آزمون ورودی پزشکی آلمان

بدون نظر

در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین و بهترین رشته های تحصیلی در آلمان بین دانشجویان، رشته های حوزه علوم پزشکی می باشد و دانشجویان زیادی هر ساله برای تحصیل پزشکی به خارج از کشور مهاجرت می نمایند. شاید دلیل انتخاب آلمان برای تحصیل بر همه آشکار باشد چراکه این کشور تحصیلات رایگان را به دانشجویان بین المللی ارائه می نماید و دانشجویان می توانند در رشته پزشکی با قبولی در آزمون ورودی پزشکی آلمان، به صورت رایگان تحصیلات خود را آغاز نمایند.

 • شرایط ورود به رشته پزشکی در آلمان چیست؟
 • چه مدارکی برای تحصیل پزشکی در آلمان مورد نیاز است؟
 • آیا امکان تحصیل پزشکی در آلمان بدون آزمون ورودی پزشکی آلمان وجود دارد؟

با توجه به اینکه کشور آلمان دارای معتبرترین دانشگاه های دنیا می باشد، یکی از پرتقاضا ترین کشورها برای رشته پزشکی محسوب میگردد و قطعا برای تحصیل در رشته های تاپ نظیر پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و... هر کشوری سیاست های خود را دارد. در این مقاله تصمیم داریم شما را با شرایط تحصیل پزشکی در آلمان و شرایط شرکت در آزمون ورودی پزشکی آلمان آشنا سازیم. شما عزیزان می توانید اطلاعات کامل در مورد شرکت در آزمون ورودی پزشکی آلمان و نحوه قبولی در دانشگاه را با کارشناسان موسسه MIE مطرح نموده و مشاوره رایگان اخذ نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
آزمون ورودی پزشکی آلمان

معرفی آزمون TMS آلمان

همانطور که ذکر نمویم شرایط و الزامات تحصیل پزشکی در خارج از کشور از کشوری به کشور دیگر متفاوت می باشد. به طور مثال برای تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان دانشجویان ابتدا در یک دوره 2 ساله تحت عنوان A-LEVEL ثبت نام نموده و با داشتن معدل بالا در دانشگاه های این کشور در رشته های پزشکی مشغول به تحصیل می گردند، یا علاقه مندان به تحصیل پزشکی در کانادا یا تحصیل پزشکی در آمریکا بایستی در ابتدا در رشته های علوم پایه مانند بافت شناسی، میکروبیولوژی، بیوشیم و... تحصیل نمایند و با اخذ مدرک لیسانس در این رشته ها بتوانند با پذیرفته شدن در آزمون ورودی پزشکی وارد دانشگاه شوند. کشور آلمان نیز به دلیل برخورداری از دانشگاه های با کیفیت، فضای کسب و کار مناسب، شرایط ایده آل زندگی، هزینه های مقرون به صرفه و... مورد توجه بسیاری از دانشجویان علاقه مند به رشته پزشکی می باشد. برای ورود به رشته پزشکی در آلمان نیز قطعا دانشجویان بایستی شرایط لازم را ارائه نمایند و در آزمون ورودی پزشکی در آلمان قبول شوند که در ادامه به بررسی دقیق این شرایط خواهیم پرداخت.

نحوه آمادگی برای شرکت در آزمون تی ام اس

قبل از اینکه بخواهیم در مورد شرایط شرکت در آزمون ورودی پزشکی آلمان صحبت کنیم، بایستی به ساختار کلی پزشکی آلمان اشاره ای داشته باشیم. به طور کلی پزشکی در آلمان به مدت 6 سال و 3 ماه به طول می انجامد و دانشجویان پس از به اتمام رساندن تحصیلات با قبول شدن در آزمون state exam می توانند کار خود را به عنوان پزشک آغاز نمایند. آزمون ورودی پزشکی یا آزمون TMS آلمان (Test for Medical Studies) دو بار در سال حدود ماه های می و نوامبر برگزار می گردد که دانشجویان فقط اجازه دارند یکبار در این آزمون شرکت نمایند. دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی را دارند بایستی به صورت کامل به زبان آلمانی مسلط باشند به طوریکه برای پذیرش و ادامه تحصیلی در پزشکی بایستی مدرک زبان آلمانی C1 را داشته باشند. بیش از 80 درصد از دانشگاه های آلمان از آزمون TMS جهت آزمون ورودی پزشکی آلمان استفاده می کنند. دانشجویان در این آزمون بایستی به 204 سوال پاسخ دهند و به دلیل تعداد سوالات زیاد این آزمون در حدود 5 ساعت مفید به طول می انجامد که با استراحتی که دانشجویان در بین آزمون دارند تا 8 ساعت نیز زمانبر می باشد.

