اقامت سوئد – قوانین و روش های اخذ اقامت سوئد

16 بهمن 1402 21 نظر

دریافت اقامت سوئد از طریق روش های مختلفی مانند کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد، پناهندگی و افراد موفق امکان پذیر است. شما پس از ورود به سوئد نهایتا تا یک هفته فرصت دارید که کارت اقامت خود را درخواست دهید شما باید این کارت را در سازمان های دولتی و همچنین استفاده از مراقبت های بهداشتی داشته باشید، مدت اعتبار آن بسته به مدت زمان اقامت شما در سوئد است ولی حداکثر اعتبار آن 5 ساله است. برای دریافت اقامت دائم در سوئد ابتدا باید اقامت موقت خود را بسته به شرایط آن گذرانده باشید هچنین 5 سال به طور مداوم در سوئد زندگی کرده و بتوانید از لحاظ مالی خود را تامین کنید و مالیات ها را پرداخت کرده باشید. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در رابطه با اقامت سوئد با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید. همچنین می توانید با تکمیل فرم تماس، از کارشناسان موسسه درخواست تماس با شما را داشته باشید.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد روش های اخذ اقامت کشور سوئد


 

مباحثی که در این مقاله به آن ها می پردازیم عبارتند از:

تماس با ما

اقامت سوئد

شرایط عمومی اقامت سوئد

برای تصمیم گیری در رابطه با مهاجرت به سوئد و اخذ اقامت این کشور بهتر آن است که در ابتدا شرایط عمومی آن را بررسی نماییم. کشور سوئد در بخش شمالی اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. پایتخت رسمی این کشور که بزرگترین شهر آن نیز به شمار می رود، شهر استکهلم می باشد که مساحتی در حدود 964/449 کیلومتر مربع را داراست. جمعیت بالای ۱۰ میلیون نفر در این کشور باعث شده تا سوئد جزو کشورهای پرجمعیت و بزرگ اروپایی محسوب شود.

 

ویدئو موسسه MIE در مورد آشنایی با کشور زیبای سوئد و شرایط اقامت آن


 

بخش عظیمی از درآمد کشور سوئد از طریق صادرات تولیدات صنعتی از جمله ماشین آلات تامین می شود. نرخ تولید ناخالص داخلی در این کشور به عددی معادل 4/5 درصد، نرخ بیکاری در حدود 5/6 درصد و نرخ تورم در آن معادل 1/4 درصد در طی سال های اخیر رسیده است. با کمی تحقیق پیرامون شرایط عمومی کشور سوئد می توان دریافت که اقامت سوئد به دلیل ویژگی مهاجرپذیری، شرایط مطلوب زندگی، رعایت حقوق شهروندی، بهداشت عمومی، توسعه بالای نیروی انسانی و آموزش، غالبا مورد توجه مهاجران قرار دارد. همچنین این کشور از طبیعت زیبایی برای گردشگران برخوردار است. در ادامه به توضیح انواع روش های مهاجرت به کشور سوئد خواهیم پرداخت.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد شرایط ویژه اقامت سوئد با خانواده


مدارک لازم برای گرفتن اقامت سوئد

مدارک لازم برای اخذ اقامت در روش های مختلف ممکن است متفاوت باشد اما به طور کلی مدارکی که باید برای دریافت اقامت در سوئد داشته باشید به صورت زیر است:

 • پر کردن فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت با اعتبار بالای 12 ماه
 • مدارک مربوط به سوابق تحصیلی
 • مدارک مربوط به سوابق شغلی
 • پرینت حساب بانکی 3 ماهه اخیر
 • اثبات تمکن مالی

قوانین جدید اقامت دائم سوئد

شما برای دریافت اقامت دائم در سوئد باید این شرایط و قوانین را نیز رعایت کرده باشید:

 • ابتدا باید اقامت قانونی موقت این کشور را دریافت کرده باشید
 • حداقل 5 سال در سوئد اقامت داشته باشید و این اقامت به طور منظم باشد
 • شرایط تمدید اقامت را کاملا رعایت کرده باشد( شامل پرداخت مالیات، عدم سوءپیشینه)
 • تمکن مالی برای هزینه های زندگی در سوئد را داشته باشد

کسانی که اقامت موقت برای تحصیل در سوئد را دارند و پس از اتمام تحصیلات به آنها اجازه میدهند کار پیدا کنند قوانین دیگری برای اخذ اقامت دائم دارند.

کارت اقامت سوئد

از مهم ترین قوانین اقامت سوئد این است که شما پس از ورود به سوئد فقط یک هفته فرصت دارید که کارت اقامت خود را درخواست دهید این کارت برای سازمان های دولتی و استفاده از خدمات بهداشتی است. در صورت تمام شدن مدت اعتبار آن باید دوباره آن را تمدید کنید. مدت اعتبار آن معمولا بسته به مدت زمان اقامت شما دارد ولی حداکثر زمان آن 5 سال است.

هزینه اقامت در سوئد

افرادی که در یک کشور زندگی می کنند به طرق مختلف الزام به پرداخت یک سری هزینه ها به دولت ان کشور دارند. برای مثال یک تبعه در کشور متبوع خود، ملزم به پرداخت عوارض به دولت ان کشور است. یکی از این هزینه ها که توسط افراد مقیم غیر تبعه در ان کشور باید پرداخت شود، هزینه اقامت در سوئد است. این هزینه در هنگام درخواست شما جهت اقامت، پرداخت خواهد شد و به دنبال ان کارت اقامت برای شما صادر خواهد شد. این کارت به مانند مدرک هویتی شما در طول اقامتتان تلقی خواهد شد، که دارای اطلاعات فردی شما نظیر عکس و اثر انگشت است. هر بار که شما نسبت به تمدید اقامت خود اقدام کنید هزینه تمدید از شما اخذ شده و ممکن است مجددا عکس جدیدی از شما گرفته شده و اقدام به ثبت اثر انگشت شود، در این حالت کارت شما مجددا صادر می شود. در این قسمت به میزان هزینه ای که توسط مقیمان در سوئد باید پرداخت شود خواهیم پرداخت.

 

روش اخذ اقامت هزینه ها هزینه همراه هزنیه تمدید اقامت
کاری 1500 کرون تا 2000

بالای 18 سال، 1500 کرون

زیر 18 سال750 کرون

2200 کرون
تحصیلی

بالای 18 سال، 1500 کرون

زیر 18 سال750 کرون

بالای 18 سال، 1500 کرون

زیر 18 سال750 کرون

2200 کرون
ملحق شدن به فردی در سوئد

بالای 18 سال 2000 کرون

زیر 18 سال 1000 کرون

---- -----

 

در اخر نیز به ویزای شنگن می پردازیم. هرچند شرایط و حتی ارز پرداختی برای این روش متفاوت است، اما پرداختن به هزینه های این روش نیز خالی از لطف نیست. هزینه صدور ویزای شنگن 90 روزه برای افراد بالای 12 سال 80 یورو، 6 تا 12 سال 40 یورو و برای زیر 6 سال رایگان خواهد بود. همچنین هزینه ویزا نوع D  که یکساله صادر می شود، برای افراد بالای 6 سال 60 یورو و زیر 6 سال رایگان است.

اقامت سوئد از طریق کار

دریافت مجوز اقامت سوئد از طریق کار، یکی از راه های قانونی جهت اخذ اقامت این کشور به شمار می رود. برای متقاضیانی که تحصیلات دانشگاهی در زمینه مشاغل مورد نیاز کشور سوئد دارند که در آن زمینه با کمبود نیروی انسانی مواجه هستند، امکان اخذ اقامت دائم سوئد بالا می رود. دریافت پیشنهاد کاری به صورت نامه دعوت به کار از سوی کارفرمای معتبر از کشور سوئد، یکی از اصلی ترین مراحل دریافت اقامت سوئد از طریق کار در سوئد به شمار می رود. از الزامات این پیشنهاد کاری، برخورداری از میزان حقوق مشخص شده می باشد که در حال حاضر مبلغی در حدود 13000 کرون سوئدی (معادل 1211 یورو) است. با توجه به نرخ بیکاری نسبتاً بالای کشور سوئد، کارفرما تنها در صورتی مجاز به ارسال این دعوت نامه کاری است که به مدت 10 روز، شغل مورد نظر را در کل اتحادیه اروپا آگهی کرده باشد و شخص مناسب با مهارت های لازم سمت شغلی را نیافته باشد. چنانچه بخواهید حتی به مدت ۳ ماه و یا کمتر در کشور سوئد کار کنید باید حتما این دعوت نامه پیشنهاد کاری را از سوی کارفرمای سوئدی داشته باشید. برای دریافت اقامت دائم سوئد از طریق کار، حضور مداوم شخص در کشور سوئد به مدت 4 سال و پرداخت مالیات و بیمه این کشور الزامی است. در صورتی که شخص میزان حقوق مشخص شده توسط اداره مهاجرت سوئد را دریافت نماید، می تواند جهت همراهی و اقامت خانواده خود در سوئد اقدام نماید. در زیر نمودار نرخ بیکاری کشور سوئد در طی سال های اخیر نشان داده شده است:

اقامت سوئد

اخذ اقامت دائم سوئد از طریق کار با توجه به آنکه نیازمند دریافت پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای معتبر در کشور سوئد می باشد امری دشوار است. همچنین نرخ بیکاری این کشور در مقایسه با کشورهایی مانند اتریش و آلمان که ویزای جستجوی کار دارند بالاتر می باشد، لذا پیشنهاد می شود شرایط خود را برای اخذ ویزای کاری این دو کشور نیز بررسی نمایید.

ویدیو موسسه MIE در مورد اخذ اقامت سوئد و کشور های اسکاندیناوی با ریسک کم


اقامت سوئد از طریق تحصیل

تحصیل در سوئد به تنهایی منجر به اخذ اقامت سوئد نمی گردد و در صورتی که دانشجو بتواند کار مورد نظر خود را پیدا کند، به اقامت و ویزای تحصیلی سوئد دست پیدا می کند. سوئد کشوری پیشرفته در زمینه آموزش و ارائه تسهیلات به دانشجویان می باشد. با توجه به اینکه زبان رسمی تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی است پس طبیعی است که توجه متقاضیان زیادی برای اقامت سوئد از طریق تحصیل جلب می شود. متقاضی برای تحصیل در کشور سوئد نیاز است که پیش از ورود به سوئد، اجازه اقامت این کشور را کسب کند. چنانچه فرد، قصد برخورداری از اجازه اقامت سوئد از طریق تحصیل را دارد، باید از سوی دانشگاهی معتبر در سوئد پذیرش داشته باشد و تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود را نیز نشان دهد. پس از اینکه فرد موفق به اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل شد، می تواند همراهان خود را که شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال می باشد را به کشور سوئد ببردو همسر اجازه کار فول تایم دارد. تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ۴ سال، در مقطع کارشناسی ارشد حدوداً ۱ تا ۲ سال بنا بر وضعیت دانشجو و در مقطع دکتری حدود 3 تا 5 سال به طول می انجامد. هزینه های تحصیل در سوئد بسته به رشته و دانشگاه های سوئد بسیار متغیر می باشد و به طور تقریبی بین 7000 تا 17000 یورو می باشد. یکی از مهم ترین آشنایی با کشور سوئد و شرایط اقامت سوئد از طریق تحصیل، تسلط به زبان انگلیسی و دارا بودن مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 می باشد. دانشجویان جهت تأمین بخشی از مخارج خود و هزینه های بالا در سوئد، اجازه کار دانشجویی حدود 10 تا 30 ساعت در هفته بسته به مقطع تحصیلی خود دارند. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی سوئد شامل موارد زیر می باشند:

 • اصل و کپی گذرنامه
 • نامه پذیرش از سوی یکی از دانشگاه‌های سوئد
 • پرداخت اولین قسط از شهریه دانشگاه
 • اسناد اثبات تمکن مالی در طی دوران دانشجویی
 • گواهی سلامت و بهداشت

نکته مهم برای دریافت اقامت سوئد این است که اگر مدارک شما کامل باشد نظر افیسر دخیل نیست و در صورت تکمیل بودن مدارک دریافت ویزا برای شما قطعی است.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد زندگی در سوئد بهتر است یا نروژ؟


اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در سوئد و اخذ اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری، مستلزم رعایت شرایط و ضوابط نسبتاً سختی است. سرمایه گذاری در سوئد در ابتدا منجر به اقامت دائم در این کشور نمی گردد. با ثبت شرکت، می‌ توان ابتدا مجوز اقامت ۲ ساله را بدست آورد و پس از آن برای تمدید، شرکت ثبت شده باید فعال و دارای گردش مالی باشد و کلیه حق مالیات های مربوط به آن در طی این مدت پرداخت شده باشد. سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید ملک در این کشور با توجه به قانون مالکیت ۱۰۰ درصدی اشخاص بر روی املاک خریداری شده، یک مزیت اصلی به شمار می رود. برای اطلاع از جزئیات مهاجرت به سوئد از طریق خرید ملک مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

شرایط کارآفرینی در کشور سوئد بسیار مشابه ثبت شرکت در این کشور است. خرید سهام شرکت های سوئد، یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری سوئد جهت اخذ اقامت این کشور می باشد که مستلزم خریداری حداقل ۵۱ درصد از سهام آن شرکت هاست. در این مورد از سرمایه گذاری باید به بدهی ها و مالیات های پیشین شرکت دقت داشت تا متحمل زیان نشوید. لازم به ذکر است که باتوجه به اینکه کشور سوئد جزو کشورهای صنعتی به حساب نمی آید، اقدام برای اخذ اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری آنچنان توصیه نمی شود. در صورتی که تمایل به اخذ اقامت اروپا از طریق خرید ملک، ثبت شرکت و... دارید، شرایط سرمایه گذاری در اتریش، اسپانیا، پرتغال و... را بررسی نمایید.

اقامت سوئد از طریق ازدواج

اقدام برای دریافت اقامت سوئد از طریق ازدواج با یکی از افراد تبعه سوئد با مراجعه به سفارت سوئد و تکمیل فرم های مربوطه آغاز می گردد. پس از تکمیل این فرم، مدتی بعد از شما برای مصاحبه حضوری دعوت به عمل می آید. هر دو طرف رابطه باید مدارکی را برای اثبات ادعای خود برای یک رابطه حقیقی، قطعی و منطقی، ارائه کنند. شخص تبعه سوئد باید از تمکن مالی و محل مناسبی جهت اسکان برخوردار باشد. طرفین متقاضی ازدواج باید به سن ۲۵ سالگی رسیده و تا حدودی با زبان سوئدی جهت برقراری ارتباط آشنا باشند. پس از آنکه طرفین بتوانند صحت ادعای خود را اثبات کنند، به شخص متقاضی مهاجرت، اجازه اقامت سوئد به مدت 2 سال داده می شود و پس از گذشت دو سال، چنانچه از شرایط و ضوابط مورد نیاز برای مهاجرت به سوئد از طریق ازدواج خارج نشده باشند، شخص متقاضی مهاجرت می تواند برای اقامت دائم سوئد اقدام کند.

اقامت سوئد از طریق تولد

قانون اعطای تابعیت در سوئد، خون می باشد. اخذ تابعیت از طریق خون بدین معنا است که فرد متقاضی تابعیت خود را از طریق نسب بدست می آورد. کودکی که از پدر و مادر سوئدی در هر گوشه ای از جهان متولد شود، صرف نظر از مکان تولد، تابعیت پدر و مادر خود را بدست می آورد. در نتیجه به دنیا آمدن کودک در کشور سوئد منجر به تأثیر خاصی بر روند اخذ تابعیت از طریق تولد نمی گردد.

اقامت سوئد از طریق پناهندگی

!!! لازم به ذکر است که موسسه ملک پور همکار MIE هیچگونه خدماتی را پیرامون پناهندگی ارائه نمی نماید و این مقاله صرفا با هدف افزایش اطلاعات و آگاهی متقاضیان در خصوص پناهندگی به نگارش در آمده است.

جهت دریافت اقامت سوئد از طریق پناهندگی متقاضی باید ابتدا فرم های مربوط به هویت، تابعیت خود و خانواده را در یکی از واحدهای درخواست پناهندگی اداره مهاجرت سوئد تکمیل کند. کشور سوئد عضو کنوانسیون ژنو می باشد. بر طبق این کنوانسیون در صورتی به عنوان پناهنده محسوب می شوید که بتوانید مدارکی دال بر آزار و اذیت در کشور خود به دلیل نژاد، ملیت، عقاید دینی و یا سیاسی، گرایشات جنسی، تعلق به یک گروه اجتماعی خاص را اثبات کنید. افراد متقاضی پس از ارائه اطلاعات کامل هویتی و کیس پناهندگی خود، مصاحبه می شوند و سپس درخواست پناهندگی آن ها ثبت می گردد. چنانچه به عنوان پناهنده اجازه اقامت سوئد به فرد تعلق گیرد، اجازه اقامت وی ۳ سال اعتبار دارد. لازم به ذکر است که موسسه ملک پور همکار MIE هیچگونه خدماتی را پیرامون پناهندگی در سوئد ارائه نمی نماید و این مقاله صرفا با هدف افزایش اطلاعات و آگاهی متقاضیان در خصوص پناهندگی به نگارش در آمده است.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد مشکلات پناهندگی

اقامت در سوئد برای هنرمندان و افراد فوق موفق

روش های متعددی برای اخذ اقامت سوئد وجود دارد که در این قسمت ما به اقامت سوئد برای هنرمندان و افراد فوق موفق از جمله ورزشکاران می پردازیم. کسب درآمد به صورت حرفه ای به واسطه هنر مورد نظر از جمله ملزومات برخورداری از این نوع مجوز اقامت است. همچنین داشتن رتبه های بالای هنرمندی و ورزشی نیز برای آشنایی با کشور سوئد و شرایط اقامت سوئد برای هنرمندان و افراد فوق موفق مورد بررسی قرار می گیرند. هنرمندان می توانند پس از اخذ مجوز اقامت به راحتی به کلیه کشورهای اروپایی سفر کنند، نسبت به افتتاح حساب بانکی اقدام کنند و از امکانات رفاهی و غیره برخوردار شوند. همچنین پس از سپری شدن مدت زمان ۵ ساله، می توانند نسبت به درخواست اقامت دائم اقدام نموده و پس از آن با اخذ تابعیت، پاسپورت خود را دریافت نمایند.

راحت ترین راه برای اقامت سوئد

یکی از راحت ترین راه های اخذ اقامت در سوئد تحصیل در سوئد است که شما میتوانید با تحصیل در مقاطع مختلف نه تنها در بهترین در دانشگاه ها با بالاترین سطح کیفی تحصیل کنید بلکه میتوانید زندگی و اقامت در سوئد را نیز تجربه کنید. شما با داشتن آیلتس 5.5 میتوانید برای تحصیل در این کشور اقدام کنید و حتی بدون مدرک زبان هم میتوانید از طریق دوره های زبان اقامت دریافت کنید یکی از مزایای تحصیل در سوئد این است که شما میتوانید همزمان برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود اقامت دریافت کنید.

هزینه های زندگی برای اقامت در سوئد

چنانچه متقاضی اقامت دائم سوئد هستید لازم است که با هزینه های زندگی در سوئد آشنا شوید. طبیعتا هزینه های زندگی از جمله مسکن، در شهر استکهلم همانند هر پایتخت دیگری بالاتر از دیگر شهرهای سوئد است. لازم به ذکر است که هزینه زندگی در سوئد به میزان 99/56‎٪ و مبالغ اجاره در این کشور 38/59 درصد بیشتر از ایران است. در تصویر زیر هزینه های زندگی در سوئد به تفکیک با ذکر درصد نشان داده شده اند:

اقامت سوئد

 

جدول زیر نیز لیستی از قیمت ها در پایتخت سوئد می باشد:

 

رستوران ها

قیمت به کرون

غذا، رستوران ارزان قیمت

120

غذا برای دو نفر، رستوران متوسط

700

کاپوچینو

35.98

نوشابه

22.64

آب 1.5 لیتر

16.55

بازارها

قیمت

شیر 1 لیتر

11.39

نان سفید تازه یک قرص

23.30

برنج یک کیلوگرم

25.42

تخم مرغ 12 عدد

28.77

پنیر محلی یک کیلوگرم

86.50

سینه مرغ یک کیلوگرم

104.65

گوشت گاو یک کیلوگرم

152.65

سیب یک کیلوگرم

25.67

موز یک کیلوگرم

22.04

پرتغال یک کیلوگرم

24.15

گوجه فرنگی یک کیلوگرم

33.39

سیب زمینی یک کیلوگرم

10.83

پیاز یک کیلوگرم

11.43

کاهو یک سر

19.25

حمل و نقل

هزینه

بلیط یک طرفه داخل شهر

36

کرایه تاکسی 1 کیلومتر

15

بنزین 1 لیتر

15.60

خرید آپارتمان

قیمت

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر

93675

قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در خارج از شهر

54108

اجاره آپارتمان

قیمت

آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر

11192

آپارتمان 1 خوابه در خارج از شهر

8107

آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر

19820

آپارتمان 3 خوابه در خارج از شهر

12935

شرایط اخذ اقامت سوئد برای اشخاص خاص با ویزای جدید

کشور سوئد برای افرادی که دارای ویژگی های خاص هستند فرصت ویژه ایجاد کرده است. به عنوان مثال کسانی که دارای مدرک تحصیلی لیسانس فوق لیسانس یا دکترا هستند می توانند به جستجوی فرصت‌های کاری بپردازند و یا افرادی که توانایی سرمایه گذاری در بخش های مختلف را دارند، با استفاده از این روش می توانند فرصت های سرمایه گذاری بسیاری را دست یابند. این نوع ویزا به مدت سه الی نه ماه به شخص، همسر و فرزندان زیر 18 سال داده می شود و در صورت یافتن فرصت کاری این ویزا قابلیت تبدیل به اقامت بلند مدت را خواهد داشت. یکی از ویژگی هایی که در رابطه با تحصیل سوئد باید به طور خاص مورد توجه قرار بگیرد امتیاز های تحصیل در این کشور است که ویرای همراه نیز همزمان صادر می گردد. همچنین تمامی افرادی که توسط دانشگاه های سوئیس پذیرش می گیرند، ویزای آنها تقریبا به طور حتمی و 100% صادر می شود.البته برای گرفتن اقامت سوئد روش های دیگری همچون سرمایه گذاری، نو آفرینی یا استارت آپ نیز وجود دارد، منتها به دلیل تحریم های صورت گرفته علیه ایران، افتتاح حساب در بانک ها کار آسانی نیست.

مدت زمان جواب اقامت سوئد در روش های مختلف برای ایرانیان

مدت زمان جواب اقامت سوئد در روش های مختلف برای ایرانیان متفاوت است. این که صدور جوابیه از سمت سفارت چه مدت به طول می انجامد، به روش انتخابی شما برای اخذ ویزای سوئد، این که چه میزان از مدارک شما تکمیل است، فرم را انلاین تکمیل کرده اید یا به شیوه سنتی اقدام نموده اید و مواردی از این قبیل بستگی خواهد داشت. برای مثال در روش اقامت کاری اگر مدارک شما تکمیل باشد و بصورت سنتی اقدام نمایید عموما یک سال و 4 ماه به طول خواهد انجامید، اما اگر بصورت انلاین مبادرت به تکمیل فرم فرمائید، حداقل مدت انتظار به یک سال تمام تقلیل می یابد. یا برای موضوع تحصیلی مواردی مانند مقطع تحصیلی یا میزان کامل بودن مدارک ارسالی می تواند بازه زمانی را کوتاه تر یا بلند تر از حد معمول کند، اما این پروسه بصورت کلی 4 – 5 ماه به طول می انجامد. از جمله راه های دیگری که می توان به طبع ان اقامت این کشور بدست اورد، اقامت از طریق ازدواج است. از مواردی که در مدت زمان صدور جوابیه موثر است، می توان به، محل ازدواج، محل زندگی مشترک، مدت زمان زندگی با هم و موارد کلی ای که قبلا هم به ان اشاره شد. با تمام این تفاسیر حداقل زمان مور نیاز برای طی این پروسه بین 17 تا 27 ماه متفاوت است. الحاق به خانواده از روش های دیگری است که به ان خواهیم پرداخت. در این روش در حالی که یک یا چند عضو از خانواده شما در سوئد به سر می برند، قادر خواهید بود به ان ها ملحق شوید. اگر شما شخصی هستید که بالای 18 سال سن دارد و می خواهد به پدر یا مادر خود که دارای اقامت موقت هستند ملحق شود، صدور جوابیه حدود 14 الی 18 ماه میتواند به طول بیانجامد. در شرایطی که والدین اقامت دائم داشته یا دارای پاسپورت باشند، این مدت می تواند متفاوت باشد. شرایطی نیز وجود دارد که در ان والدین به فرزند خود در سوئد ملحق می شوند. در این وضعیت، اگر فرزند زیر 18 سال باشد، 27 ماه و اگر فرزند بالای 18 سال باشد حداقل 14 ماه صدور جواب از سمت سفارت به طول خواهد انجامید. این در حالتی است که بشکل انلاین اقدام فرمایید، در غیر اینصورت پروسه طولانی تر خواهد بود. اخرین شیوه ای که به ان اشاره خواهیم کرد، روش ویزای توریستی است. در شرایطی که شخص درخواست این نوع از اقامت را دارد (که 90 روزه می باشد) می تواند امیدوار باشد که طی حداقل 4 ماه به جواب برسد. البته اگر متقاضی خواهان ویزای شنگن باشد، عموما ظرف 15 روز تا 45 روز به نتیجه خواهد رسید.

تمدید کارت اقامت سوئد

شرایط تمدید کارت اقامت سوئد چیست؟ سوالی که همه مهاجرین باید قبل از اقدام برای اقامت، ان را مورد بررسی قرار دهند، چرا که ممکن است بعد از اخذ اقامت و مهاجرت به این کشور، نتوانید الزامات تمدید را براورده کرده و مجبور به بازگشت شوید. برای هر روش اقامتی، شرایط اختصاصی وجود دارد که شما باید نسبت به اگاهی درباره انها تلاش کنید، بخصوص که ممکن است این قوانین مهاجرت به سوئد تغییر کند، بنابر این انتظار می رود، جهت بروزرسانی اطلاعات خود در این باره، حداکثر اهتمام را داشته باشید. اولین و اصلی ترین نکته ای که شما باید به ان دقت داشته باید، اقدام به تمدید قبل اتمام اقامت شماست. اگر اعتبار مجوز حضور شما به اتمام برسد و پروسه در این مدت به نتیجه نرسد، شما موظف به ترک سوئد، حداقل تا زمان تعیین تکلیف تمدید اقامت هستید. بنابراین مهمترین موضوع برای شما اقدام در زمان مناسب است. در مورد اعتبار این اقامت ها نیز باید گفت، نسبت به شرایط شما مدت اعتبار حتی در روش های یکسان برای افراد متفاوت می تواند گوناگون باشد. برای مثال شخصی که برای تحصیل دوره کارشناسی اقدام می کند می تواند اعتبار 4 ساله دریافت کند، اما کسی که برای دوره ارشد اقدام می کند نهایتا اعتبار 2 ساله دریافت خواهد کرد. (البته باید در نظر داشته باشید، که شرطی با هدف کنترل میزان پیشرفت پروسه درسی شما وجود دارد که در صورت عدم احقاق ان، اقامت شما لغو خواهد شد). یا مواردی مانند اقامت کاری که در ان شما حداقل اقامت 6 ماه دریافت خواهید کرد اما نسبت به شرایط کاری شما می تواند بسیار طولانی تر باشد. (البته بهتر است بدانید، بعد ورود به سوئد برای یک کار مشخص، 2 سال حق تغییر شغل خود را نخواهید داشت.) همچنین شما می توانید برای اخذ اقامت سوئد از طریق ازدواج، به مجوز حضور 2 ساله دست پیدا کنید.

شرایط اقامت سوئد با خانواده

روش جدیدی که به همت موسسه ملک پور تهیه گردیده برای همراهان موسسه، شرایط ویژه اقامت سوئد با خانواده می باشد. این روش به این صورت است که ویزای 9 ماهه اعطا می‌شود و شما به همراه فرزندان و همسر خود به کشور سوئد مهاجرت کنید. در این 9 ماه فرصت دارید به دنبال کار بگردید تا شغل مناسب را برای خودتان پیدا کنید و در صورت پیدا کردن شغل مناسب اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کرده که بعد از گذشت دو سال از اقامت کاری تان می توانید اقامت بلند مدت و بعد از گذشت چهار سال اقامت دائم و در نهایت بعد از گذشت ۵ سال به پاسپورت سوئد دست پیدا کنید همانطور که می دانید این روش یک روش بسیار فوق العاده ای می باشد که هیچ موسسه مشاوره ای قبل از این ارائه نداده برای کسب اطلاعات بیشتر و بررسی شرایط خودتان می توانید با موسسه ملک پور تماس گرفته و از مشاوره رایگان مشاوران موسسه استفاده فرمایید و برای دریافت مشاوره تخصصی و راهنمایی با آنها در ارتباط باشید.

اخذ اقامت دائم و پاسپورت سوئد

همانطور که گفته شد، از طرقی مانند کار، ثبت شرکت، تولد و ازدواج می توان به اقامت دائم سوئد و سپس تابعیت آن دست پیدا کرد. چنانچه شخص متقاضی اخذ تابعیت سوئد، برای مدت زمان ۵ سال به صورت مداوم در کشور سوئد حضور و اقامت داشته باشد، می تواند با فراهم ساختن شرایط زیر برای اخذ تابعیت سوئد اقدام نماید:

 • دارا بودن حداقل سن ۱۸ سال
 • اقامت در کشور سوئد به مدت ۵ سال
 • عدم ارتکاب به جرم در مدت زمان اقامت در سوئد
 • دارای اجازه اقامت موقت و یا دائم سوئد در طی این مدت ۵ ساله

اقامت سوئد یا نروژ

یکی از سوالاتی که مهاجرین کشورهای اسکاندیناوی همواره می پرسند این است که زندگی در سوئد بهتر است یا نروژ؟ برای پاسخ به این سوال باید چندین فاکتور را بررسی کرد. برای شناخت بیشتر هدف شما از مهاجرت به سوئد یا نروژ فاکتورهای زیر را بررسی نمودیم.

 • اقتصاد و پایه های آن
 • تنوع فرهنگی
 • نرخ بیکاری
 • هزینه های زندگی
 • مهاجرپذیری و رفتارهای اجتماعی

کشور نروژ به دلیل وجود نفت و گاز و پایه های اقتصادی به شدت صنعتی آن نرخ بیکاری کمتری دارد. جامعه نروژی دارای رفتار خشک تر بوده به طوری که شاید با برخی رفتارهای عدم مهاجرپذیری برخورد کنید. این مورد حتی در زمینه تجملات نیز اثر گذاشته به طوریکه حتی کاخ ریاست جمهوری نیز مانند یک خانه بزرگ و مجلل می باشد. این کشور دارای فضای صنعتی بوده و هزینه های زندگی بالاتری را در پی دارد. تنوع فرهنگی کمتری در خود داشته به طوریکه تنوع پوشش در مردم تفاوت خاصی ندارد. کشور سوئد دارای طبیعتی زیبا و معماری شهری شاد و مثبت است. تنوع فرهنگی و دینی در این کشور زیاد بوده و دارای هزینه های زندگی پایین تری نسبت به نروژ می باشد. نرخ بیکاری در سوئد بالاتر از نروژ است. حتی از لحاظ آب و هوایی هم سوئد شرایط بهتری دارد.

 

 

پرسش: بهترین راه برای مهاجرت به سوئد برای فرد دارای مدرک دکترای بیولوژی با سابقه کار چه روشی است؟ کاری یا تحصیلی؟

 


سوالات متداول

✔️ راحت ترین راه برای اقامت سوئد چیست؟

این سوال نسبت به هر شخص می تواند متفاوت باشد. برای مثال برای کسی که تحصیلات و دانش علمی خوبی دارد، بهترین راه می تواند روش تحصیلی باشد، چرا که احقاق شرایط لازم برای دریافت چنین اقامتی برای این فرد راحت است. یا برای شخصی که سرمایه کافی و کسب و کار مناسبی دارد، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری مناسب است.

✔️ اخذ اقامت دائم و تابعیت سوئد پس از چند سال امکان پذیر است؟

دریافت اقامت دائم سوئد پس از 5 سال امکان پذیر می باشد. امکان اخذ تابعیت سوئد نیز پس از گذشت 1 سال از دریافت اقامت دائم وجود دارد.

✔️ آیا دو تابعیتی در سوئد مورد پذیرش است؟

دو تابعیتی در کشور سوئد پذیرفته شده است. بنابراین در صورتی که فرد امکان درخواست تابعیت سوئد را داشته باشد، ملزم به ترک تابعیت فعلی خود نخواهد بود.

✔️ هزینه ماهیانه اقامت در سوئد چه مقدار است؟

هزینه اقامت در سوئد برای یک خانواده 4 نفره، ماهیانه حدود 2000 یورو خواهد بود. این هزینه شامل اجاره مسکن، خورد و خوراک، اینترنت، شارژ ساختمان و ... می شود.

✔️ آیا دریافت اقامت دائم سوئد از طریق ازدواج امکان پذیر است؟

در صورتی که ازدواج با تبعه سوئدی به صورت رسمی و قانونی ثبت شده باشد، ابتدا یک اقامت 2 ساله و سپس در صورت تداوم ازدواج و اثبات آن، اقامت دائم سوئد دریافت خواهد شد.


سخن پایانی

اقامت دائم سوئد و کلیه روش ها و قوانین کسب اقامت در سوئد در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار گرفت. کشور سوئد با برخورداری از شرایط مطلوب رفاهی، تحصیلی، زندگی و نرخ تورم نسبتاً پایین همواره مورد توجه متقاضیان مهاجرت قرار گرفته است. اما لازم به ذکر است که کشور سوئد دارای آب و هوای بسیار سردی در مقایسه با ایران است که گاهی اقامت سوئد را با دشواری روبرو می کند. همچنین در سال های اخیر کشور سوئد به آسانی به شهروندان ایرانی ویزا نمی دهد لذا پیشنهاد می شود شرایط خود را برای سایر کشورهای پیشرفته اروپایی که شانس ویزای بالاتری دارند مانند اتریش، دانمارک، هلند و... بررسی نمایید. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون اقامت سوئد و یا مهاجرت به سایر کشورها کافی است تا با موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید و از راهنمایی های کارشناسان زبده ما بهره بگیرید. در قسمت انتهایی این مقاله در قسمت پرسش و پاسخ نیز می توانید سوالات و پیشنهادات خود را در خصوص اقامت سوئد مطرح سازید و در کمتر از 12 ساعت پاسخ آن ها را دریافت نمایید.

امتیاز 4.56 از 5 ( 17 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
سحر دولتی
سلام ، وقت شما بخیر آیا می توان با 3 میلیارد تومان اقامت سوئد را اخذ کرد؟ من متاهل هستم و 2 فرزند دارم. همسرم می خواد توی کشور سوئد سرمایه گذاری کند.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را بهتر راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اما بصورت کلی بلی و روش های مختلفی وجود دارد که بنا شرایط تان می توانید اقدام کنید. مثل اخذ ویزای کار، تحصیل و سرمایه گذاری. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان توسط کارشناسان ما بررسی شود. موفق باشید.
شیرین مقدم
سلام ممنون از مطالبتون من 20 ساله هستم و دانشجوی رشته پرستاری در حال حاضر دارم زبان هم میخونم میخواستم بدونم از چه طریقی میتونم اقامت سوئد رو بگیرم ممنونم از لطفتون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را بهتر راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اما باتوجه به سن و رزومه ای که می فرمایید، یکی از مناسب ترین راه مهاجرت به کشور سوئد گزینه تحصیل می باشد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
احسان
سلام و وقت بخیر من پرستار هستم و 28 سال سن دارم، طبق تحقیقاتی که تو سایتتون انجام دادم یکی از بهترین روش ها برای بنده می تونه اخذ اقامت سوئد از طریق کار در پرستاری باشه. میخواستم بدونم چه مدت فرصت داریم اونجا زبان یاد بگیرم؟ و اینکه در طول مدت یادگیری زبان اجازه کار هم دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی رشته شما جز رشته هایی است که نیازمند به معادلسازی است و کشور سوئد اقامت یکساله ارائه می دهد. شما اجازه کار دارید و چون هنوز مدرکتان معادلسازی نشده کار پرستاری نمی توانید انجام بدهید ولی درخصوص کارهای مرتبط به رشته تان کارفرما شما را بپذیرد مانعی وجود ندارد. موفق باشید.
هانیه توکلی
با سلام ممنون از مقاله خوبتون میخواستم در خصوص بهترین راه اخذ اقامت سوئد با مدرک پرستاری و ۶ سال سابقه کاری و ۳۷ سال سن بپرسم. آیا میتونم با یک میلیارد سرمایه برای مهاجرت به سوئد اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز با توجه به رشته تحصیلی و سرمایه ای که دارید اقامت کاری از طریق پرستاران بهترین گزینه می تواند برای شما باشد اما برای اینکه بهتر و بیشتر بتوانیم کمکتان کنیم پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
لیندا محمودیان
من به زندگی در حوزه اسکاندیناوی به شدت علاقمندم.34 ساله مهندس آی تی از دانشگاه تهران 6 سال سابقه کار در زمینه مدیریت شبکه و توسعه وب دارم.مجرد هستم و حدودا 800 میلیون سرمایه دارم.مدرک آ دو آلمانی دارم. زبان انگلیسی معمولی در حد آیلتس 5.5 - 6 . از چه طریقی میتونم برای مهاجرت به این کشور ها اقدام کنم؟ ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز با توجه به رزومه ای که می فرمایید مهاجرت از طریق کار و تحصیل می تواند گزینه خیلی خوبی باشد. اگر زبان انگلیسی قوی دارید حتی امکان کاریابی و گرفتن جاب آفر در کشوری مثل سوئد هم برای شما فراهم است. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
مونا اصل
سلام اگر در حین تحصیل در سوئد کار تمام وقت پیدا کنم می تونم از تحصیل انصراف و ویزای خود رو تبدیل کنم؟یا باید بعد اتمام تحصیل برای کار اقدا م کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب بله اگر از یک کارفرما معتبر پیشنهاد شغلی داشته باشید ویزا تحصیلی شما به ویزا کاری تبدیل می شود.
سینا
سلام برادرم در سوئد اقامت دائم گرفته و گفته از طریق کار میتونه برای ما هم اقامت بگیره ایا درسته و چقدر زمان میبرد هنوز دیپلم نگرفته
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام دوست عزیز شما برای کار در کشور سوئد باید یک جاب آفر از کارفرمای سوئدی داشته باشید که بتواند به شما کمک کند. البته راه های دیگری برای ورود شما به کشور سوئد نیز وجود دارد که پیشنهاد میکنم از مشاوره رایگان تلفنی موسسه استفاده کنید و شرایط خود را با کارشناسان در میان بگذارید و راهنمایی دریافت نمایید.
پرویز
سلام. وقت بخیر. بنده میخوام برای معادلسازی پرستاران سوئد اقدام کنم و اقامت سوئد رو بگیرم. ولی سابقه کار ندارم.امکان پذیرا برام؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت دوست عزیز امکان معادلسازی برای شما وجود دارد و الزامی برای کار وجود ندارد اما داشتن سابقه کار شرایط شما را راحت تر می کند. پیشنهاد می کنم برای بررسی دقیقق شرایط خود با مشاورین موسسه تماس حاصل نمایید.
مسعود نظری
سلام حدودا ۸ میلیارد سرمایه دارم مجردم ۴۹ سال مهندس مکانیک ساخت و ساز میکنم زبان انگلیسیم بد نیست بهترین روش برای مهاجرت به سوئد ؟ مایلم بیزنسی رو خریداری کنم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت در صورت داشتن بیزنس پلن قوی امکان دریافت اقامت با ثبت شرکت وجود دارد اما شرایط خاصی دارد که توسط وکیل مهاجرت باید بررسی گردد. البته امکان دریافت اقامت در کشورهای مختلف دیگری نیز بدون نیاز به شرایط سن، زبان و ... نیز برای شما وجود دارد.
Alireza
سلام آیا تعداد سالهای تحصیل در مقطع فوق لیسانس هم در تعداد سالهای مورد نیاز برای درخواست اقامت دائم که ۴ سال است ، محاسبه میگردد ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست گرامی، به طور کلی برای اقامت دائم شما باید کار داشته باشید و بیمه و مالیات پرداخت کرده باشید تا بتوانید اقامت دائم بدست آورید.
امین تبرایی
سلام من ۳۴ سال دارم متاهل و دارای یک فرزند هستم در رشته کیک بوکسینگ مدرک مربیگری دارم و ۵ سال سابقه کار در این رشته و یک سری مقا مسابقه ای در حال حاضر هم تولیدی لوازم تژیینی دارم بهرین راه مهاجرت برای من چیست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام مخاطب گرامی رزومه شما بایستی با جزییات بیشتری بررسی گردد. برای دریافت مشاوره رایگان با موسسه تماس حاصل نمایید.
رضا
سلام برای ویزای هنری دقیقا چه پروسه هایی باید گذروند و چه مدارک و شرایطی لازم داره ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای ویزای هنرمندان در زمینه و رشته کاری خودتان علاوه بر اینکه ثابت می کنید منبع درآمد شماست باید در همان حوزه در خارج کشور خودتان هم مطرح بوده باشید. نکات خیلی زیادی دارد و لی اگر رزومه بین المللی دارید می توانید با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما بصورت کامل بررسی شود.
شهناز غفوری
سلام وقتتون بخیر من پزشک فوق تخصص غدد هستم و 46 سال سن برای اقامت و کار در سوید و معادل سازی مدرک و...اگر میشه راهنمایی بفرمایید و شماره تماس جهت مشاوره بیشتر رو برام ایمیل کنید با سپاس
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کشورهای حوزه اسکاندیناوری الان برای معادلسازی پروسه خیلی طولانی را دارند اما می توانید علاوه بر این کشورها برای کشور آلمان هم اقدام نمایید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط شما بصورت رایگان بررسی شود.
میکاییل
سلام وقتتون بخیر سریع ترین راه برای مهاجرت به سوئد چه راهی است و چقدر هزینه داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. این موضوع به شرایط شما بستگی دارد و راه های تحصیل و یا کاری از سریع ترین روش های مهاجرت به این کشور هستند.
شهاب رجبیان
سلام . من مهندس کامپیوتر هستم و لیسانس دارم. 7 سال هم مرتبط کار کردم، خواستم ببینم برای جستجوی کار در این کشور شانسی دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت جناب مهندس. برای ویزای جستجوی کار در سوئد شما باید حداقل مدرک فوق لیسانس داشته باشید و با مدرک لیسانس این امر امکان پذیر نیست.
کریم پور
با سلام و وقت بخیر من حدود 42 سالمه و دکترای مهندسی برق دارم و 17 سال سابقه کار. من از چه طریقی می تونم برای سوئد اقدام کنم و اقامت بگیریم؟ آیا از طریق ویزای جستجو کار می شود؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز شرایط شما بایستی با جزئیات بیشتری بررسی گردد. برای دریافت مشاوره با موسسه تماس بگیرید.
کوثر سواری
سلام من 43 سالمه و ارشد مهندسی متالوژی دارم میخواستم بپرسم از طریق تحصیل یا کار شانس دریافت اقامت سوئد رو دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عضر ارادت. بله دوست عزیز شما می توانید برای تحصیل و یا ویزای جستجوی کار در سوئد اقدام داشته باشید.
سمیرا
سلام روزتون بخیر هزینه های زندگی و اقامت برای کشور سوئد به صورت میانگین در ماه چقدر است؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز هزینه ماهیانه برای یک نفر حدود ۱۲۰۰ یورو در ماه می باشد.
سهیلا شاکری
عرض ادب و ارادت خیلی ممنونم از مطالب بسیار مفیدتون آیا سوئد از طریق برنامه های خودحمایتی اقامت نمیده؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. خیر دوست عزیز، امکان دریافت اقامت از طریق خودحمایتی در این کشور فراهم نیست.
محسن کی مرام
سلام و عرض ادب سوئد آیا با مدرک زبان پایین تر راه هایی داره برای گرفتن اقامتش یا فقط در حال حاضر از طریق تحصیل میشه برای اقدام کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. روش جاب سیکر نیز برای کاریابی در این کشور وجود دارد.
سبا
وقت بخیر با داشتن لیسانس پرستاری و دو سال سابقه میشه برای سوئد اقدام کرد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز
مشاوره رایگان