رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه

بدون نظر

در دنیای امروز دانش آموزان و دانشجویان اکثراً به اهمیت تحصیلات بین المللی واقف اند و برای رسیدن به رؤیاهای خود از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند. بسیاری از دانش آموزان ممتاز و با استعداد در پی بهترین رشته های تحصیلی فرانسه مانند رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه هستند و این رؤیا را از کودکی دنبال کرده اند و اکنون وقت آن رسیده که به واقعیت تبدیل شود. ما در موسسه مشاوره MIE در قالب این مقاله قصد داریم به بررسی رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه بپردازیم. رشته ای که همان گونه که گفتیم رؤیای شیرین دانش آموزان است و با تحصیل خلبانی در فرانسه دست یافتنی شود به چه شرایطی نیاز خواهد داشت؟ چه پیش نیازهایی لازم است تا دانش آموزی بخواهد در رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه مشغول به تحصیل شود؟ پاسخ همه این سؤالات را ما با سرچ از سایت های مرتبط و مشاوره با وکلای محلی در این مقاله منعکس کرده ایم؛ هرچند این اطلاعات از جمله خدمات موسسه مشاوره MIE محسوب نمی شود و متقاضیان برای اطلاع از خدمات موسسه می توانند به صورت مستقیم تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوند.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

رشته خلبانی در فرانسه

درباره رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه چه میدانید؟

بخش قابل توجهی از سیستم حمل و نقل فرانسه را حمل و نقل هوایی در برگرفته، ظهور این سیستم به سال 1900 مربوط می شود. امروزه که این سیستم رو به پیشرفت و گسترش است نیاز به آموزش رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه بیشتر احساس می شود. بر همین اساس 6 مدرسه خلبانی در فرانسه به آموزش این رشته پرهیجان در مقاطع مختلف می پردازند. از آنجایی که نخستین طراحان هوانوردی در سطح جهان دو فرد فرانسوی بوده اند و این موضوع به قرن 18 باز می گردد و بعدها در کشورهایی مانند آمریکا و آلمان انجمن هایی مشابه راه اندازی شد. سرهنگ ژان باپتیست روش، افسر ارتش فرانسه و معاون دانشکده مهندسی ورسای، مدرسه مهندسی هوافضا و مکانیک را در پاریس در سال 1909 به راه انداخت، که ارائه اولین مدرک École Nationale (بالاترین عنوان و به رسمیت شناختن یک موسسه آموزش عالی فرانسوی تأسیس شده) در مهندسی هوانوردی را استارت زد، در سال 1972 مدرسه به عنوان مدرسه ملی هوانوردی و فضا (SUPAERO) شناخته شد. اکنون رشته هوانوردی از جایگاه خاصی برخوردار است و دانشکده ها و مدارس زیادی در فرانسه آموزش این رشته پرهیجان را ارائه می کنند.

ویدئو موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در فرانسه


فایل صوتی موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در فرانسه

بررسی شرایط تحصیل خلبانی در فرانسه

از آنجایی که بیش از 600 مدرسه برای تحصیل خلبانی در فرانسه وجود دارد به طبع ممکن است شرایط ورود کاملا یکسان نباشد. افراد برای شروع آموزش این رشته دست کم 17 سال سن داشته باشند همچنین داشتن گواهی پزشکی نیز از موارد دیگر است که توسط دانشکده مورد نظر از فرد متقاضی درخواست می شود.

مدرسه آموزش خلبانی در فرانسه

حدالقل شرایط برای ورود به رشته خلبانی در فرانسه فراغت از تحصیل در دوره دبیرستان عنوان شده. از آنجایی که رشته از زمره رشته های بین المللی و جهانی محسوب می شود، متقاضیان تحصیل خلبانی و هوانوردی در فرانسه می بایست دست کم استاندارد سطح 4 مهارت زبان انگلیسی را دارا باشند.

