شرایط تحصیل در نروژ

58 نظر

برای تحصیل در نروژ باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • نامه پذیرش از دانشگاه نروژی: برای دریافت پذیرش باید معدل شما بالا باشد.
 • دریافت اجازه اقامت: بعد از مرحله پذیرش تحصیلی باید وقت سفارت نروژ دریافت کنید مدارک را آماده کنید.
 • مدارک لازم: برای دریافت ویزا باید ترجمه مدارک تحصیلی و اصل آنها و مدارک هویتی را برای سفارت آماده کنید.
 • تسلط زبانی: تسلط به زبان نروژی حداقل b2  یا انگلیسی (آیلتس 6)
 • تمکن مالی: برای تحصیل در دانشگاه دولتی بین 1000 الی 200 یورو و دانشگاه خصوصی بین 7 الی 19 هزار یورو سرمایه نیاز است. و هزینه های زندگی دانشجویی بین 1200 الی 2000 یورو می باشد.
 • شرایط سنی مناسب: گپ تحصیلی برای تحصیل در نروژ باید زیر 5 سال باشد.

تحصیل در نروژ با هزینه مقرون به صرفه نیازمند مدرک زبان نروژی یا اخذ بورسیه می باشد. ما در این مقاله به بررسی شرایط پذیرش تحصیلی مقاطع مختلف و شرایط سنی برای تحصیل در نروژ می پردازیم. موسسه MIE در این مقاله به مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل می پردازد همچنین برای بررسی بیشتر شرایط خود می توانید با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند گردید.

شرایط تحصیل در نروژ

ویدیو موسسه MIE در مورد مقایسه تحصیل در سوئد، فنلاند و نروژ


مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل در نروژ

نظام آموزشی تحصیل در نروژ 

کیفیت نظام آموزشی نروژ هم رده با همه کشور های سطح اول جهان می باشد و از استانداردهای بالایی برخوردار است و این استاندارد ها موجب شده تا کشور نروژ انتخاب اول متقاضیان مهاجرت تحصیلی باشد. نظام آموزشی تحصیل در نروژ برای هر مقطع تحصیلی، متفاوت می باشد که برای هر کدام جدولی را تدوین کرده ایم:

مقطع تحصیلی

طول دوره

دوره ابتدایی

این دوره از پایه اول تا هفتم را شامل می شود

دوره متوسطه اول

پایه هشتم تا دهم (رنج سنی این دوره، 13 تا 16 سال می باشد)

دوره متوسطه دوم

رنج سنی 16 تا 19 سال، دانش آموز قادر به تحصیل در مطالعات عمومی یا فنی حرفه ای می باشند.

مقطع کارشناسی

رنج سنی 18 سال و 3 سال به طول می انجامد

مقطع کارشناسی ارشد

2 سال

مقطع دکترا

8 سال

پزشکی

6 سال

زبان تحصیل در نروژ

علاقه مندان به تحصیل در نروژ باید بدانند که تنها با تسلط به زبان انگلیسی یا نروژی امکان تحصیل در این کشور را دارند. از آنجایی که زبان رسمی مردم این کشور نروژی است، در هر صورت دانستن این زبان بسیار مهم است. همچنین علاقه مندان تحصیل در رشته پزشکی نیز حتما باید به زبان نروژی مسلط باشند و آموزش به زبان انگلیسی در این رشته وجود ندارد.

مراحل اپلای برای تحصیل در نروژ

 • انتخاب رشته تحصیل: این مرحله نیاز است که اطلاعات خود را در مورد رشته انتخابی خود تکمیل کنید.
 • ارسال درخواست برای دوره تحصیل: می توانید از طریق خدمات پذیرش دانشگاه های نروژ درخواست خود را ارسال کنید، برای این مرحله آپلود دقیق کلیه مدارک و اطمینان از اینکه امتیازهای لازم برای تحصیل در این مقطع را دارید ضروری است.
 • درخواست وقت سفارت: برای دریافت وقت مراجعه به سفارت می توانید از طریق سایت این کشور اقدام کنید.
 • تکمیل مدارک: نیاز است که کلیه مدارک از جمله مدارک تحصیلی، تمکن مالی، مدرک زبان مدارک مربوط به محل اقامت و... را آماده کنید و برای مراجعه به کنسولگری آماده باشید.
 • رزرو محل اسکان: قبل از مراجعه به سفارت باید یک محل اقامت و یا خوابگاه رزرو کنید و اسناد آن را برای وقت مراجعه حضوری سفارت همراه داشته باشید.
 • مراجعه به سفارت: برای مصاحبه حضوری و انجام بیومتریک نیاز به مراجعه حضوری در وقت تعیین شده به سفارت مراجعه نمایید.
 • سفر به کشور نروژ: بعد از دریافت ویزا می توانید برای مهاجرت تحصیلی به نروژ اقدام کنید.
 • تایید اقامت تحصیلی خود در نروژ: بعد از اینکه با دریافت ویزای شما موافقت شد، باید به نزدیک ترین کلانتری محل اقامت خود مراجعه کرده و اقامت خود را تایید کنید.

مراحل اپلای نروژ

 

اپلای رشته پزشکی نروژ کمی متفاوت تر بوده و برای پذیرش در دانشگاه های این کشور، متقاضیان باید مدرک تسلط به زبان نروژی را به همراه مدرک آیلتس با حداقل نمره 5 را ارائه دهند. درخواست متقاضیان پذیرش در رشته پزشکی نروژ باید در اول ماه march صورت پذیرد.

مدارک لازم برای تحصیل در نروژ

از جمله مدارک لازم برای تحصیل در نروژ به شرح زیر است:

 • ترجمه ریزنمرات مقطع پیشین
 • مدارک تحصیلی اخذ شده
 • مدرک زبان آیلتس و تافل با حداقل نمره 5
 • اخذ ویزای تحصیلی
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی برگشت پس از پایان تحصیل
 • مدارک شناسایی از جمله: شناسنامه، کارت ملی
 • پاسپورت و کپی از تمام صفحات آن
 • انگیزه نامه
 • رزومه تحصیلی
 • 4 قطعه عکس رنگی
 • ارائه مدرک زبان نروژی برای تحصیل در برخی از رشته های دانشگاهی همچون پزشکی
 • نامه پذیرش برای تحصیل در دانشگاه
 • گواهی عدم سابقه کیفری
 • پرداخت هزینه های جاری

هزینه تحصیل در نروژ

هزینه تحصیل در نروژ، به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین آنها مربوط به شهریه دانشگاه، خوابگاه و ... می شود. حال با توجه به آموزش رایگان در این کشور، شهریه را باید از لیست هزینه تحصیل در نروژ خط زد. دانشگاه های دولتی بدون دریافت هیچ هزینه ای، دانشجویان بین المللی را پذیرش می نمایند. البته دانشگاه های خصوصی مبلغی بین 7 تا 19 هزار یورو سالانه شهریه دریافت می کنند.

تنها هزینه ای که یک دانشجوی نروژی باید برای تحصیل در این کشور پرداخت نماید، مربوط به محل اقامت و حمل و نقل وی می باشد که در هر شهر متفاوت است. به طور کلی اگر بخواهیم تصویر واضحی از هزینه تحصیل در نروژ را ارائه دهیم، باید بگوییم که هر دانشجو به صورت حدودی مبلغی بین 1000 الی 2000 یورو نیاز به سرمایه برای پرداخت هزینه های موجود جهت مهاجرت تحصیلی به نروژ را دارند. این هزینه با توجه به امکانات مورد استفاده دانشجو و شهری که در آن مشغول به تحصیل می باشد، متغیر خواهد بود.

دانشگاه خصوصی

دانشگاه دولتی سالانه (یورو)

مقطع

9000 الی 19000

8000 الی 49000 ($)

لیسانس

به زبان نروژی: 60

9000 الی 19000

7000 الی 9000

ارشد

به زبان نروژی: 60

--

50 الی 100

دکترا

هفته ای 366 الی 860 ($)

 دوره های زبان نروژی

هزینه زندگی دانشجویی در نروژ

دانشجویان برای پایین آوردن هزینه های دانشجویی می توانند وارد دانشگاه های دولتی این کشور که خدمات آموزشی را رایگان ارائه می دهند، شده همچنین با داشتن کار پاره وقت می توانند، تمرکزشان را برای پرداخت هزینه خوابگاه و دیگر هزینه های زندگی در نروژ بگذارند.

با یک جمع بندی کلی و براساس مواردی که هزینه هایی را در زندگی دانشجویی نروژ در بردارد که شامل: هزینه غذا، پوشاک، محل سکونت، حمل و نقل، درمانی، تفریحی و... می شود، باید گفت که با هزینه ای بین 1200 الی 2000 یورو را میبایست برای هزینه زندگی دانشجویی نروژ در نظر گرفت. برای شرح دقیق این هزینه های ماهانه به یورو، به جدول زیر توجه فرمایید:

هزینه زندگی دانشجویی در اسلو

1200-2000

هزینه زندگی دانشجویی در برگن

1100-1800

هزینه زندگی دانشجویی در Tromso

1000-1600

هزینه غذا

250-400

هزینه اسکان

300-700

هزینه حمل و نقل

55-72

سایر موارد

50-120

شرایط سنی تحصیل در نروژ

شرایط سنی برای تحصیل در نروژ در مدارس این کشور، از 6 الی 16 سالگی می باشد که کودکان و نوجوانان باید سه مقطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در این بازه سنی به پایان برسانند. شرط سنی برای ورود به مقطع ابتدایی، از شروع 6 سالگی می باشد. هرچند که این شرایط سنی برای دانش آموزان بین المللی و به طور کلی مدارس شبانه روزی با هم متفاوت می باشد، اما به طور کلی، شرایط مهاجرت تحصیلی به نروژ همانی است که ذکر نمودیم. شرط سنی برای ورود به دانشگاه های نروژ نیز از 18 سالگی برای شروع مقطع کارشناسی، کلید می خورد و افراد از این سن اجازه تحصیل در دانشگاه های نروژ را پیدا می کنند.

گپ تحصیلی نروژ

کشور نروژ نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی سخت‌گیری کمتری برای گپ تحصیلی دارند، در حالت کلی می توان گفت گپ تحصیلی برای تحصیل در نروژ ۵ سال می‌باشد، اگر گپ تحصیلی شما بیشتر از این میزان باشد،  مدارکی مبنی بر تحصیل در دوره زبان یا کار مرتبط با رشته تحصیلی را می‌توانید ارائه دهید و گپ تحصیلی خود را پر کنید تا شانس قبولیتان بالا رود.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های نروژ

تحصیل در مدارس نروژ از سن 6 تا 16 سالگی می باشد و دانش آموزان باید از سن 6 سالگی تحصیلات خود را در مدارس آغاز نمایند. سال تحصیلی در مدارس نروژ از ماه اوت آغاز خواهد شد و تا اواسط ماه ژوئن ادامه دارد. هر سال تحصیلی در مدارس نروژ شامل 2 ترم می باشد که ترم دوم آن پس از تعطیلات کریسمس و در اول دسامبر تا اوایل ژانویه خواهد بود.

 • تحصیل در مدارس ابتدایی در نروژ از سن 6 تا 13 سالگی می باشد همچنین تحصیل در این کشور به زبان نروژی خواهد بود و در طول تحصیل دانش آموزان با مهارت های دیگری مانند زبان انگلیسی، ریاضیات، یادگیری الفبا و ... آشنا خواهند شد. زمانی که دانش آموزان در کلاس هشتم مشغول به تحصیل می شوند باید زبان دیگری را هم برای یادگیری انتخاب نمایند مانند زبان آلمانی، فرانسوی یا اسپانیایی.
 • تحصیل در دبیرستان در نروژ از سن 13 سالگی آغاز خواهد شد. همچنین تحصیل در مدارس و دبیرستان نروژ برای دانش آموزان به صورت اجباری می باشد. گفتنی است برای تحصیل در مدارس دولتی تسلط کامل به زبان نروژی ضروریست، تحصیل در مدارس خصوصی تا سال 2005 غیر قانونی بوده است اما در حال حاضر دانش آموزان می توانند در مدارس خصوصی و بدون محدودیت مشغول به تحصیل شوند که به زبان نروژی و گاهی انگلیسی امکان پذیر خواهد بود اما باید بدانید که تحصیل در مدارس خصوصی برای دانش آموزان بین المللی بسیار پر هزینه می باشد.

تحصیل کارشناسی در نروژ

از موارد اصلی شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی دیپلم 12 ساله است تا بتواند درخواست پذیرش خود را مطرح نماید. تحصیل در مقطع لیسانس در نروژ در حدود 3 سال می باشد و شخص دانشجو پس از پایان 3 سال می تواند مدرک لیسانس خود را اخذ نماید. در مقطع لیسانس در نروژ نیاز است که شخص دانشجو 180 واحد را پشت سر بگذراند تا بتواند از این مقطع فارغ التحصیل شود و مدرک خود را اخذ نماید.

تحصیل در این مقطع تنها به زبان نروژی امکان پذیر می باشد و فرد دانشجو نیاز است که قبل از ورود به دانشگاه به زبان نروژی تسلط کافی داشته باشد و دوره های زبان نروژی را نیز گذرانده باشد تا بتواند تحصیلات خود را آغاز نماید. برای تحصیل نروژ شخص متقاضی می تواند در اکثر رشته ها مانند انواع رشته های مدیریت، انواع رشته های مهندسی، زیست شناسی، هنر، روانشناسی، داروسازی و ... تحصیلات خود را آغاز نماید. دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس را دارند باید بدانند که در این مقطع امکان کار به صورت نیمه وقت و در حدود 10 ساعت در هفته را خواهند داشت که البته باید بدانید با انجام کار نیمه وقت هزینه های زندگی در مهاجرت به نروژ را به صورت کامل تامین نخواهد شد و فرد دانشجو باید بخشی از هزینه ها را نیز خود تامین نماید.

تحصیل کارشناسی در نروژ به صورت رایگان می باشد، اما جالب است بدانید که در این مقطع دانشگاههای خصوصی نیز وجود دارد که دانشجویان می توانند از آن بهره مند گردند اما هزینه تحصیل در دانشگاههای خصوصی با توجه به کم بودن این دانشگاهها بسیار بالا است و فرد دانشجو باید هزینه بسیار گزافی را در قبال تحصیل خود پرداخت نماید. اگر قصد تحصیل در دانشگاههای رایگان را دارید کشورهایی مانند آلمان و اتریش نیز می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد دانشجویان به این واسطه می توانند بسیار ساده تر و امکان پذیر تر وارد دانشگاههای آلمان و اتریش شوند و تحصیلات خود را به صورت رایگان آغاز نمایند چرا که مهاجرت تحصیلی به نروژ با توجه به سختی اخذ ویزا به راحتی امکان پذیر نخواهد بود.

شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی در یک نگاه

طول دوره

3 سال

مدرک زبان مورد نیاز

آیلتس

زبان نروژی

6

سطح 3

هزینه تحصیل

ارزان ترین دانشگاه

گران ترین دانشگاه

8.000 دلار

49.000 دلار

امکان کار حین تحصیل

10 ساعت در هفته

اجازه ویزای همراه

برای همسر و فرزند زیر 18سال

معدل

3.50 از 5

تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند باید در رشته مطابق با تحصیلات خود در مقطع لیسانس و یا در رشته مرتبط تحصیلات خود را ادامه دهند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ و در اکثر رشته ها 2 ساله می باشد و دانشجویان پس از گذارندن 2 سال تحصیلی و پس از ارائه پایان نامه خود و در صورت اخذ نمره قبولی می توانند مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ نمایند.

نکته مهم در مورد ادامه تحصیل ارشد در نروژ این است که اکثر رشته ها در این کشور به زبان نروژی ارائه می شود، اما برخی از رشته ها نیز در این کشور به زبان انگلیسی نیز ارائه خواهد شد و دانشجویان برای تحصیل در این کشور بسته به نوع رشته تحصیلی خود می توانند زبان تحصیل خود را انتخاب نمایند. در صورتی که رشته ای را انتخاب نمایید که به زبان نروژی ارائه می شود باید قبل از ورود به دانشگاه در حدود 1 سال دوره زبان نروژی را در این کشور بگذرانید و در صورت فراگیری زبان نروژی می توانید تحصیلات خود را آغاز نمایید همچنین در صورتی که بخواهید تحصیلات خود را به زبان انگلیسی ادامه دهید ارائه IELTS 6.5 برای ورود به دانشگاه الزامی می باشد. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ به تحصیل می پردازند می توانند در حدود 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند که می توانند بخشی از هزینه های زندگی خود را نیز تامین نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ به صورت رایگان می باشد و دانشجویان می توانند به صورت رایگان تحصیلات خود را آغاز نمایند اما رایگان بودن هزینه تحصیل به معنای پایین بودن هزینه ها نخواهد بود، چرا که نروژ کشوری است که دارای هزینه های زندگی بسیار بالایی می باشد و دانشجویان گاها موظف هستند هزینه های هنگفتی بابت تحصیل و زندگی در این کشور پرداخت نمایند.

شرایط تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد در یک نگاه

طول دوره

یکسال

مدرک زبان مورد نیاز

آیلتس

تافل

6 و 6.5

90

هزینه تحصیل

9000 تا 19.000 دلار

امکان کار در حین تحصیل

10 ساعت در هفته

اجازه ویزای همراه

برای همسر و فرزند زیر 18سال

معدل

3.5 از 5

تحصیل در مقطع دکترا در نروژ

برای تحصیل در نروژ در مقطع دکترا دانشجو باید در ابتدا تایید استاد راهنما (سوپروایزر) را داشته باشد تا بتواند برای پذیرش خود اقدام نماید. تحصیل در مقطع دکترا در نروژ همانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر جز مشاغل محسوب می شود و دانشجویانی که در این مقطع به تحصیل می پردازند می توانند حقوق نیز دریافت نمایند. تحصیل در مقطع دکترا در نروژ مانند سایر مقاطع به صورت رایگان خواهد بود. طول دوره تحصیل در مقطع دکترا در نروژ 3 سال می باشد اما با توجه به گذراندن دوره پایان نامه (تز دکترا) تحصیل در این مقطع می تواند به 4 تا 6 سال نیز به طول بی انجامد. جالب است که بدانید دانشجویان پس از گذراندن دوره دکترا می توانند درخواست اقامت دائم خود را مطرح نمایند و اقامت نروژ را نیز اخذ نمایند.

دانشجویانی که در این مقطع به تحصیل می پردازند در صورتی می توانند مدرک تحصیلی خود را اخذ نمایند که طول دوره آموزش خود را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند همچنین پایان نامه علمی معتبر نیز ارائه نمایند و بتوانند در آزمون دکترا نمره قبولی را اخذ نمایند در این صورت شخص دانشجو می تواند مدرک تحصیلی خود را نیز اخذ نماید.

شرایط تحصیل در نروژ در مقطع دکتری در یک نگاه

طول دوره

4 تا 6 سال

مدرک زبان مورد نیاز

7

هزینه تحصیل

15000 دلار تا 25000 دلار

امکان کار در حین تحصیل

20 ساعت در هفته

اجازه ویزای همراه

برای همسر و فرزند زیر 18سال

معدل

3.10 - 4.00

تحصیل پزشکی در نروژ

 تحصیل پزشکی در نروژ 6 ساله است و برای گرفتن مدرک و کار در بیمارستان های نروژ باید 18 ماه دوره کارآموزی نیز را بگذرانید. بعد از اخذ مدرک خود در نروژ میتوانید در تمامی بیمارستان ها در سراسر دنیا مشغول به کار شوید. در جدول زیر شرایط کلی برای تحصیل پزشکی در نروژ برای شما خلاصه شده است.نکته مهم برای تحصیل پزشکی در نروژ این است که این رشته تنها به زبان نروژی آموزش داده می شود و تنها در دانشگاه های بین المللی این کشور است که امکان تحصیل در رشته پزشکی با زبان انگلیسی، امکان پذیر است.

 

شرایط تحصیل پزشکی در نروژ 

طول دوره

 6 سال

مدرک زبان مورد نیاز

6 آیلتس یا 80 تافل

هزینه تحصیل

35000 دلار تا 71000 دلار

اجازه ویزای همراه

برای همسر و فرزند زیر 18سال

معدل

3.10 - 4.00

بورسیه تحصیلی نروژ

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به نروژ به همراه بورسیه تحصیلی را دارید باید بدانید که برای اخذ آن باید شرایط آن را داشته باشید تا بتوانید بورسیه تحصیلی خود را اخذ نمایید. دانشجویان بین المللی و دانشجویان آفریقایی و همچنین کشورهای در حال توسعه امکان اخذ بورسیه تحصیلی در نروژ را دارند اما باید شرایط اخذ بورسیه تحصیلی نروژ برای شخص دانشجو فراهم گردد.

یکی از بورسیه های تحصیلی مهم کمک های ترمی می باشد؛ این نوع از بورسیه در هر ترم و برای کمک هزینه های حمل و نقل، اجاره مسکن و ... به شخص دانشجو تعلق می گیرد. میزان بورسیه تحصیلی در هر مقطع و با توجه به شروع ترم ها متفاوت است و مبلغ بورسیه های تحصیلی از 1000 یورو تا 6000 یورو متغیر می باشد که بستگی به شروع ترم و مقطع تحصیلی شخص متقاضی دارد. شرایط برخی از بورسیه های تحصیلی در نروژ از قرار زیر است:

بورسیه

توضیحات

بورسیه اراسموس

این بورسیه برای دانشجویان منطقه اقتصادی اروپا می باشد. و برای دانشجویانی ارائه می شود که به مدت 12 ماه در نروژ به تحصیل مشغول باشند.

بورسیه اراسموس موندوس

این بورسیه برای دانشجویانی ارائه می شود که در مقطع کارشناسی و از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا غیر اتحادیه اروپا فارغ التحصیل شده باشند. این بورسیه برنامه ای است بین دانشگاههای اروپایی و موسساتی که تحت نظر اراسموس موندوس باشند. بورسیه اراسموس موندوس به دانشجویان کشورهایی مانند سوئیس، ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ تعلق می گیرد.

کمک های ترمی

این نوع از بورسیه به دانشجویان کلیه مقاطع تعلق می گیرد و برای کمک هزینه های حمل و نقل، اجاره مسکن و ... است. میزان بورسیه تحصیلی در هر مقطع و با توجه به شروع ترم ها متفاوت است که مبلغ بورسیه های تحصیلی از 1000 یورو تا 6000 یورو متغیر می باشد که بستگی به شروع ترم و مقطع تحصیلی شخص متقاضی دارد. اگر قصد تحصیل به صورت رایگان و یا اخذ بورس تحصیلی را دارید می توانید کشوری را انتخاب نمایید که اخذ بورس با شرایط ساده تر و راحت تری برای فرد متقاضی همراه باشد.

تحصیل در نروژ با مدرک دیپلم

شرط ابتدایی برای اینکه با مدرک دیپلم بتوانید در نروژ تحصیل داشته باشید این است که، تحصیلات دوره دبیرستان خود را در کشورهای امضا کننده کنوانسیون لیسبون، با موفقیت به پایان رسانده باشید. با داشتن مدرک دیپلم معتبر ممکن است واجد شرایط تحصیل در آموزش عالی نروژ نیز باشید. علاوه بر مدرک دیپلم باید شرایط زیر را نیز داشته باشید:

 • مدرک دیپلم از یک مرکز معتبر داشته باشید.
 • حداقل سن شما 18 سال باشد.
 • تسلط خود به سطح زبان انگلیسی و یا نروژی را نشان دهید. (تسلط به زبان انگلیسی در حد آیلتس 6 و زبان نروژی b2)
 • در برخی از رشته ها از شما خواسته خواهد شد دوره‌های تکمیلی را پشت سر بگذارید و باید مدرک مربوط به دوره های تکمیلی را ارائه دهید.
 • برای تایید صلاحیت تحصیلی باید نام کشور شما در فهرست GSU نروژ باشد تا بتوانید در نروژ تحصیل دانشگاهی خود را آغاز کنید. گفتنی است نام کشور ایران در لیست GSU وجود دارد و کسانی که مدرک دیپلم داشته باشند می‌توانند برای تحصیل در دانشگاه های نروژ اقدام کنند.

تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی

متقاضی تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی، باید مدرک زبان مورد تایید داشته باشد، از این رو باید در یکی از آزمون بین المللی شرکت کرده حداقل نمره را کسب نماید. آزمون های مورد قبول دانشگاه های نروژ از قرار زیر است:

 • PTE
 • آیلتس
 • تافل iBT

 حداقل نمره هایی که برای شرکت در این آزمون ها مورد نیاز است به شرح زیر می باشد:

مدرک

لیسانس

فوق لیسانس

دکترا

آیلتس

6 به بالا

6.5 به بالا

7 به بالا

تافل iBT

62 به بالا

79 به بالا

94 به بالا

 

لازم به ذکر است تحصیل رایگان در نروژ به زبان انگلیسی در دانشگاه NTNU امکان پذیر است.

بهترین دانشگاه های نروژ

از جمله مسائلی که برای دانشجویان بسیار مهم می باشد تحصیل در نروژ و در دانشگاه‌های برتر این کشور است به همین دلیل در این بخش برخی از دانشگاه‌های نروژ را معرفی می نماییم تا با شرایط تحصیل در این دانشگاه ها آشنا شوید. اسامی 10 دانشگاه برتر نروژ در جهان:

اسامی دانشگاه

رتبه در نروژ

دانشگاه اسلو (university of oslo)

رتبه 1

دانشگاه علم و صنعت نروژ (norgesteknisk naturvitenskapligeuniversitet)

رتبه 2

دانشگاه برگن (universitetet I Bergen)

رتبه 3

دانشگاه قطب شمال نروژ UIT (UiT Norges arktiske universitet)

رتبه 4

مدرسه بازرگانی نروژی BI(Handelshøyskolen BI)

رتبه 5

کالج دانشگاه Østfold(Høgskolen i Østfold)

رتبه 6

دانشگاه آجر (Universitetet i Agder)

رتبه 7

کالج دانشگاه جنوب شرقی نروژ(Høgskolen i Sørøst-Norge)

رتبه 8

دانشگاه استاوانگر (Universitetet i Stavanger)

رتبه 9

دانشگاه علوم پزشکی نروژی (Norgesmiljø-og biovitenskapelige universitet)

رتبه 10

تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان

متقاضی می تواند دانشگاه های دولتی را برای تحصیل در نروژ بدون مدرک زبان انتخاب کند، به دلیل اینکه تدریس به زبان نروژی است تنها تسلط به این زبان ضروری می باشد. شما میتوانید به زبان نروژی تحصیل داشته باشید، برخی از دانشگاه های دیگر نیز وجود دارد که برای تحصیل در آنها نیاز به داشتن مدرک زبانی مانند آیلتس یا تافل نمی باشد اما شما باید برای تحصیل در این دانشگاه ها مدارکی را باید ارائه دهید که به تسلط شما به زبان انگلیسی گواهی دهد، مدارک مورد نظر به دانشگاه مقصد ای که قصد تحصیل در آن دارید بستگی دارد، یعنی دانشگاه شرایط را برای شما تعیین میکند. به عنوان مثال اگر شرایط زیر را داشته باشید از ارائه مدرک آیلتس معاف خواهید بود:

 • اگر مدارک دوره های پیشین را از مرکز انگلیسی زبان دریافت نموده اید: در این مرحله دانش آموزان باید گواهی را ارائه دهند که با مهر سربرگ و کاملا رسمی نشان دهد که تحصیلات آنها به زبان انگلیسی بوده است.
 • آزمون آنلاین مصاحبه تصویری برخی از دانشگاهها: برخی دانشگاه ها ممکن است مصاحبه آنلاین داشته باشند و هنگام پذیرش از شما یک مصاحبه به صورت آنلاین بخواهند تا از میزان تسلط تان به زبان انگلیسی آگاه شوند.

تحصیل در نروژ به زبان نروژی

دانشجویان بین المللی و خارج از اتحادیه اروپا که قصد تحصیل در نروژ به زبان نروژی را دارند، باید به زبان این کشور در حد b2 مسلط باشد. با گذراندن یک دوره آموزش زبان نروژی به مدت ۲۳ هفته یا به عبارتی ۵۷۰ ساعت تحصیل، می توانند به زبان نروژی تسلط کافی پیدا کند. با تسلط به زبان نروژی میزان پرداخت شهریه دانشگاه ها مساوی با میزان پرداخت دانشجویان اروپایی خواهد بود و حدود ۶۰۰ کرون یا همان ۶۰ یورو می باشد. همچنین دانشجویان می توانند از مزایای زیادی مانند موارد زیر بهره مند گردند:

 • تخفیف در استفاده از حمل و نقل عمومی
 • اجازه تحصیل با هزینه پایین در مراکز غیر دولتی
 • بهره مندی از خدمات عالی بهداشتی در مرکز
 • اجازه مشارکت در فعالیت های فرهنگی در مرکز
 • دسترسی به امکانات ورزشی به صورت گسترده تر

تحصیل رایگان در نروژ

برای تحصیل در کشور نروژ به زبان انگلیسی باید هزینه های تحصیل را به صورت کامل پرداخت نمایید، مگر اینکه موفق به اخذ بورسیه تحصیلی نروژ شوید، اما خبر خوب اینکه در صورتی که تسلط به زبان نروژی پیدا کنید تحصیل به زبان بومی رایگان خواهد بود و نیاز به پرداخت هزینه نمی باشد. زبان رسمی مردم بومی نروژ، نروژی می باشد اما در برخی مناطق دانمارکی و یا به لهجه سوئدی نیز صحبت می گردد.

بهترین رشته های تحصیلی در نروژ

از میان رشته هایی که برای تحصیل در نروژ وجود دارد، برخی رشته ها که دارای آینده شغلی مناسب تری در این کشور هستند و به عبارتی بستر جامعه برای رشد کاری فارغ التحصیلان این رشته ها فراهم است. این رشته ها با توجه به امکانات آموزشی، بازار کار مناسب و نیاز کشور نروژ، در لیست بهترین رشته های تحصیلی در این کشور قرار گرفته اند که عبارتند از:

 • دندانپزشکی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت بازرگانی
 • پزشکی
 • حقوق
 • مدیریت فروش
 • خلبانی
 • هتلداری
 • مدیریت مالی
 • مهندسی و زیرشاخه های آن
 • رشته های علوم پایه از جمله: ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی
 • علوم اجتماعی

رشته حقوق در نروژ

فرقی ندارد ایران باشد یا نروژ، در هر حال رشته حقوق از طرفداران بسیاری برخوردار است. اعتبار و رنکینگ بالای دانشگاه هایی که رشته حقوق را ارائه می دهند، موجب شده تا نظر علاقه مندان به تحصیل در این کشور را جلب کند. تحصیل برای علاقه مندان به رشته حقوق، به زبان انگلیسی خواهد بود که این خود مزیت بزرگی به شمار می رود.

مزایای تحصیل در نروژ

از مزایای تحصیل در نروژ می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • وجود دانشگاه‌های برتر دنیا در نروژ و امکان استفاده از آموزش با کیفیت
 • امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی نروژ
 • امکان تحصیل رایگان در نروژ به زبان نروژی
 • تحصیل در یک کشور پیشرفته و با امکانات بالای زندگی و استانداردهای بالای زندگی
 • جود مناظر طبیعی زیبا
 • وجود شهرهای شگفت انگیز و زیبا
 • وجود فرصت های شغلی زیاد و کاریابی پس از تحصیل

خوابگاه های دانشجویی نروژ

تقریبا 36 درصد هزینه تحصیل افراد مربوط به اسکان افراد می باشد. خوابگاهایی برای اسکان دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است. امکانات و کیفیت این اقامتگاه ها در سطح متوسطی قرار دارد نیم بیشتری (63 درصد) از خوابگاه ها را به دانشجویان دکترا اختصاص داده اند. 25 درصد متعلق به دانشجویان کارشناسی ارشد و مابقی برای دانشجویان کارشناسی در نظر گرفته شده است.

همچنین این امکان برای دانشجویان وجود دارد که از آپارتمان به جای خوابگاه دانشجویی بهره ببرند. هزینه این آپارتمان ها بین 3500 تا 5000 کرون نروژ معادل 357 تا 510 یورو می باشد. این آپارتمان ها دارای آشپزخانه و سرویس بهداشتی عمومی است و اتاق ها بصورت خصوصی به متقاضیان داده می شود.

کار دانشجویی در نروژ 

دانشجویانی که به تحصیل در مقطع لیسانس در نروژ می پردازند می توانند در حدود 10 ساعت در هفته به کار دانشجویی نیز مشغول شوند البته باید بدانید که این میزان کار در این کشور نمی تواند به طور کامل هزینه های شخص دانشجو را تامین نماید و فرد دانشجو باید هزینه‌ های خود را نیز تامین کند. همچنین دانشجویان برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس نیز امکان کار دانشجویی را خواهند داشت، اما میزان کار دانشجویی در این مقطع در حدود 20 ساعت در هفته خواهد بود که با انجام این میزان از کار شخص دانشجو می تواند بخشی از هزینه‌های زندگی خود را نیز تأمین نماید. بهتر است بدانید که دانشجویانی که در مقطع دکترا به تحصیل در نروژ می پردازند نیز امکان کار دانشجویی را خواهند داشت هر چند که تحصیل در این مقطع شغل محسوب خواهد شد و شخص دانشجو می تواند حقوق مناسب را نیز دریافت نماید اما دانشجویان در مقطع دکترا امکان کار به صورت 30 ساعت در هفته را خواهند داشت. در حالت کلی باید گفت که شخص دانشجو برای تامین هزینه های خود نیاز به یک ساپورت مالی نیز خواهد داشت.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی نروژ

برای اخذ ویزای تحصیلی نروز باید کلیه مدارک را به افسر مربوطه ارائه دهیدد، کامل بودن مدارک در این مرحله اهمیت  بالایی دارد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ

برای تحصیل در نروژ شخص دانشجو باید مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ را فراهم نماید تا بتواند از این کشور پذیرش و ویزای تحصیلی خود را اخذ نمایند. برخی از مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ از قرار زیر است:

 • ارائه مدرک دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات
 • ارائه مدرک لیسانس در صورت موجود بودن به همراه ریز نمرات
 • ارائه مدرک فوق لیسانس در صورت موجود بودن به همراه ریز نمرات
 • ارائه پاسپورت شخص دانشجو که مدت اعتبار آن باید بیشتر از 6 ماه باشد.
 • ارائه مدرک زبان نروژی و در صورت لزوم ارائه مدرک تاقل pte و یا IELTS
 • ارائه 2 قطعه عکس 3*4 با زمینه سفید
 • ارائه پذیرش دانشگاه شخص متقاضی تحصیل
 • ارائه فرم درخواست ویزا
 • ارائه نامه تمکن مالی شخص دانشجو
 • ارائه بیمه نامه
 • ارائه محل زندگی شخص دانشجو (خوابگاه، مسکن اجاره ای و ...)

ویزای همراه دانشجویی نروژ

مطابق با قوانینی که در کشورهای حوزه اسکاندیناوی وجود دارد دانشجویانی که در این کشور به تحصیل می پردازند پس از دریافت ویزای تحصیلی نروژ می توانند برای همراهان خود که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال خواهد شد درخواست ویزای همراه نمایند. بهتر است بدانید این قوانین در هر کشوری متفاوت است اما در کشورهای حوزه اسکاندیناوی مانند نروژ شرایط به ‌صورت متفاوت خواهد بود و شخص دانشجو می تواند برای همراهان خود یعنی همسر و فرزندان زیر 18 سال درخواست ویزای همراه نماید که این ویزا معمولاً به صورت همزمان صادر خواهد شد. در صورتی که بخواهید اطلاعات کاملی از تحصیل در نروژ و یا مهاجرت در نروژ بدست آورید می توانید با مشاهده مسیر سبز مهاجرت بهترین روش را برای مهاجرت خود برگزینید.

کار پس از تحصیل در نروژ

دانشجویان پس از تحصیل می توانند در شهرهایی مانند اسلو و برگن که جز شهرهای بزرگ این کشور می‌باشد به کار مورد نظر خود دست یابند و به عنوان فارغ التحصیل این کشور مشغول به کار شوند. همانطور که می دانید نروژ کشوری است که بر پایه صنایع نفتی و گاز بنا شده است بنابراین بسیاری از دانشجویان می توانند در این کشور کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را نیز به دست آورد. در صورتی که در اندیشه کار پس از تحصیل در نروژ در این کشور می باشید باید بدانید که پس از تحصیل می توانید در حدود 6 ماه تا یک سال فرصت کاریابی در این کشور را داشته باشید و مشغول به کار و فعالیت در این کشور شوید تا بتوانید اقامت خود را نیز اخذ نمایید. در نمودار موجود در زیر، نرخ بیکاری در کشور نروژ نشان داده شده است.

نمودار نرخ بیکاری نروژ

اخذ اقامت دائم و پاسپورت نروژ از طریق تحصیل

دانشجویانی که به تحصیل در نروژ می پردازند پس از اتمام تحصیلات خود در صورتی که قصد اخذ اقامت نروژ را داشته باشند باید بتوانند پس از تحصیل خود وارد بازار کار شوند، برای این منظور و مطابق با قوانین کشور نروژ به شخص دانشجو پس از پایان تحصیلات خود به مدت 1 سال اجازه اقامت و کاریابی داده خواهد شد. در صورتی که شخص متقاضی بتواند در مدت 1 ساله اقامت خود کار مورد نظر خود را بدست آورد می تواند درخواست اقامت و سپس تابعیت خود را مطرح نماید. اگر شخص متقاضی بتواند به مدت 6 تا 7 سال در نروژ به کار تمام وقت بپردازد می تواند درخواست اقامت دائم خود را مطرح نماید. پس از اخذ اقامت دائم شخص متقاضی می تواند درخواست تابعیت نروژ را نماید که برای اخذ پاسپورت نروژ فرد متقاضی باید موارد زیر را رعایت نماید:

 1. شخص متقاضی اخذ تابعیت نروژ در صورتی که دارای تابعیت کشور دیگر باشد باید از خود سلب تابعیت نماید تا بتواند تابعیت کشور نروژ را اخذ نماید چرا که کشور نروژ تابعیت مضاعف را نمی پذیرد.
 2. شخص متقاضی اخذ تابعیت نروژ باید اثبات نماید که در طول 10 سال گذشته حداقل 7 سال را به طور مداوم در خاک نروژ حضور داشته است تا بتواند درخواست تابعیت خود را مطرح نماید.
 3. شخصی که قصد اخذ تابعیت نروژ را دارد نباید در مدت اقامت خود دارای سابقه کیفری باشد.
 4. برای اخذ تابعیت نروژ تسلط به زبان نروژی یکی از الزامات اخذ تابعیت محسوب می شود.

مقایسه شرایط تحصیل در نروژ با سایر کشورهای اسکاندیناوی

برای مهاجرت تحصیلی به نروژ نیاز است که شما مدرک زبان آیلتس 6.5 و ۷ ارائه دهید، در صورتی که برای تحصیل در سوئد، با مدرک تحصیلی 5.5 یا 6 نیز امکان تحصیل خواهید داشت، اما برای پذیرش گرفتن تحصیلی در فنلاند نیاز به ارائه مدرک تحصیلی نمیباشد. تحصیل در نروژ رایگان است، ولی تحصیل در سوئد نیازمند پرداخت ۱۰ الی ۱۲ هزار یورو می باشد. تحصیل در فنلاند نیز رایگان نیست اما اگر شما بتوانید به زبان فنلاندی در حد b2 تسلط داشته باشید میتوانید ۲۰ الی ۳۰ درصد تخفیف در شهریه خود بگیرید و اگر تسلط خود را تا حد c1 بالا ببرید تحصیل شما کاملاً رایگان خواهد بود. یکی دیگر از تفاوت هایی که نیاز است به آن بپردازیم صدور ویزای همراه می باشد؛ در فنلاند و سوئد ویزای همراهان به صورت همزمان صادر می شود اما در نروژ، ویزای همراه ممکن است شش ماه تا یک سال زمان ببرد و با کمی فاصله صادر می شود.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب تحصیل در نروژ هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

سوالات متداول

✔️ آیا تحصیل در نروژ رایگان است؟

امکان تحصیل در دانشگاه های رایگان این کشور به زبان انگلیسی و نروژی وجود دارد.

✔️ آیا بدون مدرک زبان می توان در نروژ تحصیل کرد؟

شما می توانید با دانستن زبان رسمی این کشور یعنی زبان نروژی بدون نیاز بع ارائه دادن مدرک زبان انگلیسی در این کشور به تحصیل بپردازید.

✔️ آیا می توان از دانشگاه های نروژ بورسیه تحصیلی گرفت؟

بورسیه تحصیلی معمولاً در مقطع دکترا اعطا می شود و شما باید رزومه ای قوی شامل مدرک زبان با نمره بالا، مقالات چاپ شده در مجلات علمی بین المللی، معدل بالا و ... ارائه دهید.

✔️ آیا پس از پایان تحصیل می توان در نروژ کار کرد؟

پس از فارغ التحصیلی به شما فرصت داده می شود تا در کشور نروژ به جستجوی کار بپردازید. در صورتی که در شغلی مناسب استخدام شوید می توانید اقامت خود را به نوع کاری تغییر دهید.

✔️ هزینه تحصیل در نروژ حدودا چقدر است؟

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ رایگان است و هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بین 7 تا 19 هزار یورو متغیر است.


سخن پایانی 

در حال حاضر مهاجرت تحصیلی به نروژ مانند تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی مورد توجه و استقبال بسیاری از دانشجویان قرار دارد. دانشجویانی که قصد تحصیل با هزینه مناسب را داشته باشند اغلب کشورهایی را انتخاب می نمایند که از هزینه مناسبی برخوردار باشد. همچنین یادگیری زبان نروژی به مراتب سخت تر و مشکل تر از زبان های دیگر خواهد بود به همین دلیل دانشجویان اغلب کشورهایی را انتخاب می نمایند که بتوانند با خیالی آسوده به تحصیل بپردازند. در این مقاله شرایط تحصیل رایگان به طور کامل بررسی شد. موسسه MIE در این مقاله شرایط تحصیل در نروژ را بررسی نموده است همچنین برای کسب مشاوره تحصیل در نروژ می توانید از مشاوره تلفنی رایگان کارشناسان بهره مند گردید همچنین می توانید سوالات خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید تا در اسرع وقت پاسخ سوال خود را از کارشناسان دریافت نمایید.

امتیاز 4.35 از 5 ( 39 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
حسین احمدی
سلام و احترام، مرسی از مقالات خوبتون. یک سوالی در خصوص تحصیل در نروژ داشتم. آیا در حین تحصیل در این کشور اجازه کار به فرد اصلی و همراه داده می شود؟ آیا با اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور شانس خوبی برای ویزا وجود دارد؟ بسیار سپاسگزارم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی کشور نروژ یکی از کشورهای پیشرفته دنیاست و دانشجویان بین المللی حین تحصیل هم اجازه کار دارند البته این اجازه کار پاره وقت یا پارت تایم است. از نظر شانس ویزا هم کیس با کیس متفاوت است ولی بصورت کلی برای افرادی که موفق به پذیرش شدند شانس خوبی وجود دارد. موفق باشید.
حبیب اسدی
سلام ضمن تشکر بابت مقاله بسیار خوبتون، خواستم بدونم آیا امکان تحصیل در مقطع لیسانس هم به زبان انگلیسی در نروژ فراهم هست؟ و اینکه هزینه های تحصیل چقدر هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز به نسبت مقطع فوق لیسانس خیلی کم است و عموم دانشگاه ها برای لیسان مدرک زبان نروژی می خواهند و کورس ها به زبان بومی است. هزینه ها هم در دانشگاه های خصوصی بطور میانگین از 12 هزار یورو 25 هزار یورو بسته به رشته و دانشگاه متغییر می باشد. موفق باشید
ترکان
سلام و خسته نباشید خدمت تیم قدرتمند ملک پور. میخوام بدونم تحصبل انگلیسی رایگان در نروژ فقط برای مقطع مستره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت ممنونیم از محبت شما دوست عزیز بله، تحصیل در کشور نروژ از مقطع تحصیلی فوق لیسانس و البته پس از آن دکتری می تواند به زبان انگلیسی و رایگان باشد اما برای مقطع کارشناسی این امکان وجود ندارد.
مجید
شرایط تحصیل در نروژ 2022 می تونه به نظر شما تغییری داشته باشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. به احتمال زیاد خیر
مهدی دادخواه
سلام آیا برای ویزای تحصیلی فوق لیسانس محدودیت سنی لازمه ؟ من ۴۸ سال و مدرکم لیسانس هست و البته مجردم . و سابقه ء سفر خارجی هم ندارم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز ویزای نروژ شرط سنی دارد.
فریمان رسولی
سلام من میخوام وارد رشته پزشکی این کشور بشم و سطح زبان انگلیسیم هم خوبه می خواستم بپرسم مشکلی نخواهم داشت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب تحصیل در کشور مورد نظر با زبان انگلیسی و نروژی، امکان پذیر است اما صرفا خدمات آموزشی در رشته پزشکی به زبان نروژی ارائه می شود و شما ضرورتا باید به این زبان تسلط پیدا کنید و زبان انگلیسی ملاک نیست.
سینا
میخواستم بدونم با دریافت اقامت تحصیلی میشه اقامت دائم نروژ رو هم گرفت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
اگر بعد از اقامت تحصیلی موفق به پیدا کردن شغل مناسب شوید و حداقل5 سال در این کشور کار کنید و مالیات پرداخت کنید می توانید برای دریافت اقامت دائم اقدام فرمایید.
فاطمه
سلام سن اجباری بری ورود به مدرسه های نروژ از چند سالگی هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب سن تحصیل در مدارس بین 6 تا 16 سالگی است.
ماهان
سلام شرایط تحصیل رایگان در دانشگاه های نروژ هم وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های نروژ بصورت رایگان وجود دارد.
sasan
کشور نروژ به همراهان دانشجویان خود ویزای همراه می دهد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام بله شما می توانید برای دریافت ویزای همراه همسر و فرزندان زیر18 سال جهت دریافت ویزای همراه اقدام نمایید
مینا
سلام من آیلتس 6.5 و معدل دیپلم و پیش دانشگاهیم هم بالای 19 هست، شامل تحصیل رایگان در نروژ میشم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله دوست عزیز به طور کلی امکان تحصیل رایگان در کشور نروژ وجود دارد.
علی قیاسی
شرایط دریافت خوابگاه برای دانشجویان دوره لیسانس در نروژ چگونه است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
65 %خوابگاه ها برای دانشجویان دکترا 25%خوابگاه ها برای دانشجویان ارشد و بقیه خوابگاه ها برای دانشجویان دوره لیسانس است اجاره خانه در این کشور بین350 تا500 یورو می باشد.
حمیده هوشمند
آیا امکان تحصیل رایگان برای مقاطع ارشد و دکترا برای دانشجویان خارجی فراهم است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با تسلط به زبان نروژی و دریافت امتیاز های آن و یا کسب بورسیه های تحصیلی امکان تحصل رایگان فراهم خواهد بود.
هنا مورسی
آیا رشته هایی در زمینه زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارائه میشه؟ و چه مدارکی برای قبولی توی این رشته ها هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز باید این موارد را با دانشگاه چک بفرمایید که به چه صورت هست و معمولا کیس با کیس هم برخی از مدارک فرق می کند. شرایط و موارد کلی همین هایی است که در مقاله ذکر شده است.
محسن کاظمی
با عرض سلام و خسته نباشید. آیا دوره های تربیت معلم هم در دانشگاه های این کشور ارئه میشن؟ اگه جواب مثبته چطوری میشه توی این رشته هاپذیرش گرفت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کلا روال آموزش این کشور ها خیلی متفاوت از ایرانه. بهترین حالت این است که شما ابتدا مقیم این کشور بشوید از طریق مثلا تحصیل بعد بتوانید وارد نظام آموزشی شان بشوید.
ایمان امینی
آیا بدون ارائه مدرک زبان می‌توان در کشور نروژ به تحصیل پرداخت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
شما می توانید بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی و با ارائه دادن مدرک زبان نروژ نیز پذیرش تحصیلی این کشور را دریافت کنید.
سارا گنجی
آیا با بورسیه های تحصیلی که دولت نروژ برای دانشجویان در نظر می‌گیرد امکان تحصیل رایگان برای ما دانشجویان ایرانی وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام بله در صورتی که بتوانید به بورسیه های تحصیلی این کشور دست یابید می توانید میزان بالایی از هزینه های تحصیل خود را کنترل کنید.
مینا دارایی
سلام و عرض ادب آیا سرمایه گذاری در نروژ در حال حاضر برای افراد با تابعیت ایرانی ممکن هست یا خیر؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی این امکان وجود دارد.
عسل اشتیانی
بعد از چند سال کار کردن در نروژ میتونیم برای درخواست اقامت پاس این کشور درخواست بدیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام شما بعد از6 الی7 سال کار کردن می توتنید برای اقامت دائم و بعد از10 سال برای دریافت پاس این کشور اقدام کنید.
سید جواد علی خانی
سلام من دخترم 12 سالشه قصد داریم برای کار به نروژ مهاجرت کنیم آیا برای تحصیل دخترم مشکلی پیش میاد یا امکان تحصیل وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با درود خوشبختانه برای تحصیل در نروژ هیچ محدوده سنی وجود ندارد و فرزند شما قادر به تحصیل در این کش.ر خواهد بود.
صابر نصیری
سلام من قصد دارم برای تحصیل یکی از کشور های اسکاندیناوی رو برای ادامه تحصیل انتخاب کنم من لیسانس معماری دارم ارشد میخوام شهر سازی بخونم نروژ برای کار بعد از تحصیل مناسبه؟ کذوم شهر هاش برای کار بهتر هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با درود بله کشور نروژ از جمله کشور های پیشرفته ای می باشد کا کار بعد از تحصیل شما تضمین خواهد بود دانشجویان پس از تحصیل می توانند در شهرهایی مانند اسلو و برگن که جز شهرهای بزرگ این کشور می‌باشد به کار مورد نظر خود دست یابند و به عنوان فارغ التحصیل این کشور مشغول به کار شوند.
zahra
با سلام و درود میخواستم بدونم امکان تحصیل رایگان در نروژ فقط در صورتی که به زبان نروژی تسلط داشته باشیم فراهم هست؟ من نمره آیلتس7 دارم ارشد مهندسی سازه میخواستم برای دکترام این کشور رو انتخاب کنم اما نمیدونم تحصیل رایگان به زبان انگلیسی هم دارن یا خیر میشه راهنمایی کنید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود دوست عزیز امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در برخی دانشگاه های نروژ نیز فراهم هست همچنین دوره های آموزش زبان نروژی رایگان می باشد. پیشنهاد میکنم برای مشاوره تخصصی حتما با شماره تماس های موسسه در ارتباط باشید.
saba moradi
سلام روزتون بخیر این که میگن در نروژ تحصیل فقط به زبان اصلی این کش.ر یهنی نروژی ممکنه درسته؟ یعنی تحصیل به زبان انگلیسی ممکن نیست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود دوست عزیز تحصیل به زبان انگلیسی و نروژی ممکن است اما برای بعضی از رشته ها مانند پزشکی آموزش فقط به زبان نروژی صورت می گیرد.
عرفانی
سلام ممنونم بابت اطلاعات عالی که ارائه کردید. خواستم بپرسم من با 42 سال سن شانس ویزای خوبی برای تحصیل در نروژ دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
باسلام دوست عزیز نروژ روی سن و گپ تحصیلی حساس است. بهتر است برای کشورهایی مانند اتریش و فنلاند اقدام نمایید.
مریم
سلام و خداقوت. پروسه تحصیلی نروژ عموما چقدر زمان می برد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام مخاطب عزیز پروسه های تحصیلی بین ۵_۶ماه زمان بر است.
قادری
تحصیل در نروژ فقط به زبان بومی این کشور رایگان هست یا به زبان انگلیسی هم میشه رایگان درس خوند؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. تحصیل در این کشور در مقاطع فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی هم رایگان می باشد.
صدف صلح جو
سلام و خداقوت بابت مقاله عالی و جامعی که ارائه دادید. من متاهل هستم و یک فرزند 3 ساله دارم و ۲۸ ساله هستم. لیسانس شیمی دارم و آیلتس 7 . آیا شانسی برای تحصیل در نروژ و مهاجرت با خانواده ام دارم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز امکان اقدام وجود دارد. برای دریافت مشاوره با موسسه تماس بگیرید
کامران
سلام و عرض ارادت میخواستم بپرسم از خدمتون که آیا برای مقطع لیسانس امکان تحصیل رایگان در نروژ وجود دارد؟ و با چه سطح زبانی می توان اقدام نمود؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله امکان تحصیل به زبان نروژی وجود دارد اما در مقطع فوق لیسانس امکان تحصیل به زبان انگلیسی و به صورت رایگان وجود دارد.
کوثر سواری
سلام ممنون از سایت خوبتون من 29 ساله هستم کارشناسی مهندسی IT خوندم و ایلتس 7 دارم برای مقطع ارشد برای نروژ شانس اقدام دارم؟ و ایا میشه بورسیه دریافت کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز در صورت داشتن رزومه قوی امکان اخذ بورسیه وجود دارد.
سحر
سلام، درسته که تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی رایگانه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی وجود دارد اما شرایط دریافت پذیرش رقابتی می باشد.
AMIR
با سلام در خصوص دکتری در اروپا سوال داشتم خدمتتون آیا این امکان هست که بتونیم با پوزیشن دکتری برای ویزای کار اقدام کرد ؟ بنده 30 سالم هست ارشد مهندسی دارم و میتونم مقاله بین المللی هم داشته باشم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز این امکان در انگلستان وجود دارد. برای بررسی رزومه خود با موسسه تماس بگیرید.
کوثر سواری
سلام ممنون از سایت خوبتون بنده 34 سالمه ارشد مهندسی تکنولوژی دارم و ایلتس 7 رو هم گرفتم میخواستم بپرسم شرایط اقدام از طریق تحصیل در مقطع دکتری رو دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله دوست عزیز، شرایط خوبی برای تحصیل دکترا خواهید داشت و با ارائه پروپوزال به سوپروایزر می توانید برای دریافت پذیرش اقدام نمایید.
محمد صفری
درود بر شما. طبق تحقیقاتی که انجام دادم و مقالات خوب شما، کشورای اسکاندیناوی کشورای خوبی برای زندگی هستند اما از نظر آب و هوایی سرد هستند. من 20 سالم هست، دانشجوی IT هستم و میخوام برای فوق لیسانس خودمو آماده کنم برای تحصیل در این کشورها، خواستم ببینم شانس دریافت بورسیه توی این کشورها رو دارم اگه زبان و معدلم خوب باشه و سوابق تحقیقاتی خوب نشون بدم؟ ضمنا من دارم طرحی برای جشنواره خوارزمی میدم که خیلی خوبه، این شانس من رو بیشتر می کنه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله دوست عزیز، شرایط تحصیلی و سوابق شما بسیار خوب و درخشان است و احتمال دریافت بورسیه از این کشورها و یا حتی کشورهای دیگر را خواهید داشت اما نمی توان تضمینی در این خصوص ارائه نمود و قطعی در این خصوص صحبت کرد.
هانیه
سلام خسته نباشید. مدرک زبان برای دکترا در نروژ چقدر باید باشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز داشتن ایلتس ۷ برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری لازم است.
کمالی
سلام وقت بخیر ویزا تحصیلی نروژ همراه داره و ایا همراهش اجازه کار داره ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله اجازه اقامت همراه برای دانشجویان بین المللی در نروژ وجود دارد و همراهان اجازه کار نیز خواهند داشت.
Rose
سلام وقتتون بخیر با ۳۰ سال سن می تونم برای ارشد و تحصیل رایگان به زبان انکلیسی اقدام کنم ؟ مدیریت مالی خوندم معدل لیسانسم ۱۸ هست. ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز. با توجه به تغییر سیاست های تحصیلی در کشور نروژ در حال حاضر شما برای تحصیل در این کشور باید هزینه پرداخت نمایید ولی شرایط شما برای تحصیل مناسب است.
لیلا بوستانی
درود بر شما 34 سال هستم متاهل ود قصد دارم همراه با همسرم مهاجرت کنم، برای تحصیل آیا ورودمون همزمان میشه و اینکه رزومه خوبی دارم چطور میتونم درخواست فاند بدم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله امکان اقدام همزمان وجود دارد اما نظر نهایی را از وکیل جویا شوید. ضمن اینکه درخواست فاند بسته به شرایط شما می توانند متفاوت باشد و تضمینی برای دریافت آن وجود ندارد.
Mina
سلام وقت بخیر برای هزینه زندگی و تمکن مالی ماهیانه در نروژ حدود ۲۰۰۰ یورو که در مقاله آمده بود با هزینه های مسکن هست یا بدون اون؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله دوست عزیز، به طور معمول این مبلغ هزینه های زندیگی و تحصل شما را پوشش خواهد.
علی مردانی
من شنیدم دکتری خوندن توی نروژ خیلی سخته درسته ؟ استاد راهنما میخواد آیا ؟؟؟ ممنون از مقاله خوبتون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. سخت بودن تحصیل بستگی به توانایی های افراد و سطح تحصیلات آنها و رشته تحصیلی می تواند متفاوت باشد ولی برای تحصیل دکترا باید استادراهنما داشته باشید.
قادری
سلام و وقت بخیر. من با لیسانس مکانیک و آیلتس 6 شانس دریافت پذیرش و ویزا برای نروژ رو دارم؟ البته من 3 سال گپ تحصیلی دارم که تو این مدت سربازی رفتم و کارت پایان خدمت گرفتم.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز شرایط سنی شما مطرح نشده است در صورت اینکه سن شما زیر ۳۰ سال می‌باشد و بتوانید آیلتس ۶ و نیم را بگیرید امکان اخذ پذیرش وجود دارد
Samane
سلام وقت بخیر برای پذیرش دکتری حتما باید مقاله داشته باشیم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز داشتن مقاله برای اخذ پذیرش ضرورت دارد.
Samane
سلام وقت بخیر برای پذیرش دکتری حتما باید مقاله داشته باشیم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز برای دریافت پذیرش داشتن مقاله ضرورت دارد.
پریناز مومنی
سلام اقای دکتر میشه لطفا بفرمایید برای تحصیل دکترا درکشور نروژ حتما تمکن مالی برای اعضای خانواده ۳نفره لازم هست وباید درحساب تک تک افراد خانواده باشه ؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز در صورت اینکه فاند نگرفته باشید بایستی برای همه اعضای خانواده تمکن مالی در حساب نفر اصلی قرار دهید.
الهه نظری
سلام وقت بخیر من قصد تحصیل در نروژ به صورت رایگان رو دارم چه شرایطی نیاز هست که بتونم پذیرش بگیرم. ۳۲ ساله هستم و کارشناسی آموزش زبان انگلیسی ۷ سال هم سابقه کار مرتبط دارم آیلتس ندارم ولی میتونم بگیرم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز شرایط شما بایستی بررسی گردد. پیشنهاد می‌شود برای دریافت مشاوره با موسسه تماس حاصل نمایید.
حمید رئیسی
سلام وعرض ادب برای تحصیل پدر مادر در نروژ ایا تحصیل فرزندان در مدارس رایگان میباشد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز تحصیل فرزندان رایگان می باشد.
الهام
در مقطع دکترا در نروژ اقدام دارید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز برای دریافت مشاوره با موسسه تماس حاصل نمایید.
Mina
سلام وقت بخیر آیا برای تحصیل در نروژ همسر من‌میتونه به عنوان همراه همزمان با من بیاد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. خیر دوست عزیز، برای اقدام همزمان برای تحصیل در نروژ توصیه نمیکنیم.
راشدی
سلام برای نروژ اگه زبان نروژی بلد باشیم میتونیم برای دانشگاه های دولتیش پذیرش بگیریم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله در صورتی که حداقل در سطح B2 زبان نروژی مدرک داشته باشید میتوانید از دانشگاه های دولتی این کشور استفاده نمایید.
بهادری
سلام خداقوت من 48 سالمه و اخریم مقطع تحصیلیم لیسانس هست سطح زبانم در حد ایلتس 5.5 هست متاهل هستم همسرم 50 سالشونه میخواستم ببینم همراه همزمان میتونه ملحق بشه یا خیر امکان کار کردن رو هم داریم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز. با توجه به شرایط سنی و گپ تحصیلی که دارید احتمال موفقیت در ویزای تحصیلی شما پایین خواهد بود. ضمن اینکه برای تحصیل فوق لیسانس حداقل به مدرک زبان آیلتس 6.5 نیاز دارید. اگر ویزا دریافت شود دانشجو به صورت پارت تایم و همراه به صورت تمام وقت میتواند کار کند.
مریم
سلام من آیلتس ۵ و نیم و معدل دیپلم و پیش دانشگاهیم هم بالای 19 هست، و الان ۲۲ سالمه میتونم برای نروژ اقدام کنم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله، در صورتی که سطح زبان خود را تقویت نمایید میتوانید برای تحصیل در نروژ اقدام داشته باشید.
علی
سلام، آیا تحصیل در نروژ کاملا رایگان است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام خیر دوست عزیز
مریم
سلام برای دکترای فنلاند مدرک زبان فنلاندی باید داشته باشیم یا اگه ایلتس ۷ داشته باشیم کافیه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام با مدرک ایلتس نیز میتوانید اقدام نمایید.
سمانه
سلام. ممنون بابت اطلاهات خوبتون من دانشجوی ارشد دانشگاه تهران هستم میتونن برای ارشد مجدد در نروژ اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله، اگر مدارکتان کامل باشد میتوانید اقدام نمایید.
ثریا
سلام برای تحصییل در نروژ ایا امکان کار پاره وقت هم هست چه تمکن مالی مورد نیازه با توجه به اینکه بنده 35 سالمه برای مقطع ارشد میتونم اقدام کنم زبانم ایلتس 6هست
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز با توجه به شرایط سنیتان ریسک ویزای شما برای نروژ بالا است. بهتر است برای کشورهایی نظیر اتریش فنلاند سوئد و ... اقدام نمایید.
Mani
سلام وقتتون بخیر آیا بدون ارائه مدرک زبان می‌توان در کشور نروژ به تحصیل کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام خیر ارائه مدرک زبان ضروری است.
درویش
سلام بنده ۲۷سالمه فوق دیپلم کامپیوتردارم ایا میتونم تورشته ی پرستاری برای این کشوراقدام کنم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. گپ تحصیلی شما برای دریافت پذیرش و ویزا ریسک ایجاد میکند اما در صورتی که سطح زبان خوبی ارائه نمایید میتوانید برای فنلاند اقدام داشته باشید.
مشاوره رایگان