رشته شیمی در آلمان

بدون نظر

کشور آلمان در میان سایر کشورهای اروپایی با توجه به رفاه اجتماعی سطح بالا، امنیت، کیفیت زندگی عالی و ایده آل، وجود فرصت های شغلی بیشمار، دانشگاه های دولتی و خصوصی بسیار با کیفیت و معتبر و هزینه زندگی و تحصیل مقرون به صرفه، امروزه یکی از بهترین کشورها جهت مهاجرت بالاخص مهاجرت تحصیلی می باشد. هر سال تعداد بسیاری از دانشجویان جهت تحصیل رشته های مختلف اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان می نمایند، اما برخی از رشته در لیست تاپ ترین رشته ها قرار داشته و دارای متقاضیان بسیاری هستند، که در این میان می توان به رشته شیمی در آلمان که مورد بحث و بررسی این مقاله تیر می باشد، اشاره نمود. تحصیل شیمی در آلمان در بهترین دانشگاه های این کشور با رنکینگ جهانی سطح بالا امکان‌پذیر می باشد. بازار کار رشته شیمی در آلمان یک بازار کار مطلوب بوده و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی، با توجه به فرصتی که جهت ماندن در آلمان به منظور کاریابی، در اختیار آنان قرار داده می شود، با طیف وسیعی از مشاغل مرتبط با رشته خود روبرو می گردند و با توجه به این که آلمان از افراد دارای تخصص و مهارت استقبال می نماید، می توانند سریعا جذب بازار کار مرتبط با رشته خود شوند. برای اطلاع از خدمات ما و پاسخ به پرسش های خود درباره رشته شیمی در آلمان با مشاوران موسسه mie ارتباط برقرار کنید. این مقاله و مطالب موجود در آن بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط ما و پرسش از وکلای محلی همکار کشور آلمان و همچنین بررسی سایت های دولتی در این رابطه، به شما ارائه می شود.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما
تحصیل شیمی در آلمان

درباره رشته شیمی در آلمان

کشور آلمان به عنوان یک کشور بسیار پیشرفته و صنعتی، همگام با تکنولوژی های روز دنیا شناخته می شود. این کشور دارای صنایع بسیار عظیم و پیشرفته ای بوده که با توجه به کاربرد علم شیمی در این صنایع، رشته شیمی در آلمان از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار گردیده است. رشته شیمی بررسی کننده مواد شیمیایی مختلف و ترکیبات و ساختار مربوط به آنها بوده و از این طریق به تشریح جهان اطراف انسانها می‌پردازد. تحصیل شیمی در آلمان در پنج گرایش مختلف که هر یک دارای زیر شاخه هایی نیز می باشند، امکان‌پذیر است. تک تک بخش های متن حاضر توسط کارشناسان و مشاورین مجرب در زمینه امور مهاجرتی، موسسه مشاوره ای MIE تهیه و نوشته شده است و هرگونه رونویسی از آن بدون ذکر منبع از نظر شرع و قانون حرام و دارای پیگرد میباشد. رشته شیمی در آلمان جهت تقویت نیروی کار ماهر و متخصص در برترین دانشگاه ها ارائه گردیده و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی سریعا وارد بازار کار مربوطه با درآمد و مزایای سطح بالا می گردند. فارغ التحصیلان رشته شیمی نه تنها در خود کشور آلمان بلکه در دیگر کشورها نیز مورد استقبال کاری قرار می گیرند و لذا آینده کاری این رشته جهت تحصیل در آلمان و دیگر کشورها روشن و هموار است.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل رایگان در آلمان


شرایط تحصیل رشته شیمی در آلمان

تحصیل در رشته شیمی در آلمان در سه دوره تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان پذیر است. با توجه به این که این کشور نیز همانند سایر کشورها دارای دانشگاه های دولتی و خصوصی می باشد، هر یک از دانشگاه ها جهت پذیرش دهی به دانشجویان شرایطی را مورد توجه قرار می دهند که اطلاع دقیق از آنها با مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه مربوطه امکان‌پذیر می باشد. برای تحصیل در تمامی مقاطع دانشجویان باید مدارکی را آماده سازی نموده و تک به دانشگاه ارسال نمایند. ارائه مدرک زبان با توجه به نیاز دانشگاه و مدرک تحصیلی گیشین از الزامات اصلی پذیرش در دانشگاه های آلمان جهت تحصیل رشته شیمی در آلمان است. همچنین برخی از دانشگاه ها ممکن است دارای شرط معدل برای تحصیل در آلمان در رشته شیمی یا شرایط سنی، گپ تحصیلی باشند که دانشجویان قبل از اقدام به اخذ پذیرش باید تک تک آنها را مورد توجه قرار دهند. در ادامه به بررسی رشته شیمی در آلمان در سه مقطع تحصیلی متفاوت می پردازیم.

تحصیل کارشناسی شیمی در آلمان

اولین دوره تحصیل در آلمان از دوره دبیرستان، دوره کارشناسی است. برای تحصیل کارشناسی رشته شیمی در آلمان دانشجویان باید بطور حتم دوران دبیرستان خود را به اتمام رسانده باشند و دارای مدرک دیپلم مورد تایید آلمان باشند. جهت تحصیل در دانشگاه های دولتی ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح C1 و جهت تحصیل رشته شیمی در آلمان در دانشگاه های خصوصی ارائه مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6.5 مورد نیاز است. در این دوره دروس تئوری و عملی همزمان با یکدیگر ارائه شده و دانشجویان با کسب مهارت و مسئولیت پذیری جهت انجام آزمایشات در آزمایشگاه های مختلف آشنا می شوند. مدت آموزش رشته شیمی برای تحصیل کارشناسی در آلمان چهار ساله خواهد بود.

تحصیل کارشناسی ارشد شیمی در آلمان

تحصیل فوق لیسانس شیمی در آلمان برای تمامی متقاضیان با داشتن شروطی ممکن می باشد. این دوره تحصیلی حدود یک سال و نیم الی دو سال بوده و دانشجویان با ارائه یک طرح، در طی مدت تحصیل بر روی پروژه خود کار نموده و در پایان تحصیلات خود در قالب پایان نامه از آن دفاع می نمایند. برای ورود به دوره تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان جهت رشته شیمی در آلمان، دانشجویان باید دارای مدرک کارشناسی با معدل بالا، مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6.5 و یا مدرک زبان آلمانی در سطح B1 باشند. از بهترین گرایشات رشته شیمی در این مقطع تحصیلی می توان مهندسی بیوشیمی، مهندسی مواد و مهندسی انرژی اشاره نمود. دانشجویان برای تحصیل در این دوره باید بطور حتم بتوانند انگیزه نامه قوی ارائه داده و از استادان دوره کارشناسی خود، حداقل دو توصیه نامه دریافت نمایند.

تحصیل دکترای شیمی در آلمان

تحصیل دکترای رشته شیمی در آلمان یک دوره کاملا" تخصصی بوده و فارغ التحصیلان این مقطع تحصیلی در رشته شیمی در سراسر دنیا مورد استقبال کارفرمایان صنایع بزرگ قرار می گیرند. برای ورود به مقطع دکترا در آلمان، دانشجویان باید در ابتدا استاد راهنمایی در دانشگاه مربوطه پیدا نموده و نظر مثبت وی را جهت دریافت پذیرش از دانشگاه جلب نمایند. پس از ورود به دوره دکترای شیمی، دانشجویان با ارائه پروپوزال بر روی پایان نامه خود کار کرده و در انتها از آن دفاع می نمایند. ارائه مدرک دوره کارشناسی ارشد با معدل بالا، مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس 7 و مدرک زبان آلمانی در سطح B2، همچنین ارائه انگیزه نامه و توصیه نامه تحصیلی از ضروریات تحصیل رشته شیمی در آلمان در مقطع دکترا می باشند.

گرایش های رشته شیمی در آلمان

همانگونه که بیان نمودیم رشته شیمی دارای گرایش هایی می باشد که هر کدام دارای شاخه هایی نیز می باشند. این چهار گرایش شامل شیمی تحلیلی، شیمی فیزیک، شیمی آلی و شیمی معدنی می گردند که در ادامه به اختصار به تعریف هر یک خواهیم پرداخت.

شیمی تحلیلی 

شیمی تحلیلی به عنوان یکی از گرایشات رشته شیمی به بررسی ترکیب شیمیایی مواد می‌پردازد و در مهندسی، پزشکی و صنایع مهم دارای کاربرد می باشد. در شیمی تحلیلی در واقع جرم یا غلظت مواد مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.

شیمی فیزیک

در شیمی فیزیک نیز مباحث ترمودینامیک و سینتیک واکنش ها به صورت تجربی و تئوری مورد بررسی قرار می گیرند. در شیمی فیزیک، دانشجویان از قوانین فیزیکی در حل مسائل شیمیایی استفاده می‌نمایند و به توجیه مسائل شیمیایی با استفاده از علم فیزیک می پردازند. این گرایش به عنوان پایه ای ترین شاخه شیمی شناخته می شود.

شیمی آلی

شیمی آلی که به عنوان شیمی ارگانیک نیز شناخته می شود یکی از گرایش های رشته شیمی می باشد که به بررسی ترکیبات مواد آلی دارای عنصر کربن می پردازد. امروز از این گرایش در صنایع رنگ سازی، کاغذ سازی، جواهرسازی، تولید مواد پلاستیکی، گتروشیمی، داروسازی و پزشکی و هزاران صنایع دیگر استفاده می نمایند.

شیمی معدنی

در شیمی معدنی در کل سنتز ترکیبات معدنی و تهیه ترکیبات اسید و باز از مواد اولیه مورد بررسی قرار داده می شوند. این گرایش در واقع به بررسی مواد معدنی و خواص هر یک از آنها می پردازد.

    برای اطلاع از شرایط تحصیل در رشته ژنتیک در آلمان این مقاله را بخوانید:

       رشته ژنتیک در آلمان

هزینه تحصیل شیمی در آلمان

اکثر دانشجویان کشورهای مختلف، با توجه به امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی این کشور، تلاش می نمایند تا با ارائه مدرک زبان آلمانی بتوانند در دانشگاه های دولتی با هزینه بسیار اندک تحصیل نمایند. هزینه تحصیل در آلمان دانشجویان در دانشگاه های دولتی تنها حدود 500 الی 1000 یورو در سال است که دانشگاه این هزینه را جهت ارائه خدمات مختلف به دانشجویان از آنها دریافت می نماید. علاقه مندان به تحصیل رشته شیمی در آلمان به زبان انگلیسی، می توانند اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی این کشور نمایند. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان نیز نسبت به دانشگاه های خصوصی دیگر کشورهای اروپایی مناسب می باشد و به صورت تقریبی برای رشته شیمی در مقاطع مختلف حدود 20 الی 30 هزار یورو است، که دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه و یا کار همزمان با تحصیل خود، مقداری از این هزینه را کاهش و تامین نمایند.

تحصیل مهندسی در المان

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل مهندسی در آلمان

در این مقاله ما جوانب تحصیل مهندسی در آلمان را به شما خواهیم آموخت.

تحصیل رایگان شیمی در آلمان

یکی از مواردی که باعث شهرت کشور آلمان در میان دانشجویان بین المللی شده است، امکان تحصیل رایگان در آلمان در تمامی دانشگاه های دولتی این کشور بی‌نظیر است. اما تحصیل در این دانشگاه ها دارای شرایطی است که دانشجویان باید آنها را برآورده نمایند. از جمله اصلی ترین این شرایط می توان به داشتن مدرک زبان آلمانی و اثبات مهارت در این زبان به دانشگاه جهت اعطای پذیرش اشاره نمود. زیرا دانشگاه های دولتی آلمان ارائه دهنده تمامی دروس در تمامی مقاطع تحصیلی به زبان آلمانی می باشند و بر همین اساس دانشجو باید توانایی و مهارت کافی در این زبان را کسب نموده باشد. البته دانشجویان باید توجه داشته باشند که در صورت نداشتن مدرک زبان، می توانند ابتدا وارد دوره های زبان برگزار شده در این کشور شده و با کسب مهارت مورد نیاز، سپس اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه نمایند. موسسه مشاوره ای MIE در زمینه شرکت در دوره های زبان آلمانی و انگلیسی ارائه دهنده بهترین خدمات بوده و می تواند اطلاعات کافی را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

بورسیه تحصیلی رشته شیمی در آلمان

دانشگاه های دولتی و خصوصی کشور آلمان همانند دانشگاه های سایر کشورها ارائه دهنده بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی مختلفی به دانشجویان ممتاز و واجد شرایط می باشند. دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی آلمان باید توانایی علمی و مهارت زبانی خود را به اثبات رسانده و دارای معدل بالا، مقالات چاپ شده یا اختراع و رزومه علمی عالی باشند. از جمله این بورسیه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بورس Heinrich Boll ارائه شده به تمام متقاضیان به صورت بورسیه کامل جهت پوشش دهی کل هزینه تحصیل در دوره فوق لیسانس و دکتری
  • بورسیه بایر با پوشش دهی هزینه 20,000 ارائه شده به دانشجویان ممتاز مقاطع تحصیلات تکمیلی گرایش های مختلف این رشته
  • بورس EMBL ارائه شده به همه متقاضیان دوره phd در شیمی
  • بورسیه پست داک دانشگاه درسدن

بهترین دانشگاه های شیمی در آلمان

‌همانگونه که بیان نمودیم کشور آلمان دارای بهترین دانشگاه های ارائه دهنده رشته شیمی می باشد. در جدولی که مشاهده میکنید لیست بهترین دانشگاه های شیمی در آلمان جمع آوری گشته است.

اسامی

QS 2022

THE 2022

ARWU 2021

دانشگاه فنی مونیخ

50

38

52

دانشگاه هایدلبرگ

63

42

57

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان

64

32

48

دانشگاه برلین

127

83

دانشگاه هومبولت

128

74

موسسه فناوری کارلسروهه

136

180

201

دانشگاه فنی برلین

159

139

201

دانشگاه آخن

165

108

201

دانشگاه فرایبورگ

172

108

101

دانشگاه توبینگن

177

78

151

دانشگاه فنی درسدن

194

172

201

دانشگاه گوتینگن

204

119

101

دانشگاه هامبورگ

214

132

201

دانشگاه بن

226

112

84

دانشگاه دارمشتات

269

301

501

دانشگاه کلن

311

172

151

تمامی دانشگاه های ذکر شده که از بهترین دانشگاه های رشته شیمی در آلمان می باشند، شرایط مختلف دانشجو را بر اساس نیاز دانشگاه خود مورد توجه قرار داده و سپس اقدام به اعطای پذیرش می نمایند.

بازار کار رشته شیمی در آلمان

همانگونه که بیان نمودیم کشور آلمان یکی از کشورهای بسیار صنعتی و پیشرفته در سطح جهان است که همگان با تمامی تکنولوژی های روز دنیا در حال پیشرفت و افزون می باشد. شرکت کارخانجات شیمیایی بسیاری در کشور آلمان در حال فعالیت می باشند و بخش زیادی از درآمد مربوط به این کشور در ارتباط با صادرات مواد شیمیایی می باشد. لذا طبیعی است که کشور آلمان از افراد ماهر و حرفه ای در زمینه علوم شیمی استقبال نماید. لذا بازار کار رشته شیمی در آلمان بازار کار عالی و بسیار مناسب است و فرصت های شغلی بسیار با درآمدهای سزح بالایی را پیش روی فارغ التحصیلان رشته شیمی در آلمان قرار می دهد. با توجه به این که نرخ بیکاری در کشور آلمان نیز در سطح پایینی قرار دارد، شانس کاریابی و اشنغال به کار افراد ماهر و متخصص در زمینه علوم شیمی در آلمان چند برابر می گردد و افراد با دریافت ویزای کاری آلمان موفق به دریافت اقامت دائم و تابعیت آلمان عالی و بی‌نظیر می گردند.

مشاغل شیمی در آلمان

عناوین شغلی رشته شیمی در آلمان

بازار کار رشته شیمی در آلمان یک بازار کار عالی با فرصت های شغلی بسیار زیاد با شرایط مطلوب می باشد. این فرصت های شغلی هر یک دارای شرایط و درآمد مختص به خود می باشند که فارغ التحصیل ر‌ته شیمی در آلمان با توجه به مهارت و تجربه خود می تواند در یکی از آنها مشغول به کار گردد. برخی از فرصت های شغلی موجود در این کشور برای فارغ التحصیلان رشته شیمی شامل موارد زیر می گردند:

  • مسئول هدایت آزمایشگاه در صنایع مختلف شیمیایی
  • تدریس در دانشگاه ها و مدارس مختلف کشور آلمان
  • همکاری در انجام پژوهش‌های مختلف در شرکت های تحقیقاتی بزرگ
  • مسئول فنی در آزمایشگاه های کنترل کیفیت شرکت های مختلف
  • تعیین کیفیت ماده های شیمیایی در کارخانه های تولیدی

تمامی این فرصت های های شغلی ذکر شده در کشور آلمان یک فرصت کاری بسیار مطلوب و با پرستیژ، با درآمد، حقوق و مزایایی سطح بالا می باشند.

درآمد رشته شیمی در آلمان

رشته شیمی در آلمان با توجه به بازار کار عالی این رشته و وجود طیف گسترده ای از مشاغل، در لیست مشاغل با درآمد سطح بالا قرار دارد. دارندگان مدرک دانشگاهی رشته شیمی در آلمان می توانند با حداقل درآمدی حدود 5600 یورو در شرکت های و صنایع مختلف موجود در این کشور مشغول به کار گردند. افراد متخصص و ماهر در این رشته می توانند به حداقل درآمد حدود 30 هزار یورو در سال و حداکثر حدود 48 هزار یورو دست گیدا نمایند. اما با توجه به این که این مبلغ با توجه به سابقه، میزان مهارت و تجربه شخص متفاوت است، ممکن است درآمد افراد متخصص در رشته شیمی در آلمان به 69 هزار یورو در سال نیز برسد.

شرایط اخذ تابعیت پس از تحصیل رشته شیمی در آلمان

با توجه به این که در کل هدف دانشجویان از مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان و تحصیل رشته شیمی در آلمان، دریافت اقامت و تابعیت این کشور می باشد، باید بدانند که تحصیل به تنهایی هیچگونه آثار اقامتی همراه ندارد. اما از آنجایی که یکی از امتیازات تحصیل در کشور آلمان امکان ماندن دانشجویان به مدت دو سال در کشور آلمان جهت کاریابی می باشد، لذا فارغ التحصیلان رشته شیمی در آلمان در طی این دو سال می توانند به جستجوی کار پرداخته و با یافتن کاری مرتبط با رشته خود، موفق به دریافت ویزای کاری آلمان شوند. از آنجایی که بازار کار رشته شیمی در آلمان و نرخ بیکاری در این کشور اندک است، لذا شانس اشتغال به کار این افراد در سطح بالایی قرار دارد. افرادی که سه سال در کشور آلمان مشغول کار و زندگی باشند و مالیات و بیمه خود را پرداخت کرده باشند می توانند جهت دریافت اقامت دائم و سپس در صورت داشتن شرایط لازم از جمله تسلط به زبان آلمانی و آشنایی با فرهنگ و قوانین م جود در آلمان، جهت دریافت پاسپورت آلمان اقدام نمایند.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب رشته شیمی در آلمان هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول

حداقل درآمد مشاغل مرتبط با ر‌شته شیمی در آلمان چقدر است؟

حداقل درآمد مشاغل مرتبط با رشته شیمی در آلمان حدود 5600 یورو در ماه است.

آیا امکان تحصیل تمامی گرایش های رشته شیمی در آلمان وجود دارد؟

بله تمامی گرایش های رشته شیمی در آلمان ارائه می گردند و دانشجویان می توانند یکی از آنها را جهت ادامه تحصیل انتخاب نمایند.

بهترین دانشگاه جهت تحصیل رشته شیمی در آلمان کدام است؟

بهترین دانشگاه جهت تحصیل رشته شیمی در آلمان دانشگاه فنی مونیخ است.

شهریه دانشگاه های شیمی در آلمان که دولتی نیستند چه مقدار می باشد؟

20,000- 30,000

سخن پایانی

ما در این مقاله در تمامی بخش ها به بررسی رشته شیمی در آلمان پرداختیم. همانگونه که بیان نمودیم تحصیل این رشته در تمامی دوره های تحصیلی در بهترین دانشگاه های آلمان که همگی دارای رنکینگ جهانی سطح بالایی می باشند، امکان‌پذیر است. تحصیل رشته شیمی در آلمان برای دانشجویان دارای مدرک زبان آلمانی رایگان و برای دانشجویان دارای مدرک زبان انگلیسی دارای هزینه است. دانشجویان ممتاز می توانند از دانشگاه محل تحصیل خود بورسیه تحصیلی دریافت نمایند. بازار کار رشته شیمی در آلمان یک بازار کار عالی با درآمد سطح بالا است که فارغ التحصیلان با ورود به این بازار کار می توانند به اقامت و تابعیت آلمان دست پیدا نمایند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با رشته شیمی در آلمان و بررسی شرایط خود با موسسه مشاوره ای MIE ارتباط برقرار نمایید و یا سوالات خود را در بخش زیر مقاله مطرح نمایید تا هرچه سریعتر پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

امتیاز 3.17 از 5 ( 10 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان