تحصیل دکترا در سوئد

7 بهمن 1401 3 نظر

تحصیل دکترا سوئد، بورسیه و مزایای تحصیل Phd در سوئد، مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و کار پس از تحصیل در سوئد در این مقاله مورد بررسی علمی قرار می گیرد. برای اخذ پذیرش تحصیل دکترا سوئد چه شرایطی لازم است؟ بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع دکترا به چه کسانی تعلق می گیرد؟ دانشگاه های برتر سوئد کدامند؟ نقش سوپروایزر در دوران تحصیل و اخذ مدرک دکترا چگونه است؟ برای یافتن پاسخ این سوالات و ابهامات دیگری که ممکن است در خصوص تحصیل دکترا سوئد ایجاد شود، پیشنهاد می گردد مطالب این مقاله را که به کمک وکلای محلی سوئد نگارش شده است را مطالعه نمائید. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات تکمیلی و بررسی شرایط شما، می توانید با موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و طی تماس رایگان با موسسه مشاوره تخصصی بگیرید.

ویدیو موسسه MIE در مورد مقایسه تحصیل در سوئد، فنلاند و نروژ


 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل دکترا در سوئد

شرایط عمومی سوئد برای تحصیل دکتری

سوئد کشوری پادشاهی در حوزه اسکاندیناوی در شمال اروپا است. از غرب و شمال با نروژ، از شرق با فنلاند همسایه است ودر جنوب غربی با یک تونل پل از طریق تنگه ارسوند به دانمارک متصل می شود. سوئد با 450 هزار و 2505 کیلومتر مربع (173 هزار و 860 مایل مربع) بزرگترین کشور در شمال اروپا، سومین کشور بزرگ در اتحادیه اروپا و پنجمین کشور در اروپا از نظر مساحت است. شهرستان استکهلم پایتخت آن است. سوئد در کل 10.3 میلیون نفر جمعیت داردکه از این تعداد 2.6 میلیون نفر دارای سابقه خارجی هستند. افرادی که دارای سوابق خارجی هستند به عنوان افرادی متولد شده خارجی یا متولد سوئد با پدر و مادر خارجی تعریف می شوند. به دلیل نزدیک بودن سوئد به قطب شمال بیشترین میزان تمرکز جمعیت در نیمه مرکزی و جنوبی کشور است.

با تلفیق یک سیستم آموزش عالی تاریخی با فرهنگ نبوغ و اختراع، جای تعجب نیست که سوئد گزینه ای محبوب برای تحصیل بین المللی دکترا باشد.سابقه تاسیس دانشگاه های این کشور به قرن پانزدهم برمی گردد. کشور سوئد به عنوان خانه جایزه نوبل معروف است که دریافت 32 جایزه نوبل توسط سوءد نشان دهنده تاریخ افتخارآمیز آن در شناخت و پاداش تحقیقات، تعالی و نوآوری است. دانشگاه های سوئد جهت دوره تحصیلی دکترا، صرف نظر از ملیت، به طور معمول هیچ شهریه ای را برای دانشجویان خود دریافت نمی کنند. سابقه دانشگاه های تاریخی در تحصیلات عالی در سوئد به دهه 1400 برمی گردد و دانشگاه های این کشور دارای رتبه بندی مدرن، با تخصص های خاص در پزشکی، علوم زندگی و موضوعات مرتبط می باشند. برای اطلاع از شرایط تحصیل پزشکی در سوئد به این مقاله مراجعه کنید.

تعداد دانشگاه ها

39

تعداد جوایز نوبل

32

قدیمی ترین دانشگاه

دانشگاه اوپسالا (1477)

تعداد دانش آموزان بین المللی

30،912

طول دکترا

4 سال

هزینه های تحصیل دکترا

رایگان

سال تحصیلی

آگوست تا ژوئن

ساختار دوره دکتری (PHD) در سوئد

سوئد با داشتن یک پیشینه تاریخی عالی و وجود یک سیستم آموزشی بسیار موفق، جای تعجب نیست که این کشور مقصد و انتخاب بسیاری از دانشجویان بین المللی برای مقطع دکترا باشد. قدمت دانشگاه‌های کشور سوئد به قرن پانزدهم برمیگردد. در این بخش به بررسی ساختار دوره دکترا (PHD) در سوئد خواهیم پرداخت، و در مورد فرصتهای مالی هزینه ها و غیره اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد. اگر هدف شما از تحصیل در دوره دکترا است که این دوره نشان دهنده بالاترین سطح پیشرفت تحصیلی برای دانشجویان در دانشگاه های سوئد است. مانند سایر کشورها تحقیقات در راستای یک پایان نامه اصلی صورت می گیرد که ساختار تحصیل دکترا به 2 صورت می باشد:

 • دکترای استاندارد: برای دریافت دکترا متقاضی باید حداقل چهار سال تمام ۲۴۰ واحد را پشت سر بگذارد و از رساله دکترا خود نیز به خوبی دفاع کند تا بتواند این مدرک را به دست بیاورد.
 • روش دوم دکترای کوتاه مدت: فرد می توانید دروس کمتری را پاس کند به شرط اینکه دو سال تمام برای به عنوان پایان نامه برای یک شرکتی که دانشگاه آن را تایید می کند، کار کنید، که این کار کردن مشترک با شرکت مربوطه معادل ۱۲۰ واحد (ects) می باشد. در نتیجه تنها با پاس کردن ۱۲۰ واحد درسی دیگر و دفاع از پایان نامه خود، می توانید به مدرک دکترا دست یابید.
 • سال تحصیلی سوئد: سال تحصیلی در سوئد از آگوست تا ژوئن با دو ترم آموزشی او تا ژانویه ژانویه تا ژوئن به تفکیک تعطیلات تابستانی و زمستانی برگزار می گردد. به عنوان یک دانشجوی دکترا معمولاً در طول سال تحصیلی نسبت به دانشجویان لیسانس و ارشد دوره منعطف تری خواهید داشت.
 • ناظر و استاد راهنما: در طول تحصیل دوره دکترا شما دو یا چند نفر استاد متخصص همراه شما هستد که وظیفه آنها کمک به رشد به شما خواهد بود.
 • دوره های علوم انسانی و هنر: سرپرستان در درجه اول به عنوان مربی به شما خدمت خواهند کرد آنها مستقیماً در تحقیقات شما دخالت نمی‌کند اما در مسیر پژوهش به شما راهنمایی می کند.
 • ناظران پروژه های علوم فناوری و مهندسی (stem): این اساتید نیز به عنوان سرپرست تحقیق یا محقق اصلی آن آزمایشگاه، تحقیقاتی را انجام می‌دهد. این موضوع به این معناست که ممکن است کنار کار تحقیقاتی شما تحقیقات دیگری را نیز انجام دهند، تا برای رشد شما و بهتر نوشتن پایان نامه تان کمک باشند. اما در نهایت یک کار مستقل به عنوان پایان نامه در انتهای تحصیل ارائه می دهید. در حالت کلی شما همیشه در مقطع دکترا دو استاد راهنما خواهید داشت.
 • دستیاران سرپرست: برخی از دانشگاه‌ها نیز دستیاران سرپرست اضافه با مسئولیت وظایفی مانند و مراقبت پشتیبانی منصوب می کنند که نقش آنها نظارت بر سرپرستان و استادان راهنمای شما می باشد. به عنوان مثال: برای شما جلسات منظمی را تنظیم می کنند تا برای پایان نامه نیازهای آموزشی شما توسط اساتید برطرف شود.
 • ساختار برنامه: به طور کلی تمرکز اصلی شما بر روی تحقیقات اصلی برای پایان نامه و جمع آوری اطلاعات مفید می باشد. برخی دانشگاه ها در کنار تحقیقات شما آموزشهای ساختار مندی را ارائه می دهند که ممکن است به صورت دوره های کوتاه مدت باشد. همچنین از میان دانشجویان دکترا دانشجویان را به عنوان کادر آکادمیک جوان انتخاب می کنند و بخشی از مسئولیت های دانشکده را به عهده آنها می گذارند و به عنوان استاد، محقق، یا کمک در آزمایشگاه ها و غیره مشغول به این کار می شوند
 • ارزیابی پایان نامه: ارزیابی دانشجویان دکترا در سوئد و اساس کیفیت پایان نامه و رساله دکترای آنها می باشد. و اگر موضوع شما جای تحقیق و طراحی داشته باشد، شخصا به عنوان مسئول تصریح طراحی آن پروژه خواهید بود. که همه این خصوصیات در انتها و زمان ارائه دادن پایان نامه شما بررسی میشود. معمولاً برای بررسی پایان نامه علاوه بر اساتید داخلی از دانشگاه های خارجی یک استاد به عنوان کارشناس خارجی بر روی پایان نامه شما نظارت خواهد داشت. و جزء کمیته ارزیابی پایان نامه شما خواهد بود ممکن است امتحان دفاع از رساله دکترا کمی دلهره آور به نظر برسد اما باید آن را نقطه مناسبی برای تحقیقات و اثبات خود در نظر بگیرید.

هزینه تحصیل دکترا در سوئد در دانشگاه های مختلف

برای بررسی هزینه تحصیل دکترا در سوئد در دانشگاه‌ های مختلف باید گفت که خوشبختانه دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ای برای تحصیل در مقطع دکترا دریافت نمی‌کند، توجه داشته باشید که این امر برای مقاطع کارشناسی ارشد و یا لیسانس نمی باشد، برنامه های دکترا برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و کلیه دانشجویان بین المللی نیز رایگان است. برای ارسال درخواست دکترا در سوئد نیازی به پرداخت هزینه نیست و تنها نیاز است که بعد از پذیرفته شدن بتوانید هزینه های زندگی در سوئد و اقامت خود را تامین کنید. حتی ممکن است دانشگاه نیز از شما پشتیبانی کند و بورسیه های کمک تحصیلی به شما عطا کند. معمولاً دانشجویان دکترا در سوئد به عنوان کارمند مشروط، قرارداد کاری با دانشگاه می بندند که در این صورت به دانشجوی مذکور حقوق نیز پرداخت می‌شود و این کمک هزینه تحصیلی تقریباً به ارزش هزار و پانصد یورو در ماه پرداخت می شود. وضعیت اشتغال در دانشگاه ها به این صورت است که برای سال دوم به بعد، معمولاً یک قرارداد کامل با دانشجو بسته می‌شود که در این قرارداد، اجازه مرخصی برای طول بیماری به او داده می‌شود و حمایت‌های دانشگاه کامل خواهد بود. در ازای کمک هزینه های تحصیلی شما باید بخشی از وظایف و مسئولیت های دانشجویان کارشناسی را انجام دهید. منبع اصلی تامین بودجه دکترا برای دانشجویان بین المللی در سوئد موسسه IS می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی به طور کلی، در دانشگاه‌های خصوصی سوئد، متوسط ​​ هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان خارجی بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ یورو در سال است.

تحصیل دکترا در سوئد

هزینه زندگی دانشجویان دوره دکتری در سوئد

هزینه زندگی دانشجویان دوره دکتری در سوئد به عوامل مختلفی مانند: هزینه اقامت، هزینه های جاری زندگی مانند خورد و خوراک، هزینه‌های جانبی بستگی دارد. در این بخش به بررسی جزئیات این هزینه ها می پردازیم.

هزینه اقامت

چندین نوع مسکن و خوابگاه برای اقامت دانشجویان دکترا در دسترس است که با توجه به بودجه شهر محل سکونت هزینه زندگی در سوئد ممکن است بیشتر و یا کمتر شود.

انواع اقامتگاه های موجود در سوئد عبارتند از:

 • خوابگاه مسکن استاندارد: این خوابگاه ها مشابه اقامتگاه های انگلستان می باشد و دارای اتاق های خصوصی می باشد.
 • آپارتمانهای دانشجویی: این آپارتمان ها با اجاره ای که توسط صاحب خانه یا نماینده اجاره دانشگاه مشخص شده، تعیین می شود.
 • اقامت در خانه: روش بعدی انتخاب اقامت با خانواده های سوئدی می باشد که معمولاً در زندگی در یکی از اتاق های خانه این خانواده می باشد.

هزینه اسکان در سوئد معمولاً بین ۲۵۰ تا 660 یورو متغیر می باشد و همانطور که توضیح داده شد وابسته به نوع اقامت می باشد. 

هزینه های جاری زندگی دانشجویی

این هزینه ها جمعا حدود 843 یورو در ماه می باشد که این هزینه های مربوط به رفت و آمد، تغذیه و هزینه های متفرقه می باشد. جدول اطلاعات ریز تری را بیان می کند: 

عنوان

میزان هزینه (یورو) در ماه

متوسط هزینه خوابگاه

415

متوسط هزینه خورد و خوراک

200

هزینه های متفرقه

228

کارت مسافرتی ماهانه

78.93

خدمات ماهانه

74

هزینه های حمل و نقل

40 الی55

 

تحصیل دکتری در سوئد با بورسیه (فاند کامل)

معمولاً دانشجویان دکترا در سوئد به عنوان کارمند شناخته می شوند، مشروط بر این که با دانشگاه خود قرارداد کار داشته باشند. دراین صورت دانشگاه مبلغ به ارزش تقریبی 1500 یورو در ماه به عنوان کمک هزینه تحصیلی می پردازد.وضعیت اشتغال شما ممکن است در دوره دکترا متفاوت باشد. برای دو سال اول کمک هزینه تحصیل خود را دریافت خواهید کرد، اما از مزایا و تأمین اجتماعی برخوردار نیستید. برای دو سال آخر شما به طور معمول یک قرارداد کاری کامل دارید و حق حمایت در طول بیماری، مرخصی والدین یا سایر شرایط را دارید.

در ازای اعطای دریافت کمک هزینه تحصیل، شما به طور معمول ملزم به انجام برخی مسئولیت ها در بخش خود هستید، مانند تدریس در مقطع کارشناسی یا کمک به کارهای اداری. بورسیه ها و بورس های تحصیلی دیگر برای تحصیل در مقطع دکترا در سوئد نیز ممکن است برای کمک به تکمیل کمک هزینه تحصیل (یا جایگزین آن) باشد.منبع اصلی بودجه دکترا برای دانشجویان بین المللی در سوئد، موسسه سوئد (SI) است. آنها بورس تحصیلی برای دانشجویان مناطق خاص از جمله ترکیه، بالکان و بالتیک ارائه می دهند. اطلاعات بیشتر در وب سایت رسمی تحصیل در سوئد موجود است. بودجه دیگر ممکن است از دانشگاههای سوئد یا سازمانهای دانشگاهی خاص و مؤسسات خیریه تحقیقاتی مرتبط با حوزه موضوع شما در دسترس باشد.

تحصیل داروسازی در سوئد

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل داروسازی در سوئد

در این مقاله ما جوانب تحصیل داروسازی در سوئد را به شما خواهیم آموخت.

فول فاند دکترا سوئد

در بخش قبلی نیز اشاره کردیم که برای تحصیل در در دوره دکترا در دانشگاه های دولتی، نیاز به پرداخت هزینه نیست. همچنین دانشگاه به دانشجوی دکترا کمک هزینه نزدیک به ۱۵۰۰ یورو پرداخت میکند.

بورسیه دکترا دانشگاه میسون (mercatus): یکی از بورسیه های فول فاند دکترا بورسیه دانشگاه میسون می باشد، که این بورسیه برای دانشجویان تمام وقت دکتر است و به دانشجویانی که روی پروژه های اقتصاد فرایند بازار، اقتصاد عمومی و تحلیل نهادی کار می کنند، تعلق می گیرد. دانشجویان دکترا باید با کالج ها و دانشگاههای سراسری در اتحادیه اروپا همکاری های لازم را داشته باشند، و پروژه های تحقیقاتی پیشرفته را در زمینه اقتصاد سیاسی معاصر انجام دهند. دانشجویان دکترا در GMU که در خارج از بخشهای اقتصادی تحصیل و تحقیق می کنند می توانند این بورسیه را برای پایان نامه خود درخواست بدهند. مجموع کمک هزینه ای که این بورسیه دانشجو به دانشجو می دهد تا حدود ۲۰۰ هزار دلار برای ۵ سال تحصیلی می باشد که شامل هزینه های کامل شهریه هزینه زندگی و هزینه های جانبی می باشد

معرفی دانشگاه های برتر سوئد

در سوئد 39 دانشگاه دولتی و مؤسسات معادل آن وجود داردکه از دولت بودجه می گیرند و در کنارآن تعدادی مؤسسات آموزش عالی نیز هستند که بودجه خود را از بخش خصوصی تامین می نمایند. به طور کلی دوره تحصیلات دانشگاهی در سوئد به سه بخش تقسیم می شود.دوره دکترا در دوره سوم قرار دارد که پس از دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می شود.

 ارائه دهندگان آموزش عالی در سوئد به دو نوع تقسیم می‌شوند:

1-دانشگاه ها: مؤسسات بزرگی هستند که در طیف وسیعی از موضوعات مختلف مدرک دکترا ارایه می دهند. آنها تحقیقات وپژوهش های زیاد دیگری را در کنار آموزش دانشگاهی انجام می دهند و بنابراین توانایی پشتیبانی و آموزش دانشجویان دکترا را دارند.

