بورسیه تحصیلی در آمریکا - شرایط و انواع بورسیه تحصیلی

26 نظر

اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا می تواند شامل طیف گسترده ای از شرایط و مدارک باشد که بسته به برنامه بورسیه می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. از جمله شرایط کلی برای دریافت بورسیه آمریکا داشتن معدل بالا و داشتن ریز نمرات بالا برای دروس اصلی، رزمه قوی، مقالات معتبر علمی و تسلط بر زبان انگلیسی در حد حداقل آیلتس 6 میباشد. دانشگاه های آمریکا دارای کیفیت آموزشی بسیار سطح بالایی بوده و از آنجایی که زبان رسمی این کشور زبان انگلیسی است، دانشجویان بین المللی بسیاری در این دانشگاه ها مشغول تحصیل هستند و لذا هر سال اکثر این دانشگاه ها، بورسیه های تحصیلی بسیار مناسبی را برای دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند. بورسیه تحصیلی در آمریکا گاهی شامل هزینه های تحصیلی و در برخی مواقع شامل هزینه های تحصیل و زندگی می شود. در حال حاضر دریافت بورس تحصیلی برای ایرانیان در کشور آمریکا یکی از راه های ورود به این کشور است، و دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا بسیار مورد توجه دانشجویان ایرانی است. در صورت نیاز به دریافت هرگونه مشاوره در زمینه شرایط تحصیل رایگان در آمریکا با مشاوران و کارشناسان موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و یا فرم تماس را کامل کنید و بدین ترتیب از مشاوره تلفنی رایگان این موسسه بهره مند گردید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

بورسیه تحصیلی در آمریکا

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا

شرایط کلی بورسیه تحصیلی در آمریکا به شرح زیر است:

 • اثبات نیاز مالی
 • سوابق تحصیلی قوی با معدل بالا
 • رزومه قوی در زمینه پژوهش و اختراعات
 • مقالات معتبر علمی چاپ شده در ژورنال های بین المللی
 • تسلط به زبان انگلیسی
 • نمرات بالا در آزمون های GRE یا GMAT

درخواست خود را متناسب با این شرایط تنظیم کنید و جستجوی بورسیه خود را از قبل شروع کنید تا شانس موفقیت خود را به حداکثر برسانید.

چگونه بورسیه تحصیلی آمریکا بگیریم

گرفتن بورسیه تحصیلی آمریکا می تواند یک فرآیند رقابتی باشد، اما مطمئناً با رویکرد و تلاش درست امکان پذیر است. بورسیه های تحصیلی در آمریکا برای مقاطع مختلف تحصیلی از جمله تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دسترس است. در اینجا مراحل دقیق در مورد چگونگی افزایش شانس خود برای دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا آورده شده است:

 1. بورسیه های تحقیقاتی: با تحقیق در مورد بورسیه هایی که با مدارک، علایق و اهداف علمی شما مطابقت دارند، شروع کنید. منابع متعددی برای بورسیه تحصیلی وجود دارد، از جمله برنامه های دولتی، دانشگاه ها، سازمان های خصوصی و بنیادها. برخی از پایگاه های معروف بورسیه ها عبارتند از Scholarship.com، Fastweb، و جستجوی بورسیه هیئت کالج.
 2. شرایط خود را شناسایی کنید: معیارهای واجد شرایط بودن هر بورسیه را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که شرایط لازم را دارید. بورسیه ها ممکن است بر اساس عواملی مانند پیشرفت تحصیلی، نیاز مالی، مشارکت جامعه، یا استعدادها و علایق خاص باشد.
 3. آمادگی آکادمیک: اکثر بورسیه ها به حداقل معدل یا نمرات آزمون استاندارد (مانند SAT یا ACT) نیاز دارند. دوره های سخت گیرانه را بگذرانید و به دنبال فرصت هایی برای نشان دادن توانایی های تحصیلی خود باشید.
 4. یک بیانیه قوی شخصی بنویسید: بسیاری از بورسیه ها از متقاضیان می خواهند که یک مقاله یا بیانیه شخصی بنویسند. یک مقاله متقاعد کننده و منحصر به فرد بسازید که دستاوردها، اهداف و چرایی شایستگی این بورسیه را برجسته کند. هر مقاله را با بورسیه خاصی که برای آن درخواست می کنید، تنظیم کنید.
 5. توصیه نامه جمع آوری کنید: از معلمان، استادان یا سرپرستانی که می توانند در مورد شرایط و شخصیت شما صحبت کنند، توصیه نامه بخواهید. اطمینان حاصل کنید که توصیه کنندگان شما را به خوبی می شناسند و می توانند نامه های قوی و شخصی بنویسند.
 6. اسناد مالی: اگر بورسیه تحصیلی مبتنی بر نیاز است، آماده ارائه اسناد مالی، مانند اظهارنامه مالیاتی یا درخواست رایگان برای کمک دانشجویی فدرال (FAFSA)، برای نشان دادن نیاز مالی خود باشید.
 7. تکمیل درخواست: دستورالعمل های برنامه را به دقت دنبال کنید، از جمله مهلت ها و مدارک مورد نیاز. یک درخواست کامل و بدون خطا ارسال کنید.
 8. برای چند بورسیه درخواست بدهید: به یک بورسیه تکیه نکنید. برای افزایش شانس موفقیت خود، برای هر تعداد بورسیه تحصیلی که واجد شرایط هستید درخواست دهید.
 9. آماده شدن برای مصاحبه: برخی از بورسیه ها ممکن است نیاز به مصاحبه داشته باشند. مهارت های مصاحبه خود را تمرین کنید و آماده باشید تا با اطمینان در مورد شرایط و اهداف خود صحبت کنید.
 10. پیگیری را ادامه دهید: مهلت های درخواست، الزامات و ارتباط با ارائه دهندگان بورسیه را پیگیری کنید. یک تقویم یا صفحه‌گسترده ایجاد کنید تا سازماندهی کنید.
 11. پیگیری: پس از ارسال درخواست های خود، با ارائه دهندگان بورسیه برای تایید دریافت و استعلام وضعیت درخواست خود پیگیری کنید.

 

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل در آمریکا و انگلستان


اسکالرشیپ امریکا چیست؟

اسکالرشیپ آمریکا یک جایزه مالی است که اغلب توسط دانشگاه ها، سازمان ها یا دولت ها به دانشجویان اعطا می شود تا به پوشش هزینه های تحصیل آنها در آمریکا کمک کند. بورسیه ها می توانند مبتنی بر شایستگی، مبتنی بر نیاز، یا متمرکز بر زمینه های خاص تحصیلی، ورزش، تنوع، یا خدمات اجتماعی باشند. آنها با ارائه حمایت مالی برای شهریه، هزینه ها و هزینه های زندگی، تحصیلات عالی را برای طیف وسیعی از دانشجویان آمریکایی و بین المللی مقرون به صرفه تر و قابل دسترس تر می کنند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا

دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا به اندازه دریافت پذیرش از دانشگاه های این کشور دارای اهمیت است. متقاضیان دریافت بورسیه قبل از انجام هر کاری باید با مشاورین دانشگاه مورد نظر خود ارتباط برقرار نمایند تا بتوانند به اطلاعات لازم در زمینه اخذ بورسیه تحصیلی آمریکا و شرایط تحصیل رایگان در آمریکا دست پیدا کنند.یکی از موارد بسیار مهم در زمینه دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا، ارائه مدارک مورد نیازاست. کامل بودن مدارک، امکان طی نمودن آسانتر پروسه دریافت بورسیه را برای شما مهیا می نماید و نقص در مدارک باعث عقب افتادن پروسه دریافت بورسیه می شود، لذا متقاضیان باید به این امر توجه نمایند.مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا عبارتند از:

 • پاسپورت دارای اعتبار
 • فرم تکمیل شده درخواست دریافت بورسیه
 • مدرک تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی معتبر
 • انگیزه نامه
 • توصیه نامه از جانب اساتید
 • رزومه تحصیلی
 • رزومه پژوهشی و تحقیقاتی
 • مقالات علمی معتبر
 • نمرات آزمون هایی نظیر ACT، SAT، GRE و GPA

گاهاً مدارکی نظیر نمونه کار، اطلاعات مالی والدین بالاخص اطلاعات مالیاتی و یا گواهی سلامت پزشکی از شما متقاضیان عزیز درخواست می گردد.لازم به ذکر است که تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی توسط دارالترجمه های رسمی، ترجمه گردند.

انواع بورسیه تحصیلی آمریکا

همانگونه که ذکر شد هر سال دانشگاه های مختلف در سرتاسر آمریکا بورسیه های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان در نظر می گیرند.بورسیه تحصیلی در آمریکا مشمول بورسیه های دولتی، بورسیه های دانشگاهی و بورسیه های غیردولتی می گردند که در ادامه آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.در کل بورسیه ها را به سه دسته بورسیه عادی، بورسیه نیمه فاند و فول فاند تقسیم می گردند. بورسیه عادی بخشی از هزینه های تحصیل و دانشگاه و بورسیه نیمه فاند شهریه دانشگاه را تحت پوشش قرار می دهد که توسط خود دانشگاه پرداخت می گردد و یا در اوایل سال تحصیلی در اختیار خود دانشجو قرار می گیرد. اما در بورسیه فول فاند دانشگاه و یا مؤسسات حامی، علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه زندگی دانشجو شامل خورد و خوراک، رفت و آمد و اقامت دانشجو را متقبل می شوند.بورسیه تحصیلی در آمریکا از نوع دولتی برای دانشجویان بین المللی به دو صورت بورسیه تحصیلی فول برایت و هوبرت هامفری است که اولی به دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین هنرمندان و متخصصان، برای رشته هایی غیر از رشته های پزشکی اعطا می گردد و بورسیه دوم برای مدت زمان ده ماه به متخصصین بین المللی تعلق می گیرد؛ این بورسیه بیشتر به دانشجویان مقطع دکترا تعلق می گیرد.بورسیه های غیر دولتی که دارای تعدد بیشتری می باشند عبارتند از:

 • بورسیه YOU ARE WELCOME HERE: این بورسیه در تمامی رشته ها به دانشجویان بین المللی اعطا می گردد و در ابتدا دانشجو باید ویدئو و یا مقاله ای را تهیه کرده و در آن تمایل خود به تبادلات فرهنگی را نشان دهد.این نوع بورسیه به دانشجویان دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می گردد.
 • بورسیه ABBEY ROAD: یک بورسیه 1000 دلاری برای دانشجویان در حال تحصیل برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته هنر و زبان است.
 • بورسیه رهبری جامعه مدنی: شامل کمک هزینه تحصیل و زندگی برای کشورهای واجد شرایط در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.
 • بورسیه اوتیسم دیوید پ.شایپرو: این بورسیه شامل 1000 دلار کمک هزینه تحصیل به دانشجویان مبتلا به اوتیسم است.
 • اعطای کمک هزینه تحصیلی: یک نوع کمک هزینه تحصیلی تا سقف 2000 دلار به سه نفر دانشجوی برنده داخلی و بین المللی در هر مقطعی برای سنین 16 تا 35 سال است.این نوع بورسیه شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای دانشجویان داخلی و بین المللی می گردد.

بورسیه های مخصوص دانشجویان آسیایی، دانشجویان زن و بورسیه دانشجویان کشورهای پیشرفته از دیگر انواع بورسیه در آمریکا می باشند.

بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع دبیرستان

دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا برای دانش آموزان در مقطع دبیرستان نیز امکان پذیر است. معمولاً دریافت بورسیه تحصیلی کشور آمریکا در مقطع دبیرستان تا حدودی رقابتی می باشد؛ زیرا بورسیه ها در مقطع دبیرستان به صورت جوایز و یا کمک های نقدی ارائه می گردند که رقابت برای دریافت آن ها زیاد است. دانش آموزانی که دارای مهارت های ورزشی و یا هنری می باشند، دارای رزومه تحصیلی و ریزنمرات عالی بوده و یا این که زبان انگلیسی آن ها بسیاری قوی است، می توانند جهت دریافت بورسیه در آمریکا در مقطع دبیرستان اقدام نمایند. هم مدرسه های دولتی و هم خصوصی در کشور آمریکا بورسیه هایی را به دانش آموزان بین المللی ارائه می نمایند که این بورسیه توسط ارگان های مختلف، خود دولت و یا حتی خیرین تامین می گردد. این بورسیه ها می تواند فقط هزینه مدرسه و در برخی مواقع علاوه بر هزینه مدرسه، هزینه خوابگاه و کمک هزینه زندگی را نیز پوشش دهد.

نحوه گرفتن بورسیه تحصیلی آمریکا درمقطع کارشناسی

دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی می توانند بورسیه هایی را از دانشگاه های آمریکا دریافت نمایند.متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا باید در رشته هایی نظیر روانشناسی، مهندسی هوا فضا، مهندسی صنعتی، مهندسی تولید، مهندسی سیستم و حسابداری بورسیه دریافت و مشغول به تحصیل گردند.دوره کارشناسی در کشور آمریکا چهار سال به طول می انجامد و دولت، ادارات دولتی، دانشگاه و کالج، شرکت ها، خیریه ها و حامیان مالی متعدد به عنوان منابع مالی تأمین کننده بورسیه برای دانشجویان داخلی و خارجی تلقی می گردند.متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا در مقطع کارشناسی باید رزومه تحصیلی عالی را ارائه نمایند و معدل دیپلم آن ها بالای 18 باشد. علاوه بر این یکی از ضروریات دریافت بورسیه در این مقطع داشتن آیلتس 6.5 است.متقاضیان باید توجه داشته باشند که در کشور آمریکا شانس دریافت بورسیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر است و بورسیه های تحصیلی بیشتری به این دو مقطع تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد

یکی از مقاطعی که دانشجویان بین المللی در کشور آمریکا می توانند به بورسیه تحصیلی در آن دست پیدا نمایند، مقطع کارشناسی ارشد می باشد. تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا یک دوره دو سال است و میزان بورسیه های اعطایی در این مقطع بیش از سایر مقاطع دانشگاهی است.متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا در دوره کارشناسی ارشد باید توجه داشته باشند که حجم تقاضا برای دریافت بورسیه کارشناسی ارشد بسیار بالا می باشد و کاری دشوار است. لذا متقاضیان بهتر است قبل از انجام هر کاری با مشاوران مجرب مؤسسات مهاجرتی معتبر مشاوره نمایند و از راهنمایی های آن ها بهره مند گردند.شرایط مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از: حداقل معدل 16 در دوره لیسانس، حداقل نمره آیلتس 6.5، داشتن مقالات علمی معتبر چاپ شده در ژورنال های بین المللی و با توجه به رشته داشتن مدرک GMAT و یا GRE.بورسیه های اعطایی در مقطع کارشناسی ارشد به رشته هایی نظیر معماری، تجارت، وکالت، ریاضیات، روان پزشکی و تدریس داده می شوند.این بورسیه ها برخی مواقع هزینه تحصیلی و گاهاً هزینه های تحصیل و برخی از هزینه های زندگی را پوشش می دهند.

بورسیه تحصیلی آمریکا درمقطع دکترا

مقطع دکترا در کشور آمریکا با توجه به رشته، یک دوره 4 تا 6 سال است.متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا، بیشتر برای دریافت بورسیه در مقطع دکترا اقدام می نمایند؛ اما دریافت بورسیه در این مقطع نیازمند شرایطی نظیر آیلتس 7 تا 7.5، رزومه علمی و رزومه تحقیقاتی عالی، انگیزه نامه، توصیه نامه از جانب اساتید، و جلب توجه استاد راهنما در دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل می باشد.برای مقطع دکترا سه نوع بورسیه فلوشیپ، دستیار تحقیقاتی و دستیار تدریس مشخص گردید است که دولت فدرال منبع اصلی تأمین این کمک هزینه های تحصیلی در این مقطع است.هزینه های تحصیل در مقطع دکترا بالاست و دانشگاه ها با اعطای بورسیه به دانشجویان ممتاز، امکان ادامه تحصیل و جذب دانشجویان مستعد را فراهم می نمایند.عمده رشته هایی که در مقطع دکترا شامل دریافت بورسیه می گردند عبارتند از: علوم اجتماعی، علوم اقتصاد، زبان شناسی، مطالعات در حوزه خاورمیانه، فیزیولوژی نوروبیولوژی و بیوتکنولوژی.

بورسیه تحصیلی پزشکی آمریکا

بورسیه‌ های پزشکی در آمریکا ممکن است از طریق چندین منبع مختلف فراهم شود، از جمله:

 • دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزشی: بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی در آمریکا بورسیه‌ های پزشکی برای دانشجویان خود فراهم می‌کنند. این بورسیه‌ ها ممکن است برای دوره‌ های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، و حتی برای تحقیقات پزشکی باشند.
 • برنامه‌های دولتی: برخی از بورسیه‌ های پزشکی از طریق برنامه‌ های دولتی مانند بورسیه‌ های پژوهشی (مانند بورسیه‌های NIH) یا برنامه‌های دولتی مرتبط با سلامتی (مانند بورسیه‌های National Health Service Corps) فراهم می‌شوند.
 • سازمان‌های خیریه و بنیادها: برخی از سازمان‌ های خیریه و بنیادها بورسیه‌ های پزشکی برای افرادی که قصد دارند به حوزه پزشکی و مراقبت‌ های بهداشتی وارد شوند، ارائه می‌دهند.
 • قراردادهای خدمت: برخی از بورسیه‌ های پزشکی از طریق قراردادهای خدمت با سازمان‌های بهداشتی عمومی یا نیروهای مسلح ارائه می‌شوند، که به افراد در تبیین شرایط خاصی اجازه می‌دهند که در مقابل مدت زمان خدمت در مناطق نیازمند یا شرایط خاص، بورسیه دریافت کنند.

لیست دانشگاه های اعطا کننده بورسیه در آمریکا

کشور آمریکا دارای دانشگاه های معتبر بسیار زیادی است که دارای رنکینگ های جهانی سطح بالایی می باشند.متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا بالاخص متقاضیان بورس تحصیلی برای ایرانیان باید توجه داشته باشند که دریافت بورسیه از این دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی به ویژه برای ایرانیان، سخت و گزینشی است.برای دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا متقاضی باید دارای رزومه تحصیلی و پژوهشی بسیار عالی باشد.تمامی دانشگاه های موجود در کشور آمریکا دارای برنامه حمایت مالی و اعطای بورسیه به دانشجویان داخلی و بین المللی می باشند. البته تنوع بورسیه های اعطایی زیاد بوده و متقاضیان باید جهت دریافت اطلاعات کامل به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه و از انواع بورس اطلاع حاصل نمایند.همانگونه که قبلاً بیان نمودیم دانشجویان ایرانی با توجه به روابط نامطلوب سیاسی بین ایران و آمریکا، قبل از اقدام به انجام هر کاری بهتر است که با مؤسسات مهاجرتی معتبر تماس حاصل نمایند و از مشاوره مشاورین مجرب این مؤسسات بهره مند گردند.در جدول زیر فهرست چندین دانشگاه برتر آمریکا و رنکینگ جهانی آن ها ارائه گردیده است.

 

نام دانشگاه

ایالت

رتبه جهانی

دانشگاه تکنولوژی ماساچوست

کمبریج

1

دانشگاه هاروارد

کمبریج

2

دانشگاه استنفورد

استنفورد

3

دانشگاه برکلی

برکلی

4

دانشگاه واشینگتن

واشینگتن سیتل

6

دانشگاه کرنل

ایتاکا

7

دانشگاه میشیگان

میشیگان

9

دانشگاه کلمبیا

نیویورک

10

دانشگاه کالیفرنیا

لس آنجلس

11

دانشگاه تگزاس

آستین

16

مزایای بورسیه تحصیلی آمریکا

بورسیه تحصیلی آمریکا دارای مزایای زیادی است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه تحصیل: بورسیه‌ های تحصیلی می‌ توانند هزینه‌ های تحصیل شما را به طور کامل یا جزئی پوشش دهند، از جمله هزینه تحصیل، زندگی و اقامت.
 • کمک مالی: بورسیه‌ های تحصیلی می‌ توانند شما را از نظر مالی در دوران تحصیل در آمریکا حمایت کنند و از فشارهای مالی کاسته شود.
 • ارتقاء تحصیلات: امکان دسترسی به منابع و فرصت‌ های آموزشی برتر، ارتقاء تحصیلات شما را تسریع می‌ بخشد و به شما فرصت مطالعه و تحقیق در محیط‌ های پیشرفته می‌ دهد.
 • افزایش فرصت‌ های شغلی: بورسیه تحصیلی امکان ایجاد رزومه تحصیلی برجسته را فراهم می‌ کند و این می‌ تواند به شما در بهبود فرصت‌ های شغلی بعدی کمک کند.
 • تجربه فرهنگی: زندگی در آمریکا به شما فرصت می‌ دهد تا با فرهنگ متنوع و جوامع مختلف آشنا شوید و تجربه‌ ی زندگی بین‌ المللی بسیار ارزشمندی را بدست آورید.
 • ارتباطات بین‌المللی: با حضور در آمریکا، فرصت برقراری ارتباطات بین‌ المللی و آشنایی با افراد و محققان از سرتاسر جهان برای شما فراهم می‌شود.
 • امکانات تحقیقاتی: آمریکا دارای یکی از پیشرفته‌ ترین و پررنگ‌ ترین محیط‌ های تحقیقاتی در جهان است و این امکانات برای دانشجویان بورسیه‌ بخشی فراهم است.

ویزای تحصیلی آمریکا

افرادی که موفق به دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا می شوند بایستی جهت دریافت ویزای تحصیلی آمریکا اقدام نمایند.ویزای تحصیلی در کشور آمریکا به دو دسته F و M تقسیم می گردد. ویزای نوع F جهت ورود به دانشگاه ها و کالج ها و ویزای نوع M جهت رشته های فنی حرفه ای صادر می گردند.متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا در ابتدا باید فرم آنلاین درخواست ویزا را پر کرده و پرینت آن را تا زمان مصاحبه نزد خود نگه دارد.برای افراد 14 سال به بالا مصاحبه حضوری در سفارت کشور مبدأ انجام می شود ولی از آن جایی که کشور آمریکا فاقد سفارت در ایران است، متقاضیان می توانند به سفارت آمریکا در کشورهایی نظیر امارات و ترکیه مراجعه نمایند.متقاضیان باید به این نکته توجه داشته باشند که ویزاهای تحصیلی آمریکا از نوع subjective می باشد و افسر صادر کننده ویزا نقش اصلی را در تأیید یا رد فرد ایفا می نماید. بنابراین احتمال دریافت ویزای تحصیلی آمریکا حتی با داشتن شرایط مطلوب صد درصدی نبوده و با ریسک همراه است.

هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا باید به مواردی نظیر هزینه زندگی شامل هزینه مسکن، بیمه درمانی، حمل و نقل، مواد غذایی و... و تحصیل در آمریکا توجه داشته باشند.آمریکا کشور گرانی بوده و هزینه تحصیل و زندگی دراین کشور بالا است. به طور معمول هزینه زندگی برای یک دانشجو در طول سال مبلغی معادل 10 الی 12 هزار دلار است.به همین علت متقاضیان بسیاری هر سال از سرتاسر جهان به دنبال دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا می باشند. هزینه تحصیل در کشور آمریکا در ایالات مختلف و دانشگاه ها مختلف متفاوت است و دانشگاه ها به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می گردند که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی 15 الی 30 هزار دلار و برای دانشگاه های دولتی حدود 8 الی 12 هزار دلار در سال است.با توجه به این شرایط، بورس تحصیلی برای ایرانیان یک امتیاز بسیار مثبت هم جهت ورود و هم جهت کاهش هزینه های تحصیل و زندگی در کشور آمریکا تلقی می گردد.

 

در جداول زیر برخی از هزینه های زندگی در کشور آمریکا را مورد بررسی قرار می دهیم:

 

آیتم

هزینه (دلار آمریکا)

آیتم

هزینه (دلار آمریکا)

یک لیتر شیر

0.84

سیب(یک کیلوگرم)

4.61

یک کیلوگرم فیله مرغ

8.91

بطری 1.5 لیتری آب

1.86

12عدد تخم مرغ

2.36

شارژ ماهیانه

159.86

نان (500 گرم)

2.70

برنج (یک کیلوگرم)

4.07

حمل و نقل ماهیانه

72.92

یک وعده غذا در رستوران

15

 

هزینه های خرید آپارتمان و اجاره ملک در مرکز شهر و خارج از آن نیز در جدول زیر نمایش داده شده است.

 

آیتم

هزینه (دلار آمریکا)

اجاره آپارتمان تک خوابه مرکز شهر

1.376

اجاره آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز شهر

1.099

اجاره آپارتمان سه خوابه مرکز شهر

2.198

اجاره آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر

1.730

قیمت هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر

3.141

قیمت هر مترمربع آپارتمان درخارج از مرکز شهر

2.067

 

کار پس از تحصیل در آمریکا

بورسیه تحصیلی در آمریکا

کشور آمریکا یک کشور صنعتی و بسیار پیشرفته است و با وجود صنایع متعدد وهمچنین با توجه به اقتصاد قدرتمند، این کشور دارای بازار کار بسیار عالی می باشد و افرادی که از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند با شانس کاریابی بالایی مواجه هستند. متقاضیان بورسیه تحصیلی در آمریکا که با دریافت ویزای تحصیلی وارد این کشور می شوند، و برای کار پس از تحصیل در آمریکا این اجازه را خواهند داشت که به مدت 60 روز در آمریکا بمانند و به دنبال کار مورد نظر خود بگردند. افرادی که بتوانند در این فاصله زمانی مرتبط با رشته خود کاری را پیدا نمایند، با مراجعه به اداره کار آمریکا باید جهت تبدیل ویزای خود به ویزای کاری اقدام کنند. البته متقاضیان باید توجه داشته باشند که بهتر است قبل از فارغ التحصیلی به جست و جوی کار بپردازند و هر چه سریعتر جهت تبدیل ویزای خود اقدام نمایند. همچنین یکی از موارد قابل توجه در زمینه کاریابی و بازار کار، نرخ بیکاری هر کشور است. نرخ بیکاری در کشور آمریکا در سطح پایین بوده و معادل با 3.5 است.در نمودار زیر نرخ بیکاری در کشور آمریکا نشان داده شده است.

 

سوالات متداول

✔️ آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا در مقطع دبیرستان وجود دارد؟

بله؛ امکان دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان در آمریکا وجود دارد؛ اما دانش اموز باید دارای رزومه تحصیلی عالی باشد.

✔️ هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا چگونه است؟

هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا بالاست و هزینه سالیانه زندگی یک دانشجو تقریباً 10 الی 12 هزار دلار می باشد.

✔️ آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا برای ایرانیان وجود دارد؟

بله؛ امکان دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا برای ایرانیان وجود دارد اما دارای شرایط خاص می باشد.

✔️ نرخ بیکاری در کشور آمریکا چگونه است؟

کشور آمریکا دارای نرخ بیکاری سطح پایین وبرابر با 3.5 دارد. بنابراین احتمال اشتغال به کار پس از تحصیل در آمریکا بالاست.

سخن پایانی

بورسیه تحصیلی در آمریکا، بازار کار آمریکا پس از فراغت از تحصیل و شرایط تحصیل رایگان در آمریکا در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت.از آن جایی که کشور آمریکا دارای دانشگاه های بسیار عالی و معتبری می باشد، هر ساله دانشجویان بسیاری متقاضی دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا می باشند.اما هزینه های تحصیل و زندگی در کشور آمریکا در سطح بالایی قرار داد و افرادی که موفق به اخذ بورسیه می شوند می توانند بسیاری از هزینه های تحصیل و زندگی خود را کاهش دهند، اما پروسه دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا، پروسه چندان ساده ای نیست و متقاضیان جهت دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص دریافت بورسیه تحصیلی در آمریکا و بورس تحصیلی برای ایرانیان می توانند با موسسه ملک پور تماس حاصل نموده و یا فرم تماس را کامل کنند و از مشاوره تلفنی رایگان کارشناسان این موسسه بهره مند گردند. لازم به ذکر است در صورت تمایل به تحصیل در محیط انگلیسی زبان، دو کشور انگلیس و کانادا نیز گزینه های مناسبی بوده و با دریافت اقامت کانادا امکان سفر به آمریکا بدون محدودیت فراهم می گردد.در انتهای این مقاله در بخش "ثبت پرسش" نیز می توانید سوالات خود را در خصوص بورسیه تحصیلی در آمریکا مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به آن ها پاسخ دهند.

 

امتیاز 4.93 از 5 ( 15 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
ژوبین ناصری
سلام و ممنون از مقاله خوب بورسیه تحصیلی در آمریکا . ممنون میشم که بفرمایید در شرایط فعلی امکان اخذ بورسیه تحصیلی در آمریکا وجود دارد یا خیر ؟ و اینکه اگر بتوان برای مهاجرت تحصیلی به امریکا رفت مدت زمان انجام پروسه پذیرش و ویزا چقدر است ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز بلی در حال حاضر برای ایرانی ها ویزای F1 که ویزا دانشجویی آمریکاست، باز است و می توان اقدام کرد معمولاً پروسه ی کاری امریکا بسته به نوع پرونده 6 تا 9 ماه به طول می انجامد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
مینا امیری
سلام وقت شما بخیر، برای بورسیه تحصیلی در آمریکا حتما باید مقاله داشته باشیم؟ من روانشناسی خوندم و معدلم بالاست اما هنوز مقاله ندارم.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز شرایط عمومی بورسیه کاملاً وابسته به دانشگاه مورد نظر و سوپروایزر شماست اگر دانشگاه معدل محور باشد داشتن معدل بالا امتیاز است اگر تحقیق محور باشد داشتن مقالات معتبر علمی تعیین کننده علاوه براین نظر سوپروابزر یا استاد راهنما هم خیلی مهم است. موفق باشید.
پریا سالارنژاد
سلام من دانش آموز مدرسه تیزهوشان هستم پایه نهم رو دارم تموم میکنم معدلم همیشه بالای 19 بوده آیا بورسیه ای به من تعلق می‌گیرد و اگر بله شرایطش چگونه است؟ با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز عموماً برای مقاطع شما بورسیه کاملی تعریف نشده ولی می توان با معدل بالایی که دارید تخفیف شهریه گرفت. یا برای کشورهایی مثل اتریش که تحصیل رایگان دارند، شانس خوبی دارید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
یاشار محمدی
سلام و وقت بخیر. من امسال در رشته تجربی دوازدهمی (تیزهوشان)میشم و معدلم ۲۰ هست و ایلتس ۸ هم دارم. آیا امکانش هست که بورسیه پزشکی امریکا رو بگیرم؟ و این که تا چه رتبه ای در کنکور در گرفتن بورسیه تاثیر داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز برای اخذ بورسیه باید شرایط خاص و ویژه ای داشته باشید. اگر در برخی از دانشگاه های ایران مثل دانشگاه امیر کبیر یا صنعتی شریف قبول شوید برای برخی از کشورها و ویزاها امتیاز دارید. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
سیما
با سلام ممنون از مقاله خوبتون ایا در حال حاضر امریکا بورسیه میدهد؟ تا چه میزان می باشد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب شما می توانید در مقطع دکتری رایگان تحصیل کنید ولی حتما باید مقاله isi و معدل بالا و نمره ایلتس بالا داشته باشید. ولی تحصیل در مقطع لیسانس رایگان نمی باشد. سپاس
Mahi
سلام وقت بخیر من در حال حاضر دانشجوی مهندسی هوافضا هستم اگ معدلم بالای ۱۸ باشه و مقاله ای نداشته باشم شانسی برای دریافت بورسیه فول فاند دارم؟!
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست گرامی دریافت بورسیه کاملا رقابتی است و شما با توجه به شرایطتان شانس دریافت بورسیه دارید اما نمی تواند قولی بابت آن داد. اگر سطح زبان خوبی هم داشته باشید شانس شما افزایش خواهد یافت.
A
باسلام و وقتتون بخیر آیا دانشگاه هاروارد معدل محور است یا پژوهشی؟ باتشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز برای اخذ پذیرش هر دو مورد بسیار مهم و تاثیر گذار است‌.
امیرحسین محمدیان
سلام . منظور از معدل دانشگاهی کدوم معدل است . ایا دروس معارف اسلامی هم شامل معدل گیری می شوند یا خیر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز معدل کل مورد بررسی قرار میگیرد.
Asal
سلام وقتتون بخیر خسته نباشید میخواستم بدونم بر اساس بورسیه بهم تعلق میگیره تافل ۱۰۰ معدل بالای 19/5 ۳ تا مدرک فنی و حرفه ای دان ۲ کاراته و شرکت در مسابقات کشوری مدرک کامپیوتر و یک کتاب و یک مقاله کلا باید چه شرایطی داشته باشم تا بورس بهم تعلق بگیره
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز مدرک تحصیلی و سن شما ذکر نشده است. برای بررسی رزومه خود با موسسه تماس حاصل نمایید.
علیرضاسهیل رجبی
با سلام ایا امکان بورسیه تحصیلی برای رشته مهندسی مکانیک درمقطع کارشناسی ارشد امریکا چه مدت طول میکشد وشرایط اقامت دائم به چه صورت است وچه مدت طول میکشد؟با تشکر
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
باسلام مخاطب گرامی در صورت داشتن رزومه علمی قوی و شرایط سنی مناسب می توانید برای اخذ بورسیه اقدام نمایید.
Ali
انگلیسی رو هم کامل هستم مطمئن هستم در کنکور رتبه خوبی هم میارم. آیا شانسی دارم برای بورسیه تحصیلی دانشگاه های آمریکا مثل هاروارد استنفورد و...... باید چه کاری انجام بدم چه مدارکی لازمه داشته باشم هزینه اش چقدره چون اونقدری وضعیت مالیم خوب نیست میشه با هزینه اندک بورسیه تحصیلی کامل گرفت لطفا راهنماییم کنید برای من خیلی مهمه ممنون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز دانشگاه های امریکا رایگان نیستند و شما بایستی از تمکن مالی خوبی برخوردار باشید. برای اطلاع از بورسیه ها وب سایت دانشگاه را بررسی نمایید.
سحر
سلام، من تمایل دارم بورس تحصیلی دریافت کنم. چطوری باید اقدام کنم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز رزومه تحصیلی شما بایستی بررسی گردد. برای دریافت مشاوره رایگان با موسسه تماس بگیرید.
سمیه آراسته
سلام آیا امکان تحصیل به صورت فول فاند در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب مخاطب گرامی تحصیل در دانشگاه های امریکا مستلزم پرداخت هزینه است. مگر اینکه شخص یک رزومه بسیار قوی داشته باشد. تا پس از ورود به دانشگاه بتواند از بورسیه ها استفاده نماید.
بهداد اشرفی
سلام وقت بخیر من ۲۷ ساله هستم و لیسانس معماری از دانشگاه سراسری معدلم ۱۸.۸۷ هست میخواستم برای بورسیه تحصیلی آمریکا اقدام کنم برای اینکه بورسیه بگیرم بجز مدرک زبان چه مدارک دیگه ای بهتره ارائه بدم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. به طور کلی دریافت بورسیه امری رقابتی است و تمام مدارک و رزومه تحصیلی و تحقیقاتی خود را باید ارسال نمایید تا نتیجه کار مشخص شود.
محسن شوهانی
سلام، ایا کسی که فول فاند بورسیه شده میتونه کار هم بکنه به صورت پاره وقت؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله دوست عزیز، امکان کار پاره وقت را نیز خواهید داشت.
رزیتا صالح زاده
سلام و وقت بخیر برای دریافت بورسیه های تحصیلی امکان اقدام با شما رو داریم یا باید خودمون این مسیر رو پیش ببریم و با اساتید دانشگاه ها ارتباط بگیریم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. برای دریافت بورسیه تضمینی نمیتوان ارائه نمود اما در صورتی که شرایط متقاضی مناسب باشد برای این امر همکاری لازم صورت می گیرد.
آیدا
سلام وقت بخیر میخواستم برای بورسیه تحصیلی آمریکا اقدام کنم چه شرایطی باید داشته باشم ؟ ۲۷ ساله هستم و لیسانس حسابداری دارم سطح زبانم آیلتس ۶.۵ هست اما هنوز مدرک ندارم به تازگی یک مقاله داخلی هم ثبت کردم و کارهای ثبت مقاله ISI هم دارم انجام میدم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت دوست عزیز. شرایط شما برای دریافت پذیرش مناسب است ولی نمی توان تضمینی برای دریافت بورسیه ارائه نمود ولی شانس دریافت آن را خواهید داشت.
پریسا رادمنش
سلام وقتتون بخیر من 34 سالمه و ارشد مهندسی پزشکی دارم ایلتس 8 دارم و 2 تا مقاله بین المللی هم دارم که چاپ شدن از نظر شما برای مقطع دکترا امکان دریافت بورسیه امریکا را دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب بله دوست عزیز رزومه شما برای اخذ بورسیه مناسب می‌باشد شما باید بتوانید از یک سوپروایزر پذیرش بگیرید.
رویال
سلام من مدرک لیسانس تاریخ دارم و معدلم ۱۹ .۸۷ بوده میشه برای فوق لیسانس بورس بگیرم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله امکان دریافت بورسیه را خواهید داشت.
عادل
سلام خسته نباشید بنده 28 سالمه برای تحصیل در امریکا میخواستم اقدام کنم مدرک تحصیلی بنده لیسانس معماری هست و سطح زبانم ایلتس 7 هست و تمکن مالیم حدود10 میلیارد هست معدلم 18 هست ممنون میشم بفرمایید با توجه به شرایط بنده امکان اقدام بورسیه هست ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز امکان دریافت بورسیه وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه تماس حاصل نمایید.
مرتضی
سلام امکان کاریابی برای نیرو های غیر بومی بعد از تحصیل در آمریکا وجود داره؟ نرخ بیکاری آمریکا چطوری هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله امکان کار پس از تحصیل خواهید داشت. نرخ بیکاری در آمریکا بسته به ایالت های مختلف میتواند متغیر باشد اما نرخ بیکاری این کشور در حال حاضر 3.7 درصد است.
رحیم
سلام آیا امکان دریافت بورسیه کامل تحصیلی برای مقطع کارشناسی رشته مهندسی وجود دارد ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله دوست عزیز، در صورتی که معدل خوبی داشته باشید میتوانیم برای شما بورسیه دریافت کنیم.
الهام
مقاله داشتن برای گرفتن بورسیه لازم هست؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
باسلام بدون مقاله نیز امکان پذیر است.
شوشی
سلام وقت بخیر من در حال حاضر دانشجوی مهندسی برق هستم اگ معدلم بالای ۱۸ باشه و شانسی برای دریافت بورسیه فول فاند دارم؟!
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله معدل بالای 18 معدل خوبی است و میتواند در دریافت بورسیه برای مقاطع بعدی تحصیلی شما تاثیرگذار باشد اما تنها عامل نیست و سایر شرایط شما هم باید خوب باشد.
طاهری
سلام بنده 28 سالمه و زبانم 7هست معدلمم 18 شده یک مقاله هم دارم امکان گرفتن بورسیه برای ارشد رو دارم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام دوست عزیز بنظر می رسد رزومه خوبی برای دریافت بورسیه داشته باشید. لطفا با موسسه تماس بگیرید تا کارشناسان شما را راهنمایی نمایند.
محدثه هاشمی
سلام وقت بخیر بدون سابقه پژوهشی و مقاله بین المللی هم میشه با معدل بالا و مدرک زبان سطح بالا اقدام کرد برای بورسیه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب. بله با معدل بالا هم شانس دریافت بورسیه خواهید داشت.
مشاوره رایگان