تابعیت و شهروندی ایتالیا

بدون نظر

اکثر افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای مختلف را دارند با هدف دستیابی به پاسپورت آن کشور و بهره مندی از خدمات شهروندی آن، این تصمیم را اتخاذ می کنند. همانطور که می دانید مسیرهای مختلفی برای دریافت اقامت و تابعیت کشور های مختلف وجود دارد، که از بین آنها می توان به روشهایی مانند؛ تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و... اشاره داشت. در این نوشتار علمی تصمیم داریم شرایط دریافت تابعیت و شهروندی ایتالیا را بررسی نماییم.

راهکارها و مدارک دریافت تابعیت و شهروندی ایتالیا چه می باشد؟ شرایط دریافت تابعیت ایتالیا چیست؟ مزایای اخذ شهروندی ایتالیا چیست؟ آیا طبق قانون ایتالیا تابعیت مضاعف در ایتالیا به رسمیت شناخته می شود؟ این کوارد بخشی از موضوعاتی است که در این مقاله بع آنها خواهیم پرداخت. در این مقاله که با مدد از وکلای محلی دولت ایتالیا، یا با مراجعه به وب سایت های رسمی کشور به نگارش درآمده است، تصمیم داریم شما را با راهکارهای دریافت تابعیت و شهروندی ایتالیا آشنا سازیم. شما می توانید از طریق این مقاله در خصوص قوانین شهروندی ایتالیا، قوانین تابعیت مضاعف در ایتالیا و راه های رسیدن به تابعیت و شهروندی ایتالیا اطلاعات مفیدی را دریافت نمایید. چنانچه شما عزیزان درخصوص چگونگی اخذ شهروندی ایتالیا سوال یا ابهامی داشتیم می توانید با کارشناسان موسسه MIE تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان آنها بهره مند شوید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

شهروندی و تابعیت ایتالیا

شرایط گرفتن تابعیت و شهروندی در ایتالیا

همانطور که می دانید اقامت با تابعیت یا پاسپورت کشوری بسیار تفاوت دارد. در واقع تابعیت به معنای وجود یک رابطه عاطفی، سیاسی و حقوقی بین یک کشور و یک فرد است و افرادی که به عنوان شهروند و تبعه یک کشور محسوب می شوند، در حقیقت حمایت‌های کشور مبدا را خواهند داشت و آن کشور در مسائل بین المللی از آنها پشتیبانی خواهد نمود. اعطای تابعیت در کشور های مختلف یا به صورت مستقیم به افراد اعطا می گردد، یا متقاضیان خارجی بایستی در ابتدا اقامت کشور مربوطه را دریافت نمایند و سپس بعد از گذشت چند سال و یا به ادغام شدن در جامعه مربوطه، برای پاسپورت و شهروندی خود اقدام نمایند، که این موضوع مستلزم یادگیری زبان کشور مربوطه، آگاهی از قوانین و تاریخ آن کشور و شناخت فرهنگ آن می باشد.

افرادی که تصمیم دارند تابعیت و شهروندی ایتالیا را دریافت نمایند می توانند از طرق گوناگونی مانند تولد، ازدواج، اخذ تابعیت از طریق اقامت و... به این مهم دست یابند. معمولا برای دریافت پاسپورت از طریق روش هایی که در ابتدا اقامت می باشد و سپس به پاسپورت ختم می گردد متقاضیان بایستی 10 سال را در ایتالیا زندگی کرده باشند تا برای گرفتن شهروندی ایتالیا اقدام نمایند. در ادامه شرایط گرفتن تابعیت و شهروندی ایتالیا را بررسی خواهیم نمود.

ویدیو موسسه MIE در مورد خودحمایتی یا تمکن مالی ایتالیا


فایل صوتی موسسه MIE در مورد خودحمایتی یا تمکن مالی ایتالیا

حقوق شهروندی در ایتالیا چیست؟

یکی از سوالات شما عزیزان این است که حقوق شهروندی در ایتالیا چیست؟ افرادی که شهروندی و تابعیت ایتالیا را دارند دسترسی نامحدودی به اقامت در ایتالیا، اجازه تحصیل و کار و ایجاد کسب و کارآفرینی در ایتالیا و کار در این کشور، مراقبت های بهداشتی رایگان، مقررات تامین اجتماعی، یارانه ها، برنامه های آموزشی رایگان برای فرزندان و امکان سرمایه گذاری در املاک مستغلات کشور را خواهند داشت. افرادی که تابعیت و شهروندی ایتالیا را دارند حق رای کامل در این کشور را نیز خواهند داشت، همچنین شهروندان ایتالیایی می توانند در منصب های دولتی مشغول به فعالیت گردند. افرادی که دارای پاسپورت یا شهروندی ایتالیا هستند می‌توانند به صورت آزادانه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای عضو شنگن تردد نمایند. از آنجایی که تابعیت مضاعف در ایتالیا مورد پذیرش است افرادی که کمتر از 183 روز متوالی را در یک دوره ۱۲ ماهه در ایتالیا زندگی می کنند و درآمد آنها از ایتالیا نمی باشد نیازی به پرداخت مالیات ندارند.

راه های اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا

همان طور که در مقالات دیگر نیز اشاره کردیم راه های اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا شامل روشهای مستقیم نظیر تولد و مسیرهای غیر مستقیم نظیر؛ تحصیل، کار، روش های مبتنی بر سرمایه میشود، که شرایط هر کدام از آنها را در قسمت زیر بررسی خواهیم نمود:

چگونگی دریافت تابعیت ایتالیا از طریق تحصیل

قطعاً شما نیز بارها شنیده کشور ایتالیا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان تلقی می شود و دلیل آن نیز مشخص است، چرا که این کشور یکی از کم هزینه ترین کشور های دنیا برای تحصیل در نظر گرفته می شود و با توجه بورسیه های مختلفی که در دانشگاه های این کشور ارائه می شوند، دانشجویان زیادی تمایل به تحصیل در ایتالیا دارند. علاوه بر این، وجود دانشگاه های مطرحی نظیر میلان، دانشگاه تورین، دانشگاه رم، دانشگاه ساپینزا و... که از نظر رنکینگ جهانی در جایگاه های علمی بالایی قرار دارند رغبت دانشجویان را برای تحصیل در این کشور دوچندان می‌کند.

برای بررسی چگونگی دریافت تابعیت ایتالیا از طریق تحصیل بایستی بیان نماییم که افرادی که از طریق تحصیل وارد کشور ایتالیا می شوند، برای دریافت اقامت این کشور بایستی بعد از اتمام تحصیل خود وارد بازار کار شده و اقامت کاری این کشور را دریافت نمایند. افرادی که نیز به مدت پنج سال در این کشور مشغول به کار و زندگی هستند می توانند برای اقامت دائم خود اقدام نمایند. متقاضیانی که اقامت دائم کشور ایتالیا را دارند بعد از گذشت ۵ سال می توانند برای پاسپورت این کشور اقدام نمایند. لذا برنامه تحصیل در ایتالیا یکی از راههای غیر مستقیم دریافت تابعیت و شهروندی ایتالیا تلقی می گرد.

نحوه اخذ تابعیت ایتالیا از طریق کار

روش مهاجرت کاری یکی از پر تقاضا ترین روش های مهاجرت به کشور های مختلف دنیا قلمداد می شود چرا که این روش یکی از کم هزینه ترین روش های مهاجرت می باشد. در حال حاضر کشورهایی نظیر کانادا، انگلستان، سوئد، آلمان، دانمارک و... جزء بهترین کشورها و بهترین مقاصد برای جویندگان کار تلقی می گردند. شاید کشور ایتالیا مقصد مناسبی برای افرادی که در جستجوی کار در ایتالیا هستند نباشد، زیرا میزان نرخ بیکاری در کشور ایتالیا در قیاس با کشورهای دیگر اروپایی بالاتر می باشد. در قسمت زیر شما عزیزان می توانید میزان نرخ بیکاری در ایتالیا را مشاهده نمایید.

نحوه اخذ تابعیت ایتالیا از طریق کار به این صورت است که متقاضیان بایستی دارای پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمایی در ایتالیا باشند تا بتوانند و با اخذ ویزای کاری وارد این کشور شوند، آنها می توانند با گذشت ۵ سال از اقامت خود برای اقامت دائم کشور ایتالیا اقدام نمایند و همچنین متقاضیان می توانند بعد از گذشت پنج سال از اقامت دائم خود برای اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا اقدام کنند.

شرایط اخذ شهروندی ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

در این قسمت تصمیم داریم شما را با شرایط اخذ شهروندی ایتالیا از طریق سرمایه گذاری آشنا سازیم. اگر چه کشور ایتالیا در بحران های اقتصادی اروپا متضرر شده است ولی در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه های اقتصادی کسب نموده است، به همین دلیل یکی از کشورهایی که متقاضیان برای سرمایه‌گذاری می‌تواند انتخاب نمایند، کشور ایتالیا می باشد. البته کشورهایی نظیر پرتغال، اسپانیا، نگلستان، کانادا، آمریکا و استرالیا بهترین کشورها برای موضوع سرمایه گذاری تلقی می شوند. افرادی که تمایل دارند اقامت کشور ایتالیا از طریق سرمایه گذاری را دریافت نمایند، بایستی حداقل مبلغ ۲۵۰ هزار یورو را در شرکت های کوچک و نوپا سرمایه گذاری نمایند، یا اینکه مبلغ حداقل ۵۰۰ هزار یورو را سرمایه گذاری در ایتالیا نمایند. اقامتی که افراد از طریق این موضوع دریافت می کنند اقامت بدون شرط حضور می باشد. در صورتی که افراد تا ۵ سال مبلغ مذکور را حفظ نمایند، می توانند برای اقامت دائم خود اقدام کنند.

یکی دیگر از برنامه های سرمایه گذاری در کشور ایتالیا سرمایه گذاری به ارزش یک میلیون یورو در پروژه های اجتماعی این کشور می باشد. همچنین متقاضیان می توانند با سرمایه گذاری به ارزش ۲ میلیون یورو در اوراق قرضه دولتی این کشور اقامت ایتالیا را دریافت نمایند. افرادی که نیز اقامت دائم کشور ایتالیا را دارند بعد از گذشت ۵ سال از گذشت آن می‌توانند برای پاسپورت این کشور اقدام نمایند. در حقیقت متقاضیان بعد از ۱۰ سال تابعیت و شهروندی ایتالیا را دریافت خواهد نمود.

هزینه زندگی در ایتالیا

این مقاله را از دست ندهید: هزینه زندگی در ایتالیا

در این مقاله ما تمام جوانب هزینه زندگی در ایتالیا را به شما خواهیم آموخت.

تابعیت ایتالیا از طریق تولد

همانطور که می دانید کشورهای مختلف برای اعطای تابعیت یا پاسپورت خود به افرادی که تازه متولد شده اند بر اساس دو رویکرد یا سیستم خاک و خون عمل می کنند. در حقیقت کشور هایی که بر اساس سیستم خاک هستند مانند؛ کانادا یا آمریکا با تولد فرزندی در خاکشان پاسپورت این کشور را به آنها اعطا می نمایند، ولی کشورهایی که بر اساس سیستم خون عمل می نمایند که ایتالیا نیز جز همان دسته کشورها محسوب می شود، در صورتی تابعیت و شهروندی خود را به فرزند متولد شده اعطاء می‌نماید که آن شخص دارای پدر یا مادر ایتالیایی باشد لذا تابعیت از طریق تولد یک مسیر مستقیم برای اخذ شهروندی و تابعیت ایتالیا محسوب می گردد و افرادی تابعیت ایتالیا از طریق تولد را دریافت می نمایند که والدین ایتالیایی داشته باشند.

تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

ازدواج یکی از مسیرهای دریافت اقامت و تابعیت در کشورهای مختلف قلمداد می شود. طبق قانون ایتالیا، افرادی که با یکی از شهروندان این کشور ازدواج نموده باشند در صورتی که ۲ الی ۳ سال را باهم زندگی کرده باشند، می توانند برای شهروندی و تابعیت ایتالیا اقدام نمایند و در صورتی که دارای فرزندی باشند، این مدت زمان به نصف تقلیل می یابد. برای دریافت تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج می بایست اثبات نمایند که در سال‌های گذشته با هم در ارتباط بودند و ازدواج آنها واقعی هست و همچنین متقاضی اصلی بایستی اثبات نماید که تمکن و سرمایه مالی لازم برای ساپورت و پوشش هزینه های همسر خود را در کشور ایتالیا دارد و تمامی اسناد و مدارکی که نشان دهنده واقعی بودن ازدواج آنها می باشد را ارائه نماید. بنابراین تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج یکی از مسیرهای کم هزینه برای گرفتن تابعیت ایتالیا قلمداد می شود.

نحوه اثبات تابعیت ایتالیا از طریق اصل خون

در این قسمت تصمیم داریم نحوه اثبات تابعیت ایتالیا از طریق اصل خون را بررسی نماییم. در قسمت پیش بیان نمودیم که افرادی که از یک والدین ایتالیایی متولد می شوند می توانند تابعیت و شهروندی ایتالیا را دریافت نمایند. بنابراین اگر فردی دارای والدین ایتالیایی یا پدربزرگ و مادربزرگ ایتالیایی باشد، می تواند تابعیت و شهروندی ایتالیا را از طریق اصل نصب یا اصل خون دریافت نماید و برای این منظور متقاضیان بایستی حتماً؛

 • پس از اعلام تمایل خود برای تبدیل شدن به شهروندی ایتالیا، خدمت سربازی را در نیروهای مسلح ایتالیا انجام داده باشد.
 • یا اینکه توسط دولت ایتالیا در خدمات دولتی استخدام شده باشد و تمایل خود را برای شهروندی ایتالیا اعلام کرده باشد.
 • یا حداقل 2 سال پس از تولد 18 سالگی خود به طور قانونی در ایتالیا اقامت داشته باشد و در حالی که هنوز 18 ساله بوده است، تمایل خود را برای تبدیل شدن به یک شهروند ایتالیایی اعلام نموده باشد.

ذکر این نکته ضروری است که افرادی که در کشور ایتالیا و در خاک این کشور متولد می شوند و تا سن ۱۸ سالگی در این کشور زندگی می‌کنند نیز می‌توانند برای اخذ شهروندی و تابعیت ایتالیا اقدام نمایند. همچنین افرادی که در سن قانونی توسط یک خانواده ایتالیایی پذیرفته می‌شوند و کودک نیز این موضوع را تایید نماید امکان دریافت تابعیت و شهروندی ایتالیا برای آنها نیز وجود دارد.

مراحل تبدیل اقامت به شهروندی ایتالیا

همانطور که قبلاً نیز اشاره داشتیم افرادی که برای مدت ۵ سال در کشور ایتالیا زندگی میکنند و حداقل سالیانه ۱۸۳ روز را در این کشور اقامت دارند، پس از گذشت این پنج سال می توانند برای اقامت دائم کشور ایتالیا اقدام نمایند. و همچنین پس از سپری شدن ۵ سال از اقامت دائم، آنها می توانند برای اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا اقدام نمایند،که برای منظور متقاضیان در طی پنج سال نبایستی بیش از ۱۰ ماه را خارج از ایتالیا بوده باشند. برای درخواست تابعیت و شهروندی ایتالیا متقاضیان بایستی فرم تعیین شده در وب سایت وزارت شهروندی و مهاجرت به ایتالیا را تکمیل نمایند و تمام کپی های مدارک مورد نیاز را آپلود نمایند، سپس منتظر تاییدیه درخواست خود باشند.

مراحل تبدیل اقامت به شهروندی ایتالیا به این شکل است که پس از بررسی های اولیه به متقاضیان تاریخ تحویل مدارک مورد نیاز جهت ارائه به شهرداری اعلام می گردد. سپس تمامی مدارک توسط شهرداری و اداره مهاجرت کشور ایتالیا مورد بررسی قرار می گیرد و در بازه ۲ الی ۴ ساله تاییدیه شهروندی و تابعیت ایتالیا برای آنها صادر می گردد.

چه مدارکی برای دریافت تابعیت و شهروندی ایتالیا لازم است؟

یکی از مهم ترین سوالات شما این است که چه مدارکی برای دریافت تابعیت و شهروندی ایتالیا لازم است؟ یکی از الزامات دریافت تابعیت و شهروندی ایتالیا این است که متقاضیان در طی پنج سال آخر نبایستی بیش از ده ما را در خارج از ایتالیا بوده باشند. همچنین متقاضیانی که تصمیم به دریافت شهروندی ایتالیا دارند، بایستی نشان دهند که درآمد کافی را کسب می نمایند و مالیات پرداخت کرده اند. در قسمت ذیل میانیگن درآمدی که متقاضی بایستی به ازای خود و خانواده اش اثبات نماید به شرح ذیل است:

میزان درآمد برای متقاضی اصلی

8264 یورو

میزان درآمد برایم متقاضی و همسر  

11362 یورو

میزان درآمد برای هر فرزند

516 یورو

 

از دیگر الزامات مهم برای دریافت شهروندی و تابعیت ایتالیا داشتن دانش زبان ایتالیایی می باشد که متقاضیان بایستی حداقل مدرکB1 ایتالیایی را داشته باشند. این آزمون در چهار مرکز در کشور ایتالیا برگزار می گردد. افرادی که در دانشگاه های ایتالیا به زبان ایتالیایی تحصیل نمودند برای گرفتن تابعیت ایتالیا نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهند داشت. یکی دیگر از مدارک ضروری، اثبات عدم سوء پیشینه کیفری در ایتالیا و کشورهای مرتبط محل اقامت در طول سال های درخواست است. مدارک مورد نیاز برای گرفتن شهروندی ایتالیا به شرح ذیل است:

 • متقاضی باید گواهی درآمد معتبر را برای سه سال اخیر و قبل از تاریخ درخواست شهروندی می باشد را ارائه نماید.
 • متقاضی باید بتواند اسناد اظهارنامه مالیات بر درآمد را ارائه دهد، تا ثابت کند که در ایتالیا مالیات پرداخت کرده است.
 • ارائه اصل گذرنامه های مجاز متقاضی به همراه کپی محضری و ترجمه شده گذرنامه اعضای خانواده متقاضی.
 • ارائه کپی تایید شده از اجازه اقامت در هر منطقه ایتالیا.
 • ارائه گواهی پلیس و سابقه عدم جرم کیفری متقاضی در ایتالیا و سایر کشورهایی که متقاضی قبلاً در آنها زندگی کرده است.
 • پرداخت هزینه درخواست 250 یورو
 • ارائه چهار قطعه عکس در اندازه پاسپورت
 • تمبر پستی

چگونگی قانون تابعیت مضاعف در ایتالیا

قبل از بررسی چگونگی قانون تابعیت مضاعف در ایتالیا بایستی بیان داریم که در سال ۱۹۹۲ کشور ایتالیا قانونی را تصویب کرد که به شهروندان آن اجازه می داد که تابعیت کشورهای دیگر را بدون از دست دادن تابعیت ایتالیایی به دست آورند. قبل از این، شهروندی ایتالیا منحصراً برای افرادی بود که در ایتالیا از والدین ایتالیایی متولد شده بودند، البته استثناهایی نیز وجود داشت. در حقیقیت کسب داوطلبانه شهروندی خارجی به طور خودکار باعث از بین رفتن شهروندی ایتالیا می شود. تابعیت مضاعف معمولاً فقط در اختیار کسانی بود که از والدین ایتالیایی در کشور دیگری متولد شده بودند و تابعیت دوم خود را به طور غیرارادی از طریق تولد به دست آورده بودند.

در حال حاضر، قوانین ایتالیا به همه شهروندان ایتالیایی، چه از طریق تابعیت اکتسابی و چه از طریق ایتالیایی متولد شده، اجازه می دهد تا بدون توجه به اینکه در کجا متولد شده اند، امکانات پاسپورت دوم را بدون نگرانی از مقررات گذشته دریافت نمایند. بنابراین، شهروندان اکثر کشورها نیز می توانند تابعیت ایتالیایی را صرف نظر از تابعیت فعلی خود دریافت کنند.

مهاجرت به ایتالیا

قوانین ترک تابعیت ایتالیا

افرادی که برای دریافت شهروندی و تابعیت ایتالیا مدارک جعلی ارائه نموده باشند و همچنین اگر گواهی های منقضی شده و اسناد نادرستی را ارائه نمایند ممکن است تابعیت و شهروندی خود را از دست بدهند. یا افرادی که فقط در خارج از کشور درآمد داشته باشند و در ایتالیا مالیاتی پرداخت نکنند، ممکن است درخواست آنها برای شهروندی رد شود. علاوه بر این شهروندان ایتالیایی که به طور داوطلبانه در نیروهای مسلح یک دولت خارجی ثبت نام نموده اند یا یک پست دولتی را در یک کشور خارجی می پذیرند تابعیتشان را از دست می دهند. همچنین هر شهروند ایتالیای که در شرایط جنگی علیه این کشور بجنگد تابعیت خود را از دست می دهد.

علاوه بر این طبق قوانین ترک تابعیت ایتالیا در صورتی که شهروندان ایتالیایی مقیم خارج از کشور که تابعیت کشور دیگری را دارند می توانند از تابعیت خود اعلام انصراف نمایند. اعلامیه انصراف بایستی در کنسول گری مجاز ایتالیا انجام پذیرد. برای مطالعه شرایط دریافت ویزای ایتالیا مقاله نگارش شده را مطالعه کنید.

مزایای شهروندی ایتالیا

طیف وسیعی از مزایایی وجود دارد که تابعیت مضاعف در ایتالیا برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا به ارمغان می‌آورد، که در حال حاضر افرادی که شهروندی ایتالیا را دارند می توانند از مزایای شهروندی ایتالیا که در قسمت زیر بیان داشته ایم استفاده نمایند:

 • کشور ایتالیا یکی از قویترین پاسپورت های دنیا را دارد و در از نظر قدرت پاسپورت دومین کشور دنیاست و به حدود 170 کشور دنیا می توان با پاسپورت ایتالیا سفر نمود.
 • دارندگان تابعیت ایتالیا امکان کار، اقامت در ایتالیا و همچنین در 27 کشور دیگر اتحادیه اروپا (بریتانیا، آلمان، سوئد و غیره) بدون نیاز به ویزا می توانند تردد کنند.
 • دسترسی به مزایای پزشکی، از جمله مراقبت های بهداشتی رایگان و...
 • دسترسی به مزایای آموزشی، از جمله آموزش عالی بالقوه رایگان برای فرزندان زیر 18 سال و همچین دانشگاه های بسیار مقرون به صرفه.
 • دسترسی به برخی حقوق سرمایه گذاری مالی که ممکن است فقط برای شهروندان اتحادیه اروپا در دسترس باشد.
 • سهل تر شدن خرید ملک در کشور ایتالیا
 • امکان انتقال خودکار شهروندی (ایتالیایی و اتحادیه اروپا) به همسر و همه کودکان زیر 18

معایب تابعیت ایتالیا

در قسمت های قبلی به مزایای شهروندی ایتالیا اشاره داشتیم. اگر چه قبلا یکی از معایب تابعیت ایتالیا از دست دادن تابعیت قبلی بود و تابعیت مضاعف در ایتالیا پذیرفته نبود ولی در حال حاضر این مسئله رفع گردیده است. یکی از معایب دریافت تابعیت ایتالیا مدت زمان پروسه اخذ شهروندی ایتالیا می باشد. زیرا در حال حاضر پروسه بررسی پرونده و اعطای شهروندی ایتالیا 3 الی 4 سال به طول می انجامد. علاوه بر این ممکن است هزینه هایی که برای دریافت شهروندی ایتالیا متقاضیان پرداخت می نمایند برایشان زیاد باشد.

گام به گام تا اخذ اقامت


سوالات متداول

✅ شرایط اخذ تابعیت و شهروندی ایتالیا چیست؟

افرادی که از طریق مسیرهای مختلف به کشور ایتالیا مهاجرت کرده اند، می توانند بعد از گذشت ۵ سال اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند و همچنین پس از از گذشت پنج سال از اقامت دائم برای اخذ شهروندی و تابعیت ایتالیا اقدام نمایند.

✅ قوانین تابعیت مضاعف در ایتالیا چگونه است؟

کشور ایتالیا تابعیت مضاعف را می پذیرد و متقاضیان می‌توانند با حفظ شهروندی خود تابعیت و شهروندی ایتالیا را نیز دریافت نمایند.

✅ مزایای شهروندی ایتالیا چیست؟

 افرادی که شهروندی ایتالیا را دارند می توانند از خدمات بیمه درمانی رایگان، تحصیل رایگان برای فرزندان، اجازه کار در این کشور، مزایای پاسپورت ایتالیا و حق زندگی و کار در این کشور بهره مند گردند.

✅ روش های دریافت تابعیت و شهروندی ایتالیا چیست؟

متقاضیان می‌توانند از طریق روش‌هایی مانند سرمایه‌گذاری، تحصیل و کاریابی پس از آن و همچنین از طریق ویزای کار اقامت ایتالیا را دریافت نمایند. به صورت کلی متقاضیان با ده سال زندگی در این کشور می توانند برای شهروندی ایتالیا اقدام نمایند.

سخن پایانی

تابعیت و شهروندی ایتالیا، قوانین شهروندی ایتالیا و روش های مختلف دریافت تابعیت و شهروندی این کشور در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار گرفت. ایتالیا یک از کشورهای حوزه شنگن و اتحادیه اروپا می باشد که از نظر کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی شرایط مطلوبی دارد و همچنین از نظر تشابه فرهنگی به ما ایرانیان بسیار نزدیک است. مسیرهایی نظیر تحصیل، کار و سرمایه گذاری برای مهاجرت به کشور ایتالیا وجود دارد. افرادی که به مدت پنج سال در کشور ایتالیا زندگی می کنند و مالیات پرداخت می نمایند و با رعایت ۱۸۳ روز در سال می توانند برای اقامت دائم ایتالیا اقدام نمایند. افرادی که نیز به مدت ۵ سال اقامت دائم ایتالیا را داشته باشند می‌توانند برای دریافت شهروندی و تابعیت ایتالیا اقدام نمایند. لازم به توضیح است که طبق قوانین شهروندی ایتالیا متقاضیان بایستی در سطح B1 به زبان ایتالیایی مسلط باشند. همچنین متقاضیان در طی پنج سال آخر نبایستی بیش از ده ماه را در خارج از ایتالیا بوده باشند. امیدواریم از طریق این مقاله اطلاعات کافی در خصوص دریافت شهروندی و تابعیت ایتالیا کسب نموده باشید. در صورت داشتن سوال یا پرسشی می توانید از کارشناسان موسسه MIE مشاوره رایگان دریافت نمایید. در قسمت دیدگاه نیز میتوانید تمامی سوالات خود را در خصوص دریافت شهروندی و تابعیت ایتالیا مطرح فرمایید. 

امتیاز 5 از 5 ( 1 رای ثبت شده)

مطالب مرتبط و مفید


ثبت پرسش
مشاوره رایگان