شرایط اخذ ویزای تحصیلی نروژ

4 بهمن 1401 18 نظر

آنچه در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار خواهد گرفت، همگی در خصوص ویزای تحصیلی نروژ و موضوع مهم آن همچون: هزینه ویزای تحصیلی نروژ و ویزای دانش آموزی نروژ می باشد. آیا اخذ ویزای تحصیلی نروژ برای دانشجویان ایرانی امکان پذیر می باشد؟ شرایط ویزای تحصیلی نروژ چگونه است؟ پاسخ این سوالات و دیگر سوالات در مقاله پیش رو آورده شده است. کشور نروژ به عنوان یکی از بهترین و زیبا ترین کشورهای اروپایی به شمار می آید که به دلیل داشتن سیستم آموزشی رایگان و از سوی دیگر ارائه مدرک معتبر، مورد توجه بسیاری از دانشجویان متقاضی قرار گرفته است. به بیان دیگر تعداد دانشجویانی که قصد دارند از طریق تحصیلی به نروژ مهاجرت نمایند هر ساله رو به افزایش است. توصیه می‌کنیم، ما را تا انتهای مقاله همراهی نمایید زیرا شرایط تحصیل و اخذ ویزای تحصیلی نروژ دارای نکات مهمی می باشد که بهتر است، جهت تحصیل مد نظر قرار دهید. مقاله پیش رو را به منظور افزایش آگاهی شما توسط مؤسسه MIE به نگارش درآمده است. اگر پس از مطالعه آن پاسخ سوال خود را در دریافت نکرده اید، می توانید با کارشناسان کاربلد این مؤسسه از طریق تماس تلفنی ارتباط بگیرید و علاوه بر مشاوره اولیه رایگان از راهنمایی های آنان نیز بهره مند شوید. لازم به ذکر است که مقاله ویزای تحصیلی نروژ بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط موسسه ملک پور و پرسش از وکلای محلی همکار نروژ و همچنین بررسی سایت های دولتی ارائه می شود.

ویدیو موسسه MIE در مورد مقایسه تحصیل در سوئد، فنلاند و نروژ


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

 

ویزای تحصیلی نروژ

شرایط ویزای تحصیلی نروژ

در ابتدای مقاله سعی داریم در خصوص کشور نروژ، اطلاعات مفیدی ارائه دهیم. همان طور که در مطلب فوق بیان شد کشور نروژ به دلیل داشتن چشم انداز های زیبا و سطح کیفیت بالای زندگی در ردیف کشورهای پیشرفته قرار گرفته است. به عبارتی کشور نروژ به عنوان یکی از بهترین کشورها در سراسر جهان شناخته شده است. این کشور از لحاظ موقعیتی در قطب شمال و در قسمت غربی شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. از لحاظ تحصیل این کشور امکاناتی فراهم آورده تا دانشجویان بین المللی بتوانند از سیستم آموزش پیشرفته و رایگان بهره مند شوند. در واقع می توان گفت کشور نروژ از لحاظ کاری و تحصیلی شرایط خوبی دارد. اما به دلیل سخت‌ گیری بیش از حد سفارت این کشور در خصوص اخذ ویزا تحصیلی نروژ برای ایرانیان نمی توان به راحتی به منظور تحصیل یا کار به این کشور مهاجرت نمود. در ادامه شرایط کلی تحصیل در نروژ در مقاطع مدارس و دانشگاهی را تشریح نمودیم.

ویزای تحصیلی نروژ جهت تحصیل در مدارس نروژ

اولین گام جهت تحصیل در مدارس نروژ اخذ ویزای دانش آموزی نروژ می باشد. سیستم آموزش در مقطع مدارس نروژ به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از: مقطع ابتدایی(۶ تا ۱۳ سالگی) مقطع متوسطه (۱۳ تا ۱۶ سالگی) دانشکده‌ های دبیرستانی(۱۶ تا ۱۹) سالگی. لازم است بدانید تحصیلات اجباری در این کشور از سنین ۶ سالگی شروع می شود و تا سن ۱۶ سالگی ادامه دارد در واقع دانش آموزان به مدت ۱۰ سال در مقطع مدارس آموزش می‌ بینند. در بازه سنی ۱۶ تا ۱۹ سالگی به اختیار می توانید به مدت ۳ سال به منظور افزایش سطح تحصیلات خود در دانشکده‌ های دبیرستان نروژ ثبت نام نمایید. دبیرستان های نروژ آموزش های نظری و حرفه ای را به صورت عادی برای دانش آموزان داخلی و خارجی تلفیق نمودند. طول دوره مقطع دبیرستان ۳ سال است. اساتید از سنین ۱۶ سالگی در کنار دروس کلاس هشتم، علاوه بر زبان نروژی یک زبان دیگر را نیز آموزش می دهند. دانش‌ آموزان بین‌المللی از سنین ۶ تا ۱۸ سالگی می‌توانند در صورت تمایل جهت تحصیل کشور نروژ را انتخاب نمایند ولی آنان باید home stay داشته باشند. هوم استی خانواده‌ های نروژی می باشند که سرپرستی دانش آموز را در دوران تحصیلش به عهده می گیرند. والدین با پرداخت مبلغی که تصمیم دارند تا آینده درخشان برای فرزندان خود رقم بزنند، به عبارتی برای آنان از مدارس برتر پذیرش بگیرند، توصیه می‌کنیم کشور نروژ را مدنظر قرار ندهند زیرا این کشور از لحاظ آب و هوایی و سوی دیگر به دلیل داشتن زبان تحصیلی پیچیده و دشوار گزینه مناسبی جهت تحصیل دانش آموزان می باشد مؤسسه MIE شرایطی را فراهم آورده تا شما عزیزان بتوانید از مدارس برتر کشورهایی نظیر: انگلستان، کانادا و اتریش پذیرش دریافت نمایید.

ویزای تحصیلی نروژ جهت تحصیل در مقطع کارشناسی

دانشجویان داخلی و خارجی می توانند تحصیل رایگان در نروژ را به زبان نروژی در این کشور تجربه نمایند. لازم است بدانید تنها در صورتی می توانید برای اخذ ویزا تحصیلی نروژ در مقطع کارشناسی اکثر دانشجویانی که خواهان تحصیل در خارج از کشور می باشند، می بایست ابتدا شرایط خود را بررسی نمایند. یکی از اهداف اصلی آنان جهت تحصیل در کشورهای اروپایی یا سایر کشورها، ساختن آینده شغلی درخشان می باشد. اگر مشتاق تحصیل در مقطع کارشناسی می باشید و می‌خواهید جهت تحصیل به نروژ مهاجرت نمایید، توصیه می‌کنیم قبل از هرگونه اقدامی با شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی آشنا شوید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. آموزش در مقطع کارشناسی به زبان نروژی امکان پذیر می باشد. یک نکته مهم در باب تحصیل این می باشد که، دانشجویان بایستی قبل از ورود به دانشگاه در دوره های یک ساله زبان نروژی شرکت نمایند تا تسلط کافی به زبان نروژی داشته باشند. پس از آن می‌توانند وارد دانشگاه انتخابی خود شوند. لازم است بدانید علاوه بر داشتن زبان‌ نروژی، ارائه آیلتس ۵.۵ جهت تحصیل در مقطع لیسانس الزامی می باشد. با توجه به موارد سختی که در خصوص تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ ذکر شد و با توجه به سخت گیری های دولت نروژ جهت صادر کردن ویزای تحصیلی و کاری تنها تعداد محدودی از دانشجویان بین المللی موفق به اخذ ویزای تحصیلی نروژ می شوند. همچنین لازم به ذکر است که طول دوره برنامه‌های کارشناسی ۳ ساله است.

ویزای تحصیلی نروژ جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، همانند تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور نروژ رایگان می باشد. خوشبختانه تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ امکان پذیر است.. از آن جا که سیستم آموزشی این کشور رایگان است، دانشجویان جهت تحصیل به زبان انگلیسی هیچ گونه هزینه‌ای را پرداخت نمی‌کنند. اما نشان دادن مبلغ 12000 یورو در حساب شخصی خود جهت دریافت ویزای دانشجویی نروژ الزامی می باشد. جهت تحصیل در این مقطع بایستی آیلتس ۶ و نیم یا در صورت تمایل مدرک تافل ارائه دهید تا با پذیرش تحصیلی شما موافقت گردد. در غیر این صورت دانشجویان موظف هستند جهت ورود به دانشگاه در دوره های یک ساله زبان نروژی شرکت نمایند. اگر دارای معدل ۱۶ یا بالاتر باشید از شانس بیشتری جهت دریافت پذیرش تحصیلی در این مقطع برخوردار خواهید شد. طول دوره برنامه های تحصیلی در مقطع فوق لیسانس ۱ ساله و ۲ ساله می باشد. همراهان همیشگی مقاله پیش رو توسط مؤسسه MIE به تحریر درآمده است لذا هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیر قانونی و حرام می باشد.

ویزای تحصیلی نروژ جهت تحصیل در مقطع دکترا

کشور نروژ همانند بسیاری از کشورها دوره های تحصیل در مقطع PHD را نیز در دانشگاه های دولتی و خصوصی ارائه می دهد. البته تعداد دانشگاه های خصوصی که برنامه‌ های دکترا را ارائه می دهند، بسیار محدود می باشند. بنابراین اکثر دانشجویان ترجیح می‌ دهند از دانشگاه های دولتی این کشور پذیرش دریافت کنند. برنامه های تحصیلی در مقطع PHD به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند‌. داشتن استاد راهنما و ارائه مدرک زبان آیلتس 7 جهت دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی نروژ لازم و ضروری است. اگر متقاضی تحصیل در کشور نروژ می باشید، بایستی مدارک تحصیلی خود را از اوایل ماه دسامبر تا اواسط ماه مارس به دانشگاه مدنظر خود ارسال نمایید تا شانس شما جهت دریافت پذیرش تحصیلی افزایش یابد. طول دوره برنامه های تحصیلی در این مقطع ۳ الی ۵ سال می باشد. لطفاً دقت نمایید که تحصیل در مقطع دکترا نیز رایگان است. در واقع دانشجویان بین المللی در صورت واجد شرایط بودن می توانند تحصیل رایگان در نروژ تجربه کنند. اگر دانشجوی برتر می باشید، ممکن است در صورت انجام کار تحقیقاتی از سوپروایزر(استاد راهنما) خود حدود ۵۰۰ هزار کرون در سال دستمزد دریافت نمایید. از آن جا که دریافت ویزای تحصیلی از سفارت نروژ بسیار سخت و دشوار می باشد، پیشنهاد می کنیم مدارک کامل و درستی نظیر: معدل بالا سطح زبان آیلتس ۷ و رزومه تحقیقاتی قوی ارائه دهید‌‌.

مراحل اخذ ویزای دانشجویی نروژ

مراحل ویزای دانشجویی نروژ یکی پس از دیگری در مقابل متقاضیان تحصیل در این کشور ظاهر می شود و تنها افرادی موفق خواهند شد که از پس همه این مراحل برآیند. با توجه به رایگان بودن شهریه، تقاضای بسیاری برای تحصیل در این کشور وجود دارد، پس اولین قدم برای متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی نروژ، گرفتن پذیرش یکی از دانشگاه های این کشور است که با ارائه درخواست از سوی دانشجو شروع می شود.

هر دانشگاه برای پذیرش افراد، شرایط و قوانینی را وضع کرده است که متقاضی با رجوع به وبسایت رسمی هر دانشگاه، قادر به مشاهده آن می باشد. پس برآورده کردن خواسته ها و شرایط دانشگاه موردنظر و اخذ پذیرش دانشگاه، نوبت به جمع آوری مدرک برای اخذ ویزا می رسد که افراد با مراجعه به سفارت و ارائه مدارک به همراه انجام اقداماتی از جمله: انگشت نگاری، بیومتریک و... گامی دیگر در جهت اخذ ویزای دانشجویی نروژ، برمی دارند. در پایان انجام این مراحل و اقدامات است که مسیر مهاجرت و اخذ ویزای دانشجویی نروژ برای افراد، هموار می گردد.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی نروژ

در اکثر روش های مهاجرتی به سراسر دنیا، شرط تمکن مالی به چشم می خورد. تمکن مالی در روش های مختلف مهاجرتی، یکسان نمی باشد. تمکن مالی برای ویزای تحصیلی نروژ برگرفته از هزینه تحصیل در نروژ می باشد و متقاضیانی که با هدف ورود به دانشگاه و کالج های نروژ قدم به این کشور می گذارند، باید توانایی پرداخت این هزینه ها را داشته باشند. برخورداری از تمکن مالی برای ویزای تحصیلی نروژ، در کنار داشتن محل سکونت در این کشور ارزشمند می باشد. شخصی از شرایط تمکن مالی تحصیلی نروژ سربلند بیرون می آید که هزینه یک سال زندگی در این کشور را در حساب خود داشته باشد. این مبلغ هر ساله با تغییراتی همراه است و اکنون 12000 یورو می باشد.

ویزای تحصیلی نروژ بدون مدرک زبان

از آنجایی که تحصیل به زبان انگلیسی و نروژی صورت می پذیرد، دارا بودن مدرک زبان برای تحصیل در این کشور الزامی است. اما راهی وجود دارد که افراد ویزای تحصیلی نروژ بدون مدرک زبان بدون مدرک زبان تهیه کنند و به کشور نروژ مهاجرت کنند اما این تنها یک فرصت است تا متقاضی پس از ورود به کشور نروژ، در دوره های آموزش زبان انگلیسی و نروژی شرکت کرده و اقدام به اخذ مدرک معتبر کند.

مدرک های معتبر و قابل قبول در کشور نروژ TOEFL IELTS, C1 Advanced و Pearson PTEld می باشد که همه علاقه مندان به تحصیل در کشور نروژ باید یکی از این مدارک را کسب نمایند. دوره های آموزش زبان در دانشگاه های نروژ و یا موسسات خصوصی برگزار می گردد که متقاضی می تواند هر کدام را که بخواهد انتخاب و آموزش زبان خود را آغاز نماید. اینکه هر دانشگاه کدام مدرک را برای پذیرش قبول دارد، نکته ای است که افراد با مراجعه به وبسایت آن دانشگاه، مطلع خواهند شد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ

شرایط ویزای تحصیلی نروژ یا سایر کشورها می بایست در ابتدا مدارک و اسنادی ارائه دهید. مدارک شما می بایست، کامل و حاوی اطلاعات واقعی باشد. زیرا کامل بودن مدارک نقش بسزایی در پذیرش یا عدم پذیرش تحصیلی شما دارد. اگرچه دریافت ویزای دانشجویی و کاری نروژ تقریباً غیر ممکن می باشد، اما در ادامه اسناد و شرایط ویزای تحصیلی نروژ را شرح داده ایم.

 • ارائه نامه قبولی پذیرش از یکی از دانشگاه های موجود در نروژتحصیل دکترا در اتریش
 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ارائه ترجمه شناسنامه متقاضی دانشجو
 • ارائه ۴ عدد عکس رنگی
 • اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی نروژ

 

بایستی مبلغ 12 هزار یورو به حساب دانشگاه واریز شود. این مبلغ هزینه‌ های زندگی شما در نروژ می باشد که به صورت امانت در دانشگاه باقی می ماند. پس از این که به کشور نروژ مهاجرت نمودید و در یکی از بانک‌ های این کشور افتتاح حساب نمودید، این مبلغ به حساب شما واریز می شود.

 • داشتن بیمه ‌نامه
 • ارائه انگیزه نامه

اعتبار و مدت زمان صدور ویزای تحصیلی نروژ

اگر شما از کشور خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنید و میخواهید به این کشور سفر کنید و مجوز اقامت تحصیلی در نروژ را بگیرید باید یکی از کالج ها و دانشگاه ها و یا دبیرستان های مقدس یا دبیرستان های عامه پذیرش داشته باشید تا به شما اجازه اقامت دریافت کنید. بعد از اینکه تمامی مدارک خود را به وزارتخانه تحویل دهید می‌توانید مجوز اقامت تحصیلی نروژ را دریافت کنید برای اینکه بدانید اعتبار و مدت زمان صدور ویزای تحصیلی نروژ به چه صورت است در ادامه مقاله همراه ما باشید. معمولاً این ویزا برای مدت زمان تحصیل شما صادر می شود و تا انتهای زمان تحصیل شما اعتبار خواهد داشت در هنگامی که ویزای تحصیلی خود را دریافت کنید مدت زمان اعتبار آن در ویزای شما ذکر می شود. به طور عمومی تقریباً ۹۰ روز را باید برای زمان صدور ویزای تحصیلی نروژ عنوان شده است.

ویزای دانش آموزی استرالیا

ویزای تحصیلی نروژ به همراه بورس تحصیلی

یکی از موارد مهم و حائز اهمیت در خصوص تحصیل در خارج از کشور دریافت بورس تحصیلی می باشد. دانشگاه های نروژ سیستم آموزشی رایگان دارند. ولی با این حال به منظور تشویق دانشجویان برجسته بورس های تحصیلی را ارائه می دهند. در زیر این متن به تشریح چند بورسیه مهم پرداختیم.

بورسیه ها و کمک هزینه های زندگی به صورت ترمی

این بورسیه‌ ها به صورت ترمی بین یک تا سه ماه در هر ترم به دانشجویان نخبه اعطا می شوند و بخشی از هزینه‌ های دانشجو نظیر: اجاره مسکن، هزینه حمل و نقل و هزینه های جانبی را پوشش می‌ دهند.

بورسیه بنیاد Wilhelmsen

این بورسیه مختص دانشجویانی می باشد که مشغول به تحصیل در دوره های یک ساله فوق لیسانس در رشته هایی نظیر: ریاضی، علم فناوری و مهندسی می‌ باشند‌.

در خصوص دریافت کمک هزینه تحصیلی و ویزای دانشجویی نروژ، به این نکته توجه داشته باشید که جهت دریافت بورسیه تحصیلی نروژ در مقطع دکترا بایستی از مدرک بالا آیلتس ۷، معدل بسیار خوب و به عبارتی رزومه علمی تحقیقاتی قوی برخوردار باشید. به علاوه داشتن یک استاد راهنما در مقطع دکترا لازم و ضروری می باشد.

هزینه ویزای تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی در واقع مجوز ورود شما به کشور نروژ برای تحصیل می باشد، که هزینه ویزای تحصیلی نروژ 5900 کرون می باشد. با دریافت این ویزا و ورود به کشور نروژ در همان ابتدا باید به اداره پلیس نزدیک محل اسکان خود مراجعه کنید و مراحل اداری مربوط به اقامت خود را انجام دهید و اعلام کنید که قرار است در این کشور و در این شهر به مدتی که در ویزای شما مجوز داده شده است اقامت داشته باشید. به طور تقریبی هزینه زندگی دانشجویی بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کرون کشور نروژ می باشد

ویزای همراه دانشجویی نروژ

بی شک دانشجویان بسیاری در زمان مهاجرت دوست دارند برای خانواده خود ویزای همراه دانشجویی نروژ تهیه کنند به همراه خانواده خود وارد کشور نروژ شده و و تحصیلاتشان را آغاز کنند که این نکته برای دانشجویان متاهل بیشتر از بقیه قابل لمس و مهم است. هر چند که مزایای بسیاری با اقامت تحصیلی نروژ قابل دسترسی است اما این نقطه ضعف وجود دارد که مهاجرت تحصیلی و اقامت از این طریق در کشور نروژ، امکان اخذ ویزای همراه را به وجود نخواهد آورد. راهی که می توان به متقاضیان اخذ ویزای همراه پیشنهاد کرد، استفاده از ویزای گردشگری می باشد و افراد می توانند از این طریق، وارد کشور نروژ شده و همسر یا پدر دانشجوی خود را همراهی کنند. باید توجه داشت که این ویزا منجر به اخذ اقامت نروژ برای افراد نخواهد شد. پس از اتمام تحصیلات، متقاضی با اخذ ویزای جست و جوی کار، می تواند شغل مورد نظر خود را در کشور نروژ یافته و از این طریق اقدام به اخذ اقامت برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود کند.

هزینه های اقامت تحصیلی نروژ

در هزینه اقامت تحصیلی باید به این مهم دقت داشته باشید که شهریه و هزینه تحصیل کاملاً رایگان می‌باشد. بعلاوه دانشجویان برتر مقطع دکترا، می‌توانند با انجام پروژه تحقیقاتی ماهانه تقریباً ۲۲هزار کرون نروژ حقوق دریافت کنند. یکی از مسائل مهم در بحث هزینه‌ های دانشجویی هزینه های زندگی در کشور میزبان می باشد. هزینه های زندگی در نروژ بسیار بالا و هنگفت است. اسلو پایتخت نروژ و یکی از گرانترین شهر های نروژ می باشد. اگر تمایل دارید در طول مدت تحصیل خود در این کشور زندگی کنید، می‌ بایست هزینه‌ های بسیار بالایی را متقبل شوید. به طور متوسط هزینه های زندگی در این شهر ماهیانه ۱۰ هزار کرون نروژ می باشد. این ۱۰ هزار کرون شامل هزینه های رفت و آمد، اینترنت، حمل و نقل خورد و خوراک و غیره می باشد. به منظور آشنایی با هزینه برخی از اقلام لیست زیر را ارائه داده ایم.

 مایحتاج

قیمت (دلارآمریکا)

1 لیتر شیر

1.95

1 کیک نان

2.70

1 کیلو گوجه فرنگی

3.30

1 کیلو گرم مرغ

9.30

1 رستوران یک وعده غذایی ارزان

18.50

1 وعده غذایی عالی رستوران

45.00

1 کاپوچینو

4.30

1 تحویل پیتزا بزرگ

17.20

شرایط کار دانشجویی با ویزای تحصیلی نروژ

یکی دیگر از موارد مهم در بحث ویزای دانشجویی نروژ انجام کار پاره وقت دانشجویی می باشد. دانشجویان بین المللی در صورت تمایل می توانند در حین تحصیل، کار دانشجویی داشته باشند و از این طریق کسب درآمد کنند‌. طبق قوانین کشور نروژ، به متقاضیان دانشجویی که مشغول به تحصیل در این کشور هستند، در مقطع لیسانس هفته ای ۱۰ ساعت، در مقطع فوق لیسانس هفته ای ۲۰ ساعت اجازه کار نیمه وقت داده می شود. دانستن زبان نروژی یا یکی از زبان های حوزه اسکاندیناوی جهت اخذ کار دانشجویی ضروری می باشد. در نظر داشته باشید که تمامی دانشجویان بین المللی می توانند در صورت تمایل پس از گذشت ۳ماه از دوره تحصیلی خود بدون دریافت اجازه کار، در رستوران ها، مغازه ها، آژانس های مسافرتی و غیره کار کنند. دانشجویان دکترا نیز می توانند۳۰ ساعت در هفته به صورت نیمه وقت کار کنند

معرفی دانشگاه های نروژ

در حال حاضر برخی از دانشگاه‌ های معتبر در کشور نروژ قرار دارند. به عبارت دقیق‌ تر این کشور دارای ۷ دانشگاه رتبه برتر، ۲۲ مجتمع دانشگاهی معتبر و عالی، ۹ مؤسسه تخصصی و چندین مؤسسه خصوصی می باشد. در ذیل این نوشتار به تشریح چند دانشگاه معتبر نروژ پرداختیم.

 • دانشگاه اسلو: این دانشگاه یکی از بهترین و معتبر ترین دانشگاه کشور نروژ می باشد که در شهر اسلو قرار گرفته است. رتبه این دانشگاه در رتبه‌بندی جهانی ۱۲۷ می باشد. دانشگاه اسلو در حال حاضر دارای ۸ دانشکده است که دانشجویان را از سراسر جهان ثبت نام می کند. زبان آموزش در این دانشگاه در مقطع لیسانس نروژی و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا انگلیسی است.
 • دانشگاه برگن: این دانشگاه برنامه های تحصیلی را در مقاطع مختلف دانشگاهی ارائه می دهد. این دانشگاه رتبه ۱۹۷ را به خود اختصاص داده است. دانشگاه برگن در سال ۱۹۴۶ شروع به کار کرد.
 • دانشگاه قطب شمال نروژ UIT: این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی واقع در قطب شمال نروژ می باشد که برنامه های تحصیلی در سطح پیشرفته را ارائه می دهد. رشته‌ های تحصیلی این دانشگاه متنوع هستند. رنکینگ جهانی این دانشگاه ۴۰۱ است.
 • دانشگاه علم و صنعت نروژ: این دانشگاه واقع در شهر تروندهایم می باشد که برنامه های تحصیلی را در زمینه علم و صنعت ارائه می دهد. رتبه جهانی این دانشگاه ۳۵۱ است. دانشگاه علم و صنعت نروژ در سال۱۹۱۰ کار خود را آغاز کرد.
 • دانشگاه علوم پزشکی نروژی(NMBU): دانشگاه علوم پزشکی نروژی مرکز تخصص در علوم زیستی، علوم محیطی و عرصه توسعه پایدار است. رتبه بندی این دانشگاه در سطح جهان 501 می باشد.

کار در جمهوری چک

کار پس از اقامت تحصیلی نروژ و شرایط اخذ تابعیت

با توجه به این که در سال های اخیر متقاضیان از راه های متنوعی به کشور نروژ مهاجرت کردند و با توجه به مشکلاتی که بین دانشجویان ایرانی و مهاجرین تحصیلی در این کشور به وجود آمد است، نظر کارفرمایان و شهروندان نروژی نسبت به اتباع ایرانی اصلاً نظر مثبتی نیست. بعلاوه این کشور، مهاجر پذیر نمی باشد. اکثر کارفرمایان نروژی تمایلی به استخدام اتباع ایرانی نشان نمی دهند. لطفاً توجه نمایید، اشخاصی که می‌ خواهند پس از فارغ‌ التحصیلی وارد بازار کار پس از تحصیل در نروژ شوند، بایستی به زبان کشور نروژ تسلط کافی داشته باشند. مگر در برخی از مشاغل غیر تخصصی مانند: کارگری در بخش کشاورزی که اشخاص با زبان انگلیسی نیز می توانند مشغول به کار شوند. به طور کلی می‌توان گفت، شانس کاریابی در کشور نروژ برای دانشجویان فارغ التحصیل که تخصص بالا و سطح تحصیلات بالایی دارند، بسیار کم می باشد. حال اگر کار مورد نظر خود را در این کشور پیدا کنید، می توانید درخواست خود را برای اقامت کاری ۱ ساله تا ۳ ساله ارسال کنید و پس از گذشت ۳سال در صورت تمایل می توانید، اقامت تحصیلی نروژ خود را به اقامت دائم تبدیل نمایید. در نمودار زیر می توانید از تغییرات نرخ بیکاری در کشور نروژ در سال های اخیر مطلع شوید:

نرخ بیکاری در نروژ

مزایا و معایب اقامت تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی نروژ همانند بسیاری دیگر از ویزاها دارای نکات مثبت و نکات منفی یا به عبارتی مزایا و معایب خاصی است که در ادامه به طور مختصر و مفید نکات مثبت این ویزا را تشریح نمودیم. نروژ از لحاظ دارا بودن نظام آموزشی سطح بالا و از لحاظ ارائه بهترین خدمات و همچنین به دلیل داشتن نرخ بیکاری پایین از شرایط خوبی برخوردار است. بعلاوه دانشجویان می توانند تحصیل رایگان را در این کشور به زبان انگلیسی تجربه کنند. به طور کلی نروژ، به یک مقصد پرمتقاضی جهت تحصیل تبدیل گشته است. اما علاوه بر این شرایط مثبت، یک سری نکات منفی نیز در دریافت ویزای دانشجویی نروژ وجود دارد در ادامه به معایب ویزای دانشجویی نروژ اشاره نمودیم. یکی از نکات منفی نروژ موقعیت نامناسب جغرافیایی آن است. جالب است بدانید اشخاصی که در قسمت شمالی این کشور زندگی می کنند، تنها شش ماه از سال را در روز سپری می‌کند زیرا شش ماه دیگر سال شب است. همانطور که در موضوعات قبلی بدان اشاره نمودیم دریافت ویزای تحصیلی از کشور نروژ برای دانشجویان ایرانی بسیار سخت و به عبارتی غیر ممکن می باشد. به خاطر داشته باشید که اگر تمامی شرایط ذکر شده در این قسمت را داشته باشید، باز هم ممکن است ویزای تحصیلی شما توسط افسر ویزا رد شود. بنابراین توصیه می گردد جهت تحصیل به کشورهای دیگری نظیر: انگلستان، اتریش آلمان و غیره مهاجرت نمایید. شما می توانید از این کشورها به عنوان پل ارتباطی به کشور نروژ استفاده نمایید. همچنین پیشنهاد می کنیم ویدیو گام به گام تا اخذ اقامت را از سایت مؤسسه مشاوره ایMIE تهیه کنید. این محصول به شما کمک می کند تا با شرایط تمامی کشورها جهت تحصیل، کار و سرمایه گذاری آشنا شوید.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب ویزای تحصیلی نروژ هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ هزینه ویزای تحصیلی نروژ چقدر است؟

مبلغ 5900 کرون

✔️ آیا اخذ ویزای تحصیلی نروژ بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

خیر، برای اینکه بتوانید در نروژ تحصیل کنید، نیازمند مدرک زبان انگلیسی و نروژی هستید. مدرک های معتبر و قابل قبول در کشور نروژ TOEFL IELTS C1 Advanced و Pearson PTE است.

✔️ تمکن مالی برای ویزای تحصیلی در نروژ چقدر است؟

تمکن مالی برای متقاضیان ویزای تحصیلی در نروژ در حال حاضر ۱۲۰۰۰ یورو است که این مبلغ هر ساله در حال تغییر است.

سخن پایانی

این مقاله را به منظور افزایش آگاهی شما عزیزان در خصوص ویزای تحصیلی نروژ، هزینه اخذ ویزای تحصیلی نروژ و همچنین دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه های نروژ به نگارش در آورده ایم. در این نوشتار شما را با شرایط تحصیل رایگان در نروژ آشنا نمودیم. با توجه به مقاله فوق می‌توان نتیجه گرفت که گرچه اکثر مدارس و دانشگاه های موجود در کشور نروژ دوره های آموزشی منحصر به فرد و پیشرفته و از سوی دیگر تحصیلات رایگان را ارائه می دهند، ولی به دلیل سیستم سختگیرانه ای که این کشور در خصوص اخذ ویزا تحصیلی نروژ برای اتباع ایرانی در نظر گرفته است، توصیه می‌کنیم جهت ادامه تحصیل به کشورهای دیگری نظیر: انگلستان، آلمان کانادا، اتریش و غیره مهاجرت نمائید. به منظور بهره مندی از مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان کاربلد مؤسسه مشاوره ای MIE ارتباط بگیرید. کارشناسان این مؤسسه اطلاعات به روزی را در خصوص ویزای تحصیلی نروژ در اختیار شما خوبان قرار می دهند. در صورت رضایت از مقاله فوق و مفید بودن اطلاعات پنج ستاره ارزشمند بدهید.

امتیاز 4.19 از 5 ( 16 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
خسرو اقدمی
سلام. ببخشید برای آموزش زبان نروژی قبل از شروع تحصیل ویزای دانشجویی قابل دریافت هست یا خیر؟ سوال دوم اینکه به دلیل تفاوت بین سیستم آموزشی ایران و نروژ بنده نمیتونم تصمیم بگیرم که رشته فارغ تحصیلی من تو ایران (نرم افزار در کاردانی- تجارت الکترونیک در کارشناسی) با کدوم رشته کارشناسی ارشد دانشگاه های نروژ تطابق داره. آیا شما در این باره مشاوره ارائه میکنید؟ با تشکر.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز شما با مدرک آیلتس میتوانید برای اخذ ویزای تحصیلی کشور نروژ و کشورهایی همچون فنلاند و دانمارک و هلند و... اقدام نمایید پیشنهاد میکنم با مشاوران موسسه ملک پور تماس بگیرید تا شرایط شما را به صورت کامل بررسی کنند با تشکر
سارا رفعتی
سلام وقت بخیر من میخاستم پذیرش دانشگاه نروژ رو بگیرم اما مدرک زبان ندارم بعنی هیچ راهی برام وجود نداره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب از آنجایی که برای تحصیل در این کشور، داشتن مدرک زبان ضروری هست، راهی که پیش روی شما قرار داره اینه که به کشور نروژ مهاجرت کنید و سپس در دوره های آن کشور شرکت و مدارک مورد نیاز زبان انگلیسی و نروژی رو اخذ کنید.
سمن
وقت بخیر من دانش آموز سال سوم تجربی هستم و میخام دانشگاه نروژ برم، زبانم هم خوبه اما مدرک ندارم. نیاز به مدرک ایلتس دارم برای دانشگاه های این کشور؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله دوست عزیز مدرک ایلتس برای مقطع کارشناسی دانشگاه نروژ لازم و حداقل نمره قابل قبول 5.5 می باشد.
مهراد
میزا تمکن مالی برای تحصیل و زندگی در نروژ چقدر است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام وقتتون بخیر در حال حاضر سالی1200 یورو خرج تحصیل و زندگی در نروژ می باشد.
هزینه ویزای تحصیلی نروژ چقدره
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کشور نروژ اگر آیلتس 6.5 داشته باشید برای دوره کارشناسی ارشد رایگان فقط باید هزینه های زندگی را داشته باشید که حدوداً بین 12 تا 15 هزار یورو در سال در نظر بگیرید
آرمیتا
سلام اگر معدل و نمراتمون بالا باشه امکان پرداخت نکردن شهریه دانشگاه در نروژ هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله دوست عزیزبه طور کلی امکان تحصیل رایگان در این کشور وجود دارد.
سوگل
سلام وقت بخیر من تازه دیپلمم رو گرفتم و می خواستم برای مهاجرت به نروژ اقدام کنم میخواستم بدونم که برای مهاجرت برای کارشناسی معدل دیپلم هم مهمه ؟ و حداقل باید چه قدر باشه ؟ و اینکه من تو ایران هر رشته ای ۱ سال بخونم میتونم بعدش برای ادامه ی لیسانس اقدام کنم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز معدل تان بالای 15 باشد خوب است فقط مد نظر داشته باشید که برای مقطع لیسانس شما نیازمند به مدرک زبان نروژی هستید. ولی برای فوق لیسانس می توانید با آیلتس 6.5 اقدام کنید که رایگان هم هست.
بابایی
آیا برای کار بعد از تحصیل در نروژ نیاز به تسلط به زبان نروژی هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بستگی به رشته و کارتان دارد اگر در زمینه کادر درمان باشید بلی
آذر عظیمی
سلام وقتتون بخیر باشه یه سوال داشتم ازتون من برای دانشگاه های نروژ درخواست پذیرش فرستادم و یکی از دانشگاه ها پذیرش گرفتم میخواستم بدونم میزان تکن مالی برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ چقدر هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام برای تمکن مالی ویزای تحصیلی نروژ شما باید هزینه یک سال اقامت در نروژ را در حساب خود داشته باشید که حدود 12000 یورو می باشد.
رضا فرهادی
با سلام من ۲۳ سالمه لیسانس میکروبیولوژی با معدل ۱۵ دانشگاه ازاد دارم فارق التحصیل سال ۱۴۰۰ ام الان دارم ارشد میخونم میخوام مجدد ارشد رو نروژ یخونم ۲ سال هم سابقه کار با بیمه رشته مرتبط دارم ایلتس ۶.۵ دارم داخل مقاله گفتین که تقریبا غیر ممکنه میخواستم ببینم با این رزومه ی من شانسی هست یا خیر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز امکان پذیر است باتوجه به رزومه ای که می فرمایید منتها کشور نروژ سالی یک بار پذیرش می دهد و کاملا رقابتی است و این ریسک انجام کار را بالا می بره.
داوود احمدی
سلام روزتون بخیر سوالی که من از شما داشتم این بود که اگر بخوایم کار دانشجویی داشته باشیم آیا لازم هست ویزای کاری هم داشته باشیم یا با همان ویزایی که برای تحصیل دریافت کردیم امکان کار دانشجویی هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام شما با دریافت ویزای تحصیلی می توانید در کشور نروژ مشغول به کار دانشجویی نیز شوید و نیار به دریافت مجدد ویزای کاری برای کار دانشجویی نیست.
یعقوب منصوری
سلام من ۲۷ ساله هستم و همسرم ۲۵ سال دارن در صورت اقدام برای ویزای تحصیلی نروژ آیا همسرم میتونن همزمان به عنوان همراه با بنده ورود کنن یا بدای ایشون هم باید تحثیلی اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام عرض ادب دوست عزیز بصورت همزمان اقدام کنید ریسک ویزای شما خیلی بالا میره ولی این به این معنی نیست که اصلا نشه پیشنهاد می کنم حتما با یک مشاور مشورت نمایید و سپس در صورت امکان با فاصله اقدام نمایید یا هر دو همزمان برای ویزای تحصیلی درخواست بدهید.
مهدیه عظیمی فر
آیا برای دریافت ویزای تحصیلی حتما باید مدرک زبان نروژ داشته باشیم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و احترام می توانید با داشتن مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در این کشور اقدام فرمایید.
آسیه
آیا امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی در کشور نروژ وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی در مقطع فوق لیسانس امکان پذیر است با حداقل آیلتس 6.5
حسین صبحدل
سلام صبحتون بخیر میخواستم در مورد شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی برام اطلاعات دقیق بدید
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
برای تحصیل در نروژ نیاز هست قبل از دوره لیسانس دوره یک ساله آموزش زبان نروژی شرکت کرده و مدرک مربوطه را ارائه دهید. همچنین نیاز است حداقل آیلتس5.5 را ارائه کنید تا بتوانید موفق به دریافت ویزای تحصیلی شوید.
حسن ساوه
سلام روز بخیر من لیسانس شیمی معدنی دارم برای ارشد درخواست تحصیل در دانشگاه های سوئد پذیرشم رو گرفتم اما ویزام نیومده معمولا ویزای تحصیلی چقدر زمان میبره تا به دستمون برسه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود معمولا مدت زمان لازم برای صدور ویزای تحصیلی 3 ماهه می باشد.
شیرین اسدی
سلام روزتون بخیر یه سوال داشتم از حضورتون اینکه مگه تحصیل توی نروژ رایگان نیست پس نامه تمکن مالی که باید ارائه داد برای چی هست؟ مبلغی که باید در حساب موجود باشه چقدره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود بله هزینه تحصیل در نروژ به زبان این کشور رایکان است و نامه تمکن مالی از این لحاظ است که شما باید نشان دهید از پس هزینه های زندگی ذر این کشور بر خواهید آمد شما باید مبلغ 12 هزار یورو به حساب دانشگاه واریز کنید که این مبلغ هزینه‌ های زندگی شما در نروژ می باشد. این مبلغ به صورت امانت در دانشگاه باقی می ماند. پس از این که به کشور نروژ مهاجرت کردید به حساب شما واریز می شود.
فرزانه
سلام وقتتون بخیر من قصد دارم از روش تحصیلی به نروژ مهاجرت کنم میشه بفرمایید حداقل مبلغی که باید توی حسابم داشته باشم چقدر هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود برای دریافت ویزا حداقل مبلغ برای نشان دادن تمکن مالی 12 هزار یورور می باشد.
مشاوره رایگان