادی که به زبان آلمانی تسلط ندارند، می توانند در کلاس های آموزش زبان آلمانی که توسط دانشگاه ها به صورت رایگان برگزار می گردند، شرکت کنند.

انتخاب دفتر مهاجرتی

آموزش سریع زبان آلمانی

نحوه کاریابی و مشاغل مورد نیاز آلمان

کار ضمن تحصیل در آلمان

آژانس های کاریابی مختلف در کشور آلمان به دانشجویان در یافتن کار دانشجویی مناسب کمک می نمایند و در اکثر دانشگاه ها، آگهی های مربوط به مشاغل دانشجویی بر روی تابلوی اعلانات نصب و یا بر روی وبسایت دانشگاه قرار می گیرند.دو نوع مشاغل پاره وقت و تمام وقت برای دانشجویان وجود دارد که در مشاغل پاره وقت، درآمد ماهیانه دانشجو بیش از 450 یورو نخواهد بود و در نتیجه نیازی به پرداخت مالیات وجود ندارد، اما در مشاغل تمام وقت، درآمد دانشجو بالای 450 یورو در ماه است و در نتیجه موظف به پرداخت مالیات می گردد. بهترین کارهای دانشجویی در المان عبارتند از ناظر کتابخانه، مشاور تحصیلی، مشاور در امر تحقیق، کارهای آنلاین، کار در رستوران ها و کافه ها، دستیار تولید، خرده فروش، پرستار کودک، کار در آزمایشگاه، کار در انتشارات و غیره. مشاغلی که در آن ها دانشجو به عنوان دستیار علمی تلقی می گردد، می تواند رزومه کاری مناسبی برای فرد فراهم نماید. در صورتی که پروژه ای از جانب دانشگاه یا استاد در اختیار دانشجو قرار گیرد، مبلغی برابر با 10 الی 13 یورو در ساعت به دانشجو به عنوان درآمد کار ضمن تحصیل در آلمان داده می شود.

در محصول گام به گام تا کار در خارج از کشور، مهم ترین و کاربردی ترین روش ها و نکات کاریابی شرح داده شده است که می تواند نقش بسزایی در موفقیت شما در کاریابی داشته باشد. این محصول را می توانید از لینک زیر مشاهده و تهیه نمایید.

کار ضمن تحصیل در آلمان

قوانین کار ضمن تحصیل در آلمان

آشنایی با قوانین موجود در هر کشور در رابطه با کار دانشجویی، به دانشجویان کمک می نماید تا هر چه سریعتر و بهتر به شغل مورد نظر خود دست پیدا نمایند. متقاضیان کار ضمن تحصیل در آلمان باید بدانند که تمامی دانشجویان در تمامی مقاطع حق دارند 120 روز کامل و یا به عبارتی 240 نصفه روز در یک سال به کار مشغول گردند. دانشجویان غیر اروپایی باید بدانند که جهت یافتن بهترین کارهای دانشجویی در المان باید از آژانس های کاریابی موجود در کشور آلمان و یا وزارت امور خارجه این کشور، مجوز کار دریافت نمایند. افراد غیر آلمانی نمی توانند به خود اشتغالی مشغول گردند و اجازه راه اندازی یک کار مستقل در طی دوران تحصیل را ندارند. یکی از نکات بسیار مهم که متقاضیان کار ضمن تحصیل باید به آن توجه نمایند این است که تمامی دانشجویان مشغول به کار موظف به پیروی از قوانین تعیین شده توسط دولت فدرال هستند و هرگونه سرپیچی از این قوانین باعث دیپورت فرد به کشور خودش می شود.

تمکن مالی ویزای تحصیلی المان

این مقاله را از دست ندهید: تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان

در این مقاله ما جوانب تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان را به شما خواهیم آموخت.

بازار کار و نرخ بیکاری در کشور آلمان

کشور آلمان، پس از کشور ژاپن و آمریکا، سومین کشور صنعتی در جهان می باشد که دارای اقتصادی پویا و یکپارچه است. شرکت های بسیار معروف و معتبری در زمینه های مختلف در این کشور وجود دارند که این کشور را به مکانی مستعد جهت کارآفرینی و جذب نیرو تبدیل نموده اند. از آنجایی که کشور آلمان دارای اقتصادی پیشرفته و رو به رشد است و نرخ بیکاری در این کشور پایین است، همچنین دارای کمبود نیروی کار است، هر سال افراد زیادی را از بین دانشجویان و یا مهاجران و سرمایه گذاران جذب بازار کار خود می نماید. تقریباً یک سوم افرادی که در این کشور مشغول به کار می باشند، افراد غیر آلمانی هستند. نرخ بیکاری در کشور آلمان در طی سال های اخیر نزولی بوده است و این سیر نزولی کماکان ادامه دارد. پایین بودن نرخ بیکاری در این کشور نشان دهنده امکان یافتن کار راحت برای متقاضیان خارجی است. در نمودار زیر نرخ بیکاری در کشور آلمان نشان داده شده است:

نرخ بیکاری در آلمان

دوره های کار تحصیل آلمان

کشور آلمان دارای کالج های بیزنس یا  Business Schools های معتبری می باشد. این کالج ها بیشتر بر جنبه دروس عملی و فنی تأکید دارند و مناسب برای افرادی هستند که دغدغه تأمین هزینه های تحصیل در آلمان را دارند؛ چرا که با شرکت در کالج هایی که دوره های کار تحصیل آلمان را ارائه می دهند، می توانید در ضمن تحصیل، به کار در رشته تحصیلی خود به طور همزمان پرداخته و درآمد مناسب نیز کسب نمایید. این مدارس و کالج ها با شرکت های معتبر در آلمان همکاری داشته و کار دانشجو را تضمین می نمایند. بدین ترتیب که دانشجو می تواند از همان ابتدای تحصیل خود، به مدت 16 تا 20 ساعت در هفته مشغول به کار شده و درآمد کسب نماید. بنابراین پذیرش تحصیلی در این دانشگاه، به همراه پذیرش کار با شرکتی مشخص و معتبر می باشد. لازم به ذکر است که داشتن مدرک تحصیلی دیپلم یا پیش دانشگاهی با حداقل معدل 18 و داشتن مدرک زبان آلمانی از شرایط لازم برای شرکت در دوره های کار تحصیل آلمان است.

 • توضیحات موسسه ملک پور در زمینه کار تحصیل آلمان

فایل صوتی موسسه ملک پور در زمینه کار تحصیل آلمان

 

فایل صوتی موسسه ملک پور در زمینه کار تحصیل آلمان

 

هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان

قطعاً یکی از اهداف اقدام برای کار دانشجویی در آلمان، تأمین هزینه تحصیل و زندگی در آلمان است. متقاضیان کار ضمن تحصیل در آلمان باید بدانند که در رشته های متعدد برای دانشجویان بین المللی تحصیل رایگان در آلمان امکان پذیر است و هزینه های متفرقه مربوط به دانشگاه های دولتی حدود 100 الی 350 یورو در هر ترم است، هزینه دانشگاه های خصوصی نیز با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی توسط هر دانشگاه مشخص می گردد. در کل هزینه های تحصیل در آلمان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی چندان زیاد نیست، اما هزینه های مواردی نظیر پوشاک، مسکن و فعالیت های فرهنگی از میانیگن هزینه این موارد در اتحادیه اروپا بالاتر است. هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان که شامل هزینه تحصیل و مخارج زندگی می گردد به صورت میانگین برابر با 850 یورو در ماه است که عمده این هزینه، هزینه اجاره مسکن است. البته لازم به ذکر است که هزینه های زندگی با توجه به هر شهر و سبک زندگی مردم متفاوت است. هزینه های بیمه دانشجویی نیز با توجه به سنین مختلف، متفاوت است؛ هر دانشجوی زیر سی سال 80 یورو و بالای سی سال 160 یورو در ماه بابت بیمه پرداخت می نمایند. در مقاله زیر، جزئیات دقیقی از هزینه تحصیل و زندگی در آلمان ارائه شده است. لازم ذکر است که با توجه به شرایط تحصیل و کار در آلمان، امکان دریافت بورسیه تحصیلی آلمان نیز برای تأمین بخشی از هزینه ها فراهم است. بورسیه دریافتی بستگی به شرایط دانشجو و دانشگاه دارد و تعداد و تنوع آن در مقاطع مختلف تحصیلی، متفاوت است.

کار ضمن تحصیل در آلمان

آیا کار دانشجویی در آلمان همه هزینه ها را پوشش می دهد؟

یکی از دلایلی که کشور آلمان را تبدیل به کشوری پرمتقاضی و محبوب برای مهاجرت کرده است، هزینه های زندگی به صرفه و اقتصادی تر نسبت به دیکر کشورهای اروپایی و آمریکایی می باشد. دانشگاه های رایگان نیز مزید برعلت شده تا به میزان قابل توجهی با کم شدن هزینه های زندگی در آلمان روبرو باشیم.

با این حال راه های متعددی وجود دارد تا مهاجران بتوانند از پس هزینه های زندگی خود در کشور آلمان برآمده و زندگی قابل قبولی را در کشور آلمان تشکیل دهند. یکی از این راه ها برای متقاضیانی که مشغول به تحصیل می باشند، انجام کارهای پاره وقت است که با توجه به مهارت و تخصص فرد، درآمد متفاوتی را باید برای آن در نظر گرفت. به طور متوسط، یک دانشجو حین تحصیل می تواند 9 یورو برای هر ساعت کار کردن، دستمزد دریافت کند.

حال سوالی که مطرح است این می باشد که با این میزان درآمد، فرد قادر به پرداخت هزینه های زندگی می باشد یا خیر که پاسخ به این سوال وابسته به نوع زندگی هر فرد است و با توجه به اینکه دانشجوی بین المللی آلمان نیازی به پرداخت شهریه ندارد، وی قادر خواهد بود که با کار دانشجویی در آلمان تا میزان قابل قبولی، هزینه های زندگی را پوشش دهد.

بهترین کار دانشجویی در آلمان

از آنجایی که ممکن است انجام دو فعالیت همزمان آن هم در کشوری دیگر، کمی مشکل به نظر برسد پس بهتر است افراد با انتخاب های عاقلانه، مدیریت شرایط را به نحو احسن به دست گیرند. برای رسیدن به چنین نتیجه ای، نیازمند فاکتوری به نام شغل مناسب است. بهترین شغل برای افراد در زمان تحصیل، شغلی است که با تحصیل شخص همخوانی و مرتبط باشد. پس کارهای دانشگاهی را باید بهترین انتخاب در این زمینه دانست. در رده های بعدی بهترین کارهای دانشجویی در آلمان با توجه به شرایط ویژه متقاضیان، مشاغلی همچون : فریلنسری، مشاغل آنلاین، دستیار آموزشی، خرده فروشی، کارهای پژوهشی، کار در فست فود و کافه می باشد که افراد می توانند 20 ساعت در هفته را به کار کردن اختصاص دهند. اگر متقاضیان تسلط کافی به زبان آلمانی داشته باشند، به سرعت پیشرفت کرده و به مشاغل و درآمد بهتری، دست خواهند یافت.

دستیار آموزشی

دانشجویانی که علاقه به تدریس دارند، بهترین کار ضمن تحصیل برای آنان دستیار آموزشی می باشد که در واقع دستیار معلم خواهند شد. این شغل برای افرادی که کارهای علمی و پژوهشی انجام می دهند بسیار انتخاب هوشمندانه ای خواهد بود که نه تنها به تحصیلشان صدمه ای وارد نمی شود بلکه موجب پیشرفت آنان نیز خواهد شد.

کار در رستوران و کافه ها

یکی از کارهای نسبتا آسانی که همه دانشجویان از پس آن برخواهند آمد،کار در رستوران ها و کافه ها می باشد که لازمه موفقیت در این کار نیمه وقت، دانستن زبان آلمانی می باشد تا با کمترین میزان مهارت و تجربه، به درآمدی قابل قبول برای پرداخت هزینه های زندگی دست یابند. انجام این نوع کارها علاوه بر کسب درآمد، موجب ایجاد ارتباط با مردم آلمان می شود که در آینده کاری افراد مثمر ثمر واقع خواهد شد.

دستیار تولید

این شغل بهترین فرصت برای علاقه مندان به طراحی لباس، فیلمبرداری، کارگردانی، چاپ کتاب و مشاغلی از این قبل می باشد که افراد به عنوان دستیار در حوزه های ذکر شده، مشغول به کار و فعالیت می گردند. دستیار تولید فقط اختصاص به این رشته ها نمی شود و افراد در بخش های صنعتی نیز قادر به یافتن شغل پاره وقت به عنوان دستیار تولید می باشند.

خرده فروشی

خرده فروشی یکی از مشاغلی است که در لیست کارهای پاره وقت دانشجویی قرار گرفته و مهارت کمی را برای مشغول به کار شدن میطلبد و متقاضیان از ابتدای حضور و تحصیلشان در کشور آلمان می توانند در این شغل فعالیت کنند بدون اینکه به تحصیل آنان صدمه ای وارد شود.

کار آنلاین

کار آنلاین را باید کم دردسر و آسان ترین کار پاره وقت در آلمان مناسب دانشجویان دانست زیرا افراد در هر زمان و مکان می توانند به کار بپردازند و درآمد مناسبی را کسب نمایند. هر چند که کار آنلاین شامل همه کارها نمی شود و قدرت انتخاب افراد را محدود تر می کند اما قطعا با راحتی بیشتری برای دانشجویان همراه خواهد بود.

مالیات کار دانشجویی در آلمان

مالیات به کار دانشجویی در آلمان با حقوق بیش از 450 یورو ماهانه نیز تعلق می گیرد و دانشجویانی که حین تحصیل مشغول به کار می باشند نیز باید مبلغی از درآمد خود را تحت عنوان بیمه و مالیات به کشور آلمان بپردازند. به طور کلی همه افرادی که بیش از 20 ساعت در هفته کار می کنند، مالیات به آنان تعلق خواهد گرفت و موظف به پرداخت مالیات می باشند تا به مشکل برنخورده و در ادامه، شانس اخذ اقامت دائم را داشته باشند.

شرایط کار آموزی در آلمان

دو نوع شغل پاره وقت برای دانشجویان بین المللی در آلمان وجود دارد که نوع اول مختص افراد بدون مهارت و تجربه می باشد. دسته دیگری از مشاغل که آینده افراد را تضمین می کند، انتخاب مشاغلی است که مهارت و تخصص ویژه ای را نیازمند است که عموما این نوع مشاغل، کارهایی هستند که ارتباط مستقیمی با تحصیلات آکادمیک دارد.

حال افرادی که دسته دوم مشاغل را انتخاب می نمایند، باید به مهارت قابل قبولی در آن زمینه برسند. دوره های کارآموزی که کارفرمایان آلمانی برای این دسته از افراد در نظر گرفته اند، فرصت ایده آلی را به وجود خواهد آورد تا افراد به هدف و موفقیت برسند.

متقاضیان با شرکت در دوره های کارآموزی، با خیالی راحت مشغول به کار خواهند شد و رزومه قوی را برای ادای مسیر کاریابی خواهند ساخت. یکی از بهترین دوره های کارآموزی که مهاجران می توانند در رشته های مختلف ثبت نام کنند، دوره های اوسبیلدونگ در آلمان می باشد که به مدت ماه 6 الی 3 سال برگزار شده و مهارت های مورد نیاز را از طریق آموزش های تئوری و عملی به افراد، منتقل می کنند و آنها را آماده ورود به بازار کار آلمان در بهترین شرایط می کنند.

بهترین شهرهای آلمان برای کار دانشجویی

هرچند که کشور آلمان دارای بازار کار مناسبی می باشد و تقریبا همه فارغ التحصیلان در صورت برخورداری از مهارت و تخصص لازم، مشغول به کار می شوند اما زمانی که بحث کار دانشجویی در آلمان به میان می آید، باید امتیاز بیشتری را به بعضی از شهرهای این کشور از جهت وجود کار مناسب دانشجویی، در نظر گرفت. در این شهر ها افراد دانشجو راحت تر قادر به یافتن شغل مناسب ضمن تحصیل خواهند بود:

 • دارمشات
 • برلین
 • مونیخ
 • اشتوتگارت
 • فرانکفورت
 • کلن
 • دوسلدورف
 • لایپزیگ
 • بن
 • هامبورگ

لازم به ذکر است که در همین شهرهای ذکر شده نیز برای مشغول به کار شدن ضمن تحصیل، دارا بودن مهارت مورد نیاز برای آن شغل و تسلط زبان آلمانی بسیار مهم و تاثیر گذار است و افراد درصورتی موفق خواهند بود که از این قواعد پیروی کنند.

اجازه کار همراه دانشجو در آلمان چگونه است؟

بسیاری از اشخاص به تنهایی تصمیم به مهاجرت نمی گیرند و این اقدام مهم را با همراه و خانواده خود پیش می برند. به همین دلیل است که کشور آلمان این امکان را فراهم کرده تا متقاضیان تحصیل با ویزای تحصیلی، همسر خود را هم نیز در صورت ارائه درخواست ویزا همراه آلمان و تکمیل مدارک، در مهاجرت شریک کنند.

بعد از اینکه همسر متقاضی در مصاحبه شرکت کرد و موفق به اخذ ویزای همراه شد، از مزیت های بی شماری برخوردار می شود و نه تنها قادر به مهاجرت به آلمان می شود بلکه پس از ورود به کشور آلمان می تواند بر اساس توانمندی های خود، در پی شغل مناسب باشد و بدون وجود مشکل و مانعی، کار و فعالیت خود را آغاز نماید.

این ویزا که متقاضی می تواند همسرش را با خود همراه کرده و وارد بازار کار آلمان شود، ویزای همراه یا همان ویزای پیوست می باشد که برای اخذ آن میبایست تقاضای ویزای همراه را برای اداره مهاجرت آلمان ارسال نمود.

چه کارهایی برای اجازه کار دانشجویی در آلمان غیر مجاز است؟

به طور کلی نمی توان گفت که دولت آلمان دانشجویان را از انجام کاری منع کرده است و همه شغل های مجاز در کشور آلمان می تواند انتخاب دانشجویان باشد. اما تنها شرطی که در این بین وجود دارد این است که دانشجویان، مجاز به انجام کارهای تمام وقت نمی باشند. با توجه به این موضوع است که انتخاب دانشجویان کمی محدود خواهد شد و نمی توانند شغل هایی که نیاز به کار بیشتری دارد، انتخاب نمایند. در واقع می توان اینگونه نتیجه گرفت که محدودیت اعمال شده برای دانشجویان در کار پاره وقت در آلمان در رشته و شغل انتخابی نیست بلکه در ساعات کاری آنان می باشد.

نکته دیگری که وجود دارد این است که یک دانشجو اجازه راه اندازی و ایجاد یک بیزنس تا زمانی که تحصیل خود را به اتمام نرسانده، نخواهد داشت و خوداشتغالی برای دانشجو در آلمان، ممنوع می باشد. این ممنوعیت زمانی برداشته می شود که ویزای تحصیلی افراد به ویزای کاری، تغییر پیدا کند.

آیا کار پاره وقت در آلمان برای دانشجویان بیمه بیکاری دارد؟

همه دانشجویان دانشگاه ها باید تحت پوشش بیمه دانشجویی در آلمان قرار گیرند. این بیمه خدماتی همچون هزینه های دارو، بیمارستان، تصادف و... را شامل می شود. اگر دانشجو دارای شرایط ویژه ای باشد که نتواند تحت پوشش بیمه تحصیلی قرار بگیرد باید این نقص را با بیمه شدن از طریق شرکت های خصوصی، جبران نماید.

حال افرادی که می خواهند از طریق بیمه بیکاری مبالغی را دریافت کنند، باید در زمانی که مشغول به کار بوده اند، بخشی از درآمد خود را برای بهره مندی از مزایای بیمه بیکاری، پرداخت کرده باشند. البته این بهره مندی زمانی اتفاق خواهد افتاد که افراد مشغول به کار تمام وقت باشند و کارهای پاره وقت، شامل بیمه بیکاری نمی باشد.

با این اوصاف نمی توان از این طریق هزینه ای را برای دانشجویان بین المللی کار ضمن تحصیل در آلمان، در نظر گرفت و با وجود کار کردن آنها، در زمان بیکاری واجد شرایط استفاده از خدمات بیمه بیکاری نخواهند شد.

مزایای کار دانشجویی در آلمان

هرچند که اکثر مواقع این انگیزه های مالی است که افراد را به سمت کار دانشجویی ضمن تحصیل سوق می دهد اما این رویداد، نقطه قوت های بسیاری را در خود پنهان کرده است که در نهایت اتفاق های مثبتی را به دنبال دارد. از مزایای مالی کار دانشجویی در آلمان که بگذریم، به دست آوردن تجربه در زمینه های مختلف، افراد را در ادامه مسیر هدایت می کند و این را می توان یکی از بزرگترین مزایای کار دانشجویی در آلمان دانست.

دانشجویان با کار حین تحصیل، اطلاعات خوبی پیرامون فضای کاری و قوانین حاکم در این حوزه، به دست خواهند آورد و ارتباطاتشان با کارفرمایان آلمانی، موجب پیشرفت آنان در ادامه خواهد شد. کار ضمن تحصیل را باید نوعی رزومه معتبر برای دانشجویان تلقی کرد که بعد از فارغ التحصیلی به کمک آنان خواهد آمد و شغل مناسب با درآمد ایده آلی را به این دسته از افراد، تقدیم می نماید.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب کار دانشجویی در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

پیشنهاد می گردد ویدیوی راهنمای گام به گام اخذ اقامت با تدریس استاد ملک پور را تهیه و مشاهده نمایید تا با اطلاعات کامل در خصوص مهاجرت خود تصمیم گیری نمایید.

کار ضمن تحصیل در آلمان


سوالات متداول راجع به کار ضمن تحصیل در آلمان

✅ امکان کار دانشجویی چند ساعت در ماه برای دانشجویان فراهم است؟

امکان 120 روز کار و یا 240 نصف روز کار برای دانشجویان در هر ماه امکان پذیر است.

✅ آیا امکان خود اشتغالی برای دانشجویان ایرانی در کشور آلمان فراهم است؟

دانشجویان غیر آلمان و دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا نیستند حق خود اشتغالی در حین تحصیل را ندارند.

✅ حداقل دستمزد کار دانشجویی به ازای هر ساعت کار چقدر است؟

حداقل دستمزد کار دانشجویی به ازای هر ساعت کار 9.35 الی 10 یورو است.

✅ آیا امکان یافتن کار دانشجویی از طریق آژانس های کاریابی در آلمان امکان پذیر است؟

بله امکان یافتن کار دانشجویی از طریق آژانس های کاریابی وجود دارد.


_____________سخن پایانی درباره کار ضمن تحصیل در آلمان_____________

کار ضمن تحصیل در آلمان، بهترین کارهای دانشجویی در المان، هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان و سطح زبان مورد نیاز جهت کار دانشجویی در آلمان در این مقاله مورد بررسی قرار گرفتند. همانگونه که ذکر گردید امکان کار ضمن تحصیل در آلمان برای تمامی دانشجویان فراهم می باشد و امکان تامین بخش عمده ای از هزینه زندگی دانشجویی در آلمان از طریق کار امکان پذیر است. آلمان کشوری پیشرفته و دارای اقتصادی پویا است که با کمبود نیروی کار مواجه است، لذا هر سال اقدام به جذب دانشجویان بین المللی بسیاری به منظور تامین نیروی انسانی خود می نماید. یافتن کار در کشور آلمان نیازمند داشتن اطلاعات کافی درخصوص قوانین و نحوه کاریابی در این کشور است که متقاضیان کار ضمن تحصیل در آلمان می توانند جهت دریافت هرگونه اطلاعات با موسسه ملک پور تماس حاصل نمایند و همچنین با تکمیل فرم تماس، از مشاوره تلفنی رایگان این موسسه بهره مند گردند، و یا سوالات خود در قسمت انتهایی این مقاله مطرح نمایند تا کارشناسان ما در اسرع وقت به آن ها پاسخ دهند.

امتیاز 5 از 5 ( 18 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
کامران علیایی
سلام ممنون بابت مقاله خوبتون اطلاعات عالی در خصوص کار ضمن تحصیل در آلمان کسب کردم فقط دورهای آسبیلدونیگ هم جز اجازه کار ضمن تحصیل می باشند ؟ من ۲۴ سالم هست و فوق دیپلم برق دارم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوره های آسبیلدونگ دارای دوره عملی می باشد که در این دوره در اکثر رشته ها متقاضیان حقوق دریافت می کنند. و همچنین سطح زبان برای پذیرش در این دوره ها مهم می باشد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه تماس گرفته و اطلاعات رایگان دریافت بفرمایید. سپاس
حدیثه
با سلام من ترم ۸ پرستاری هستم میخواستم برای تحصیل پزشکی در آلمان اقدام کنم و همزمان کار پرستاری انجام بدم میتونم با ویزای تحصیلی بیام آلمان و اونجا دوره های پرستاری رو برای کار بگذرونم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز ابتدا باید مدرک پرستاری شما معادلسازی شود تا بتوانید ادامه تحصیل با حرفه ای مثل ایران کار کنید. در مورد تحصیل پزشکی هم باید ابتدا آزمون ورودی کشور آلمان را قبول بشوید.