تحصیل رایگان در اتریش

28 بهمن 1401 9 نظر

تحصیل رایگان در اتریش، شرایط و نکات مهم جهت تحصیل در اتریش، نحوه دریافت ویزای تحصیلی اتریش و همچنین لیست دانشگاه های رایگان اتریش در نوشتار پیشروی شما عزیزان به صورت علمی و تخصصی مورد بررسی و آنالیز واقع شده است. اخذ ویزای تحصیل رایگان در اتریش چگونه است؟ دریافت پذیرش تحصیل رایگان از کشور اتریش به چه صورت است؟ آیا به طور کلی می توان در اتریش تحصیل رایگان داشت؟ توصیه می گردد نوشتار پیشرو را به دقت مطالعه بفرمایید تا پاسخ سوالات خود را در مورد تحصیل رایگان در اتریش به دست آورید. در نوشتار پیشرو که به قلم مشاورین و به کمک وکلای محلی اتریش موسسه ملک پور به نگارش در آمده است، تلاش نموده ایم تا در رابطه با موضوع تحصیل رایگان در اتریش در مقاطع مختلف اطلاعات مفیدی در اختیار شما سروران عزیز قراردهیم، چنانچه شما عزیزان در خصوص دریافت اقامت تحصیلی اتریش سوال یا ابهامی در ذهن دارید می توانید با تماس با مشاورین ما از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید. همچنین در صورتی که فرم تماس را کامل فرمایید، به منظور ارائه مشاوره تلفنی رایگان، از طرف مشاورین موسسه با شما تماس گرفته خواهد شد. 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما 

تحصیل رایگان در اتریش

زندگی در اتریش و شرط تحصیل رایگان در اتریش

تحصیل رایگان در اتریش برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل رایگان در دانشگاه های کشور اتریش را دارند، به این صورت است که در ابتدا باید برای دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های اتریش اقدام نمایند و بعد از آن که پذیرش پس از طی مراحلی دریافت شد می توان برای امر ویزا اقدام نمود. دانشگاه های کشور اتریش برای بسیاری از افراد مورد توجه است به این علت که دانشگاه های کشور اتریش هم دارای رتبه علمی بالایی در سطح جهانی هستند و علاوه بر این تحصیل در این کشور به زبان رسمی این کشور رایگان می باشد. این بدان معنی است که در صورتی که به زبان آلمانی در دانشگاه های دولتی اتریش مشغول به تحصیل شوید، هزینه تحصیل شما تقریبا رایگان خواهد بود. برای اطلاع از شرایط تحصیل در دوره زبان آلمانی در اتریش مقاله نگارش شده اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهد.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل در اتریش


اتریش کشوری در اروپای مرکزی واقع گشته است. این کشور از نظر جغرافیایی از شمال با کشور آلمان و همچنین جمهوری چک، از جنوب با کشور ایتالیا و اسلوونی دارای مرز مشترک می باشد. زبان رسمی این کشور آلمانی است ولی بسیاری از افراد به زبان انگلیسی مسلط هستند. پایتخت اتریش شهر وین است. شهر وین از نظر استاندارد های زندگی و خدماتی که از طرف دولت به شهروندان ارائه می شود به عنوان بهترین شهر دنیا انتخاب می گردد.

تحصیل رایگان در اتریش

تحصیل رایگان در مدارس اتریش و دبیرستان ها

در اتریش مدارس هم به صورت خصوصی و هم به صورت دولتی وجود دارند. اکثر مدارس در کشور اتریش مدارس دولتی هستند و تحصیل رایگان در این مدارس به صورت رایگان است و هیچگونه هزینه ای برای این مدارس پرداخت نمی گردد و لازم به ذکر است همچنین از نظر کیفیت هم در سطح بالای آموزش هستند. تحصیل رایگان در اتریش از سن ۵ سالگی برای آمادگی و سن ۶ سالگی برای آغاز تحصیل رایگان در مقطع دبستان می باشد.

تحصیل رایگان در اتریش برای افراد بین شش تا پانزده سال اجباری است. سیستم مدرسه را آموزش و پرورش دولت ارائه می دهد که کاملا رایگان است از جمله کتاب ها و حمل و نقل به و از مدرسه. با این حال، مدارس خصوصی در اکثر مناطق، از جمله مدارس بین المللی در شهرهای بزرگ که تمام درآمد خود را از والدین شاگردان دریافت می کنند، کار می کنند.

ساختار زمانی و دوره ای تحصیل در مدارس اتریش:

ساختار تحصیلی

مقطع تحصیلی

مقاطع

سن

سال

توضیح

ابتدایی

ابتدایی

۱-۴

۶-۹

۴

تحصیلات ابتدایی

متوسطه میانجی

متوسطه پایینی

۵-۸

۱۰-۱۳

۴

تحصیلات متوسطه میانجی

متوسطه

مقطع متوسطه اکادمیک

 

۱۰-۱۷

۸

 

متوسطه

متوسطه بالایی

 

۱۴-۱۷

۴

تحصیلات متوسطه بالایی

فنی حرفه ای

پیش-فنی حرفه ای

 

۱۴-۱۵

۱

 

آموزش ابتدایی

۹ سال اول تحصیل رایگان در اتریش در سراسر کشور در مدارس دولتی که توسط وزارت آموزش و پرورش فدرال اداره می شود، رایگان هستند. ۴ سال مدرسه ابتدایی در –والکسچول- یا مدارس مردمی است.

آموزش متوسطه میانه

پس از آن، آنها با توجه به مسیر تحصیل رایگان خود به مدت ۴ سال به انتخاب خود به مدرسه متوسطه عمومی یا آکادمیک می روند. در ابتدای هر سال تحصیل رایگان این امکان وجود دارد که دانش آموز این گزینه ها را تغییر دهند.

آموزش متوسطه

پس از این دوره آموزش میانجی، کسانی که از گزینه های تحصیل رایگان عالی استفاده می کنند، به دبیرستان می روند. در اینجا آنها یک آموزش علمی طراحی شده برای پیوستن به دانشگاه را کامل می کنند.

آموزش فنی حرفه ای

دانش آموزان با استعداد عملی بیشتر می توانند به مدرسه حرفه ای بالاتر بروند. در اینجا آنها خود را برای یکی از حرفه های مختلف آماده می کنند، اگر چه این امکان وجود دارد که این مسیر را به دانشگاه ادامه دهند.

در ادامه این بخش به معرفی و بررسی تعدادی از مدارس اتریش می پردازیم:

VES:

نه تنها محل یادگیری، بلکه یک مکان اجتماعی است: یک خانه برای کودکان. به منظور ایجاد اعتماد به نفس، کودکان باید تجربیات خود را با هم در یک محیط غنی سازی و بدور از تهدید و فشار تجربه کنند، مانند یادگیری، آواز خواندن، بازی ها و جشن های گوناگون. VES هزینه های تحصیل رایگانات را سالانه دریافت می کند. در ابتدای هر ترم این هزینه ها می تواند در دو مرحله پرداخت شود.

 

هزینه درخواست

هزینه ترم اول

هزینه ترم دوم

هزینه وسایل آموزشی در هر ترم

هزینه سفرهای آموزشی در هر ترم

KIGA و پیش دبستانی

۸۰۰

۴۱۶۰

۴۱۶۰

۶۱

۷۵

مقطع ۱-۴

۸۰۰

۴۱۶۰

۴۱۶۰

۶۱

۷۵

متوسطه میانجی

۸۴۰/ ۴۲۰

۵۵۳۰

۵۵۳۰

۱۱۱

۷۵

متوسطه بالایی

۸۴۰

۶۰۳۰

۶۰۳۰

۱۲۴

۷۵

*هزینه ها به یورو می باشد*

AMADEUS:

مدرسه بین المللی AMADEUS در قلب اروپا یک مدرسه منحصر به فرد و بین المللی IB است که دارای یک آکادمی موسیقی و هنر ویژه می باشد از طریق ایجاد یک جامعه بین المللی متشکل از آموزگاران مشتاق، پرشور و آرمانگرا شرایط خاصی را برای دانش آموزان مشتاق ایجاد کرده است.

هزینه ارسال درخواست غیر قابل بازگشت و ۳۰۰ یورو می باشد و پس از ارسال فرم درخواست پرداخت می شود. قبل از حضور دانشجویان در AMADEUS وین، تمام هزینه های مدرسه باید پرداخت شود. طرح پرداخت اقساطی در صورت درخواست متقاضی در فرم درخواست، در دسترس می باشد.

Danube:

ارائه آموزش بین المللی با کیفیت بالا برای کودکان از تمام کشورها از اوایل سال تا مقطع ۱۲ تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی می باشد. آماده شدن دانش آموزان برای تبدیل شدن به شهروندان جهانی از طریق تعهد به توسعه تمامی جوانب دانش آموزان، هم به عنوان یک فرد و هم به عنوان یک عضو جامعه است.

 • دانش آموزان متوسطه - هزینه سالانه € ۱۱۸۰
 • دانش آموزان ابتدایی (مقاطع ۱ تا ۵) - هزینه سالانه € ۹۴۰
 • دانش آموزان ابتدایی (EYU و بنیاد) - هزینه سالانه € ۷۰۰

تحصیل رایگان در دبیرستان اتریش

قطعا اولین سوالی که در ذهن کسانی که قصد مهاجرت به اتریش را دارند، و دارای فرزندان سن دبیرستانی می باشند، صورت می گیرد این است که: آیا تحصیل رایگان در دبیرستان اتریش امکان پذیر است؟ امکان تحصیل رایگان در کلیه دبیرستان های دولتی اتریش برای کسانی که اقامت دائم دارند بدون نیاز به پرداخت شهریه می باشند، و کسانی که کشور مبدا آنها عضو اتحادیه اروپا می باشد، وجود دارد. همچنین برای کسانی که اقامت قانونی در این کشور دارند ولی هنوز موفق به دریافت اقامت دائم این کشور نشدند نیز، امکان تحصیل رایگان در دبیرستان های اتریش فراهم است. گفتی است که تحصیل در دبیرستان های خصوصی، برخلاف دبیرستان های دولتی نیاز به پرداخت هزینه می باشد.

 شرایط تحصیل رایگان در اتریش در مقطع کارشناسی و مدارک لازم

تحصیل رایگان در اتریش در مقطع لیسانس امکان پذیر است. شرایط تحصیل کارشناسی در اتریش به این صورت است که جهت تحصیل در دانشگاه های رایگان اتریش برای دانشجویان ایرانی لازم است که شخص دانشجو یا قبولی دانشگاه سراسری را داشته باشد و یا در حال تحصیل رایگان در دانشگاه های سراسری باشد. تحصیل رایگان در دانشگاه های رایگان اتریش به زبان آلمانی است و نیاز است که فرد دانشجو زبان آلمانی را در سطح B2 بدانند و یا برای تحصیل رایگان در دانشگاه های بین المللی و به زبان انگلیسی نیاز است که فرد دانشجو زبان انگلیسی را در حد آیلتس ۶ بداند. یکی دیگر از ملزومات برای تحصیل رایگان در دانشگاه های کشور اتریش ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله و همین طور ارائه ریز نمرات است. طول دوره لیسانس چهار ساله است و فرد دانشجو اجازه دارد به صورت پارت تایم و ۱۰ ساعت در هفته مشغول به کار شود. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل رایگان در مقطع لیسانس در کشور اتریش را دارند باید یک گواهی عدم منع تحصیل رایگان از کشور خود ارائه نمایند. به طور کلی مدارک لازم جهت تحصیل در اتریش با مدرک دیپلم در مقطع کارشناسی شامل موارد ذیل می شود:

 • مدارک هویتی
 • عکس ۴*۳
 • دیپلم ۱۲ ساله
 • مدرک پیش دانشگاهی
 • ریز نمرات
 • ارائه مدرک زبان آیلتس نمره ۶ یا زبان آلمانی B2,2
 • گواهی عدم منع تحصیل رایگان

تحصیل رایگان در اتریش

تحصیل رایگان در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

درخواست برای تحصیل رایگان در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد هم وجود دارد. دانشجویان ضمن تحصیل فوق لیسانس در اتریش می توانند ۲۰ ساعت در هفته یعنی به صورت پارت تایم در کشور اتریش مشغول به کار شوند. بطور قطع نامه عدم منع تحصیل رایگان را نیز بایستی ارائه دهید. طول زمان تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد تقریباً دو سال است. زبان تحصیل رایگان در دانشگاه های اتریش آلمانی است ولی دانشجویان می توانند برای تحصیل رایگان به زبان انگلیسی برای دریافت پذیرش از دانشگاه های بین المللی اقدام نمایند. فرد دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد می تواند برای دریافت ویزای همراه اتریش اقدام نماید و فرد همراه به صورت فول تایم اجازه کار در این کشور را دارد. لازم به ذکر است فرد همراه به همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال اطلاق می شود.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل رایگان در اتریش در دوره کارشناسی ارشد عبارتست از:

 • مدارک هویتی
 • عکس ۴*۳
 • مدرک دیپلم ۱۲ ساله
 • مدرک پیش دانشگاهی
 • ریز نمرات
 • ارائه مدرک زبان آیلتس نمره 6,5 یا زبان آلمانی B2 یا C1
 • ارائه مدرک لیسانس
 • گواهی عدم منع تحصیل رایگان

تحصیل رایگان در اتریش در مقطع دکتری

برای تحصیل رایگان در اتریش در مقطع دکترا شخص دانشجو باید بتواند یک استاد راهنما پیدا کند، دوره دکتری در اتریش معمولاً بین ۳ تا ۵ سال است، دریافت پذیرش در مقطع دکتری به طورکلی نسبتا دشوار است و در صورت وجود شرایطی امکان پذیر است، لازم به ذکر است فردی که در کشور اتریش در مقطع دکتری اقدام به تحصیل رایگان می نماید با توجه به تعداد پروژه های دریافتی می تواند مبنع درآمدی برای خود مهیا نماید. در این جهت فرد باید مقالات ISI، رزومه ی پژوهشی، معدل بالا، توصیه نامه و انگیزه نامه و گواهی عدم منع تحصیل رایگان را ارائه نماید. علاوه بر آن نیاز به سطح بالایی از زبان است که توصیه می شود سطح زبان خود را تا حد زبان آلمانی C1 یا C2 ارتقا دهد. در این دوره تحصیلی دانشجویان از اجازه کار پاره وقت تقریبا 40 ساعت در هفته برخوردار می باشند.

شما عزیزان می توانید برای آموزش کامل و بدون اینکه نیاز به وکیل داشته باشید، ویدیوی اپلای و ویزای تحصیلی اتریش برای رایگان را خریداری نموده و تمام روش های مهاجرتی را آموزش ببینید.

تحصیل رایگان در اتریش

  اپلای و ویزای تحصیلی اتریش

تحصیل رایگان در اتریش بدون مدرک زبان

همانطور که متوجه شدید تحصیل به زبان آلمانی در کشور اتریش رایگان می باشد اما، آیا امکان تحصیل رایگان بدون مدرک زبان نیز وجود دارد؟ اگر بخواهیم کوتاه پاسخ دهیم امکان تحصیل رایگان در اتریش بدون مدرک زبان وجود ندارد. البته امکان مهاجرت به اتریش از طریق دوره های زبان انگلیسی به همراه خانواده وجود دارد و این نوید را به شما می دهیم که موسسه MIE در این زمینه می تواند کمک های بسیاری به شما نماید. هزینه دوره های زبان انگلیسی در اتریش از 10 الی 12 هزار یورو می باشد و متقاضی اصلی به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال خود می تواند به صورت همزمان اقدام نماید. همچنین همسر متقاضی اصلی امکان کار به صورت تمام وقت را در این کشور خواهد داشت.

تحصیل رایگان در اتریش به همراه بورسیه تحصیلی و شرایط اخذ آن

بسیاری از افراد تمایل دارند که برای ادامه تحصیل رایگان در اتریش، بورسیه دریافت نمایند. افراد می توانند با توجه به شرایط خود و شرایط دانشگاه مقصد اقدام به دریافت بورسیه نمایند. این موضوع بستگی به برنامه بورس تحصیل رایگان دارد.

نحوه درخواست:

به منظور درخواست بورسیه تحصیلی اتریش جهت تحصیل در این کشور، فرد باید برای تحصیل کارشناسی ارشد یا تحصیل دکترا در اتریش در دانشگاه علوم کاربردی درخواست داده و مدارک کامل درخواست خود را ارسال کند.

الزامات درخواست:

 • نیاز مالی: متقاضی باید نیاز مالی خود را نشان دهند.
 • شواهد پیشرفت مناسب مطالعاتی: پیشرفت تحصیلی که از سوابق مطالعات جاری و گذشته ثبت شده است ارايه دهد. متقاضیانی که حداقل یک ترم در یکی از دانشگاه های اتریش را سپری کرده اند دارای مزیت متمایزی هستند.

تعدادی از انواع بورسیه تحصیلی در اتریش در مقاطع مختلف تحصیل رایگان در اتریش، در قالب جدول ذیل معرفی شده است:

بورسیه تحصیلی در اتریش شرایط
بورس تحصیل رایگان کارشناسی ارشد MARIHE

یک برنامه کاربردی ارائه شده توسط اتحادیه اروپا

قابل استفاده برای همه ملیت ها

12000 یورو کمک هزینه

بورس دانشگاه وین PHD COQUS

بورسیه در دانشگاه وین و مرکز سیستم های کوانتومی

انتخاب بر اساس دستاوردهای علمی و پژوهشی

حقوق 2000 یورو در ماه

 

در اینجا می بایست به این نکته اشاره داشت که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در اتریش اکثر دانشگاه های این کشور هزینه بسیار کمی دارد. دانشجویا در اتریش به صورت پاره وقت می تواند کار دانشجویی انجام دهند و به صورت کلی بورسیه جهت دانشجویان خارجی در این مقاطع وجود ندارد. لازم به ذکر است دریافت بورسیه در مقطع دکترا نیز خیلی روند ساده نیست و نیاز روزمه قوی، مقالات آی اس آی و زبان خیلی عالی و موافقت سوپروایزر دارد.

هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش

یکی از الزامات تحصیل رایگان در اتریش، تامین هزینه ها برای مدت زمان تحصیل رایگان می باشد. مانند هزینه های تحصیل در اتریش اسکان و و یا خوابگاه، خوراک، حمل و نقل که این هزینه ها در حساب بانکی شخص به سفارت ارائه می شود، به طور میانگین در ماه حدود 800 یورو الی 1200 یورو بستگی به نوع زندگی و تعداد اعضای خانواده باید برای هزینه زندگی درنظر گرفته شود.

مواد غذایی

قیمت ها

شیر (1 لیتر)

1.08 یورو

گوشت گاو (1 کیلوگرم)

17.04 یورو

سینه مرغ (1 کیلوگرم)

10.06 یورو

بلیط یک طرفه

2.40 یورو

تاکسی 1 کیلومتر

2.00 یورو

آپارتمان 1 خوابه (داخل شهر)

724.65 یورو

آپارتمان 1 خوابه (خارج از شهر)

577.29 یورو

شرایط کار ضمن تحصیل رایگان در اتریش

تحصیل رایگان در اتریش با کار ضمن تحصیل در اتریش یکی از مواردی است که بسیاری از دانشجویان در این کشور در اندیشه آن هستند دانشجویانی که قصد تحصیل رایگان را دارند می‌توانند به صورت نیمه وقت درکشور اتریش مشغول به کار گردند. نکته ای که دانشجویان باید بدانند این است که کار دانشجویی در اتریش نیاز به پرداخت مالیات ندارد و و افراد دانشجو در این کشور معاف از مالیات هستند. دانشجویانی که مشغول به تحصیل رایگان در اتریش هستند باید بدانند که در هر مقطعی از تحصیل رایگان خود میزان ساعت کاری در اتریش متفاوت است مثلا دانشجویانی که در مقطع لیسانس مشغول به کار هستند. ۱۰ ساعت در هفته و دانشجویانی که در مقطع فوق لیسانس نیز به تحصیل رایگان می پردازند در حدود ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار را خواهند داشت. با انجام کار دانشجویی در اتریش باید بدانید که شخص دانشجو نمی تواند هزینه های خود را به صورت کامل پرداخت نماید و تنها بخشی از هزینه‌ها با انجام کار دانشجویی نیز تامین خواهد شد. اما دانشجویان می توانند تا حدودی هزینه‌های خود را نیز از این طریق به دست آورند بنابراین برای به دست آوردن کار دانشجویی در این کشور می‌توانند از طریق آگهی باشد.

شرایط ویزای همراه اتریش برای ایرانیان

تحصیل رایگان در اتریش این امکان را برای دانشجو دارد که که بتوانند برای همسر خود و فرزندان زیر 18 سال تقاضای ویزای همراه را ارائه نماید، برای دریافت این ویزا بایستی تمکن مالی برای ویزای تحصیلی اتریش و هزینه های زندگی همراه در حساب فرد نشان داده شود و همراه باید مدرک زبان در سطح A1 را به سفارت ارائه دهد. نوشتار پیش رو توسط موسسه ملک پور تهیه و تألیف گردیده است و هرگونه کپی برداری از آن یا استفاده از محتوای نوشتار حتی با تغییرات کوچک در جملات آن شرعاً و قانوناً حرام است. بهتر است که جهت دریافت ویزای کشور اتریش فرد و خانواده هم زمان اقدام کنند. همراهان در این نوع ویزا می توانند اجازه کار اخذ نمایند حتی اجازه کار فول تایم نیز می توانند اخذ نمایند.

 • سند ازدواج به همراه ترجمه به زبان آلمانی
 • شناسنامه
 • پاسپورت
 • کارت اقامت دانشجو
 • اثبات تمکن مالی جهت الحاق همراه

بررسی انواع دانشگاه و معرفی بهترین دانشگاه های اتریش برای تحصیل رایگان

 تحصیل رایگان در اتریش یه دلیل وجود دانشگاه های متعدد مورد توجه و درخواست تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است.

دانشگاه دولتی در اتریش:

 تحصیل رایگان در اتریش و ورود به دانشگاههای دولتی کشور اتریش و تحصیل رایگان در این دانشگاه ها برای دانشجویان غیر اروپایی نیز امکان پذیر است. شهریه هر ترم برای این دانشگاه ها حدوداً مبلغ بین ۳۵۰ تا ۷۵۰ یورو است، لازم است که فرد دانشجو زبان آلمانی را در سطح A2 بداند و بعد از آن زمان برای ارتقا و تکمیل زبان آلمانی به فرد داده می شود.

دانشگاه خصوصی در اتریش:

 تحصیل رایگان دراتریش از طریق دانشگاههای خصوصی بیشتر مورد توجه دانشجویان بین المللی است زیرا در این دانشگاه ها تدریس به زبان انگلیسی است و میتوان نمره زبان آیلتس را به جای زبان آلمانی ارائه نمود، سطح لازم برای دریافت پذیرش در دانشگاههای خصوصی اتریش حدود آیلتس 6 یا 6.5 تعیین شده است. یکی دیگر از تفاوت ها برای دانشگاه های خصوصی شهریه است که بین ۴۰۰۰ یورو تا ۱۳۰۰۰ یورو تفاوت دارد.

معرفی دانشگاه های برتر:

دانشگاه های اتریش در سطح جهان از رنکینگ بالایی برخوردار هستند. این رنکینگ در سطح جهانی است و از نظر کیفیت علمی و پژوهشی دانشگاه ها مورد بررسی قرار می گیرند.

رتبه

نام دانشگاه

توضیحات

1

دانشگاه وین

Universität Wien

دانشگاه ملی وین یکی از برجسته ترین دانشگاه های اروپا و در رتبه بندی جهانی (QS) در رتبه 154 قرار گرفته است.

2

دانشگاه فناوری وین

Technische Universität Wien

این دانشگاه دومین دانشگاه برتر کشور اتریش می باشد و در رتبه بندی جهانی در رتبه 182 جهان قرار گرفته است.

3

اینسبروک

Universität Innsbruck

دانشگاه اینسبروک در رتبه ۲۸۶ در جهان در رتبه بندی (QS) قرار گرفته است و 28 هزار دانشجو دارد.

4

دانشگاه فنی گراتس


Technische Universität Graz

این دانشگاه در سال 1811 تاسیس گردید و رتبه چهارم را در دانشگاه های کشور اتریش و رتبه 576 را در جهان دارد. این دانشگاه دولتی در شهر کوچک گراتس واقع شده است.

5

دانشگاه کارل – فرانزس گراتس

Karl-Franzens-Universität Graz

این دانشگاه در سال ۱۵۸5 تأسیس گردیده است و از لحاظ قدمت دومین دانشگاه در کشور اتریش می باشد و در بین 480 دانشگاه برتر جهان می باشد. این دانشگاه 32500 دانشجو دارد و در سال های اخیر دانشکده پزشکی خود را جدا نموده است.

6

دانشگاه اقتصاد و تجارت وین

Wirtschaftsuniversität Wien

دانشگاه اقتصاد و تجارت وین در رتبه 871 در بین دانشگاه های جهان قرار گرفته است.

7

دانشگاه یوهانس کپلر لینز

Johannes Kepler Universität Linz

این دانشگاه در رتبه 922 جهان واقع شده است و یک موسسه آموزش عالی دولتی- غیرانتفاعی می باشد که در حاشیه شهر لینز واقع شده است. دانشگاه یوهانس کپلر در سال 1966 تاسیس گردیده است.

8

دانشگاه منابع طبیعی و علوم زندگی وین

Universität für Bodenkultur Wien

این دانشگاه در سال 1872 تأسیس شد است و یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که در منطقه حومه شهر بزرگ وین واقع شده است.

9

دانشگاه آلفا آدری کلاگنفورت

Alpen-Adria-Universität Klagenfurt

این دانشگاه در سال 1970 تأسیس شد، یک موسسه آموزش عالی دولتی غیرانتفاعی است که در محوطه حومه شهر بزرگ Klagenfurt واقع شده است.

10

دانشگاه پزشکی وین

Medizinische Universität Wien

این دانشگاه بزرگترین موسسه تحقیقاتی برای تحصیل پزشکی در اتریش می باشد و تحت عنوان دانشکده پزشکی دانشگاه ملی وین تاسیس گردید و از سال ۲۰۰۴ به بعد به عنوان یک موسسه مستقل در زمینه دانشگاهی فعالیت نموده و مدیریت مستقل دارد.

لیست دانشگاه های رایگان اتریش

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا نیز می توانند به صورت تقریباً رایگان در اتریش به تحصیل بپردازند البته نیاز به پرداخت مبلغی ناچیز در حدود 350 تا 1600 یورو خواهند داشت. برای تحصیل رایگان در اتریش به صورت تقریبی لازم است در دانشگاه های دولتی اتریش و به زبان آلمانی تحصیل نمایید. ما در این قسمت 7 دانشگاه رایگان در اتریش را به شما معرفی خواهیم کرد:

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا برای تحصیل رایگان در اتریش

برای تحصیل رایگان در اتریش نیاز به دریافت ویزای تحصیلی اتریش است که در این پروسه، ابتدا باید پذیرش از دانشگاه های اتریش دریافت شود و فرد بعد از تایید می تواند برای دریافت ویزا اقدام نماید.

 • پذیرش از دانشگاهای اتریش(خصوصی یا دولتی)تحصیل دکترا در اتریش
 • فرم درخواست ویزا
 • نامه تمکن مالی
 • گواهی اقامت در کشور اتریش
 • پاسپورت با اعتبار
 • تمام مدارک هویتی مانند شناسنامه، سند ازدواج (برای دریافت اقامت همراه) به همراه ترجمه آلمانی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • بیمه نامه دانشجویی
 • عکس پرسنلی

نکته مهمی که در اینجا می بایست به آن اشاره داشت این است که در کشور اتریش ویزا را افیسر بر اساس شرایط متقاضی صادر می کند و درصورتی که متقاضی به رای صادره از سوی افیسر ویزا اعتراض داشته باشد حتی می تواند به دادگاه شکایت خود از افیسر را اعلام نموده و درخواست بررسی مجدد نماید. کیس هایی وجود دارند که حتی پس از اعتراض و شکایت رای صاره تغییر کرده و متقاضی ویزا شده است.

شرایط کار پس از تحصیل رایگان در دانشگاههای اتریش

دانشجویانی که به تحصیل رایگان در اتریش مشغول هستند از موقعیت کار پس از تحصیل رایگان نیز برخوردار هستند و می توانند پس از تحصیل رایگان خود به مدت 6 ماه تا 1 سال نیز اقامت پس از تحصیل در اتریش داشته باشند در این کشور در جستجوی کار مورد نظر خود باشند. در نمودار زیر، نرخ بیکاری در اتریش بررسی شده است. بر اساس این نمودار، نرخ پایینی از بیکاری در کشور اتریش مشهود می باشد. بنابراین می توان به یافتن شغل مناسب برای افراد فارغ التحصیل از دانشگاه های آلمان، امیدوار بود.

نمودار نرخ بیکاری در اتریش

در صورت یافتن کار مناسب و تمام وقت، در صورتی که متقاضیان تحصیل بتوانند مالیات خود را نیز بپردازند، می توانند در این کشور درخواست اقامت و سپس تابعیت را نمایند. اشخاصی که در اتریش تحصیل رایگان می نمایند از امتیاز ویژه ای برای یافتن کار در این کشور برخوردار هستند حتی می توانند با اخذ ویزای جستجوی کار به دنبال کار مورد نظر خود نیز باشند اما نکته مهمی که باید گفت این است که افراد برای یافتن شغل مورد نظر می توانند از طریق مؤسسات کاریابی در اتریش و یا آگهی های کار نیز بهره ببرید.

اخذ اقامت دائم و پاسپورت اتریش با تحصیل

تحصیل رایگان در اتریش و اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل رایگان در اتریش برای اشخاصی که در این کشور به تحصیل رایگان می پردازد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر قصد اقامت و تابعیت پس از تحصیل رایگان در اتریش را دارید باید به این موضوع توجه کنید که در صورتی می توانید اقامت و در نهایت تابعیت در این کشور دست یابید که پس از اتمام تحصیل رایگان خود بتوانید وارد بازار کار شده و به صورت تمام وقت در این کشور مشغول به کار شوید. در اینجا می بایست به این نکته اشاره داشت که فرصت شخص جهت حضور در اتریش پس از فارغ التحصیلی حدودا 6 الی یک سال است. در صورتی که شخص متقاضی بتواند به صورت تمام وقت در این کشور به کار بپردازد و مالیات خود را نیز پرداخت نماید می تواند درخواست اقامت و تابعیت اتریش را نماید. اقامت دائم با گذشت ۵ سال از کار فول تایم نیز می‌تواند انجام شود و شخص با گذشت ۵ سال از اقامت خود در این کشور می تواند درخواست اقامت دائم کشور اتریش را نماید. همچنین برای اخذ پاسپورت کشور اتریش شخص متقاضی باید بتواند به مدت ۶ سال در این کشور حضور داشته باشد چرا که اخذ پاسپورت در کشور اتریش در سال ششم به حضور فرد در این کشور. اتفاق می افتد. نکته مهمی که وجود دارد این است که شخصی که قصد تابعیت کشور اتریش را دارد برای دریافت پاسپورت اتریش باید بتواند به زبان آلمانی نیز تسلط کافی داشته باشد همچنین باید از تاریخ کشور اتریش نیز آگاهی داشته باشد. در این صورت می تواند درخواست پاسپورت کشور اتریش را نماید و پاسپورت این کشور را نیز به دست آورد.

⬅️ چنانچه علاقمند به اطلاعات بیشتر درباره ثبت شرکت در ارمنستان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

شما همچنین می توانید با تهیه ویدئو راهنمای گام به گام اخد اقامت، اطلاعات کامل و جامعی در رابطه با سابر روش های مهاجرتی کسب نمایید.

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول راجع به تحصیل رایگان در اتریش

✅ آیا تحصیل رایگان در اتریش امکان پذیر است؟

بله؛ به طور کلی کشور اتریش دارای نظام آموزشی پیشرفته و رایگان است و تحصیل به زبان آلمانی در این کشور، رایگان است. همچنین شرایط تحصیل رایگان در اتریش به زبان انگلیسی نیز فراهم است. موسسه ملک پور خدمات ویژه ای در این زمینه دارد.

✅ آیا متقاضیان تحصیل رایگان در اتریش می توانند به کار در حین تحصیل بپردازند؟

بله؛ دانشجویان مقاطع دانشگاهی اتریش می توانند بسته به مقطع تحصیلی خود، مجوز کار در حین تحصیل به مدت مشخص دریافت نمایند. برای مثال، میزان ساعت کاری مجاز در حین تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش، 20 ساعت در هفته است.

✅ آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی برای متقاضیان تحصیل رایگان در اتریش وجود دارد؟

بله؛ متقاضیانی که دارای رزومه تحصیلی و شرایط علمی مناسبی مانند معدل عالی، نمره زبان خوب و فعالیت های علمی پژوهشی باشند می توانند بورسیه دریافت نمایند.

✅ هزینه زندگی دانشجویی در اتریش چقدر است؟

بسته به محل تحصیل دانشجو، رشته وی، سبک زندگی و تعداد اعضای خانواده متفاوت است. اما به طور کلی می توان مبلغ 800 تا 1200 یورو در ماه را برای هزینه زندگی در اتریش تخمین زد.

✅ آیا امکان تحصیل رایگان موسیقی در اتریش وجود دارد؟

بله، یکی از رشته هایی که در اتریش می توان تحصیل کرد، تحصیل در رشته موسیقی می باشد که در صورتی که در دبیرستانهای دولتی این کشور مشغول به تحصیل شوید برای شما رایگان خواهد بود.

✅ آیا امکان تحصیل رایگان در اتریش با مدرک دیپلم وجود دارد؟

معمولاً تحصیل در مقطع کارشناسی نیازمند پرداخت هزینه می باشد، اما در صورتی که بتواند از بورسیه های تحصیلی این کشور استفاده کنید میتوانید به صورت رایگان در مقطع کارشناسی تحصیل فرمایید که باید نمره آیلتس شما 6 باشد و یا نمره زبان آلمانی b۲ داشته باشید.

✅ آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاههای اتریش وجود دارد؟

در صورت تسلط به زبان آلمانی و یا اینکه واجد دریافت بورسیه های تحصیلی باشید، می توانید در دانشگاه‌ها تحصیل رایگان داشته باشید.


سخن پایانی درباره تحصیل رایگان در اتریش

تحصیل رایگان در اتریش، دانشگاه های برتر اتریش، لیست دانشگاه های رایگان اتریش و همچنین شرایط دریافت اقامت اتریش از طریق تحصیل و پذیرش تحصیلی اتریش در این مقاله علمی مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. تحصیل رایگان در اتریش یکی از راه های مهاجرت به اتریش می باشد. با توجه به اینکه بسیاری از دانشگاه های معتبر و رایگان از جمله دانشگاه ملی وین در کشور اتریش واقع شده اند دانشجویان زیادی از سرتا سر جهان تمایل به تحصیل رایگان در این کشور زیبا را دارند. لازم به ذکر است تحصیل رایگان در اتریش سبب اعطای اقامت و تابعیت نمی گردد و فرد باید پس از اتمام دوره تحصیل رایگان اقدام به یافتن شغل نماید. موسسه ملک پور با برخوردار بودن از 15 سال سابقه تخصصی در مهاجرت این افتخار را دارد که در خدمت شما عزیزان باشد و راهنمایی های لازم در این خصوص را ارائه نماید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد و بررسی شرایط خود با موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید. افرادی که فرم تماس را بر روی وب سایت موسسه تکمیل می نمایند، می توانند از سوی مشاورین موسسه ملک پور تماس تلفنی و مشاوره رایگان دریافت نمایند. در لینک زیر شما می توانید سوالات خود را در بخش "ثبت پرسش" ارائه دهید و پاسخ خود را دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 12 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مصطفی طبیبیان
سلام و وقت بخیر من 22 سالمه و فوق دیپلم حسابداری از دانشگاه علامه دارم زبان آلمانی هم تا حد a1 بلدم چجوری میتونم توی اتریش تحصیل داشته باشم؟ آیا تحصیلم رایگان میشه؟ در شرف ازدواج هم هستم و همسرم هم قصد مهاجرت با من رو داره به چه صورت میتونه با من بیاد اتریش؟ ممنونم از مقاله خوبتون و کامل تون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما بهتر راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اما بصورت کلی باتوجه به اینکه دانشگاه شما سراسری است اگر بتوانید نامه عدم منع تحصیلی دریافت نمایید می توانید برای دانشگاه های ملی اتریش هم اقدام نمایید. اگر مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6.5 ارائه بدهید دانشگاه های خصوصی خوبی می توانید پذیرش بگیرید. البته کشور اتریش دوره زبان انگلیسی هم دارد. درخصوص همراه هم کشور اتریش ویزای همراه دارد. پیشنهاد می کنم با مجموعه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
ساناز پور نقش بند
سلام و ممنون از مقاله فوق العاده تحصیل رایگان در اتریش . جدیدا کلیپی از استاد ملک پور دیدم که فرمودند امکان تحصیل رایگان در اتریش در مدارس این کشور هم وجود دارد. ایا موسسه ملک پور خدماتی در این زمینه دارد؟ دختر بنده 14 ساله هستند.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی مدارس دولتی اتریش رایگان می باشد و بهترین سن برای اقدام هم 13 تا 16 سال می باشد. برای اینکه بهتر شما را راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اینکه معدل فرزند شما چقدر می باشد و... پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
کامران حسین زاده
با سلام و عرض ادب ممنون از مطالب مفیدتون. من ۲۳ ساله هستم و مدرک لیسانس رشته مهندسی نرم افزار از دانشگاه سراسری دارم و در حال گرفتن مدرک زبان آلمانی هستم. آیا امکان تحصیل رایگان در اتریش با توجه به شرایط من امکان پذیر است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی با توجه به اینکه شما در دانشگاه سراسری ایران تحصیل کرده اند این امکان برای شما وجود دارد که برای دانشگاه ملی وین اقدام نمایید که تحصیل در ان رایگان می باشد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود، حتی می توانید از محصول اپلای و ویزای اتریش هم که در لینک زیر موجود است استفاده نمایید. https://officialmalekpour.com/%D8%A7%D9%BE%D9%84%D8%A7%DB%8C-%D9%88-%D9%88%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D8%B4
راضیه زمانی
هیچکس مشکل شهریه ندارن همه مشکل تمکن دارن اینهایی که میگن مهاجرت رایگان معرفی کنید.. اتریش هم که تمکن میخواهد پس بهتره در جواب این سوال که میشه بدون پول هم مهاجرت کرد بگید خیر نمیشه..
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام دوست عزیز قطعا مهاجرت هزینه داره و افراد برای مهاجرت درست و اصولی می بایست پشتوانه مالی داشته باشند با تشکر
ضحا
شرایط تحصیل رایگان در اتریش 2022 چی هست فرقی کرده با اینایی که توی این مقاله هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام دوست عزیز با توجه به اینکه قوانین مهاجرتی مدام در حال تغییر هستند امکان این که در حال حاضر شرایط تحصیل رایگان در اتریش در سال 2022 را پیش بینی کنیم وجود ندارد.
روزبه همتی
با سلام با مدرک زبان A2 وفوق دیپلم ادبیات فارسی از دانشگاه پیام نور میشه اپلای ویزای تحصیلی در دانشگاه های رایگان اتریش داد یا باید زبان حتما b2 باشه
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز بهتر بود شرایط سنی و... را میفرمودین با مشاوران موسسه ملک پور تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند
Mehdi bahrami
سلام من یک فردمتاهل۳۲ساله دارای سه فرزندپسرهستم مدرک تحصیلیم دیپلم بزرگ سالان ازفنی حرفه ای رشته جوشکاری صنایع فلز هست قصدزندگی وتحصیل خودم وفرزندانم رودارم ممنون میشم اگرراهنمایی کنید سپاس گزارم ازمطالب خوبتون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز بهتر بود شرایط سنی و مدرک تحصیلی همسر و میزان پشتوانه مالی را به صورت حدودی میفرمودین پیشنهاد میکنم با مشاوران موسسه ملک پور تماس بگیرید تا شرایط شما را به صورت کامل بررسی کنند
Rohullah mohamide
عالی بود
X

فرم پاسخ به این نظر


علی آبیار
درود،۲۱ ساله. دانشجوی بیوشیمی درمقطع لیسانس هستم.برای تحصیل رایگان(دولتی یا بین المللی) ارشد در رشته بیوشیمی در سویس ،اتریش یا اسپانیا با زبان انگلیسی نیاز به مشاوره دارم.هزینه تحصیل وغیره،امکان کار واقامت پس التحصیل. وآیا امکان اخذ اقامت با خرید ملک در این کشورها نیز وجود دارد
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز برای دریافت مشاوره با موسسه تماس حاصل نمایید تا کارشناسان شرایط شما را به طور دقیق تر بررسی نمایند.
مشاوره رایگان