تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

12 مهر 1401 بدون نظر

تحصیل در کشور آمریکا به عنوان سرزمین فرصت ها یکی از اهداف و آرزوهای بسیاری از دانشجویانی است که برای تحصیل و یا حتی زندگی قصد مهاجرت دارند و یکی از محبوب ترین موارد در این زمینه تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا است. متقاضیان تحصیل فوق لیسانس در آمریکا باید از شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد امریکا و در واقع ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس مطلع باشند. در همین راستا ما در تیمی تحقیقاتی موسسه MIE با مشورت وکلای بومی کشور آمریکا این مقاله را با هدف آشنایی شما با تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا و موضوعاتی پیرامون آن تهیه و تنظیم نمودیم تا راهنمای شما در ادامه مسیر باشد. لازم به ذکر است که شما برای آگاهی کامل و دریافت اطلاعات درست در باب شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا باید این مقاله را به دقت مطالعه نمایید و در صورتی که پس از مطالعه این متن، پرسشی در این زمینه داشتید می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه ما استفاده نمایید و پذیرش مستر آمریکا یا سایر موضوعات از آنها اطلاعات تکمیلی دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

معرفی دوره فوق لیسانس در آمریکا

قبل از اینکه بخواهیم شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا را تشریح کنیم، خوب است تا به معرفی دوره فوق لیسانس در آمریکا و شرایط کلی آن بپردازیم. هر ساله حدود یک میلیون نفر دانشجوی بین المللی در آمریکا مشغول به تحصیل هستند و با وجود بیش از 4300 موسسه آموزش عالی و دانشگاه که حدود 1700 آنها تحصیل فوق لیسانس در آمریکا را ارائه می دهند، مقصد جذابی برای متقاضیان ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس می باشد. تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی بوده و متقاضی برای دریافت پذیرش مستر آمریکا باید مدرک زبان مناسب، مدارک تحصیلی قبلی با نمرات خوب، شرایط سنی مطلوب و با گپ تحصیلی پایین و شرایط سرمایه ای مناسب اقدام به اپلای مستر امریکا نماید. دقت داشته باشید که با توجه به حساسیت های افسر ویزا برای صدور ویزا تحصیلی برای ایرانیان، بهتر است دانشجویان مدارک خود را با کمک وکیل مجرب مهاجرت به آمریکا در خصوص دریافت ویزای تحصیلی آمریکا پیش برده و شانس دریافت ویزای خود را افزایش دهد.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل در آمریکا و انگلستان


تفاوت مدرک postgraduate با Graduate در آمریکا چیست؟

در بررسی تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا و در سایت دانشگاه های مختلف شما با دو واژه postgraduate و graduate آشنا خواهید شد و اولین سوالی که برای شما ایجاد می شود این استکه تفاوت مدرک postgraduate با Graduate در آمریکا چیست؟ در کلیت موضوع باید به اشاره کنیم که هر دو واژه تقریباً برای کاربردهای یکسانی به کار می روند اما چون برخی علاقه به استفاده از postgraduate ندارند ممکن است شما در بسیاری از سایت ها واژه graduate را ببینید. البته به طور کلی postgraduate به فردی اطلاق می شود که تحصیلات تکمیل خود را تا سطح دکترا گذرانده و به دنبال یک موقعیت دانشگاهی فوق دکترا است. پس در صورتی که برای دوره فوق لیسانس با واژه graduate مواجه شدید نگران نباشید.

ساختار دوره تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا و تفاوت های آن

بررسی ساختار دوره تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا و تفاوت های آن برای افرادی که قصد دارند تا کشور آمریکا را با سایر کشورهای دنیا مقایسه کنند می تواند موضوع جالبی باشد زیرا آنها تمایل دارند تا با بررسی ساختار، متوجه تفاوت نظام آموزشی آنها شده و در نهایت با مقایسه آنها بهترین انتخاب را داشته باشند. به طور کلی نمی توان گفت که نظام آموزش عالی آمریکا با سایر کشورها تفاوت عجیب و زیادی دارد زیرا بسیاری از کشورهای دنیا سیستم آموزشی دانشگاه های خود را بر اساس الگوی آموزشی این کشور طراحی نموده اند اما چند نکته می تواند شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا را برای متقاضی متفاوت کند. یکی از تفاوت های تحصیل در آمریکا ساختارمند بودن آموزش است و برای تحصیل کارشناسی ارشد صرفاً متمرکز به تحقیق نیست و آموزش نیز در کنار آن وجود دارد و دانشجویان مرتباً ارزیابی می شوند و سیستم ارزیابی و نمره دهی منظم آن نیز تفاوت هایی با سایر کشورها دارد که در این خصوص در ادامه توضیحات بیشتر و دقیق تری ارائه خواهیم نمود.

انواع موسسات آموزشی برای اپلای مستر امریکا

از موضوعات دیگری که برای تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا باید در نظر داشته باشید این است که موسسات آموزشی مختلفی برای آموزش در این کشور وجود دارد و برای انتخاب صحیح شما باید با انواع موسسات آموزشی برای اپلای مستر امریکا آشنایی داشته باشید. شاید این موضوع در نگاه اول برای شما نگران کننده باشد اما چنانچه بتوانید تفاوت این موسسات را تشخص داده و آنها را از هم متمایز کنید و در واقع سیستم و نظام آموزشی امریکا را بهتر درک کنید کار شما برای انتخاب راحت تر خواهد شد. به طور کلی برای تحصیل فوق لیسانس در آمریکا 3 دسته موسسه آموزشی داریم که شامل کالج ها، دانشگاه ها و مدارس تحصیلات تکمیلی می شوند که به اختصار به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

 • کالج ها

در بسیاری از کشورها مانند بریتانیا معمولاً کالج ها تمایل به آموزش در سطح مقدماتی دارند اما در آمریکا تقریباً رفتن به کالج و دانشگاه تفاوت خاصی ندارد اما با این وجود کالج ها اغلب برای تحصیلات دوره کارشناسی به کار می روند و عموماً کوچکتر و متمرکز بر یک یا چند حوزه علمی هستند. در این بین کالج های زیادی هم هستند که در حد مدرک کاردانی به دانشجویان آموزش می دهد و آنها را برای تحصیل کارشناسی آماده می کند. در مجموع باید گفت به ندرت کالج های آمریکایی هستند که دوره های کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه کنند و همانطور که گفتیم عموماً تمرکز بر دوره کارشناسی دارند.

 • دانشگاه ها

دانشگاه ها در امریکا معمولا شامل چندین دانشکده هستند که هر دانشکده متمرکز بر موضوع خاصی است و برخی دیگر بر سطوح خاصی از تدریس تمرکز خواهند داشت. دانشگاه های آمریکا بیشتر به عنوان جایی برای انجام تحقیقات دانشگاهی هستند و علاوه بر دوره کارشناسی تخصص و امکانات لازم برای ارائه مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را نیز در خود خواهند داشت. ضمناً در آمریکا نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد که در دانشگاه های دولتی هزینه ها پایین تر و اداره آن به عنوان ایالت است ولی دانشگاه های خصوصی هزینه های بیشتری دارند و توسط مالکان آن اداره خواهند شد.

 • مدارس تحصیلات تکمیلی

این نهادها که به طور معمول بخشی از دانشگاه های بزرگتر به حساب می آیند و صرفاً بر اساس امکانات و تخصصی خود در زمینه خاصی آموزش می دهند و مدرک پیشرفته صادر می کنند. دانشگاه های می توانند چندین مدرسه تحصیلات تکمیلی داشته باشند که دانشجویان را در سطوح فوق لیسانس و دکتر آموزش دهد. از جمله مهم ترین عناوینی که در این زمینه می توانیم برای شما مثال بزنیم می توان به business schools، medical schools و یا law schools اشاره داشته باشیم.

مدت زمان تحصیل فوق لیسانس در آمریکا

یکی از سوالاتی که مکرراً پرسیده می شود در خصوص مدت زمان تحصیل فوق لیسانس در آمریکا است و متقاضیان می خواهند بدانند چه این مدت چه تفاوتی با سایر کشورها دارد. در ابتدا باید گفت که بسیاری از رشته ها برای تحصیل کارشناسی در آمریکا برای مدت 2 سال به دانشجو ارائه می شوند. اما در این بین رشته هایی وجود دارند که مدت زمان کمتری برای فارغ التحصیلی دانشجو نیاز دارند. در واقع می توان این مدت را مانند بسیاری از کشورهای دنیا دانست. البته این مدت به نسبت مدت زمان تحصیل در کشور انگلستان که دوره لیسانس در آن یک ساله است مدت طولانی تر می باشد و دلیل آن هم تاکید بر آموزش ساختار یافته و ارزیابی منظم در برنامه های تحصیلی در آمریکا است.

تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

سیستم نمره دهی در مقطع فوق لیسانس در آمریکا

سیستم نمره دهی در مقطع فوق لیسانس در آمریکا اغلب شامل ارزیابی مستمر می باشد و رویکرد ساختاریافته ای را برای آموزش تحصیلات تکمیل در نظر گرفته است. در حالی که در بسیاری از کشورها تعداد ارزیابی ها کمتر است و گاهاً حتی شامل یک مقاله درسی می شود، سیستم در آمریکا عکس این شیوه است. در این سیستم آموزشی وظایف دانشجو منظم تر بوده و دانشجو از امتحانات کلاسی تا مقالات دوره ای نمره دریافت می کند و میانگین این نمرات معدل (GPA) را تشکیل داده و نشان دهنده پیشرفت تحصیلی دانشجو است. بر اساس استانداردهای آمریکا دانشجویان در هنگام تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا و یا سایر مقاطع بر اساس جدول زیر نمره کسب می کنند.

رتبه (Grade)

نمره کیفی (GPA)

درصد

A

4.00

94-100

A-

3.67

90-93.99

B+

3.33

87-89.99

B

3.00

83-86.99

B-

2.67

80-82.99

C+

2.33

77-79.99

C

2.00

73-76.99

C-

1.67

70-72.99

D+

1.33

67-69.99

D

1.00

63-66.99

D-

0.67

60-62.99

F

0.00

<=59.99

شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد امریکا

از جمله موارد اساسی برای تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا این است که بدانیک شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد امریکا چیست و برای ادامه تحصیل در آمریکا در مقعط فوق لیسانس چه مواردی اهمیت بالایی دارد؟ یکی از بدیهیات برای پذیرش مستر آمریکا این است که متقاضی حتما باید مدرک لیسانس خود را دریافت نموده باشد و متقاضی نمی تواند با مدرک دیپلم یا فوق دیپلم برای این مقطع اقدامی داشته باشد. علاوه بر این متقاضی برای انتخاب رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارد باید دقت داشته باشد که مرتبط با رشته تحصیلی او در دوره کارشناسی بوده باشد و یا اینکه رشته فوق لیسانس او از بین رشته های مدیریتی و شناور باشد. علاوه بر این موارد متقاضی باید سطح زبان مناسب و پتانسیل مالی خوبی نیز برای ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس داشته باشد تا شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد امریکا برای او فراهم بوده و بتواند از دانشگاه های این کشور پذیرش دریافت کند.

مدارک مورد نیاز اپلای و ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس

دانشجویانی که شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد امریکا را دارند باید بتوانند مدارک مورد نیاز اپلای و ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس را نیز به درستی جمع آوری و به واحد آموزشی مورد نظر خود ارائه نمایند. به طور کلی دانشجویانی که مدرک لیسانس خود را دریافت کرده اند می توانند بدون محدودیت برای واحد های مختلف آموزشی درخواست دهند اما باید هزینه های درخواست را در نظر داشته باشید. دقت داشته باشید که دانشجو باید در دوره متناسب با دوره لیسانس خود درخواست ارسال کند و معمولاً دانشجویان با GPA 3.0 به بالا شانس پذیرش بیشتری خواهند داشت و در همین راستا از شما ریز نمرات نیز خواسته می شود. دانشجویان غیرانگلیسی زبان باید مدرک زبان مناسب در حد آیلتس 6.5 داشته باشند و در کنار آن توصیه نامه هایی از اساتید دوره لیسانس مورد نیاز خواهد بود. همه این موارد و البته مورد مهمی مانند انگیزه نامه را به صورت لیست مدارک تهیه نمودیم که مهم ترین مدارک برای شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا را به شما ارائه نماید. تمام این مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شده و مورد تایید نهادهای قانونی قرار بگیرد تا مشکلی برای روند انجام کار به وجود نیاید.

 • مدرک تحصیلی لیسانس به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان آیلتس 6.5 و یا سایر مدارک زبان معادل با آن
 • انگیزه نامه به منظور توضیح دلایل تمایل به تحصیل در آمریکا
 • توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی از دانشگاه قبلی
 • مدرک GRE، GMAT، LSAT یا سایر مدارک آزمون مرتبط با رشته
 • عدم سوء پیشینه کیفری
 • استطاعت مالی مناسب بابت پرداخت هزینه های اپلای و شهریه
 • مدارک هویتی متقاضی شامل کارت ملی، پاسپورت و ...
 • عکس پاسپورتی جدید

مدرک زبان مورد نیاز اپلای برای کارشناسی ارشد امریکا

یکی از اصلی ترین مدارک مورد نیاز برای اپلای مستر امریکا، مدرک زبان است و با توجه به این که بسیاری از دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی به دانشجویان خود آموزش می دهند، مدرک زبان مورد نیاز اپلای برای کارشناسی ارشد آمریکا در آنها یکی از مدرک های زبان IELTS، TOEFL یا سایر مدارک زبان مورد تایید دانشگاه مقصد می باشد. به طور کلی می توان گفت که مبنای نمره زبان برای تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا، نمره آیلتس 6.5 یا نمرات معادل آن است اما این که هر دانشگاه چه مدرک زبان و چه سطحی را بپذیرد با هم متفاوت است و تنوع بسیاری در این زمینه وجود دارد. البته بسیاری از دانشگاه ها ممکن است از دانشجویانی که دوره تحصیلی لیسانس خود را به زبان انگلیسی آموزش دیده اند نمره زبان درخواست نکنند و امکان تحصیل در آمریکا بدون مدرک زبان را برای متقاضیان فراهم می کنند.

بهترین زمان اپلای برای کارشناسی ارشد امریکا

بسیاری از مقتضاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا در خصوص زمان بندی مناسب برای پذیرش سوال دارند و اغلب می پرسند بهترین زمان اپلای برای کارشناسی ارشد امریکا چه زمانی است؟ به طور قطع چنانچه شما شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد امریکا را داشته باشید نباید برنامه خود را به لحظات آخر ددلاین دانشگاه ها بکشانید و بهتر است که پروسه پذیرش را زودتر آغاز کنید و ترم آخر تحصیل دوره لیسانس شما می تواند زمان مناسبی برای این کار باشد. در بسیاری از موارد شما باید اپلای خود را تا پایان ماه مارس انجام دهید ولی برخی از دانشگاه ها و موسسات درخواست های شما را دسامبر هم می پذیرند. به طور کلی می توان گفت که شما در این خصوص باید به ددلاین دانشگاه نگاه ویژه ای داشته باشید و قبل از پایان ددلاین شما تمام مدارک خود را آماده نموده و به دانشگاه مد نظر خود ارائه نماید تا پذیرش دریافت کنید. برای اطلاع از شرایط اعزام دانشجو به آمریکا این مقاله اطلاعات مفیدی به شما ارائه می کند.

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

یکی از چالش های پیش رو برای متقاضیانی که قصد تحصیل فوق لیسانس در آمریکا را دارند هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا است، چون که بر اساس نظام آموزشی کشور آمریکا، تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور برای دانشجویان بومی و بین المللی رایگان نیست و تمام دانشجویان باید شهریه تحصیل خود را بپردازند. البته این هزینه برای دانشجویان شهروند آمریکا نسبت به دانشجویان بین المللی کمتر است اما برای آنها نیز رایگان نیست. در نگاه کلی می توان گفت که هزینه تحصیل در آمریکا در رشته های مختلف و دانشگاه های مختلف با هم متقاوت است و در واقع دانشجو به نسبت خدماتی که دریافت می کند شهریه پرداخت خواهد کرد اما بر اساس آمار بدست آمده دانشجویان برای ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس باید حدود 20.000 الی 35.000 دلار آمریکا پرداخت نمایند. البته دولت و برخی ارگان ها و افراد از دانشجویان مستعد حمایت مالی برای ادامه تحصیل انجام می دهند که در بخش بورسیه های تحصیلی بیشتر به این موضوع اشاره خواهیم داشت.

هزینه زندگی دانشجویان مستر در آمریکا

علاوه بر هزینه های تحصیلی که در قسمت قبل به آن اشاره داشتیم هزینه زندگی دانشجویان مستر در آمریکا از جمله مهم ترین هزینه های پیش روی آنها در این کشور خواهد بود. هزینه زندگی در آمریکا نیز مانند تمام کشورهای دنیا مقدار ثابتی نیست و با توجه به عوامل و فاکتورهای مختلفی می تواند متغیر و متفاوت باشد. از جمله مهم ترین این فاکتورها برای هزینه های زندگی می توانیم به ایالت و شهر محل زندگی دانشجو، سبک زندگی فرد، مدیریت هزینه ها، استقلال در انجام امور و ... اشاره داشته باشیم که می تواند هزینه های شخص را کاهش یا افزایش دهد اما با توجه به تمام این متغیرها و بر اساس آمار بدست آمده از هزینه زندگی دانشجویان، یک دانشجو در آمریکا حدود 800 الی 1.000 دلار در ماه هزینه زندگی خواهد داشت و این موضوع به تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا یا سایر مقاطع تحصیلی ارتباطی ندارد.

بورسیه تحصیلی آمریکا برای دوره فوق لیسانس

یکی از روش هایی که متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا برای کاهش هزینه های تحصیل و زندگی خود برای آن اقدام می کنند دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا برای دوره فوق لیسانس است. با توجه به اینکه شهریه های تحصیل در بسیاری از دانشگاه های آمریکا بالا بوده و این امر کار دانشجویان مستعد برای رسیدن به دانشگاه ها برتر را کاهش می دهد، دانشگاه ها، دولت، ارگان ها و سازمان های مختلف با در نظر گرفتن بودجه ای بابت بورسه تحصیلی به دانشجویان از آنها حمایت مالی می کنند و بخشی یا همه هزینه های تحصیل و حتی زندگی آنها را نیز پرداخت می نمایند. شرایط برخی از بورسیه امریکا را در زیر مشاهده می نمایید.

 • Foreign Fulbright Student Program

این برنامه به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد و کمک هزینه هایی برای هزینه های زندگی، بیمه درمانی، هزینه های بلیط هواپیما، کتب درسی و ... را شامل می شود.

 • American University Scholarships

دانشجویان بین المللی با شرایط تحصیلی عالی برای سال اول تحصیل خود می توانند از این بورسیه حدود 6.000 الی 25.000 دلار آمریکا بورسیه دریافت کنند که تحت شرایطی برای سال های بعد نیز قابل تمدید می باشد.

 • Clark University Scholarships

چنانچه شما دانشجوی مستعدی هستید و دوره لیسانس خود را در خارج از کشور خود تحصیل نموده اید می توانید بورسیه ای حدود 15.000 الی 25.000 دلار در هر سال و به مدت نهایتا 4 سال از دانشگاه کلارک دریافت کنید.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا

قطعاً اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس را داشته باشید تمال دارید تا در بهترین دانشگاه ها برای تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا مشغول به تحصیل شوید و فوراً به دنبال لیستی از دانشگاه های شاخص این کشور خواهید بود. سوالی که بوجود می آید چگونه از دانشگاه های آمریکا پذیرش بگیریم است. اگرچه شاید درصد قبولی در برخی از این دانشگاه ها به دلیل رقابت شدید بین متقاضیان بسیار پایین باشد اما در صورتی که شرایط تحصیلی، زبان و رزومه خوبی دارید قطعاً پیشنهاد اول ما اقدام برای این دانشگاه ها می باشد. دانشگاه های آمریکا همواره جزو برترین دانشگاه های دنیا به شمار می آیند و رقابت بالایی برای ارائه کیفیت بالا و کسب رتبه بهتر در رتبه بندی های دانشگاه ها با هم دارند. با این توضیح یکی از معتبرترین رتبه بندی دانشگاه ها در دنیا رتبه بندی QS است که ما بر مبنای آن لیست برترین دانشگاه های آمریکا برای تحصیل فوق لیسانس در آمریکا را تهیه نمودیم و مطابق جدول زیر مشاهده می نمایید.

رتبه در آمریکا

نام دانشگاه

1

Massachusetts Institute of Technology (MIT)

2

Stanford University

3

Harvard University

4

California Institute of Technology - Caltech

5

University of Chicago

6

دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا

University of Pennsylvania

7

دانشگاه ییل آمریکا

Yale University

8

Columbia University

9

دانشگاه پرینستون آمریکا

Princeton University

10

دانشگاه کرنل آمریکا

Cornell University

شرایط ویزای تحصیلی برای پذیرش مستر آمریکا و اخذ ویزای همراه

در این بند ضوابط و شراط ویزای تحصیلی برای پذیرش مستر آمریکا و اخذ ویزای همراه را برای متقضیانی که قصد تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا دارند بررسی خواهیم نمود. به طور کلی وزارت امور خارجه آمریکا دو نوع ویزای M-1 و F-1 را برای دانشجویان اختصاص داده است که ویزای M-1 برای برنامه های آموزشی غیر آکادمیک است شامل دانشجویان فوق لیسانس نمی شود و ویزای F-1 مختص دانشجویانی است که در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی تحصیلی می کنند. با توجه به این موضوع می توان گفت که دانشجویان فوق لیسانس در آمریکا با ویزای F-1 وارد این کشور می شوند و طول مدت این ویزا به اندازه دوره تحصیلی در دانشگاه می باشد. برخی از متقاضیانی که برای ادامه تحصیل در آمریکا در مقطع فوق لیسانس وارد این کشور می شوند متاهل هستند و یا حتی فرزند دارند و نگران شرایط خانواده خود نیز هستند. به طور معمول بعد از ورود دانشجو، متقاضی درخواست الحاق همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود می دهد و همراهان او می توانند با دریافت ویزای F-2 وارد آمریکا شوند.

دقت داشته باشید که برای اپلای مستر امریکا در دانشگاه هایی اقدام داشته باشید که تاییدیه SEVP داشته باشند تا بتوانید با پذیرش آن برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام داشته باشید. دانشجو در زمان پذیرش باید هزینه ثبت نام (حدود 350 دلار) پرداخت نماید و ثبت نام خود را تکمیل نماید و فرم I-20 را دریافت نماید و آن را در زمان مصاحبه در سفارت به همراه داشته باشد. ضمناً باید فرم DS-160 که فرم درخواست ویزای غیرمهاجرتی است را نیز تکمیل کنید و صفحه تایید آن را نیز به همراه داشته باشید. در زمان مراجعه به سفارت شما باید علاوه بر پاسپورت، فرم های ذکر شده را به همراه داشته باشید و طی مصاحبه ای که با افسر ویزا خواهید داشت اثبات نمایید که یک دانشجوی واقعی هستید و قصد دیگری جز تحصیل در این کشور ندارید.

شرایط کار دانشجویی برای تحصیل فوق لیسانس در آمریکا

یکی از راه های جبران هزینه های زندگی برای دانشجویان بین المللی کسب درآمد از طریق کار دانشجویی در آمریکا است و سوال اساسی این است که شرایط کار دانشجویی برای تحصیل فوق لیسانس در آمریکا چگونه است؟ قوانین کار در حین تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا به این صورت است که دانشجو در سال اول تحصیل خود اجازه کار در خارج از محیط دانشگاه را ندارد و تنها تا 20 ساعت کار در محیط دانشگاه را دارد و به ازای آن حدود 10 دلار در ساعت حقوق دریافت خواهند نمود. اما بعد از اتمام سال اول دانشجویان می توانند از طریق برنامه هایی مانند OPT، CPT و یا STEM در خارج از دانشگاه نیز مشغول به کار شوند که شرایط کلی این برنامه های به صورت زیر است:

 • آموزش عملی اختیاری OPT (Optional Practical Training)

اجازه کار موقت تا 12 ماه را به دانشجویان بین المللی در آمریکا می دهد. متقاضی می تواند قبل یا بعد از اتمام تحصیلات خود این برنامه را تکمیل کند و بیشتر از این مدت مجاز به انجام کار نیست.

 • STEM

بر اساس این برنامه، از تاریخ 10 می 2016 دانشجویانی رشته های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات(STEM از حروف اول این 4 رشته شکل گرفته است) می توانند OPT را پس از اتمام دوره خود تا 24 ماه تمدید کنند.

 • آموزش عملی درسی CPT (Curricular Practical Training)

بر اساس این برنامه دانشجوی بین المللی موقتاً می تواند از طریق کارآموزی یا استخدام با یا بدون دستمزد یا آموزش تعاونی (co-op) در رشته خود به صورت مستقیم تجربه کاری پیدا کند.

شرایط اخذ اقامت دائم آمریکا پس از تحصیل کارشناسی ارشد

هدف نهایی بسیاری از افرادی که شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا را دارند و برای آن اقدام می کنند دریافت اقامت آمریکا و زندگی در آنجا است بنابراین فرد باید با شراط اخذ اقامت دائم آمریکا پس از تحصیل کارشناسی ارشد آشنایی داشته باشد. همانطور که ذکر کردیم دانشجو در طول مدت حضور خود با ویزای F-1 می تواند تحت شرایطی کار کند اما پس از فارغ التحصیلی شخص باید بتواند نوع اقامت خود را از F-1 تغییر داده و به ویزاهایی که امکان دریافت اقامت دائم و پاسپورت امریکا را برای متقاضی فراهم می کند تغییر دهد. دولت آمریکا برای افرادی با این شرایط گزینه های متعددی را در نظر گرفته است که شخص می تواند به کمک آن اقامت دائم یا گرین کارت آمریکا را بدست آورد که لیست مختصری از آن را ارائه می کنیم.

 • اقامت دائم با EB1 به عنوان فردی نخبه در زمینه تحصیلی یا ورزشی خود
 • اقامت دائم با EB2 و EB3 به عنوان نیروی کار با داشتن اسپانسر و کارفرما
 • دریافت ویزای H1-B به منظور آموزش عملی اختیاری
 • اقامت دائم با EB5 و سرمایه گذاری در کشور آمریکا
 • ازواج با تبعه کشور آمریکا
 • قبولی در قرعه کشی لاتاری گرین کارت آمریکا

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول

✅ آیا گپ تحصیلی در شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد امریکا تاثیرگذار است؟

بله، به طور معمول هرچه شرایط سنی شخص پایین تر و گپ تحصیلی او کمتر باشد شانس دریافت پذیرش برای متقاضی بیشتر خواهد شد.

✅ متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا چقدر بابت شهریه به دانشگاه محل تحصیل خود پرداخت خواهند نمود؟

معمولاً متقاضیان باید هزینه ای حدود 20.000 دلار تا 35.000 دلار در سال را برای هزینه های تحصیل در نظر بگیرد.

✅ ویزای تحصیلی آمریکا چه نام دارد و آیا امکان تبدیل به اقامت دائم این کشور را نیز دارد؟

نام ویزای تحصیلی آمریکا در دانشگاه ها F-1 است که دانشجو پس از فارغ التحصیلی می تواند از طریق انواع ویزاهای دیگر این ویزا را تبدیل به اقامت دائم نماید.

✅ چند نوع موسسه آموزشی برای تحصیل دانشجویان در آمریکا وجود دارد؟

به طور کلی 3 نوع هستند که شامل کالج ها، دانشگاه ها و مدارس تحصیلات تکمیلی می باشند.

سخن پایانی

با توجه به درخواست بالایی که برای تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا از سوی شما عزیزان داشتیم در این مقاله مباحث متعددی از جمله شرایط اپلای برای کارشناسی ارشد امریکا، هزینه های تحصیل و زندگی، دانشگاه های این کشور، سیستم آموزشی، بورسیه های تحصیلی و ... را مورد تحلیل و بررسی دقیق و علمی قرار دادیم. با توجه به این موضوع دانشجویانی که معدل مناسبی داشته باشند و از سطح زبان و شرایط مالی خوبی برخوردار باشند شانس دریافت پذیرش برای تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا را خواهند داشت اما همواره باید به این موضوع دقت داشته باشند که شانس ویزای آنها بسته به نظر افسر ویزا می باشد. ما در تیمی تحقیقاتی موسسه MIE با مشورت وکلای بومی آمریکا این مقاله را به منظور بالا بردن سطح آگاهی شما در خصوص تحصیل فوق لیسانس در آمریکا تهیه و تنظیم نمودیم اما این به معنی اقدام برای همه عزیزان نمی باشد. در واقع شما بعد از مطالعه این مقاله می توانید از مشاوره رایگان تلفنی با کارشناسان موسسه استفاده نموده و سوالات خود در خصوص تحصیل کارشناسی ارشد در آمریکا و موضوعات مرتبط با آن را پرسش نمایید و یا سوال خود را در قسمت دیدگاه ها یادداشت کرده و پاسخ خود را در اسرع وقت دریافت کنید. 

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان