تخصص پزشکی در آمریکا

29 مهر 1401 بدون نظر

آمریکا کشوری زیبا و پیشرفته می باشد که دارای یکی از بهترین نظام های آموزشی در سراسر دنیا می باشد و بسیاری از دانشگاه های این کشور هر ساله جزء برترین دانشگاه های دنیا می باشند. سالیانه دانشجویان زیادی از سراسر دنیا خواهان مهاجرت به آمریکا و ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور، در رشته های مختلف همچون تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا می باشند. تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا به عنوان تحصیلات تکمیلی در دسترس بوده و فرد پس از اتمام دوره چهار ساله تحصیل در رشته های پیش پزشکی چون علوم اعصاب، زیست شناسی و شیمی وارد دوره پزشکی می گردد. این دوره چهار ساله به فرد کمک می کند که برای آزمون ورودی جهت اپلای تخصص پزشکی آمریکا (آزمون MCAT) آماده گردد. این مقاله با مشورت با وکلای محلی و بررسی سایت های معتبر تهیه گردیده است و صرف ارائه اطلاعات به معنی ارائه خدمات نمی باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال در زمینه تخصص پزشکی در آمریکا با موسسه mie تماس گرفته و از مشاوره اولیه رایگان بهره مند گردید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ماتخصص پزشکی در آمریکا

شرایط تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا

شرایط تحصیل تخصص پزشکی در دانشگاه های مختلف در آمریکا متفاوت می باشد و بهتر است که جهت دریافت پذیرش تخصص پزشکی در آمریکا، سایت دانشگاه بررسی گردد. با این حال جهت تحصیل در همه دانشگاه های پزشکی آمریکا نیاز به تکمیل نمودن یک مدرک کارشناسی پیش پزشکی چهار ساله در یک موضوع مرتبط می باشد و از فرد خواسته می شود که دانش علمی خود را در زمینه های شیمی آلی و عمومی و زیست شناسی نشان دهد. مثلا دانشگاه کالیفرنیا از داوطلبان تحصیل در آمریکا می خواهد که در طول دوره پزشکی، شیمی عمومی به همراه آزمایشگاه را برای یک سال، شیمی آلی برای حداقل دو فصل، فیزیک با آزمایشگاه برای یک سال و زیست شناسی عمومی با آزمایشگاه برای حداقل یک سال را بگذرانند و حتی کسانی که رشته های علوم انسانی یا اجتماعی را انتخاب می کنند نیز بایستی که این دوره ها را بگذرانند.

کسب نمره خوب در آزمون MCAT نیز در پذیرش فرد در یک دانشگاه خوب تاثیرگذار می باشد. این آزمون توانایی فرد را در تفکر انتقادی و دانش علمی فرد را آزمایش می کند. فرد بایستی یک سال قبل از شروع تحصیل پزشکی در این آزمون شرکت نماید. از دیگر شرایط تحصیل فوق تخصص پزشکی می توان به داشتن سن مناسب (تا زیر 21 سال)، داشتن معدل خوب در دیپلم و سطح زبان انگلیسی خوب اشاره نمود.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل در آمریکا و انگلستان


نحوه اپلای تخصص پزشکی آمریکا

نحوه اپلای تخصص پزشکی آمریکا نیز مهم می باشد. جهت درخواست تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا برای اکثر دانشگاه ها بایستی از طریق خدمات درخواست کالج پزشکی آمریکا (AMCAS) درخواست داده شود اما جهت تحصیل در دانشگاه تگزاس بایستی از طریق خدمات درخواست دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی تگزاس (TMDSAS) اقدام نمود. AMCAS درخواست فرد که شامل جزئیات کاری، تحصیلی و فعالیت های فوق برنامه می باشد را بعلاوه نمره آزمون MCAT، برای دانشکده های انتخابی فرد ارسال می نماید. برخی از دانشکده های پزشکی مقاله و توصیه نامه نیز درخواست می نمایند که ممکن است نیاز به هزینه اضافی داشته باشد. هزینه AMCAS برای ارسال اپلای آمریکا برای یک دانشکده پزشکی 160 دلار و به ازای اضافه شدن هر دانشکده 38 دلار اضافه نیز بایستی که پرداخت گردد. در حالت کلی برنامه ها در هفته اول ماه می باز شده و تا پایان ژوئن باز می مانند.

مدارک مورد نیاز پذیرش تخصص پزشکی در آمریکا

جهت تحصیل پزشکی در آمریکا فرد بایستی چهار سال لیسانس علوم پایه را گذرانده و پس از قبولی در آزمون MCAT وارد دوره های پزشکی گردد. شروع ترم تحصیلی دانشگاه های آمریکا ماه سپتامبر و ژانویه می باشد و فرد باید تاریخ های مهم را جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور در نظر داشته باشد. برخی از مهم ترین مدارک مورد نیاز پذیرش تخصص پزشکی در آمریکا به صورت زیر می باشند:

 • ارائه نمودن سوابق تحصیلی
 • ارائه نمره آزمون MCAT
 • ارائه نمودن توصیه نامه و انگیزه نامه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی
 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ارائه درخواست پذیرش
 • پرداخت شهریه دانشگاه
 • ارائه بیمه نامه دانشجویی

برای برخی از کالج ها نیاز به مصاحبه با دانشجوی نیز می باشد.

مدرک زبان مورد نیاز اپلای تخصص پزشکی آمریکا

به دلیل رابطه مستقیم علم پزشکی با سلامت افراد در جامعه، جهت تحصیل پزشکی در هر کشوری فرد بایستی که به زبان رسمی آن کشور مسلط باشد. جهت تحصیل تخصص های پزشکی در آمریکا نیز تسلط بر زبان انگلیسی نیاز می باشد. مدارک آیلتس، تافل، دولینگو و PTE از جمله مدرک زبان مورد نیاز اپلای تخصص پزشکی آمریکا می باشند که فرد باید آیلتس 7، تافل IBT نمره 93 و PTE نمره 65 ارائه نماید تا واجد شرایط شرکت در دوره های پزشکی گردد.

شرایط اخذ Board certification برای فارغ التحصیل دوره تخصص های پزشکی در آمریکا

شرایط اخذ Board certification برای فارغ التحصیل دوره تخصص پزشکی به صورت زیر می باشد.

 • آموزش پزشکی و مجوز: پس از به پایان رسانیدن تحصیل پزشکی در آمریکا، دانشجویان باید در آزمون مجوز پزشکی ایالات متحده شرکت نموده و موفق گردند تا مجوز فعالیت در یک ایالت خاص را به دست آورند.
 • اقامت، عضویت (3 الی 7 سال): پس از تحصیلات تکمیلی در پزشکی، پزشکان و افراد متخصص پزشکی می توانند خود را واجد شرایط هیئت مدیره اعلام نمایند. این افراد بین سه الی هفت سال بسته به هیئت عضو ABMS، فرصت داشته تا در آزمون گواهینامه تخصصی شرکت نمایند. قبل از شرکت پزشک یا متخصص در یک دوره تخصص یا فوق تخصص باید که الزامات درخواست و امتحان توسط هیئت عضو ABMS را برآورده نماید.
 • گواهینامه هیئت مدیره ABMS (ورود به شغل): پس از اتمام موفقیت آمیز امتحان، پزشکان و متخصصان گواهینامه تخصصی دریافت نموده و نماینده گان هیئت عضو ABMS محسوب می گردند.
 • گواهینامه ادامه ABMS (کار حرفه ایی: بالای 30 سال): از طریق یادگیری و ارزیابی مداوم، پزشکان تعهد خود مبنی بر مراقبت با کیفیت از بیمار را نشان می دهند.

آزمون های دوره تخصص

پیش از دریافت مجوز طبابت در آمریکا فرد بایستی که شرایط لازم جهت دریافت مجوز را برآورده نماید. قبل از اخذ Board certification پزشکان و متخصصان باید:

 • چهار سال تحصیلات پیش پزشکی در دانشگاه را به پایان برسانند
 • مدرک پزشکی مورد تائید ABMS را از یک دانشکده پزشکی واجد شرایط کسب نمایند
 • گذراندن دوره سه الی هفت ساله رزیدنتی
 • ارائه گواهی نامه از هیئت علمی و یا مدیر برنامه
 • دریافت مجوز طبابت در آمریکا و یا کانادا
 • قبولی در آزمون شفاهی و یا کتبی که توسط هیئت عضو ABMS ایجاد گردیده و اداره می شود.

جهت تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا آزمون های دوره تخصص برگزار می گردد. آزمون MCAT جهت ورود به دانشگاه های پزشکی و آزمون USMLE جهت فارغ التحصیلی و ورود به بازار کار نیاز می باشد. همچنین اگر مایل به مقایسه تحصیل پزشکی در انگلستان و آمریکا هستید، این مقاله را از دست ندهید.

تحصیل داروسازی در آمریکا

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل داروسازی در آمریکا

در این مقاله ما جوانب تحصیل داروسازی در آمریکا را به شما خواهیم آموخت.

بررسی چگونگی شرایط سنی تحصیل درآمریکا برای دوره تخصص پزشکی

در این بخش به بررسی شرایط سنی تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا پرداخته می شود. شرایط سنی خاصی جهت تحصیل و دریافت پذیرش تخصص پزشکی وجود ندارد و فرد فقط بایستی بالای 19 سال سن داشته باشد. مسئله اصلی در مورد شرایط سنی تحصیل در آمریکا این می باشد که آیا افراد در سنین بالاتر توانایی کسب نمره مورد نظر در آزمون ها را دارند و یا خیر. برای دانشجویان بین المللی که از خارج از آمریکا اقدام می کنند بایستی شرایط سنی جهت دریافت ویزا رعایت گردد و افراد تا سنین پایین تر در این دوره ها شرکت نمایند.

هزینه تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا

هزینه تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا بسیار بالا بوده و جزء گرانترین رشته های دنیا می باشد. دانشجویان می توانند از بورسیه تخصص پزشکی بهره مند گردیده و تا حدی هزینه های خود را پوشش دهند. شهریه دانشگاه های آمریکا در رشته پزشکی بین 40 تا 70 هزار دلار می باشد. در زیر شهریه دانشگاه های برتر آمریکا در سال 2022 ذکر شده است.

دانشگاه

شهریه به دلار

دانشگاه هاروارد

66.284

دانشگاه Columbia

66.816

دانشگاه Johns Hopkins

58.000

دانشگاه California

37.056

دانشگاه Duke

63.310

دانشگاه Pennsylvania

61586

دانشگاه استنفورد

63.747

دانشگاه Washington

39.906

دانشگاه ییل

66.160

 

دانشجویانی که بتوانند از پس هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا بر بیایند، می توانند در صورت دریافت مدرک خود در هر کجا کار کرده و از مزیت حقوق بالا بهره مند گردند.

بورسیه تخصص پزشکی در آمریکا

همزمان با تصمیم به تحصیل در رشته پزشکی در آمریکا فکر بورسیه تخصص پزشکی در آمریکا نیز به ذهن فرد می آید. بورسیه های تحصیلی در آمریکا جهت تحصیل در رشته پزشکی، برای افراد بومی و دانشجویان بین الملل بسیار متنوع است. در جدول زیر برخی از بورسیه ها که مناسب دانشجویان بین المللی می باشد ذکر گردیده است. این بورسیه به فرد در کاهش هزینه های زندگی دانشجویی در آمریکا کمک می نمایند.

بورسیه

شرایط و افراد واجد الشرایط

Honorary Member Award

مختص ارشد و دکتری انکولوژی، مناسب برای همه ملیت ها، تامین بخشی از شهریه

International Peace Scholarship (IPS)

مختص لیسانس و ارشد تمامی رشته ها، مناسب برای همه ملیت ها، تامین بخشی از شهریه

University Of Southern California - USC Merit Scholarships In US

کارشناسی رشته های پیشنهادی دانشگاه، مناسب همه ملیت ها، تامین بخشی از شهریه

The Cosmos Club Foundation Grant Program

مختص مقطع ارشد و دکتری تمامی رشته ها، مناسب برای همه ملیت ها، تامین بخشی از شهریه دانشگاه هایی چون هاروارد، کلمبیا، جان هاپکینز و. ..

طول دوره تخصص پزشکی در آمریکا چقدر است؟

مهم ترین سوالی که ممکن است ذهن فرد را در مورد تحصیل پزشکی در آمریکا مشغول کند این است که طول دوره تخصص پزشکی در آمریکا چقدر است؟ فرد بایستی ابتدا یک دوره 4 ساله کارشناسی علوم پایه را در این کشور گذرانده و پس از آن چهار سال در دانشکده پزشکی شرکت نماید که دو سال آن پیش بالینی (شامل دروس آموزشی در علوم پایه بوده) و دو سال آن بالینی (کارآموزی متشکل از چرخش در بخش های مختلف یک بیمارستان آموزشی) می باشد. سه تا هفت سال هم فرد دوره رزیدنتی خود را می گذراند و پس از آن در آزمون صدور مجوز طبابت جهت ایالت و استانی که فرد می خواهد در آنجا به طبابت بپردازد شرکت می نماید. در حالت کلی بین 10 الی 14 سال جهت تبدیل به یک پزشک دارای مجوز شدن زمان نیاز می باشد.

تخصص پزشکی در آمریکا

بهترین تخصص های پزشکی در امریکا

تحصیل در رشته پزشکی سخت و طاقت فرسا می باشد و درآمد تخصص های پزشکی در آمریکا بسته به نوع تخصص کاملا متفاوت می باشد. بهترین تخصص های پزشکی در امریکا که پردرآمدترین تخصص های پزشکی در آمریکا نیز می باشند عبارتند از: جراح مغز و اعصاب، متخصص قلب و عروق، عمل جراحی ارتوپدی، متخصص گوارش، رادیولوژی، اورولوژی، متخصص پوست، جراحی پلاستیک و ترمیمی، پزشک اورژانس و تخصص بیهوشی. دانستن در مورد مشاغل مورد نیاز آمریکا و برترین تخصص پزشکی در این کشور، به فرد در انتخاب گرایش مدنظر کمک می کند ولی با این حال میزان علاقه فرد به یک تخصص مهم تر بوده و تضمین کننده آینده او نیز می باشد.

پردرآمدترین تخصص های پزشکی در آمریکا

با گذراندن موفق تخصص پزشکی در آمریکا فرد به راحتی جذب بازار کار شده و پزشکان دارای بالاترین درآمد در آمریکا می باشند. همانگونه که قبلا ذکر گردید درآمد تخصص های پزشکی در آمریکا بسته به نوع تخصص، سابقه کار و محل اشتغال فرد متغیر می باشد. طبق گزارش دفتر آمار کار آمریکا (BLS) همه پزشکان متوسط دستمزد سالیانه بالای 208.000 دلار دریافت می نمایند. Medscape هم گزارش داده است که که متخصصان به طور میانگین 284.000 دلار درآمد سالیانه دارند. در زیر پردرآمدترین تخصص های پزشکی در آمریکا در سال 2022 به همراه میانگین حقوق ذکر گردیده است.

پردرآمدترین تخصص های پزشکی در آمریکا

میانگین حقوق

میانگین دستمزد ساعتی

متخصص قلب و عروق

353970

170.18

متخصص بیهوشی

331190

159.22

جراح فک و صورت

311460

149.74

فوریت های پزشکی

310640

149.35

جراحان ارتوپد به جز اطفال

306220

147.22

متخصص پوست

302740

145.55

رادیولوژیست

301720

145.06

جراح

397800

143.17

متخصص زنان و زایمان

296210

142.41

جراح اطفال

290310

139.57

معرفی دانشگاه های برتر آمریکا برای دوره تخصص پزشکی

معرفی دانشگاه های برتر آمریکا برای دوره تخصص پزشکی به فرد در انتخاب دانشگاه مورد علاقه کمک قابل توجهی می کند. 172 دانشکده پزشکی در آمریکا وجود دارد که مدرک دکتری پزشکی (MD) یا دکتری پزشکی مربوط به بیماری های استخوانی (DO) ارائه می کنند. برخی از برترین دانشگاه های آمریکا جهت تحصیل تخصص پزشکی عبارتند از:

دانشگاه

رتبه در بین بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا در 2023

دانشگاه Harvard

1

دانشگاه نیویورک

2

دانشگاه Columbia

3

دانشگاه Johns Hopkins

3

دانشگاه California

3

دانشگاه Duke

6

دانشگاه پنسیلوانیا

6

دانشگاه Stanford

8

دانشگاه Washington

9

دانشگاه Yale

10

اخذ تابعیت آمریکا بعد از تحصیل تخصص پزشکی و شرایط کاریابی

کشور آمریکا دارای نرخ بیکاری پایینی می باشد و پیدا کردن کار برای افراد فارغ التحصیل از دانشگاه های این کشور کاری دشوار نمی باشد. افراد پس از فارغ التحصیلی در آمریکا می توانند تا یک سال در این کشور مانده و دنبال کار بگردند و در صورت پیدا کردن کار در آمریکا و پرداخت بیمه و مالیات و دریافت حقوق بعد از چند سال می توانند درخواست تابعیت یا شهروندی نمایند. اخذ تابعیت بعد از تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا نیز برای دانشجویان بین المللی به همین صورت بوده و افراد پس از فارغ التحصیلی راحت جذب بازار کار می گردند و درآمد تخصص های پزشکی در آمریکا بالا می باشد.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل تخصص پزشکی در آمریکا هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول

✅ چند سال تحصیل جهت تبدیل شدن به یک پزشک با مجوز جهت طبابت در آمریکا نیاز می باشد؟

بین 10 الی 14 سال تحصیل و رزیدنتی جهت طبابت کردن در آمریکا نیاز می باشد.

✅ شهریه دانشگاه ها جهت تحصیل فوق تخصص پزشکی در آمریکا چه میزان می باشد؟

شهریه دانشگاه ها از 40 تا 70 هزار دلار متغیر می باشد.

✅ میانگین درآمد پزشک در آمریکا چه میزان می باشد؟

میانگین درآمد پزشک در آمریکا بالای 208.000 دلار می باشد.

✅ چه مدت پس از تحصیل فرد فرصت داشته که به دنبال کار بگردد؟

حداکثر تا یک سال پس از تحصیل فرد فرصت دارد که دنبال کار بگردد.

سخن پایانی

تحصیل تخصص پزشکی از نظر زمان، هزینه ها و تلاش فکری مورد نیاز بسیار چالش برانگیز می باشد. معیار های پذیرش تخصص پزشکی در آمریکا بسیار دقیق و آموزش ها بسیار فشرده می باشند ولی پس از فارغ التحصیلی فرد دارای مهارت های کمک به افراد و ایجاد تغییر در زندگی مردم می گردد. دانشجویان خارجی که ممکن است خواهان اپلای تخصص پزشکی آمریکا گردند بایستی در نظر بگیرند که مسیری سخت و طولانی ولی ارزشمند پیش رو داشته و درآمد تخصص های پزشکی در آمریکا بالا می باشد. لذا در این مقاله به بررسی مواردی چون فوق تخصص پزشکی در آمریکا، بورسیه تخصص پزشکی در آمریکا و پردرآمدترین تخصص های پزشکی در آمریکا پرداخته شد. در صورت داشتن هر گونه سوال و ابهام در زمینه تخصص پزشکی در کشوری مانند آمریکا می توانید با کارشناسان موسسه mie تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان اولیه بهره مند گردید و پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان