کار ضمن تحصیل در اتریش - کار دانشجویی اتریش، میزان ساعت مجاز و حقوق پرداختی 2024

6 نظر

کار ضمن تحصیل در اتریش، شرایط کار دانشجویی در اتریش، هزینه زندگی در اتریش و اطلاعاتی از این دست که مورد نیاز بسیاری از متقاضیان تحصیل در اتریش می باشد، در این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. تأمین هزینه های زندگی و تحصیل همواره بخش عمده ای از دغدغه های زندگی دانشجویان بین المللی و متقاضیان تحصیل در خارج از کشور را تشکیل می دهد. پرداختن به کار دانشجویی، یکی از پیشنهادات مؤثری است که علاوه بر منبع درآمد، بسترساز ورود فرد به بازار کار کشور مورد نظر می شود. برای پرداختن به کار ضمن تحصیل در اتریش لازم است که ابتدا از شرایط آن اطلاع یافته و سپس آگاهی خود را در زمینه بازار کار اتریش، میزان حقوق در این کشور و هزینه زندگی دانشجویی افزایش دهید. به همین دلیل بر آن شدیم تا با نگارش مقاله زیر، مثمر ثمر واقع شده و مفیدترین و به روزترین اطلاعات در این زمینه را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در صورت مطالعه کامل مقاله و نیاز به دریافت راهنمایی و یا بررسی شرایط خود می توانید با موسسه ملک پور (MIE) تماس گرفته و یا فرم تماس را کامل نمایید و از خدمات مشاوره تلفنی رایگان این موسسه بهره مند گردید. عناوینی که به مطالعه آن ها خواهیم پرداخت عبارتند از:

تماس با ما

کار ضمن تحصیل در اتریش

شرایط عمومی تحصیل در اتریش

کشور اتریش نظام آموزشی خود را به طور رایگان در اختیار متقاضیان و علاقه مندان به تحصیل در این کشور قرار می دهد. در این راستا افرادی که قادر به تحصیل به زبان آلمانی هستند می توانند به طور رایگان در این کشور، مقطع تحصیلی مورد نظر خود را پشت سر گذارنند. علاقه مندان در رده های سنی مختلف می توانند برای تحصیل در اتریش اقدام نمایند؛ مدارس و دانشگاه های کشور در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری پذیرای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی هستند. تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان و دانش آموزان بین المللی مشمول هزینه می شود. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان ممتاز و کار در حین تحصیل به میزان مشخصی فراهم است. دانشجویان می توانند پس از پایان تحصیلات خود، به مدت 12 ماه در این کشور حضور داشته و به جستجوی کار مناسب با رشته تحصیلی خود بپردازند. همچنین امکان تغییر اقامت دانشجویی به اقامت قرمز سفید قرمز وجود دارد. با توجه به هزینه های تحصیل و زندگی در اتریش، بسیاری از دانشجویان قصد پرداختن به کار ضمن تحصیل در اتریش دارند.

قوانین کار دانشجویی در اتریش

در اتریش، دانشجویان می‌توانند در حالت‌های مختلفی به کار بروند. این شامل کارهای پاره‌وقت، کارهای کوتاه مدت، و کارهای تمام وقت می‌شود. در اینجا چندین قانون و محدودیت کاریابی دانشجویی در اتریش آورده شده است:

  • محدودیت‌های زمانی: دانشجویان دارای محدودیت‌های زمانی برای کار کردن هستند، به طوری که در طول ترم‌های درسی معمولاً نباید بیش از 20 ساعت در هفته کار کنند. در تعطیلات تحصیلی، این محدودیت بیشتر می‌شود و دانشجویان می‌توانند تا 38.5 ساعت در هفته کار کنند.
  • محدودیت مکانی: برخی از دانشجویان ممکن است محدودیت‌هایی در مورد جایگاه کاری خود داشته باشند، مانند عدم امکان کار در محل‌هایی که از نظر بهداشت و ایمنی مشکلاتی دارند.
  • پرداخت حقوق: دانشجویان باید حقوق متناسب با کاری که انجام می‌دهند دریافت کنند، و این حقوق نباید کمتر از حداقل حقوق معین شده و بین 800 الی 100 یورو است.
  • محدودیت برای کارهای خطرناک: برخی از کارها، به ویژه کارهای خطرناک، ممکن است برای دانشجویان ممنوع باشد و محدودیت‌های خاصی در این زمینه وجود داشته باشد.

بازار کار اتریش و نرخ بیکاری

زمانی که به مبحث کار پرداخته می شود، اولین موضوعی که مورد بررسی قرار می گیرد، نرخ بیکاری و شرایط بازار کار است. زمانی می توان از شرایط مساعد کار ضمن تحصیل در اتریش سخن گفت که نرخ بیکاری در این کشور مورد بررسی قرار گرفته و نتایج مثبتی از این بررسی حاصل شود. در نمودار زیر، نرخ بیکاری در اتریش را مشاهده می نمایید.

کار ضمن تحصیل در اتریش

نرخ بیکاری در اتریش از سال 2016 تا کنون دارای روند کاهشی بوده و در سال 2019 به حدود 4.5 درصد رسیده است. این بدان معنیست که از هر 100 نفر نیروی آماده کار در اتریش، حدود 96 نفر مشغول به کار هستند. بنابراین فرصت های شغلی بسیاری در این کشور وجود دارد که امکان کار ضمن تحصیل در اتریش را برای دانشجویان فراهم می سازد. شاید برای شما نیز اطلاع از شرایط کار در اتریش و چگونگی ورود به بازار کار این کشور جالب باشد. با مطالعه مقاله زیر، اطلاعات مفیدی در این زمینه به دست خواهید آورد.

لیست مشاغل مورد نیاز اتریش 

همان طور که در بخش قبل گفته شد، کمبود نیروی کار در بخش های مختلفی از بازار کار اتریش وجود دارد. اما این کمبود نیرو در برخی از مشاغل بیشتر به چشم می خورد و به تبع شرایط استخدام در این مشاغل مساعدتر است. هر ساله لیست مشاغل مورد نیاز اتریش به روزرسانی می شود و در آخرین اطلاعیه دولت، لیست مشاغل مورد نیاز اتریش ارائه شده است. شما می توانید با مراجعه به جدول زیر که توسط موسسه ملک پور تهیه و تنظیم شده است، از این فهرست اطلاع یابید.

 

لیست مشاغل مورد نیاز اتریش 

تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی

مهندس مکانیک

مهندس فن آوری ولتاژ بالا

مهندسان برق ویژه

مهندس پردازش داده ها

اپراتورهای تراشکاری

شکاف بند

ماشین کاری فرز

جوشکار، اپراتور برش مشعل

نصب تأمین کننده برق، ارتباطات برقی

قفل ساز

مکانیک خودرو و موتور

مکانیک برقی

نجاران

حسابداران

کارگران اتصالات بتونی

اتصالات لوله

سازنده کالسکه و اتگر

لوله کش

راننده قطار

نقاشان (وارنیشر)

تکنسین کم ولتاز و فناوری ارتباطات

بینایی سنجی چشم

پرستاران

قاب سازه، سازنده برش و پانچ سازان

دستگاه های ارتباطی

مهندس عمران

اتصالات ساختمانی

فروشندگان سخت افزار و فلزات، ماشین آلات، لوازم خانگی و آشپزخانه

مهندس اقتصاد و مدیر کسب و کار

سرآشپز رستوران

ساخت و ساز و نصب (مبلمان)

حسابدار

پردازنده پلاستیک

لوله کش شخصی

مهندس شیمی، شیمی فنی

متخصصان پزشکی –فنی

دستیاران پرستاری

معاون پرستاری

شرایط کار دانشجویی در اتریش

تمام دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در اتریش می توانند به کار دانشجویی مشغول شوند. البته میزان ساعت کاری مجاز و مدارک مورد نیاز بستگی به ملیت و وضعیت ویزای دانشجو دارد. دانش آموزان بین المللی غیر تبعه اتحادیه اروپا (به جز کرواسی و سوئیس) نیاز به مجوز اقامت معتبر در اتریش دارند. در بسیاری از موارد و در صورتی که دانشجوی یکی از دانشگاه های معتبر اتریش باشید، کارفرمای آینده نگر از طرف شما درخواست مجوز کار می کند که در این صورت، پروسه ساده ای را پیش رو خواهید داشت. دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی ارشد در اتریش می توانند به مدت 20 ساعت در هفته بدون نیاز به شرکت در آزمون کار، اجازه اشتغال در حین تحصیل دریافت نمایند. قابل توجه است که برای کار دانشجویی، مالیات در نظر گرفته نمی شود و حقوق ماهیانه 800 تا 1000 یورو اعطا می شود. به طور دقیق تر می توان گفت که میزان ساعت مجاز برای کار ضمن تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی، 10 ساعت در هفته و در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته می باشد. در صورتی که به انجام کارهای غیرقابل پرداختی و کارآموزی بپردازید، نیاز به اخذ مجوز کاری نداشته و تا 40 ساعت در هفته می توانید مشغول به کارآموزی باشید. از آن جایی که کاریابی در اتریش و یافتن کار دانشجویی مناسب که آینده شغلی دانشجو را نیز تأمین کند بسیار دارای اهمیت است؛ توصیه می کنیم که محصول گام به گام تا کار در خارج از کشور را تهیه کرده و با اصول کاریابی آشنا گردید.

کار در بلژیک

نحوه کاریابی دانشجویان در اتریش

در اتریش، دانشجویان می‌توانند به دنبال فرصت‌های کاری به صورت مختلف پیش بروند. در زیر توضیحاتی در مورد نحوه کاریابی دانشجویان در اتریش آورده شده است:

  • مراکز کاریابی دانشگاه: بسیاری از دانشگاه‌ها در اتریش مراکز کاریابی دارند که به دانشجویان کمک می‌کنند تا فرصت‌های شغلی مناسب پیدا کنند. این مراکز اطلاعات در مورد بازار کار، نحوه نوشتن رزومه و مصاحبه‌های شغلی را فراهم می‌کنند.
  • پورتال‌های آنلاین: در اتریش، پورتال‌های آنلاین زیادی وجود دارد که به دانشجویان کمک می‌کنند تا به فرصت‌های شغلی دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال، Jobroom یک پلتفرم معتبر است که مشاغل مختلف را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.
  • شبکه‌های اجتماعی: حضور در شبکه‌های اجتماعی مهمی می‌تواند در کاریابی موثر باشد. LinkedIn یکی از پلتفرم‌های اجتماعی حرفه‌ای است که به دانشجویان امکان ایجاد پروفایل حرفه‌ای و ارتباط با کارفرمایان را می‌دهد.
  • کارآموزی و استخدام مستقیم: برخی از دانشجویان از طریق فرصت‌های کارآموزی به شغل دائمی دست پیدا می‌کنند. شرکت در برنامه‌های کارآموزی امکان آشنایی با صنعت و کسب تجربه کاری را فراهم می‌کند.
  • مراکز کمک مالی: برخی از دانشجویان از مراکز کمک مالی به عنوان یک منبع حمایت مالی در حین تحصیل استفاده می‌کنند. این مراکز می‌توانند نکات و راهکارهایی در مورد کسب شغل و توسعه مهارت‌های شغلی ارائه دهند.

میزان درآمد و حقوق در اتریش

سطح دستمزد پرداختی در اتریش نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر بالاتر بوده و از کشورهایی چون دانمارک، سوئد، فرانسه، بلژِیک و آلمانی پیشی گرفته است. لازم به ذکر است که حقوق ماهیانه در اتریش، چهارده مرتبه در سال پرداخت می شود. در سال 2023، شخصی که در اتریش مشغول به کار است به طور معمول در هر ماه حدود 3،790 یورو درآمد دارد. حقوق از 960 یورو (پایین ترین میانگین) تا 16.900 یورو (بالاترین میانگین) متغیر است. این میانگین حقوق ماهیانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. متوسط حقوق سالیانه در اتریش 58،064 یورو می باشد. سطح درآمد در شغل های مختلف، متفاوت است. در جدول زیر، حقوق سالیانه برخی مشاغل در اتریش ارائه شده است.

 

حقوق سالیانه

مبلغ به یورو

مدیر پروژه آی تی

62،724 یورو

مهندسی برق

43،112 یورو

معمار

37،555 یورو

وکیل

105،250 یورو

مهندس مکانیک

54،244 یورو

توسعه دهنده وب

47،766 یورو

مدیر بازاریابی

71،461 یورو

 

هزینه زندگی دانشجویی در اتریش

اتریش یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان به شمار می رود، اما هزینه عمومی زندگی در این کشور در مقایسه با بسیاری از کشورهای برتر جهان نظیر سوئیس چندان زیاد نیست. هزینه های تحصیل در اتریش در شهرهای مختلف اتریش، متفاوت است. اما به طور کلی می توان هزینه زندگی دانشجویی در شهرهای وین و سالزبورگ را ماهیانه 900 تا 1300 یورو و هزینه زندگی در دیگر شهرها مانند لینز و گراس را 900 تا 1000 یورو در ماه برآورد کرد. این هزینه شامل محل اسکان، غذا، فعالیت های اجتماعی و حمل و نقل عمومی می شود. برای اطلاع از جزئیات هزینه های بخش های مختلف زندگی در اتریش می توانید به جدول زیر مراجعه نمایید.

 

کالا و خدمات در اتریش

قیمت به یورو

1 وعده غذا در رستوران ارزان قیمت

12

کاپوچینو (متوسط)

3.15

1 لیتر شیر

1.11

بطری آب 1.5 لیتری

0.6

بلیط یک طرفه حمل و نقل محلی

2.4

1 کیلومتر تاکسی

1.8

اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

735.5

اجاره آپارتمان 1 خوابه در حومه شهر

582.4

 


سوالات متداول

✔️ میزان مجاز کار در حین تحصیل در اتریش چقدر است؟

دانشجویان می توانند به مدت 20 ساعت در هفته به کار در حین تحصیل در اتریش بپردازند.

✔️ شرایط بازار کار اتریش چگونه است؟

کشور اتریش از نرخ بیکاری پایینی (حدود 4.5 درصد) برخوردار است و شرایط برای ورود دانشجویان به بازار کار این کشور، به ویژه دانشجویان دانشگاه های مطرح اتریش بسیار مساعد است.

✔️ میانگین درآمد در اتریش چقدر است؟

میانگین درآمد در شهرهای مختلف اتریش و بسته به رشته شغلی متفاوت است. اما به طور کلی می توان گفت که پنجاه درصد مردم اتریش دارای درآمد 3،790 یورو در ماه هستند.

✔️ هزینه زندگی دانشجویی در اتریش چقدر است؟

هزینه زندگی دانشجویی در وین و سالزبورگ، 900 تا 1300 یورو در ماه و هزینه زندگی در شهرهایی چون لینز و گراس، 900 تا 1000 یورو در ماه است.


سخن پایانی

کار ضمن تحصیل در اتریش که مورد تقاضا و استقبال افراد بسیاری از دانشجویان است، امکان پذیر بوده و با 20 ساعت کار دانشجویی در هفته می توان منبع درآمدی برای تأمین بخشی از هزینه های خود یافت. علاقه مندان به کار دانشجویی در اتریش می توانند از شرایط مساعد کار دراتریش استفاده کرده و با پرداختن به کار دانشجویی، شرایط را برای ورود به بازار کار اتریش پس از پایان تحصیلات خود فراهم نمایند. لازم به ذکر است که دانشجویان در پایان تحصیلات خود، فرصت یکساله ای برای جستجوی کار مناسب و اخذ ویزای کاری این کشور دارند. شرایط کار دانشجوی در اتریش در مقاله فوق بررسی شد. با توجه به سطح بالای کیفیت زندگی در اتریش و تقاضای بالای مهاجرت تحصیلی به اتریش، توصیه می شود که با موسسه ملک پور تماس گرفته و ضمن دریافت مشاوره تلفنی رایگان، شرایط مهاجرت به این کشور و خدمات موسسه MIE در این راستا را جویا شوید. همچنین با پر کردن فرم تماس در وب سایت، همکاران ما در تیم مشاوره موسسه برای ارائه خدمات مشاوره تلفنی رایگان، با شما تماس خواهند گرفت. در پایان مقاله نیز در بخش "ثبت پرسش" فرصت طرح سوال در خدمت شما عزیزان قرار داده شده است.

امتیاز 5 از 5 ( 12 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
صابری
سلام و خسته نباشید خدمت شما . تشکر برای مقاله کار ضمن تحصیل در اتریش. بابت کار دانشجویی در اتریش چقدر حقوق پرداخت می شود؟ تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سوال شما خیلی کلی است و این بستگی به نوع کاری است که شما دارید گاهی برخی از دانشجویان که به کار برنامه نویسی مشغول هستند می توانند درآمدهای بالای داشته باشند گاهاً هم به طور میانگین در خیلی از مشاغل 300 تا 700 یورو می توانید درآمد داشته باشید. موفق باشید
حمیدرضا شیخ محمدی
سلام و خسته نباشید خدمت شما . تشکر برای مقاله کار ضمن تحصیل در اتریش . بابت کار دانشجوی کارشناسی رشته پزشکی در اتریش چقدر حقوق پرداخت می شود؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت دوست عزیز، نمی توان مبلغ مشخصی برای کار دانشجویی در نظر گرفت و شما بسته به کاری که انجام می دهید مبلغی حقوق با توافق با کارفرما دریافت می نمایید. اغلب این حقوق حدود 10 یورو در ساعت می باشد.
فاطمه دلیر
سلام لطفاً در مورد شرایط ویزای همراه دانشجو ( همسر دانشجو) و اجازه کار همراه هم توضیح میدید.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز در اکثر کشور ها از جمله اتریش، سوئد،فنلاند،کانادا،انگلستان و... شما در کنار تحصیل اجازه کار خواهید داشت همچنین همراه اجازه کار فول تایم خواهند داشت با تشکر
Ali
سلام خسته نباشید آیا ممکنه که برای کار دانشجویی نتونم کار پیدا کنم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز برای پیدا کردن کار موسسه تضمینی ندارد و کاملاً به توانایی های شما و شرایط کاری کشور مقصد بستگی دارد
مهتاب تقوی
سلام و عرض ادب میزان درآمد برای کار دانشجوی اتریش چقدر هست؟ هزینه های زندگی رو تامین میشه کرد باهاش؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. حدود حقوق کار دانشجویی بین 10 الی 15 یورو در ساعت است و میتواند بخشی از هزینه های زندگی را تامین نماید.
pedram
سلام مقطع تحصیلی که میخوام اقدام کنم لیسانس هست ۱۸ سالمه ایا اجازه کار درحین تحصیل رو دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله، شما تا 20 ساعت در هفته اجازه کار خواهید داشت.
مشاوره رایگان