تحصیل داروسازی در سوئد

19 دی 1401 3 نظر

تحصیل داروسازی در سوئد دارای نکات بسیار مثبتی است که می توان در این میان به سطح بالای آموزش در دانشگاه ها اشاره نمود. با توجه به نظام آموزشی بسیار پیشرفته در کشور سوئد، دانشجویان بین المللی بسیاری هر سال جهت ادامه تحصیل در رشته های مختلف از جمله رشته های پزشکی و داروسازی وارد کشور سوئد می شوند. یکی دیگر از نکات مثبت در ارتباط با تحصیل در سوئد و تحصیل داروسازی در کشور سوئد، امکان تحصیل در دانشگاه های این کشور با مدرک زبان دارای نمره پایین است. تحصیل در سوئد برای دانشجویان بین المللی نیازمند پرداخت هزینه است و هزینه های تحصیل و همچنین زندگی در این کشور تا حدودی بالا است، اما اعتبار دانشگاه ای سوئد باعث افزایش ارزش و اعتبار مدرک تحصیلی و در نتیجه تضمین آینده کاری دانشجویان شده است. ما در این مقاله به بررسی تحصیل داروسازی در کشور سوئد، معادل سازی مدرک داروسازی در سوئد، مهاجرت داروسازان به سوئد، رشته داروسازی و مهاجرت به سوئد، شرایط و مزایای رشته داروسازی در سوئد و تمامی شرایط مربوط به آن می پردازیم. لازم به ذکر است این مقاله توسط موسسه mie و با جمع آوری اطلاعات از مشاوره وکلای محلی این کشور، تحقیق و بررسی سایتهای دولتی و استفاده از منابع معتبر به نگارش درآمده و ارائه این مطالب به منزله ارائه خدمات نمی باشد. شما عزیزان جهت دریافت اطلاعات کاملتر در رابطه با تحصیل رشته داروسازی و مهاجرت به سوئد می توانید از مشاوره تلفنی رایگان موسسه مشاوره ای MIE بهره مند شوید. 

عناوین و موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرارداده ایم به شرح زیر می باشند:

تماس با ماتحصیل داروسازی در سوئد

شرایط کلی تحصیل داروسازی در سوئد

تحصیل داروسازی در سوئد شامل یک دوره زمانی 5 سال می باشد که 18 ماه ان را دانشجویان به کارآموزی مشغول می گردند. جهت تحصیل پزشکی در سوئد و همچنین تحصیل در رشته داروسازی در این کشور، دانشجویان باید در ابتدا وارد یک دوره پیش پزشکی یک سال شوند و خود را جهت شرکت در آزمون ورودی آماده نمایند. برای شرکت در دوره پیش پزشکی داشتن آیلتس 6 یا 6.5 ضروری است. در این دوره یک سال پیش پزشکی دروس پایه ای نظیر شیمی، زیست شناسی، ریاضی، فیزیک و زبان ارائه می گردند. امکان تحصیل دوره کارشناسی داروسازی نیز در کشور سوئد وجود دارد. در طول تحصیل داروسازی در کشور سوئد دانشجویان زمان زیادی از وقت خود را صرف تحقیق در آزمایشگاه ها می نمایند. از دوره های ارائه شده در طول دوران تحصیل می توان به شیمی دارویی، داروسازی و تمرین داروسازی اشاره نمود. امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در تمامی رشته ها از جمله داروسازی در دانشگاه های سوئد وجود دارد و دانشجویان قبل از ورود به دانشگاه می توانند در دوره های زبان برگزار شده در کشور سوئد شرکت نمایند. مهاجرت داروسازان به سوئد نیز از طریق معادل سازی مدرک داروسازی در سوئد امکان‌پذیر می باشد. در ادامه به شرایط و مزایای رشته داروسازی در سوئد می پردازیم.

بررسی شرایط تحصیل داروسازی در سوئد در دوره لیسانس

بررسی شرایط تحصیل داروسازی در سوئد در دوره لیسانس از جهت برنامه ریزی و اخذ تصمیم مناسب در راستای ان، بسیار مقوله مهمی است. این دوره بصورت 3 ساله ارائه می گردد که در 6 ترم تحصیل شده و 10 هفته نیز جهت دوره کارآموزی سپری خواهد شد. در طی این دوره دانشجویان، درک تأثیر دارو در بدن و نقش آن در کنترل بیماری، کسب دانش گسترده و عمیق در علم شیمی، فیزیولوژی، داروشناسی و داروسازی به دست می آورند. برای تحصیل در این رشته، شما می بایست به زبان سوئدی و انگلیسی مسلط باشید و ایلتس 6.5 یا معادل ان را برای زبان انگلیسی ارائه دهید. همچنین نیاز است تا علاوه بر شرایط پایه تحصیل در سوئد، بتوانید با ارائه مدرک یا کسب نمره قبولی در ازمون های مربوطه، تسلط کافی در موضوعات زیست، ریاضی، شیمی و فیزیک، را نشان می دهد. حدود قبولی در این دروس بسته به دانشگاه مورد نظر می تواند متفاوت باشد. در کل 66 درصد از پیش نیاز پذیرش را نمرات متقاضی در طول دوره متوسطه و 33 درصد از ان را امتحانات ورودی مشخص خواهد نمود.

ادامه تحصیل داروسازی در سوئد در دوره کارشناسی ارشد

دانشجویان اغلب بعد از اتمام دروه لیسانس، نسبت به ادامه تحصیل داروسازی در سوئد در دوره کارشناسی ارشد اقدام می کنند. این دوره در 2 سال برگزار شده و 120 واحد درسی برای طول تحصیل متقاضیان در دسترس است. برای اخذ اقامت سوئد و تحصیل به این مقطع شما می بایست حداقل 165 واحد از دوره لیسانس گذارنده باشید که 60 واحد ان ها در رابطه با علوم دارویی بوده باشد. شما بعد از تحصیل در این مقطع، قادر به طبقه بندی اهداف داروها، تجهیزات پزشکی، اصول تجارت دارویی و بهبود تولید دارو ها خواهید بود. شما باید در نظر داشته باشید که فقط شهروندان سوئد، سوئیس و اتحادیه اروپا از پرداخت شهریه معاف خواهند بود و مابقی دانشجویان موظف به پرداخت شهریه در هر ترم هستند که نسبت به دانشگاه های مختلف، متفاوت خواهد بود.

شرایط تحصیل دکتری داروسازی در سوئد

شرایط تحصیل دکتری داروسازی در سوئد، تخصصی تر و مشکل تر از دوره های قبلی است. اما خبر خوبی که بر خلاف مقاطع قبلی وجود دارد، تحصیل رایگان در دوره دکترا در دانشگاه های دولتی سوئد است. البته باید متذکر شد که اموزشگاه های خصوصی همچنان جهت تحصیل از دانشجویان شهریه دریافت می کنند، که این مبلغ می تواند تا 20000 یورو در سال برسد. این مقطع شامل 240 واحد است که در طول 4 سال سپری خواهد شد، که از این میزان دست کم 120 واحد مربوط به پایان نامه خواهد بود. از موارد پیش نیاز برای تحصیل دکترا در سوئد این است که، شما می بایست حداقل 240 واحد درسی که 120 واحد ان مربوط به دروه کارشناسی ارشد می شود را گذرانده باشید. از طرف دیگر تسلط به زبان سوئدی و انگلیسی داشته دارای ایلتس 7 یا معادل ان برای زبان انگلیسی نیز باشید. موارد ذکر شده در رابطه با تحصیل در این مقطع، موارد کلی هستند. شرایط و پیش نیاز های دیگر برای پذیرش در دانشگاه های سوئد، نسبت به هر دانشگاه متفاوت است و اخذ اپلای جهت تحصیل، بسیار رقابتی است. در نظر داشته باشید که عموما مصاحبه حضوری با دانشجو، از شرایط دانشگاه ها محسوب می شوند.

مدرک زبان مورد نیاز پذیرش رشته داروسازی در سوئد

در اینجا قصد داریم به بررسی مدرک زبان مورد نیاز پذیرش رشته داروسازی در سوئد بپردازیم. طبق شرایطی که توسط سوئد و دانشگاه های آن تدوین شده است، بسته به پیش نیاز این دانشگاه ها شما می بایست، از طرق مختلف که در ادامه به انها اشاره خواهد شد، اثبات کنید که معلومات زبان شما در حد سطح 6 یا 7 زبان متوسطه این کشور است. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه مورد نظر، سطح 6 یا 7 و برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می بایست سطح 7 زبان متوسطه سوئد ارائه گردد. در جدول ذیل سطوح مورد نظر و معادل ان ها را مشاهده می فرمایید.

مدرک مورد نیاز

مدرک معادل

انگلیسی سطح 7

7 برای ایلتس، نبود بخش کمتر از 6.5

30 نوشتار، 100 در مجموع برای تافل

68 برای PTE، نوشتار حداقل 61

انگلیسی سطح 6

6.5 برای ایلتس، نبود بخش کمتر از 5.5

20 نوشتار، 90 در مجموع برای تافل

62 برای PTE، نوشتار حداقل 61

معرفی دانشگاه های داروسازی سوئد

دانشجویان علاقه مند به تحصیل پزشکی در سوئد و تحصیل داروسازی در کشور سوئد، قبل از اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد باید دانشگاه های این کشور و مدارک ارائه شده توسط دانشگاه را به دقت مورد بررسی قرار دهنده و از میزان اعتبار آنها مطلع شوند. دانشگاه های موجود در کشور سوئد اکثراً از دانشگاه های بسیار معتبر در سطح جهان می باشند، اما مدرک برخی از آنها مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد و برخی دیگر خیر. در زیر به تعدادی از بهترین دانشگاه های ارائه دهنده دوره داروسازی در سوئد که مدرک آنها مورد تایید وزارت بهداشت ایران میباشد، اشاره می نماییم:

 • موسسه کارولینسکا
 • دانشگاه گوتنبرگ سوئد
 • دانشگاه مالمو
 • دانشگاه لو
 • دانشگاه اوپسالا
 • دانشگاه لینکوپینگ
 • دانشگاه اومی
 • دانشگاه اربرو
 • دانشگاه ملی استکهلم

 

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل در اسکاندیناوی


تحصیل داروسازی در کشور سوئد به زبان انگلیسی

یکی از شرایط و مزایای رشته داروسازی در سوئد امکان تحصیل رشته های دوره پزشکی و رشته داروسازی در کشور سوئد به زبان انگلیسی است. ذکر این نکته ضروری است که میزان هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در کشور سوئد بیشتر است. دانشجویانی که دارای مهارت کافی در زبان انگلیسی نیستند، قبل از اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئد می توانند در دوره های زبان شرکت نموده و به مهارت کافی در این زمینه برسند. تحصیل در رشته داروسازی در سوئد به زبان انگلیسی نیز 5 سال بطول می انجامد و پس از گذشت این دوره دانشجویان موفق به دریافت مدرک خود شده و می‌توانند در کشور سوئد، ایران و یا هر یک از کشورهای جهان مشغول بکار گردند. دانشجویانی که تا حدودی به زبان انگلیسی مسلط می باشند با شرکت در دوره های پیش پزشکی نیز می توانند به تقویت مهارت زبانی خود بپردازند. هزینه تحصیل دوره زبان انگلیسی در سوئد بین 6 الی 8 هزار یورو متغیر می باشد. برای شرکت در این دوره ها دانشجویان باید ویزای دانشجویی و یا تحصیلی کشور کانادا را دریافت نمایند.

هزینه های تحصیل داروسازی در کشور سوئد

 همانگونه که بیان نمودیم دانشگاه های موجود در کشور سوئد بسیار مدرن، پیشرفته و مجهز می باشند. دانشجویان علاقه مند به تحصیل پزشکی در سوئد یا رشته داروسازی و مهاجرت به سوئد باید در خصوص هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد نیز اطلاعات کسب نمایند تا بتوانند با توجه به شرایط خود در این رابطه تصمیم گیری نمایند. تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد برای اتباع سوئدی و اعضای اتحادیه اروپا در تمامی رشته ها رایگان می باشد، اما دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در سوئد در رشته داروسازی باید هزینه پرداخت نمایند. هزینه تحصیل در رشته داروسازی در سوئد حدود 13 الی 19 هزار یورو می باشد و این هزینه در دانشگاه های خصوصی افزایش یافته و ممکن است به بیش‌از 20 هزار یورو برسد. اگرچه هزینه زندگی در سوئد و تحصیل موضوع دارای اهمیتی برای دانشجویان می باشد اما متقاضیان تحصیل در سوئد باید اعتبار دانشگاه و مدرک آن را نیز مورد توجه قرار دهند.

بورسیه تحصیلی داروسازی در سوئد

دانشگاه های مختلف موجود در کشور زیبای سوئد هر سال بورسیه های تحصیلی گوناگونی را جهت تحصیل در سوئد و تحصیل داروسازی در سوئد در اختیار دانشجویان قرار می دهند. این بورسیه ها به منظور تامین بخشی از هزینه های تحصیل، بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی و یا هزینه کامل تحصیل ارائه می گردند. دریافت بورسیه تحصیلی در سوئد برای رشته های پزشکی و داروسازی در کشور سوئد کاملا" رقابتی است و از شرایط و مزایای رشته داروسازی در سوئد است. دانشجویان باید در بهترین شرایط و موقعیت تحصیلی جهت دریافت بورسیه تحصیلی سوئد قرار داشته باشند. علاوه بر دانشگاه های کشور سوئد، تعدادی از انجمن ها و بنیادها نیز کمک هزینه هایی را برای دانشجویان در نظر می گیرند. برخی از بورسیه های تحصیلی ارائه شده در کشور سوئد عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی آبردین
 • بورس جهانی دانشگاه لوند
 • بورس بین المللی BISPT

تحصیل داروسازی در کشور سوئد و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزا

دانشجویان علاقه مند به تحصیل پزشکی در سوئد یا تحصیل داروسازی در سوئد باید موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های پزشکی کشور سوئد شوند، سپس امکان دریافت ویزای تحصیلی سوئد وجود خواهد داشت. اما در ابتدا باید دوره پیش پزشکی را با موفقیت پشت سر بگذارند. دانشگاه های پزشکی سوئد جهت اعطای پذیرش به منظور تحصیل در سوئد مدارک موجود در زیر را از دانشجویان درخواست می نمایند:

 • کارنامه قبولی دوره پیش پزشکی
 • رزومه تحصیلی و دیپلم تجربی ترجمه شده به زبان سوئدی و یا انگلیسی
 • ریز نمرات تحصیلی همراه با ترجمه
 • مدرک زبان آیلتس 7 جهت تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه نوشته شده توسط متقاضی

پس از قبولی در آزمون و دریافت پذیرش تحصیلی، دانشجویان باید با ارائه مدارک زیر به سفارت کشور سوئد جهت دریافت ویزای دانشجویی این کشور اقدام نمایند:

 • گذرنامه معتبرتحصیل دکترا در اتریش
 • عکس گذرنامه ای
 • نامه پذیرش قطعی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • نامه بانک جهت نشان دادن و اثبات تمکن مالی
 • مشخص نمودن وضعیت اقامت در سوئد
 • بیمه نامه دانشجویی

تحصیل داروسازی در سوئد

لیست گرایش های رشته داروسازی در سوئد

سوئد از مقاصد مهم تحصیل در رشته های لیسانس و فوق لیسانس می باشد. همچنین تحصیل رایگان دکترا در این کشور بسیاری را نسبت به مهاجرت تحصیلی به سوئد ترغیب می کند. در ایران نیز علاقه مندان بسیاری، تحصیل در رشته داروسازی، این کشور را برمی گزینند. برای اگاهی بیشتر و جامع تر شما در ارتباط با شاخه های اصلی رشته داروسازی در سوئد، در لیست زیر به انها اشاره کرده ایم:

 • فناوری دارویی - کشف، توسعه و تولید
 • تحقیقات پزشکی
 • بیوداروها
 • مدلسازی دارویی

شرایط کار و اقامت پس از تحصیل داروسازی در سوئد

در این بخش از مقاله در مورد کار و نحوه معادل سازی مدرک داروسازی در سوئد بحث خواهیم کرد. مهمترین دلیل جهت تحصیل در سوئد و تحصیل در رشته داروسازی، دریافت اقامت کشور سوئد پس از فراغت از تحصیل می باشد که یکی از شرایط و مزایای رشته داروسازی در سوئد می باشد. امکان اشتغال به کار در سوئد علاقه مندان به رشته داروسازی و مهاجرت به این کشور با توجه به نرخ پایین بیکاری نشان داده شده در نمودار زیر، در سطح بالایی قرار دارد. علاوه بر این کشور سوئد به میزان زیادی به پزشکان و داروسازان نیاز دارد. مهاجرت داروسازان به سوئد نیز از طریق معادل سازی مدرک داروسازی در سوئد امکان‌پذیر است. درآمد پزشکان و داروسازان در کشور سوئد در سطح بالایی قرار دارد که مورد توجه متقاضیان تحصیل در سوئد است.


پس از پنج سال کار در کشور سوئد متقاضیان موفق به دریافت اقامت دائم این کشور می شوند و دریافت  تابعیت و پاسپورت سوئد پس از دریافت اقامت دائم این کشور با توجه به شرایطی خاص برای متقاضیان تحصیل در رشته داروسازی در سوئد امکان‌پذیر می گردد.

 

⬅️ چنانچه علاقمند به اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در رشته داروسازی در سوئد هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سئوالات متداول

هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه های سوئد چقدر است؟

هزینه تحصیل داروسازی در دانشگاه های سوئد 13 الی 19 هزار یورو بوده و این مبلغ در دانشگاه های خصوصی به بیش‌از 20 هزار یورو نیز می رسد.

آیا برای شرکت در دوره پیش پزشکی در سوئد نیاز به مدرک زبان است؟

بله جهت شرکت در دوره پیش پزشکی در سوئد دانشجویان باید دارای آیلتس 6 یا 6.5 باشند.

آیا پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های سوئد می توان ویزای جستجوی کار این کشور را دریافت نمود؟

بله پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های سوئد دانشجویان می توانند با استفاده از ویزای جستجوی کار یک سال در این کشور مانده و به جستجوی کار بپردازند.

میزان نرخ بیکاری کشور سوئد چقدر است؟

میزان نرخ بیکاری کشور سوئد حدود 6 درصد است.


سخن پایانی

ما در این مقاله تحصیل داروسازی در سوئد، مهاجرت داروسازان به سوئد، بررسی شرایط و مزایای رشته داروسازی در سوئد، معادل سازی مدرک داروسازی در سوئد، رشته داروسازی و مهاجرت به سوئد را مورد بررسی قرار دادیم. همانگونه بیان نمودیم دانشجویان علاقه مند به تحصیل در سوئد در رشته داروسازی در ابتدا در دوره پیش پزشکی شرکت نموده و پس از آن باید در آزمون ورودی شرکت نمایند و در صورت موفقیت در آزمون می توانند از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش دریافت نمایند. امکان تحصیل رشته داروسازی در سوئد به زبان انگلیسی اما با هزینه بیشتر تیز ممکن می باشد. دوره های زبان انگلیسی نیز در کشور سوئد در دانشگاه ها و کالج ها برگزار می گردند. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در رشته داروسازی در سوئد می توانند بورسیه های تحصیلی مختلفی بصورت فاند و فول فاند از دانشگاه دریافت نمایند. در صورت تمایل به دریافت اطلاعات کامل تر و بیشتر در ارتباط با رشته داروسازی و مهاجرت به سوئد و اعزام دانشجو به سوئد می توانید با موسسه مشاوره ای MIE ارتباط برقرار نمایید و یا سوالات خود را در بخش زیر مطرح نموده و جواب سریع آنها را از ما دریافت نمایید.

امتیاز 5 از 5 ( 5 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
Mat
سلام ببخشید من دانشجوی کارشناسی تغذیه هستم میتونم بعد از اتمام کارشناسی برای داروسازی اقدام کنم؟ مدرکم معادل سازی میشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست عزیز، برای تحصیل رشته داروسازی شما باید از ابتدا این رشته را بخوانید و نمی توانید آن را معادلسازی نموده و تبدیل به داروسازی کنید.
اناهیتا
سلام ایا برای تحصیل داروسازی در سوئد محدودیت سنی وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و درود دوست عزیز کشور سوئد جزو کشورهایی است که برای اعطای ویزای تحصیلی سختگیری چندانی ندارد و در صورت اخذ پذیرش از دانشگاه و کامل بودن مدارک امکان ویزا وجود دارد.
ژینا
سلام خوبین ؟ منظور شما از ۱۳هزار یورو سالانه هستش ؟ و با آیلتس ۷ میتونیم در مقطع کارشناسی تو سوئد با زبان انگلیسی و بدون نیاز به زبان سوئدی تحصیل کرد ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های بین المللی سوئد داشتن حداقل مدرک زبان انگلیسی در حد ایلتس 6 لازم است. همچنین هزینه تحصیل سالیانه در حدود 12 تا 13 هزار یورو می باشد.
مشاوره رایگان