2- کالج ها: در حقیقت مبتنی بر آموزش فنی و حرفه‌ای بوده و اغلب در آموزش علوم کاربردی و موضوعات مرتبط فعالیت دارند، آنها کمترعلاقه‌مند به ارائه مدرک دکترا هستند اما ممکن است در موضوعات خاصی این کار را انجام دهند.

 رنکینگ دانشگاه های سوئد یکی از بهترین سیستم های آموزش عالی اروپا را دارا میباشد. از ۳9 دانشگاه سوئد ده دانشگاه آن درردیف ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

 

نام دانشگاه

رتبه QS جهانی

موسسه کارولینسکا

36

دانشگاه لوند

103

دانشگاه اوپسالا

111

دانشگاه استکهلم

183

دانشگاه گوتنبرگ

191

دانشگاه تکنولوژی چالمرز

250-201

KTH موسسه فناوری سلطنتی

250-201

دانشگاه اوربرو

400-351

دانشگاه علوم کشاورزی سوئد

400-351

دانشگاه Umeå

400-351

 

شهرهای دانشگاهی سوئد ترکیبی از امکانات پیشرفته و سبک زندگی مدرن آرام با دسترسی آسان به مناظر اسکاندیناوی اغلب خیره کننده این کشور هستند.

مدارک مورد نیاز تحصیل دکتری در سوئد

تحصیل در مقطع دکترا بالاترین سطح پیشرفت تحصیلی را برای دانشجویان دانشگاه های سوئد می باشد. مانند سایر کشورها، تأکید بر تحقیقات مستقل شما در زمینه پایان نامه اصلی است که سهم جدیدی در دانش، دررشته شما ایجاد می کند. مدارک مورد نیاز برای پذیرش و تحصیل دکترا درسوئد بسته به نوع دانشگاه متفاوت است و با ورود به سایت دانشگاه مورد تقاضا می توان از مدارک مورد نیاز اطلاع یافت. با این وجود حداقل مدارکی که برای اخذ پذیرش دکترا در سوئد مورد نیاز است:

 • 1- مدرک تحصیلی فوق لیسانس به همراه یک پروپوزال قوی در رشته ای که قصد اخذ پذیرش تحصیل و دکتری در آن را دارید
 • 2- مدرک آیلتس
 • 3- چنانچه رشته شخص نیاز به معادل سازی داشته باشد ممکن است یک و یا در مواردی دو ترم نیاز به تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی باشد.
 • 4- تالیفات و رزومه شخصی
 • 5-انگیزه نامه
 • 6- توصیه نامه

مدرک زبان مورد نیاز تحصیل دکترا در سوئد

بخش بزرگی از تدریس در دانشگاه های سوئد به زبان انگلیسی انجام میشود و این بدین معناست که برای تحصیل در سوئد نیاز به دانش زبان انگلیسی است و لزومی به یادگیری زبان سوئدی نمی باشد البته باید از شرایط تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان سوئدی نیز مطلع باشید. اگر قصد تحصیل در دانشگاه های سوئد را دارید مدرک زبان مورد نیاز تحصیل دکترا در سوئد به این صورت است که باید حداقل نمره آزمون آیلتس شما 6.5 و نمره تافل شما حدود ۹۰ باشد.

پیدا کردن سوپروایزر برای تحصیل دکتری در سوئد

شما دکترای خود یا (پیش دکترا) را با پشتیبانی ازطرف دو یا چند ناظر متخصص و استاد راهنما که وظیفه آن ها هدایت کار شما خواهد بود،طی خواهید کرد. نقش آنها بسته به رشته شما کمی متفاوت خواهد بود:

 • ناظران هنر، علوم انسانی و برخی از پروژه های علوم اجتماعی در درجه اول به عنوان مربی خدمت می کنند. آنها مستقیماً در تحقیقات شما نقش نخواهند داشت، اما می توانند در مورد مسیری که پروژه شما قرار می گیرد، شما را راهنمایی کنند.
 • سرپرستان پروژه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات، نیز ممکن است تحقیقات مشابه محقق اصلی برای آزمایشگاه یا گروه تحقیقاتی که دکترای شما در آن است را انجام دهند. این بدان معناست که آنها ممکن است در کنار شما نیز کار کنند یا حتی در برخی آزمایش ها همکاری کنند. با این حال، پایان نامه دکترای شما، بر اساس یافته ها و تجزیه و تحلیل های شخصی شما، همچنان یک کار مستقل خواهد بود.

شما حداقل دارای دو سرپرست دکترا هستید که یکی از آنها سرپرست اصلی دکترا خواهد بود. برخی از دانشگاه ها همچنین دستیار ناظر دیگری را منصوب می کنند که مسئولیت کارهای خاص (مانند آموزش یا مراقبت و پشتیبانی) را دارد.نقش و انتظارات سرپرستان شما،توسط دانشگاه شما تعیین می شود. حداقل کارآنها معمولاً تنظیم جلسات پیشرفت منظم، بررسی نتایج و پیش نویس ها و حمایت از شما در هنگام آماده سازی برای ارائه پایان نامه شما می باشد.. برخی از مسئولیت های اضافی ممکن است شامل شناسایی و برآوردن نیازهای آموزشی یا کمک به سایر جنبه های پیشرفت حرفه ای و دانشگاهی شما باشد.

مدت زمان تحصیل دکتری در سوئد

تحصیل در مقطع دکترا در سوئد یکی از دو شکل را دارد:

یک دکترا استاندارد حداقل به چهار سال کار تمام وقت معادل 240 اعتبار نیاز دارد و یک دکترای کامل همراه با عنوان بسیار مهم "دکتر" اعطا می کند.

هم چنین، شما می توانید برای یک مدرک پیش دکترا تحصیل کنید. این معمولاً فقط به دو سال کار تمام وقت،همراه با یک پایان نامه کوتاه تر و در سطح متوسط معادل 120 اعتبار نیاز دارد.پیش دکترا در سوئد مشابه کارشناسی ارشد فلسفه (MPhil) است که در انگلستان یا سایر کشورها ارائه می شود و برخی از دانشجویان ابتدا در این دوره ثبت نام می کنند، تا داوطلب و آماده شرکت در دوره دکترای کامل شوند. سال تحصیلی در سوئد از آگوست تا ژوئن در دو دوره آموزش (اوت.-ژانویه. و ژانویه تا ژوئن) برگزار می شود.که بوسیله تعطیلات زمستانی و تابستانی از هم جدا می شود.به عنوان یک دانشجوی دکتری به طور معمول در طول سال طبق برنامه تعیین شده از قبل کار خواهید کرد، اما برخی از دوره های اضافی و سایر فعالیت ها ممکن است به دوره های خاص تدریس مرتبط باشد، به دوره شما اضافه شود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی در سوئد برای دوره دکتری

شرایط اخذ ویزای تحصیلی در سوئد برای دوره دکترا به قرار زیر می باشد:

 • برای دریافت ویزا نیاز است مدارک لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه را به دانشگاه ارسال کنید. شما باید با توجه به دوره ای که برای آن تقاضا داده اید، تحصیلات خود را در دوره قبل به پایان رسید رسانده باشید.
 • داشتن پاسپورت
 • نیاز است که شهریه دانشگاه را پرداخت کرده باشید.
 • یک بیمه نامه سلامت درخواست داده باشید و هزینه های مربوطه را پرداخت کرده باشید.
 • کپی از پاسپورت و 2 قطعه عکس
 • نشان دادن مدارکی دال بر وجود بودجه‌ کافی برای هزینه های زندگی و تحصیل در سوئد
 • ضرورت دارد که در سفارت کلیه مراحل انگشت نگاری را تکمیل کنید.
 • در مصاحبه مربوط به سفارت باید در تایم مشخص شرکت کنید و نظر افیسر را جلب کنید.

با داشتن این شرایط می توانیدویزای تحصیلی سوئد را به دست آورید.

ویزای همراه تحصیلی در سوئد

زمانی که شخص قصد تحصیل در مقطع دکترا در سوئد دارد، می تواند جهت همسر و فرزندان زیر 18 سال خود تقاضای اخذ اقامت سوئد نماید. در این صورت به خانواده دانشجو نیز مجوز اقامت در طول مدت زمان تحصیلی شخص اعطا می شود. در صورتی که مدت زمان تحصیل دانشجو بیش از 6 ماه باشد،خانواده شخص می توانند درخواست مجوز کار نمایند. اگر شما از اعضای خانواده شخصی هستید که اجازه اقامت دائم در سوئد را دارد، می توانید اجازه اقامت دائم بگیرید.مطالبی که در این مقاله خدمتتان ارایه می گردد، توسط کارشناسان موسسه ملک پور تهیه و نگارش شده است.لذا کپی برداری از مطالب بدون ذکر منبع از نظر شرعی و قانونی حرام می باشد. چنانچه شخص دانشجو شماره شناسه سوئدی از اداره مالیات دریافت نموده باشد خانوادی وی می توانند درخواست ویزای سوئد را به صورت آنلاین ارائه نمایند. برای اثبات رابطه خویشاوندی ارائه سند ازدواج الزامی است.

مهم ترین نکات اخذ پذیرش دکترا در سوئد

دانشگاه های سوئد آزاد هستند تا شرایط ورود خود را برای تحصیل در مقطع دکترا تعیین کنند. حداقل مدرک تحصیلی معمولاً مدرک لیسانس در یک موضوع مناسب است، اما کارشناسی ارشد نیز تاثیر گذار است، خصوصاً اگر متقاضی بودجه و بورسیه هستید. به همان اندازه که مدارک قبلی شما مهم است، توانایی شما در نشان دادن تجربه تحقیق قبلی است. یکی از راه های نشان دادن توانایی های خودمی تواند ارایه پروژه پایان نامه برای یک یا هر دو مدرک قبلی شما باشد، اما مهم این است که شما می توانید مقداری آمادگی برای تحقیقات مستقلی که در دکترا انجام می دهید، نشان دهید.

معیارهای واجد شرایط بودن عمومی برای برنامه های دکترا در سوئد مانند اکثر کشورهای دیگر اتحادیه اروپا است. بخش عمده ای از تدریس در دانشگاه های سوئد به زبان انگلیسی انجام می شود. این بدان معناست که برای تحصیل در خارج از کشور سوئد لزوماً نیازی به دانستن زبان سوئدی نخواهید داشت، اما لازم است با دانشگاه یا بخشی که قصد تحصیل در آن را دارید بررسی کنید. حتی اگر انگلیسی نیازی به آن نباشد، انتخاب برخی از مهارت های زبان به شما کمک می کند تا در دوره خود اقامت داشته باشید و از آن لذت ببرید. اگر انگلیسی زبان اول شما نیست، ممکن است لازم باشد که یک نمره آزمون شناخته شده را ارائه دهید. و یا در دور های زبان انگلیسی در سوئد شرکت کنید اگر دوره قبلی دانشگاهی را که به زبان انگلیسی تدریس می شود، به پایان برسانید.

دانشگاه شما ممکن است شما را به عنوان بخشی از روند پذیرش (به صورت حضوری یا آنلاین) برای مصاحبه دعوت کند. این نشانه خوبی است! این بدان معناست که درخواست شما به میزان کافی جالب و چشمگیر است و دانشگاه می خواهد بیشتر از شما بشنود.

شرایط کار بعد از تحصیل دکتری در سوئد

دانشجویان اتحادیه اروپا، EEA و شمال اروپا می توانند بدون محدودیت در سوئد زندگی و کار کنند. سایر دانشجویان بین المللی باید درخواست اجازه اقامت پس از تحصیل را بدهند، به شما اجازه می دهد شش ماه دیگر در جستجوی کار در سوئد بمانید. در طول این مدت اقدامات لازم برای گرفتن مدرک تحصیلی دکترای خود از دانشگاه انجام دهید. حتما باید در سوئد حضور داشته باشید و یک گذرنامه معتبر داشته باشید.اگر ظرف شش ماه در یافتن شغل موفق باشید، می توانید درخواست مجوز کار را ادامه دهید.از آنجایی که اکثر دانشگاه های سوئد با شرکت ها در ارتباط هستند،پایان نامه شما می تواند به عنوان امتیاز خوبی برای شما محسوب شود. ضمن اینکه شما می توانید پروژه های تحقیقاتی خود را در مؤسسات و شرکتهائی انجام دهید که احتمال استخدام شما در این شرکتها بالا باشد.

سوالات متداول

✅ برای شرکت در دوره دکترا چه مدرک زبانی باید ارائه دهیم؟

برای شرکت در دوره دکترا نیاز است که مدرک زبان آیلتس ۶ و نیم و تافل ۹۰ را داشته باشید.

✅ آیا امکان تحصیل به صورت فول فاند در PHD سوئد وجود دارد؟

بله دانشجو می‌توانید بدون نیاز به پرداخت هزینه، به تحصیل دکترا در دانشگاه های دولتی بپردازید، و از کمک هزینه های مالی که موسسه های بورسیه ارائه می دهند تا سقف ۱۵۰۰ یورو استفاده کند.

✅ هزینه تحصیل PHD در دانشگاه های خصوصی در سوئد چقدر است؟

هزینه برای دانشجویان دکترا در سوئد بین ۱۲ تا ۱۴ هزار یورو در سال می باشد.

✅ساختار کلی تحصیل دکترا در سوئد به چه شکل است؟

برای تحصیل دکترا در سوئد 2 روش وجود دارد؛ یا نیاز است 240 واحد را در حداقل 4 سال پاس کنید، و همچنین رساله دکترا خود را با نمره قبولی به پایان برسانید. یا می توانید 120 واحد پاس کنید و به ازای120 واحد مابقی 2 سال در یک شرکت مورد تایید دانشگاه مشغول به کار شوید و در انتها رساله دکترا خود را با نمره قبولی خوب به پایان برسانید.


_____________تحصیل دکتری در سوئد و سخن پایانی____________

تحصیل دکترا در سوئد، بورسیه و مزایای تحصیل Phd در سوئد، شرایط کار پس از تحصیل دکتری در سوئد و سایر موارد مرتبط در این مقاله مورد بررسی علمی قرار گرفته است. دانشگاه های معتبر سوئد معمولا در رشته های مختلف دوره های دکترا برگزار می نمایند. پذیرش جهت افراد متقاضی تحصیل دکترا در سوئد بستگی به سوابق علمی شخص دارد. داشتن مقاله های ISI، معدل بالا در مدرک فوق لیسانس،نمره بالای مدرک زبان، داشتن پروپزال قوی از جمله مواردی است که شانس شما را در گرفتن پذیرش برای تحصیل دکتری در سوئد افزایش می دهد. همچنین شما می توانید جهت بررسی شرایط خاص خود برای تحصیل دکتری در سوئد و یا سایر کشورهای سطح بالای اروپایی مانند انگلیس، اتریش، آلمان، سوییس و هلند با موسسه ملک پور تماس حاصل نمایید و از طریق تماس تلفنی رایگان، مشاوره بگیرید. در پایان این مقاله می توانید سوالات خود را در قسمت دیدگاه ثبت نمایید ومنظر پاسخگویی ازطرف کارشناسان موسسه ملک پور در اولین فرصت باشید.

امتیاز 5 از 5 ( 4 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
اسماعیلی
سلام. متشکرم از مقاله خوبتون. بنده فوق لیسانس مهندسی شیمی از دانشگاه آزاد دارم. خواستم بدونم تحصیلم در دانشگاه آزاد مشکلی برای تحصیل دکترا در سوئد به وجود نمیاره؟ و اینکه آیا شما برای بنده سوپروایزر پیدا میکنید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. خیر دوست عزیز، شما با مدرک دانشگاه آزاد نیز می توانید برای پذیرش دکترا اقدام داشته باشید و مشکلی در روند انجام کار ایجاد نمیکند. در واقع سوابق تحصیلی، سطح زبان و برخی موضوعات دیگر هستند که ملاک پذیرش شما هستند. ضمن اینکه شما خودتان باید بتوانید استاد راهنما پیدا کنید و به این واسطه پذیرش دریافت نمایید.
سعید
با سلام و تشکر از اطلاعات خوبتون همسر بنده با ۴۱ سال سن دارای کارشناسی زیست شناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه فردوسی مشهد میباشد . آیا میتواند برای فول فاند دکترا در رشته مدیریت برای دانشگاه های سوئد اقدام نماید ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز در صورتی که ایشان رزومه قوی داشته باشند می توانند با یک سوپروایزر برای اخذ پذیرش مکاتبه نمایند.
فرمان
سلا م. من مدرک فوق لیسانس زبان انگلیسی با معدل بالای 17 از دانشگاه دولتی شیراز دارم. میخواستم برای گرفتن دکتری زبان انگلیسی از سوئد اقدام کنم. ممکن هست چند دانشگاه سوئد که دکتری زبان انگلیسی را برگزار میکنند بهم معرفی نمایید؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز برای اخذ پذیرش دکتری شما بایستی از یک سوپروایزر پذیرش بگیرید. برای اطلاع از دانشگاه های انگلیسی زبان به سایت موسسه مراجعه نمایید.
مشاوره رایگان