شرایط شرکت در امتحان ورودی پزشکی آلمان

دانشجویانی که دارای مدرک دیپلم هستند و قصد دارند تحصیلات خود را در بهترین رشته های تحصیلی در آلمان و رشته پزشکی در آلمان آغاز نمایند بایستی از معدل بالایی برخوردار باشند (با توجه به رقابتی بودن تحصیل پزشکی در آلمان دانشجویانی که معدل 20 یا نزدیک 20 دارند از شانس بالایی برای تحصیل پزشکی در آلمان برخوردار هستند). همچنین داشتن دانش زبان آلمانی از الزامات تحصیل پزشکی می باشد. افرادی که دانش زبان آلمانی آنها در سطح بالایی می باشد بایستی در دوره های پیش پزشکی یا M-COURS ثبت نام نموده و علاوه بر اینکه سطح زبان خود را افزایش می دهند، دروس مربوط به امتحان ورودی پزشکی آلمان را فرا می گیرند و شانس خود را برای اخذ نمره قبولی در این آزمون و ورود به دانشگاه بالا می برند. لازم به توضیح است چناچه دانشجویان این سطح از زبان را نداشته باشند می توانند در ابتدا برای کالج های یکساله زبان یا (Studienkolleg) شرکت نمایند و پس از تکمیل نمودن سطح زبان خود و گذراندن دوره پیش پزشکی و با قبولی در آزمون ورودی پزشکی آلمان تحصیلات خود را در این کشور آغاز نمایند.

امتحان ورودی پزشکی آلمان برای ایرانی ها

دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحصیل پزشکی در آلمان بایستی دانش زبان خود را بهبود بخشند و با داشتن معدل بالا و مدرک دیپلم 12 ساله وارد دوره پیش پزشکی (در صورت داشتن مدرک B2 آلمانی) یا وارد دوره زبان آلمانی در آلمان (در صورت نداشتن مدرک B2 آلمانی) شوند و پس از پایان دوره پیش پزشکی در آزمون ورودی پزشکی آلمان شرکت نمایند. لازم به توضیح است با توجه به سختی این آزمون و فرصت یکباره دانش جویان، بهتر است با آمادگی کامل در این آزمون شرکت کرد. دانشجویان ایرانی با کسب حد نصاب در این آزمون می توانند تحصیلات خود را در دانشگاه های دولتی این کشور با پرداخت کمترین میزان هزینه آغاز نمایند و با سپری کردن دوره شش ساله پزشکی و قبولی در آزمون کلی کار خود را به عنوان پزشک آغاز نمایند.

شرایط تحصیل در کالج های پیش پزشکی در آلمان

همانطور که بیان گردید دانشجویانی که مدرک دیپلم خود را دارند و مدرک زبان آلمانی B2 را دارند وارد دوره پیش پزشکی می شوند یا دانشجویانی که دانش زبان آلمانی آنها در سطح B1 می باشد، در ابتدا وارد کالج زبان و سپس وارد دوره M-COURS یا پیش پزشکی می شوند. لازمه شرکت در دوره پیش پزشکی داشتن شرایط تحصیلی مناسب و دانش زبان آلمانی B2 می باشد. دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی، علوم طبیعی، دندان پزشکی، داروسازی و زیست شناسی و دامپزشکی و... را دارند در این دوره شرکت می نمایند. موضوعات این دوره شامل؛ زبان آلمانی، زیست شناسی، شیمی و فیزیک می باشد. این دوره به مدت 10 ماه به طول می انجامد و در پایان دوره نیز دانشجویان ملزم به شرکت در آزمون کتبی و شفاهی خواهند بود.

معرفی کالج های پیش پزشکی در آلمان

دانشگاه های بسیار زیادی در آلمان تحصیل پزشکی را به زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می نمایند. دانشجویان برای ورود به دانشگاه دوره های پیش پزشکی را می گذرانند در لیست زیر تعدادی از بهترین کالج های آلمان برای گذراندن دوره های پیش پزشکی را ذکر نموده ایم:

نام کالج های برگزار کننده دوره M-COURS در آلمان

کالج دانشگاه لایپزیک

کالج دانشگاه وورزبورگ

کالج دانشگاه Tϋbingen

کالج دانشگاه هایدلبرگ

کالج دانشگاه فرایبورگ

کالج دانشگاه ماگدبورگ

کالج دانشگاه لوبک

 

مهاجرت پزشکان به آلمان

این مقاله را از دست ندهید: مهاجرت پزشکان به آلمان

در این مقاله ما راه های مهاجرت پزشکان به آلمان را به شما خواهیم آموخت.

منابع آزمون ورودی پزشکی آلمان

آزمون TMS شامل 9 گروه سوالات می باشد که ثابت شده است برای موفقیت در مطالعات پزشکی بسیار مناسب است. این سوالات توانمندی دانشجویان را از نظر حافظه، استدلال و تمرکز ارزیابی می کند. این آزمون در بیش از 80 مکان در آلمان برگزار می گردد. در قسمت ذیل به مواد آزمون ورودی پزشکی آلمان اشاره نموده ایم:

 • مسائل کمی
 • تست حافظه (یادگیری ارقام و یادگیری حقایق)
 • درک و تفسیر متون
 • تجزیه و تحلیل نمودار ها
 • شکل های لوله ای و استوانه ای
 • درک مفاهیم اولیه پزشکی
 • تشخیص الگوها
 • کار متمرکز و دقیق

بنابراین دانشجویان بایستی مهارت ها و توانایی خود را در موراد ذکر شده افزایش دهند و با رجوع به منابعی که این مهارت ها را تقویت می نماید بتوانند عملکرد مناسبی در آزمون ورودی پزشکی آلمان داشته باشند. البته برخی از آموزشگاه های آماده سازی در آزمون نیز در آلمان وجود دارد که دانشجویان در کنار دوره تحصیلی خود می توانند در انها ثبت نام نمایند و با دریافت اموزش های مناسب خود را برای آزمون آماده سازند.

نمونه سوالات آزمون ورودی پزشکی آلمان

همانطور که در قسمت های پیشین نیز بیان داشتیم آزمون پزشکی علاوه بر ارزیابی توانایی دانشجویان در درک مفاهیم اولیه پزشکی، هوش و استعداد آنها را نیز در زمینه درک مطلب و استدالال نیز به چالش می کشد. در قسمت ذیل به تعداد سوالات و مواد آزمون ورودی پزشکی آلمان پرداخته ایم:

گروه سوالات

تعداد سوالات

مدت زمان

تشخیص الگوها

24

22 دقیقه

درک پایه پزشکی و علمی

24

60 دقیقه

نمودار های لوله ای

24

15 دقیقه

مسائل کمی

24

60 دقیقه

کار متمرکز و دقیق

1

8 دقیقه

استراحت (1 ساعت)

تست حافظه

20 

4 دقیقه 

یادگیری ارقام و یادگیری حقایق

15

6 دقیقه

درک مطلب

24

60 دقیقه

نمودارها و جداول

24

60 دقیقه

لیست دانشگاه های پزشکی آلمان با آزمون ورودی

کشور آلمان همواره به عنوان یکی از کشورهایی که خدمات آموزشی مناسبی را به دانشجویان ارائه می نماید شناخته می گردد و دانشگاه های آلمان نیز در رتبه بندی بین المللی از جایگاه بسیار مناسبی برخودار هستند. افرادی که تحصیلات خود را در دانشگاه های آلمان در رشته پزشکی به اتمام میرسانند در کل اروپا مدارک آنها شناخته شده است و می توانند با داشتن دانش زبان مشغول به طبابت گردند. همانگونه که در قسمت های پیشین نیز بیان داشتیم تقریبا حدود 80 درصد از دانشگاه هایی که رشته پزشکی را ارائه می نمایند با آزمون ورودی می باشد. در جدول ذیل دانشگاه هایی که به زبان آلمانی و با آزمون در رشته پزشکی دانشجو می پذیرد را ذکر نموه ایم:

دانشگاه های آلمان با آزمون ورودی

رتبه دانشگاه در دنیا

دانشگاه علوم پزشکی بون/ Siegen

25

دانشگاه آگسبورگ

84

دانشگاه کلن

189

دانشگاه RWTH آخن

284

دانشگاه بون

301

دانشگاه علوم پزشکی Charité

327

دانشگاه Ruhr بون

337

 

مدارک مورد نیاز برای آزمون ورودی پزشکی در آلمان

همانگونه که خاطر نشان کردیم افرادی که دارای دانش زبان آلمانی هستند و دوره پیش پزشکی خود را سپری نموده اند می توانند برای شرکت در آزمون ورودی پزشکی آلمان اقدام نمایند. دانشجویان بایستی از اوایل ژانویه تا نیمه دسامبر برای ثبت نام در آزمون اقدام کنند. و سپس هزینه شرکت در آزمون را که در حدود 100 یورو می باشد را پرداخت نمایند. علاوه بر این دانشجویان بایستی محل آزمون خود را نیز مشخص سازند. کارت شرکت در آزمون نیز در نیمه ماه اپریل در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. دانشجویان برای شرکت در این آزمون بایستی پاسپورت خود، کارت شرکت در آزمون TMS آلمان و... را به همراه داشته باشند.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان بدون آزمون ورودی

از آنجایی که رشته های حوزه پزشکی از حساسیت بالایی برخودار هستند و به طور مستقیم با جان و سلامت انسان ها در ارتباط می باشند، شرایط پذیرفته شدن در انها نسبت به سایر رشته های دیگر سخت تر می باشد. علیرغم کشورهایی مانند چین، قبرس، لتونی و ... که برای تحصیل در رشته پزشکی آزمون ورودی ندارند، اکثر کشورهای دنیا برای پذیرش دانشجو آزمون ورودی برگزار می کنند. دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی آلمان دارند بایستی در امتحان ورودی پزشکی آلمان شرکت نمایند. البته قبول شدن در آزمون در دانشگاه های خصوصی آسان تر از دانشگاه های دولتی می باشد ولی دانشجویان بایستی هزینه تحصیل بالایی پرداخت نمایند.

آزمون ورودی دندانپزشکی آلمان

تحصیل دندانپزشکی در آلمان نیز نیازمند داشتن دانش زبان و قبولی در آزمون TMS می باشد. در واقع دانشجویان پس از اخذ مدرک زبان آلمانی B2 وارد دوره پیش پزشکی می شوند که این دوره دانشجویان را برای ورود به بسیاری از رشته ها مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و... آماده می سازد. سپس دانشجویان برای شرکت در آزمون بایستی ثبت نام خود را انجام دهند، سپس وارد دانشگاه گردند. بنابراین در رشته دندان پزشکی نیز دانشجویان بایستی در آزمون TMS آلمان شرکت نموده و با دریافت حد نصاب نمره، تحصیلات خود را در دانشگاه های دولتی این کشور آغاز نمایند.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب آزمون ورودی پزشکی آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️


سوالات متداول

✔️ آزمون TMS آلمان چیست؟

این آزمون در واقع آزمونی است که دانشجویانی که تصمیم دارند در رشته پزشکی تحصیل کنند بایستی در آن شرکت نمایند.

✔️ آیا هزینه تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است؟

در دانشگاه های دولتی دانشجویان هزینه ای برای تحصیل پرداخت نمی نمایند ولی در دانشگاه های خصوصی دانشجویان بایستی هزینه های تحصیل خود را داشته باشند.

✔️ الزامات آزمون ورودی پزشکی آلمان چیست؟

علاقه مندان به تحصیل پزشکی بایستی با داشتن مدرک زبان آلمانی حداقل B2 و مدرک دیپلم در این آزمون شرکت نمایند.

سخن پایانی

آزمون ورودی پزشکی آلمان، لیست دانشگاه های پزشکی آلمان با آزمون ورودی و نحوه ورود به رشته پزشکی در آلمان در این مقاله علمی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. دانشجویانی که به تصمیم نهایی برای تحصیل پزشکی در آلمان رسیده اند و از نظر تحصیلی شرایط مناسبی دارند و داری معدل بالایی هستند، در صورتی که بتوانند مدرک زبان آلمان B2 ارائه نمایند، می توانند وارد دوره های M-COURS شوند. دانشجویانی که دوره های پیش پزشکی را با موفقیت پشت سر می گذران و در آزمون TMS آلمان قبول می شوند می توانند تحصیلات خود را دانشگاه های دولتی این کشور شروع نمایند. افرادی که این سطح از زبان آلمانی را ندارند در ابتدا وارد دوره زبان در کالج، سپس وارد دوره پیش پزشکی می شوند و با قبول شدن در آزمون وارد دانشگاه می گردند. امیدواریم شما سروران عزیز با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد شرایط تحصیل پزشکی و نحوه شرکت در آزمون ورودی پزشکی آلمان کسب نموده باشید. شما می توانید در صورت داشتن پرسش با کارشناسان موسسه مشاوره MIE ارتباط بگیرید و به صورت رایگان پاسخ سوالات خود را بیابید. همچنین در قسمت دیدگاه این مقاله نیز می توانید سوالات خود را در زمینه آزمون ورودی دانشگاه آلمان مطرح فرمایید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان