تحصیل در رشته حقوق در آلمان

1 نظر

تحصیلات بین المللی یکی از اهدافی است که متقاضیان زیادی را برآن می دارد تا برای دست یابی به آینده ای دلخواه تلاش کنند. آلمان یکی از مقاصد بینظیر برای تحصیل محسوب می شود. تحصیل رایگان در کشوری بزرگ و با نفوذ سیاسی و اقتصادی که از پیشرفته ترین کشورهای اروپایی محسوب می شود می تواند تجربه ای بسیار جالب و هیجان انگیز باشد. رشته های مختلفی در دانشگاه های آلمان ارائه می شود که حقوق یکی از پرطرفدارترین رشته ها به شمار می رود. ما در موسسه مشاوره ای MIE در تلاشیم که ابعاد مختلف تحصیل در رشته حقوق در آلمان، پذیرش رشته حقوق، گرایش ها و چارت درسی و مهم تر و قابل توجه تر بورسیه هایی که به محصلان این رشته ها تعلق می گیرد و هزینه هایی که متحمل می شوند را به طور کلی بررسی کنیم. مادامی که به مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل در رشته حقوق در آلمان علاقه مند هستید می توانید با موسسه MIE تماس تلفنی برقرار کنید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید. امکان پاسخگویی به سوالات شما همراهان همیشگی نیز فراهم است.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
شرایط تحصیل در رشته حقوق در آلمان

شرایط پذیرش رشته حقوق در آلمان

شرایط پذیرش رشته حقوق در آلمان در دانشگاهی تا دانشگاه دیگر تفاوت خواهد داشت تعداد فزاینده ای از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در آلمان آموزش رشته حقوق را به زبان انگلیسی ارائه می کنند و بسیاری دیگر از دانشگاه ها شرط اصلی و مبنای پذیرش در رشته حقوق را تسلط به زبان آلمانی قرار داده اند.

تحصیل کارشناسی حقوق در آلمان

LL.B مخفف Legum یک مدرک آکادمیک است که پس از تحصیل کارشناسی در آلمان در رشته حقوق حاصل می شود. اعطای این مدرک بواسطه دانشگاه های آلمان 3 تا 4 سال طول خواهد کشید. در طول دوره لیسانس حقوق، زمان زیادی را صرف مطالعه کتب حقوق و قوانین کیفری، حفظ مقررات و استثنائات خواهد شد. دانشجو موارد را تجزیه و تحلیل می کند و یاد می گیرد که چگونه به طور موثر اطلاعات را خلاصه کند. کلاس‌ها همچنین بر اخلاق حقوقی تمرکز می‌کنند و دانش‌جویان با اصول حقوقی مانند فرض برائت آشنا می‌شوند که بیان می‌کند که فرد بی‌گناه تلقی می‌شود مگر اینکه گناهش ثابت شود. برخلاف سایر مدارک لیسانس، مانند لیسانس علوم (B.Sc.) یا لیسانس هنر (BA)، لیسانس حقوق چندان گسترده نیست. به عنوان مثال، بسیاری از کشورها، مانند آلمان، برای واجد شرایط بودن برای وکالت، هنوز به یک آزمون دولتی اضافی نیاز دارند.

تحصیل کارشناسی ارشد حقوق در آلمان

تحصیل ارشد حقوق در آلمان یا LL.M. مدرک تحصیلات تکمیلی مرتبط با رشته علوم حقوق است. LL.M. مخفف "Legum Magister" در لاتین است. مدرک LL.M. توسط دانشکده های حقوق در سراسر جهان ارائه می شود و معمولاً مرحله بعدی پس از فارغ التحصیلی از برنامه لیسانس در علوم حقوق (لیسانس حقوق، LL.B.) است. با این حال، برخی از دانشگاه‌های حقوق، دانشجویانی را می‌پذیرند که مدرک کارشناسی غیر حقوقی را گذرانده‌اند تا برای LL.M اقدام کنند. بسته به دانشکده های حقوق تحصیل کارشناسی ارشد حقوق در آلمان ممکن است 1 یا 2 سال طول بکشد. دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر در آلمان مدارک عالی کارشناسی ارشد حقوق آلمان برنامه های تحصیلی را ارائه می دهند که به زبان انگلیسی تدریس می شوند. متقاضیان قبل از شروع یک برنامه، باید دانش اولیه زبان انگلیسی را داشته باشند.

تحصیل دکتری حقوق در آلمان

دکترای حقوق در آلمان 2 تا 4 سال به طول می انجامد. این مقطع متقاضی دانش و قوانین ملی کشورهای اروپایی و قوانین بین المللی را فرا می گیرد. در تحصیل دکترا در آلمان نیاز است که پایان نامه ای به زبان آلمانی یا انگلیسی ارائه شود. پایان نامه قوی نشان دهنده توانایی دانشجو در انجام تحقیقات مستقل خواهد بود. در برخی از دانشگاه ها علاوه بر پایان نامه آزمون شفاهی نیز از دانشجو به عمل می آید. تحصیل دکتری حقوق در آلمان بیشتر بر پایه تحقیقات است یا به اصطلاح تحقیق محور است.

مدارک مورد نیاز پذیرش حقوق در آلمان

همانگونه که گفته شد مدارک و شرایط مورد نظر هر دانشگاه ارایه دهنده مقاطع مختلف رشته حقوق با دیگری فرق دارد ولی به صورت اجمالی و به طور عمومی مدرک دیپلم، مدارک پیشین دانشگاهی برای مقاطع بالاتر، ریز نمرات دوره های تحصیلی و مدارک هویتی در اکثر دانشگاه ها در آلمان به منظور پذیرش در رشته حقوق از الزامات به شمار می رود.

تسلط به زبان انگلیسی و یا آلمانی بسته به الزامات دانشگاه بسیار مهم عنوان شده است. لازم به ذکر است که در دانشگاه های مختلف سطوح مختلفی از دوره های و آزمون های زبان مورد توجه است. تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان نیز برای بعد از پذیرش لازم است.

آزمون ورودی رشته حقوق در آلمان

تمامی متقاضیان ورود به رشته حقوق در آلمان می بایست آزمونی تحت عنوان LNAT (آزمون استعداد ملی قانون) را با موفقیت پست سر بگذارند. در واقع این آزمون دانش متقاضی در رشته حقوق را نمی سنجد بلکه به دانشگاه ها در آلمان کمک می کند تا استعدادهای متقاضی را برای مهارتهای مورد نیاز تحصیل در رشته حقوق ارزیابی کنند. این آزمون از دو بخش تشکیل شده و به دانشگاه ها کمک می کند که برای پذیرش از میان متقاضیان ورود به رشته حقوق انتخاب منصفانه تری را انجام دهد.

 • بخش A

بخش اول یک آزمون چند گزینه ای مبتنی بر رایانه است. از متقاضی خواسته می شود قسمت هایی از متن را بخواند و به سؤالاتی پاسخ دهد که درک او را آزمایش می کند. نمرات متقاضی از بخش چند گزینه ای آزمون توسط کامپیوتر بررسی می شود و یک نمره از 42 ایجاد می شود که به عنوان نمره LNAT فرد شناخته می شود.

 • بخش B

در بخش دوم آزمون از متقاضی خواسته می شود که یک انشا از لیست سه موضوع پیشنهادی بنویسید. این بخش توسط مرکز آزمون علامت گذاری نشده است و به امتیاز LNAT فرد کمکی نمی کند، اما این فرصت را به فرد می دهد تا توانایی خود را در ایجاد یک استدلال قانع کننده و رسیدن به نتیجه نشان دهد. در نهایت نتایج این آزمون هم نمره LNAT و هم مقاله در اختیار دانشگاه های شرکت کننده قرار می گیرد. سپس از این موارد برای تکمیل درخواست دانشگاه فرد و نشان دادن استعداد او برای تحصیل در رشته حقوق آلمان استفاده خواهد شد.

کار ضمن تحصیل در آلمان

این مقاله را از دست ندهید: کار ضمن تحصیل در آلمان

در این مقاله ما جوانب کار ضمن تحصیل در آلمان را به شما خواهیم آموخت.

گرایش های رشته حقوق در آلمان

متقاضیان ورود به رشته حقوق که یکی از بهترین رشته های تحصیلی در آلمان است، هم مانند سایر رشته ها گزینه های متنوعی از گرایش های گسترده رشته خود را در پیش رو دارند. متقاضیان پس از اینکه به مقطع کارشناسی ارشد ورود پیدا کردند این امکان برایشان فراهم می شود که گرایش و حوزه مورد نظر خود را که زیر مجموعه رشته حقوق است برگزینند. اطلاع از این گرایش ها می تواند سبب شود متقاضیان با دید وسیع تری به رشته حقوق بنگرند و انتخابی هوشمندانه و مطابق با علائق خود را رقم بزنند. در ادامه جدولی از گرایش های زیر که هریک بازار کار رشته حقوق در آلمان را در حوزه حقوق به خود اختصاص می دهند؛ آمده است.

حقوق شرکت و اوراق بهادار

حقوق ملک

حقوق تحصیلی

حقوق بین الملل

حقوق مهاجرت

حقوق ورزش و سرگرمی

حقوق مالیات

حقوق شهروندی

حقوق جنایی

حقوق سلامت

حقوق محیط زیست و منابع طبیعی

حقوق مالکیت معنوی

حقوق خانواده و نوجوان

حقوق اشتغال و کار

-----------

تحصیل حقوق به زبان انگلیسی در آلمان

همانگونه که ذکر شد دانشگاه هایی در آلمان وجود دارد که رشته حقوق را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. اکثر این دانشگاه ها دوره کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند که این فرایند سبب سهولت پذیرش دانشجویان بین المللی می شود چرا که زبان آلمانی با دشواری هایی همراه است. بیش از 50 برنامه از رشته حقوق در آلمان به زبان انگلیسی است که اکثر دانشکده های حقوق در آلمان باید یکی از آزمون های زبان انگلیسی پذیرفته شده باشند.

 • PTE آکادمیک
 • آیلتس آکادمیک
 • تافل iBT

بر اساس داده‌های رتبه‌بندی QS ، بهترین دانشگاه‌های آلمان که برنامه‌های حقوق را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، در زیر آمده است:

دانشگاه هومبولت برلین

دانشگاه آزاد برلین

LMU مونیخ

دانشگاه فرایبورگ

دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه توبینگن

دانشگاه هامبورگ

دانشگاه کلن

دانشگاه گوته فرانکفورت

دانشگاه مونستر

چارت درسی رشته حقوق در آلمان

به طبع چارت درسی در گرایش های مختلف رشته حقوق متفاوت است علاوه بر این در هیچ یک از ایالت های آلمان چارت درسی اجباری وجود ندارد. حدود 50 دانشکده رشته حقوق در آلمان در ارائه چارت درسی خود آزادی عمل دارند با این وجود می توان یک ساختار کلی را توصیف کرد که توسط اکثر دانشکده های حقوق دنبال می شود. لازم به ذکر است که ترم تحصیلی معمولا 15 تا 16 هفته به طول می انجامد و دانشجو موظف به شرکت در کلاس ها به مدت 16 تا 20 ساعت در هفته (hpw) خواهد بود. ما پس از بررسی های برآن شدیم که برنامه درسی منظمی را که ممکن است هر دانشکده ای تا حدودی تفاوت در آن ایجاد کند را منعکس کنیم:

ترم 1

ترم 2

مقدمه ای بر علم حقوق 2 hpw

قانون ها 4 hpw

بخش عمومی قانون مدنی 4 hpw

قانون جزا II 4 hpw

قانون مجازات I 4 hpw

حقوق اساسی 4 hpw

قانون اساسی 4 hpw

حقوق روم 2 hpw یا علوم سیاسی 2 hpw

تاریخچه قانون 2 hpw یا فلسفه

روش شناسی حقوقی 2 hpw

حقوق 2 hpw

کارگروهی 4hpw

کارگروهی 4 hpw (بحث موارد در گروه های کوچک)

…………

ترم 3

ترم 4

قانون جرایم II 3

خانواده و قانون ارث 4 hpw

حقوق مالکیت 2 hpw

قانون تجارت 3 hpw

قانون جزا III 2 hpw

قانون آیین دادرسی کیفری 2 hpw

قانون اداری 6 hpw

قانون اداری II 3 hpw

قانون اروپا 4hpw

کارگروهی 4 hpw

کار گروهی 2 hpw

………..

ترم 5

ترم 6

قانون مدنی - تکرار و بررسی 2 hpw

قانون جزا - تکرار و معاینه 2 hpw

قانون تجارت II 2 hpw

سمینار 2 hpw

قانون آیین دادرسی – مدنی 2 hpw

حقوق اداری 2 hpw

قانون رویه - عمومی 2 hpw

.........

قانون کار 4 hpw

..........

ترم 7

ترم 8

حقوق عمومی - تکرار و بررسی 4hpw

تکرار حقوق مدنی، جزایی و عمومی 12 hpw

قانون مدنی تکراری 4hpw

معاینه دولتی توسط وزارت دادگستری

تکرار قانون مجازات4hpw

…………

هزینه تحصیل حقوق در آلمان

یکی از دلایل اصلی تحصیل در رشته حقوق در آلمان مقرون به صرفه بودن آن است. تحصیل کارشناسی در آلمان از زمان معرفی قانون جدید در سال 2014 در دانشگاه‌های دولتی رایگان است. اگر چه دانشگاه‌های دولتی در ایالت بادن-وورتمبرگ در سال 2017 هزینه‌های تحصیل را مجدداً اعلام کردند، اکثر دانشگاه‌های دولتی در سراسر آلمان تحصیلات رایگان دارند. به عنوان یک دانشجوی حقوق در آلمان، متقاضیان قادر خواهند بود مدرک حقوق خود را با هزینه کمتر از 250 یورو (~ 305 دلار) در هزینه های اداری در هر ترم دریافت کنند. از سوی دیگر، تحصیل حقوق در دانشگاه های خصوصی در آلمان می تواند تا 20000 یورو (24425 دلار) در سال هزینه داشته باشد که این مبلغ بخشی از هزینه مهاجرت به آلمان است.

بورسیه رشته حقوق در آلمان

بورسیه هایی برای کمک به دانشجویان رشته حقوق در برخی دانشگاه های آلمان ارائه می شود. در صورتیکه متقاضی بخواهد در دانشگاهی خصوصی تحصیل کند بورسیه های زیر می توانند به کاهش هزینه های تحصیل او کمک کند.

برنامه بورسیه حقوق مدرسه هرتی در آلمان

بورسیه حقوق بین الملل به عنوان یکی از بورسیه های تحصیلی در آلمان ارایه شده توسط مدرسه هرتی در آلمان اعطا می شود. همه فارغ التحصیلان حقوق که مایلند دانش حقوقی خود را با مدرک سیاست عمومی یا امور بین‌الملل ترکیب کنند تا برای چالش‌های پیچیده‌ای که رهبران فردا در مدیریت دولتی با آن روبرو هستند، آمادگی ایده‌آل داشته باشند فارغ از ملیت می توانند از این بورسیه بهره مند شوند. ارزش بورسیه عبارتست از معافیت های کامل شهریه برای برنامه های MPP و MIA، هر کدام به ارزش 32500 یورو.

جایزه کارشناسی ارشد حقوق DAAD در آلمان

سرویس تبادل آکادمیک آلمان یا DAAD مشتاق است که کمک های مالی را برای ادامه برنامه کارشناسی ارشد (LL.M.) و تخصص در حقوق اروپا در موسسات آموزش عالی آلمانی منتخب اعلام کند. ارزش بورسیه عبارتست از جایزه ماهانه 750 یورو (دانشجویان فارغ التحصیل)، هزینه های بهداشتی، نرخ پرواز و سایر کمک هزینه ها.

بورسیه تحصیلی آلمان

برنامه کارشناسی ارشد حقوق و بازرگانی Bucerius قادر است تعداد محدودی از Deutschlandstipendien را اعطا کند تا به دانشجویانی که سوابق تحصیلی و استعداد برجسته ای دارند بر اساس سطح مشارکت اجتماعی و نیاز مالی آنها حمایت مالی ارائه کند. ارزش بورسیه عبارتست از کمک هزینه ایی 300 یورویی در ماه.

تحصیل رایگان رشته حقوق در آلمان

کیفیت و مقرون به صرفه بودن تحصیل در آلمان دانشجویان بین المللی زیادی را به خود جذب می کند. دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در رشته حقوق در آلمان هستند می توانند از بورسیه تحصیلی رایگان استفاده کنند. بسیاری از دانشگاه های دولتی در آلمان آموزش با کیفیت را به شهروندان و دانشجویان بین المللی رایگان ارائه می دهند. بنابراین، علاقه مندان به یک برنامه حقوقی در دانشکده حقوق عمومی که در آلمان ثبت نام کرده اند، می توانند به صورت رایگان در آلمان در رشته حقوق تحصیل نمایند. متقاصیان اگر پیش از ورود به دانشگاه در یک مدرسه دولتی تحصیل کنند می توانند به صورت رایگان در رشته حقوق تحصیل کنند. تسلط به زبان آلمانی را می توان شرط لازم برای تحصیل رایگان در آلمان به حساب آورد. دانشجویان بین المللی که به زبان آلمانی تسلط دارند و پیش از ورود به دانشگاه تحصیلات متوسطه خود را در آلمان سپری کرده اند می توانند به صورت رایگان در دانشگاه های آلمان به تحصیل رشته حقوق بپردازند.

بهترین دانشگاه های حقوق آلمان

آلمان سابقه بسیار خوبی در زمینه آموزش حقوق دارد. برترین دانشکده های حقوق در آلمان، تا حدودی تحصیل ​​را به زبان آلمانی ارائه می دهند، این در حالی است که چند دوره آموزشی به زبان انگلیسی هم ارائه می شود. از سوی دیگر، بهترین دانشگاه های حقوق در آلمان تمامی جنبه های مربوط به حقوق اروپا، رویه حقوقی، حل اختلاف، مالکیت معنوی و سایر موضوعات حقوقی را پوشش می دهند. در ادامه لیست کامل بهترین دانشگاه های حقوق آلمان را ارائه می کنیم:

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

این دانشگاه در مونیخ آلمان قرار دارد که به عنوان بهترین دانشگاه ارائه دهنده رشته حقوق آلمان شناخته می شود. دوره های رشته حقوق در این دانشگاه تمام وقت است و به زبان آلمانی تدریس می شوند. هزینه تحصیل رشته حقوق در دانشگاه مونیخ 20 هزار یورو است.

Humboldt-Universität zu Berlin (HU Berlin)

این دانشگاه که به عنوان دومین دانشگاه از میان ده دانشگاه برتر ارایه دهنده رشته حقوق در آلمان شناخته می شود در برلین آلمان قرار دارد. دوره های تمام وقت این دانشگاه هم به زبان آلمانی ارائه می شوند و هزینه حدودی تحصیل در این دانشگاه 3600 یورو است.

دانشکده حقوق بوسریوس

دانشکده بوسریوس یک موسسه غیر انتفاعی در هامبورگ آلمان است که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های ارایه دهنده رشته حقوق شناخته می شود. زبان تدریس در این دانشگاه آلمانی است و هزینه تحصیل حدودی برابر است با 22 هزار یورو.

دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ که یکی دیگر از ارائه دهندگان برتر رشته حقوق است و در آلمان قرار دارد. تحصیل حقوق در آلمان و در این دانشگاه به صورت تمام وقت و به دو زبان انگلیسی و آلمانی امکان پذیر خواهد بود. هزینه تحصیل در این دانشگاه 8 هزار یورو عنوان شده.

دانشگاه بن - Universität Bonn

دانشگاه بن که به جهت گیری های بین المللی خود بسیار اهمیت می دهد و دانشجویان را برای بازار کار بین المللی آماده می کند در بن آلمان قرار دارد. تحصیل تمام وقت در این دانشگاه به زبان آلمانی است و دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه ای در حدود 18 هزار یورو می باشند.

دانشگاه فرایبورگ

دانشگاه فرایبورگ که در شهری به همین نام در آلمان قرار گرفته تحصیل تمام وقت رشته حقوق را به عنوان یکی از برترین مراکز علمی و دانشگاهی ارائه می کند. زبان تحصیل رشته حقوق در این دانشگاه آلمانی بوده و دانشجویان متقاضی تحصیل حقوق در این دانشگاه ملزم به پرداخت شهریه ای در حدود 12 هزار یورو خواهند بود.

دانشگاه آزاد (FU) برلین

دانشگاه آزاد برلین که دارای سه واحد دانشگاهی حقوق مدنی، حقوق جزا، و حقوق عمومی سازماندهی شده است. این دانشگاه که به عنوان یکی از دانشگاه های برجسته ارائه دهنده رشته حقوق در آلمان شناخته می شود در برلین آلمان قرار گرفته و به صورت تمام وقت و با زبان انگلیسی تحصیل در این رشته را امکان پذیر کرده است. هزینه تحصیل 9500 یورو تخمین زده شده.

دانشگاه کلن

دانشگاه کلن یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشکده های آلمان است. مبانی تاریخی و روش شناختی حقوق تا به روزترین رشته های حقوق مانند حقوق پزشکی و حقوق مخابرات در این دانشگاه در دسترس هستند. این دانشگاه در کلن آلمان قرار دارد و به صورت تمام وقت و به دو زبان انگلیسی و آلمانی به ارائه رشته حقوق می پردازد. هزینه تحصیل در این دانشگاه 9800 یورو عنوان شده.

دانشگاه مونستر

یکی دیگر از دانشگاه های قدیمی و وسیع که به ارایه رشته حقوق در مونستر آلمان می پردازد دانشگاه مونستر است. این دانشگاه با ارائه فرصت های تحقیقاتی عالی و تدریس با کیفیت به زبان انگلیسی با هزینه ای در حدود 10 هزار یورو تحصیل در این رشته را امکان پذیر کرده است.

دانشگاه گوته فرانکفورت

دانشگاه گوته فرانکفورت که در فرانکفورت آم ماین قرار دارد. یکی از برترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته حقوق در آلمان است. رویکرد فرانکفورت در ارائه یک پایه محکم در مبانی حقوقی همراه با دیدگاه بین رشته ای (فراتر از مرزهای قانون) در آموزش موضوعات اجباری متمایز است. همچنین، در انتخاب رشته‌های اختیاری (ترم‌های ششم تا هشتم)، دانش‌آموزان این فرصت را دارند که در حوزه‌ای از قانون که توسط فرآیندها و چالش‌های تغییر اجتماعی تعریف شده است، تخصص پیدا کنند. زبان تحصیل رشته حقوق در این دانشگاه انگلیسی است. هزینه تحصیل در این دانشگاه حدودا18 هزار یورو عنوان شده.

در ادامه این بخش به شرایط پذیرش سه دانشگاه برتر ارائه دهنده رشته حقوق در آلمان می پردازیم.

شرایط پذیرش رشته حقوق در دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

دانشگاه مونیخ به عنوان برجسته ترین دانشگاه ارائه دهنده رشته حقوق در آلمان شناخته می شود. این رشته به زبان آلمانی ارائه می شود و کسب مدرک لیسانس حقوق 3 سال به طول خواهد انجامید. مدارک و الزامات ممکن است برای کشورهای مختلف متفاوت باشد ولی به طور کلی شامل:

 • مدارک تحصیلی قبلی
 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس
 • گذرنامه
 • هزینه درخواست
 • تسلط به زبان آلمانی
 • بیمه سلامت فرد
 • عکس
 • انگیزه نامه
 • حمایت مالی
 • داشتن طرح پیشنهادی تحقیقاتی برای کارشناسی ارشد و دکترا
 • فرم توافق نامه استاد راهنما (دکتری)

شرایط پذیرش در رشته حقوق آلمان Humboldt-Universität zu Berlin (HU Berlin)

دانشگاه هومبولت در برلین به عنوان یکی از برترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته حقوق شناخته می شود همانگونه که گفته شد تدریس رشته حقوق در این دانشگاه به زبان آلمانی است و بر همین اساس متقاضیان و علاقه مندان به رشته حقوق در این دانشگاه باید به زبان آلمانی به صورت گفتاری و نوشتاری مهارت داشته باشند و پیش نیازهای مهارتی مانند تفکر منطقی و به تحلیل انتقادی مسائل و مشکلات اجتماعی علاقه مند باشند. سایر شرایط شامل:

 • مدارک تحصیلی پیشین
 • بیمه نامه فرد
 • هزینه درخواست
 • عکس
 • اثبات حمایت مالی
 • مدارک تسلط به زبان آلمانی

شرایط پذیرش رشته حقوق دردانشکده حقوق بوسریوس

 هدف از برنامه تحصیلات حقوقی ارائه شده در دانشکده حقوق بوسریوس، آموزش وکلای کاملاً واجد شرایط و آماده برای بازار آلمان است. وکلایی که تحصیلات حقوقی معتبر، بین المللی و عملی را دریافت کرده اند. برای پذیرش در این برنامه، متقاضیان باید یک فرآیند انتخاب کتبی و شفاهی دو مرحله ای را طی کنند. برای پذیرش در فرآیند درخواست، داوطلبان باید مهارت های عالی زبان آلمانی و انگلیسی را داشته باشند. متقاضیان کشورهایی که حقوق در آنها در مقطع کارشناسی تحصیل می شود (مانند آلمان)، باید حداقل دو سال از تحصیلات حقوقی خود را تا شروع برنامه گذرانده باشند. برای شرکت در برنامه تسلط خوبی به زبان انگلیسی داشته باشند. دانش آموزانی که در یک برنامه تحصیلی که به زبانی غیر از انگلیسی تدریس می شود، ثبت نام می کنند، باید مدرکی مبنی بر تسلط بر زبان انگلیسی ارائه دهند. حداقل شرایط لازم برای تحصیل در رشته حقوق در بوسریوس:

 • آزمون تافل اینترنتی (IBT): 90
 • برنامه آیلتس آکادمیک: 7.0
 •  یا CPE: C
 • ILEC

رشته حقوق در آلمان

دوره های کالج برای ورود به رشته حقوق

متقاضیانی که گواهی پایان تحصیلات بین المللی آنها امکان تحصیل مستقیم در یک دانشگاه آلمانی را نمی دهد باید در بیشتر موارد در یک دوره مقدماتی شرکت کنند. برای مثال دوره هایی تخصصی که برای ورود به رشته های حقوق مورد نیاز است. در کالج های آلمان دانشجویان بین المللی بسته به گرایشی که از رشته حقوق انتخاب می کنند ملزم به سپری کردن دوره های مقدماتی هستند برای مثال متقاضی بین المللی که می خواهند در رشته حقوق بازرگانی که از گرایش های رشته حقوق است در آلمان تحصیل کنند می بایست دوره های مقدماتی و پیش نیاز زیر را سپری کنند.

 • G-course: مطالعات آلمانی
 • S-course: برای مدرک زبان
 • W-course: برای برنامه های تحصیلی کسب و کار، اقتصاد و علوم اجتماعی
 • WW-course: برای مدارک اقتصاد و تجارت

از آنجایی که گرایش های مختلف رشته حقوق با علم های دیگر عجین شده است متقاضی می بایست اطلاعاتی به صورت پیش نیاز از گرایش مورد نظر خود داشته باشد. دوره زبان آلمانی  در آلمان و انگلیسی از دوره های مشترک تمام گرایش های رشته حقوق است که متقاضیان بین المللی در کالج آن را سپری می کنند.

شرایط اخذ اقامت آلمان پس از تحصیل در رشته حقوق

تحصیل حقوق در آلمان هم مانند تحصیل در سایر رشته های مورد نظر محصلان بین المللی نیازمند اخذ ویزای تحصیلی است. فارغ التحصیلان بین المللی می توانند 18 ماه پس از اتمام تحصیلات در این کشور اقامت داشته باشند. در طول این فرصت که به فارغ التحصیل داده شده می تواند اقامت تحصیلی خود را به اقامتی کاری، اقامتی بواسطه سرمایه گذاری و یا ازدواج بدل کنند. مادامی که متقاضی فارغ التحصیل که از خارج از اتحادیه اروپا به این کشور وارد شده و تحصیلات خود در رشته حقوق را به پایان برده است در فرصت هجده ماهه اقامت پس از تحصیل در آلمان ویزای خود را به ویزای کاری بدل کند می تواند با یافتن شغل و بستن قرار دادی یک ساله با کارفرمایی آلمانی کارت آبی اتحادیه اروپا را کسب خواهد کرد. پس از تمام شدن اعتبار این کارت می توان این مجوز را پس از 4 سال تمدید اعتبار کرد. مادامی که مدت قرار داد کارفرمای آلمانی کوتاه باشد می توان آن را هم به مدت 3 ماه دیگر تمدید اعتبار کرد. پس از سپری شدن سی و سه ماه تقریبا 3 سال می توان برای اقامت دائم  و پاسپورت آلمان درخواست داد.

مزایای تحصیل رشته حقوق آلمان

از مزایای تحصیل رشته حقوق آلمان می توان به تحصیل رایگان در دانشگاه های برتر این کشور اشاره کرد. بهره مندی از تحصیل با کیفیت در رشته حقوق سبب می شود کسب مدرک همراه با کسب علم باشد. متقاضیان پس از فارغ التحصیلی در رشته حقوق فرصتی 18 ماهه دارند تا به کاریابی در این رشته بپردازند و از آنجایی که گرایش های مختلف رشته حقوق در آلمان بازار کار مناسب دارد فارغ‌ التحصیلان این رشته می توانند وارد بازار کار شوند.

بازار کار رشته حقوق در آلمان

پارامترهای زیادی برای سنجش بازار کار در کشوری مانند آلمان وجود دارد از موارد اساسی آن می توان به درآمد و دستمزدهای شاغلین در زمینه مورد نظر و فرصت های شغلی که در انتظار جذب متقاضیان هستند اشاره کرد. فارغ التحصیلان رشته حقوق که قصد ورود به بازار کار در آلمان و فعالیت در شغل های متنوع این حوزه هستند از موقعیت های خوب و مناسب برخوردارند.

درآمد وکیل در آلمان

متوسط ​​حقوق وکلا در آلمان 7850 یورو در ماه است، به این معنی که نیمی (50٪) از افرادی که به عنوان وکیل کار می کنند کمتر از 7850 یورو درآمد دارند در حالی که نیمی دیگر بیش از 7850 یورو درآمد دریافت می کنند. میانه نشان دهنده ارزش متوسط ​​حقوق است. رابطه مستقیمی بین میزان سابقه کار وکیل و حقوق و دستمزد او وجود دارد تا جای که حقوق یک وکیل با کمتر از دو سال تجربه تقریباً 3800 یورو در ماه است.در حالی که انتظار می رود فردی با سطح تجربه بین دو تا پنج سال 5070 یورو در ماه درآمد داشته باشد که 34 درصد بیشتر از فردی با تجربه کمتر از دو سال است. با گذشت زمان و افزایش سطح تجربه بین 5 تا 10 سال حقوقی معادل 7500 یورو در ماه خواهد داشت که 48 درصد بیشتر از فردی با دو تا پنج سال تجربه است. علاوه بر این، وکلایی که سابقه کار آنها بین ده تا پانزده سال است، حقوقی معادل 9140 یورو در ماه دریافت می‌کنند که 22 درصد بیشتر از فردی با پنج تا ده سال تجربه است. اگر سطح تجربه بین پانزده تا بیست سال باشد، دستمزد مورد انتظار 9960 یورو در ماه خواهد بود که 9 درصد بیشتر از فردی با ده تا پانزده سال سابقه است. در نهایت، کارمندانی که بیش از بیست سال سابقه حرفه ای دارند، ماهیانه 10800 یورو حقوق دریافت می کنند که 8 درصد بیشتر از افراد با پانزده تا بیست سال سابقه است. این قیاس پلکانی به وضوح رابطه مستقیم سابقه کار و میزان درآمد وکلا در آلمان را منعکس می کند.

آینده شغلی وکلا در آلمان

 تقریباً 166000 وکیل در آلمان وجود دارد. آنها باید آموزش حقوقی مشابه قضات را بگذرانند و مجاز به مشاوره و نمایندگی از موکلان خود در کلیه امور حقوقی هستند. آنها اجازه دارند حرفه خود را هم در داخل و هم در خارج از دادگاه انجام دهند. با توجه به ماهیت شغل وکالت و نیاز به آن در عرصه های مختلف شغلی در آلمان بازار کار خوبی در انتظار وکلا خواهد بود چرا که نرخ بیکاری در آلمان نسبت به ادوار گذشته کاهش یافته و نیاز به نیروی کار نه تنها در حوزه وکالت بلکه در عرصه های دیگر هم احساس می شود.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب تحصیل در رشته حقوق در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

چه آزمونی برای ورود و تحصیل در رشته حقوق در آلمان برگزار می شود؟

تمامی متقاضیان ورود به رشته حقوق در آلمان می بایست در آزمونی تحت عنوانLNAT (آزمون استعداد ملی قانون) را با موفقیت پست سر بگذارند.

هزینه تحصیل در رشته حقوق در آلمان چقدر است؟

به عنوان یک دانشجوی حقوق در آلمان، متقاضیان قادر خواهند بود مدرک حقوق خود را با هزینه کمتر از 250 یورو (~ 305 دلار) در هزینه های اداری در هر ترم دریافت کنند.

مدارک قابل قبول زبان انگلیسی برای تحصیل در رشته حقوق در آلمان کدامند؟

بیش از 50 برنامه از رشته حقوق در آلمان به زبان انگلیسی است که اکثر دانشکده های حقوق در آلمان باید یکی از آزمون های زبان انگلیسی پذیرفته شده باشند.

 • آیلتس آکادمیک
 • تافل iBT
 • PTE آکادمیک

هزینه تحصیل در رشته حقوق در آلمان و در دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ چقدرعنوان شده؟

هزینه تحصیل رشته حقوق در دانشگاه مونیخ 20 هزار یورو است.

سخن پایانی

در این نوشتار به تجزیه و تحلیل تحصیل در رشته حقوق در آلمان پرداخته شد. آلمان یکی از کشورهای پیشرفته با اقتصاد و سیاست قدرتمندی است. سیستم آموزش عالی در این کشور برجسته است و دانشجویان بین المللی زیادی در رقابت برای تحصیل در این کشور هستند. رشته حقوق در این کشور از رشته های پر طرفدار است که در دانشگاه های برتر این کشور در گرایش های گوناگون ارایه می شود. دانشجویان بین المللی با تسلط به زبان آلمانی می توانند به صورت رایگان در برخی دانشگاه های برجسته ارایه دهنده این رشته تحصیل کنند. درخواست کنندگان ورود به رشته حقوق می بایست آزمونی دو مرحله ای با موفقیت پشت سر بگذارند تا بتوانند در دانشگاه های این کشور در رشته حقوق تحصیل کنند. متقاضیان و علاقه مندان به تحصیل حقوق آلمان می تواند با برقراری تماس تلفنی با موسسه MIE از مشاوره رایگان بهره مند شوند و پاسخ سوالات خود را هم از کارشناسان خبره این مرکز جویا شوند.

امتیاز 2.2 از 5 ( 4 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
asa
سلام وقت بخیر، بنده دانشجوی حقوق، مقطع کارشناسی در دانشگاه دولتی ایران هستم. به زودی از طریق ویزای پیوست به آلمان خواهم رفت، شرایط تحصیل رشته حقوق در مقطع ارشد برایم چگونه است؟ آیا باید به سمت دانشگاه آزاد در آلمان برم یا میتونم با شرایطی در دانشگاه های دولتی آلمان به صورت رایگان یا هزینه کمتر تحصیل کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز شما محدویتی برای انتخاب دانشگاه دولتی یا بین المللی ندارید. در صورت تسلط به زبان المانی می توانید در دانشگاه های دولتی بصورت رایگان تحصیل نمایید.
مشاوره رایگان