شرایط اخذ ویزای تحصیلی نروژ

32 نظر

ویزای تحصیلی نروژ به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا برای تحصیل در دانشگاه‌های نروژی وارد این کشور شوند. این ویزا به طور معمول به صورت یک ویزای موقت صادر می‌شود، که بسته به مدت زمان تحصیل، می‌تواند تا یک سال پس از پایان دوره به تمدید برسد. جهت دریافت ویزای تحصیلی نروژ، لازم است ابتدا در یک دانشگاه پذیرش شده باشید. سپس با حضور در سفارت یا کنسولگری نروژ در کشور خود، مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و درخواست ویزای تحصیلی را ارائه دهید. شرایط و مدارک ضروری برای دریافت ویزای تحصیلی شامل: پذیرش دانشگاه، تضمین مالی (علاوه بر هزینه شهریه هزینه های زندگی حداقل 123519 NOK تقریباً 13600 دلار آمریکا)، بیمه، مدارک تحصیلی، زبان و سن. همچنین در این مرحله، باید هزینه مربوط به ویزای تحصیلی را پرداخت کنید. اگر پس از مطالعه آن پاسخ سوال خود را در دریافت نکرده اید، می توانید با کارشناسان کاربلد این مؤسسه از طریق تماس تلفنی ارتباط بگیرید و علاوه بر مشاوره اولیه رایگان از راهنمایی های آنان نیز بهره مند شوید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

 

ویزای تحصیلی نروژ

شرایط ویزای تحصیلی نروژ

از مهم ترین شرایط دریافت ویزای تحصیلی نروژ در ذیل لیست گردیدند.

 • دانشجو باید از یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی در نروژ پذیرش داشته باشد.
 • مدارک تحصیلی لازم برای ورود به دوره تحصیلی مورد نظر را باید به درستی جمع آوری و چیدمان کند.
 • تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در نروژ
 • بهتر است متقاضی گپ تحصیلی و سن بالا نداشته باشد.
 • دانشجو برای تامین هزینه های احتمالی درمان باید بیمه سلامت جامع تهیه نماید.
 • هدف از تحصیل دانشجو باید مشخص باشد.
 • دانشجو باید نشان دهد که پس از تحصیل برنامه ای برای بازگشت به کشور خود را دارد.

شرایط ویزای تحصیلی نروژ

ویدیو موسسه MIE در مورد مقایسه تحصیل در سوئد، فنلاند و نروژ


مراحل اخذ ویزای تحصیلی نروژ

 • ارائه درخواست ویزای تحصیلی نروژ: دانشجویانی که پذیرش خود را دریافت کرده باشند می توانند در پورتال  Application UDI درخواست روادید تحصیلی خود را ثبت نمایند.
 • جمع آوری مدارک: مدارک خود را به زبان نروژی و یا انگلیسی ترجمه نموده و به درستی چیدمان نمایید و در زمان ارائه مدارک به سفارت ارائه کنید.
 • انگشت نگاری و بیومتریک: برای این منظور متقاضی باید در مرکز درخواست ویزا بیومتریک خود را ارائه داده و انگشت نگاری از شما انجام شود.
 • پرداخت هزینه های بررسی پرونده: مبلغ بررسی پرونده باید توسط متقاضی پرداخت شده و رسید واریز آن ضمیمه پرونده شود.
 • دریافت ویزا: در صورت تایید درخواست شما، شما به سفارت مراجعه نموده و ویزای خود را دریافت خواهید نمود.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ

زمانی که متقاضی برای ارائه مدارک به سفارت یا کنسولگری نروژ مراجعه می کند باید اصل و کپی مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی نروژ را آماده نماید که این مدارک باید به زبان نروژی یا انگلیسی ترجمه شده باشد. در صورت کامل نبودن مدارک، کار شما با تاخیر انجام شده و یا حتی ممکن است درخواست شما رد شود. برخی از اصلی ترین مدارک را می توان به صورت زیر نام برد.

 • پاسپورت دارای حداقل 6 ماه اعتبار و سایر مدارک هویتی
 • فرم امضا شده درخواست ویزای تحصیلی
 • عکس با پس زمینه سفید
 • مدارک تحصیلی دوره های تحصیلی قبلی
 • نامه پذیرش تحصیلی با ذکر نام و برنامه تحصیلی و جزئیات برنامه تحصیلی
 • نامه تمکن مالی بابت اثبات توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی
 • مستندات پرداخت شهریه تحصیلی در صورت نیاز
 • رزرو محل زندگی یا خوابگاه برای طول دوره تحصیل
 • رسید پرداخت هزینه های اپلیکیشن فی
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • مدارک بیمه درمانی
 • مدرک زبان مورد نیاز
 • رزومه کامل

ویزای تحصیلی نروژ جهت تحصیل در مدارس نروژ

اولین گام جهت تحصیل در مدارس نروژ اخذ ویزای دانش آموزی نروژ می باشد. سیستم آموزش در مقطع مدارس نروژ به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • مقطع ابتدایی (۶ تا ۱۳ سالگی)
 • مقطع متوسطه (۱۳ تا ۱۶ سالگی)
 • دانشکده‌ های دبیرستانی (۱۶ تا ۱۹ سالگی)

لازم است بدانید تحصیلات اجباری در این کشور از سنین ۶ سالگی شروع می شود و تا سن ۱۶ سالگی ادامه دارد در واقع دانش آموزان به مدت ۱۰ سال در مقطع مدارس آموزش می‌ بینند. در بازه سنی ۱۶ تا ۱۹ سالگی به اختیار می توانید به مدت ۳ سال به منظور افزایش سطح تحصیلات خود در دانشکده‌ های دبیرستان نروژ ثبت نام نمایید. دبیرستان های نروژ آموزش های نظری و حرفه ای را به صورت عادی برای دانش آموزان داخلی و خارجی تلفیق نمودند. طول دوره مقطع دبیرستان ۳ سال است. اساتید از سنین ۱۶ سالگی در کنار دروس کلاس هشتم، علاوه بر زبان نروژی یک زبان دیگر را نیز آموزش می دهند. دانش‌ آموزان بین‌المللی از سنین ۶ تا ۱۸ سالگی می‌توانند در صورت تمایل جهت تحصیل کشور نروژ را انتخاب نمایند ولی آنان باید home stay داشته باشند. هوم استی خانواده‌ های نروژی می باشند که سرپرستی دانش آموز را در دوران تحصیلش به عهده می گیرند.

ویزای تحصیلی نروژ جهت تحصیل در مقطع کارشناسی

دانشجویان داخلی و خارجی می توانند تحصیل رایگان در نروژ را به زبان نروژی در این کشور تجربه نمایند. آموزش در مقطع کارشناسی به زبان نروژی امکان پذیر می باشد. یک نکته مهم در باب تحصیل این می باشد که، دانشجویان بایستی قبل از ورود به دانشگاه در دوره های یک ساله زبان نروژی شرکت نمایند تا تسلط کافی به زبان نروژی داشته باشند. پس از آن می‌توانند وارد دانشگاه انتخابی خود شوند. لازم است بدانید علاوه بر داشتن زبان‌ نروژی، ارائه آیلتس ۵.۵ جهت تحصیل در مقطع لیسانس الزامی می باشد. با توجه به موارد سختی که در خصوص تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ ذکر شد و با توجه به سخت گیری های دولت نروژ جهت صادر کردن ویزای تحصیلی و کاری تنها تعداد محدودی از دانشجویان بین المللی موفق به اخذ ویزای تحصیلی نروژ می شوند. همچنین لازم به ذکر است که طول دوره برنامه‌های کارشناسی ۳ ساله است.

ویزای تحصیلی نروژ جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، همانند تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ رایگان می باشد. خوشبختانه تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ امکان پذیر است. از آن جا که سیستم آموزشی این کشور رایگان است، دانشجویان جهت تحصیل به زبان انگلیسی هیچ گونه هزینه‌ای را پرداخت نمی‌کنند. اما نشان دادن مبلغ 12000 یورو در حساب شخصی خود جهت دریافت ویزای دانشجویی نروژ الزامی می باشد. جهت تحصیل در این مقطع بایستی آیلتس ۶ و نیم یا در صورت تمایل مدرک تافل ارائه دهید تا با پذیرش تحصیلی شما موافقت گردد. در غیر این صورت دانشجویان موظف هستند جهت ورود به دانشگاه در دوره های یک ساله زبان نروژی شرکت نمایند. اگر دارای معدل ۱۶ یا بالاتر باشید از شانس بیشتری جهت دریافت پذیرش تحصیلی در این مقطع برخوردار خواهید شد. طول دوره برنامه های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس ۱ ساله و ۲ ساله می باشد.

ویزای تحصیلی نروژ جهت تحصیل در مقطع دکترا

کشور نروژ همانند بسیاری از کشورها دوره های تحصیل در مقطع PHD را نیز در دانشگاه های دولتی و خصوصی ارائه می دهد. البته تعداد دانشگاه های خصوصی که برنامه‌ های دکترا را ارائه می دهند، بسیار محدود می باشند. بنابراین اکثر دانشجویان ترجیح می‌ دهند از دانشگاه های دولتی این کشور پذیرش دریافت کنند. برنامه های تحصیلی در مقطع PHD به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند‌. داشتن استاد راهنما و ارائه مدرک زبان آیلتس 7 جهت دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی نروژ لازم و ضروری است. اگر متقاضی تحصیل در کشور نروژ می باشید، بایستی مدارک تحصیلی خود را از اوایل ماه دسامبر تا اواسط ماه مارس به دانشگاه مدنظر خود ارسال نمایید تا شانس شما جهت دریافت پذیرش تحصیلی افزایش یابد. طول دوره برنامه های تحصیلی در این مقطع ۳ الی ۵ سال می باشد. لطفاً دقت نمایید که تحصیل در مقطع دکترا نیز رایگان است. در واقع دانشجویان بین المللی در صورت واجد شرایط بودن می توانند تحصیل رایگان در نروژ تجربه کنند. اگر دانشجوی برتر می باشید، ممکن است در صورت انجام کار تحقیقاتی از سوپروایزر(استاد راهنما) خود حدود ۵۰۰ هزار کرون در سال دستمزد دریافت نمایید. از آن جا که دریافت ویزای تحصیلی از سفارت نروژ بسیار سخت و دشوار می باشد، پیشنهاد می کنیم مدارک کامل و درستی نظیر: معدل بالا سطح زبان آیلتس ۷ و رزومه تحقیقاتی قوی ارائه دهید‌‌.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی نروژ

در اکثر روش های مهاجرتی به سراسر دنیا، شرط تمکن مالی به چشم می خورد. تمکن مالی در روش های مختلف مهاجرتی، یکسان نمی باشد. تمکن مالی برای ویزای تحصیلی نروژ برگرفته از هزینه تحصیل در نروژ می باشد و متقاضیانی که با هدف ورود به دانشگاه و کالج های نروژ قدم به این کشور می گذارند، باید توانایی پرداخت این هزینه ها را داشته باشند. برخورداری از تمکن مالی برای ویزای تحصیلی نروژ، در کنار داشتن محل سکونت در این کشور ارزشمند می باشد. شخصی از شرایط تمکن مالی تحصیلی نروژ سربلند بیرون می آید که هزینه یک سال زندگی در این کشور را در حساب خود داشته باشد. این مبلغ هر ساله با تغییراتی همراه است و اکنون 12000 یورو می باشد.

ویزای تحصیلی نروژ بدون مدرک زبان

از آنجایی که تحصیل به زبان انگلیسی و نروژی صورت می پذیرد، دارا بودن مدرک زبان برای تحصیل در این کشور الزامی است. اما راهی وجود دارد که افراد ویزای تحصیلی نروژ بدون مدرک زبان بدون مدرک زبان تهیه کنند و به کشور نروژ مهاجرت کنند اما این تنها یک فرصت است تا متقاضی پس از ورود به کشور نروژ، در دوره های آموزش زبان انگلیسی و نروژی شرکت کرده و اقدام به اخذ مدرک معتبر کند.

مدرک های معتبر و قابل قبول در کشور نروژ TOEFL IELTS, C1 Advanced و Pearson PTEld می باشد که همه علاقه مندان به تحصیل در کشور نروژ باید یکی از این مدارک را کسب نمایند. دوره های آموزش زبان در دانشگاه های نروژ و یا موسسات خصوصی برگزار می گردد که متقاضی می تواند هر کدام را که بخواهد انتخاب و آموزش زبان خود را آغاز نماید. اینکه هر دانشگاه کدام مدرک را برای پذیرش قبول دارد، نکته ای است که افراد با مراجعه به وبسایت آن دانشگاه، مطلع خواهند شد.

اعتبار و مدت زمان صدور ویزای تحصیلی نروژ

اگر شما از کشور خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنید و میخواهید به این کشور سفر کنید و مجوز اقامت تحصیلی در نروژ را بگیرید باید یکی از کالج ها و دانشگاه ها و یا دبیرستان های مقدس یا دبیرستان های عامه پذیرش داشته باشید تا به شما اجازه اقامت دریافت کنید. بعد از اینکه تمامی مدارک خود را به وزارتخانه تحویل دهید می‌توانید مجوز اقامت تحصیلی نروژ را دریافت کنید. معمولاً این ویزا برای مدت زمان تحصیل شما صادر می شود و تا انتهای زمان تحصیل شما اعتبار خواهد داشت در هنگامی که ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید مدت زمان اعتبار آن در ویزای شما ذکر می شود. به طور عمومی تقریباً ۹۰ روز را باید برای زمان صدور ویزای تحصیلی نروژ عنوان شده است.

ویزای تحصیلی نروژ به همراه بورس تحصیلی

یکی از موارد مهم و حائز اهمیت در خصوص تحصیل در خارج از کشور دریافت بورس تحصیلی می باشد. دانشگاه های نروژ سیستم آموزشی رایگان دارند. ولی با این حال به منظور تشویق دانشجویان برجسته بورس های تحصیلی را ارائه می دهند. در زیر این متن به تشریح چند بورسیه مهم پرداختیم.

 • بورسیه ها و کمک هزینه های زندگی به صورت ترمی: این بورسیه‌ ها به صورت ترمی بین یک تا سه ماه در هر ترم به دانشجویان نخبه اعطا می شوند و بخشی از هزینه‌ های دانشجو نظیر: اجاره مسکن، هزینه حمل و نقل و هزینه های جانبی را پوشش می‌ دهند.
 • بورسیه بنیاد Wilhelmsen: این بورسیه مختص دانشجویانی می باشد که مشغول به تحصیل در دوره های یک ساله فوق لیسانس در رشته هایی نظیر: ریاضی، علم فناوری و مهندسی می‌ باشند‌.

در خصوص دریافت کمک هزینه تحصیلی و ویزای دانشجویی نروژ، به این نکته توجه داشته باشید که جهت دریافت بورسیه تحصیلی نروژ در مقطع دکترا بایستی از مدرک بالا آیلتس ۷، معدل بسیار خوب و به عبارتی رزومه علمی تحقیقاتی قوی برخوردار باشید. به علاوه داشتن یک استاد راهنما در مقطع دکترا لازم و ضروری می باشد.

هزینه ویزای تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی در واقع مجوز ورود شما به کشور نروژ برای تحصیل می باشد، که هزینه ویزای تحصیلی نروژ 5900 کرون می باشد. با دریافت این ویزا و ورود به کشور نروژ در همان ابتدا باید به اداره پلیس نزدیک محل اسکان خود مراجعه کنید و مراحل اداری مربوط به اقامت خود را انجام دهید و اعلام کنید که قرار است در این کشور و در این شهر به مدتی که در ویزای شما مجوز داده شده است اقامت داشته باشید. به طور تقریبی هزینه زندگی دانشجویی بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کرون کشور نروژ می باشد

ویزای همراه دانشجویی نروژ

بی شک دانشجویان بسیاری در زمان مهاجرت دوست دارند برای خانواده خود ویزای همراه دانشجویی نروژ تهیه کنند به همراه خانواده خود وارد کشور نروژ شده و و تحصیلاتشان را آغاز کنند که این نکته برای دانشجویان متاهل بیشتر از بقیه قابل لمس و مهم است. هر چند که مزایای بسیاری با اقامت تحصیلی نروژ قابل دسترسی است اما این نقطه ضعف وجود دارد که مهاجرت تحصیلی و اقامت از این طریق در کشور نروژ، امکان اخذ ویزای همراه را به وجود نخواهد آورد. راهی که می توان به متقاضیان اخذ ویزای همراه پیشنهاد کرد، استفاده از ویزای گردشگری می باشد و افراد می توانند از این طریق، وارد کشور نروژ شده و همسر یا پدر دانشجوی خود را همراهی کنند. باید توجه داشت که این ویزا منجر به اخذ اقامت نروژ برای افراد نخواهد شد. پس از اتمام تحصیلات، متقاضی با اخذ ویزای جست و جوی کار، می تواند شغل مورد نظر خود را در کشور نروژ یافته و از این طریق اقدام به اخذ اقامت برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود کند.

هزینه های اقامت تحصیلی نروژ

در هزینه اقامت تحصیلی باید به این مهم دقت داشته باشید که شهریه و هزینه تحصیل کاملاً رایگان می‌باشد. بعلاوه دانشجویان برتر مقطع دکترا، می‌توانند با انجام پروژه تحقیقاتی ماهانه تقریباً ۲۲هزار کرون نروژ حقوق دریافت کنند. هزینه های زندگی در نروژ بسیار بالا و هنگفت است. اسلو پایتخت نروژ و یکی از گرانترین شهر های نروژ می باشد. اگر تمایل دارید در طول مدت تحصیل خود در این کشور زندگی کنید، می‌ بایست هزینه‌ های بسیار بالایی را متقبل شوید. به طور متوسط هزینه های زندگی در این شهر ماهیانه ۱۰ هزار کرون نروژ می باشد. این ۱۰ هزار کرون شامل هزینه های رفت و آمد، اینترنت، حمل و نقل خورد و خوراک و غیره می باشد. به منظور آشنایی با هزینه برخی از اقلام لیست زیر را ارائه داده ایم.

 مایحتاج

قیمت (دلارآمریکا)

1 لیتر شیر

1.95

1 کیک نان

2.70

1 کیلو گوجه فرنگی

3.30

1 کیلو گرم مرغ

9.30

1 رستوران یک وعده غذایی ارزان

18.50

1 وعده غذایی عالی رستوران

45.00

1 کاپوچینو

4.30

1 تحویل پیتزا بزرگ

17.20

شرایط کار دانشجویی با ویزای تحصیلی نروژ

یکی دیگر از موارد مهم در بحث ویزای دانشجویی نروژ انجام کار پاره وقت دانشجویی می باشد. طبق قوانین کشور نروژ، به متقاضیان دانشجویی که مشغول به تحصیل در این کشور هستند، در مقطع لیسانس هفته ای ۱۰ ساعت، در مقطع فوق لیسانس هفته ای ۲۰ ساعت اجازه کار نیمه وقت داده می شود. دانستن زبان نروژی یا یکی از زبان های حوزه اسکاندیناوی جهت اخذ کار دانشجویی ضروری می باشد. در نظر داشته باشید که تمامی دانشجویان بین المللی می توانند در صورت تمایل پس از گذشت ۳ماه از دوره تحصیلی خود بدون دریافت اجازه کار، در رستوران ها، مغازه ها، آژانس های مسافرتی و غیره کار کنند. دانشجویان دکترا نیز می توانند۳۰ ساعت در هفته به صورت نیمه وقت کار کنند

معرفی دانشگاه های نروژ

در حال حاضر برخی از دانشگاه‌ های معتبر در کشور نروژ قرار دارند. به عبارت دقیق‌ تر این کشور دارای ۷ دانشگاه رتبه برتر، ۲۲ مجتمع دانشگاهی معتبر و عالی، ۹ مؤسسه تخصصی و چندین مؤسسه خصوصی می باشد. در ذیل این نوشتار به تشریح چند دانشگاه معتبر نروژ پرداختیم.

 • دانشگاه اسلو: این دانشگاه یکی از بهترین و معتبر ترین دانشگاه کشور نروژ می باشد که در شهر اسلو قرار گرفته است. رتبه این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی ۱۲۷ می باشد. دانشگاه اسلو در حال حاضر دارای ۸ دانشکده است که دانشجویان را از سراسر جهان ثبت نام می کند. زبان آموزش در این دانشگاه در مقطع لیسانس نروژی و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا انگلیسی است.
 • دانشگاه برگن: این دانشگاه برنامه های تحصیلی را در مقاطع مختلف دانشگاهی ارائه می دهد. این دانشگاه رتبه ۱۹۷ را به خود اختصاص داده است. دانشگاه برگن در سال ۱۹۴۶ شروع به کار کرد.
 • دانشگاه قطب شمال نروژ UIT: این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی واقع در قطب شمال نروژ می باشد که برنامه های تحصیلی در سطح پیشرفته را ارائه می دهد. رشته‌ های تحصیلی این دانشگاه متنوع هستند. رنکینگ جهانی این دانشگاه ۴۰۱ است.
 • دانشگاه علم و صنعت نروژ: این دانشگاه واقع در شهر تروندهایم می باشد که برنامه های تحصیلی را در زمینه علم و صنعت ارائه می دهد. رتبه جهانی این دانشگاه ۳۵۱ است. دانشگاه علم و صنعت نروژ در سال۱۹۱۰ کار خود را آغاز کرد.
 • دانشگاه علوم پزشکی نروژی(NMBU): دانشگاه علوم پزشکی نروژی مرکز تخصص در علوم زیستی، علوم محیطی و عرصه توسعه پایدار است. رتبه بندی این دانشگاه در سطح جهان 501 می باشد.

بنر محصول گام به گام تا کار در خارج از کشور

کار پس از اقامت تحصیلی نروژ و شرایط اخذ تابعیت

با توجه به این که در سال های اخیر متقاضیان از راه های متنوعی به کشور نروژ مهاجرت کردند و با توجه به مشکلاتی که بین دانشجویان ایرانی و مهاجرین تحصیلی در این کشور به وجود آمد است، نظر کارفرمایان و شهروندان نروژی نسبت به اتباع ایرانی اصلاً نظر مثبتی نیست. بعلاوه این کشور، مهاجر پذیر نمی باشد. اکثر کارفرمایان نروژی تمایلی به استخدام اتباع ایرانی نشان نمی دهند. لطفاً توجه نمایید، اشخاصی که می‌ خواهند پس از فارغ‌ التحصیلی وارد بازار کار پس از تحصیل در نروژ شوند، بایستی به زبان کشور نروژ تسلط کافی داشته باشند. مگر در برخی از مشاغل غیر تخصصی مانند: کارگری در بخش کشاورزی که اشخاص با زبان انگلیسی نیز می توانند مشغول به کار شوند. به طور کلی می‌توان گفت، شانس کاریابی در کشور نروژ برای دانشجویان فارغ التحصیل که تخصص بالا و سطح تحصیلات بالایی دارند، بسیار کم می باشد. حال اگر کار مورد نظر خود را در این کشور پیدا کنید، می توانید درخواست خود را برای اقامت کاری ۱ ساله تا ۳ ساله ارسال کنید و پس از گذشت ۳سال در صورت تمایل می توانید، اقامت تحصیلی نروژ خود را به اقامت دائم تبدیل نمایید. در نمودار زیر می توانید از تغییرات نرخ بیکاری در کشور نروژ در سال های اخیر مطلع شوید:

نمودار نرخ بیکاری در نروژ

مزایا و معایب اقامت تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی نروژ همانند بسیاری دیگر از ویزاها دارای نکات مثبت و نکات منفی یا به عبارتی مزایا و معایب خاصی است که در ادامه به طور مختصر و مفید نکات مثبت این ویزا را تشریح نمودیم.

مزایای اخذ ویزای تحصیلی نروژ

 • دارا بودن نظام آموزشی سطح بالا
 • ارائه بهترین خدمات 
 • نرخ بیکاری پایین
 • تحصیل رایگان به زبان انگلیسی

اما علاوه بر این شرایط مثبت، یک سری نکات منفی نیز در دریافت ویزای دانشجویی نروژ وجود دارد در ادامه به معایب ویزای دانشجویی نروژ اشاره نمودیم.

 • عدم امکان داشتن همراه
 • موقعیت نامناسب جغرافیایی نروژ (اشخاصی که در قسمت شمالی این کشور زندگی می کنند، تنها شش ماه از سال را در روز سپری می‌کند زیرا شش ماه دیگر سال شب است.)
 • ویزای تحصیلی از کشور نروژ برای دانشجویان ایرانی بسیار سخت و به عبارتی غیر ممکن می باشد.
 • اگر تمامی شرایط ذکر شده در این قسمت را داشته باشید، باز هم ممکن است ویزای تحصیلی شما توسط افسر ویزا رد شود.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب ویزای تحصیلی نروژ هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ هزینه ویزای تحصیلی نروژ چقدر است؟

مبلغ 5900 کرون

✔️ آیا اخذ ویزای تحصیلی نروژ بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

خیر، برای اینکه بتوانید در نروژ تحصیل کنید، نیازمند مدرک زبان انگلیسی و نروژی هستید. مدرک های معتبر و قابل قبول در کشور نروژ TOEFL IELTS C1 Advanced و Pearson PTE است.

✔️ تمکن مالی برای ویزای تحصیلی در نروژ چقدر است؟

تمکن مالی برای متقاضیان ویزای تحصیلی در نروژ در حال حاضر ۱۲۰۰۰ یورو است که این مبلغ هر ساله در حال تغییر است.

✔️ چه مدت زمانی برای صدور ویزای تحصیلی نروژ لازم است؟

 به طور عمومی تقریباً ۹۰ روز برای زمان صدور روادید تحصیلی نروژ عنوان شده است.

سخن پایانی

این مقاله را به منظور افزایش آگاهی شما عزیزان در خصوص ویزای تحصیلی نروژ، هزینه اخذ ویزای تحصیلی نروژ و همچنین دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های نروژ به نگارش در آورده ایم. در این نوشتار شما را با شرایط تحصیل رایگان در نروژ آشنا نمودیم. با توجه به مقاله فوق می‌توان نتیجه گرفت که گرچه اکثر مدارس و دانشگاه های موجود در کشور نروژ دوره های آموزشی منحصر به فرد و پیشرفته و از سوی دیگر تحصیلات رایگان را ارائه می دهند، ولی به دلیل سیستم سختگیرانه ای که این کشور در خصوص اخذ ویزا تحصیلی نروژ برای اتباع ایرانی در نظر گرفته است، توصیه می‌کنیم جهت ادامه تحصیل به کشورهای دیگری نظیر: انگلستان، آلمان کانادا، اتریش و غیره مهاجرت نمائید. به منظور بهره مندی از مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان کاربلد مؤسسه مشاوره ای MIE ارتباط بگیرید. کارشناسان این مؤسسه اطلاعات به روزی را در خصوص ویزای تحصیلی نروژ در اختیار شما خوبان قرار می دهند. در صورت رضایت از مقاله فوق و مفید بودن اطلاعات پنج ستاره ارزشمند بدهید.

امتیاز 4.28 از 5 ( 18 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
Shiron
سلام برای نروژ باید آیلتس چند باشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. مدرک زبان مورد نیاز بسته بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است و مثلا برای دوره فوق لیسانس به آیلتس 6.5 نیاز خواهید داشت.
خسرو اقدمی
سلام. ببخشید برای آموزش زبان نروژی قبل از شروع تحصیل ویزای دانشجویی قابل دریافت هست یا خیر؟ سوال دوم اینکه به دلیل تفاوت بین سیستم آموزشی ایران و نروژ بنده نمیتونم تصمیم بگیرم که رشته فارغ تحصیلی من تو ایران (نرم افزار در کاردانی- تجارت الکترونیک در کارشناسی) با کدوم رشته کارشناسی ارشد دانشگاه های نروژ تطابق داره. آیا شما در این باره مشاوره ارائه میکنید؟ با تشکر.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز شما با مدرک آیلتس میتوانید برای اخذ ویزای تحصیلی کشور نروژ و کشورهایی همچون فنلاند و دانمارک و هلند و... اقدام نمایید پیشنهاد میکنم با مشاوران موسسه ملک پور تماس بگیرید تا شرایط شما را به صورت کامل بررسی کنند با تشکر
سارا رفعتی
سلام وقت بخیر من میخاستم پذیرش دانشگاه نروژ رو بگیرم اما مدرک زبان ندارم بعنی هیچ راهی برام وجود نداره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب از آنجایی که برای تحصیل در این کشور، داشتن مدرک زبان ضروری هست، راهی که پیش روی شما قرار داره اینه که به کشور نروژ مهاجرت کنید و سپس در دوره های آن کشور شرکت و مدارک مورد نیاز زبان انگلیسی و نروژی رو اخذ کنید.
سمن
وقت بخیر من دانش آموز سال سوم تجربی هستم و میخام دانشگاه نروژ برم، زبانم هم خوبه اما مدرک ندارم. نیاز به مدرک ایلتس دارم برای دانشگاه های این کشور؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله دوست عزیز مدرک ایلتس برای مقطع کارشناسی دانشگاه نروژ لازم و حداقل نمره قابل قبول 5.5 می باشد.
مهراد
میزا تمکن مالی برای تحصیل و زندگی در نروژ چقدر است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام وقتتون بخیر در حال حاضر سالی1200 یورو خرج تحصیل و زندگی در نروژ می باشد.
هزینه ویزای تحصیلی نروژ چقدره
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کشور نروژ اگر آیلتس 6.5 داشته باشید برای دوره کارشناسی ارشد رایگان فقط باید هزینه های زندگی را داشته باشید که حدوداً بین 12 تا 15 هزار یورو در سال در نظر بگیرید
آرمیتا
سلام اگر معدل و نمراتمون بالا باشه امکان پرداخت نکردن شهریه دانشگاه در نروژ هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله دوست عزیزبه طور کلی امکان تحصیل رایگان در این کشور وجود دارد.
سوگل
سلام وقت بخیر من تازه دیپلمم رو گرفتم و می خواستم برای مهاجرت به نروژ اقدام کنم میخواستم بدونم که برای مهاجرت برای کارشناسی معدل دیپلم هم مهمه ؟ و حداقل باید چه قدر باشه ؟ و اینکه من تو ایران هر رشته ای ۱ سال بخونم میتونم بعدش برای ادامه ی لیسانس اقدام کنم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز معدل تان بالای 15 باشد خوب است فقط مد نظر داشته باشید که برای مقطع لیسانس شما نیازمند به مدرک زبان نروژی هستید. ولی برای فوق لیسانس می توانید با آیلتس 6.5 اقدام کنید که رایگان هم هست.
بابایی
آیا برای کار بعد از تحصیل در نروژ نیاز به تسلط به زبان نروژی هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بستگی به رشته و کارتان دارد اگر در زمینه کادر درمان باشید بلی
آذر عظیمی
سلام وقتتون بخیر باشه یه سوال داشتم ازتون من برای دانشگاه های نروژ درخواست پذیرش فرستادم و یکی از دانشگاه ها پذیرش گرفتم میخواستم بدونم میزان تکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ چقدر هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام برای تمکن مالی ویزای تحصیلی نروژ شما باید هزینه یک سال اقامت در نروژ را در حساب خود داشته باشید که حدود 12000 یورو می باشد.
رضا فرهادی
با سلام من ۲۳ سالمه لیسانس میکروبیولوژی با معدل ۱۵ دانشگاه ازاد دارم فارق التحصیل سال ۱۴۰۰ ام الان دارم ارشد میخونم میخوام مجدد ارشد رو نروژ یخونم ۲ سال هم سابقه کار با بیمه رشته مرتبط دارم ایلتس ۶.۵ دارم داخل مقاله گفتین که تقریبا غیر ممکنه میخواستم ببینم با این رزومه ی من شانسی هست یا خیر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز امکان پذیر است باتوجه به رزومه ای که می فرمایید منتها کشور نروژ سالی یک بار پذیرش می دهد و کاملا رقابتی است و این ریسک انجام کار را بالا می بره.
داوود احمدی
سلام روزتون بخیر سوالی که من از شما داشتم این بود که اگر بخوایم کار دانشجویی داشته باشیم آیا لازم هست ویزای کاری هم داشته باشیم یا با همان ویزایی که برای تحصیل دریافت کردیم امکان کار دانشجویی هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام شما با دریافت ویزای تحصیلی می توانید در کشور نروژ مشغول به کار دانشجویی نیز شوید و نیار به دریافت مجدد ویزای کاری برای کار دانشجویی نیست.
یعقوب منصوری
سلام من ۲۷ ساله هستم و همسرم ۲۵ سال دارن در صورت اقدام برای ویزای تحصیلی نروژ آیا همسرم میتونن همزمان به عنوان همراه با بنده ورود کنن یا بدای ایشون هم باید تحثیلی اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام عرض ادب دوست عزیز بصورت همزمان اقدام کنید ریسک ویزای شما خیلی بالا میره ولی این به این معنی نیست که اصلا نشه پیشنهاد می کنم حتما با یک مشاور مشورت نمایید و سپس در صورت امکان با فاصله اقدام نمایید یا هر دو همزمان برای ویزای تحصیلی درخواست بدهید.
مهدیه عظیمی فر
آیا برای دریافت ویزای تحصیلی حتما باید مدرک زبان نروژ داشته باشیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام می توانید با داشتن مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در این کشور اقدام فرمایید.
آسیه
آیا امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در کشور نروژ وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی در مقطع فوق لیسانس امکان پذیر است با حداقل آیلتس 6.5
حسین صبحدل
سلام صبحتون بخیر میخواستم در مورد شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی برام اطلاعات دقیق بدید
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
برای تحصیل در نروژ نیاز هست قبل از دوره لیسانس دوره یک ساله آموزش زبان نروژی شرکت کرده و مدرک مربوطه را ارائه دهید. همچنین نیاز است حداقل آیلتس5.5 را ارائه کنید تا بتوانید موفق به دریافت ویزای تحصیلی شوید.
حسن ساوه
سلام روز بخیر من لیسانس شیمی معدنی دارم برای ارشد درخواست تحصیل در دانشگاه های سوئد پذیرشم رو گرفتم اما ویزام نیومده معمولا ویزای تحصیلی چقدر زمان میبره تا به دستمون برسه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود معمولا مدت زمان لازم برای صدور ویزای تحصیلی 3 ماهه می باشد.
شیرین اسدی
سلام روزتون بخیر یه سوال داشتم از حضورتون اینکه مگه تحصیل توی نروژ رایگان نیست پس نامه تمکن مالی که باید ارائه داد برای چی هست؟ مبلغی که باید در حساب موجود باشه چقدره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود بله هزینه تحصیل در نروژ به زبان این کشور رایکان است و نامه تمکن مالی از این لحاظ است که شما باید نشان دهید از پس هزینه های زندگی ذر این کشور بر خواهید آمد شما باید مبلغ 12 هزار یورو به حساب دانشگاه واریز کنید که این مبلغ هزینه‌ های زندگی شما در نروژ می باشد. این مبلغ به صورت امانت در دانشگاه باقی می ماند. پس از این که به کشور نروژ مهاجرت کردید به حساب شما واریز می شود.
فرزانه
سلام وقتتون بخیر من قصد دارم از روش تحصیلی به نروژ مهاجرت کنم میشه بفرمایید حداقل مبلغی که باید توی حسابم داشته باشم چقدر هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود برای دریافت ویزا حداقل مبلغ برای نشان دادن تمکن مالی 12 هزار یورور می باشد.
سپیده خرمی
سلام عرض ادب با آیلتس ۶.۵ میشه برای ویزای تحصیلی نروژ اقدام کرد ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله می توانید اقدام داشته باشید اما با مدرک زبان بالاتر شانس دریافت پذیرش شما بیشتر خواهد بود.
شروین
سلام این درسته که دیگه تحصیل ارشد توی نروژ رایگان نیست؟ حدود هزینه ها چقدر. است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز. هزینه تحصیل ۸ تا ۱۰ هزار یورو در سال می باشد.
امیر
سلام وقت بخیر در صورت تحصیل در نروژ همسر اجازه کار داره؟ و ایا با زبان انگلیسی میشه کار پیدا کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز همسرتان می توانند مجوز کار را دریافت نمایند. با زبان انگلیسی نیز امکان کاریابی وجود دارد.
حسین علیپور
آیا با سن 27 سال و لیسانس مهندسی برق، با مدرک زبان در حد آیلتس 5.5-6 ششانس دارم برای تحصیل نروژ یا بهتره برای کشور دیگه ای اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. در صورتی که نمره زبان خود را تقویت نمایید و به حداقل 6.5 برسانید شانس خواهید داشت اما اگر با این نمره قصد اقدام دارید باید کشور خود را تغییر دهید.
غزل کرمی
سلام وقت بخیر من ۲۵ ساله هستم و لیسانس حسابداری میخواستم ویزای تحصیلی نروژ برای فوق لیسانس بگیرم بدون مدرک زبان هم شانسی هست یا نه ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز داشتن ایلتس ۶/۵ ضروری است.
رضا
سلام وقت بخیر من میخواستم بپرسم که با تحصیل در نروژ من میتونم خانوادم رو همزمان با خودم ببرم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز. خیر دوست عزیز، امکان دریافت اقامت برای همراهان خود را نخواهید داشت اما در صورت تمایل برای اقامت همراهان می توانید برای کشورهایی مانند فنلاند، سوئد و یا اتریش اقدام داشته باشید.
علی سواری
سلام عرض ادب من 26 سالمه دانشجوی ترم اخر ارشد بیوتکنولوژی هستم و ایلتس 8 دارم یک مقاله هم دارم از نظر شما بدون سابقه کار مرتبط شانس اقدام برای تحصیل در نروژ را دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله دوست عزیز، شرایط و رزومه شما برای تحصیل بسیار مناسب است و امکان تحصیل در کشورهای مختلفی را خواهید داشت.
آرش
سلام وقت بخیر من ۳۴ سالمه و لیسانس نفت دارم و متاهل هستم ایا برای ارشد میتونم پذیرش بگیرم با توجه به سنم و اینکه همسرم میتونه همراهم باشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز ویزای نروژ روی سن و گپ تحصیلی حساس است و اینکه ویزای همراهان به صورت همزمان نمی‌باشد. شما می‌توانید برای کشورهایی مانند اتریش فنلاند هلند سوئد دانمارک و بلژیک اقدام نمایید.
کوثر سواری
سلام عرض ارادت من 28 سالمه و لیسانس مهندسی نرم افزار خوندم با 4 سال سابقه کار مرتبط و ایلتس 7 میتونم برای ویزای تحصیلی نروژ اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله دوست عزیز ،میتوانید برای این موضوع اقدام داشته باشید.
جمشید
درود و خسته نباشید. اگر توی نروژ تحصیل کنم ، پس از پایان تحصیل میتونم توی سوئد یا فنلاند هم دنبال کار گردم یا باید حتما در خود نروژ کار پیدا کنم؟ سپاس.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز امکان اقدام وجود دارد چرا که بدون ویزا می توانید در سایر کشورهای اروپایی نیز رفت و امد داشته باشید.
سامیار
با سلام و درود برای تحصیل در نروژ برای مقطع فوق لیسانس چه سطح زبانی باید ارائه گردد. آیا همچنان هزینه های تحصیل در این کشور رایگان می باشد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز داشتن ایلتس ۶/۵ ضروری است. متاسفانه از سال گذشته تحصیل بصورت رایگان امکان پذیر نمی باشد.
راحله مقدسی
سلام و عرض ادب برای تحصیل در کشور نروژ و برای اینکه همسرمون بهمون ملحق بشه. باید تحصیلمون به اتمام برسه بعد که کار پیدا کردیم میتونیم درخواست ویزای همراه بدیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام خیر پس از ورود به این کشور می توانید درخواست ویزای همراه دهید.
ساغر سلجوقی
سلام برای ویزای تحصیلی نروژ باید حتما مدرک زبان داشته باشیم ؟ پروسه پذیرش و ویزا چقدر طول میکشه ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز بایستی مدرک زبان ارائه دهید. پروسه پذیرش و ویزا حدود ۵ تا ۶ ماه طول می کشد.
مشاوره رایگان