تحصیل در سوئد

7 بهمن 1401 7 نظر

تحصیل در سوئد، شرایط تحصیل در کشور سوئد، اخذ اقامت سوئد از طریق تحصیل و شرایط و هزینه تحصیل در سوئد و تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. به چه صورت می توان برای تحصیل در سوئد اقدام کرد؟ شرایط تحصیل در کشور سوئد در مقاطع مختلف تحصیلی چگونه است؟ آیا از طریق تحصیل در این کشور می توان به اقامت سوئد دست پیدا کرد؟ شرایط کار برای دانشجویان و فارغ التحصیلان در کشور سوئد به چه صورت می باشد؟ تحصیل در کشور سوئد تا قبل از 2011 رایگان بود اما اکنون با پرداخت هزینه امکان پذیر است. نظام آموزشی قوی و برخورداری از دانشگاه های معتبر در این کشور سبب جلب توجه دانشجویان بسیاری در اقصی نقاط دنیا شده است. جهت کسب اطلاعات تکمیلی پیرامون تحصیل در سوئد با موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید و از مشاوره تلفنی رایگان مهاجرت به سوئد بهره مند شوید.لازم به ذکر است این مقاله  توسط موسسه mie و با جمع آوری اطلاعات از مشاوره وکلای محلی این کشور، تحقیق و بررسی سایتهای دولتی و استفاده از منابع معتبر به نگارش درآمده و ارائه این مطالب به منزله ارائه خدمات نمی باشد.

ویدیو موسسه MIE در مورد مقایسه تحصیل در سوئد، فنلاند و نروژ


مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ماتحصیل در سوئد

آشنایی با کشور سوئد و شرایط تحصیل در سوئد 2023

شرایط تحصیل در سوئد 2023 یکی از راه های مهاجرت به این کشور می باشد. سوئد کشوری واقع در شمال اروپا و شبه جزیره اسکاندیناوی است. پایتخت این کشور استکهلم و مساحت آن 964/449 کیلومتر مربع می باشد. سوئد با جمعیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر، از جمله کشورهای بزرگ اروپایی به شمار می رود.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل در اسکاندیناویسوئد هشتمین سرانه تولید ناخالص داخلی را در جهان دارد و به دلیل برخورداری از شرایط خوب کیفیت زندگی، حقوق شهروندی، آموزش، بهداشت، رفاه شهروندی و توسعه انسانی مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت قرار دارد. کیفیت زندگی شهروندان سوئدی بالا و نرخ بیکاری در این کشور پایین است. اقتصاد سوئد بر اساس مشارکت مردم در سرمایه گذاری ها شکل گرفته است. تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد جزو یکی از فقیرترین کشورهای اروپا به شمار می رفت اما بعدها با گذراندن دوران رشد اقتصادی به شکوفائی اقتصادی رسید. عمده درآمد کشور سوئد از طریق صادرات تولیدات صنعتی از جمله ماشین آلات است. تولید ناخالص داخلی این کشور در سال‌های اخیر رشدی بالغ بر 4/5 درصدی داشته است. نرخ بیکاری این کشور عددی معادل 5/6 درصد و نرخ تورم آن 1/4 درصد است. سوئد به عنوان یکی از کشورهای اروپایی با قابلیت مهاجرپذیری بالاست و این مسئله را می‌توان از جمله یکی از دلایل رشد جمعیت این کشور به حساب آورد.

ویدیو موسسه MIE در مورد اخذ اقامت سوئد و کشور های اسکاندیناوی با ریسک کم


شرایط تحصیل در مدارس سوئد و نظام آموزشی

تحصیل در مدارس و دبیرستان های سوئد شامل ۴ دسته می باشد که در زیر به ذکر توضیحات مختصری پیرامون آن ها می پردازیم:

 • تحصیل در سوئدتحصیل در سوئد در مدارس مقطع پیش دبستانی

در کشور سوئد این سطح از سن ۱ سالگی کودک آغاز می شود و ۴ سال ادامه می یابد. در این سطح مهارت های هوشی و ذهنی کودک پرورش داده می شود و آموزش های قابل درک برای کودک از جمله نقاشی، موسیقی، بازی، هنرهای دستی و مهارت هایی از این قبیل ارائه می شود.

 • تحصیل در سوئد در مدارس مقطع تحصیلی آمادگی

در کشور سوئد، مقطع آمادگی شامل سال قبل از ورود کودک به مدرسه با هدف آشنایی کودک در سن ۶ سالگی با ساختار مدرسه، درس، تحصیل و نظم آموزش می باشد.

 • تحصیل در سوئد در مدارس مقطع تحصیلی آموزش الزامی

در کشور سوئد، مدارس شامل ۶ سال پایه ابتدایی و ۳ سال پایه متوسطه می باشد. هزینه ای بابت این ۹ سال آموزش الزامی در کشور سوئد از دانش آموز دریافت نمی‌شود.

 • تحصیل در سوئد در مدارس مقطع تحصیلی آموزش غیر الزامی

آموزش غیر الزامی در کشور سوئد مربوط به مقاطع متوسطه به بالاتر می باشد که ۳ سال به طول می انجامد. با وجودی که این سطوح آموزشی به صورت رایگان برگزار می‌شوند اما دانش آموزان در انتخاب و یا عدم پیگیری و گذراندن این سطوح تحصیلی مختار هستند.


تحصیل در کالج لافبورو

 

پرسش: من بنده دارای فرزند کلاس دهمی هستم و قصد دارم برای تحصیل به سوئد بفرستم. چطور اقدام کنم؟ خواهر بنده مقیم این کشور است. آیا می توانند کمک کنند؟

 


شرایط تحصیل کارشناسی در سوئد و بررسی مدارک مورد نیاز

مانند هر کشور دیگری، قبل از تصمیم به مهاجرت می بایست، نسبت به کسب اطلاع از شرایط تحصیل کارشناسی در سوئد و بررسی مدارک مورد نیاز، اقدام نمود. این دوره 4 سال به طول می انجامد. شرایط خاصی برای ورود و تحصیل در این مقطع وجود دارد. در حالت کلی شما می بایست در طول اقامت خود دارای ویزا برای تحصیل در سوئد باشید، که این مستلزم اخذ اپلای یکی از دانشگاه ها است. مورد بعدی دارا بودن مدرک فارغ التحصیلی از دوره متوسطه یا همان دیپلم برای مهاجرت تحصیلی به سوئد است. همچنین شما باید مدرکی ارائه دهید که اثبات کند، شما معادل انگلیسی دوره متوسطه سوئدی را مطالعه کرده اید. این موارد جز موارد کلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد است اما موارد اختصاصی دیگری نیز وجود دارند که نسبت به رشته و شاخه مورد نظر ممکن است جز موضوعات مورد نیاز باشد. از انجایی که کشور برنامه های درسی خود را طبق نیازمندی های کشور خود تدوین می کند، امکان دارد موضوع تحصیلی که شما ان را گذرانده اید، مورد تاید سیستم تایید و انطباق مدارک در سوئد نباشد. از این رو اگر موفق به تطبیق نشدید، مجبور به گذراندن ان دوره در سوئد خواهید بود. در شرایطی، شما مجبور به اثبات چندین موضوع درسی خواهید بود، که مجموع این تعداد هرچه بیشتر باشد، امتیاز بیشتری دریافت خواهید کرد. برای مثال در حالت هایی که نیاز به ارائه مدرک برای ریاضیات باشد، باید خود مدرک یا معادل ریاضیات متوسطه 5 و 4 را داشته باشید. یا در مواردی نیاز به مطالعه زبان های مدرن که شامل تمام زبان ها به جز سوئدی، انگلیسی، یونانی کلاسیک و لاتین کلاسیک می شوند را دارید که باید معادل سطح 1 تا 7 این درس در دوره متوسطه سوئد باشد. بنابراین می بایست بعد از انتخاب رشته و شاخه مورد نظر نسبت به کسب اطلاع درباره دروس مورد نیاز برای ارائه مدرک اقدام فرمایید.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد و بررسی مدارک مورد نیاز

در این جا قصد داریم به شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد و بررسی مدارک مورد نیاز آن بپردازیم. شما می بایست یک سری مدارک و شرایط را برای تحصیل در این مقطع فراهم کنید. از جمله این مدارک داشتن دوره مورد نیاز انگلیسی تحصیل در سوئد از سمت متقاضی است. از دیگر مدارک الزامی باید به داشتن مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی از موسسات عالی معتبر بین المللی اشاره داشت. اگر هم سال اخر هستید می توانید ان را مستند کنید. در کنار مدرک تحصیلی می بایست ریز نمرات تمام دروس گذرانده را ارائه دهید. همه این مدارک می بایست توسط نماینده ان دانشگاه یا معادل ان تایید شوند و تاریخ صدور انها بوضوح دیده شود. ارائه مدارک دیگری مانند پایان نامه، توصیه نامه و... نیز وجود دارند، که نسبت به هر دانشگاه الزامی بودن ان می تواند متفاوت باشد. این مدارک به همراه مدارک دیگر در صورتی که به زبانی غیر از سوئدی یا انگلیسی باشد، می بایست توسط یک مترجم رسمی دادگستری، ترجمه و به تایید مقامات قضائی ذیصلاح برسد. در این حالت مدارک باید دارای مهر و تمبر قوه قضائیه کشور باشد. موارد ارسالی توسط متقاضی باید شامل عکس پشت و رو از اسناد اصلی باشد نه کپی. همچنین در نظر داشته باشید که همه مدارک می بایست دارای اطلاعات هماهنگ مانند نام، تاریخ تولد و ... بوده یا دارای توضیح قضائی بهمراه ترجمه ان باشد.

بدیهی است که در صورت ارسال مدرک تقلبی نه تنها مراحل پذیرش شما لغو می شود، بلکه تحت تعقیب مراجع قانونی سوئد قرار می گیرید، چرا که این کشور نسبت به احراز اصالت اسناد ارسالی اقدامات لازم ر به عمل خواهد اورد. در اخر باید اشاره کنیم که شرایط هر دانشگاه نسبت به دانشگاه دیگر می تواند متفاوت باشد، بنابراین شما می بایست قبل از اقدام، شرایط کامل ان را مطالعه و نسبت به ان اقدام فرمایید.

شرایط تحصیل در سوئد در مقطع دکتری

تحصیل در سوئد در مقطع دکتری ۴ سال طول می کشد. تحصیل دکترا در سوئد برای دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد خود را در کشور سوئد اخذ کرده اند قطعا ساده تر خواهد بود. چنانچه دانشجویی از شرایط بورسیه تحصیلی سوئد در مقطع دکتری استفاده می کند دیگر امکان اشتغال به شغل را همزمان با دوره تحصیل ندارد و در واقع مدرک دکتری نوعی شغل در کشور سوئد به شمار می رود. مسلماً داشتن مدرک زبان با نمرات بالا (آیلتس 7) یکی از شرایط اصلی اخذ پذیرش در دانشگاه های سوئد در مقطع دکتری می باشد. با توجه به اینکه تحصیل در این مقطع در کشور سوئد تقریباً رایگان می باشد، نظر بسیاری از متقاضیان مهاجرت به این مورد جلب شده است. ارائه پایان نامه در مقطع دکتری در کشور سوئد اجباری و پژوهش محور می باشد. ارائه چندین مقاله و سمینار در طی مقطع دکتری تحصیل در سوئد، الزامی است. این مقاله توسط مشاورین موسسه ملک پور نگارش شده و هر گونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع حرام و غیر قانونی می باشد.

بررسی امکان تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان

یکی از پرسش های پر تکرار علاقمندان به تحصیل، تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان است که در این بخش از مقاله به آن خواهیم پرداخت. خوشبختانه این امکان برای متقاضیان تحصیل در سوئد وجود دارد که بدون ارائه مدرک زبان و از طریق اخذ ویزای دوره زبان انگلسی در سوئد، وارد این کشور شده و پس از اخذ مدرک زبان در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند. به این صورت که در صورتی که دانشجو متقاضی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های سوئد اقدام کرده است و دارای مدرک زبان انگلیسی می باشد، اما با سطح مورد نظر دانشگاه فاصله دارد و نیاز به یادگیری بیشتر دارد، می تواند با ارائه مدرک زبان با نمره پایین تر از سطح مورد نظر، جهت تکمیل دانش زبان و رساندن آن به سطح ایده آل، دوره های زبان کوتاه مدت قبل از شروع ترم تحصیلی را اخذ نمایند. زمان این دوره ها بسته به نوع سطح زبان دانشجو می تواند سه تا شش ماه باشد. بنابراین دانشجویانی که سطح زبان انگلیسی مورد نظر را ندارند، می توانند در کنار دوره های تحصیلی در مقطع مورد نظر خود، دوره های زبان را نیز اخذ نمایند.  این دوره ها با توجه به نوع و مدت زمان آن ممکن است بین 6,000 یورو تا 8,000 یورو هزینه داشته باشند.

تحصیل در سوئد رایگان با اخذ بورسیه تحصیلی سوئد

بورسیه تحصیلی سوئد کمک هزینه ای است که از سوی دانشگاه ها و مراکز علمی سوئد به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد. بورسیه تحصیلی سوئد معمولاً به مقاطع دوره­ های تحصیلی تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) تعلق می‌گیرد. چنانچه متقاضی تحصیل در سوئد به همراه بورسیه تحصیلی هستید، پیش از ارسال درخواست پذیرش دانشگاه، لازم است بررسی کنید که آیا دانشگاه مورد نظر شما شرایط ارائه بورسیه تحصیلی را دارد و یا خیر. امروزه یکی از راه های تأمین نیروی انسانی در کشورهای توسعه یافته، اعطای بورسیه تحصیلی است و کشور سوئد نیز از این قانون مستثنی نیست. لازم به ذکر است که تحصیل رایگان در سوئد تنها در صورتی امکان پذیر است که متقاضیان بتوانند بورسیه تحصیلی این کشور را دریافت نمایند.

بورسیه

توضیحات

بورس های تحصیلی ارائه شده توسط موسسه های سوئدی

این بورسیه تحصیلی ویژه دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد می باشد.

بورس های تحصیلی از طریق برنامه   Visby

در واقع این بورس تحصیلی حاصل مشارکت بین کشورهای شرقی اتحادیه اروپا و کشور روسیه می باشد. این بورسیه به دانشجویانی ارائه می‌شود که متقاضی تحصیل و تمرکز بر روی موضوعات مرتبط با پایداری، نوآوری و مسئولیت های اجتماعی می باشند.

بورس های تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه ها به صورت مستقل

هر موسسه برای تصمیم گیری در مورد میزان، مدت و معیارهای پذیرش بورس های تحصیلی دارای اختیار عمل می باشد.

بورس های تحصیلی مخصوص کشورها

این بورس تحصیلی فقط دانشجویان بین المللی از کشورهای خاصی را تحت پوشش قرار می دهد. بودجه مورد نیاز نیز از دانشگاه ها، بنیاد های مستقل و انواع دیگر سازمان‌ها تامین می گردد.

