مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

بدون نظر

تحصیل در کشور ایتالیا که یکی از کشورهای چند ملیتی دنیا شناخته می شود برای بسیاری از افرادی که علاقمند به تحصیل و زندگی در این کشور هستند جذاب به نظر می رسد. تحصیل در دانشگاه های این کشور در کنار استفاده از مزایای زیادی که برای دانشجویان در پی خواهد داشت می تواند اندکی از معایب تحصیل در ایتالیا را کاهش دهد. کشور ایتالیا بالغ بر ۶۰ میلیون نفر جمعیت دارد که اکثریت مردمان آن مسیحی هستند. در رتبه بندی جهانی ایتالیا جایگاه بیست و سوم را به لحاظ داشتن جمعیت بالا از آن خود کرده است. ایتالیا یک کشور بسیاری توریستی به شمار می رود و همین طور علاوه بر توریست دانشجویان زیادی هر ساله این کشور را برای تحصیل خود بر می گزینند. در این مقاله سعی کردیم مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا را از جهات مختلف مورد بررسی قرار دهیم. اطلاعات زیر بعد از مشورت با وکلای محلی ایتالیا و تحقیق و بررسی در سایتهای رسمی این کشور جمع آوری شده و تقدیم حضور شما عزیزان میگردد. صرف ارائه اطلاعات در خصوص مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا به مفهوم ارائه خدمات به شما در این خصوص نمی‌باشد و شما جهت کسب اطلاع از میزان خدمات ما می بایست با مشاورین موسسه ملک پور تماس حاصل نموده تا شرایط شما به طور کامل بررسی شود و از مشاوره رایگان تلفنی این مجموعه بهره مند شوید.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم


فایل صوتی موسسه ملک پور در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا

سالیانه ایتالیا مقصد زندگی، کار و تحصیل بسیاری از افراد در سراسر دنیا می باشد. افراد ممکن برای مهاجرت به ایتالیا دلایل متفاوتی داشته باشند اما لازم است تا از مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا نیز با خبر شوند. در این بخش مزایای تحصیل در ایتالیا را مورد بررسی دقیق قرار دادیم:

  • داشتن سیستم بهداشتی و درمانی ارزان
  • امکان خرید ملک
  • نظام آموزشی عالی
  • دریافت تابعیت و پاسپورت ایتالیا
  • برخورداری از بیشترین تنوع در منوی غذایی
  • هزینه پایین زندگی
  • امکان افتتاح حساب حتی برای شخصی که اقامت این کشور را نداشته باشد

البته باید یاد اور شویم که علاوه بر داشتن مزایای تحصیل در ایتالیا می تواند معایبی نیز داشته باشد. اگر بخواهیم از معایب در ایتالیا صحبت کنیم می توان به بالا بودن نرخ بیکاری بالا، آب و هوای متغیر، اجاره های بلند مدت, وجود باند های مافیا اشاره کرد.

مزایای تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا هر ساله نظر جمعیت زیادی از دانشجویان بین المللی را به سمت این کشور جلب کرده است. اگر بخواهیم در مورد ایتالیا و مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا صحبت کنیم می توان به وجود دانشگاه های رنک بالا در این کشور اشاره کرد. کشور ایتالیا یک کشور چند ملیتی محسوب می شود که علاوه بر استفاده از مزایای تحصیل در یتالیا، دانشجویان می توانند از یک نظام آموزشی عالی که در این کشور استفاده می شود، بهره مند شوند. تحصیل در یک محیط چند فرهنگی می تواند می تواند مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا را به دانشجویان نشان دهد و دانشجویان را با فرهنگ های مختلفی که در این کشور هستند اماده کنند. یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا امکان دریافت بورسیه های گوناگونی است که به دانشجویان بین المللی در مقاطع مختلف داده می شود که علاوه بر پوشش شهریه دانشگاه حداقل نیمی از هزینه های زندگی دانشجویان بین المللی این کشور را تامین می کند.

دانشگاه های برتر

از جمله مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا می توان به وجود دانشگاه های عالی در این کشور اشاره کرد. کشور ایتالیا دارای دانشگاه های بسیار خوبی می باشد که در رتبه بندی جهانی نیز جایگاه بالایی را از آن خود کرده است. همچنین با وجود بورسیه های تحصیلی ایتالیا و پایین بودن هزینه های آموزش و تحصیل در این کشور برای خیلی از افراد جذاب بشمار می رود. وجود دانشگاه های برتر در این کشور یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا محسوب می شود. دانشگاه های زیادی در کشور ایتالیا وجود دارد که در جدول زیر آورده شده است:

دانشگاه بولوگنا

دانشگاه ناپلس فدریکو

دانشگاه پادوا

دانشگاه ترنتو

دانشگاه سپینزا رم

دانشگاه پیزا

دانشگاه میلان

دانشگاه تورین

بورسیه های دولتی

کشور ایتالیا از جمله کشور های بسیار معروف در زمینه دادن بورسیه به دانشجویان بین المللی می باشد. به همین خاطر هر ساله به تعداد دانشجویانی که ایتالیا را به عنوان مقصد تحصیل و زندگی خود انتخاب می کنند اضافه می شود. در کشور ایتالیا دانشجویان بین‌المللی طبق شرایط مالی و همچنین رزومه خود امکان دریافت بورسیه های مختلف را دارند. بورسیه های دولتی که در این کشور وجود دارد برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده و می توان گفت که مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا تقریبا زیاد است اما بورسیه های فراوان می تواند برای دانشجویان خوشایند به نظر برسد و عضو اصلی لیست مزایای تحصیل در ایتالیا باشد. در زیر نام تعدادی از بورسیه های دولتی ایتالیا آورده شده است:

 

Italian government scholarships for foreing students

Università Cattolica International Scholarships

EDISU Piemonte scholarships

Bologna University Study Grants for International Students

Padua International Excellence Scholarship Programme

Tuition Fee Waivers at University of Pavia for International Students

Politecnico de Milano Merit-Based Scholarships for International Students

Politecnico di Torino International Scholarships

 

Italian government scholarships for foreing students

این بورسیه برای دانشجویان بین المللی می باشد و کمک هزینه ماهیانه تقریبا حدود 900 یورو را در ماه دریافت می کند که هر سه ماه یکبار به دانشجویان داده می شود. همچنین افرادی که بورسیه دریافت می کنند نیاز به پرداخت شهریه ندارند.

Padua International Excellence Scholarship Programme

این بورسیه به دانشجویان با استعداد با رزومه عالی که می خواهند تحصیلات خود را در مقطع لیسانس یا فوق لیسانس تکمیل کنند داده می شود. کسانی که نمرات بالا دارند می توانند این بورسیه را دریافت کنند. مبلغ بورسیه حدود 8000 یورو در سال می باشد و در دوره لیسانس به مدت 3 سال و در دوره فوق لیسانس به مدت 2 سال به دانشجویان ممتاز داده خواهد شد.

Bologna University Study Grants for International Students

این دانشگاه بورسیه هایی را برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در دوره های این دانشگاه ثبت نام کنند داده می شود و کمک هزینه ای که در نظر گرفته شده است در حدود 11000 یورو می باشد.

هزینه های تحصیل و زندگی

قبل از اقدام به مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل و انتخاب دانشگاه و یا کشور حتما دانشجویان باید هزینه هایی که در این مسیر خواهند داشت را ارزیابی نمایند تا بتوانند در طول دوره تحصیل خود به راحتی زندگی کنند و هزینه های تحصیل خود را بپردازند. در این فسمت از مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا می خواهیم به هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بپردازیم. هزینه های تحصیل و زندگی کاملا بستگی به طول دوره و سبک زندگی افراد دارد که می تواند کاملا متفاوت باشد. اگر بخواهیم هزینه های تحصیل در کشور ایتالیا را مقایسه کنیم می توان گفت که در ایتالیا، متوسط هزینه های کارشناسی در دانشگاه های دولتی بین 900 یورو تا 4000 یورو در سال هزینه دارد که میانگین آن تقریباً 1500 یورو می باشد. هزینه‌های سالانه در دانشگاه‌های خصوصی معمولاً بین 6000 تا 20000 یورو متغیر است. در مورد هزینه های زندگی در ایتالیا باید بگوییم که هزینه زندگی تقریبا پایین است و ایتالیا را می توان یکی از کشور های ارزان اروپایی در نظر گرفت. هزینه که بخشی از مزایای تحصیل در ایتالیا هستند به طور حدودی جهت زندگی یک خانواده چهار نفره ماهانه 2693 یورو می باشد. هزینه هایی که برای زندگی ماهانه یک شخص می توان در نظر گرفت بدون اجاره خانه در حدود 764 یورو می باشد. اجاره در ایتالیا به طور متوسط 54.83 درصد کمتر از ایالات متحده است.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا زیاد است ولی امکان تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی یکی از مزایای تحصیل در این کشور است. یکی از دلایلی که کشور ایتالیا هر ساله دانشجویان زیادی را می پذیرد امکان تحصیل به زبان انگلیسی است که برای بسیاری از دانشجویان مهم می باشد. بیشتر از 500 دوره تحصیلی به زبان انگلیسی کشور ایتالیا وجود دارد و هر ساله تعداد بیشتری از دانشجویان این کشور را برای تحصیل بر میگزینند. تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد. دانشگاه های ایتالیا در مقاطع مختلف تحصیلی هم به زبان ایتالیایی و هم به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد. با این وجود، بیشتر دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می شود.

کار دانشجویی

کار دانشجویی یکی از موضوعات بسیار مهم بشمار می رود زیرا دانشجویان می خواهند اندکی از هزینه های خود را پوشش دهند. بعد از ورود به خاک ایتالیا، دانشجویان 8 روز زمان دارند تا برای دریافت اجازه اقامت خود در ایتالیا درخواست خود را ثبت نمایند. این به دانشجویان اجازه می دهد تا بتوانند در ایتالیا به مدت طولانی تری بمانند. چنانچه به عنوان دانشجو می‌خواهید در ایتالیا کار کنید، کارفرمای مربوطه باید از سمت شما برای مجوز کار درخواست دهد و در مدت 20 روز بعد از ورود فرد به کشور ایتالیا درخواست ارائه شود. به طور خلاصه، یک دانشجوی خارجی می تواند در ایتالیا کار کند. همچنین دانشجو نباید از سقف ساعات مقرر طبق قانون، یعنی 1040 ساعت در سال تجاوز کند.

سفر به حوزه شنگن و دیدنی های کشور ایتالیا

اگر به دنبال زندگی در ایتالیا هستید می توانید پس از ورود به این کشور سفر به حوزه شینگن و دیدنی های کشور ایتالیا را تجربه کنید. تعجب آور نیست که مزایا و معایب کشور ایتالیا بسیار است و کشور از نظر هنری و معماری بسیار غنی می باشد و بیشتر از هر کشور دیگری در دنیا مکان های فرهنگی دارد که همگی آن ها جزو میراث جهانی یونسکو می باشند. اما ارزشمند ترین جاذبه های گردشگری ایتالیا برای افراد هنر و معماری نیست. از مزایای تحصیل در ایتالیا می توان به وجود دریاچه ها، کوه ها و خط ساحلی چشم نوازی که در این کشور است اشاره کرد. در جدول زیر تعدادی از مکان های دیدنی ایتالیا آورده شده است:

Pantheon

Colosseum

Verona's Roman Arena and Historic Center

Florence Duomo Santa Maria del Fiore

Trevi Fountain, Rome

The Grand Canal in Venice

Amalfi Coast

Leaning Tower of Pisa

St. Mark's Basilica

Vatican City: Basilica of St. Peter, Sistine Chapel & Vatican Museums

Pompeii and Mount Vesuvius

The Uffizi Gallery in Florence

The Valley of Temples in Agrigento, Sicily

Cinque Terre

Roman Forum

Lake Como

فرهنگ غنی و تجربه چشیدن غذاهای لذیذ

اگر بخواهیم نیم نگاهی به کشور ایتالیا بیاندازیم اولین چیزی که توجه همه را به خود جلب می کند وجود فرهنگ غنی و تجربه چشیدن غذاهای لذیذ است. ایتالیا با هنر و معماری و همچنین موسیقی و غذاهای متنوع شناخته می شود. این کشور مظهر مد و فشن کل دنیا شناخته می شود و هر ساله نام برندهای ایتالیایی را در زمینه مد و فشن در کل دنیا می توان دید. همچنین ایتالیا از جمله کشور هایی است که با دارا بودن بیش از چند هزار غذا می توان آن را به عنوان نماد غذاهای لذید شناخت. در این کشور بالغ بر ۴۰۰ نوع پنیر مختلف وجود دارد و همچنین پیتزاهای ایتالیا که در سراسر دنیا معروف است گردشگران زیادی را هر ساله از نقاط مختلف دنیا به سمت خود می کشاند.

معایب تحصیل در ایتالیا

اگر چه زندگی در ایتالیا برای بعضی افراد لذت بخش است ولی نمی توان از مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا چشم پوشی کرد. با دارای بودن فرهنگ غنی و مردمان شاد و سرزنده کشور مقصد بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل و کار می باشد اما اگر بخواهیم دقیق تر این کشور را مورد بررسی قرار دهیم نمی توانیم از معایب تحصیل در ایتالیا چشم پوشی کنیم. اگر شما به عنوان دانشجوی بین المللی در این کشور هستید باید تا حدی ایتالیایی بدانید تا بتوانید در این کشور زندگی کنید. هنگام زندگی در ایتالیا احتمالا با کثیفی رو به رو خواهید شد که اکثریت مردم این را معظل بزرگی برای شهرشان می دانند. علاوه بر آن زندگی در ایتالیا می تواند هزینه زیادی داشته باشد. از دیگر معایب تحصیل در این کشور می توان به شلوغی و توریستی بودن این کشور اشاره کرد و می توان گفت که تقریبا کشور ایتالیا در تمام سال توریست پذیر می باشد.

ددلاین دانشگاه های ایتالیا

این مقاله را از دست ندهید: ددلاین دانشگاه های ایتالیا

در این مقاله ما تمام جوانب ددلاین دانشگاه های ایتالیا را به شما خواهیم آموخت.

مسائل حول دو زبانه شدن (نیاز به یادگیری ایتالیایی)

وقتی وارد کشور ایتالیا می شوید خواه یا ناخواه مجبور به یادگیری زبان ایتالیایی می شوید. چرا که افرادی که در ایتالیا زندگی می کنند مسائل حول دو زبانه شدن را تجربه خواهند کرد. در ایتالیا در صورت ندانستن زبان ایتالیایی زندگی سخت خواهد شد چرا که مردم این کشور تعصب خاصی روی زبان دارند و هر شخصی که به این کشور وارد می شود و قصد ماندن در ایتالیا را دارد مجبور به یادگیری زبان ایتالیایی می شود. از طرفی برخی از اساتید زبان ایتالیایی را در بخش هایی از کلاس ها استفاده میکنند در صورتی که زبان تدریس اعلامی انگلیسی بوده است.

بروکراسی اداری

اگر بخواهیم نیم نگاهی به بروکراسی اداری ایتالیا بیاندازیم باید گفت که ایتالیا یکی از کشور هایی است که بدترین نوع دیوان سالاری و خدمات عمومی را دارد. همین امر موجب شده تا بسیاری از سرمایه گذاران خارجی به دلیل وجود شکاف های عمیق در روابط میان شرکت ها و عدم شفافیت و تردید، از سرمایه گذاری منصرف شوند. طولانی بودن پروسه های اداری جزوی از تجربه دانشجویان و معایب تحصیل در ایتالیا می باشد. البته به نظر می رسد که بروکراسی اداری در در این کشور در بخش وسیعی تاثیر منفی گذاشته است. البته لازم به ذکر است که در میان خدمات بی کیفیتی که در این کشور به شهروندان ارائه می شود برخی از بیمارستان ها و مراکز تحقیقاتی که در این کشور وجود دارد یعی بر آن دارند تا با قوانین اروپا پیش بروند.

نرخ بیکاری ایتالیا

مهم ترین موضوع در انتخاب کشور نرخ بیکاری می باشد. نرخ بیکاری ایتالیا تقریبا بالاست و مردم به سختی می توانند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. ایتالیا چهارمین جمعیت بیکار در میان کشورهای اتحادیه اروپا را دارد. نرخ بیکاری در ایتالیا 9 درصد است. این رقم به طور پیوسته در حال کاهش بوده و کمترین نرخ را در هفت سال گذشته در سال 2019 ثبت شده است. اگر به مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا بپردازیم نرخ بیکاری بالایی که در این کشور وجود دارد یکی از بزرگ ترین معایب ان محسوب می شود. یکی از مهم ترین دلایل اصلی بیکاری جوانان در ایتالیا، دوره گذر بین مدرسه و کار می باشد. نظام آموزشی ایتالیا قادر به انتقال دانش آموزان پس از تحصیل به کسب تجربه کاری نیست و دانش آموزان بعد از پایان تحصیلات ایتالیایی بدون تجربه وارد بازار کار می شوند البته یافتن شغل مناسب در این کشور کار سختی می باشد.

امتحانات شفاهی

یکی از مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا بودن امتحانات شفاهی در این کشور است. از دیگر موارد مهم در طول تحصیل در ایتالیا برگزاری امتحانات شفاهی در این کشور است. امتحان شفاهی جزء یکی از مهم ترین رکن های تحصیل می باشد و اهمیت ویژه ای دارد. همه دانش آموزان در ایتالیا برای گرفتن دیپلم یا مدرک در امتحانات شفاهی و همچنین کتبی شرکت می کنند. به طور معمول، همه در داخل مدرسه برگزار می شود، اما امسال امتحانات کتبی برای جلوگیری از شلوغی کلاس ها لغو شده است. مسئولان دانشگاه، امتحان های بسیار مهم را به فضای باز منتقل می کنند.

 

زمانبندی امتحانات

از مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا می توان به زمانبندی خوبی که برای امتحانات وجود دارد اشاره کرد. دانشجو باید طبق معمول از طریق پلتفرم وقت امتحان خود را رزرو کند. در صورتی که یکی از دلایل ذکر شده برای برگزاری امتحان از راه دور وجود داشته باشد، دانشجویان باید سریعاً به استاد ارائه دهنده گواهی اطلاع دهند. همچنین توصیه می شود برای اطمینان از سازماندهی مناسب و جلوگیری از خطا، درخواست و دلایل را در قسمت "یادداشت ها" به اختصار مشخص کنید. تمام دوره های تحصیلی به جز مهندسی از تاریخ های زیر امتحانات برگزار می شود که زمانبندی امتحانات در زیر آورده شده است:

  • اولین جلسه آزمون: از تاریخ 24/01/2022 تا 04/03/2022
  • جلسه آزمون دوم: از تاریخ 20/06/2022 تا 29/07/2022
  • جلسه آزمون سوم: از تاریخ 01/09/2022 تا 30/09/2022

البته این حق انتخاب باعث دلسردی افراد و کاهش تلاش شده و می توان این گزینه را هم به عنوان مزایای تحصیل در ایتالیا بیان کرد هم معایب تحصیل در ایتالیا.

ارائه ویزای همراه در برخی مقاطع

در این بخش می خواهیم به مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا بپردازیم که ارائه ویزای همراه یکی از آن هاست. ویزا برای اعضای خانواده همراه به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا به همراه اعضای خانواده خود وارد ایتالیا شوند. ارائه ویزای همراه در برخی مقاطع امکان پذیر است که این یکی از معایب تحصیل در ایتالیا محسوب می شود زیرا همه دوره ها را پشتیبانی نمی کند. حتی کسانی که دارای ویزای تحصیلی هستند در موارد و شرایطی که قانون پیش بینی کرده است می توانند برای همراهی اعضای خانواده درخواست ویزا کنند.

توریستی بودن و مشکلات شلوغی

کشور ایتالیا یکی از کشورهای توریستی در دنیا محسوب می شود که به خاطر جاذبه های دیدنی و مکان های پربازدید هر ساله جمعیت بسیاری از توریست ها برای دیدن از این کشور به ایتالیا می آیند. البته ناگفته نماند که گردشگری مشکلات زیست محیطی زیادی را نیز به همراه دارد: سفرهای هوایی و جاده ای آلاینده هستند. کوهنوردان در دولومیت زباله های خود را در حین حرکت پرتاب می کنند. هر سال تعداد زیادی جاده جدید ساخته می شود که حومه فوق العاده ایتالیا را خراب می کند و ترافیک و آلودگی هوا را افزایش می دهد. هتل ها یا استراحتگاه های ساحلی جدید ساخته می شوند که همگی آن ها موجب بجود آمدن مشکلات جدی برای مردم شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

✅  آیا نرخ بیکاری در ایتالیا نسبت به کشور های دیگر بالاتر است؟

مزایا و معایب تحصیل در ایتالیا زیاد است و نرخ بیکاری بالایی که در این کشور وجود دارد جزو معایب بزرگ در این کشور محسوب می شود.

✅  آیا توریستی بودن کشور ایتالیا در زندگی مردم تاثیر گذار است؟

قطع توریستی بودن ایتالیا باعث شلوغی همیشگی این کشور شده است و در زندگی مردم عادی اختلال بجود می آورد زیرا ترافیک و خیابان های همیشه شلوغ این کشور در زندگی مردم تاثیر گذار خواهد بود.

✅  امتحانات در ایتالیا به چند صورت انجام می شود؟

همانند اکثر دنیا، در ایتالیا نیز امتحانات هم به صورت شفاهی و هم به صورت کتبی برگزار می شود.

✅  آیا تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی در کشور ایتالیا امکان پذیر است؟

بله دانشجویان می توانند به زبان انگلیسی در کلیه مقاطع تحصیل نمایند.

سخن پایانی

در این مقاله بصورت مختصر به شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا پرداخیتم و نحوه تبدیل معدل به سیستم ایتالیا را توضیح دادیم. همانطور که گفته شده کشور ایتالیا بخاطر زیبایی، امکان تحصیل ارزان و به زبان انگلیسی محبویت زیادی در بین دانشجویان را دارد. اما همانطور که اشاره شد، در بلند مدت بخاطر وجود نرخ بیکاری بالا می تواند شرایط بعد از تحصیل سخت باشد. هر چند که شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا چندان بالا نمی باشد و حتی دانشگاه های بدون شرط معدل نیز دارد، بهتر است برای انتخاب تحصیل کم هزینه گزینه های دیگر چون فرانسه، آلمان و مجارستان را در نظر بگیرید. شما عزیزان در صورتی که تمایل دارید شرایط کلی خود را برای مهاجرت به کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا بررسی کنید، کافیست تماس بگیرید و از مشاوره رایگان موسسه ملک پور استفاده کنید.

امتیاز 3.2 از 5 ( 4 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان