هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

4 نظر

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

در این مقاله قصد داریم به بررسی شرایط هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد بپردازیم. در طول سال های اخیر شاهد افراد زیادی بوده ایم که برای برخورداری از تحصیل سطح بالا به انجام مهاجرت های تحصیلی روی آورده اند. یکی از کشور هایی که به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر بسیار مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است کشور سوئد می باشد. متقاضیان تحصیل در این کشور باید با در نظر داشتن شرایط سنی تحصیل در سوئد، برای تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان سوئدی یا انگلیسی اقدام نمایند. در صورتی که شما نیز از متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی سوئد هستید می توانید پس از مطالعه این مقاله در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر داشتید، با کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید و یا فرم تماس را کامل کنید تا از مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان ما در زمینه هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد برخوردار شوید. در این مقاله هزینه تحصیل، بورسیه تحصیلی و هزینه زندگی در سوئد را در قالب عناوین زیر بررسی می نماییم:

 • شرایط عمومی تحصیل در سوئد
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد
 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد
 • تحصیل در مقطع دکتری در سوئد
 • تحصیل به همراه بورسیه تحصیلی در سوئد
 • تحصیل در سوئد و هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد
 • تحصیل در سوئد و معرفی دانشگاه های برتر سوئد
 • مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد
 • سوالات متداول راجع به هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد
 • سخن پایانی در باب هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئدشرایط تحصیل در سوئد

سوئد یکی از کشور های حوزه اسکاندیناوی می باشد که به دلیل شریط خوبی که در زمینه دانشگاه های خود دارد توانسته توجه دانشجویان زیادی را در سرتا سر دنیا به خود جلب نماید و به همین دلیل هر ساله بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در این کشور و اخذ ویزای تحصیلی سوئد اقدام می نمایند.

فایل تصویری موسسه ملک پور راجع به تحصیل در اسکاندیناوی

فایل صوتی موسسه ملک پور راجع به تحصیل در اسکاندیناوی

نکته اول در رابطه با تحصیل در کشور سوئد آن است که تحصیل در این کشور به دو زبان سوئدی و انگلیسی صورت می پذیرد و دانشجو با توجه به شرایط نمره زبانی که خواسته شده، برای تحصیل در دانشگاه های معتبر کشور سوئد درخواست نماید. نکته بعدی آن است که تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در کشور سوئد رایگان نیست و نیاز به پرداخت شهریه دارد؛ اما تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد رایگان است و دانشجویان این مقطع می توانند با اخذ بورسیه های تحصیلی این کشور، بدون نگرانی بابت هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد برای تحصیل در کشور سوئد اقدام نمایند. از دیگر موضوعاتی که باید در زمینه تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد بدانیم آن است که گپ تحصیلی سوئد بسیار مهم می باشد و باید توسط دانشجویان رعایت شود. همچنین دانشجویان در صورتی که قصد به همراه داشتن خانواده خود را در کشور سوئد داشته باشند، می توانند برای اخذ ویزای همراه در کشور سوئد اقدام نمایند که البته توجه ئداشته باشید منظور از خانواده، همسر وی و همچنین فرزندان او که زیر 18 سال دارند می باشد. در ادامه به بررسی شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در کشور سوئد خواهیم پرداخت.

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

تحصیل در سوئد

تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد

اولین مقطع تحصیلی پس از کسب دیپلم، مقطع کارشناسی می باشد که برای گذراندن آن دانشجو به 3 الی 4 سال زمان نیاز دارد و در آن باید حدوداً 180 واحد درسی را پشت سر بگذارد تا فارغ التحصیل گردد. تحصیل کارشناسی در دانشگاه های کشور سوئد به دو زبان انگلیسی و سوئدی انجام می گردد. متقاضیان تحصیل انگلیسی در کشور سوئد برای تحصیل در این مقطع باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس را با نمره 6 داشته باشند تا بتوانند برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور درخواست دهند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی علاوه بر مدرک زبان انگلیسی، دانشجویان باید مدرک دیپلم خود را که باید 12 ساله باشد را نیز به سفارت کشور سوئد ارائه دهد. هزینه تحصیل کارشناسی در سوئد به صورت میانگین حدود 80.000 تا 130.000 می باشد که حدوداً 8.300 تا 13.000 یورو در سال است. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی در کشور سوئد می توانند در هفته به انجام 10 تا 20 ساعت کار دانشجویی و در ضمن تحصیل خود مشغول شوند و از درآمد آن برای کاهش هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد استفاده کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد

دانشجویان پس از تحصیل در مقطع کارشناسی و فارغ التحصیلی از آن می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور سوئد درخواست دهند. این مقطع بین 1.5 تا 2 سال زمان برای گذراندن واحدهای درسی نیاز دارد که شامل 60 الی 120 واحد درسی می باشد. رشته های موجود برای تحصیل در این مقطع به دو زبان انگلیسی و سوئدی تدریس می شود. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی باید دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6.5 باشند. برای تحصیل در این مقطع دانشجویان باید مدرک دوره کارشناسی خود را به همراه مدرک زبان به سفارت کشور سوئد ارائه نمایند و از این طریق برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور درخواست دهند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئد حدوداً 130.000 کرون سوئد است که تقریباً برابر با 13.000 یورو می باشد. همچنین دانشجویان این مقطع می توانند در هر هفته به انجام 20 الی 30 ساعت کار دانشجویی در ضمن تحصیل خود مشغول شوند.

تحصیل در مقطع دکتری در سوئد

پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان می توانند برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد اقدام نمایند. مدت زمان تحصیل در این مقطع حدوداً 4 سال می باشد که در این مدت افراد باید 240 واحد درسی را پشت سر بگذرانند. نکته مهم در رابطه با تحصیل در مقطع دکتری آن است که دانشجویان باید حتماً برای تحصیل در این مقطع استاد راهنما داشته باشند. استاد راهنما یا سوپروایزر، استادی در دانشگاه مورد نظر می باشد که از ابتدای ثبت نام و شروع تحصیل تا زمان تهیه پایان نامه مقطع دکتری و دفاع از آن به دانشجو کمک می کند و او را در انجام امور درسی خود یاری می رساند. نکته دیگر آن که در حین تحصیل در مقطع دکتری دانشجویان می توانند به مدت 30 الی 40 ساعت در هفته به انجام کار مشغول شوند و با درآمد آن به کاهش هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد کمک کنند. هزینه های تحصیل و زندگی در کشورهای مختلف و اخذ اقامت از طریق تحصیل، برای عموم متقاضیان تحصیل در خارج از کشور حائز اهمیت است. تنها در صورت اطلاع از شرایط کشورهای مختلف می توان برای اتخاد مناسب ترین تصمیم اقدام کرد. موسسه ملک پور با تهیه ویدئوی راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت به تدریس مدیر موسسه ملک پور، این فرصت را در اختیار شما عزیزان قرار داده است تا با شرایط مهاجرتی و تحصیل در کشورهای مختلف آشنا شده و توانایی مقایسه و انتخاب بهترین کشور متناسب با شرایط خود را بدست آورید. آشنایی بیشتر با این محصول و نحوه تهیه آن با مراجعه به لینک زیر امکان پذیر است.

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

تحصیل به همراه بورسیه تحصیلی در سوئد

یکی از موضوعاتی که افراد زیادی در رابطه با آن از کارشناسان ما سوال می پرسند شرایط بورسیه تحصیلی در سوئد می باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این قسمت از مقاله به این موضوع بپردازیم. همان طور که می دانید بورسیه ها کمک هزینه هایی هستند که به دانشجویان ممتاز در هر رشته توسط دانشگاه و یا نهادهای مربوطه اعطا می گردند. این بورسیه ها کمک هزینه هایی هستند که دانشجویان می توانند به کمک آن ها تحصیل بهتری داشته باشند و نگران پرداخت هزینه تحصیل خود نباشند. همچنین برخی از این بورسیه ها به عنوان کمک هزینه برای پرداخت هزینه های زندگی دانشجویان می باشد به همین دلیل دریافت بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان بسیار مهم است؛ زیرا از این طریق می توانند هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد را کاهش دهند. در ادامه به معرفی چند نمونه از بورسیه های مختلف کشور سوئد پرداخته ایم.

 

نام بورسیه

درصد تخفیف بورسیه بر شهریه تحصیلی

بورسیه دانشگاه فناوری بلکینگ

75 تا 100 درصد هزینه ها

بورسیه دانشگاه فناوری کالمرز

75 تا 100 درصد هزینه ها

بورسیه دانشگاه دالارنا

10 تا 50 درصد هزینه ها

بورسیه دانشگاه یونشوپینگ

30 درصد هزینه ها

بورسیه دانشگاه کارلستاد

25 تا 100 درصد هزینه ها

بورسیه دانشگاه کریستین اشتاد

100 درصد هزینه ها

بورسیه دانشگاه لینچوپینگ

25 تا 75 درصد هزینه ها

بورسیه موسسه فناوری سلطنتی KTH 

اعلام نشده

بورسیه موسسه کارولینسکا 

اعلام نشده

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

تحصیل در سوئد و هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

یکی دیگر از موضوعات پراهمیت در رابطه با شرایط تحصیل در کشور سوئد، وضعیت هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد می باشد که در جداولی که در ادامه برای شما تهیه کرده ایم به این موضوع پرداخته ایم. اهمیت این موضوع به این علت است که متقاضی تحصیل در کشور سوئد باید قادر به پرداخت این هزینه ها باشد تا از یک زندگی معمولی در کشور سوئد بهره ببرد. در ادامه به بررسی هزینه های تحصیل در سوئد در مقاطع مختلف خواهیم پرداخت.

تحصیل در کشور سوئد تا سال 2011 برای افراد رایگان بوده است اما از سال 2011 به بعد متقاضیان تحصیل در این کشور باید شهریه مورد نیاز را بپردازند. تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور سوئد حدوداً بین 50.000 تا 200.000 کرون می باشد. البته تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد در مقطع دکترا همچنان برای متقاضیان رایگان است. میزان دقیق شهریه دانشجوها در کشور سوئد بستگی به دانشگاه و رشته انتخابی آن ها دارد. اما برای آگاهی بیشتر شما در جدول زیر، میانگینی از هزینه تحصیل در سوئد 2020 در رشته های مختلف را برای شما قرار داده ایم.

 

هزینه های تحصیل در سوئد

رشته های محبوب

محدوده شهریه (به یورو)

علوم اجتماعی و علوم انسانی

7،500 – 10،300

مهندسی، فناوری اطلاعات و علوم طبیعی

11،250 – 13،600

معماری و طراحی

17،800 – 25،300

 

هزینه مورد نیاز برای رفع نیاز های روزمره زندگی در کشور سوئد برای افراد در هر ماه حدود 9.000 تا 20.000 کرون در ماه می باشد. در جدول زیر، میانگین تعدادی از هزینه زندگی در سوئد به صورت روزمره را مشاهده می کنید.

 

هزینه

مایحتاج

100.00 کرون

یک وعده غذایی در رستوران های ارزان قیمت

10.89 کرون

یک لیتر شیر

21.52 کرون

یک قرص نان سفید تازه500 گرم

23.60 کرون

یک کیلو برنج سفید

26.98 کرون

عدد 12 تخم مرغ

139.83 کرون

یک کیلو گوشت گوساله

21.13 کرون

یک کیلو موز

22.90 کرون

یک کیلو پرتقال

13.80 کرون

بطری آب 1.5 لیتری

29.50 کرون

بلیط یک طرفه حمل و نقل محلی

750.00 کرون

رفت و آمد معمول ماهانه

15.00 کرون

تاکسی 1 کیلومتر

14.99 کرون

یک لیتر بنزین

تحصیل در سوئد و معرفی دانشگاه های برتر سوئد

همان طور که می دانید برای تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد و بررسی هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد باید ابتدا از وضعیت دانشگاه های این کشور آگاه شویم. به همین دلیل در این قسمت از مقاله به معرفی دانشگاه های کشور سوئد به همراه رنک داخلی و همچنین رتبه آن ها در جهان می پردازیم.

 

رتبه جهانی

نام دانشگاه

رتبه کشوری

67

دانشگاه اوپسالا

1

77

دانشگاه لوند

2

122

دانشگاه استکهلم

3

143

موسسه تکنولوژی KTH

4

201

دانشگاه گوتنبرگ

5

214

دانشگاه تکنولوژی Chalmers

6

285

دانشگاه لینکوپینگ

7

298

دانشگاه اومآ

8

510

 موسسهKarolinska

9

650

دانشگاه علوم پزشکی سوئد

10

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد

در قسمت های قبلی مقاله به بررسی شرایط هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد پرداختیم؛ اما همان طور که قطعاً می دانید برای تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد متقاضیان باید حتماً اقدام به اخذ ویزای تحصیلی این کشور نمایند. متقاضیان برای اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد باید ضمن رعایت شرایطی مثل شرایط سنی تحصیل در سوئد، مدارک مورد نیاز را در زمان مقرر به سفارت کشور سوئد ارائه نمایند و برای اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد اقدام کنند. در ادامه به معرفی این مدارک خواهیم پرداخت.

 • ارائه گذرنامه ای که بالای 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارائه نامه ای که پذیرش تحصیلی شما را در دانشگاه نشان دهد.
 • نامه بانک که ثابت کند شما دارای مبلغ مورد نیاز برای پرداخت شهریه حداقل دو ترم هستید.
 • ارائه مدرک پزشکی و بیمه متقاضی
 • اثبات این که شما توانایی پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد را دارا هستید.
 • ارائه نامه ای که متقاضی در آن در رابطه با دلایل خود برای انتخاب سوئد برای ادامه تحصیل صحبت کرده است.
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات آن
 • پرداخت هزینه مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی سوئد که برای هر فرد بالغ 1.000 کرون و برای افرادی که زیر 18 سال دارند مبلغ 500 کرون می باشد.

یادآوری می شود که تهیه به موقع و دقیق مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد، یکی از مهم ترین موارد جهت اعزام دانشجو به سوئد است که باید مدنظر قرار داده شود. با مراجعه به لینک زیر می توانید از مهم ترین نکات در خصوص اعزام دانشجو به سوئد اطلاع یابید.

هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

اعزام دانشجو به سوئد

سوالات متداول راجع به هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد

✅ آیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کشور سوئد وجود دارد؟

در مقاطع تحصیلی کشور سوئد دروس به دو زبان انگلیسی و سوئدی تدریس می گردند و دانشجو می تواند با توجه به زبانی که به آن تسلط دارد، انتخاب کند که به چه زبانی تحصیل نماید.

✅ بهترین شهر سوئد برای زندگی کدام شهر می باشد؟

بهترین شهر در کشور سوئد برای زندگی هر فرد متفاوت می باشد. در واقع هر شخص با توجه به شرایط خود می تواند بهترین شهر را برای زندگی خود انتخاب نماید.

دریافت ویزای تحصیلی کشور سوئد چه مدت طول می کشد؟

دریافت این ویزای تحصیلی حدوداً 90 روز زمان نیاز دارد که البته اگر متقاضیان اخذ آن زیاد باشند این امکان وجود دارد که مدت زمان بیشتری طول بکشد.

✅ هزینه مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد چقدر می باشد؟

هزینه مورد نیازی که باید برای دریافت ویزای تحصیلی کشور سوئد به سفارت این کشور پرداخت گردد برای متقاضیان بالغ و بزرگسال برابر با 1.000 کرون و برای متقاضیانی که زیر 18 سال دارند، مبلغ 500 کرون سوئد می باشد.

✅ هزینه تحصیل پزشکی در سوئد چقدر است؟

هزینه تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه های کشور سوئد بین 4.000 تا 10.000 دلار در سال می باشد.

 

_____________سخن پایانی در باب هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد_____________

در این مقاله سعی کردیم تا به طور کامل و تخصصی به بررسی شرایط هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد بپردازیم. همان طور که می دانید سالانه دانشجویان زیادی از طریق اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد برای تحصیل در دانشگاه های این کشور اقدام به مهاجرت می نمایند. تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد به دو زبان سوئدی و انگلیسی صورت می پذیرد و دانشجویانی که قصد دارند به زبان انگلیسی در این کشور تحصیل نمایند باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس را با نمره خواسته شده به سفارت این کشور ارائه نمایند تا بتوانند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت نمایند. از موضوعات دیگر نیز در رابطه با تحصیل در دانشگاه های کشور سوئد رعایت گپ تحصیلی سوئد می باشد که برای اخذ ویزای تحصیلی کشور سوئد باید به آن توجه شود. همچنین در این مقاله به بررسی دیگر شرایط مربوط به هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد پرداختیم. یکی از نکات قابل توجه برای متقاضیان، شرایط بورسیه تحصیلی و هزینه زندگی در سوئد می باشد. میانگین هزینه های مورد نیاز برای هر فرد در کشور سوئد را بین 9.000 تا 20.000 کرون در هر ماه برآورد کردیم. شما می توانید برای اخذ اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوران موسسه ملک پور تماس حاصل فرموده و یا فرم تماس را کامل کنید و از طریق مشاوره تلفنی رایگان پاسخ سوالات خود را درباره هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد به دست آورید. همچنین شما می توانید نظر یا سوال خود را در رابطه با تحصیل در سوئد، در بخش "ثبت پرسش" یادداشت فرمایید تا توسط کارشناسان ما به آن پاسخ داده شود.

امتیاز 5 از 5 ( 15 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
علی چمنی
با سلام و عرض ادب ممنون از مطالب عالی شما. من ۲۸ ساله هستم لیسانس کشاورزی دارم و میزان داراییم در حدود ۹۰۰ میلیون تومان هست. آیا با این مبلغ امکان پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد برای من وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز سپاسگزاریم از الطافتان برای تحصیل در کشور سوئد هزینه زندگی و تحصیل به طور میانگین بسته به رشته و دانشگاه 15 تا 25 هزار یورو می باشد که باتوجه به مبلغی که می فرمایید امکان پذیر است. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بطور رایگان بررسی شود. موفق باشید.
anahita31
سلام و عرض ادب خدمت شما من میخوام پسرم رو که 14 ساله است بفرستم برای ادامه تحصیل به سوید میخواستم بدونم هزینه تحصیلش سالیانه چقدر میشه؟ ایا میتونم باهاش برم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای تحصیل فرزندان زیر 18 سال در کشور سوئد باید قیم داشته باشید و علاوره بر این دبیرستانی که دانش آموزان بین المللی را بپذیرد و به طور میانگین سالیانه هزینه تحصیل و زندگی ایشان 45 تا 60 هزار یورو می باشد. به طور کلی الان به ایرانی ها به صرف تحصیل فرزند اقامت یا ویزای گاردین داده نمی شود ولی می توانید با ویزاهای کوتاه مدت اقدام نمایید. اگر هدفتان مهاجرت است پیشنهاد می کنم خودتان اقدام نمایید تا هزینه تحصیل ایشان رایگان باشد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود موفق باشید.
آریا قنبری
سلام و وقت بخیر ممنون از مقاله خوبتون، آیا سرمایه ۷۰۰ میلیون برای مهاجرت تحصیلی به سوئد مناسب هست و هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد برای خانواده ۳ نفره رو ‌پوشش میده؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز باید رزومه شما بصورت دقیق تر بررسی شود اینکه آیا شرایط مهاجرت تحصیلی به سوئد برای شما مقدور است یانه. اما به صورت کلی هزینه های تحصیل و زندگی در کشور سوئد بطور میانگین 20 تا 35 هزار یورو باهم در سال می باشد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید
نیوشا آذرفر
سلام ممنونم از مقاله خوبتون. میخواستم بدونم اگر من و همسرم با هم برای سوئد اقدام کنیم و همسرم تو ماه های اول بتونن کار پیدا کنن، آیا هزینه های تحصیل و زندگی ما در سوئد پوشش داده میشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب بله اگر فول تایم کار کنند می توانند هزینه های زندگی خود را پوشش دهید. برای کسب اطلاعت بیشتر با موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان استفاده کنید.
مشاوره رایگان