هزینه تحصیل در سوئد و بررسی هزینه های زندگی دانشجویی

هزینه های تحصیل در سوئد با توجه به رشته تحصیلی شخص متغیر است. واحد پول کشور سوئد کرون است که به اختصار با علامت SEK نشان داده می‌شود. هر دلار امریکا نرخی معادل ۹/۰ SEK دارد و به طور متوسط هزینه تحصیل در سوئد بسته به رشته و دانشگاه متغیر است و در مقطع کارشناسی ارشد به طور تقریبی عددی معادل ۱۲۹۰۰۰ SEK (136000 دلار) می‌باشد که طبیعی است این مقدار برای مقطع کارشناسی کمتر باشد. هزینه های تحصیل در سوئد برای رشته های عملی و فنی و مهندسی بیش‌تر از دیگر رشته هاست. هزینه های زندگی برای دانشجویان محصل در سوئد قاعدتاً بنا بر محل و شرایط و نوع زندگی شخصی فرد متفاوت می باشد، اما برای اینکه چشم اندازی از متوسط هزینه های ماهیانه تحصیل در سوئد بتوانید داشته باشید می توان گفت که در ماه، عددی در حدود ۸۳۷۰ کرون (8930 دلار) را شامل می شود که به هزینه های تحصیل، درمان، بیمه و تهیه کتاب های درسی و غیره اختصاص می یابد. جدول زیر هزینه های زندگی در سوئد را نشان می دهد:

عنوان هزینه عنوان هزینه
آپارتمان یک خوابه مرکز شهر 1,230 یک وعده غذا در رستوران 12
آپارتمان سه خوابه مرکز شهر 1,980 سه وعده غذا دونفره در رستوران 76.26
آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر 850 یک دقیقه مکالمه با تلفن همراه 0.14
آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر 1,250 اینترنت پرسرعت ماهانه 26.3
یک کیلو گرم برنج 1.15 یک ماه باشگاه ورزشی 39.96
یک کیلو گرم پرتقال 1.17 یک سانس سینما 13.35
یک کیلو گرم سیب 1.19 یک جفت شلوار جین 89
یک کیلو گرم پیاز 0.61 تیشرت تابستانی 37
یک کیلو گرم سیب زمینی 0.55 یک جفت کفش ورزشی 94
12 عدد تخم مرغ 2.85 یک جفت کفش مجلسی 121
بطری 1.5 لیتری آب معدنی 1.73 یک گالن گازوئیل 5.68
بلیط یک طرفه مترو 3.8 بلیط ماهانه مترو 8

 

شما می توانید علاوه بر سوئد کشورهایی مانند انگلیس را نیز برای ادامه تحصیل و مهاجرت در نظر داشته باشد که علیرغم داشتن آب و هوای بهتر، شامل دانشگاه هایی با رنک بالا در دنیا می باشند. همچنین طول دوره تحصیل در کشور انگلستان کمتر بوده و با توجه به این موضوع هزینه های تحصیل در انگلستان در بسیاری از موارد کمتر و یا برابر با سوئد می شود.

مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در سوئد و بررسی نمرات لازم در سطوح مختلف

جهت واجد شرایط بودن برای تحصیلات دانشگاهی در سوئد، باید نشان دهید که مدارک لازم زبان انگلیسی برای رشته یا مقطع مورد نظر را دارا می باشید. از این جهت برای تحصیل در سوئد در رشته های کارشناسی باید دارای مدرک دوره زبانی که اثبات کند معلومات شما در حد سطح 6 زبان انگلیسی دوره متوسطه سوئد است. این مورد جهت تحصیل کارشناسی ارشد نیز در سطوح 5 تا 7 دوره متوسطه مورد نیاز می باشد. شاید برای شما جای سوال باشد که چگونه باید این امر را اثبات کنیم. اگر فرد در طول دوره متوسطه کشور خود، معادل چنین سطحی را گذرانده باشد، می تواند از سمت سیستم اموزشی ان کشور (ایران جز این کشور ها نیست) نسبت به معادلسازی این مدرک اقدام کند، در غیر اینصورت باید با ارائه یک مدرک بین المللی مانند تافل، ایلتس و ... موضوع را پیگیری نماید. البته باید نسبت به بررسی مدت اعتبار مدرک دوره زبان خود، اقدام فرمایید. در جدول زیر معادل این مدارک را می توانید ملاحظه فرمایید:

مدرک مورد نیاز

مدرک معادل

انگلیسی 7

7 برای ایلتس، نبود بخش کمتر از 6.5

30 نوشتار، 100 در مجموع برای تافل

68 برای PTE

انگلیسی 6

6.5 برای ایلتس، نبود بخش کمتر از 5.5

20 نوشتار، 90 در مجموع برای تافل

62 برای PTE

شرایط سنی تحصیل در سوئد چگونه است؟

شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که شرایط سنی تحصیل در سوئد چگونه است؟ شرط سنی برای ورود به دانشگاه های این کشور از حداقل 18 سال شروع می شود. اما سقف سنی خاصی برای این موضوع در نظر گرفته نشده. هرچند بعضی از دانشگاه های دولتی از قبول افرادی که در دهه 50 و 60 عمر خود زندگی می کنند، ممانعت بعمل می اورند اما دانشگاه های خصوصی هیچ محدودیتی قائل نیستند. اما لازم به ذکر است که حضور در سنین بالا ممکن است امکان استفاده متقاضی از بورسیه را از بین ببرد یا حداقل شانس اخذ ان را کاهش دهد.

آیا شرط معدل برای تحصیل در سوئد مشخص شده؟

در بعضی از کشور ها داشتن حداقل معدل برای ورود به دانشگاه نیاز است. سوئد نیز قوانینی بابت این موضوع را دارد. شما برای ورود به کارشناسی نیاز دارید که 60% نمره فارغ التحصیلی دوره متوسطه را به عنوان شرط معدل برای تحصیل در سوئد کسب کرده باشید. اما این تمام ماجرا نیست. اولا در مدارک کارشناسی به بعد، چیزی بعنوان نمره کسب شده در ان مقطع برای شما منظور نمی شود و عملا مدرک تحصیلی بدون رتبه بندی و نمره است. سیستم اموزش عالی در سوئد به این شکل است که، ابتدا شما رشته مورد نظر خود را اعلام می کنید (بر خلاف روال موجود در آمریکا)، سپس اولویت پذیرش با شخصی است که، در نمرات دروس مورد نیاز ان رشته، که شما ان ها را در مقطع قبلی گذرانده اید، نمره بالاتری دریافت کرده باشد. بنابراین شما باید در محیطی رقابتی، به کسب جایگاهی برای مهاجرت تحصیلی به سوئد بپردازید.

شرایط تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی

زبان انگلیسی جز جدا نشدنی از سیستم اکادمیک این کشور است. شرایط تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی به این گونه است که شخص می تواند یک درس، یک ترم یا کل یک مقطع را به زبان انگلیسی تحصیل نماید. خوشبختانه، حدود 40 دانشگاه در سوئد بیش از 1000 برنامه درسی را به این زبان ارائه می دهند. دانشگاه استکهلم از جمله این موارد است که در کنار دروه های بین المللی که به زبان انگلیسی ارائه می شود، امکان انتخاب دروس انگلیسی در دوره های عادی خود را نیز امکان پذیر کرده است. شرایط تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی با غیر ان، تفاوت چندانی ندارد و بسته به دانشگاه و رشته انتخابی، می تواند الزامات درخواستی متفاوت باشد. با همین تعاریف، شما نیاز به انگلیسی 6 یا 7 مورد نیاز سوئد خواهید داشت، که در جدولی در همین مقاله به چگونگی ارائه مدرک دوره زبان جهت اثبات مطالعه در سطوح ذکر شده، اشاره شده است.

شروع سال تحصیلی در سوئد و ددلاین ترم های مختلف

اطلاع از زمان شروع سال تحصیلی در سوئد و ددلاین ترم های مختلف، موضوعی است که برای اخذ پذیرش حیاتی است. دانشگاه های سوئد دارای 2 ترم در یک سال تحصیلی هستند و هر ترم حدود 20 هفته به طول می انجامد. سال تحصیلی تقریبا از اواخر اوت و اوایل سپتامبر شروع شده و تا اواسط ژانویه به طول می انجامد. نیم سال بعدی نیز از اواسط ژانویه تا اوایل ژوئن ادامه می یابد. اما ددلاین ترم های مختلف تقریبا از 15 مارس تا 15 اوریل برای ترم پاییز و 15 سپتامبر تا 15 اکتبر برای ترم یهار شروع می شود. اما باید به این نکته توجه داشت که بازه زمانی ذکر شده، یک بازه کلی بوده و تارخ دقیق ددلاین های، توسط هر دانشگاه تعیین می گردد. بعنوان مثال دانشگاه استکهلم 5 محدوده زمانی برای ددلاین 2023  تحصیل در سوئد تدارک دیده است. 2 ددلاین برای پاییز، از 17 اکتبر تا 16 ژانویه و 15 مارس تا 17 اپریل. همچنین یک ددلاین برای تابستان در بازه 17 فوریه تا 15 مارس و در اخر 2 ددلاین برای بهار در تاریخ های 1 ژوئن تا 15 اگوست و 15 سپتامبر تا 17 اکتبر. بنابراین به هیچ عنوان نمی توان زمان دقیق و قطعی برای همه دانشگاه ها در نظر گرفت. از این جهت پیشنهاد می شود، بعد از انتخاب دانشگاه خود، نسب به اطلاع از زمان ددلاین ان، اقدام به عمل اورید.

کار دانشجویی و ضمن تحصیل در سوئد

انجام کار دانشجویی همزمان با تحصیل در سوئد مغایرتی با قوانین تحصیلی این کشور ندارد و دانشجو می تواند در ضمن تحصیل به صورت پاره وقت کار کند. اما این مسئله مستلزم گذراندن واحدهای درسی و تحصیل است و چنانچه صدمه ای به درس شما وارد کند، قطعا مجوز تحصیلی تان تمدید نخواهد شد. برخی از دانشگاه های معتبر سوئد امکان ارائه خدمات کاریابی را برای دانشجویان فراهم آورده اند.

تحصیل در سوئد

شرایط اخذ ویزای همراه در مهاجرت تحصیلی به سوئد

شخصی که موفق به اخذ اقامت از طریق تحصیل در سوئد می شود می تواند همراهان خود که شامل همسر و فرزند زیر ۱۸ سال می باشند را نیز به همراه خود به این کشور ببرد. لازم به ذکر است که فرد همراه با فاصله بسیار کمی از فرد اصلی ویزای همراه سوئد را دریافت نموده و می تواند به کشور سوئد مراجعه نماید. دریافت مجوز اقامت برای همراهان از طریق ویزای تحصیلی نیازمند ارائه موارد زیر می باشند:

 1. اسناد معتبر تأیید مجوز اقامت تحصیلی شخصتحصیل دکترا در اتریش
 2. گذرنامه معتبر
 3. اصل و کپی پاسپورت
 4. اصل اسناد اثبات ازدواج بین طرفین و کپی
 5. اسناد اثبات تمکن مالی در طی دوران دانشجویی
 

معرفی دانشگاه های برتر برای مهاجرت تحصیلی به سوئد

نحصیل در سوئد در دانشگاه های بارنک بالا و معتبر در دنیا امکان پذیر است. در اینجا به ذکر دانشگاه های برتر سوئد و رتبه آنها در بین برترین دانشگاه های جهان می پردازیم:

رتبه جهانی

نام دانشگاه

41

Karolinska institute

96

Lund university

102

Uppsala university

175

Stockholm university

186

دانشگاه گوتنبرگ سوئد

University of gothenburg

201

دانشگاه kth سوئد

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی سوئد

جهت تحصیل در سوئد نیازمند اخذ ویزای تحصیلی هستید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد شامل موارد زیر می باشند:

 1. اصل و کپی پاسپورت معتبرتحصیل دکترا در اتریش
 2. عکس4*6
 3. تکمیل فرم مختص افراد متأهل
 4. اصل نامه پذیرش از دانشگاه و کپی تایید شده آن
 5. اسناد اثبات تمکن مالی در طی دوران تحصیل در سوئد
 6. بیمه مسافرتی برای آن دسته از دانشجویانی که مدت تحصیل آنها یکسال و یا کمتر است.

کار پس از تحصیل در سوئد

فرد پس از اتمام تحصیل در سوئد فرصت کوتاهی برای جستجوی کار دارد و در صورتی که کار مورد نظر خود را پیدا کند می تواند به اقامت دست یابد . به طور کلی می توان گفت که سوئد در اکثر زمینه های شغلی دچار کمبود نیرو است و از بابت کار بازار خوبی در انتظار مهاجران است، خصوصاً مشاغلی که نیاز به تحصیلات دانشگاهی دارند از جمله پزشکی، پرستاری، آموزگاری، مددکار اجتماعی و... همچنین می توان خاطر نشان کرد که سوئد در زمینه تخصص آی تی با کمبود نیروی انسانی روبرو است. فارغ التحصیلان دانشگاه ها چنانچه از سوی شرکتی پیشنهاد کاری داشته باشند می توانند نسبت به اخذ مجوز کار اقدام کنند. بهتر است پایان نامه افراد بنا بر مطالعه شغل های مورد نیاز شرکت‌ های سوئد باشد تا بعد از اتمام دوران تحصیل، موقعیت شغلی را برای فرد فارغ التحصیل ایجاد کند. نرخ بیکاری در هر کشوری نشان دهنده تعداد افراد بیکار در آن جامعه است. در کشور سوئد نرخ بیکاری در چند سال گذشته رشد نزولی و رو به پایینی در حدود 5/6 درصد داشته است. نمودار زیر نشان دهنده نرخ بیکاری کشور سوئد در چند سال اخیر است:

 تحصیل در سوئد

با تهیه محصول زیر می توانید شخصاً نسبت به اخذ ویزای کار در کشورهای مطرح اروپایی، کانادا و استرالیا اقدام نمایید و اطلاعات کاملی در باب کاریابی در خارج از کشور، نحوه ارسال رزومه کاری و اخذ پیشنهاد کاری بدست آورید.

کار در جمهوری چک

اخذ اقامت و تابعیت پس از تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد و مجوز اقامت تحصیلی پس از دوران تحصیل باطل می شود و دلیلی بر اقامت دائم کشور سوئد نیست. پس از پایان دوران تحصیل در سوئد، قوانین این کشور امکان اقامت ۶ ماهه پس از تحصیل، به منزله پیدا کردن شغل مناسب را برای شما ایجاد می­کند. چنانچه شغل مورد نظر خود را در طی این ۶ ماه یافتید، ویزای تحصیلی شما به اقامت موقت تغییر می یابد. در صورتی که چند سال در کشور سوئد مشغول به کار بوده و مالیات های مختص کشور سوئد را پرداخت نمایید، می توانید پس از گذراندن ۵ سال نسبت به اقامت دائم و سپس پاسپورت سوئد اقدام فرمایید.

مقایسه شرایط تحصیل در سوئد با سایر کشورهای اسکاندیناوی

با مقایسه شرایط تحصیل در سوئد با سایر کشورهای اسکاندیناوی، به این موضوع خواهید رسید که شرایط بسیار خاص و ویژه‌ای برای تحصیل در برخی از کشورهای اسکاندیناوی وجود دارد. در اینجا مباحثی مختلفی از جمله: هزینه تحصیل، مدرک زبان و شرایط صدور ویزای همراه آن را در ۳ کشور سوئد نروژ و فنلاند مقایسه میکنیم.

 • مدرک زبان مورد نیاز: برای تحصیل در سوئد دارا بودن مدرک آیلتس 5.5 یا 6 می باشد، برای کشور نروژ مدرک زبان 6.5 و 7 نیاز است. و برای کشور فنلاند نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. اما دانشگاه ها امتحان ورودی دارند که شما باید نمره های قبولی را در امتحان ورودی کسب کنید.
 • هزینه تحصیل: هزینه تحصیل در کشور سوئد ۱۰ الی ۱۲ هزار یورو می باشد، ولی هزینه تحصیل در نروژ رایگان است. هزینه تحصیل در فنلاند نیز رایگان نمی باشد، اما باداشتن مدرک a2 شما می توانید تا ۳۰ درصد از شهریه خود را تخفیف بگیرید. در صورت داشتن مدرک c1 زبان فنلاندی  نیز، می توانید کل مبلغ شهریه را تخفیف بگیرید. لازم به ذکر است که آموزش زبان فنلاندی در این کشور رایگان می باشد.
 • ویزای همراهان: موضوع دیگر مربوط به ویزای همراهان می باشد که ویزای همراه در سوئد به صورت همزمان صادر می شود، در فنلاند نیز همزمان صادر می شود، اما در نروژ با کمی فاصله یعنی فاصله زمانی شش تا یک سال صادر می شود. 

در آخر از جمله مزایای که کشور فنلاند و سوئد دارد، این است که: امکان کار کردن برای همسر شما وجود دارد، و در فنلاند برخی از دانشگاه ها هستند که گارانتی کار دارند، یعنی به شما تضمین داده می شود که بعد از تحصیل، 100% جذب بازار کار می شوید.


بنرهای مورد نیاز

پرسش: بهترین راه برای مهاجرت به سوئد برای فرد دارای مدرک دکترای بیولوژیی با سابقه کار چه روشی است؟ کاری یا تحصیلی؟


سوالات متداول

✅ تحصیل در سوئد با مدرک دیپلم دارای شرط معدل است؟

بله، شما می بایست 60% از نمره حداکثری دوره متوسطه را کسب کرده باشید.

✅ مهاجرت تحصیلی به سوئد نیازمند چه مدرک زبانی است؟

شما می بایست دوره زبان مورد نیاز سوئد در سطح 6 یا 7 را دارا باشید یا معادل ان ها را ارئه دهید. در جدولی در همین مقاله معادل های ان ذکر شده اند.

✅ تحصیل در سوئد یا کانادا؟ کدام بهتر است؟

هر دو کشور دارای دانشگاه های معتبر و سطح بالا در سطح جهان هستند و بسته به دانشگاه یا رشته انتخابی از سمت شما، این موضوع می تواند، پاسخ متفاوتی داشته باشد.

✅ آیا تحصیل رایگان در دانشگاه های سوئد امکان پذیر است؟

تحصیل در سوئد برای دانشجویان بین المللی که تبعه اتحادیه اروپا نیستند، مستلزم پرداخت شهریه می باشد. تحصیل رایگان در سوئد، تنها در صورت دریافت بورسیه امکان پذیر است.

✅ آیا دانشجویان بین المللی، اجازه کار در حین تحصیل در کشور سوئد خواهند داشت؟

کلیه دانشجویان بین المللی در تمام مقاطع دانشگاهی کشور سوئد، اجازه کار در حین تحصیل دارند. این اجازه در صورتی به افراد اعطا می شود که در هفته حداقل 40 ساعت را به مطالعات درسی مربوط به تحصیلات خود اختصاص دهند.

✅ آیا دانشجوی بین المللی در سوئد امکان دریافت ویزای همراه را به صورت همزمان دارند؟

امکان درخواست و ورود همزمان همراه با دانشجوی متقاضی تحصیل در سوئد وجود دارد. اعتبار این ویزا به مدت طول دوره تحصیل دانشجو در سوئد می باشد و چنین امکانی، تنها برای دوره های تحصیلی بالای 6 ماه در کشور سوئد فراهم است.

✅ آیا با تحصیل در سوئد، دریافت اقامت و تابعیت این کشور امکان پذیر است؟

صرف تحصیل در سوئد منجر به دریافت تابعیت و اقامت سوئد نخواهد بود. اما چنانچه پس از اتمام تحصیلات، فرد موفق به دریافت پیشنهاد شغلی و انعقاد قرارداد کاری شود، می تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری سوئد تبدیل کرده و به مرور زمان برای دریافت اقامت دائم و سپس پاسپورت این کشور اقدام نماید.


 سخن پایانی

تحصیل در سوئد، مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل، اخذ اقامت از طریق تحصیل در کشور سوئد و شرایط و هزینه تحصیل در سوئد و تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان در این مقاله مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. بهتر است پیش از تصمیم گیری پیرامون تحصیل در سوئد، هزینه های تحصیل و زندگی در سوئد، شرایط کار پس از تحصیل و اخذ اقامت آن را مورد بررسی قرار دهید زیرا مهاجرت به سوئد نیز همانند هر کشور دیگری مزایا و به طبع محدودیت های خاص خود را دارد. در صورتی که نیازمند اخذ اطلاعات تکمیلی در باب تحصیل در سوئد هستید با مشاوران زبده موسسه ملک پور تماس بگیرید. همچنین در قسمت انتهایی این مقاله در بخش "ثبت پرسش" می توانید سوالات و نظرات خود را مطرح سازید و در کمتر از 12 ساعت پاسخ خود را دریافت نمایید.

امتیاز 4.54 از 5 ( 21 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
محمد گلستانی
سلام خدمت شما. بنده دانشجوی ترم 1 هستم. قصد دارم برای تحصیل در سوئد و تحصیل تو دانشگاه به این کشور بیام. برادر من الان 5 ساله تو این کشوره و من اونجا هزینه زندگیم خیلی پایین میاد. خواستم بدونم شما اقدامی برای کشور سوئد دارید؟ و آیا من با 19 سال سن می تونم اقدام کنم برای این گشور. ممنونم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اینکه شما را بهتر راهنمایی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم اما بصورت کلی با سن 19 سال و مدرک دیپلم اگر بتوانید نمره زبان هم ارئه بدهید کشور سوئد رشته ها و دانشگاه های خوبی دارد که می توانید اقدام کنید پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا رایط عمومی شما بصورت رایگان توسط کارشناسان ما بررسی شود. موفق باشید.
انا موسوی
سلام و عرض ادب خدمت شما من 36 سالمه و لیسانس حسابداری دارم مجرد هستم و حدود 500 میلیون سرمایه دارم اما چون تمام اقوامم در سوئد هستن میخوام از طریق تحصیلی یا دوره زبان یا ارشد برم ایا با توجه به گپ تحصیلیم که 10 ساله شانس ویزا دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز شرایط عمومی شما برای مهاجرت به اروپا خوب است اما برای اینکه رزومه شما را بهتر برسی کنیم نیازمند به اطلاعات بیشتری هستیم. یکی از نکات رشته شما این است که حسابداری ایران متفاوت از حسابداری اروپاست و اگ رشما بتوانید یک مدرک زبان ارائه بدهید می توانید با دوره های کار تحصیل اقدام نمایید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان توسط کارشناسان ما بررسی شود. موفق باشید.
شاهرخ زمانی
سلام ممنونم بابت اطلاعات مفیدی که در خصوص تحصیل در سوئد در اختیار ما قرار دادید. من دوست دارم به سوئد بیام و مدرک فوق دیپلم فیلم سازی دارم ۲۶ سالم هست و مدرک زبان هم ندارم از کجا باید شروع کنم در خصوص من میتوانید راهنمایی کنید؟ ممنون میشم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای موفقیت در امر گرفتن ویزای تحصیلی سوئد داشتن مدرک زبان خیلی کمک کننده است، اگر گپ تحصلی زیادی نداشته باشید این امکان برای شما فراهم است. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
مرجان
سلام و عرض ادب برای تحصیل در سوئد اجازه همراه وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب بله وجود دارد
محمد انصاری
سلام. من 28 سالم هست و مهندس شیمی خوندم می خواست بدونم می تونم برای سوئد اقدام کنم؟ وضعیت کار برای مهندس شیمی به چه صورت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت اگر قصد اقدام برای کار در کشور سوئد را دارید باید بتوانید کارفرمایی در این کشور پیدا کنید تا برای شما جاب آفر ارسال نماید. برای این کار رزومه شما و نحوه کاریابی بسیار تاثیرگذار است. پیشنهاد میکنم برای این کار محصول راهنمای گام به گام تا کار در خارج از کشور با تدریس استاد ملکپور را تهیه کنید تا راهنمای شما در این مسیر باشند. البته شما می توانید از روش دیگری همچون تحصیل نیز وارد این کشور شوید و بعد وارد بازار کار شوید. مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان مجموعه نیز می تواند برای انتخاب مسیر به شما کمک کند.
مهشید
وقت شما بخیر لطفا منو راهنمایی کنید. من می خواستم بدونم که آیا به نظر شما شرایط تحصیل در سوئد 2022 نسبت به سال گذشته امکان داره تغییر کنه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب هر گونه تغییرات را در سایت و کانال تلگرامی و صفحه اینستاگرام اطلاع رسانی خواهیم کرد پیشنهاد میدهم عضو کانال و پیج اینستاگرام و سایت موسسه ملک پور شوید با تشکر