روش های اخذ اقامت نروژ

3 مهر 1402 25 نظر

برای اخذ اقامت نروژ می توانید از 7 روش مهاجرتی اقدام کنید که این روش ها عبارتند از: اقامت کاری، تحصیلی،سرمایه گذاری، تولد، ازدواج، پناهندگی و مهاجرت افراد فوق موفف در اینجا متداول ترین روش ها برای اخذ اقامت در نروژ را توضیح می‌دهیم:

 • اقامت کاری : این روش اقامت برای افرادی که می‌خواهند در نروژ به عنوان کارمند مشغول به کار شوند، صادر می‌شود. برای اخذ این ویزا، شما باید ابتدا یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در نروژ دریافت کنید.
 • اقامت تحصیلی: اگر می‌خواهید در دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی نروژ تحصیل کنید، باید ویزای تحصیلی دریافت کنید.
 • ابتدا باید به یک دوره تحصیلی در نروژ درخواست دهید و پذیرفته شوید.
 • اقامت از طریق  الحاق خانواده (Familiemedlem): اگر خانواده‌ای دارید که در نروژ اقامت دارند یا شما به عنوان خانواده اعضا اصلی در نروژ قرار می‌گیرید، می‌توانید ویزای خانواده درخواست کنید.
 • اقامت از طریق پناهندگی (Asyl): روش پر ریسک که توصیه نمی گردد
 • اقامت هنرمندن و ورزشکاران (Talent): اگر شما در زمینه‌های خاصی مانند هنر، علوم، ورزش و... استعداد ویژه دارید، می‌توانید اقامت استعداد ویژه در نروژ درخواست کنید.

همچنین شما می توانید سؤالات و نظرات خود را در پایان این مقاله مطرح نموده تا کارشناسان مجرب ما در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند. مقاله اقامت نروژ بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط موسسه ملک پور و همچنین بررسی سایت های دولتی و پرسش از وکلای محلی  نروژ  تقدیم حضورتان می گردد.

ویدیو موسسه MIE در مورد شرایط مهاجرت به نروژ


فایل صوتی موسسه MIE در مورد شرایط مهاجرت به نروژ

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

 

اقامت نروژ

شرایط اخذ اقامت نروژ

شرایط اخذ اقامت در نروژ ممکن است بسته به نوع ویزا یا اقامتی که در نظر دارید درخواست دهید متفاوت باشد. در اینجا به برخی از شرایط عمومی برای اخذ اقامت در نروژ اشاره می‌کنیم:

 • توانایی مالی: شما باید دارای مقدار کافی از سرمایه یا درآمد برای تأمین هزینه‌های خود در نروژ باشید. این مقدار بسته به نوع ویزا یا اقامت ممکن است متغیر باشد.
 • ارسال درخواست اقامت: باید یک پرونده درخواست کامل و به‌روز را به مقامات مهاجرت نروژ ارائه دهید. این پرونده شامل مدارک مانند اصل پاسپورت، عکس‌های شما، مدارک تحصیلی یا کاری (برای ویزای تحصیلی یا کاری)، و سایر اسناد مورد نیاز است.
 • داشتن حساب پس انداز پشتوانه: اگر تحت ویزای کاری یا تحصیلی اقامت می‌گیرید، باید نشان دهید که شما توانایی پشتیبانی مالی خود و خانواده‌تان را در نروژ دارید.
 • اخذ بیمه‌: شما باید بیمه‌ی بهداشتی مناسبی داشته باشید تا هزینه‌های پزشکی را پوشش دهد.
 • عدم سوء پیشینه: شما نباید سوابق کیفری جدی داشته باشید.
 • سن شما متناسب باشد: برخی از ویزاها، مانند ویزای تحصیلی، ممکن است محدودیت سنی داشته باشند.
 • پذیرش یک دانشگاه یا مؤسسه تحصیلی (برای ویزای تحصیلی): اگر تحت ویزای تحصیلی به نروژ می‌آیید، باید پذیرش رسمی از یک دانشگاه یا مؤسسه تحصیلی در نروژ داشته باشید.
 • تایید شغلی (برای ویزای کاری): اگر تحت ویزای کاری به نروژ می‌آیید، باید یک پیشنهاد کاری از کارفرما در نروژ داشته باشید.
 • اطلاعات و آمادگی در زمینه‌های زبانی و فرهنگی: برخی از ویزاها ممکن است نیازمند داشتن دانش زبان نروژی یا مشارکت در دوره‌های آمادگی فرهنگی باشند.
 • قبولی در مصاحبه: برخی از اقامت‌ها نیازمند مصاحبه با مقامات مهاجرت نروژ هستند.

نرخ بیکاری

3.90

جمعیت

5.30 میلیون

رشد تولید ناخالصی داخلی

1.70

تورم

0.8

نرخ مالیات بر درآمد شخصی

38.52

 

ویدیو موسسه MIE در مورد مهاجرت پزشکان به نروژ


فایل صوتی موسسه MIE در مورد مهاجرت پزشکان به نروژ

اقامت نروژ از طریق کار

اقامت نروژ از طریق کار یکی از راه های مهاجرت به این کشور می باشد. همان طور که در نمودار ذیل مشاهده می فرمایید، طبق آخرین آمار منتشر شده، نرخ بیکاری در کشور نروژ کمتر از 5 درصد می باشد. لازم به ذکر است که شرایط کاریابی در نروژ برای افرادی که دارای تحصیلات و یا سابقه کاری مناسب می باشند بسیار مناسب است.

نرخ بیکاری نروژ2023

 

در صورتی که شما تحصیلات عالی و سابقه کار مرتبط داشته باشید، می توانید برای اقامت در نروژ از طریق کار اقدام نمایید. افراد برای اخذ اقامت نروژ از طریق ویزای کاری از دو طریق می توانند اقدام نمایند؛ در حالت اول متقاضی ویزای کار در نروژ باید پیشنهاد کاری (Job Offer) از طرف کارفرمای نروژی دریافت کند. در ابتدا کارفرما می بایست کار مورد نظر را در کشور نروژ به مدت 3 ماه آگهی کند. در صورت نبود متقاضی شغل مورد نظر در نروژ، بار دیگر به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی می شود. چنانچه فرد مورد نظر در کل اتحادیه اروپا یافت نشود، کارفرما می تواند دعوت نامه کاری را برای فرد خارج از اتحادیه اروپا از جمله نیروی کار ایرانی ارسال نماید. متقاضی با ارائه این دعوت نامه و مدارک مورد نیاز به سفارت می تواند اقامت در نروژ از طریق ویزای کاری را دریافت نماید. در صورتی که فرد بیش از 3 سال در نروژ کار کند و مالیات و بیمه بپردازد، می تواند اخذ اقامت دائم نروژ را در پی داشته باشد. همچنین با توجه به این که تعداد مشاغل انگلیسی زبان در نروژ محدود می باشد، لذا متقاضی ویزای کاری نروژ می بایست به زبان نروژی تسلط داشته باشد. با توجه به این موارد اخذ ویزای کار نروژ از طریق داشتن پیشنهاد کاری چندان آسان نمی باشد.

حالت دوم اخذ اقامت نروژ از طریق کار، اقدام از روش نیروی کار متخصص (Skilled Worker) می باشد. نیروی کار متخصص کسی است که در یک زمینه خاص شغلی تحصیلات عالی یا حرفه ای داشته باشد و از مهارت بالایی در رشته خود برخوردار باشد. در این روش از سیستم امتیاز بندی استفاده می شود. متقاضیان اخذ اقامت نروژ می توانند از طریق مواردی مانند مدرک تحصیلی، سابقه کار، سن و مدرک زبان امتیازات خود را کسب نمایند. در این روش علاوه بر داشتن مهارت کاری و دانش زبان نروژی بر خلاف برخی کشورها نظیر کانادا، متقاضی باید از طرف یک کارفرمای نروژی پیشنهاد کاری نیز داشته باشد که این شرط مجدداُ کار را برای اخذ اقامت در نروژ سخت می کند. این در حالی است که در برخی از کشورها از جمله کانادا جهت اخذ ویزای کار از طریق روش نیروی کار متخصص، نیاز به داشتن پیشنهاد کاری نمی باشد. همچنین کاریابی در کانادا به زبان انگلیسی صورت می گیرد. 

قبل از سال 2013 روش دیگری به نام ویزای جستوجوی کار نروژ وجود داشت. با این ویزا شخص می توانست به مدت 6 ماه در نروژ به دنبال کار باشد و در صورت پیدا کردن کار، اقامت در نروژ از طریق کار را بدست می آورد. ولی اکنون این نوع ویزا صادر نمی شود. این در حالی است که در برخی از کشورهای اروپایی نظیر آلمان و اتریش، ویزا جستوجوی کار همچنان صادر می شود. متقاضی کار در کشور اتریش می تواند با زبان انگلیسی علاوه بر زبان رسمی آنها کاریابی نماید.

اقامت نروژ از طریق تحصیل

تحصیل در نروژ، یکی دیگر از روش های اخذ اقامت نروژ می باشد. تعدادی از دانشگاه های این کشور از رتبه خوبی در بین دانشگاه های برتر جهان برخودار می باشند. معمولاُ افرادی که در رشته های نفت و پتروشیمی فعالیت می کنند، علاقه فراوانی به ادامه تحصیل در دانشگاه های نروژ دارند. زیرا این دانشگاه ها از لحاظ سطح علمی، امکانات و زیر ساخت ها از شرایط بسیار خوبی برخوردار می باشند. متقاضیان اخذ اقامت در نروژ از طریق تحصیل باید این را در نظر داشته باشند که هزینه های عمومی زندگی در کشور نروژ نسبت به سایر کشورهای پیشرفته اروپایی نظیر اتریش، آلمان و هلند بالاتر می باشد، ولی در عین حال تحصیل در نروژ به زبان نروژی در مقطع کارشناسی و به زبان های نروژی و انگلیسی در مقاطع بالاتر رایگان و بدون نیاز به پرداخت هزینه می باشد. دولت نروژ شرایط خاصی را برای اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی دارد. بر اساس این شرایط، افراد از کشورهای خاصی واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی این کشور می باشند که کشور ایران در لیست این کشورها جای ندارد. لازم به ذکر است که دریافت اقامت نروژ از طریق تحصیل برای ایرانیان کمی دشوار می باشد. زیرا تجربه نشان داده که در سال های اخیر سفارت نروژ سختگیری های زیادی برای اعطا ویزا تحصیلی به ایرانیان داشته است.

اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری

اقامت نروژ از طریق سرمایه گذاری امکان پذیر می باشد. همان طور که گفته شد اقتصاد کشور نروژ بر پایه صنعت نفت می باشد. گستردگی این صنعت موجب شده سرمایه گذاران خارجی بسیاری برای سرمایه گذاری در نروژ و اخذ اقامت در نروژ علاقه نشان دهند. اما نوسانات قیمت جهانی نفت سبب شده اقتصاد این کشور تحت تاثیر قرار گیرد. همچنین دولت نروژ محدودیت هایی را برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده است. از جمله محدویت های ذکر شده می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

سخت گیری و ندادن مجوز به اکثر افراد خارجی برای سرمایه گذاری در بخش صنعت نفت

محدودیت در خرید املاک و مستغلات و اجاره دادن آنها برای مدت طولانی

محدودیت در خرید زمین و جنگل های قابل کشت

 

برای اخذ اقامت نروژ از طربق سرمایه گذاری و همچنین سایر کشورها، افراد می بایست فاکتورهایی را در رابطه با کشور مورد نظر بررسی نمایند. از جمله این معیارها می توان به رشد اقتصادی، رشد سرمایه گذاری و نرخ مالیات شرکت ها اشاره کرد. همان طور که گفته شد اقتصاد این کشور تحت تاثیر قیمت نفت می باشد. چنانچه قیمت نفت کاهش یابد، رشد اقتصادی نروژ افت خواهد کرد و از ارزش سرمایه افراد خارجی کاسته می شود. با مقایسه این فاکتورها با کشورهای دیگر اروپایی نظیر اتریش و پرتغال در می یابیم که سرمایه گذاری در این کشورها سودآوری بیشتری داشته و از ریسک کمتری برخوردار می باشند، همچنین این کشورها محدودیتی برای سرمایه گذاران خارجی قائل نمی شوند.

اقامت نروژ از طریق خرید ملک

رسیدن به اقامت نروژ از طریق خرید ملک، امکان پذیر است اما دارای شرایط ویژه ای می باشد. این شرایط به این گونه است که ابتدا باید متقاضی اخذ اقامت، ملکی را خریداری کرده و به مدت 5 سال، اقداماتی از جمله فروش، روی آن انجام ندهد. محدودیت دیگری که در این زمینه وجود دارد مربوط به ملک هایی که قابلیت خرید و فروش دارند می باشد. در این کشور، املاکی که در معادن، منابع طبیعی از جمله جنگل و آبشارها قرار دارد قابل فروش نبوده و اجاره آنان نباید بیش از 10 سال به طول انجامد.

اقامت نروژ از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از راه هایی که منجر به اخذ اقامت نروژ می شود، ثبت شرکت در این کشور است. دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی، یک بیزنس پلن مشخص، تمکن مالی و سابقه مدیریتی برای ثبت شرکت در نروژ ضروری می باشد. افراد در کشور نروژ می توانند مالک صددرصدی کسب و کار خود بدون دارا بودن شریک محلی باشند که این مزیت بزرگی به شمار می آید.

اقامت نروژ از طریق ازدواج

یکی از راه های اخذ اقامت نروژ از طریق ازدواج با یک تبعه نروژی می باشد. شخص متقاضی ازدواج با تبعه این کشور باید یک اجازه حضور قانونی در نروژ داشته باشد. که این اجازه حضور می تواند از طریق هر نوع ویزای معتبر و قانونی باشد. این اجازه اقامت حداکثر برای 6 ماه اعتبار دارد. شخص قبل از ازدواج با تبعه نروژی باید یک گواهی معتبر 4 ماهه که نشان می دهد شرایط ورود به ازدواج را دارد، ارائه دهد. شخص بعد از اثبات این موضوع، گواهی "عدم وجود مانع برای ورود به ازدواج" دریافت خواهد کرد. متقاضی باید حداقل یک ماه قبل از منقضی شدن اجازه اولیه اقامت نروژ، به همراه همسر خود درخواست اقامت در نروژ را داده باشد؛ بر این اساس شخص کمتر از 5 ماه برای ازدواج مهلت دارد. پس از ثبت ازدواج به صورت قانونی به فرد اقامت موقت نروژ اعطا می شود و در صورت تداوم ازدواج، شخص پس از 3 سال می تواند درخواست اقامت دائم خود را به دولت نروژ ارائه دهد. برای اخذ اقامت دائم نروژ از طریق ازدواج داشتن یک سری شرایط برای زوجین الزامی می باشد. از تاریخ 20 آوریل سال 2018 زوجین باید حداقل 24 سال سن داشته باشند. همچنین داشتن تمکن مالی از طرف تبعه نروژی برای تامین هزینه های زندگی در نروژ و داشتن مکانی مشخص برای زندگی زناشویی از دیگر موارد لازم می باشد.

اقامت نروژ از طریق تولد

در این قسمت به بررسی اخذ اقامت در نروژ از طریق تولد می پردازیم. آیا متولد شدن در خاک نروژ برای فرد اقامت نروژ را به دنبال خواهد داشت؟ با توجه به قوانین کشور نروژ چنانچه فرد از پدر یا مادر نروژی، چه در خاک نروژ و چه خارج از کشور نروژ متولد شده باشد به طور اتوماتیک تابعیت نروژ به وی اعطا می شود. با این توضیح مشخص است که در کشور نروژ اصل خون برای اعطای تابعیت اجرا می شود. تولد در خاک نروژ به خودی خود منجر به اخذ اقامت دائم نروژ و تابعیت آن نمی شود؛ چنانچه فرد در خاک نروژ از پدر و مادر غیر نروژی متولد شود، در صورتی که تا سن 10 سالگی به مدت حداقل 7 سال در کشور نروژ اقامت داشته و زندگی کرده باشد، می تواند تابعیت نروژ را اخذ نماید. 

اقامت نروژ از طریق پناهندگی

موسسه ملک پور هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد و این مطلب تنها جهت افزایش آگاهی شما عزیزان نسبت به خطرات و مشکلات پناهندگی نگارش شده است.

گرفتن اقامت نروژ از طریق پناهندگی، خطرناک ترین و ریسک پذیرترین روش مهاجرت می باشد. در ابتدا لازم می دانیم پناهنده را برای شما عزیزان تعریف نماییم. طبق تعریف سازمان حقوق بشر و کنوانسیون 1951 ژنو، پناهنده به کسی گفته می شود که خوف و بیم از آن دارد که به واسطه ملیت، نژاد، عقاید سیاسی، مذهب و عضویت در گروه اجتماعی خاص در کشور خود مورد شکنجه و آزار قرار گیرد. پروسه اخذ اقامت در نروژ از طریق پناهندگی نروژ به این صورت می باشد که فرد پناهجو پس از ورود به نروژ باید درخواست خود را به اداره پلیس مهاجرت یا نماینده سازمان ملل در امور پناهجویان در این کشور ارائه دهد. فرد تا زمان مشخص شدن وضعیت نهایی درخواست پناهندگی خود از امکانات اولیه برخوردار خواهد بود. این امکانات شامل مکان زندگی رایگان (کمپ پناهجویان) و هزینه زندگی (خوراک و پوشاک) می باشند. در نمودار زیر تعداد درخواست پناهدگی نروژ را در چند ماه اخیر مشاهده خواهید کرد. مجدداً ذکر این نکته الزامی است که پناهندگی یکی از سخت ترین و دشوارترین راه ها جهت مهاجرت و اخذ اقامت دائم نروژ می باشد و همیشه در این راه افراد سودجویی وجود دارند که می توانند جان و مال فرد را به خطر اندازند. 

اقامت نروژ از طریق ویزای توریستی

اقامت نروژ از طریق ویزای توریستی، کوتاه مدت خواهد بود. با توجه به طبیعت بکر و آب و هوای بینظیر نروژ، طبیعی است که افراد بسیاری فکر سفر کوتاه مدت تفریحی به این کشور را در سر بپرورانند. از آنجایی که کشور نروژ عضو اتحادیه اروپا می باشد، ویزای توریستی این کشور از نوع ویزای شینگن خواهد بود که نه تنها مجوز ورود به کشور نروژ را بلکه به دیگر کشورهای حوزه شینگن نیز اعطا می کند.  متقاضیان ویزای توریستی یونان باید دارای پاسپورت، بیمه مسافرتی، تمکن مالی به اندازه 500 کرون، دعوتنامه، اثبات هدف سفر، رزو اقامتگاه  و... باشد. درخواست افراد برای دریافت ویزای توریستی نروژ بصورت آنلاین و با ثبت در سایت سفارت نروژ انجام می پذیرد و هزینه برای صدور این ویزا ، 60 یورو بوده که این مبلغ برای کودکان 6 الی 12 سال به 35 یورو قابل تغییر می باشد. پس از انجام مراحل، مدت زمان بررسی پرونده متقاضی، 15 روز خواهد بود که در صورت کامل بودن مدارک و شرایط متقاضی، پس از این مدت زمان ویزای توریستی وی صادر می گردد.

مراحل گرفتن اقامت نروژ

مراحل گرفتن اقامت نروژ با انتخاب مسیر مهاجرتی، آغاز می شود. افراد با بررسی وضعیت موجود در هر مسیر مهاجرتی، روشی که منطبق بر شرایط و توانایی های فرد می باشد را انتخاب و براساس آن، پروژه اخذ اقامت در نروژ را آغاز می نمایند. پس از انتخاب روش مهاجرتی، جمع آوری مدارک و خواسته های آن روش، قابل اهمیت می شود و تنها در این صورت است که پرونده متقاضی مورد بررسی قرار می گیرد. ارسال مدارک در زمان مقرر موجب می شود تا روند اخذ اقامت فرد بدون مشکلی، پیش رود. پرداخت هزینه های جاری، گرفتن وقت سفارت و شرکت در جلسه مصاحبه سفارت، از جمله مراحل گرفتن اقامت نروژ است که همه متقاضیان باید این مراحل را رعایت کنند و تنها در این صورت است که می توان گفت که موفق به اخذ اقامت خواهند شد.

مدارک لازم برای اقامت در نروژ

اخذ ویزای نروژ با ارائه مدارک مورد نیاز، معنا پیدا می کند که این مدارک ارتباط مستقیمی با انتخاب روش اخذ اقامت دارد. برای مثال: شخصی که از طریق تحصیل، قصد مهاجرت به نروژ را دارد، بسیار مهم است که ابتدا به اخذ پذیرش دانشگاه مورد نظر در این کشور بپردازد و یا از رزومه شغلی خوبی برخودار بوده و مدارک تحصیلی و ریزنمرات خود را آماده کند. این نکات در هر روش مهاجرتی متغیر خواهد بود. اما به صورت کلی، مدارک لازم برای اقامت در نروژ وجودشان در همه راه های اخذ اقامت دیده می شود که شامل موارد زیر است:

 • گذرنامه به همراه کپی از آن
 • فتوکوپی از ویزاهای شینگن قبلی
 • دعوتنامه از طرف میزبان
 • مدارک شناسایی مانن شناسنامه، کارت ملی و...
 • گردش حساب و فیش حقوقی سه ماه گذشته
 • ترجمه رسمی اسناد ملکی متقاضی
 • بیمه
 • گواهی تمکن مالی
 • فیش پرداخت هزینه های جاری

هزینه اقامت در نروژ

هزینه اقامت در نروژ موارد بسیاری را در برمی گیرد که در ابتدا شامل هزینه های مربوط به اخذ ویزا می باشد. متقاضیان اخذ اقامت نروژ باید مبلغی را تحت عنوان تکمیل فرم ویزای شینگن، تعیین وقت سفارت، بیمه مسافری، صدور ویزا و... بپردازند که این مبلغ حدود 100 یورو خواهد بود. این مبلغ برای افراد زیر 18 سال متفاوت است که به صورت حدودی باید 45 یورو در نظر گرفت. مبالغ دیگری که مربوط به هزینه اقامت نروژ می باشد، پس از ورود به این کشور آغاز می گردد. این هزینه شامل: اجاره آپارتمان، حمل و نقل، تفریح، غذا، پوشاک و... می باشد که برای برآورد دقیق این هزینه ها باید نوع زندگی هر فرد را مورد بررسی قرار داد تا بتوان هزینه زندگی وی  پس از مهاجرت به نروژ را تخمین زد.

هزینه های زندگی در نروژ

افرادی که قصد اخذ اقامت دائم نروژ را دارند، باید از هزینه های زندگی در این کشور آگاهی کامل را داشته باشند. کشور نروژ از نظر کیفیت زندگی هر ساله در بین ده کشور برتر دنیا قرار می گیرد. در کنار کیفیت بالای زندگی در نروژ، هزینه های زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی به مراتب بالاتر می باشد. در جدول زیر به برخی از این هزینه ها جهت اقامت در نروژ اشاره شده است.

موارد

قیمت (یورو)

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

1056.52

آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر

834.81

غذا در رستوران ارزان قیمت

17.86

شیر (1 لیتر)

1.77

گوشت گاو (1 کیلوگرم)

23.88

بنزین (1 لیتر)

1.56

متوسط درآمد خالص ماهانه

2944.01

اخذ اقامت دائم نروژ و تابعیت نروژ

همان طور که گفته شد، اخذ اقامت در نروژ از همه روش ها امکان پذیر است. اما دریافت اقامت نروژ و همچنین تابعیت آن از همه روش ها میسر نمی باشد. دانشجویان خارجی پس از فارغ التحصیل شدن در نروژ، چنانچه قصد تمدید اقامت خود را داشته باشند می بایست کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کرده و ویزای تحصیلی نروژ خود را به ویزای کاری تبدیل نمایند. افرادی که اقامت در نروژ را داشته باشند، پس از 3 سال کار کردن می توانند برای اقامت دائم کشور نروژ اقدام نمایند. سپس بعد از گذشت 5 الی 7 سال از اقامت دائم، می توانند برای اخذ پاسپورت نروژ درخواست دهند. همان طور که گفته شد در بخش تولد، افرادی واجد شرایط اخذ اقامت نروژ و تابعیت آن می باشند که پدر و یا مادر آنها تبعه نروژ باشد.

مزایای اقامت در نروژ

طبیعتاً اولین سوالی که در ذهن فردی که میخواهد به کشور نروژ سفر کند و اقامت نروژ را داشته باشد خطور می کند این است که مزایای اقامت در نروژ چیست؟ آیا ارزش دوری از خانواده و سختی و تحمل سختی مهاجرت را دارد یا خیر؟ در این بخش قصد داریم مزایای این کشور را برای شما بازگو کنیم.

 • به طور کلی نروژ کشوری است بسیار ثروتمند که از قطب های سرمایه گذاری دنیا و دارای شاخص های رفاهی بالایی می باشد.
 • در حالت کلی مردم نروژ مردم خونگرمی هستند که فرهنگ برابری و فروتنی و احترام متقابل گذاشتن در بین آنها کاملاً نهادینه شده است.
 • در بسیاری است بخشهای کشور نروژ مردم به زبان انگلیسی صحبت می کنند.
 • نرخ بیکاری این کشور پایین است و اکثر مردم به کار مناسب مشغول هستند.
 • بسیاری از مشاغل مانند کشاورزی و ماهیگیری مالیات پرداخت نمی کنند و وام دریافت می کنند و تخفیف مالیاتی بالایی می گیرند.
 • دستمزد بالا کار کردن
 • مردم کشور نروژ زیر نظر بیمه سلامت می باشند و مراقبت های پزشکی و درمانی آنها تقریبا رایگان است.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب اقامت نروژ هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ اخذ اقامت در نروژ چند سال طول می کشد؟

به طور کلی پس از اینکه افراد در کشور نروژ مشغول به کار شوند، می توانند بعد از گذشت 5 سال برای اقامت دائم این کشور درخواست دهند.

✔️ آیا می توان از طریق تحصیل، اقامت نروژ را دریافت کرد؟

تحصیل به تنهایی نمی تواند موجب اخذ اقامت شود؛ اما دانشجویان پس از تحصیل می توانند اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کرده و بعد از 5 سال کارو پرداخت بیمه و مالیات، اقامت دائم نروژ را دریافت نمایند.

✔️ آیا اخذ اقامت در نروژ از طریق ازدواج امکان پذیر است؟

بله؛ از طریق ازدواج با فردی دارای تابعیت یا اقامت دائم نروژ می توان به اقامت این کشور دست یافت؛ اما حتماً بایستی مدارک کافی جهت اثبات ازدواج و زندگی مشترک آن ها حداقل به مدت 3 سال ارائه شود.

✔️ آیا می توان از طریق تولد فرزند در نروژ اقامت گرفت؟

کشور نروژ از قانون خون در سیستم اعطای تابعیت خود از طریق تولد پیروی می کند و تنها در صورتی که یکی از والدین فرزند متولد شده در نروژ، دارای تابعیت نروژ باشند، تابعیت این کشور به فرزند منتقل می شود.

✔️ آیا اقامت نروژ از طریق تمکن مالی امکان پذیر است؟

پاسخ: تمکن مالی یکی از مسیرهایی است که در انتهای آن، اقامت کشور نروژ قرار دارد. البته اخذ اقامت از این طریق دارای شرایط و قواعد بخصوصی می باشد که یکی از آنها، ارائه یک منبع مالی مشخص و واضح از سوی متقاضی به کشور نروژ می باشد. بسیار مهم است که منبع درآمد متقاضی از طریق اجاره بهای املاک، سود سپرده بانکی، سود سهام و یا حقوق بازنشستگی باشد.

سخن پایانی

اقامت نروژ، انواع روش های اخذ اقامت دائم نروژ و بررسی شرایط اخذ تابعیت نروژ در این مقاله به صورت علمی مورد تحلیل قرار گرفت. از آنجا که افراد بسیاری علاقه خود را برای مهاجرت به نروژ از طرق ذکر شده نشان داده اند، بر آن شدیم که به تمامی موضوعات در باب اقامت در نروژ توضیحات کاملی را خدمت شما سروران گرامی ارائه دهیم. همان طور که گفته شد گزینه های مناسب تری مانند مهاجرت به آلمان، اتریش، هلند، کانادا و ... نسبت به اقامت نروژ برای ایرانیان وجود دارند. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت کشور نروژ و کشورهای مختلف با موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان مجرب ما بهره مند شوید. همچنین می توانید در قسمت ثبت پرسش، سوالات و نظرات خود را مطرح نموده و پاسخ آنها را در سریع ترین زمان ممکن دریافت نمایید.

امتیاز 4.91 از 5 ( 19 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
انا
سلام و عرض ادب من 34 ساله هستم و لیسانس مترجمی زبان دارم میخواستم بدونم از چه طریقی می تونم برم نروژ؟ کل دارایی من 500 میلیون هست ممنون میشم من رو راهنمایی کنید
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز روشهای مختلفی برای مهاجرت به کشور نروژ اعم از کار، تحصیل و روش های سرمایه گذاری وجود دارد اما باتوجه به رزومه ای که می فرمایید اگر از سطح زبان مناسبی برخوردار هستید کار و تحصیل در مقطع فوق لیسانس به زبان انگیسی که تقریبا رایگان است گزینه ایده آلی است. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان توسط کارشناسان ما بررسی شود. موفق باشید.
شایان سرمدی
سلام، ممنون از مقاله خوبتون بنده 34 ساله هستم و معدل بالای 18 در مقطع فوق لیسانس از یکی از دانشگاه های سراسری دارم. سرمایه در حدود 400-500 میلیو دارم و متاهل هستم و بسیار علاقه مند به نروژ وکشور های حوزه اسکاندیناوی هستم. بهترین راه مهاجرت به نروژ برای بنده به نظر شما کدام است؟ آیا کشور دیگری را که شرایط مساعد تری داشته باشد به بنده پیشنهاد می فرمایید؟ خیلی متشکرم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز با توجه به رزومه ای که می فرمایید اگر از سطح زبان خوبی برخوردار باشید کشور نروژ گزینه خیلی خوبی است و می توانید از تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسان بهره مند شوید. علاوه براین کشورهایی مثل فنلاند و اتریش هم میتواند گزینه مناسبی باشد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
فرشید
با عرض سلام فرشید هستم لیسانس نفت دارم و ۳۰ سالمه. بهترین روش مهاجرت به نروژ برای من چه روشی هست؟ ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز با توجه به رشته ای که دارید کشور خیلی خوبی را انتخاب کرده اید اگر پیشنهاد شغلی می توانید بگیرید از طریق کار اقدام نمایید اگر نه پبشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان برای تحصیل در نروژ بررسی شود. موفق باشید.
نادیا
سلام ،من ۲۵ ساله،مجرد هستم در حال تحصیل مقطع کارشناسی ارشد مدیریت از دانشگاه دولتی.لیسانس اقتصاد هم در دانشگاه دولتی خوندم اما متاسفانه معدل بدی داشتم.ایلتس ۷.۵ دارم .ایا شانس قبولی در دوره ی دکترا تو کشوری مثل نروژ رو دارم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب بله باید رشته شما بررسی شود اگر بتوانید استاد راهنما پیدا کرده و یک پروپزال قوی بنویسید با توجه به سن و مدرک زبان شانس تحصیل در این مقطع را در کشور مورد نظر خواهید داشت .
سام فضلی
سلام. یه سوال دارم از شا. تنها راه سرمایه گذاری در نروژ سرمایه گذاری در نفت هست؟ یا با خرید ملک هم میتوان سرمایه گذاری کرد. اگر جواب مثبت است آیا باعاث اخذ اقامت نروژ هم میشه؟ ممنونم از اطلاعاتتون.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت خیر دوست عزیز، برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت باید بیزنس پلن خیلی قوی و سرمایه بالایی ارائه نمایید. ضمن اینکه خرید ملک در نروژ هیچگاه منجر به دریافت اقامت دائم برای شما نمی شود.
مصطفی مرادی
با درود. آیا من میتونم با ویزا پنج ساله استونی برم نروژ و کار کنم و بعد اقامت دائم بگیرم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست گرامی، شما در صورتی که اقامت قانونی در حوزه شنگن داشته باشید می توانید به سایر کشورهای این حوزه تشریف برده و در صورت پیدا کردن کار اقامت کاری کشور مقصد خود را بدست آورید.
مهتاب زمانی راد
سلام بعد از مهاجرت چقدر باید بگذره که بتونیم اقامت دائم رو بگیریم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب افراد بعد از مهاجرت و شروع به فعالیت، با گذشت 5 سال می توانند برای اقامت دائم این کشور تلاش کنند.
داریوش
سلام من لیسانس مهندسی برق دارم و 15 سال سابقه کاری مرتبط با رشته میشه بفرمایید بهترین روش برای مهاجرت من چه روشی رو پیشنهاد می کنید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام پیشنهاد می شود که با ارسال رزومه خود و دریافت جاب آفر مناسب از طریق اقامت کاری برای این کشور اقدام فرمایید.
فرید
سلام از طریق اقامت کاری بعد از چند سال امکان گرفتن اقامت دائم نروژ وجود داره؟؟؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب شما بعد از 5 سال کار و فعالیت در نروژ می توانید برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید.
اروین
سلام من پذیرش تحصیلی نروژ رو گرفتم چقدر بعدش میتونم اقامت این کشور رو بگیرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب ویزای تحصیلی به خودی خود موجب اقامت نمیشه و حتما باید مشغول به کار شده و یا از راه های دیگر اقدام کنید.
رها
فارغ التحصیلانی که در نروژ تحصیل کردند چگونه می توانند اقامت خود را در این کشور تمدید کنند؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام در صورت پیدا کردن شغل مناسب و مرتبط با رشته خود می توانند اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنند و اقامت بلند مدت دریافت کنند.
صفورا
سلام من از طریق مهاجرت کاری میخوام برم نروژ و یک پیشنهاد شغلی در این کشور هم دارم. اگر مشغول به کار بشم امکان گرفتن اقامت دائم رو دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله بعد از 5 سال می توانید برای اقامت دائم درخواست بدهید.
ایدا
مزایای مهاجرت به نروژ چیست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
نروژ از ثروتمندترین کشور های دنیاست که شاخص های اقتصادی در آن بسیار قوی است و طبیعتا رفاه زندگی در این کشور بسیار بالاست برای کسب اطلاعات دقیق پیشنهاد می شود مقاله را دوباره به صورت دقیق مطالعه فرمایید.
آوا
روش های کسب اقامت برای مهاجرین خارجی در کشور نروژ چیست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
روش کاری، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، پناهندگی ،تولد ، دریافت ویزای توریستی از روش های اقامت در این کشور می باشد.
طاهر صدیقی
با سلام و خسته نباشید . امکان اخذ اقامت نروژز از طریق خرید ملک وجود نداره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز خیر. کشورهایی که از طریق خرید ملک می توانید اقامت دریافت نمایید در اروپا و حوزه شنگن اسپانیا، پرتغال و یونان هستند.
سهرابی
ارزون ترین روش گرفتن اقامت این کشور چه راهی هست؟ وچقدر زمان و سرمایه می خواد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را درست راهنمایی کنیم نیاز به اطلاعات بیشتری داریم اعم از سن، مدرک تحصیلی، سطح زبان و پشتوانه مالی تان اما بصورت کلی مهاجرت کاری و همین طور پذیرش در مقطع فوق لیسانس با آیلتس 6.5 که رایگانه میتونه گزینه های خوبی باشه.
حامد
مدارکی که باید به سفارت نروژ جهت دریافت اقامت ارائه بدهیم چیست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
مدارکی که باید برای دریافت اقامت ارائه دهید به شرح زیر است گذرنامه به همراه کپی فتوکوپی از ویزاهای شینگن ارائه دعوتنامه از طرف میزبان ارائه مدارک شناسایی ارائه گردش حساب و فیش حقوقی سه ماه گذشته ترجمه رسمی اسناد ملکی متقاضی بیمه گواهی تمکن مالی فیش پرداخت هزینه های جاری
سعید اسدزاده
سلام با تولد فرزند ممون در کشور نروژ میشه برای خودم و فرزندم و همسرم اقامت این کشور رو دریافت کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام خیر کشور نروژ از قانون خون پیروی می کند و از قانون خاک پیروی نمی کند.
کریم خانی
عرض ادب در صورتی که خودم پذیرش تحصیلی برای تحصیل در نروژ به کمک استاد راهنما بگیرم بعد از چه مدت همسرم هم می تونن به من ملحق بشن؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بستگی به وقتی دارد که سفارت می دهد احتمالا بین 3 تا 6 ماه به طول بیانجامد.
یگانه
آیا کشور نروژ دارای استاندارد های اقتصادی مناسب برای مهاجرت هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام کشور نروژ دارای بهترین شرایط از لحاظ شاخص های رشد اقتصادی دردنیا می باشد.
علیرضا آزاد اندیش
سلام قصد دارم خانوادگی به نروژ سفر کنیم برای تفریح میخواستم بدونم برای سفر توریستی باید شرایط خاصی داشته باشیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز برای ویزای توریستی لازم است پاسپورت، بیمه مسافرتی، تمکن مالی به اندازه 500 کرون، دعوتنامه، اثبات هدف سفر، رزو اقامتگاه داشته باشید. همچنین هزینه صدور ویزا برای بزرگسال ها 60 یورو بوده و برای کودکان 35 یورو می باشد.
میلاد جوادی
سلام روزتون بخیر من قصد دارم به خارج از کشور به یکی از کشور های اروپایی مهاجرت کنم مهاجرت کاری میخواستم بکنم راستش نروژ اینا رئ برای آب و هواش شک داشتم که روش تمرکز کنم یا نه از طرفی خب نروژ حس میکنم از خیلی از کشور های دیگه اروپایی پیشرفته تر حالا میشه راهنماییم کنید که آیا این کشور رو هم جز لیستم بزارم یا نه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام کشور نروژ از جمله کشور های پیشرفته و ثروتمند هست که برای کار شانس بالایی در کاریابی خواهید داشت شما برای مهاجرت بهتر هست که برای چند کشور درخواست دهید تا شانس پذیرش شما بالا برود برای کسب راهنمایی دقیق تر لطفا با شماره های موسسه تماس حاصل فرمایید.
حسن صفایی
ما دو تا دختر داریم هر دو در اسلو زندگی میکنن یکی از دخترام گذرنامه نروژ دارد یکی از دخترام با یک پسر انگیسی ازدواج کرده و شوهرش در در اسلو مشغول بکار است.با این وضعیت چجوری میشه اقامت نروژ را اخذ کنیم قبلا از راهنمایی هایتان نهایت تشکر را دارم.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام مخاطب گرامی اخذ اقامت نروژ شرایط خاص خود را دارد و به سادگی نمی توان اقامت این کشور را اخذ نمود . برای بررسی شرایط خود با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید
نسیبه مولایی
سلام من شنیدم نروژ خیلی سخت ویزا میده میخواستم بدونم برای سرمایه گذاری هم ویزا سخت میده مثلا اگر ما یه خونه بخریم میتونیم با خرید اون ملک اقامت این کشور را بگیریم یا فقط باید از روش هایی مثل ثبت شرکت و کاری و غیره باشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و دورد دوست عزیز با خرید ملک نیز می توانید به اقامت این کشور دست پیدا منید اما ملکی که میخرید باید شرایط ویژه داشته باشه ابتدا شما باید ملکی را خریداری کرده و به مدت 5 سال، اقداماتی از جمله فروش، روی آن انجام ندهد. برای راهنمایی های بهتر حتما با شماره تماس های موسسه در ارتباط باشید.
ahmad
سلام من ارشد مکانیک دارم و 5 سال سابقه کار مرتبط میخواستم بدونم برای کاریابی در این کشور شانس موفقیتم بالاست یا ضعیفه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با درود دوست عزیز با توجه به اینکه نرخ بیکاری این کشور5 % هست احتمال کاریابی در این کشور به خصوص برای افرادی که دارای تخصص و حرفه می باشند بالاست. برای کسب راهنمایی های دقیق تر با موسسه ما در ارتباط باشید.
مشاوره رایگان