اپلای ایتالیا

بدون نظر

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهایی است که از نظر تحصیلی در دنیا شناخته شده می باشد و دارای دانشگاه های با کیفیت می باشد و همچنین در قیاس با بسیاری از کشورهای دنیا از هزینه تحصیل پایین تری برخوردار است و همواره این کشور یکی از گزینه های مهم، مهاجرت به ایتالیا برای دانشجویان به شمار می آید و شاید دلیل اصلی اینکه بسیاری از دانشجویان همه ساله برای تحصیل به کشور ایتالیا می آیند، هم این موضوع باشد. از آنجایی که تحصیل در کشور ایتالیا متقاضیان زیادی دارد در این مقاله علمی در جهت آموزش اپلای ایتالیا تمامی مراحل آن را بیان داریم:

  • شرایط تحصیل در ایتالیا چیست و بهترین رشته ها برای اپلای ایتالیا کدامند؟
  • مراحل و هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا چیست؟
  • اقدامات و مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های ایتالیا چیست؟

این نوشتار که با کمک وکلای محلی کشور ایتالیا و با مراجعه به وب سایت های رسمی این کشور به نگارش در آمده است، شما را با شرایط اپلای ایتالیا آشنا می سازد. شما سروران عزیز می توانید با تماس با کارشناسان موسسه MIE نسبت به خدمات ما در زمینه اپلای و همچنین مشاوره رایگان در زمینه تحصیل در کشورهای مختلف دریافت نمایید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

اپلای ایتالیا

آموزش اپلای ایتالیا به صورت گام به گام

لازمه تحصیل در ایتالیا موافقت دانشگاه های مختلف با درخواست شما برای تحصیل می باشد، لذا متفاضیان بایستی مدارک و درخواستشان را در قالب یک اپلیکیشن برای دانشگاه مربوطه جهت دریافت پذیرش تحصیلی ارسال نمایند. به این فرایند اپلای تحصیلی گفته می شود. پس از اپلای و موافقت دانشگاه دانشجویان با دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا می توانند تحصیلات خود را در این کشور آغاز نمایند. ما در این قسمت برای علاقمندان به تحصیل در ایتالیا آموزش اپلای ایتالیا به صورت گام به گام را شرح داده ایم:

ویدئو موسسه MIE در مورد چطوری با بورس در ایتالیا تحصیل کنیم


مرحله اول - انتخاب رشته و دانشگاه در ایتالیا

بدون شک اولین مرحله برای تحصیل در خارج از کشور تحقیق کردن در مورد دانشگاه ها و رشته های مختلف می باشد. بنابراین لازمه مهاجرت از طریق تحصیل نیازمند انتخاب رشته و دانشگاه در ایتالیا به عنوان اولین گام برای علاقه مندان به تحصیل در این کشور تلقی می گردد. معمولاً برای انتخاب رشته سابقه تحصیلی دانشجویان بسیار مهم است و دانشجویان می توانند، رشته هایی که مرتبط با رشته های قبلی آنها می باشد را انتخاب نمایند. رشته های حوزه فناوری، رشته های علوم مهندسی، رشته های حوزه علوم سلامت و بهداشت و پزشکی، رشته های مربوط به مدیریت و اقتصاد، رشته حقوق و... از بهترین رشته ها برای اپلای ایتالیا قلمداد می گردند.

در راستای انتخاب دانشگاه نیز بایستی بیان داریم که دانشگاه های ایتالیا به دو دسته دانشگاه های دولتی و دانشگاه خصوصی تقسیم بندی می گردند و عموماً در دانشگاه های دولتی دانشجویان ملزم به تحصیل به زبان ایتالیایی می باشند و دانشجویان بایستی به زبان ایتالیایی در سطح B2 مسلط باشند. لازم به توضیح است که برخی از دانشگاه های دولتی ایتالیا برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه می نمایند و این موضوع برای علاقه مندانی که شرایط مالی ضعیف تری دارند و قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند بسیار خوشایند است. برای علاقمندانی که قصد اپلای ایتالیا را دارند لیستی از بهترین دانشگاه های این کشور را در جدول ذیل بیان نموده ایم:

نام دانشگاه

رتبه دانشگاه در دنیا - 2023

Politecnico di Milano دانشگاه پلی تکنیک میلان

139

Alma Mater Studiorum Università di Bologna دانشگاه بولونیا

167

Sapienza - Università di Roma دانشگاه ساپینزا رم

171

Università di Padova دانشگاه پادوا

243

Università degli Studi di MILANO دانشگاه میلان

324

Polytechnic University of Turin دانشگاه پلی تکنیک تورین

325

Universita degli studi di Pisa دانشگاه پیزا

404

Università degli Studi di Napoli - Federico II دانشگاه ناپل- فدریکو دوم

416

Università Vita-Salute San Raffaele دانشگاه ویتا

436

University of Trento دانشگاه ترنتو

457

 

هزینه زندگی در ایتالیا

این مقاله را از دست ندهید: هزینه زندگی در ایتالیا

در این مقاله ما تمام جوانب هزینه زندگی در ایتالیا را به شما خواهیم آموخت.

مرحله دوم - آمادگی برای پذیرش و اقدام برای اپلای در ایتالیا

پس از اینکه دانشجویان رشته مورد علاقه خود و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نمودند، بایستی بر حسب ددلاین و مدت زمانی که دانشگاه تعریف نموده است مدارک خود را در قالب یک درخواست یا اپلیکیشن برای دانشگاه ارسال نمایند، لذا دانشجویان بایستی تمامی مدارک مورد نیاز که شامل؛ آخرین مدارک تحصیلی، ترجمه ریز نمرات، توصیه نامه، مدرک زبان، مدارک هویتی و... می‌شود را آماده نمایند و آمادگی برای پذیرش و اقدام برای اپلای را داشته باشند. برای اطلاع از شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا این مقاله را مطالعه کنید.

بررسی کلی شرایط اپلای دانشگاه در ایتالیا

این وظیفه دانشجویان است که بررسی کلی شرایط اپلای دانشگاه در ایتالیا بپردازند زیرا شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های مختلف ایتالیا بسیار متفاوت است. به طور معمول دانشگاه های مختلف در وب سایت رسمی خود در قسمت پذیرش در مقاطع مختلف، مدارکی که دانشجویان بایستی ارائه نمایند را اعلام می نمایند. معمولاً برای تحصیل در مقطع لیسانس دانشجویان ملزم به ارائه مدرک آیلتس ۶ یا مدرک ایتالیایی B2 هستند و در مقطع فوق لیسانس نیز دانشجویان بایستی آیلتس 6.5 یا مدرک زبان ایتالیایی B2 را ارائه نمایند. همچنین شرایط معدل در هر کدام از دانشگاه ها متفاوت می باشد، لذا دانشجویان برای اپلای در ایتالیا بایستی شرایط کلی آن دانشگاه در نظر داشته باشند.

بررسی زمان اپلای دانشگاه های ایتالیا

از مهمترین مراحل برای آمادگی جهت اخذ پذیرش دانشگاه های ایتالیا بررسی زمان اپلای دانشگاه های ایتالیا و جدول زمانبندی دانشگاه می باشد و دانشجویان ملزم هستند، برحسب Intake که قصد ورود به آن را دارند که ددلاین و بازه زمانی مشخصی برای آن تعریف شده است، درخواست خود را در قالب یک اپلیکیشن برای دانشگاه مورد نظر ارسال نمایند. بدیهی است که اگر دانشجویان درخواست خود را پس از ددلاین مربوطه ارسال نمایند درخواست آنها مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. معمولا دانشگاه های ایتالیا در دو ترم فوریه و سپتامبر ورودی دانشجو دارند.

بررسی تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل و زندگی در ایتالیا

در آموزش اپلای ایتالیا بایستی بیان داریم که بررسی تمکن مالی مورد نیاز برای تحصیل و زندگی در ایتالیا یکی از مهمترین و اصلی ترین مسائلی است که دانشجویان با آن روبرو هستند. کشور ایتالیا از نظر هزینه های تحصیل به عنوان یکی از کشورهای کم هزینه و مقرون به صرفه در ایتالیا شناخته می گردد و همچنین انواع بورسیه ایتالیا که برحسب نیاز یا شایستگی به دانشجویان اعطا می گردد، باعث می شود که هزینه های تحصیل در دانشگاه های ایتالیا به کمترین میزان خود برسد و دانشجویان فقط بایستی برنامه ریزی مالی برای هزینه های زندگی خود را داشته باشند.

اگرچه دانشگاه های ایتالیا به دانشگاه هایی با بورسیه های تحصیلی متنوع در دنیا شناخته می گردد و دانشجویان می توانند با هزینه های بسیار پایین در ایتالیا تحصیل و زندگی کنند ولی به طور معمول دانشگاه ها هزینه هایی را در حدود 3 الی 5 هزار یورو را مطالبه می نماید. برای هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا نیز دانشجویان بایستی مبلغی در حدود 600 الی 900 یورو در ماه را کنار بگذارند. لازم به توضیح است که اثبات داشتن هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا برای حداقل یکسال از مهم ترین مدارک ویزای تحصیلی می باشد.

بررسی و ارائه مدارک زبان لازم برای اپلای در ایتالیا در دانشگاه منتخب

همانطور که بیان داشتیم دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا باید به بررسی و ارائه مدارک زبان لازم برای اپلای در ایتالیا در دانشگاه منتخب اقدام نمایند. معمولاً برای تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس دانشجویان ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶ یا مدرک زبان ایتالیایی ‏B2 می باشند و همچنین در مقطع فوق لیسانس دانشجویان بایستی برای تحصیل به زبان انگلیسی حداقل مدرک زبان آیلتس 6.5 و به زبان ایتالیایی مدرک زبان B2 را ارائه نمایند. البته شایان ذکر است که دانشجویان در برخی از دانشگاه ایتالیا اجباری به ارائه مدرک زبان را ندارند ولی برای دریافت ویزای تحصیلی ارائه مدرک زبان یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز می باشد.

آماده سازی مدارک اپلای در ایتالیا

دانشجویان پس از بررسی شرایط کلی اپلای ایتالیا بایستی مدارک خود را برای ارائه به دانشگاه یا برای پروسه دریافت ویزای تحصیلی آماده نمایند و آماده سازی مدارک اپلای تقریباً اصلی ترین موضوع اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور می باشد. دانشجویان بایستی مدارک خود را طبق فرمت و شرایطی که دانشگاه بیان نموده است، آماده سازی نمایند و درخواست خود را با پرداخت هزینه اپلیکیشن فی به دانشگاه ارائه نمایند. در قسمت ذیل شما عزیزان می توانید مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های ایتالیا را مشاهده فرمایید:

  • ارائه آخرین مدارک تحصیلی به همراه نمرات آنها
  • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی
  • تکمیل کردن فرم های اپلای ایتالیا
  • پرداخت هزینه اپلیکیشن فی
  • ارائه CV مناسب از سوابق تحصیلی و کاری
  • ارائه مدارک هویتی
  • ارائه توصیه نامه از اساتید

اقدام به اپلای ایتالیا

دانشجویان پس از اینکه دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب نمودند و شرایط اپلای در ایتالیا را در دانشگاه مورد نظر برآورد ساختند، بایستی بر حسب ددلاین و مدت زمانی که دانشگاه تعریف نموده است مدارک خود را جهت اخذ پذیرش ارائه نمایند. درخواست دانشجویان در قالب یک اپلیکیشن برای کمیته پذیرش دانشگاه ارسال می گردد و دانشگاه با بررسی مدارک و شرایط دانشجویان با درخواست آنها موافقت یا مخالفت می نماید.

نکات کاربردی اپلای برای رشته های خاص در ایتالیا

از مهم ترین نکات کاربردی اپلای برای رشته های خاص مانند، رشته پزشکی، می توان به آزمون ورودی برای این رشته اشاره داشت. در واقع دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند بایستی در آزمون IMAT ایتالیا شرکت نموده و با دریافت حد نصاب قبولی در این آزمون وارد دانشگاه های این کشور در رشته پزشکی گردند، یا در برخی از رشته های هنری دانشجویان نیاز به ارائه سوابق درخشان در این زمینه و پرتفولیو ای قوی در زمینه هنری میباشند، یا از شرایط خاص برای تحصیل در ایتالیا می‌توان به اجباری بودن زبان ایتالیایی در برخی از رشته ها اشاره داشت. برای روشن شدن این موضوع بایسیتی بیان داریم که به طور مثال در دانشگاه پلی تکنیک تورین ایتالیا دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته مهندسی را دارند بایستی در آزمون ‏TIL-I قبول شوند.

مرحله سوم - بررسی بورسیه های تحصیلی برای اپلای ایتالیا

زمانی که دانشجویان برای اپلای ایتالیا اقدام می نمایند، می توانند انواع بورسیه تحصیلی که در دانشگاه های کشور ایتالیا به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد را مورد بررسی قرار دهند و بر حسب بازه زمانی که برای آن بورسیه مشخص گردیده است دانشجویان درخواست خود را ارائه نمایند. همچنین برخی از بورسیه های تحصیلی هنگامی که دانشجویان در کشور ایتالیا هستند در دسترس دانشجویان قرار می‌گیرد. لذا مرحله بررسی بورسیه های تحصیلی برای اپلای ایتالیا همزمان با کامل کردن درخواست دانشجویان برای اخذ پذیرش انجام می پذیرد. بورسیه استانی ایتالیا برای افراد با توانایی مالی پایین نیز در دسترس است. برای علاقمندانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند برخی از بورسیه تحصیل را در قسمت زیر ذکر نمودیم:

نام بورسیه

مقدار بورسیه

کمک هزینه تحصیلی دانشگاه بولونیا

11000

بورسیه تحصیلی دانشگاه پادوا

کل هزینه های تحصیل

جایزه بونوچی مریت

12000 یورو در سال

بورسیه دانشگاه کاتولیکا

25 درصد از هزینه های کل

بورسیه دانشگاه پلی تکنیک میلان

5000 الی 10000 یورو

مرحله چهارم - اقدام برای محل اقامت در خوابگاه یا آپارتمان دانشجویی

یکی از مهمترین مراحلی که دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا به آن نیاز خواهند داشت، اقدام برای محل اقامت در خوابگاه های دانشجویی ایتالیا یا آپارتمان دانشجویی در کشور ایتالیا می باشد. در حقیقت دانشجویان برای اثبات این موضوع که محلی را برای اقامت و زندگی در ایتالیا دارند بایستی اسناد مربوط به رزرو خوابگاه یا اجاره نامه ملک را ارائه نمایند. معمولاً دانشجویان بایستی حداقل خوابگاه یا ملک را برای شش ماه رزرو نموده باشند.

مرحله پنجم - ارسال نامه پذیرش به سفارت و اقدام برای ویزای تحصیلی ایتالیا

همانطور که می دانید دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور ایتالیا را دارند بایستی مجوز ورود به این کشور را دریافت نمایند و سپس کارت اقامت تحصیلی خود را اخذ کنند. لذا برای این مهم، دانشجویان بایستی مدرک پذیرش از دانشگاه را به همراه سایر مدارک مورد نیاز برای پروسه ویزا به سفارت ارائه نمایند. بنابراین ارسال نامه پذیرش به سفارت و اقدام برای ویزای تحصیلی ایتالیا شرط اصلی ادامه تحصیل در ایتالیا می باشد. لازم به توضیح است که حتی اگر دانشگاه از دانشجویی مدرک زبان درخواست ننمایند دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا حتماً بایستی مدرک زبان خود را ارائه نماید.

مرحله ششم - قدم های نهایی اپلای در ایتالیا

پس از اینکه تمامی مراحل را دانشجویان پشت سر گذاشتند، آنها بایستی قدم های نهایی اپلای در دانشگاه های ایتالیا را به درستی بردارند. در قسمت ذیل به مهمترین مراحلی که دانشجویان بایستی برای ادامه تحصیل در ایتالیا به آن بپردازند اشاره کرده ایم:

ثبت نام رسمی در دانشگاه

دانشجویان بعد از اینکه وارد کشور ایتالیا می گردند بایستی به دانشگاه مورد نظر خود رجوع نمایند و مراحل ثبت نام در دانشگاه را انجام دهند. معمولاً دانشجویان در هنگام ثبت نام بایستی مبلغی را به عنوان هزینه های ثبت نام به دانشگاه پرداخت نمایند. در برخی از دانشگاه ها این هزینه بین دو الی سه هزار یورو متغیر است و در برخی از دانشگاه نیز این عدد کمتر است.

اقدام برای بیمه دانشجویی

تمامی دانشجویانی که قصد اقامت در ایتالیا بیشتر از ۹۰ روز را دارند بایستی حتماً بیمه این کشور را دریافت نمایند لذا اقدام برای بیمه دانشجویی یکی موارد مهم برای دریافت کارت اقامت تحصیلی این کشور می باشد. البته داشتن بیمه خصوصی یا دولتی قبل از دریافت ویزا نیز نکته مثبتی در پرونده ویزای دانشجویان تلقی می گردد. بیمه ها درایتالیا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شود. برای استفاده از بیمه های دولتی ایتالیا بایستی دانشجویان در سرویس بهداشت ملی ایتالیا یا SSN ثبت نام نمایند. البته دانشجویان برای استفاده از خدمات این بیمه بایستی حتماً اقامت خود را دریافت نموده باشند. لذا این مورد به عنوان یک خدمات پوششی در نظر گرفته می شود و دانشجویان از ابتدا بیمه دارند.

درخواست اجازه اقامت در ایتالیا

علاوه بر بررسی اپلای بایستی به شرایط دریافت کارت اقامت تحصیلی در این کشور نیز اشاره نماییم. بنابراین لازم به توضیح است که پس از اینکه دانشجویان با ویزای تحصیلی بلند مدت ملی ایتالیا وارد این کشور می گردند، می توانند بین ۹۱ تا ۳۶۵ روز را در این کشور تحصیل نمایند و اقامت ایتالیا داشته باشند. درخواست اجازه اقامت در ایتالیا بایستی حداکثر تا 8 روز پس از ورود به ایتالیا انجام گیرد. این درخواست در اداره پلیس محلی قابل ارائه می باشد. دانشجویان برای دریافت اجازه اقامت در ایتالیا معمولاً بایستی محل زندگی و اقامتشان از قبل مشخص باشد و همچنین دارای بیمه دانشجویی و حساب بانکی باشند.

سوالات متداول

✅ آیا مدرک زبان برای اپلای در ایتالیا مهم است؟

 برخی از دانشگاه ها برای تحصیل دانشجویان را به ارائه مدرک زبان ملزم نمی نمایند، ولی برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا دانشجویان بایستی مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی را ارائه نمایند.

✅ مراحل اپلای ایتالیا چیست؟

 دانشجویان برای اپلای بایستی رشته و دانشگاه خود را انتخاب نموده، سپس برای اخذ پذیرش و پس از آن برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند.

✅ مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های ایتالیا چیست؟

دانشجویان برای اپلای ایتالیا بایستی آخرین مدارک تحصیلی، توصیه نامه اساتید، مدرک زبان، رزومه تحصیلی مناسب و مدارک شناسایی خود را ارائه نمایند.

✅ هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا چقدر است؟

معمولاً در بسیاری از دانشگاه ایتالیا دانشجویان نیازی به پرداخت هزینه اپلیکیشن فی ندارند، اما در برخی از دانشگاه دانشجویان بایستی هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا را که بین ۲۵ تا ۱۰۰ یورو می باشد را پرداخت نمایند.

سخن پایانی

اپلای ایتالیا، مدارک لازم برای اپلای دانشگاه های ایتالیا و همچنین بهترین دانشگاه ها و بهترین رشته ها برای اپلای ایتالیا در این مقاله علمی مورد بررسی و تحلیل واقع گردید. قطعاً وجود دانشگاه هایی با رنکینگ علمی بالا و همچنین هزینه های پایین توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی را به سمت خود معطوف نموده است. از جمله موارد مهمی که دانشجویان بایستی برای اپلای ایتالیا در نظر داشته باشند؛ انتخاب دانشگاه و بهترین رشته ها برای اپلای ایتالیا، توجه به ددلاین و مدت زمان ارسال درخواست ها برای دانشگاه، چک کردن مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش، بررسی هزینه اپلای دانشگاه ایتالیا و.... می باشد. امیدوارم شما عزیزان اطلاعات مفیدی را در خصوص مراحل اپلای ایتالیا کسب نموده باشید، البته ما توصیه می کنیم برای افرادی که تمایل به دریافت اقامت کشورهای اروپایی را دارند تا شرایط تحصیل در آلمان، هلند، فنلاند، سوئد و... را در مقاله های ما مورد بررسی قرار دهند. شما عزیزان میتوانید با شماره گیری با شماره تماس موسسه MIE از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید. همچنین می توانید در قسمت دیدگاه این مقاله سوالات خود را در خصوص اپلای ایتالیا مطرح فرمایید. 

امتیاز 3.78 از 5 ( 12 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
مشاوره رایگان