تحصیل پزشکی در سوئد

7 بهمن 1401 1 نظر

در مقاله تحصیل پزشکی در سوئد تلاش شده است که اصلی ترین نکات در خصوص تحصیل پزشکی در سوئد به صورت علمی و دقیق بررسی گردد و به اصلی ترین نکات مورد نیاز جهت انتخاب مقصد تحصیل پرداخته شود. در این مقاله به شرایط ورود به دانشگاه های کشور سوئد، نمرات زبان مورد نیاز، هزینه های تحصیل در این کشور و جزییات تحصیل در برخی دیگر از زیر شاخه های رشته های پیراپزشکی همچون دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری به صورت خلاصه پرداخته شود و منابعی برای کسب اطلاعات تکمیلی به شما عزیزان معرفی گردد. موسسه ملک پور با حداقل 15 سال سابقه در خصوص تحصیل در خارج از کشور، اعزام دانشجو، برنامه های مهاجرتی و سرمایه گذاری و داشتن وکلای مقیم در تمامی کشورهای جهان همواره تلاش نموده است که مسیر را برای مهاجرت و انتخاب مسیر علاقه مندان هموار نماید. در این مقاه قصد داریم تا شرایط تحصیل تخصص پزشکی در سوئد را مورد بررسی قرار دهیم. شما یزرگواران برای سنجش شرایط مهاجرتی خود از طریق پرنمودن فرم مشاوره رایگان در وب سایت های ما و یا تماس با دفاتر این موسسه در سرتاسر جهان ارتباط برقرار نموده و از مشاوره رایگان تلفنی مشاورین کارآزموده این موسسه بهره مند گردید.

مباحثی که در این مقاله به آن ها می پردازیم عبارتند از:

تماس با ما

تحصیل پزشکی در سوئد

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در سوئد

سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی می باشد که در شمال اروپا واقع شده است.این کشور از لحاظ آماری کیفیت زندگی بسیار بالایی دارد و مردم این کشور از تمامی رفاه و امکانات اجتماعی برخوردار می باشند. یکی از مهمترین نکات قابل توجه سطح بالای سیستم آموزشی سوئد در میان بسیاری از کشورهای اروپایی می باشد و بسیاری از دانشگاه های این کشور در رنکینگ جهانی جایگاه ویژه ایی را به خود اختصاص داده اند یکی از گزینه های خوب برای دانشجویانی که متقاضی تحصیل در رشته های پزشکی می باشند، انتخاب تحصیل پزشکی در سوئد به دلیل داشتن برترین دانشگاه های علوم پزشکی یکی از بهترین گزینه ها می باشد.

آموزش دروس تحصیلی در دانشگاه های این کشور به زبان های سوئدی و انگلیسی می باشد. با در نظر داشتن این مطلب که بعد از شروع کار پزشک در محیط های درمانی ان کشور و همچنین برای برقراری ارتباط با مردم و بیماران متقاضیان بایستی زبان سوئدی را در مراحل اولیه فرا گیرند هر چند آموزش دروس پزشکی در دانشگاه های کشور سوئد توسط اساتیدی که تسلط کامل به زبان انگلیسی دارند صورت می گیرد، متقاضیان باید همراه با ارائه مدارک معتبر انگلیسی و توانایی مکالمه به زبان انگلیسی بایستی به زبان این کشور هم تسلط لازم را داشته باشند.برای اخذ مدرک معتبر در این زمینه متقاضی بایستی نمره قبولی در آزمون زبان این کشور که امتحان TISUS یا The Test in Swedish for University Studies نام دارد را کسب نماید.این آزمون در دانشگاه برگزار می گردد. این آزمون از سه بخش اصلی درک مطلب، نوشتاری و مکالمه تشکیل شده است.متقاضیان باید برای کسب نمره قبولی در این آزمون تلاش نمایند.تفاوت این آزمون با آزمون های معتبر زبان انگلیسی تفاوت در نوع قبولی آن ها می باشد،بنابراین نیازی به کسب نمره تعیین شده همانند آزمون های زبان انگلیسی نمی باشد،فقط باید در این آزمون قبول شوند. این آزمون چندین مرتبه در سال برگزار می گردد و افرادی که در خارج از کشور سوئد تقاضای ثبت نام در آزمون پزشکی سوئد را دارند باید به سفارت سوئد در کشور خود جهت تکمیل ثبت نام مراجعه کنند.

هزینه شرکت در امتحان زبان در کشور سوئد 1600 کرون و در خارج ازکشور سوئد 2000 کرون می باشد. یکی از مزایای دیگر تحصیل در دانشگاه های پزشکی این کشور امکان تبادل دانشجو با سایر دانشگاه های معتبر کشورهای دیگر می باشد، چنانچه متقاضی از افراد برتر و دارای رتبه دانشگاه معتبر خود در تحصیل پزشکی باشد می تواند برای ادامه تحصیل از امکانات و شرایط تحصیل در دانشگاه های سوئد برخوردار شود.برای تحصیل در دوره های پزشکی سوئد متقاضیان بایستی هزینه هایی هم پرداخت نمایند، چنانچه از رزومه قوی و شرایط ویژه ای برخوردار باشید می توانید از امکانات بورسیه تحصیلی این کشور نیز بهره مند گردید.طول دوره تحصیلی رشته پزشکی در کشور سوئد 5.5 سال می باشد که در مدت 2 سال آن متقاضی ملزم به گذراندن دروس علوم پایه،آسیب شناسی،ویروس شناسی و….. می باشد و همچنین افراد متقاضی بایستی یک دوره 18 ماهه کار آموزی در مراکز پزشکی و درمانی در این کشور به شکل اجباری بگذرانند. تخصص پزشکی در سوئد با خدمت در بیمارستان در موقعیت شغلی فرعی و تحت مسئولیت کامل اساتید تشکیل شده است. مدت زمان فعلی تخصص پزشکی در سوئد حداقل 5 سال است.

دانشگاه های پزشکی سوئد

کشور سوئد دارای یکی از برترین نظام های بهداشت و درمان در جهان می باشد و همواره پزشکان سوئدی در جهان همواره پیشتاز بوده اند. اصلی ترین دلیل این نظام پزشکی قدرتمند و پیشتاز دانشگاه های پزشکی سوئد می باشند. در جدول زیر به برترین دانشگاه های پزشکی سوئد اشاره شده است و رنکینگ جهانی آنها مشخص شده است. همانطور که مشاهده می فرمایید ۳ دانشگاه برتر این کشور هر سه رتبه زیر ۱۰۰ در جهان را دارند. در این جدول همچنین به مورد تایید بودن این دانشگاه ها از نظر وزارت بهداشت ایران نیز اشاره شده است.

نام دانشگاه

رتبه کشوری

رتبه جهانی

تأییدیه وزارت بهداشت

انستیتو کارولینسکا

1

40

دارد

دانشگاه اوپسالا

2

87

دارد

دانشگاه لاند

3

98

دارد

دانشگاه استکهلم

4

153

دارد

دانشگاه گوتنبرگ

5

250-201

دارد

دانشگاه علوم کشاورزی سوئد

6

300-251

دارد

دانشگاه اومئا

7

350-301

دارد

دانشگاه لینکوپینگ

8

400-351

دارد

دانشگاه اوربرو

9

500-401

دارد

دانشگاه مالمو

10

1500-1600

دارد

شرایط سنی تحصیل پزشکی در سوئد چگونه است؟

برای تحصیل پزشکی در صورتی که دانشجو شرایط اولیه را داشته باشد، قادر است در دانشگاه های سوئد مشغول به تحصیل شود. دانشجویان برای پذیرش در کالج ها و دانشگاه ها باید حداقل ۱۷ سال داشته باشند، همچنین باید در آزمون beet قبول شوند و پس از آن برای mbbs درخواست دهند. همچنین اگر سن افراد بیش از ۲۵ سال باشد نمی توانند برای تحصیل در رشته پزشکی درخواست دهند. در واقع در پاسخ به این پرسش که شرایط سنی تحصیل پزشکی در سوئد چگونه است؟ باید گفت تنها افراد در رنج سنی 17 تا 25 سال می توانند درخواست تحصیل در رشته های پزشکی را داشته باشند.

بررسی چگونگی شرایط تحصیل پزشکی در سوئد به زبان انگلیسی

با مراجعه به سایت های رسمی کشور سوئد، برای بررسی چگونگی شرایط تحصیل پزشکی در سوئد به زبان انگلیسی دریافتیم که، برای تحصیل پزشکی باید به زبان انگلیسی مسلط باشید. سوئد دارای دانشکده های پزشکی بسیار معتبری است که در سطح بین‌المللی شناخته شده هستند. روند پذیرش برای دانشکده های پزشکی در سوئد کمی رقابتی است. بنابراین مهم است که با برنامه ریزی آمادگی بتوانید در رشته پزشکی تحصیل کنید و به یک متخصص توانا تبدیل شوید. در صورتی که به زبان انگلیسی تسلط ندارید، می توانید در کلاس های زبان انگلیسی شرکت کنید، تا تسلط کافی را به زبان انگلیسی به دست بیاورید. برای تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی که یک دوره پنج سال و نیم می باشد و ۱۱ ترم طول میکشد نیاز به شرکت در هیچ آزمون ورودی نخواهید داشت. برای اینکه دانشجویان بین‌المللی بتوانند به زبان انگلیسی تحصیل کنند، باید نمرات آزمون مهارت زبان انگلیسی را ارسال کنند. همچنین نیاز به پرداخت سالانه ۸۵ الی 95 هزار کرون سوئد برای تحصیل پزشکی می باشد. برخی از دانشگاهها مانند مرکز تحقیقات موسسه کارولینسکا، موسسه رویان کارولین، دانشگاه استکهلم، دانشگاه اوبسالا، دانشگاه لوند، دانشگاه گوتنبرگ، دانشگاه لینشوپینگ، دانشگاه اوربرو به عنوان برترین دانشگاه هایی که می تواند مقصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل پزشکی باشد می توان نام برد.

مدرک زبان مورد نیاز پذیرش پزشکی سوئد

مدرک زبان مورد نیاز پذیرش پزشکی سوئد چیست؟ برخی از دانشگاهها رشته پزشکی تنها به زبان سوئدی تدریس می شود. از این رو داشتن مدرک سطح ۳ سوئدی برای متقاضیان ضروری می باشد. برخی از دانشگاه های بین المللی نیز هستند که پزشکی را به زبان انگلیسی تدریس می کنند، که برای تحصیل در این دانشگاه ها، داشتن مدارک انگلیسی در حد سطح 6 آیلتس ضروری می باشد و از شرایط اولیه برای ورود به رشته پزشکی می باشد. همچنین نیاز است که نمره های دروس اصلی دوره دبیرستان مانند زیست شناسی، فیزیک، شیمی، ریاضیات، سطح بالایی داشته باشند تا بتوانیم در رقابت برای پذیرفته شدن برای تحصیل پزشکی در سوئد از سایر رقبا پیشی بگیرید.

شرایط تحصیل تخصص پزشکی در سوئد و مدارک مورد نیاز

برای اینکه آموزش تخصصی یعنی تحصیلات تکمیلی پزشکی را داشته باشید، باید دوره های پیش پزشکی و دوره های پزشکی عمومی را پشت سر گذرانده باشید. گفتنی است که آموزش تخصص پزشکان در سوئد برعهده بهداشت عمومی شورای هر شهر میباشد. در نتیجه در هیچ دانشکده پزشکی مدرک تخصص ارائه نمی شود. حدود ۵ سال قبل از شروع دوره تخصص نیاز است یک دوره مقدماتی اجباری را که حدود ۶ ماه است پشت سر بگذارید. اگر قبلاً گواهی صلاحیت تخصص خود از کشور دیگر دریافت کرده باشید، باید گواهینامه باید به سوئدی ترجمه شود و یک سال در دوره های تخصصی ST شرکت کنید. اینکه دوره ST چقدر زمان بر باشد، بستگی به دستاوردها و توانایی فردی خودتان دارد. تمامی آموزش های تخصصی توسط بخش ST سوئد آموزش داده می شود. به این منظور باید حداقل چهار سال آموزش تخصصی ببینید همچنین این باید معیارهای زیر را را داشته باشید:

 • آموزش در خارج از کشور به عنوان بخشی از یک برنامه تحصیلی فردی انجام میشود.
 • آموزش تخصصی نیاز به نظارت دارد و باید مورد تایید اساتید خود باشید.
 • آموزش باید توسط سازمان است گواهی شود.
 • این آموزش باید اهداف خاصی ارائه می شود از این رو در مقررات پزشکی برای دوره تخصصی باید ذکر شود.
 • بعد از گذراندن این دوره می‌توانید گواهی تخصصی socialstyelsen دریافت کنید.

شرایط تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در سوئد

برنامه های تحصیلی در بسیاری از دانشگاه های این کشور به صورت کاملاً مدون و هماهنگ با سایر دانشگاه های این کشور می باشد. مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در کشور سوئد معمولاً حدود پنج سال می باشد. این مقاله توسط موسسه ملک پور نگارش گردیده است، هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع شرعاً حرام و غیر قانونی می باشد متقاضی مدت زمان 18 ماه را بایستی تحت نظر و کنترل اداره کل آموزش عالی این کشور مشغول به کار آموزی شود. برای حضور در کار آموزی این رشته ها متقاضیان باید تمام توانایی ها و تخصص مورد نیاز را کسب نموده باشند تا بتوانند در شرایط مورد نظر در مقابل بیماران نیز پاسخگو باشند. این امر نیز با شرکت در کلاس های دانشگاهی از طریق اساتید باتجربه و خبره به دانشجویان انتقال داده می شود.

کشور سوئد همچون سایر کشورهای اروپایی برای دانشجویان رشته های پزشکی آزمون ورودی برگزار می نماید.متقاضی بعد از قبولی در آزمون پزشکی در سوئد که اغلب به زبان سوئدی می باشد می توانند وارد دانشگاه شود. کشور سوئد تعداد زیادی دانشگاه با رنکینگ بالای جهانی را در خود جای داده است به همین منظور متقاضی تحصیل پزشکی و دندان پزشکی می بایست قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر باید آگاهی کامل در این زمینه کسب نماید.

تحصیل پزشکی در سوئد

داروسازی

در ابتدا فردی که قصد تحصیل در رشته داروسازی در سوئد را دارد باید پیش نیازهای این رشته که دروسی همچون شیمی،زیست شناسی، فیزیولوژی، میکروب شناسی و داروشناسی است گذرانده باشد و اطلاعات خوبی در این زمینه داشته باشد. رشته داروسازی در کشور سوئد در دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار می گردد.هزینه پرداختی برای شهریه دانشگاه با توجه به نوع دانشگاه که دولتی باشد یا خصوصی متفاوت می باشد افراد متقاضی این رشته می توانند بلافاصله بعد از پایان تحصیل خود در داروخانه ها و بیمارستان ها در بخش تجویز دارو کار پیدا کنند. رشته زیر شاخه های رشته داروسازی در دانشگاه های کشور سوئد به موارد زیر تقسیم بندی می گردد:

 • داروشناسی: به بررسی تاثیر دارو بر بدن وچگونگی تحویل دارو و چگونگی جذب دارو پرداخته می شود.
 • میکروب شناسی و ایمن شناسی: مطالعات موجودات میکروسکوپی و ایمنی بدن و بیماری شناسی
 • توسعه دارویی: نحوه ساخت و ترکیب و تولید داروهای جدید

 تمامی مدارکی که در تحصیل در دوره های پزشکی کشور سوئد شرح داده شد برای تحصیل در دوره های رشته دارو سازی نیز باید ارائه گردند. برای ثبت نام در دوره های داروسازی در کشور سوئد نیاز به مدرک دیپلم دوازده ساله و آیلتس حداقل 6.5 می باشد. این دوره تحصیلی 6 ساله می باشد و سالانه در حدود 10000 – 14000 یورو در سال می باشد.

دندانپزشکی

تحصیل پزشکی در سوئد

دوره های تحصیل دندانپزشکی در سوئد رشته های ارتودنسی، پریودنتولوژی و بیماری های دهان و دندان می باشد.مدت زمان تحصیل در گرایش ها ی رشته ی دندان پزشکی در این کشور در حدود 5 سال می باشد. در ضمن تحصیل در این رشته به صورت تمام وقت بوده و دوره هایی همچون جراحی دندان، علوم پزشکی عمومی و دوره های بالینی دندان مرتبط با رشته دندان پزشکی برای متقاضیان این رشته تحصیلی برگزار می گردد.

تدریس دوره های تحصیلی در رشته های تحصیلی پزشکی و دندان پزشکی در کشور سوئد به زبان انگلیسی صورت می گیرد ارائه مدرک زبان ایلتس با حداقل نمره 7برای تحصیل در این رشته الزامی می باشد.از دیگر دوره هایی که در این زمینه برای تحصیل ارائه می گردندند دوره های بهداشت دهان و دندان می باشد.مدت زمان تحصیل در این دوره حدود 3 سال به شکل تمام وقت می باشد. در انتهای دوره تحصیل مدرک این دوره ها در سه سال تحصیلی به صورت تمام وقت ارائه می شود که پس از پایان دوره تحصیلی مدرک تخصص بهداشت دندان به متقاضی اعطا می گردد. مدت زمان لازم برای تحصیل در دوره تکنسین دندان پزشکی به صورت تمام وقت سه ساله می باشد که این دوره در داخل آزمایشگاه های دندان پزشکی سوئد شکل تمام وقت ارائه می گردد. در مرحله بعد یک دوره 2 ساله تحصیلی دندان پزشکی عمومی برای متقاضیان برگزار می گردد و در مرحله آخر می تواند در رشته های دندان پزشکی به صورت تخصصی شرکت نمایند.در راستای تحصیل در رشته دندان پزشکی کشور سوئد همچنین دوره های مقدماتی واحدهای سلامت دهان و دندان، بهداشت دهان و دندان و مراقبت های دهان و دندان در برای دانشجویانی که به تازگی برای تحصیل در این رشته اقدام نموده اند برگزار می شود. در ادامه و در بندهای بعدی توضیحات کاملی درباره اخذ ویزا و کار پس از تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئد ارائه می گردد. شهریه دانشگاه ها جهت تحصیل در دوره دندان پزشکی در بازه مبلغ حدود 6 تا 12 هزار دلار می باشد. برای اطلاع از شرایط مهاجرت دندانپزشکان به سوئد این مقاله را مطالعه کنید.

 

تحصیل پزشکی در سوئد

پرستاری

مدت رمانی که طول می کشد فرد متقاضی تحصیل پرستاری در سوئد فارغ التحصیل شود حدود سه سال می باشد در رشته پرستاری باید تعداد 180 واحد توسط متقاضی گذرانده شود. در طول مدت این سه سال دروس متفاوتی برای تدریس بر اساس سال ها برنامه ریزی شده است. در سال اول این دوره دروس مقدماتی شامل آناتومی،میکروب شناسی،فیزیولوژی،داروشناسی و…تدریس می گردد. سال دوم شامل سلامت و روشهای علمی تدریس می شود و در سال آخر دانشجو بایستی بر روی پایان نامه خود کار کند.یکی از الزامات تحصیل در رشته پرستاری دانستن زبان سوئدی می باشد. دوره پرستاری در مقطع لیسانس در کشور سوئد 3 – 4 ساله است و مقطع فوق لیسانس معمولاً 1.5 – 2 سال به طول می انجامد. هزینه های تحصیل در رشته پرستاری در سوئد در حدود 6-14 هزار یورو در سال متغیر می باشد و برای ورود به دانشگاه به زبان انگلیسی باید حداقل آیلتس 6 را ارائه نمایند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش و ویزا تحصیلی سوئد

متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در کشور سوئد را دارند، در مرحله اول می بایست اطلاعات کافی از شرایط و چگونگی تحصیل در این کشور کسب نمایند.سپس اقدامات لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاههای سوئد را انجام دهند. در این راستا برخی مدارک باید برای صدور ویزا به سفارت ارائه گردد، این مدارک عبارتند از:

 • ارائه جواب آزمایشات پزشکی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه پاسپورت
 • ارائه گواهی مهارت زبان سوئدی به وسیله آزمون زبان (TISUS)
 • مدرک زبان انگلیسی: آیلتس 6 یا 7
 • ارائه مدارک یک موضوع تحقیقاتی
 • ارائه نامه تمکن مالی به وسیله پرینت حساب بانکی
 • جزییات آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات و ترجمه رسمی به همراه مهر وزارت امور خارجه و دادگستری
 • کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی و ترجمه رسمی آنها
 • ارائه انگیزه نامه جهت تحصیل در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

هزینه تحصیل پزشکی در سوئد در دانشگاه های مختلف چقدر است؟

هزینه تحصیل در کشور سوئد برای افرادی که مقیم اتحادیه اروپا به شکل رایگان است و افراد خارج از حوزه اتحادیه اروپا ملزم به پرداخت شهریه می باشند. آموزش تمامی دروس در دانشگاه های کشور سوئد هم به زبان انگلیسی و هم یه زیان سوئدی صورت می گیرد.همچنین هزینه های مربوط به بررسی و پردازش مدارک به صورت جداگانه باید توسط دانشجو پرداخت گردد. این هزینه ها با توجه به تفاوت دانشگاه های دولتی یا خصوصی قابل تغییر می باشند.

هزینه تحصیل پزشکی در سوئد: در بازه حدود 4 تا 14 هزار یورو سالانه

البته در برخی دانشگاه ها خصوصی که تدریس دوره ها به زبان انگلیسی است مبالغ شهریه گرانتر می باشد و تا حدود 20 هزار یورو افزایش می یابد. همچنین پرداخت هزینه های شرکت در آزمون زبان سوئدی (TISUS) به عهده خود فرد می باشد.

در واقع آزمون (The Test in Swedish for University Studies)TISUS کسب نمره قبولی نشان دهنده تسلط مناسب متقاضی در زبان سوئدی می باشد.در مرحله اول دانشجویان ملزم به گذراندن و قبولی در این دوره ها قبل از ورود به دانشگاه می باشند سه بخش اصلی آزمون TISUS بخش درک مطلب (reading)، قسمت نوشتاری (writing) و قسمت مصاحبه (speaking) می باشد که دو بخش اول به صورت کتبی و مصاحبه ابتدایی کتبی و مصاحبه به صورت شفاهی است.آزمون TISUS در چندین نوبت در سال برگزار می گردد. اگر فردی در خارج از مرز های سوئد تقاضای شرکت در این آزمون را داشته باشد باید به سفارت سوئد در کشور خود مراجعه نماید و ثبت نام کند. هزینه این آزمون برای شرکت کنندگان داخل سوئد ۱,۶۰۰ کرون سوئد و برای شرکت کنندگان خارج از سوئد ۲,۰۰۰ کرون سوئد است. چنانچه متقاضیان قصد شرکت در این آزمون در خارج از کشور سوئد را داشته باشند امکان دارد که علاوه بر هزینه های آزمون ملزم به پرداخت هزینه های جانبی نیز بگردند. بر خلاف آزمون های آیلتس و تافل که بدست آوردن نمره مد نظر است فقط قبولی در این آزمون ملاک قرار می گیرد.

هزینه زندگی دانشجویان پزشکی سوئد

متقاضیان خارجی تحصیل در مقطع پزشکی و دندان پزشکی که به کشور سوئد مهاجرت می نمایند، علاوه بر هزینه های تحصیل باید در نظر داشته باشند هزینه های زندگی روزمره خود را در این کشور باید پرداخت نمایند،کشور سوئد در گروه کشورهای با هزینه های بالا در اتحادیه اروپا قرار می گیرد.هزینه زندگی ماهانه در کشور سوئد حدود 1500 یورو میانگین می باشد. قیمت برخی کالاهای مورد نیاز و همچنین بعضی خدمات حائز اهمیت درمورد هزینه های تحصیل در سوئد و هزینه های زندگی در جدول زیر برای مشاهده آورده شده است:

کالا یا خدمات

هزینه ها به یورو

یک بطری شیر 1 لیتری

1.11

یک قرص نان 500 گرمی

2.18

برنج 1 کیلو

2.47

تخم مرغ 12 عدد

2.77

گوشت مرغ 1 کیلو

9.18

گوشت گوساله 1 کیلو

15.15

سیب 1 کیلو

2.16

سیب زمینی 1 کیلو

1.12

آب 1.5 لیتر

1.37

ایاب و ذهاب ماهیانه

81.46

هزینه های برق سرمایش و گرمایش و آب برای اپارتمان 85 متری

70.23

اینترنت پرسرعت 60MBPS نامحدود

28.35

 

در هزینه های اجاره مسکن به صورت میانگین در کشور سوئد در نمودار زیر نمایش داده شده است.

 

کالا یا خدمات

هزینه ها به یورو

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

818

آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر

1314

آپارتمان یک خوابه در حومه شهر

591

آپارتمان یک خوابه در حومه شهر

946

چگونگی دریافت بورسیه پزشکی سوئد

سوئد یکی معدود کشورهای اروپایی بود که تا سال 2010 برای متقاضیان امکان تحصیل رایگان را فراهم می نمود. بعد از آن سال دولت سوئد قانونی را به تصویب رساند كه مبلغ شهریه و تقاضای دانشجویان كشورهای خارج از اتحادیه اروپا و EEA را باید تكمیل کنند كه توسط برنامه های بورس تحصیلی سوئد تكمیل شوند. برخی از دانشگاه های سوئد همچنان به دانشجویان بورسیه تحصیلی ارائه می کنند. برخی از بورسیه های تحصیلی در سوئد به شرح زیر می باشند.

بورسیه های دولت سوئد برای دانشجویان بین المللی

بورسیه های موسسه سوئدی برای متخصصان جهانی

این بورسیه برای دانشجویان ممتاز کشورهای خاص از طرف موسسه سوئدی برای متخصصان جهانی (SISGP) در نظر گرفته شده است و این بورسیه برای تحصیل متقاضیان دوره فوق لیسانس به شکل تمام وقت در سوئد اعطا می شود. این بورسیه، هزینه های زندگی و بیمه را در بر دارد.

بورسیه های برنامه Visby

در این نوع بورسیه که برای متقاضیان کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، گرجستان، مولداوی، روسیه و اوکراین که قصد تحصیل در دوره فوق لیسانس در سوئد را دارند در نظر گرفته شده است. برنامه Visby از انواع بورس هایی تحصیلی کامل که تمامی هزینه ها اعم از شهریه، هزینه زندگی در سوئد 9000 SEK در هر ماه، بیمه و همچنین کمک هزینه سفر یک بار 5000 SEK را نیز در بر می گیرد.

بورسیه های دانشگاهی در سوئد برای دانشجویان بین المللی

در این زیر عنوان برخی از بورسیه های دانشگاه های سوئد به صورت خلاصه معرفی گردیده است. هریک از دانشگاه های کشور سوئد شرایط بورسیه های خاصی را برای دانشجویان خود ارائه می دهند که می توانید در بخش بورسیه هر دانشگاه در خصوص آنها مطالعه نمایید.

برنامه بورس تحصیلی انستیتوی فناوری Blenkinge

بورسیه تحصیلی BTH از انواع بورسیه هایی می باشد که برای دانشجویان جدید مقیم کشورهای غیر از اتحادیه اروپا که پرداخت شهریه برای آن دسته الزامی است،در نظر گرفته شده است.این نوع از بورسیه ها فقط قسمتی از هزینه های شهریه را مورد نظر قرار می دهد که در بازه حدود 50٪ و 75٪ باعث کاهش هزینه می شود.

لغو شهریه دانشگاه بورس

بورسیه تحصیلی در سوئد عمدتاً به دانشجویان ممتازی که صلاحیت اخذ شهریه را دارند برای کاهش هزینه های و شهریه در تعلق می گیرد که به دانشجویان پرداخت می شود. این بورسیه ها تحصیلی حدود 50٪ از هزینه ها را پوشش می دهند،این بورسیه ها هزینه های زندگی را پوشش نمی دهند.

بورس های تحصیلی Chalmers IPOET

یکی دیگر از بورسیه ها برای دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA که ملزم به پرداخت شهریه هستند بورسیه های IPOET نام دارند و دانشجو دوره فوق لیسانس می تواند از این بورسیه در برای ورود در دانشگاه چالمرز می باشد، استفاده نماید. نحوه استفاده از این بورسیه ازاد می باشد این بورسیه 75 درصد هزینه شهریه را شهریه را در پی دارد.

بورسیه دولت سوئد

این بورسیه هزینه های تحصیل را برای مدت ۲ الی ۴ سال پرداخت می‌کند که برای تمدید این بورسیه در هر سال دانشجو باید صلاحیت خود را از نظر علمی برای واجد شرایط بودن دریافت آن نشان دهد. در غیر این صورت دریافت این بورسیه تمدید نخواهد شد. این بورسیه کلیه هزینه های زندگی، تحصیل، بیمه و بلیط رفت و برگشت دانشجو برای یک بار در سال را تامین می‌کند و کمک هزینه معیشتی به مبلغ یازده هزار کرون در ماه به دانشجو پرداخت میکند.

بورسیه دانشگاه اوپسالا

دانشگاه اوپسالا به مدت دو سال هزینه تحصیل دانشجو را تامین خواهد کرد. گفتنی است که این بورسیه تنها هزینه های تحصیل را پرداخت میکند، و هزینه های بیمه رفت و آمد اقامت و معیشت را تامین نمی کند.

شرایط کار و اقامت پس از تحصیل پزشکی در سوئد

کشور سوئد در کنار دیگر کشورهای اسکاندیناوی همچون نروژ و فنلاند به دلیل داشتن شرایط کاری بسیار مناسب و هموار و فرصت های شغلی زیاد در مقایسه با هزینه های نسبتاً بالای زندگی برای فارغ التحصیلان خارجی این کشور یکی از گزینه های بسیار خوب به حساب می آید. نمودار زیر تغییرات نرخ بیکاری در کشور سوئد در ده سال اخیر را نشان می دهد که هم اکنون نرخ بیکاری در این کشور 8.9 درصد می باشد.

تحصیل پزشکی در سوئد

این نمودار نشان دهنده نرخ بیکاری در کشور سوئد می باشد و همچنین کشور سوئد به شدت نیازمند نیرو ی پزشک، پرستار و دندانپزشک می باشد و با توجه به نیاز بسیار شدید به پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران شرایط بسیار مناسبی را برای فارغ التحصیلان رشته های پیراپزشکی در جهان قرارداده است تا به این کشور بیایند و مدرک تحصیلی خود را معادل نمایند. این کشور پس از تایید مدارک پزشکان به آنها ویزایی می دهد که وارد سوئد شوند و در این کشور زبان بخوانند و همزمان کارهای معادل سازی خود را انجام داده و وارد بازار کار در سوئد شوند. با توجه به سطح بالای نظام آموزشی کشور سوئد متقاضیان می توانند بعد از اتمام تحصیل از بازار کار وسیعی که کشورهای اروپایی و در کل جهان است را برای اشتغال انتخاب کنند. اجازه کار برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی در کشور سوئد به صورت یکساله می باشد که پزشکان پس از اشتغال اقامت 5 ساله این کشور را دریافت می نمایند.

 


سوالات متداول راجع به تحصیل پزشکی در سوئد

✅ آیا تحصیل رایگان پزشکی در سوئد با دریافت بورسیه تحصیلی فول فاند به دانشجویان بین اللملی امکان پذیر است؟

بله بورسیه تحصیلی دولتی سوئد به صورت فول فاند به دانشجویان رتبه برتر برخی کشورهای خاص داده می شود که در صورت دریافت این بورسیه تحصیل فرد رایگان خواهد بود.

✅ طول دوره پزشکی و تخصص پزشکی در سوئد چقدر است؟

طول دوره پزشکی عمومی 5 سال و نیم و دوره تخصص بین 4 تا 5 سال می باشد.

✅ برای پذیرفته شدن برای تحصیل پزشکی سوئد چه شرایطی باید داشته باشیم؟

علاوه بر نمره زبان انگلیسی و یا سوئدی باید در امتحان پزشکی سوئد که به دوره پیش پزشکی معروف است حد نصاب نمره را کسب کنید.

✅ آیا امکان تحصیل در دوره های پزشکی در این کشور به زبان انگلیسی وجود دارد؟

بله؛ چنانچه مدرک زبان انگلیسی مورد نظر به دانشگاه ارائه گردد می توان به زبان انگلیسی در رشته پزشکی تحصیل کرد.

✅ چگونه می توان از روش تحصیل پزشکی و دندان پزشکی موفق به اخذ اقامت دائم و تابعیت سوئد شد؟

چنانچه بعد از پایان تحصیل، مشغول به کار گردید؛ اقامت دائم 5 ساله دریافت می نمایید و همچنین می توانید بعد از گذشت حدود 2 الی 4 سال، برای اخذ پاسپورت سوئد نیز درخواست نمایید.

✅ آیا امکان اشتغال پزشکان به زبان انگلیسی در مراکز درمانی در سوئد وجود دارد؟

پیشنهاد می شود با توجه به ارتباط نزدیک پزشک با اکثر مردم، هر چه سریعتر زبان سوئدی را فراگیرید.

✅ میانگین درآمد در کشور سوئد چقدر است؟

میانگین درآمد در کشور سوئد معادل 3600 یورو است، که پس از مالیات 2650 یورو می گردد.

✅ هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در سوئد چقدر است؟

در سوئد دانشگاه های مختلفی وجود دارد که هزینه های رشته پزشکی و پیراپزشکی در آنها در بازه 6 – 14 هزار یورو ممکن است متفاوت باشد.


____________سخن پایانی راجع به تحصیل پزشکی در سوئد____________

در مقاله تحصیل پزشکی در سوئد به مهمترین نکات در خصوص تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی در کشور سوئد که یکی از کشورهای پیشرفته و با کیفیت بالای زندگی در اروپا است پرداخته شد. دوره پزشکی عمومی در کشور سوئد 5.5 سال می باشد و در دانشگاه های پزشکی به هر دو زبان انگلیسی و سوئدی تحصیل پزشکی در سوئد امکان پذیر خواهد بود ولی برای ورود به بازار کار متقاضیان باید همراه با ارائه مدارک معتبر انگلیسی و توانایی مکالمه به زبان انگلیسی بایستی به زبان این کشور هم تسلط لازم را داشته باشند. هزینه تحصیل پزشکی در سوئد سالانه در بازه 4 تا 10 هزار متغیر است. کشور سوئد همچون سایر کشورهای اروپایی برای دانشجویان رشته های پزشکی آزمون ورودی برگزار می نماید.متقاضی بعد از قبولی در آزمون پزشکی سوئد که بیشتر به زبان سوئدی می باشد می توانو وارد دانشگاه شود. برترین دانشگاه پزشکی در این کشور انستیتو کارولینسکا می باشد که رتبه یک در سوئد و رتبه 40 در بین دانشگاه های جهان را دارد. شایان ذکر است کشور سوئد با توجه به نیاز بسیار شدید به پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران شرایط بسیار مناسبی را برای فارغ التحصیلان رشته های پیراپزشکی در جهان قرارداده است تا به این کشور بیایند و مدرک تحصیلی خود را معادل نمایند. این کشور پس از تایید مدارک پزشکان به آنها ویزایی می دهد که وارد سوئد شوند و در این کشور زبان بخوانند و همزمان کارهای معادل سازی خود را انجام داده و وارد بازار کار این کشور شوند. موسسه ملک پور با داشتم وکلا و نمایندگان مقیم در کشور سوئد می تواند شما را در انجام انواع پروسه های مربوط به مهاجرت به سوئد و دیگر کشورها یاری نمیاید. در این مقاله شرایط تحصیل تخصص پزشکی در سوئد بررسی شد. اگر در حین مطالعه این مقاله برای شما سوال یا نکته مبهمی پیش آمد به راحتی می توانید آن را در انتهای همین مقاله در بخش "ثبت پرسش" مطرح نمایید تا مشاورین موسسه در اسرع وقت به آنها پاسخ دهند. در ضمن شما عزیزان برای سنجش شرایط مهاجرتی خود از طریق پرنمودن فرم تماس در وب سایت های موسسه و یا تماس با دفاتر این موسسه در سرتاسر جهان ارتباط برقرار نموده و از مشاوره تلفنی رایگان مشاورین مجرب این موسسه بهره مند گردید.

امتیاز 5 از 5 ( 6 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
قنبرزاده
با سلام. ممنون از مقاله خوب تحصیل پزشکی در سوئد که انقد جامع به همه نکات اشاره کردین. من فارغ التحصیل رشته ژنتیک هستم و اگر بخوام برای تحصیل پزشکی در سوئد اقدام کنم آیا شرایطش رو دارم ؟ و حتما باید در آزمون شرکت کنم؟ یا بنا به تحصیلات قبلیم در ایران میتونم بدون آزمون پذیرش بگیرم. اینم بگم که مدرکم رو از دانشگاه دولتی و با معدل الف گرفتم. 23 سال هم دارم. با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب میتوانید اقدام فرمایید حتما باید آزمون ورودی بدهید با تماس با کارشناسان از مشاوره رایگان استفاده نمایید تا اطلاعات دقیق تر و کامل تر دریافت نمایید
مشاوره رایگان