شرایط تحصیل کارشناسی در اتریش

31 فروردین 1402 بدون نظر

کشور اتریش به عنوان یکی از بهترین کشورهای اروپایی در زمینه زندگی و تحصیل دارای متقاضیان مهاجرت تحصیلی بسیاری است و دانشگاه های این کشور ارائه دهنده تمامی مقاطع تحصیلی به دانشجویان در طیف گسترده ای از رشته ها می باشند. اولین مرحله پس از اخذ دیپلم جهت ورود به دانشگاه دوره کارشناسی می باشد که هر سال دانشجویان بسیاری جهت اخذ پذیرش در این مقطع از دانشگاه های سراسر دنیا اقدام می نمایند، تحصیل کارشناسی در اتریش که موضوع بحث و بررسی این مقاله می باشد با توجه به بازار کار مناسب این کشور برای افراد دارای مدرک لیسانس و همچنین میزان حقوق و درآمد مطلوب این افراد، یکی ایده های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی می باشد که دانشجویان با تحصیل دوره کارشناسی و یافتن شغل متناسب با رشته خود در اتریش می توانند به ویزای کار و در نهایت اقامت دائم و تابعیت این کشور بی‌نظیر دست پیدا نمایند. در صورتی که پس از مطالعه و بررسی کامل این متن کماکان نیاز به دریافت هرگونه اطلاعات تکمیلی و یا دریافت مشاوره تلفنی رایگان در ارتباط با  شرایط تحصیل کارشناسی در اتریش داشتید می توانید با کارشناسان مجرب موسسه مشاوره ای MIE ارتباط برقرار نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

شرایط تحصیل کارشناسی در اتریش

شرایط پذیرش و تحصیل در مقطع لیسانس در اتریش

دانشجویان علاقه مند به تحصیل کارشناسی در اتریش، که یک دوره چهار سال است، قبل از اقدام به هر کاری باید با شرایط لازم جهت اپلای و پذیرش تحصیلی اتریش به منظور تحصیل دوره کارشناسی در دانشگاه های کشور اتریش آشنا گردند. دانشجویان بین المللی باید تمامی مدارک لازم را آماده سازی نموده و به صورت آنلاین برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمایند. از جمله شرایط اصلی و اساسی جهت شرکت در مقطع کارشناسی در این کشور داشتن مدرک دیپلم معتبر معادل دیپلم اتریش و همچنین قبولی در آزمون سراسری می باشد، بدین معنی که دانشجو باید در ابتدا در کشور ایران در کنکور سراسری شرکت نماید و با کسب نمره قبولی در آزمون در رشته مورد نظر خود جهت تحصیل، برای اخذ پذیرش از اتریش اقدام نماید. با توجه به نوع دانشگاه انتخابی توسط دانشجویان از نوع دولتی یا خصوصی، متقاضیان باید مدرک زبان آلمانی و یا مدرک زبان انگلیسی مورد نیاز دانشگاه مربوطه را ارائه نمایند که حداقل مدرک زبان آلمانی جهت ادامه تحصیل در اتریش در سطح B1 و مدرک آیلتس در سطح 6 می باشد. از دیگر شرایط تحصیل کارشناسی در اتریش در برخی از دانشگاه ها شرکت در آزمون ورودی و کسب موفقیت در آزمون است. دانشگاه های اتریش هر سال از تاریخ  5 سپتامبر تا 5 فوریه  اقدام به اعطای پذیرش می نمایند که دانشجویان باید این تاریخ را مد نظر داشته و اقدامات لازم را به انجام برسانند. تحصیل کارشناسی در اتریش در دانشگاه های دولتی و به زبان آلمانی رایگان و در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی مستلزم پرداخت شهریه می باشد.

بهترین رشته های تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی

در این بخش از مقاله قصد داریم تا بهترین رشته های تحصیلی جهت تحصیل دوره کارشناسی در دانشگاه های اتریش را معرفی نماییم تا دانشجویان عزیز با دید بازتر و اطلاعات بیشتر اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه نمایند. همانگونه که بیان نمودیم دانشگاه های کشور اتریش در لیست بهترین دانشگاه های جهان با رنکینگ سطح بالا قرار دارند و لذا دروس رشته های مختلف در این دانشگاه ها با بهترین کیفیت و توسط بهترین اساتید ارائه می گردند. از بهترین و معروف ترین رشته های تحصیلی جهت تحصیل کارشناسی در اتریش می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • رشته مطالعات هنر شامل 206 برنامه درسی
 • رشته مطالعات بازرگانی شامل 447 برنامه مطالعات مهندسی شامل 485 برنامه درسی
 • رشته علوم تغذیه شامل 25 برنامه درسی
 • رشته مطالعات عمومی شامل 28 برنامه درسی
 • رشته های علوم انسانی و اجتماعی شامل 176 برنامه درسی
 • رشته علوم زیست شامل 85 برنامه درسی
 • رشته مدیریت و بازاریابی شامل 118 برنامه درسی

با توجه به دانشگاه انتخابی دانشجویان بین المللی می توانند یکی از این رشته ها را به زبان آلمانی و یا انگلیسی ادامه دهند.

بورسیه تحصیلی اتریش

این مقاله را از دست ندهید: بورسیه تحصیلی اتریش

در این مقاله ما تمام راه های بورسیه تحصیلی اتریش را به شما خواهیم آموخت.

بهترین دانشگاه‌های اتریش در مقطع کارشناسی

کشور اتریش همانند سایر کشورهای جهان دارای دانشگاه های خصوصی و دولتی مختلفی است که هر یک از این دانشگاه ها ارائه دهنده دروس مختلف در مقاطع تحصیلی مختلف می باشند. تمام این متن توسط مشاورین حرفه ای و کارشناسان مجرب موسسه مشاوره ای MIE تهیه و نوشته شده است و هرگونه رونویسی از آن بدون ذکر منبع از نظر شرع و قانون حرام می باشد. اما در کل در میان تمامی دانشگاه های با کیفیت این کشور، هفت دانشگاه دارای اعتبار بیشتر بوده و در لیست رنکینگ QS دانشگاه ها قرار دارند و در این میان پنج دانشگاه به عنوان برترین دانشگاه های اتریش در سطح جهان شناخته می شوند که عبارتند از:

هر یک از این دانشگاه ها دارای شرایط تحصیل کارشناسی در اتریش مختص به خود می باشند که با مراجعه به وبسایت رسمی هر یک، می توان به اطلاعات کافی در این زمینه دست پیدا نمود.

هزینه تحصیل کارشناسی در اتریش

کشور اتریش یکی از کشورهای اروپایی واقع در ناحیه شینگن می باشد که دارای شرایط تحصیل رایگان در اتریش برای تمامی دانشجویان داخلی و بین المللی می باشد. البته علاقه مندان به تحصیل در دوره کارشناسی در کشور اتریش جهت ادامه تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور نیز باید شهریه و هزینه تحصیل پرداخت نمایند اما میزان این شهریه بسیار ناچیز بوده و تنها حدود 700 یورو در سال است. همین امر سبب گردیده است که اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی اتریش دارای متقاضیان بسیاری از سراسر جهان باشد. دانشجویان بین المللی باید به این نکته توجه داشته باشند که تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان در اتریش نیازمند تسلط مافی به زبان آلمانی با توجه به رشته و مقطع تحصیلی است. علاقه مندان و متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش به زبان انگلیسی می توانند در دانشگاه های خصوصی، که این دانشگاه ها نیز از بهترین ها و معتبرترین دانشگاه ها می باشند، با شهریه و هزینه ای حدود 23 هزار یورو به تحصیل بپردازند، البته باید به این نکته توجه داشت که این شهریه مشخص شده با توجه به رشته انتخابی متغیر بوده و ممکن است کمی کنار یا بیشتر باشد.

بورسیه های تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی

اگرچه شرایط تحصیل کارشناسی در اتریش به صورت رایگان برای دانشجویان فراهم می باشد اما دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور فرصت های مختلفی را جهت دریافت بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان فراهم می نمایند تا بدین وسیله دانشجویان بتوانند با آسودگی خاطر از تجربیات زندگی و تحصیل در یک کشور بی‌نظیر اروپایی بهره مند گردند. البته باید توجه داشت که دریافت بورسیه  تحصیلی در اتریش نیازمند داشتن معدل خوب، سوابق تحصیلی عالی، ریز نمرات خوب و در مقاطع بالاتر نیازمند داشتن انگیزه نامه، توصیه نامه، استاد راهنما و مقالات معتبر و چاپ شده می باشد. تعدادی از بورسیه های اعطایی توسط دانشگاه های اتریش در زیر مشخص شده اند :

 • بورسیه های دولت اتریش : این بورسیه به مدت چهار ماه به مبلغ 1050 یورو به دانشجویان اعطا می گردد.
 • بورسیه Danubius Young Scientist Award in Austria  به مبلغ 1200 یورو مختص محققان جوان از کشورهای حوزه دانوب
 • بورسیه  مختص دانشجویان کشورهای در حال توسعه تحت عنوان بورسیه Funding for International Students in Austria

جهت طی نمودن پروسه دریافت بورسیه تحصیلی اتریش، دانشجویان متقاضی بورسیه باید درخواست خود را همزمان با درخواست پذیرش خود به دانشگاه ارائه نمایند.

شرایط و مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش در مقطع لیسانس

آن دسته از دانشجویانی که شرایط تحصیل کارشناسی در اتریش را بررسی نموده و موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های اتریش می شوند، با آماده سازی مدارک مورد نیاز سفارت اتریش، باید جهت دریافت ویزای دانشجویی اتریش اقدام نمایند. از جمله مدارک لازم برا اخذ ویزای تحصیلی کشور اتریش، که لیست کامل آن بر روی سایت سفارت اتریش قابل مشاهده می باشد، به ترتیب زیر می باشند:

 • پاسپورت با حداقل اعتبار سه ماه
 • تمامی مدارک شناسایی و هویتی
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی نوع D جهت اقامت طولانی مدت و بیش از 90 روز
 • دو قطعه عکس پاسپورتی
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری
 • بیمه دانشجویی
 • نامه پذیرش صادر شده از سوی دانشگاه
 • انجام انگشت نگاری در سفارت اتریش
 • رسید پرداخت هزینه صد یورویی بررسی و صدور ویزا
 • اثبات توانایی و تمکن مالی از طریق پرینت صورت حساب بانکی
 • اجاره نامه و یا نامه خوابگاه

تمامی مدارک باید به صورت رسمی ترجمه شده و به سفارت کشور اتریش تحویل داده شوند، ذکر این نکته ضروری است که مشاوره با وکلای معتبر مهاجرتی در زمینه تهیه مدارک جهت جلوگیری از رد شدن و یا اتلاف وقت در این زمینه بسیار سودمند است.

شرایط کار دانشجویی در مقطع کارشناسی در اتریش

یکی از دغدغه های دانشجویان و علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی، از جمله تحصیل کارشناسی در اتریش، امکان و یا عدم امکان اشتغال به کار دانشجویی در این کشور همزمان با تحصیل می باشد. دانشجویان عزیز باید بدانند که در حین تحصیل در کشور اتریش با توجه به مقطع انتخابی می توان به کار دانشجویی مشغول گردید و از این طریق بخشی از هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی در این کشور را تامین نمایند. دانشجویان در حال تحصیل کارشناسی در اتریش مجاز به ده الی پانزده ساعت کار پاره وقت در هفته می باشند، البته تعداد ساعات کاری ممکن است با توجه به درخواست کارفرما تا حدودی افزایش پیدا نماید. دانشجویان باید به این نکته توجه داشته باشند که کار آنان نباید خللی در درس خواندنشان ایجاد نماید در غیر این صورت مجوز کاری آنها لغو می گردد. پیشنهاد می نماییم جهت دریافت اطلاعات کامل در خصوص کاریابی و اشتغال به کار در سایر کشور ها محصول گام به گام تا کار در خارج از کشور را تهیه و مشاهده نمایید.

شرایط ویزای همراه برای تحصیل لیسانس در اتریش

افرادی که برای تحصیل کارشناسی در اتریش اقدام می نمایند می توانند در صورت داشتن همسر و فرزند، جهت دریافت ویزای همراه برای آنان اقدام نمایند. در گذشته افرادی که به عنوان دانشجو وارد اتریش می شوند پس از گذشت دو الی چهار ماه و با مشخص شدن شرایط اقامت خود می توانستند برای خانواده درخواست ویزای همراه نمایند، اما در حال حاضر دانشجو می تواند همزمان با درخواست ویزای خود، درخواست ویزای همراه را نیز ارائه نماید و با خانواده خود، شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال، وارد کشور اتریش شود. ذکر این نکته ضروری است که جهت دریافت ویزای همراه برای همراهی با متقاضی تحصیل کارشناسی در اتریش، علاوه بر داشتن تمکن مالی و اثبات آن، همراه باید دارای مدرک زبان آلمانی در سطح A1 باشد. فرزندانی که با ویزای همراه وارد کشور اتریش می شوند، از شرایط تحصیل در مدارس اتریش و مدارس دولتی برخوردارمی شوند و همسر متقاضی نیز با دریافت مجوز کار از اداره کار اتریش می تواند به کار تمام وقت مشغول گردد.

اقامت و تابعیت پس از تحصیل کارشناسی در اتریش

همانگونه که می دانیم تحصیل در هیچ یک از کشورهای خارجی خود به تنهایی آثار اقامتی و تابعیتی ندارد، اما در صورتی که دانشجویان و علاقه مندان به تحصیل کارشناسی در اتریش پس از فارغ التحصیلی موفق به یافتن کار در این کشور شوند، ویزای تحصیلی آنها به ویزای کاری تغییر پیدا نموده و با پرداخت بیمه و مالیات پس از 5 سال موفق به دریافت اقامت دائم اتریش برای خود و خانواده می شوند. پس از دریافت اقامت دائم، در سال ششم با توجه به شرایط تسلط به زبان آلمانی و آشنایی با فرهنگ و قوانین این کشور با شرکت در آزمون شهروندی می توان تابعیت و پاسپورت با ارزش کشور اتریش را بدست آورد. دانشجویان در حال تحصیل کارشناسی در اتریش با توجه به این که یک سال پس از فراغت از تحصیل می توانند در اتریش باقی مانده و به جستجوی کار بپردازند و با توجه به پایین بودن نرخ بیکاری نشان داده شده بر روی نمودار زیر در اتریش، با شانس کاریابی سطح بالایی در این کشور روبرو می باشند.

نرخ بیکاری اتریش

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب شرایط تحصیل کارشناسی در اتریش هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

آیا ویزای همراه اتریش نیاز به اثبات تمکن مالی دارد؟

بله اثبات تمکن مالی جهت تامین هزینه های متقاضی و خانواده وی از ضروریات دریافت ویزای همراه کشور اتریش می باشد.

آیا امکان تحصیل رایگان کارشناسی در اتریش وجود دارد؟

بله شرایط تحصیل رایگان کارشناسی در اتریش در دانشگاه های دولتی و تنها با هزینه حدود 700 یورو در سال در صورت تسلط به زبان آلمانی امکان‌پذیر است.

آیا برای دریافت ویزای همراه، همسر متقاضی باید دارای مدرک زبان باشد؟

بله برای دریافت ویزای همراه، همسر متقاضی باید دارای مدرک زبان آلمانی در سطح A1 باشد.

دانشجویان دوره کارشناسی در اتریش مجاز به چند ساعت کار در هفته می باشند؟

دانشجویان دوره کارشناسی در اتریش مجاز به 10 الی 15 ساعت کار پاره وقت در هفته می باشند.

سخن پایانی

ما در این مقاله بصورت ملی به بحث و بررسی شرایط تحصیل کارشناسی در اتریش پرداختیم. همانگونه که بیان نمودیم برای تحصیل دوره چهار سال کارشناسی در اتریش داشتن مدرک دیپلم، قبولی در آزمون سراسری و داشتن مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی با توجه به نوع دانشگاه ضروری می باشد. در این مقطع تحصیلی دانشجویان می توانند به مدت 10 الی 15 ساعت به کار حین تحصیل در مکان های مختلف مشغول گردند و همچنین در صورت تاهل نیز می توانند برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود ویزای همراه دریافت نمایند. پس از فراغت از تحصیل دانشجویان تحصیل کارشناسی در اتریش یک سال می توانند در این کشور به جستجوی شغل پرداخته و با یافتن شغل، ویزای کار اتریش را دریافت نمایند. در صورت تمایل به دریافت مشاوره و یا هرگونه اطلاعات در ارتباط با شرایط تحصیل کارشناسی در اتریش می توانید با موسسه مشاوره ای MIE ارتباط برقرار نمایید و در صورت تمایل سوالات خود را در بخش زیر همین مقاله مطرح نمایید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان