تحصیل پزشکی در آلمان

28 آذر 1401 15 نظر

تحصیل پزشکی در آلمان، مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل پزشکی و شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. مدارک لازم جهت تحصیل پزشکی در آلمان چیست؟ هزینه های تحصیل رشته پزشکی در آلمان چه مقدار است؟ شرایط کار پس از تحصیل رشته پزشکی در آلمان چگونه است؟ ما بر آن شدیم تا در این مقاله به تمام سوالات شما عزیزان در این خصوص پاسخ دهیم. همچنین سایر موارد مربوط به تحصیل پزشکی در آلمان نیز در این مقاله مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. دانشگاه های برتر رشته پزشکی در کشور آلمان، تحصیل در سایر رشته های علوم پزشکی در این کشور و کلیه مدارک لازم برای اخذ ویزا، از جمله مواردی هستند که در این مقاله به آن ها پرداخته خواهد شد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به وب سایت موسسه ملک پور مراجعه کرده و با تکمیل فرم تماس و یا از طریق برقراری تماس تلفنی، درخواست خود برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان را اعلام نمایید. 

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 

تحصیل پزشکی در آلمان

کار تحصیل آلمان

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

آلمان کشوری در قاره اروپاست که زبانی رسمی مردم آن، آلمانی می باشد. این کشور با کشورهای اتریش، هلند و جمهوری چک هم مرز است. جمعیت کشور آلمان 83 میلیون نفر است و دومین کشور پرجمعیت قاره اروپا محسوب می شود. پایتخت کشور آلمان، شهر برلین است. آلمان از لحاظ اقتصادی بسیار قوی است و قطب بزرگ اقتصاد جهان محسوب می شود. همچنین کشور آلمان همواره در میزان تولید ناخالص ملی در جهان پیشرو بوده است. این کشور به علت موقعیت قرارگیری مناسب خود، اقتصاد پیشرفته و سیستم پیشرفته آموزش و رایگان، یکی از پرمخاطب ترین گزینه ها به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی و مهاجرت پزشکان به آلمان می باشد.

این کشور از لحاظ سلامت، اقتصاد، آموزش و کیفیت زندگی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و همین موضوع باعث شده است که افراد زیادی قصد مهاجرت و تحصیل در کشور آلمان را داشته باشند. کشور آلمان دارای دانشگاه های بسیاریست که رتبه جهانی بالایی دارند. خصوصاً دانشگاه های پزشکی این کشور دارای سطح و کیفیت بسیار بالایی هستند. افرادی که از دانشکده های پزشکی کشور آلمان، مدرک پزشکی دریافت می کنند می توانند در سرتاسر جهان به کار مشغول شوند. در خصوص تحصیل پزشکی در آلمان در سرفصل های بعدی به طور کامل توضیح خواهیم داد.

شرایط ورود به رشته پزشکی در دانشگاه های آلمان

برای تحصیل پزشکی در آلمان افراد باید واجد شرایط باشند. یکی از شروط بسیار مهم برای تحصیل پزشکی در آلمان، سن افراد است. اشخاص در صورتی واجد شرایط هستند که تقریباً بلافاصله پس از اخذ مدرک دیپلم، برای تحصیل در این کشور اقدام نمایند. در صورتی که شخص متقاضی در رشته پزشکی یکی از دانشگاه های سراسری ایران پذیرفته شود، وی می تواند با دارا بودن مدرک زبان B1 آلمانی و پس از گذراندن آزمون ورودی، به دانشگاه های پزشکی آلمان راه یابد. اما در صورتی که اشخاص در ایران، موفق به پذیرش در دانشگاه سراسری پزشکی نشده باشند، ابتدا باید یک دوره تحصیلی پیش نیاز رشته پزشکی را در کشور آلمان سپری کرده و سپس برای ورود به دانشگاه اقدام نمایند. بنابراین تحصیل رایگان در رشته های پزشکی و علوم پزشکی در آلمان بدون قبولی در آزمون سراسری و حتی بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه امکان پذیر است. در حالت اول، نمرات و معدل اشخاص خیلی اهمیت دارد و متقاضیان حتماً بایستی نمرات بالایی کسب کنند تا واجد شرایط باشند. پیشنهاد می شود اگر قصد اقدام برای تحصیل رشته پزشکی در آلمان را دارید، از قبل اطلاعات کافی را در این خصوص کسب نموده و خود را برای ورود به رشته پزشکی آماده کنید. تحصیل پزشکی رایگان و سایر رشته های علوم پزشکی در دانشگاه های آلمان نیاز به معدل تحصیلی عالی (تقریباً معدل 20) دارد. توجه داشته باشید که گپ تحصیلی (حداکثر 3-4 سال) و سن متقاضی، از اهمیت بالایی در اخذ ویزا و تأیید سفارت آلمان دارد.

به طور کلی تحصیل در آلمان رایگان است و برای تحصیل در این کشور بدون نیاز به پرداخت هزینه، لازم است که دانش زبان آلمانی را داشته باشید. برای ورود به دانشگاه های آلمان یک مسیر مستقیم و یک مسیر غیرمستقیم وجود دارد. دوره های مقدماتی که در این کشور برگزار می شود، حضور شما در دانشگاه های این کشور را ممکن می سازد. این دوره ها با هزینه مناسب برگزار شده و ضعف شما در دروس را تقویت می کند. با دیپلم 12 ساله، زبان خوب و معدل بالا، تحصیل شما در دانشگاه های آلمان امکان پذیر می باشد؛ در غیر این صورت بایستی در دوره یک ساله زبان آلمانی در کشور آلمان شرکت کرده و سپس با شرکت در آزمون، در دوره فاندیشن که مقدمات دانشگاه است ورود کرده و بعد از آن موفق به تحصیل در دانشگاه های آلمان می شوید. بسیاری از افراد بر این باورند که برای حضور در دانشگاه های آلمان بایستی حتماً در کنکور پذیرفته شوند؛ در حالی که با طی کردن دوره فاندیشن و قبولی در آزمون زبان و دروس این دوره، بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی می توانید به دانشگاه های آلمان ورود کنید. این شرایط برای متقاضیان پزشکی نیز صادق است. جالب توجه است که تنها لازم است هزینه دوره زبان را (بسته به دوره فشرده یا عادی بین 5-10 هزار یور برای یک سال) پرداخت نمایید. 

آزمون ورودی پزشکی آلمان

فرقی ندارد آلمان باشد یا یک کشور ناشناخته، در هرصورت رشته پزشکی و زیرشاخه های آن بسیار پرمتقاضی و مورد نیاز هر جوامعی است و این بدان دلیل است که هیچ ثروتی بالاتر از سلامتی نمی باشد و به دلیل رابطه مستقیم رشته پزشکی با جان انسانها، پس باید رشته پزشکی و گرایش های آن را در لیست مهم ترین رشته های دانشگاهی قرار داد. دانشگاه های آلمان برای جذب دانشجویان در رشته پزشکی، قواعدی را طراحی کرده اند که مهم ترین آن، قبولی در آزمون ورودی پزشکی در آلمان می باشد. متقاضیانی اجازه ورود به این آزمون را دارند که قبلا از مرحله شرط معدل، داشتن انگیزه نامه و رزومه قوی، عبور کرده باشند..

مهم ترین آزمون برای ورود به رشته پزشکی آلمان، آزمون Mediziner یا TMS نام دارد که با هدایت و مسئولیت در چندین دانشگاه برگزار می شود. سوالات طرح شده در آزمون فوق، مربوط به دوره متوسطه است. قبولی در این آزمون، به منزله تحصیل رایگان در رشته پزشکی می باشد. لازم به ذکر است که آزمون TMS معیار سنجش و قبولی در رشته پزشکی برای همه دانشگاه های آلمان نبوده و تنها در بعضی از دانشگاه های آلمان این آزمون برای جذب دانشجوی پزشکی، برگزار می گردد.

رشته بیوتکنولوژی در آلمان

این مقاله را از دست ندهید: رشته بیوتکنولوژی در آلمان

در این مقاله ما رشته بیوتکنولوژی در آلمان را به شما خواهیم آموخت.

شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان

شرط معدل برای تحصیل در آلمان یکی از شاخصه های سنجش و جذب دانشجویان پزشکی در آلمان می باشد که افراد با داشتن معدل های بالا، از این فیلتر سنجش با موفقیت عبور کرده و می توانند در رشته پزشکی به تحصیل بپردازند. شرط معدل برای تحصیل پزشکی در آلمان برای پذیرش دانشجو، داشتن معدل 20 از 3 مقطع پایانی متوسطه می باشد و افراد تنها با این معدل است که اجازه ورود به دانشگاه های پزشکی آلمان را دریافت می نمایند.

شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان

قبل از اینکه به شرایط سنی برای تحصیل در آلمان بپردازیم باید معنای آن را بدانیم. در واقع اگر افراد پس از وقفه ای 3 ساله از زمان فارغ التحصیلی و اخذ مدرک دیپلم، قصد مهاجرت و ادامه تحصیلات در کشور دیگری کنند، دارای گپ تحصیلی یا همان شرایط سنی می شوند. شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان نیز وجود دارد، اما خبر خوب اینکه شرایط سنی فقط شامل کالج های دولتی این کشور می شود. متقاضیان در هر رنج سنی قادر به تحصیل در دانشگاه های دولتی و آزاد کشور آلمان بوده و از این طریق ویزای تحصیلی برای آنان صادر خواهد شد. تنها مشکلی که برای افراد با گپ تحصیلی یا همان فاصله فارغ التحصیلی وجود دارد، در زمان یادگیزی مطالب رخ نشان می دهد پس هرچه فاصله از زمان اخذ دیپلم تا شروع ادامه تحصیلات کمتر باشد به نفع خود متقاضی خواهد بود.

تحصیل پزشکی در آلمان با مدرک دیپلم

مدرک دیپلم اولین شرط برای ورود به دانشگاه های آلمان به خصوص در رشته پزشکی می باشد. اما تنها داشتن مدرک دیپلم کافی نیست چرا که با توجه به نوع نظام آموزشی آلمان که 13 سال بوده و یک سال بیشتر از کشور ایران است، افراد باید این کمبود را با شرکت در کالج هایی که در این کشور برگزار می شود، جبران نمایند. متقاضیان تحصیل پزشکی آلمان اگر با مدرک دیپلم وارد این کشور شده اند، در ابتدا مسیر باید یک کالج مناسب که به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شود و هزینه تحصیل در کالج های دولتی رایگان بوده، انتخاب نمایند و در همین کالج ها نیز اقدام به آموزش زبان آلمانی کنند. بعد از به پایان رساندن دوره کالج، شرکت در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر و یا ارائه معدل 20 برای ورود به رشته پزشکی دانشگاه های آلمان، ضروری و لازم الاجرا می باشد.

تحصیل پزشکی در آلمان با مدرک لیسانس

تحصیل پزشکی در آلمان با شرایط ویژه ای همراه است که یکی از آنها داشتن پیش نیازهای تحصیلی می باشد. برای تحصیل در رشته پزشکی باید در کالج ها و یا آزمون ورودی این کشور شرکت کرد و یا متقاضیان با معدل بیست از دوره متوسطه، وارد رشته پزشکی آلمان شوند و افرادی که دارای مدرک لیسانس هستند یا باید وارد کالج های این کشور شده تا خود را مهیای قبولی در رشته پزشکی کنند و یا راهی همچون شرکت در آزمون های ورودی را انتخاب و به هدف خود که تحصیل در رشته پزشکی آلمان است، برسند. با این حال افراد با مدرک لیسانس امکان تحصیل در رشته علوم طبیعی این کشور را دارند که البته باید رشته تحصیلشان در مقطع لیسانس نیز همین رشته بوده باشد تا بتوانند در این رشته به زبان انگلیسی به تحصیل مشغول شوند.

تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

کشور آلمان از آن دسته کشورهایی می باشد که اساس آموزش و تعلیم را برپایه زبان آلمانی نهاده و تنها تعداد کمی از رشته ها را به زبان انگلیسی ارائه می دهد که آن هم با هزینه های دو برابری همراه خواهد بود. رشته پزشکی در گروه رشته هایی است که آموزششان در کشور آلمان تنها به زبان آلمانی می باشد و همه افرادی که قصد تحصیل در این رشته را دارند، باید آموزش زبان آلمانی را آغاز کنند. حتی اگر آموزش به زبان انگلیسی هم وجود داشت باز هم پس از فارغ التحصیلی برای ورود به بازار کار، تسلط به زبان آلمانی از هرچیزی مهم تر می شود.

معرفی دانشگاه های پزشکی آلمان

کشور آلمان دانشگاه های پزشکی زیادی دارد و تقریباً در تمام شهرهای این کشور، دانشگاه پزشکی وجود دارد. بسته به دانشگاه و شهر، شهریه ها نیز متفاوت است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که دانشگاه های دولتی کشور آلمان رایگان بوده و تحصیل پزشکی در آلمان در این دانشگاه ها، بدون هزینه می باشد. در صورتی که افراد تمایل داشته باشند که به تحصیل رایگان در آلمان بپردازند، بایستی زبان آلمانی را تا سطح B1 فرا گیرند. این موقعیت بسیار خوبی است برای افرادی که قصد دارند در یک کشور بسیار خوب به طور رایگان تحصیل نمایند. در جدول زیر، نام برخی از دانشگاه های پزشکی آلمان را مشاهده می فرمایید.

نام دانشگاه

رتبه جهانی

Ruhr-Universität Bochum

102


Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

137

دانشگاه فنی مونیخ

Technische Universität München

179

Universität Hamburg

214

دانشگاه لایپزیگ

Universität Leipzig

244

دانشگاه هومبولت برلین

Humboldt-Universität zu Berlin

272

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg

325

 

البته این نکته را در این جا یادآوری می کنیم که تحصیل در هر کشور به زبان بومی آن کشور رایگان است و این موضوع در مورد سایر کشورهای اروپایی نیز صدق می کند.

کالج های پزشکی آلمان

کالج های پزشکی آلمان را باید در مقام یک هموار کننده مسیر دید که به متقاضیان تحصیل پزشکی در آلمان کمک می کند تا به هدف خود برسند. دانشجویان بین المللی برای تطبیق دادن مدارک خود گاهی مجبور به شرکت در کالج های آلمان می شوند که قطعا تحصیل یک ساله انتظار آنان را خواهد کشید.

متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی آلمان میبایست دوره یک ساله (M-Kurs) را از بین کالج های دانشگاهی فرانکفورت، برلین، هامبورگ، ماینس، لایپزیگ، مونیخ، زاربروگن، هایدلبرگ، کاسل، هاله و یا هانوفر را انتخاب و آموزش یک ساله خود را کلید بزنند. دروسی که در این نوع کالج ارائه و به افراد آموزش داده می شود عبارتند از: زبان آلمانی، ریاضیات، شیمی و زیست شناسی.

مدارک لازم برای اپلای پزشکی آلمان

به منظور تحصیل پزشکی در آلمان، تمام موارد گفته شده باید مد نظر قرار داده شود. مدارک مورد نیاز باید از قبل آماده شده باشد تا اشخاص از لحاظ برنامه ریزی برای زمان ورود به دانشگاه، با مشکل مواجه نشوند. به ویژه برای ورود به رشته پزشکی، دانشگاه ها سختگیری بیشتری دارند و حتماً شخص باید پذیرش و مدرک قبولی از دانشگاه سراسری داشته باشد تا بتواند مستقیماً با شرکت در آزمون وارد دانشگاه شود. آزمون پزشکی دانشگاه های آلمان نیاز به تسلط بسیار زیادی دارد و همچنین اشخاص باید در زبان آلمانی قوی باشند. بنابراین در اغلب موارد پیشنهاد می شود که متقاضیان در دوره های پیش نیاز ورود به دانشگاه پزشکی شرکت نمایند تا راحت تر از پس آزمون ورودی دانشگاه برآیند. مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در آلمان به شرح زیر است:

 • ارائه مدارک هویتیتحصیل دکترا در اتریش
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • سوابق کامل تحصیل به همراه ریزنمرات
 • ارائه مدرک زبان
 • انگیزه نامه و توصیه نامه از دانشگاه مبدأ
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه
 • مدارک دیپلم 12 ساله

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان

همانطور که قبلا توضیح داده شد، تحصیل پزشکی در آلمان بسته به نوع دانشگاه هزینه متفاوتی دارد. در دانشگاه های خصوصی، تحصیل همراه با شهریه است و در دانشگاه های دولتی می توان به طور رایگان تحصیل کرد. در صورتی که قصد تحصیل در دانشگاه دولتی را دارید باید حتماً مدرک زبان آلمانی ارائه نموده و نمرات و معدل بالایی داشته باشید. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور، سالیانه از 15000 تا 20000 یورو متغیر است.

بورسیه پزشکی آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان با مزایایی همچون بورسیه تحصیلی همراه است و افرادی که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل در این رشته را ندارند، بنا به شرایطی قادر به معاف شدن از هزینه های موجود از طریق دریافت بورسیه پزشکی آلمان خواهند شد. اولین قدم برای اخذ بورسیه تحصیلی در آلمان در رشته پزشکی، انتخاب استاد راهنما و سوپروایزر می باشد. در ادامه با دارا بودن شرایط زیر، تحصیل پزشکی آلمان برای افراد رایگان خواهد شد:

 • معدل بالا
 • نگارش مقاله های علمی معتبر
 • انجام فعالیت های مطالعاتی و تحقیقی
 • تسلط به زبان آلمانی و داشتن مدرک مهارت زبانی
 • اخذ توصیه نامه از اساتید مقاطع قبل

همچنین در دوران ورود به تخصص در رشته پزشکی، این قابلیت برای افراد وجود دارد که مشغول کار شده و از این راه به درآمد برسند و با بورسیه تحصیلی پزشکی، از پرداخت هزینه های تحصیل در دوره تخصص معاف شوند.

هزینه زندگی در آلمان

قطعاً هزینه های زندگی برای هر فردی که قصد تحصیل در خارج از کشور دارد، از اهمیت زیادی برخوردار است. خصوصاً برای افرادی که قصد تحصیل پزشکی در آلمان را دارند، این نکته بسیار مهم است؛ زیرا دانشجویان با توجه به حجم بالای دروس، فرصت زیادی برای انجام کار دانشجویی و کار در حین تحصیل نداشته و بیشتر زمان خود را باید صرف مطالعه دروس دانشگاهی نمایند. هزینه زندگی در آلمان تقریباً مشابه با بقیه کشور های اتحادیه اروپاست. در گفته های پیشین به این نکته اشاره شد که تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان، رایگان است؛ اما این بدان معنا نیست که تحصیل پزشکی در آلمان بدون هزینه می باشد. زیرا افراد باید توان مالی پرداخت هزینه های زندگی را در این کشور داشته باشند؛ به ویژه در ماه های اول ورود به این کشور، دانشجویان زمانی را لازم دارند تا با شرایط آشنا شده و سپس به کار بپردازند. همچنین برای دریافت ویزا باید مدارک قابل قبولی مبتنی بر تمکن مالی متقاضی به سفارت نشان داده شود. به این شکل که شخص باید در حساب بانکی خود، هزینه های 1 سال تحصیل و زندگی در این کشور را داشته باشند. در جدول زیر شما می توانید بخشی از هزینه های خورد و خوراک و رفت و آمد را مشاهده نمایید:

موارد

مبلغ به یورو

یک وعده غذای یک نفره در یک رستوران معمولی

10

یک لیتر شیر

0.74

12 عدد تخم مرغ

1.90

یک کیلوگرم سینه مرغ

8

یک کیلوگرم سیب زمینی

1.20

یک کیلوگرم پیاز

1.29

یک کیلوگرم سیب

2.33

بلیط یک طرفه وسایل نقلیه عمومی

2.80

تاکسی با تعرفه نرمال

3.70

 

گرچه برخی از دانشگاه ها، خدماتی مانند خوابگاه و محل اقامت نیز به دانشجویان ارائه می نمایند؛ اما بسیاری از افراد تمایل به اجاره مسکن و زندگی در محیط غیرخوابگاهی دارند. به همین دلیل در این بخش، هزینه های کلی اجاره و خرید ملک در کشور آلمان را نیز مورد بررسی قرار می دهیم.

 

موارد

مبلغ به یورو

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

751.20

اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر

564.60

اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر

1،438.50

اجاره آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر

1،067.69

خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر

5،299.03

خرید هر متر مربع آپارتمان خارج از مرکز شهر

1،067.69

در صورت مراجعه به مقاله مهاجرت به آلمان، اطلاعات کاملی در خصوص روش های مهاجرت به آلمان و هزینه های اقدام از طریق آن ها، همچنین هزینه های زندگی در این کشور به طور کامل در اختیار شما متقاضیان و علاقمندان به زندگی در کشور آلمان قرار خواهد گرفت.

شرایط تحصیل داروسازی، دندانپزشکی و پرستاری در آلمان

تحصیل در زیرشاخه های رشته پزشکی نیز مانند تحصیل پزشکی در آلمان، شرایط تقریباً مشابهی دارند. افراد در صورت عدم قبولی در آزمون ورودی دانشگاه پزشکی می توانند سایر زیرشاخه های این رشته را برای تحصیل انتخاب نمایند.

 • داروسازی

تحصیل داروسازی در آلمان، 4 سال به طول می انجامد. افراد واجد شرایط می توانند پس از تحصیل، وارد بازار کار شوند. اغلب دانشگاه های پزشکی کشور آلمان، رشته داروسازی را نیز ارائه می کنند. پذیرش از دانشگاه، کار چندان ساده ای نیست؛ چرا که متقاضی برای این رشته، بسیار است.

 • دندان پزشکی

طول دوره تحصیل دندانپزشکی در آلمان 5 سال است. بعد از گذراندن این دوره تحصیلی، اشخاص به عنوان دندان پزشک وارد بازار کار می شوند. شرایط تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی تا حد زیادی مشابه است. جهت دریافت پذیرش در این رشته، حتماً بایستی رزومه تحصیلی قابل قبولی ارائه شود.

 • پرستاری

تحصیل پرستاری در آلمان کمی متفاوت است. شخص ابتدا باید در مقطع کارشناسی پرستاری شرکت کند که طول دوره آن، 3 سال است و سپس برای کارشناسی ارشد درخواست دهد. افرادی که در ایران درخواست می دهند، بهتر است که از ابتدا به تحصیل در این رشته بپردازند.

.

 

اخذ ویزای تحصیلی آلمان

در مورد اخذ ویزای تحصیلی آلمان باید گفت این مرحله بسیار بااهمیت است؛ زیرا گاهی اوقات افراد پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، زمانی که قصد درخواست ویزا دارند، با مشکل روبرو می شوند. سفارت آلمان حساسیت زیادی بر روی گپ تحصیلی دارد و اشخاصی که فاصله زیادی بین اخذ مدرک دیپلم و زمان درخواست آنان برای تحصیل در آلمان در رشته پزشکی وجود دارد، ترجیحاً بایستی برای کشور دیگری درخواست ویزا دهند. همچنین کامل بودن مدارک و ارائه تمکن مالی قابل قبول نیز از اهمیت زیادی در اخذ ویزای آلمان برخوردار است. کشور آلمان در چند سال گذشته سخت گیری ها بسیاری در صدور ویزا داشته است. بنابراین حتماً بایستی مدارک به صورت کامل و جامع ارائه شود تا وقت و هزینه افراد تلف نشده و نتیجه مطلوب حاصل شود. شما عزیزان می توانید با تهیه پکیج راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت که توسط مدیر موسسه ملک پور گردآوری شده است، اطلاعات کاملی را در خصوص تمام شرایط مهاجرت از طرق مختلف به کشورهای بسیاری را به دست آورید. مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • ارائه مدارک هویتیتحصیل دکترا در اتریش
 • پاسپورت معتبر
 • رسید تمکن مالی
 • دو قطع عکس
 • سابقه تحصیلی
 • انگیزه نامه و توصیه نامه از دانشگاه مبدأ
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه
 • مدارک دیپلم 12 ساله

گام به گام تا اخذ اقامت

شرایط کار پس از تحصیل پزشکان در آلمان

قطعاً وضعیت و شرایط کار پس از تحصیل در آلمان، جزو اولین سوالاتیست که در خصوص مهاجرت تحصیلی در ذهن افراد شکل می گیرد. اغلب افرادی که قصد تحصیل پزشکی در آلمان را دارند، قصد دارند که پس از اتمام تحصیل در این کشور، به کار مشغول شوند. همانطور که گفته شد آلمان کشوری بسیار پیشرفته است و نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین می باشد. دولت آلمان این اجازه را به دانشجویان فارغ التحصیل می دهد که پس از اتمام دوره تحصیلی خود، یک سال در جستجوی کار در آلمان باشند. در صورتی که شخص بتواند در مدت زمان مشخص شده به شغل مناسب تخصص خود دست یابد، اقامت وی با دریافت ویزای کار آلمان از تحصیلی به کاری تبدیل خواهد شد. افراد پس از 5 سال کار کردن در کشور آلمان می توانند برای اخذ اقامت آلمان به طور دائم درخواست دهند. این مدت زمان برای یافتن شغل مناسب کافی می باشد؛ به ویژه برای رشته پزشکی و زیرشاخه های آن که همواره کمبود نیروی متخصص در این زمینه در کشور آلمان وجود دارد. وجود فرصت های شغلی در کشور آلمان را می توان با بررسی نرخ بیکاری در این کشور، ارزیابی کرد. در نمودار زیر، نرخ بیکاری کشور آلمان در چند سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته است و در سال 2022 دارای میانگین 5.1 درصد می باشد.

نمودار نرخ بیکاری در آلمان

 


مهاجرت به استرالیا

سوال شما عزیزان روی سایت: سلام؛ من 23 ساله هستم و دانشجوی پزشکی دانشگاه سراسری می باشم. آیا می توانم برای ادامه تحصیل به کشور آلمان مهاجرت کرده و سال های باقیمانده تحصیلم در رشته پزشکی را در این کشور بگذرانم؟

 

فایل صوتی مدیریت موسسه ملک پور در پاسخ به شما

تحصیل در آلمان در دانشگاه های رایگان و در دانشگاه های خصوصی امکان پذیر است. پذیرش در دانشگاه های خصوصی آلمان بسیار راحت می باشد. در مقایسه هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی آلمان و اتریش با تحصیل همین رشته در دانشگاه های مجارستان باید گفت که نه تنها هزینه تحصیل در آلمان و اتریش کم تر است، بلکه اعتبار مدرک پزشکی دریافت شده در این کشورها نسبت به مدارک پزشکی مجارستان و حتی چک، بسیار معتبرتر می باشد. عوامل مختلفی در پذیرش دانشگاه در آلمان و اتریش تأثیر دارد و صرفاً با پذیرش در دانشگاه های سراسری ایران نمی توان از دانشگاه های پزشکی اتریش و آلمان، پذیرش گرفت. در این کشورها، آزمون ورودی نیز برگزار می شود که قبولی در آن ها، یکی از شروط اصلی پذیرش در دانشگاه می باشد. تحصیل رایگان پزشکی در این کشورها نیز به شرط داشتن مدرک زبان آلمانی است. برای مثال، داشتن مدرک زبان B1 آلمانی به منظور تحصیل پزشکی در آلمان کافی می باشد. کالج هایی در این کشور وجود دارد که پذیرش مشروط با مدرک B1 آلمانی داشته و با گذراندن این دوره ها و کسب مدرک B2 آلمانی در کنار تقویت دروس مهم پزشکی، دانشجویان قادر به تحصیل در دوره های اصلی پزشکی در آلمان خواهند شد.


سوالات متداول در زمینه تحصیل پزشکی در آلمان

آیا ایرانیان می توانند در آلمان به صورت رایگان تحصیل پزشکی داشته باشند؟

بله. تحصیل پزشکی در آلمان در دانشگاه های دولتی رایگان است.

مهم ترین شرایط پذیرش در رشته پزشکی در آلمان چیست؟

در صورتی که شخص متقاضی در رشته پزشکی یکی از دانشگاه های سراسری ایران پذیرفته شود، وی می تواند با دارا بودن مدرک زبان B1 آلمانی و پس از گذراندن آزمون ورودی، به دانشگاه های پزشکی آلمان راه یابد. اما در صورتی که اشخاص در ایران، موفق به پذیرش در دانشگاه سراسری پزشکی نشده باشند، ابتدا باید یک دوره تحصیلی پیش نیاز رشته پزشکی را در کشور آلمان سپری کرده و سپس برای ورود به دانشگاه اقدام نمایند.

  ✅ هزینه تحصیل پزشکی در آلمان چقدر است؟

همانطور که بیان شد، تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان و به زبان آلمانی رایگان است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی نیز سالیانه از 15000 تا 20000 یورو متغیر است.

بهترین دانشگاه های پزشکی آلمان کدام است؟

دانشگاه های بوخوم، آخن، مونیخ، هامبورگ و لایپزیگ  از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در آلمان هستند.

✅ پزشکی در آلمان چند سال است؟

به طور معمول شش و نیم سال


_____________________ سخن پایانی در زمینه تحصیل پزشکی در آلمان _____________________

تحصیل پزشکی در آلمان، شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان و مهاجرت تحصیلی به آلمان در رشته پزشکی در این مقاله به صورت علمی و تخصصی بررسی شد. در این مقاله به طور کامل در خصوص شرایط و روش های ورود به دانشگاه های پزشکی آلمان توضیح داده شد. همچنین به موضوع هزینه های تحصیل پزشکی در آلمان نیز پرداخته شد. همانطور که گفتیم تحصیل پزشکی در آلمان در دانشگاه های دولتی رایگان است. شرایط کار پس از تحصیل در آلمان بدین گونه است که اگر اشخاص در مدت زمان یک سال پس از پایان تحصیل در این کشور کار پیدا کنند، می توانند اقامت کاری آلمان را دریافت نمایند. پس از گذشت 5 سال کار در آلمان می توان برای اقامت دائم این کشور درخواست داد. چنانچه می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد تحصیل پزشکی در آلمان و به طور کلی شرایط تحصیل در این کشور بدست آورید پیشنهاد می شود به وب سایت موسسه ملک پور مراجعه فرمایید. همچینین برای بررسی شرایط خود به صورت تخصصی می توانید با مشاورین موسسه ملک پور تماس گرفته و یا فرم تماس را کامل نمایید و بدین ترتیب از مشاوره تلفنی رایگان با مشاورین متخصص این مجموعه بهره مند گردید. شما عزیزان می توانید در پایان این مقاله در قسمت "ثبت پرسش" پرسش های خود را درج نموده و در فاصله زمانی کوتاهی، پاسخ را از مشاورین دریافت کنید.

امتیاز 4.87 از 5 ( 29 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
آریا برزگر
سلام و وقت بخیر ممنون از مقاله جذابتون در خصوص تحصیل پزشکی در آلمان. در بخشی از مقاله ذکر کردید که اگر شخص در آزمون ورودی قبول نشه میتونه بره و داروسازی، دندانپزشکی و ... بخونه. خواستم بدونم دندانپزشکی هم نیاز به آزمون نداره؟ و اینکه چطور میتونم برای دوره های M کورس پذیرش بگیرم؟ متشکر میشم راهنمایی بفرمایید.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز با توجه به اینکه تحصیل در کشور آلمان برای رشته های پزشکی و پیراپزشکی دارای آزمون می باشد شما ابتدا در دوره های M کورس یا بهتر بگوئیم پیش پزشکی یا دوره های آمادگی قبل ورود به دانشگاه شرکت می کنید و با داشتن دیپلم 12 ساله تجربی و دانش زبان مناسب اقدام نمایید. درمورد آزمون چون امتیازی است اگر شما امتیاز پزشکی را نیاورید می توانید بروید داندانپزشکی یا داروسازی که امتیاز پایین تری نیاز دارند. این بدین معنی نیست که این رشته ها آزمون ورودی ندارند. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
Rezaeian
سلام وقتتون بخیر یه سوال داشتم من شنیدم که برای ورود به دانشگاه پزشکی آلمان دو راه وجود داره یکیش اینه که باید دانشجو 40 واحد درسی تو ایران پاس کرده باشه که اگه پاس کرده باشه و مدرک زبان المانی حداقل B1 رو داشته باشه مستقیما وارد دانشگاه المان میشه نیازی به کالج رفتن نداره حالا میخوام بدونم که فرقی نمیکنه چه رشته ای یا چه دانشگاهی باشه ؟ مثلا دانشگاه آزاد هم میشه؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز ورود به دانشگاه های پزشکی شرایط ویژه خود را دارد و در اکثر دانشگاه ها آزمون ورودی می گیرند. اکثرا دانشجویان برای اینکه بتوانند از پس آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی آلمان بر بیایند یک سال در کالج های المان دوره پیش پزشکی را می گذرانند. افرادی که دانشگاه سراسری رشته پزشکی قبول شده باشند می توانند تحت شرایطی بدون گذراندن دوره کالج در آزمون ورودی شرکت کنند. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
مهری طالبی
با سلام. اینجانب یک دختر 17ساله دارم سال یازدهم تجربی با معدل 19/40 تقریبا با زبان انگلیسی آشنایی دارد و زبان آلمانی را تازه شروع کرده. برای تحصیل در رشته پزشکی در آلمان چگونه پذیرش بگیریم؟ چه مدت زمان میبره؟ و ایا راهی هست که یکی از والدین همراهی کنند؟ سپاس از راهنمایی تون
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب دوست عزیز کشور آلمان جز کشورهایی است که برای ورود به دانشگاه های پزشکی ازمون ورودی می گیرد و معمولاً این آزمون به زبان آلمانی است، باتوجه به اینکه شرایط سنی فرزند شما مناسب است هم می توان برای کالج های پیش پزشکی اقدام کرد و هم برای دوره های زبان آلمانی در کشور المان، که امکان ورود بچه ها به دانشگاه های ملی و تحصیل رایگان را افزایش می دهد. پیشنهاد می کنم حتما با موسسه تماس بگیرید تا شرایط عمومی شما بصورت رایگان بررسی شود. موفق باشید.
رزا کمالی
سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم همه ی کالج های آلمان برای داشتن قبولی کنکور در ایران سختگیر هستند؟؟ من قبولی کنکور سراسری ندارم یعنی نمی تونم وارد کالج بشم ؟؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام و عرض ادب کشور آلمان نیازی به قبولی در دانشگاه سراسری ایران ندارد .برای دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق تر با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان استفاده نمایید.
محمد رستگار
با عرض سلام و خسته نباشید... من ۱۹ سالمه . کنکور دادم و دانشجوی ترم یک دانشگاه پردیس پزشکی هستم با معدل ۱۹.۲۷ هستم فارغ التحصیل از تیزهوشان... من ویدئوهای آشنایی کلی با مها جرت تون رو دیدم که برای پزشکان و پرستاران دارای مدرک تحصیلی و همچنین پشت کنکوری ها بود... میخواستم بپرسم با توجه به شرایطی که من دارم چطور و از چه طریقی میتونم به دانشگاه های آلمان راه پیدا کنم... با توجه به اینکه سفارت هم وقت مشخصی نمیده و من هم دقیقا نمیدونم با چه رزومه ای باید به سفارت برم.
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام برای بررسی تخصصی شرایط خود با مشاورین تماس بگیرید
محمد رستگار
خیلی ممنون... یعنی من میتونم وقت مشاوره رزرو کنم... مشاوره رایگان رو منظورم نیست
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
بله لطفا با مشاورین تماس بگیرید راهنماییتون میکنن
آناهیتا
سلام من کارشناسی پرستاری خوندم و قصدم اینه به عنوان بورسیه ارشد پرستاری اقامت المان رو بگیرم و در اونجا به تحصیل پزشکی بپردازم ایا این امکان ینی رفتن از کارشناسی به پزشکی در المان و جود دارد ؟؟؟و اگر جواب بله هست چ تعداد از واحده هارو تطبیق میدن و اینکه میشه همزمان با کار در رشته پرستاری در کشور المان دانشجو پزشکی هم باشم یا باید از کار انصراف بدم ؟ لطفا جواب بدین هر چقدر که میدونین خیلی مهم است با سپاس
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست عزیز شما می توانید برای کار در زمینه پرستاری و معادلسازی مدرک خود وارد کشور آلمان شده و زبان آلمانی را کامل بیاموزید و مشغول به کار شوید. پس از آن می توانید در آزمون های پزشکی شرکت کنید و در صورت قبولی وارد رشته پزشکی شوید اما توجه داشته باشید که امکان کار فول تایم برای دانشجویان وجود ندارد و ممکن است شغل خود را از دست بدهید.
حانیه
سلام ،برای پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در المان شرط سنی وجود داره؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. بله بهتر است تا در سنین پایین تر اقدام نمایید تا گپ تحصیلی نداشته باشید و شانس ویزای شما کم نشود. ضمن اینکه توجه داشته باشید برای پذیرش این رشته ها باید آزمون ورودی را پشت سر بگذارید.
Fati
سلام وقتتون بخیر ببخشید من چند ساله ک دیپلممو گرفتم تازه امسال میخوام یکی از دانشگاه های همینجا رو ثبت نام کنم ولی پزشکی قبول نشدم و تا مدرک زبانمو اوکی کنم نهایتا دوسال دیگه مبتونم اقدام کنم برا پزشکیه آلمان الان چیکار میشه کرد ک گپ تحصیلی دارم
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت. دوست گرامی، داشتن گپ تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در کشور آلمان شرایط ویزا را با ریسک بالایی مواجه می کنند. ضمن اینکه شما برای تحصیل پزشکی در این کشور باید در آزمون ورودی نمره قبولی کسب کنید و نمیتوانید به صورت مستقیم از ایران پذیرش دریافت کنید.
اعظم
سلام من متخصص زنان ،فلوشیپ فوق تخصصی از دانشگاه تهران هستم و برای مهاجرت میخوام المان رو انتخاب کنم آیا با مدارکی که دارم میتونم راحت پوزیشن کاری بگیرم و حقوق خوبی داشته باشم ؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ارادت خانم دکتر. در صورتی که بتوانید حداقل مدرک زبان آلمانی ب1 داشته باشید می توانید برای کار در آلمان اقدام داشته باشید و مدرک خود را در این کشور معادلسازی نمایید و پس از آن مشغول به کار شوید.
محمدی
سلام وقتتون بخیر باشه. درصورتی که مدرک کارشناسی رشته مهندسی صنایع غذایی معدل الف داشته باشیم امکان تحصیل پزشکی آلمان را خواهیم داشت؟ از نظر سنی چون یک سال کنکور داشتیم و سربازی هم خواهیم داشت
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
سلام و عرض ادب دوست عزیز بهتر بود شرایط سنی خود را می فرمودین اما در کل کشور آلمان در مورد سن و گپ تحصیلی حساس هست شما میتوانید با مشاوران موسسه ملک پور تماس بگیرید تا شرایط شما را به صورت کامل بررسی کنند
مشاوره رایگان