شرایط کار پس از تحصیل در ایتالیا

1 نظر

برای کار پس از تحصیل در ایتالیا، فارغ التحصیلان می‌توانند به دنبال شغل در این کشور بگردند. شرایط کاری ممکن است بسته به نوع ویزایی که دارید و نیازمندی‌های شغلی خاص در ایتالیا متغیر باشد. در ادامه، شرایط کلی برای کار پس از تحصیل در ایتالیا آورده شده است:

 • وضعیت قانونی: اگر اجازه اقامت پس از تحصیل 1 ساله را دریافت کرده باشید این مجوز را باید ارائه دهید.
 • دریافت کد ملی (Codice Fiscale): حتماً باید کد ملی ایتالیا (Codice Fiscale) را دریافت کرده باشید. این کد برای انجام معاملات مالی، امور مالیاتی، و شروع به کار لازم است.
 • آموزش و مهارت‌ها: ممکن است بخواهید مدارک تحصیلی و گواهی‌نامه‌های مرتبط با مهارت‌ها و تخصص‌های خود را به کارفرما ارائه دهید.
 • مصاحبه با کارفرما: در بسیار از موارد بعد از بررسی شرایط تحصیلی و شغلی متقاضی از او میخواهند که برای مصاحبه حضوری حاضر شود.
 • تسلط به زبان: مهارت در زبان ایتالیایی یا انگلیسی ضروری است. از این رو تسلط به زبان ایتالیایی در حد b2 و یا زبان انگلیسی (در موارد محدود) در حد آیلتس 6 لازم است.
 • مسئولیت پذیر بودن: ارائه اطلاعات مربوط به توانمندی‌ها و تجربیات شغلی شما، و همچنین آمادگی برای پذیرش مسئولیت‌های مربوط به شغل جدید، مهم است.
 • پیگیری مجوز کار: در صورت نیاز، اطمینان حاصل کنید که مجوز کار لازم را از مقامات مربوط دریافت کرده‌اید.

کار پس از تحصیل در ایتالیا قوانین و شرایطی دارد که در این مقاله علمی که توسط کارشناسان موسسه ملک پور نگارش شده است، به توضیح جامع آنها پرداخته می شود. سروران گرامی پس از مطالعه این مقاله علمی در صورتی که نیاز به اطلاعات تکمیلی در زمینه کار پس از تحصیل در ایتالیا دارید، می توانید با کارشناسان مجرب موسسه ملک پور (MIE) تماس حاصل فرمایید و در قالب مشاوره تلفنی و رایگان اطلاعات تکمیلی در باب کار پس از تحصیل در ایتالیا دریافت نمایید.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل در ایتالیا به همراه بورسیه تحصیلی


مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 

تماس با ما

دوره های آوسبیلدونگ آلمان

قوانین کار پس از تحصیل در ایتالیا

ایتالیا کشوری با شرایط مطلوب برای دانشجویان بین المللی است، داشتن دانشگاه های انگلیسی زبان ارزان، اعطای بورسیه های تحصیلی فراوان و سطح علمی بالای دانشگاه های ایتالیا از نقاط مثبت مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل می باشد. از این رو هر ساله تعداد بیشماری از دانشجویان بین المللی ایتالیا را به قصد مهاجرت تحصیلی و ادامه زندگی جدید خود انتخاب می کنند.

ویدیو موسسه MIE در مورد تحصیل پزشکی در ایتالیا


نکته حائز اهمیت برای بسیاری از دانشجویان بین المللی وضعیت کار پس از تحصیل در ایتالیا می باشد. در این بخش در خصوص قوانین کار پس از تحصیل در ایتالیا توضیح داده می شود. ایتالیا در سالیان گذشته از قطب های اقتصادی در اروپا به حساب می آمد و سرانه تولید ناخالص داخلی بالایی داشت، اما در سال های اخیر بدلیل بحرانی های اقتصادی وضعیت اشتغال در این کشور نامناسب شده است. یافتن کار پس از تحصیل در ایتالیا و حین تحصیل در ایتالیا دشوار گشته است، این موضوع برای دانشجویان اتحادیه اروپا که در حال تحصیل در ایتالیا هستند نیز مطرح می باشد، اما برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بدلیل نیاز به مجوز های کاری کمی دشوارتر است.

دانشجویان بین المللی در حین تحصیل در ایتالیا در تمامی مقاطع به مدت 4 روز در هفته یا 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند، البته در ایام تعطیلی دانشگاه ها دانشجویان فرصت کار تمام وقت یعنی 40 ساعت در هفته را دارند. یکی از شروط اجازه کار حین تحصیل در ایتالیا ثبت نام در دوره های تمام وقت بیش از 3 ماه می باشد. میزان حقوق دریافتی دانشجویان به ازای هر ساعت 7 یورو می باشد و دانشجویان می توانند ماهانه 560 یورو از طریق کار دانشجویی بدست آورند. پس از اتمام تحصیل، دانشجویان با داشتن شرایطی زیر می توانند اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نمایند، این اقامت موقت 1 ساله می باشد و درصورتی که دانشجو شغل مورد نظر خود را نیابد می بایست از ایتالیا خارج شود. اولین شرط برای دریافت مجوز اقامت کاری برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا اتمام تحصیل در یکی از دوره های زیر در ایتالیا می باشد؛

 

اسامی دوره های تحصیل در ایتالیا

مدت زمان دوره

امتیاز

دوره کارشناسی

3 سال

180 امتیاز

دوره کارشناسی ویژه (laurea specialistica / magistrale)

-

-

دوره دیپلمای تخصصی

2 سال

-

دوره کارشناسی ارشد سطح اول و یا سطح دوم

1 سال

60 امتیاز

دوره دکترا

حداقل 3 سال

-

گواهینامه تخصصی (Attestato o Diploma di Perfezionamento)

1 سال

60 امتیاز

مدارک لازم برای کار پس از تحصیل در ایتالیا

برای کار در ایتالیا پس از تحصیل، شما به برخی از مدارک و اقدامات نیاز خواهید داشت. لازم به ذکر است که موارد زیر ممکن است بسته به نوع ویزای کاری یا موقعیت شغلی شما تغییر کند. در ادامه، مدارک مهمی که ممکن است برای کار در ایتالیا لازم باشد آورده شده است:

 • ویزا یا اقامت موقت: برای ورود به ایتالیا و شروع به کار، شما نیاز به ویزا یا اقامت موقت مخصوص کار دارید. این موارد معمولاً توسط سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور محل اقامت شما صادر می‌شوند.
 • مدرک تحصیلی: کپی ترجمه شده و تصدیق شده از مدرک تحصیلی شما. این ممکن است شامل مدرک دیپلم، لیسانس، یا مقطع تحصیلی بالاتر باشد.
 • کارت بهداشت: شما نیاز به درخواست و دریافت کارت بهداشت دارید که برای دسترسی به خدمات بهداشتی در ایتالیا ضروری است.
 • کد ملی (Codice Fiscale): شما باید کد ملی ایتالیا (Codice Fiscale) را دریافت کنید. این کد برای انجام معاملات مالی و امور مالیاتی لازم است.
 • قرارداد کاری یا پیشنهاد کار: نیاز به قرارداد کاری یا نامه‌ ای از کارفرما دارید که جزئیات شغل، شرایط کاری و حقوق شما را مشخص کند.
 • بیمه تامین اجتماعی: از شما خواسته می‌شود که بیمه تامین اجتماعی یا بیمه بهداشت را برای خودتان تهیه کنید.
 • تجربه کاری (در صورت لزوم): برخی از شغل‌ها نیازمند تجربه کاری خاص هستند. در این صورت، مدارک مربوط به تجربه کاری شما ممکن است لازم باشد.
 • مدارک زبان: در صورتی که شغل شما نیاز به مهارت‌های زبانی خاص دارد، مدارکی مانند گواهی آزمون زبان (مانند آیلتس یا تافل) ممکن است لازم باشد.

علاوه بر داشتن یکی از مدارک تحصیلی که ذکر نمودیم، مدارک زیر برای اخذ مجوز کار پس از تحصیل می بایست ارائه شود؛

 1. مجوز خود اشتغالی درصورت تمایل به ایجاد شغل جدید و مدارک مورد نیاز مانند تمکن مالی کافی برای ایجاد شغل جدید
 2. مجوز و کارت عضویت از ارگان های مربوطه
 3. محل اسکان
 4. نشان دادن تمکن مالی حداقل 8،500 یورو به ازای 1 سال

دانشجویانی که در دوره تحصیل موفق به دریافت پیشنهاد کاری می شوند، برای تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری بایستی مدارک زیر را نیز ارائه کنند. این اقامت کاری موقت 2 ساله می باشد که امکان تمدید نیز وجود دارد.

 1. نامه پیشنهاد کاری و استخدام که در آن شرایط استخدام آمده باشد.
 2. آخرین اظهارنامه مالیاتی کارفرما و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده
 3. مجوز فعالیت کارفرما
 4. سابقه فعالیت شرکت
 5. تلفن و ایمیل کارفرما
 6. نامه نماینده شرکت در مورد پرداخت حقوق در سال جاری
 7. آدرس محل شرکت

مشاغل مورد نیاز ایتالیا

همانطور که در بخش های پیشین بیان داشتیم، ایتالیا بدلیل بحرانی های اقتصادی اخیر با مشکل در ایجاد اشتغال و افزایش نرخ بیکاری در این کشور مواجه شده است. پیدا کردن کار پس از تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بدلیل نیاز به اخذ مجوز اقامت کاری دشوار تر می باشد. البته کمبود نیروی کار حرفه ای در برخی از بخش های ایتالیا همانند آموزش و پرورش، درمان، فناوری اطلاعات و کامپیوتر، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک و تکنولوژی به شدت احساس می شود. جهت آگاهی افراد متقاضی کار پس از تحصیل در ایتالیا از مشاغل مورد نیاز این کشور در  جدول زیر آورده شده است.

 

مشاغل مورد نیاز ایتالیا

مشاغل مورد نیاز ایتالیا

مهندس شیمی

معلم

مهندس عمران

مدیر معدن و انرژی

مهندس برق

کارشناس اقتصاد

مهندس مکانیک

جوشکار و برشکار

مهندس تولید و فرآیند

سر آشپز و آشپز

مهندس طراحی و توسعه

کارشناس زمین شناسی

مهندس کنترل کیفیت

مدیران سطح بالا

پزشک

کارشناس هواشناسی

پرستار

کارشناسی فناوری اطلاعات

مددکار اجتماعی

مهندس نرم افزار

کارشناس رادیولوژی

تعمیر کننده خط و اتصالات کابل

تکنسین پزشکی و دندانپزشکی

شیمیدان

محقق بیولوژی و بیوشیمی

ریاضیدان و فیزیکدان

داروساز

نوازنده

طراح گرافیک

مربی رقص

 

شما سروران گرامی می توانید در جدول زیر پردرآمد ترین مشاغل ایتالیا و میانگین حقوق سالیانه آنها را مشاهده نمایید.

 

پردرآمدترین مشاغل ایتالیا

محدوده حقوق سالیانه به یورو

پزشک و جراح

80،000 – 250،000

قاضی

75،000 – 200،000

وکیل

54،000 – 164،000

مدیر بانک

50،000 – 154،000

مدیر ارشد اجرایی

50،000 – 145،000

مدیر ارشد مالی

45،000 – 133،000

ارتودنتیست

42،000 – 132،000

استاد دانشگاه

38،000 – 120،000

خلبان

32،000 – 100،000

مدیر بازاریابی

30،000 – 92،000

 

شما عزیزان می توانید در جدول زیر برخی از مشاغل مورد نیاز ایتالیا در بخش آموزش و پرورش و میزان حقوق سالیانه این مشاغل را مشاهده فرمایید.

 

مشاغل مورد نیاز ایتالیا

حقوق سالیانه به یورو

معلم ابتدایی

30،000 – 34،000

مدیر مدرسه

50،000 – 70،000

مربی مهدکودک

15،000 – 23،000

پزشک مهد کودک

23،000 – 24،000

معلم KG/EYFS

90،000 – 95،000

 

نحوه کاریابی پس از تحصیل در ایتالیا

نحوه کاریابی در ایتالیا از موضوعاتی است که برای افراد متقاضی کار پس از تحصیل در ایتالیا حائز اهمیت است. روش های مختلفی برای کاریابی در ایتالیا وجود دارد از جمله روزنامه های محلی، سایت های کاریابی و مؤسسات کاریابی در ایتالیا. شخص پس از یافتن شغل مناسب خود می بایست با کارفرمای مربوطه تماس حاصل کند. کارفرما مدارک شخص متقاضی را بررسی و طی مصاحبه ای که از وی می گیرد ممکن است به وی پیشنهاد کاری دهد. شخص پس از دریافت پیشنهاد کاری می بایست مدارک مورد نیاز را آماده و اقدامات لازم جهت تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت کاری را انجام دهد. در ادامه به بررسی مؤسسات کاریابی در ایتالیا می پردازیم. دوستان عزیزی که تمایل به جستجوی کار پس از تحصیل در ایتالیا دارند، می توانند با کمک گرفتن از محصول بی نظیر گام به گام تا کار در خارج از کشور با اصول تهیه CV و رزومه، سوالات مصاحبه کاری و سایر نکات مربوط به جستجوی کار آشنا گردند.

کار پس از تحصیل در ایتالیا

مؤسسات کاریابی در ایتالیا

یکی از راه های مطمئن برای پیدا کردن کار پس از تحصیل در ایتالیا مراجعه به مؤسسات کاریابی یا وب سایت های این مؤسسات می باشد. شما عزیزان می توانید برخی از این مؤسسات کاریابی را در جدول زیر مشاهده نمایید. این مؤسسات در شهر های مختلف ایتالیا می باشند، شما عزیزان می توانید با مراجعه به این سایت ها از آدرس و شماره تماس مؤسسات مطلع گردید.

 

آدرس سایت

نام مؤسسات

https://www.yelp.com/biz/workopp-milano

Workopp

https://www.yelp.com/biz/adami-e-associati-milano

Adami & Associati

https://www.yelp.com/biz/manpower-milano

Manpower

https://www.yelp.com/biz/inditex-milano

Inditex

https://www.yelp.com/biz/michael-page-milano

Michael Page

 

نرخ بیکاری ایتالیا

در بین کشور های اروپایی نرخ بیکاری ایتالیا و فرانسه و در برخی موارد اسپانیا نسبت به سایر کشور های اروپایی مانند آلمان، اتریش، سوئیس و هلند بالاتر می باشد. به همین جهت کاریابی در این کشور ها برای مهاجرین و متقاضیان خارجی نسبت به شهروندان اروپایی سخت تر می باشد. نمودار زیر نرخ بیکاری ایتالیا در سال 2023 را بیان می کند.

 وضعیت اقامت و اخذ تابعیت از طریق کار پس از تحصیل در ایتالیا

یکی از اساسی ترین موضوعات بررسی آثار اقامتی و حقوقی کار پس از تحصیل در ایتالیا می باشد، بدلیل اینکه بسیاری از دانشجویان تمایل دارند اقامت دائم و تابعیت کشوری که در آن تحصیل نموده اند را بدست آورند. دانشجویانی که در ایتالیا تحصیلات آموزش عالی خود را به اتمام رسانده باشند، با داشتن شرایطی که در بخش های قبل ذکر نمودیم، به مدت 1 سال اجازه اقامت موقت برای جستجوی کار پس از تحصیل در ایتالیا دارند. درصورتی که این افراد موفق به دریافت پیشنهاد کاری شوند اقامت کاری موقت 2 ساله دریافت می نمایند. این افراد می تواند با ادامه فعالیت کاری خود در ایتالیا مجوز اقامت خود را تمدید نمایند. این مقاله علمی توسط مشاورین مجرب موسسه ملک پور نگارش شده است و هرگونه کپی برداری و نشر آن بدون ذکر منبع حرام و غیر شرعی است. افرادی که 5 سال اقامت در ایتالیا دارند، درصورتی که سوء پیشینه کیفری نداشته و مالیات خود را پرداخت نموده باشند، می توانند اقامت دائم این کشور را بدست آورند و پس از گذشت 5 سال از اقامت دائم می توانند برای درخواست تابعیت و پاسپورت اقدام نمایند. درهنگام درخواست تابعیت و پاسپورت ایتالیا شخص می بایست بر زبان ایتالیایی و تاریخ و قوانین حاکم در ایتالیا تسلط کافی داشته و گواهی سلامت پزشکی و عدم سوء پیشینه کیفری را ارائه نماید، تا بتواند به این مهم دست یابد.

سوالات متداول

✔️ مدت زمان اجازه اقامت پس از تحصیل در ایتالیا چه مدت است؟

مدت زمان اقامت پس از تحصیل ایتالیا  سال می باشد.

✔️ روش های کاریابی پس از تحصیل برای متقاضیان خارجی چگونه است؟

برای کاریابی در ایتالیا هم می توانید از موسسات کاریابی کمک دریافت نمایید، و یا از طریق سایت های کاریابی و یا معرفی به کارفرما کار مورد نظر را پیدا کنید و مهاجرت به ایتالیا از روش کاری داشته باشید.

✔️ مدارک مورد نیاز برای کار در ایتالیا پس از تحصیل چیست؟

نامه استخدامی از کارفرما، مدارک مربوط به بیمه، مدارک مربوط به تحصیل و ترجمه آنها، مدارک مربوط به محل اسکان، ارائه تمکن مالی کافی

✔️ اگر فرد موفق به دریافت ویزای کاری گردد مدت زمان ویزای کاری چند وقته است؟

مدت زمان ویزای کاری 2 ساله است که قابل تمدید نیز می باشد.

_____________سخن پایانی____________

کار پس از تحصیل در ایتالیا، مؤسسات کاریابی در ایتالیا و مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت کار ایتالیا بعد از تحصیل در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. دانشجویانی که تحصیل خود را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به پایان رسانده اند می توانند برای اقامت و جستجوی کار پس از تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند. دانشجویان می توانند به صورت خود اشتغالی یا با دریافت پیشنهاد کاری درخواست اقامت کاری دهند. با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری در ایتالیا و کمبود شغل در این کشور دانشجویان فارغ التحصیل از ایتالیا می توانند در کشور های دیگر اتحادیه اروپا همانند اتریش و آلمان به دنبال شغل مورد نظر خود باشند و با دریافت پیشنهاد کاری از کارفرما و دریافت ویزای کاری به این کشور ها سفر کنند. امید است در این مقاله علمی اطلاعات جامعی در زمینه کار پس از تحصیل در ایتالیا در اختیار شما دوستان گرامی قرار داده باشیم، درصورتی که در این باب سوال یا ابهامی داشتید، می توانید با موسسه ملک پور تماس حاصل فرمایید و از کارشناسان مجرب ما مشاوره رایگان و تلفنی دریافت نمایید. در قسمت دیدگاه نیز می توانید سوالات خود را در رابطه با کار پس از تحصیل در ایتالیا مطرح نمایید. در صورت تمایل می توانید با گذاشتن ستاره میزان رضایت خود را از این مقاله اعلام نمایید.

امتیاز 4.07 از 5 ( 13 رای ثبت شده)

ثبت پرسش
علمی
سلام، با توجه به اینکه من شنیدم اوضاع کار توی ایتالیا خیلی خوب نیست و نرخ بیکاریش بالا هست، خواستم بدونم من بعد از تحصیل طراحی لباس در ایتالیا میتونم برای کار بیام کشورهای دیگه و اقامتم رو تغییر بدم؟
X

فرم پاسخ به این نظرپاسخ کارشناسان
با سلام بله دوست عزیز با توجه به اینکه شما اقامت اروپا را دارید می‌توانید بدون ویزا به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا رفت و آمد کنید و به جستجوی کار باشید.
مشاوره رایگان