رشته خلبانی و هوانوردی در کالج های فرانسه

از طرفی تحصیل در دوره کالج برای دانش آموزان بین المللی امری است ضروری از طرف دیگر این مقطع پس از مدرسه پرواز مدرکی دانشگاهی را با آموزش رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه تلفیق می کند.

رشته خلبانی و هوانوردی در مقطع لیسانس

مدرسه های مختلفی در فرانسه مقطع لیسانس رشته خلبانی و هوانوردی را ارائه می کنند. دروس اصلی این دوره شامل ریاضیات، فیزیک، مکانیک عمومی، زبان انگلیسی و فیزیک و علوم مهندسی است که تحقیقات در زمینه فناوری اطلاعات و موضوعات هوانوردی در این مقطع در جایگاه ویژه ای قرار دارد. این مقطع معمولا 3 سال طول می کشد.

رشته خلبانی و هوانوردی در مقطع تحصیلات تکمیلی

مدرک کارشناسی ارشد در رشته خلبانی و هوانوردی به دانشجویان این امکان را می دهد که در میان چندین تخصص فناوری یکی را در این حوزه برگزینند و امکان سپری کردن یک دوره کارآموزی شش ماهه نیز در کنار برنامه ها و پروژه های تحقیقاتی نیز برای دانشجوی تحصیلات تکمیلی وجود دارد. در برخی مدارس خلبانی در فرانسه امکان تحصیل در مقطع دکترا در فرانسه این رشته وجود دارد برنامه های تحقیقاتی و تخصصی این مقطع به دانشجو اجازه می دهد تا از آموزش هایی بهره مند شود که او را در معرض به روزترین دستاوردها و پیشرفت های مهندسی این رشته قرار گیرد. گرایش های مختلف این رشته مهارت ها و تخصص های ویژه خود را دارا هستند.

مدارک لازم برای پذیرش رشته خلبانی در فرانسه

با توجه به اینکه پذیرش دانشجو در رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه در مدارس و دانشگاه های مختلف در این کشور صورت می گیرد ممکن است مدارک مختلفی از متقاضیان تحصیل در این رشته طلب شود ولی در کل مدارک زیر را می توان با اطمینان ذکر کرد:

 • شرط سنی بالای 17 سال برای ورود به مدارس آموزش تحصیل خلبانی در فرانسه
 • دارا بودن مدرک زبان انگلیسی در سطوح مختلف و متناسب با مقطع تحصیلی
 • مدرک موفقیت آمیز دوره دبیرستان
 • گواهی سلامت پزشکی
 • مدارک تحصیلی پیشین در سطوح بالاتر این رشته

مدت زمان آموزش خلبانی در فرانسه چقدر است؟

مدت زمان آموزش خلبانی در فرانسه با توجه به هدف فرد می تواند متغیر باشد. تحصیل خلبانی در فرانسه بسته به دوره های و مقاطع مورد درخواست متقاضی در بازه های زمانی مختلفی سپری می شود. برای دریافت گواهینامه خلبانی تجاری (CPL) در فرانسه، به طور متوسط ​​1 تا 2 سال (در برخی موارد 3 سال) زمان نیاز خواهد بود. در حالی که دریافت مجوز خلبانی خصوصی (PPL) تنها به 3 تا 6 ماه زمان سپری می شود. همچنین دوره های تحصیل رشته خلبانی در فرانسه مانند لیسانس و فوق لیسانس به طور متوسط هر کدام 3 سال زمان خواهند برد.

لیست گرایش های رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه

گرایش های رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه شامل موضوعاتی حول محور هوانوردی و خلبانی می شوند. در زیر سعی شده لیستی از این گرایش ها در مدرسه های هوانوردی ارائه شود.

 • آزمایش پرواز آزمایشی (MSc)
 • فرآیندهای ساخت پیشرفته برای سازه های هوانوردی (کارشناسی ارشد)
 • تعمیر و نگهداری و پشتیبانی هوانوردی-مهندسی و مدیریت (MSc)
 • سازه های هوانوردی و فضایی
 • سیستم های جاسازی شده
 • معماری هلیکوپتر، هواپیما و پهپاد
 • مهندسی سیستم ها
 • مهندسی هوانوردی
 • مهندسی سیستم های فضایی
 • مکانیک و انرژی هوانوردی
 • عملیات و تعمیرات هوانوردی
 • خدمات و مدیریت سیستم های هواپیمای بدون سرنشین (MSc)
 • سیستم های هوافضا - ناوبری و مخابرات

دانشگاه ملی هوانوردی فرانسه (National School of Civil Aviation)

دانشگاه ملی هوانوردی فرانسه دارای 31 برنامه آموزشی با جذب بیش از 3000 دانش آموز در سال تحصیلی از اصلی ترین مراکز و مدارس آموزش و تحصیل رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه محسوب می شود. National School of Civil Aviation دارای منابع آموزشی بسیار پیشرفته ای است که نقش بسزایی در آموزش خلبانی در فرانسه خواهد داشت این مهم را می توان از 910 مربی و معلم و بیش از 100 ناوگان هواپیما دریافت. دوره های ENAC که برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا طراحی شده اند، یا در چارچوب مبادلات دانشگاهی یا به عنوان یک گزینه با شهریه ارائه می شوند که توسط یک نهاد دولتی یا خصوصی تأمین مالی می شود.

 اگر بخواهیم گریزی به بورسیه ناشی از تحصیل رشته خلبانی در فرانسه و در این دانشگاه بزنیم خواهیم یافت که بنیاد ENAC در حال توسعه یک برنامه عالی برای دانشجویانی است که برای دوره های این دانشگاه متقاضی شده اند. هر سال، کمک هزینه ENAC-GIFAS به دانشجویان اجازه می دهد تا در ENAC بیایند و برنامه های مهندسی، کارشناسی یا کارشناسی ارشد پیشرفته را سپری کنند. یک برنامه کمک هزینه خاص برای کارشناسی ارشد که می توان از آن یاد کرد GNSS است؛ شرکت ABBIA هر ساله به یک دانشجو کمک هزینه تحصیلی اختصاص می دهد که به فرد امکان می دهد شهریه کمتری بپردازد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر و ورود به سایت دانشگاه ملی هوانوردی فرانسه هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

مدرسه خلبانی در فرانسه

با توجه به نیاز و تقاضای بالا در رشته هوانوردی در فرانسه مدارس زیادی به منظور ارائه آموزش خلبانی فعالیت می کنند. در ادامه برترین مدارس خلبانی فرانسه بررسی شده اند.

رشته خلبانی در ISAE-Supaéro

ISAE-Supaéro یکی از مدارس عالی فعال در حوزه آموزش خلبانی در فرانسه است؛ که هفت مدرک تحصیلات تکمیلی و 14 مدرک تحصیلات تکمیلی پیشرفته در خلبانی و هوانوردی ارائه می دهد. ISAE-Supaéro به عنوان یکی از پیشروترین دانشکده های مهندسی هوافضا در جهان شناخته می شود. این مدرسه دارای یک برنامه مشترک با آزمایشگاه هوافضای فرانسوی ONERA و دانشکده مهندسی École Nationale de l'Aviation Civile (ENAC) است که برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا را از طریق دانشکده هوافضا تولوز (TSAE) آموزش می دهد. دانشجویان کارشناسی ارشد علوم در مهندسی هوافضا برنامه درسی اصلی علوم و مهندسی، مدیریت پروژه و مهندسی سیستم ها و زبان های خارجی متمرکز هستند دانش آموزان می توانند از میان 19 حوزه بر روی چهار زمینه تحصیلی تمرکز کنند و بعداً در یکی از هفت حوزه که شامل سیستم های هوافضا و کنترل، سیستم های جاسازی شده و خدمات ماهواره ای نسل بعدی می شود، تخصص پیدا کنند.

رشته خلبانی در ESTACA

مدرسه ای که تحت عنوان ESTACA شناخته می شود. دو مدرک تحصیلات تکمیلی، یک مدرک فوق لیسانس و دو مدرک کارشناسی ارشد پیشرفته در رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه را آموزش می دهد. ESTACA به عنوان یکی دیگر از اعضای گروه ISAE شناخته می شود. این دانشکده مهندسی معتبر مستقر در پاریس که یک مدرسه خلبانی در فرانسه است، مهندسان خودرو، هوانوردی، راه آهن و هوافضا را آموزش می دهد. برنامه طراحی خودرو و هوانوردی یک دوره تخصصی است که در یک ترم تدریس می شود و پاسخگوی نیاز صنعت به مهندسان بین المللی با مهارت های کامپیوتری از نظر فنی پیشرفته خواهد بود. این برنامه برای دانشجویان دارای مدرک کارشناسی یا مدرک سه ساله مهندسی در دسترس خواهد بود. ACS به منظور حمایت از آینده رشته خلبانی با هدف حمایت از نسل بعدی هوانوردی و دانشمندان هوافضا، کمک هزینه های دانشجویی و بورسیه های هوانوردی به ارزش حداکثر 4000 پوند برای هر دانشجو اختصاص می دهد.

رشته خلبانی در Centrale Nantes

مدرک تحصیلات تکمیلی تخصصی و مدرک فوق لیسانس پیشرفته در رشته هوانوردی در این مدرسه ارائه می شود. این مدرسه یکی از مراکز برجسته تاسیس شده در رشته خلبانی در فرانسه است که راه اندازی آن به سال 1919 بر می گردد. در این مدرسه آموزش های ویژه برای دانش آموزانی که تحصیلات تکمیلی مرتبط خود را سپری کرده اند و به طور ویژه به منظور بهره مندی از آموزش هایی تخصصی در این مدرسه پذیرش شده اند؛ ارائه می شود. در این دانشکده مهندسی دانش آموزان بعد از پشت سر گذاشتن 5 سال تحصیل معادل کارشناسی ارشد مهندسی وارد حوزه تخصصی با آموزش هایی خاص می شوند. رشته مهندسی مواد مرکب و روش های تولید که ترمومکانیک رسانه های پیوسته را هم در بر می گیرد در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در Centrale Nantes در دسترس است. در این رشته دروسی همچون مدل های عددی؛ ترموکینتیک؛ و مواد و فرآیندهای در حال ظهور در ترم اول آموزش داده می شوند و دوره هایی همچون همگن سازی; خصوصیات مکانیکی؛ کامپوزیت های CND؛ مواد و دوام؛ و قالب گیری کامپوزیت مایع LCM در طول ترم دوم سپری خواهند شد، دانشجویان یک دوره کارآموزی را نیز می بایست بگذرانند که به پایان نامه آنها کمک شایانی خواهد کرد.

رشته خلبانی در IPSA

مدرسه IPSA به عنوان مرکزی که مدرک 5 ساله کارشناسی تا کارشناسی ارشد در زمینه تحصیل خلبانی در فرانسه را در دسترس علاقه مندان قرار می دهد. این کالج مهندسی در فرانسه با ارائه برنامه های تحصیلی 5 ساله به دانشجویان پس از فراغت از تحصیل این فرصت را می دهد تا دانش گسترده ای که تلفیقی از مهندسی عمومی بعلاوه مهارت های فوق تخصصی در رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه به دست بیاورند. برنامه درسی تنظیم شده در 5 سال که مدرسه IPSA ارائه می کند به دانش آموزان این فرصت را می دهد تا مهارت های علمی را در دو سال نخست تحصیل به دست بیاورند و بعد از آن نوبت به کسب دانش و تخصص در زمینه رشته تخصصی به مدت 3 سال خواهد رسید.

رشته خلبانی در فرانسه

هزینه تحصیل خلبانی در فرانسه

در مدارس مختلف که به آموزش خلبانی در فرانسه می پردازند ممکن است میزان هزینه و شهریه متفاوت باشد چرا که در برخی مدارس و مراکز آموزش ها تلفیقی از آموزش تئوری و عملی با بهره گیری از امکانات پیشرفته خواهد بود که به طبع دانشجو هزینه تحصیل در فرانسه بیشتری را متحمل خواهد شد. هزینه تحصیل خلبانی در فرانسه می تواند از 13000 پوند تا 79950 پوند بسته به اینکه دانشجو قصد اخذ مجوز خلبانی خصوصی یا مجوز خلبانی حمل و نقل هوایی (ATPL) را دارد یا خیر، متفاوت باشد.

بورسیه تحصیلی رشته خلبانی در فرانسه

رشته خلبانی و هوانوردی هم مانند بسیاری رشته های دیگر بورسیه تحصیلی در فرانسه را شامل می شود. بورسیه هایی که تحت شرایطی به علاقه مندان به تحصیل خلبانی در فرانسه اختصاص می یابد. در جدول زیر نمونه هایی از بورسیه تحصیلی رشته خلبانی در فرانسه آورده شده است:

عنوان بورسیه

جزئیات

بورسیه کسب و کار ناتا، 2022

دانشجویان مقطع لیسانس، دیپلم، آموزش و دوره های کوتاه مدت در رشته خلبانی در دسترس خواهد بود. دانشجویان بین المللی که تحصیل خلبانی را انتخاب کرده اند با هر ملیتی می توانند از این بورسیه بهره ببرند.

بورسیه های تحصیلی BeArt از پیش تعیین شده 2022-2023

بورسیه تحصیلی BeArt Presets Academic Scholarships 2022-2023 یک بورسیه بین المللی با بودجه جزئی است که توسط BeArt برای دانشجویان بین المللی در دسترس خواهد بود. دانشجویان واجد شرایط برای این بورسیه صرف نظر از ملیت می توانند از این بورسیه استفاده کنند.

بورسیه های استاد مهمان نوکیا 2022

بورسیه تحصیلی پروفسور مدعو نوکیا 2022 یک بورسیه بین المللی با بودجه جزئی است که از طرف بنیاد نوکیا برای دانشجویان بین المللی در دسترس قرار می گیرد. دانشجویان واجد شرایط برای این بورسیه بدون محدودیت ملیت می توانند درخواست دهند.

 

بازار کار رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه چگونه است؟

با توجه به اینکه صنعت هوانوردی و رشته خلبانی در فرانسه از جایگاه ویژه ای برخوردار است؛ فرصت های شغلی بسیاری در این حوزه چشم انتظار مهندسین و متخصصین این حوزه خواهد بود. فرصت های بسیاری برای اشتغال به کار تکنسین های کار بلد و حرفه ای که تحصیلات خود را رشته خلبانی و هوانوردی سپری کرده اند، همواره مورد تقاضا خواهند بود و بازار کار رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه در پی جذب متخصصان بین المللی است. مهم ترین کارخانه فرانسوی سازنده هواپیما در تولوز است که تقریباً 21000 نفر در آن مشغول به کار هستند. دیگر کارخانه های مهم در سن-نزر و نانت قرار گرفته اند.

میزان حقوق خلبانان در فرانسه

فردی که به عنوان خلبان در فرانسه به کار اشتغال دارد معمولاً حدود 80300 یورو در سال درآمد کسب می کند. دستمزدها از 38600 یورو (دست کم) تا 126000 یورو (در بیشترین حالت) متغیر عنوانشده. نقش تجربه و تخصص و تأثیر آنها در حقوق خلبانان در فرانسه را نمی توان نادیده گرفت، خلبان هایی که تخصص آنها بین ده تا پانزده سال است، حقوقی معادل 103000 یورو در سال دریافت می کنند که 23 درصد بیشتر از فردی با پنج تا ده سال تجربه خواهد بود. اگر سطح تجربه فرد شاغل در این حوزه بین پانزده تا بیست سال باشد، دستمزد مورد انتظار 110000 یورو در سال خواهد بود که 6 درصد بیشتر از فردی با ده تا پانزده سال سابقه است. در نهایت، کارمندان رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه که بیش از بیست سال سابقه حرفه ای را دارا هستند، سالانه 120000 یورو حقوق کسب می کنند که 10 درصد بیشتر از افراد با پانزده تا بیست سال سابقه خواهد بود. این متوسط حقوق سالانه مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا را هم در برمی گیرد. حقوق خلبان بر اساس تجربه، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی به شدت متفاوت خواهد بود.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در فرانسه در رشته خلبانی

دانشجویان و علاقه مندان به تحصیل خلبانی در فرانسه هم مانند سایر دانشجویان بین المللی به واسطه ویزای تحصیلی به این کشور وارد می شوند و تحصیلات خود را در دانشگاه ها و مدارس آموزش رشته خلبانی در فرانسه به پایان می برند؛ تسلط به زبان رسمی کشور فرانسه عاملی مهم در بکارگیری و اشتغال بکار فارغ التحصیلان بین المللی است و از شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در فرانسه در رشته خلبانی محسوب می شود. روش هایی مانند کار در فرانسه، سرمایه گذاری مختلف و ازدواج می توانند راه هایی برای اخذ اقامت پس از تحصیل در این کشور محسوب شوند. دانشجویان بین المللی که 5 سال تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه را سپری کرده باشند مستحق اقامتی 10 ساله خواهند بود و بعد از آن هم امکان تبدیل شدن این اقامت مدت دار به اقامت دائم نیز وجود خواهد داشت. می توان این شرایط اخذ اقامت دائم برای دانشجویان بین المللی را از عوامل جذب دانشجویان برای تحصیل به فرانسه دانست.

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول

رشته خلبانی و هوانوردی در مدرسه ISAE-Supaéro شامل چند مدارک است؟

یکی از مدارس عالی فعال در حوزه آموزش خلبانی در فرانسه است؛ که هفت مدرک تحصیلات تکمیلی و 14 مدرک تحصیلات تکمیلی پیشرفته در خلبانی و هوانوردی ارائه می دهد.

شرایط سنی برای ورود به رشته خلبانی در فرانسه چند سال است؟

متقاضیان با دارا بودن حداقل 17 سال می توانند تحت آموزش قرار گیرند.

هزینه تحصیل رشته خلبانی در فرانسه چقدر عنوان شده؟

هزینه تحصیل خلبانی در فرانسه می تواند از 13000 پوند تا 79950 پوند عنوان شده.

حقوق شاغلان در تحصیل رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه حدوداً چقدر است؟

دستمزدها از 38600 یورو (دست کم) تا 126000 یورو (در بیشترین حالت) متغیر عنوان شده.

سخن پایانی

در این مقاله به طور ویژه به بررسی تحصیل رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه پرداخته شد. رشته ای که با توجه به پیشرفت های روز افزون صنعت هوایی کشور فرانسه نیاز به آموزش متخصصان و تکنسین حرفه ای بیشتر احساس می شود. متقاضیان ورود به رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه با داشتن 17 سال سن و شرایط خاص هر مدرسه تحت آموزش قرار می گیرند و پس از آموزش های تئوری و تخصصی و آموزش های عملی و ویژه موفق به اخذ مدرک و مجوز ورود به بازار کار در این حوزه می شوند. مدارس زیادی در فرانسه مناسب تحصیل رشته خلبانی و هوانوردی هستند که گرایش های مختلف در دوره های متفاوتی را ارائه می دهند. بورسیه هایی هم به متقاضیان بین المللی تحصیل خلبانی در فرانسه تعلق می گیرد. کیفیت آموزش رشته خلبانی و هوانوردی در فرانسه و در مدارس و دانشگاه ملی این کشور بسیار خوب بوده و دانشجویان زیادی این کشور را برای رسیدن به رؤیاهای خود و تحصیل در این رشته پرهیجان انتخاب می کنند. مادامی که متقاضی تحصیل در این رشته و در فرانسه هستید می توانید با تماس تلفنی با موسسه مشاوره MIE از مشاوره رایگان استفاده نموده و سؤالات خود را نیز بپرسید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان