مهاجرت حسابدار به اتریش

بدون نظر

در پی افزایش شمار مهاجران، افراد با داشتن مشاغل گوناگون به چشم می خورد که هر کدام مقصدی را برگزیده اند. در این میان روی صحبت ما در موسسه مشاوره MIE با حسابدارانی است که قصد مهاجرت به اتریش را دارند. ما قصد داریم در این مقاله مهاجرت حسابدار به اتریش را شفاف سازی کنیم و شرایط معادل سازی مدرک، بازار کار، هزینه تحصیل و درآمد شاغلان در این زمینه را بررسی کنیم؛ نکات مفید و کلیدی را در اینجا ارائه دهیم. در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه می توانید با موسسه مشاوره MIE تماس تلفنی برقرار کنید و از مشاوره رایگان استفاده کنید.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

تماس با ما

مهاجرت حسابدار به اتریش

شرایط و مراحل کار حسابداران مهاجر در اتریش

در اروپای مرکزی کشوری قرار دارد، تحت عنوان اتریش که مساحتی برابر با 83.855 کیلومتر مربع است. این کشور دارای اقتصادی پیشرفته است. شاخص آسانی کار در اتریش به پارمتر هایی اطلاق می شود که در آنها مقررات و مربوط به کار ارزیابی می شوند که این شاخص در اتریش برابر با 29 است. هرچه این عدد پایین تر باشد نشان دهنده آسانی کار در آن کشور است؛ بنابراین کشور اتریش مقصد ایده آلی برای کار است. مسلما شرایط کار در اتریش از کشورهای دیگر در اروپا ساده تر است. سال 2021 حسابداری در لیست مشاغل مورد نیاز اتریش قرار گرفته است؛ با این تفاسیر شرایط اولیه که نیاز به نیروی کار و شرایط انجام کار در اتریش برای حسابداران فراهم است. شرایط ایده آل زندگی و کار در اتریش برای مهاجرانی که خواهان اشتغال در رشته حسابداری هستند؛ باعث جذب مهاجران حسابدار به اتریش شده است. شرایط ویژه ای که برای حسابداران بین المللی در اتریش در نظر گرفته شده است شرایطی که مبنی بر استاندارد هایی تخصصی تعریف شده شرح داده می شوند مانند:

 • اصول حسابداری (GAAP)
 • حسابداری مالی (FASB)
 • شورای استانداردهای گزارشگری مالی (FRC)

شاخه های مختلفی از شغل حسابداری در اتریش مورد نیاز هستند این مهارت ها شامل حسابداری عمومی، حسابداری دولتی و مدیر حسابداری می شود. حسابداران عمومی در مراکز دولتی و یا خصوصی بکارگیری می شود; حسابداران دولتی هم در مراکز وابسته به دولت فدرال و یا ایالت های محلی اتریش به کار حسابداری مشغول می شوند و مدیر حسابداری هم به حسابدارانی اطلاق می شود که مدیریت سیستم های حسابداری و مالی را بر عهده می گیرند. شرایطی مانند مدرک تحصیلی رشته حسابداری، سابقه کار سه ساله و بیشتر و تسلط به زبان آلمانی برای حسابدارانی که قصد مهاجرت به اتریش را دارند الزامی است.

شرایط معادلسازی مدرک حسابداری در اتریش

برای به رسمیت شناخته شدن مدرک یک فرد خارجی به منظور اشتغال به کار در اتریش (nostrification) انجام می شود، به این ترتیب که فرد متقاضی باید درخواستی مبنی بر معادل سازی مدرک دانشگاهی خود را به دانشگاه دولتی در اتریش ارسال کند و دانشگاه ظرف مدت 3 ماه مشخص می کند که آیا دارنده مدرک مذکور به شرکت در آزمون های تکمیلی نیاز دارد یا خیر. سایت https://www.aais.at کار ارزیابی و معادلسازی مدارک را بر عهده دارد. هزینه ای که برای معادلسازی و ارزیابی اخذ می شود برابر است با 150 یورو برای ارزیابی حداکثر دو مدرک در هر درخواست و 200 یورو برای ارزیابی 3 مدرک و بیشتر است. همانگونه که گفته شد مهاجرت حسابدار به اتریش مستلزم همسان سازی و معادل سازی مدرک تحصیلی است زیرا نظام های آموزشی در همه کشورها یکسان نیست علاوه بر این سیستم مالیات بر درآمد و سایر شاخص های تاًثیرگذار بر داده های حسابداری در یک کشور غیر اروپایی نسبت به اتریش که کشوری اروپایی است تفاوت خواهد داشت. بنابرین افرادی که متقاضی اشتغال در این رشته هستند علاوه بر معدل سازی، دوره های آموزشی را نیز سپری می کنند.

تحصیل حسابداری در خارج از کشور

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل حسابداری در خارج از کشور

در این مقاله ما تمام راه های تحصیل حسابداری در خارج از کشور را به شما خواهیم آموخت.

بازار کار حسابداری در اتریش

 حسابداری شغلی است که تقریبا می توان گفت در تمام ادارات و کسب و کارها دخیل است همین امر باعث شده از تقاضای بالایی برخوردار باشد؛ البته بکارگیری نیروی کار بستگی زیادی به تحصیلات، تجربه و مهارت فرد متقاضی دارد. با وجود اینکه شغل حسابداری در لیست مشاغل مورد نیاز در اتریش قرار دارد؛ داشتن اطلاعات در مورد نرخ بیکاری در این کشور هم از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که جذب نیروی کار خارجی ارتباط مستقیمی با نرخ بیکاری در این کشور خواهد داشت. بهتر است متقاضی از پارامترهایی مانند نیروهای مشغول به کار و نیروی کار که متقاضی اشتغال در اتریش اطلاعاتی داشته باشد. در زیر نمودارهای عمومی نرخ بیکاری و نرخ بیکاری بر اساس جنسیت در اتریش را مشاهده می کنید:

نرخ بیکاری به طور عمومی، سن و جنسیت

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری اتریش

به طور کلی سه نوع ویزا برای متقاضیان اخذ ویزای کاری در اتریش وجود دارد.

 1.  کارت قرمز سفید قرمز
 2.  کارت آبی اروپا
 3. ویزای جستجوی کاراتریش.

در میان این طرق اخذ ویزای کار اتریش؛ ویزای کارت قرمز سفید قرمز با سهولت بیشتری قابل اخذ خواهد بود. این کارت به نیروی کار ماهر با ملیتی غیر از اتحادیه اروپا داده می شود. به منظور واجد شرایط شدن برای دریافت ویزای کارت قرمز سفید قرمز متقاضی می بایست از 100 امتیاز در نظر گرفته شده 70 امتیاز را کسب کند؛ این امتیازات بر اساس تجربه کاری، تحصیلات و مهارت در زبان در نظر گرفته می شود. اعتبار این کارت 24 ماه در نظر گرفته می شود و پس از آن می توان یک کارت قرمز سفید قرمز جدید دریافت کرد. کارت آبی اروپا نیز به نوعی از ویزای کار اطلاق می شود که بر شایستگی و مهارت نیروی کار با تابعیت غیر اتحادیه اروپا تمرکز دارد. افراد با تجربه و مهارت بالا، تحصیلات بالا که دارای پیشنهاد کار هم باشند؛ می توانند از این کارت برای اشتغال به کار در اتریش استفاده کنند. به نظر می رسد، این مورد برای مهاجرت حسابدار به اتریش مناسب باشد. ویزای جستجوی کار هم نوعی دیگر از ویزای کار در اتریش است. این نوع از ویزا مختص متقاضیانی است که پیشنهاد کار در اتریش را ندارند؛ برای اخذ این ویزا هم باید متقاضی امتیازی که از پارامتر هایی مانند تحصیلات، مهارت های خاص، تجربه کاری، تحصیل در اتریش، سن و پارامتر های دیگر بدست می آورد بالاتر از 70 باشد. ویزای جستجوی کار یک ویزا نیست بلکه مجوزی 6 ماهه است که فرد به جستجوی کار در اتریش بپردازد و سپس برای اخذ کارت قرمز سفید قرمز درخواست دهد.

تحصیل رشته مهندسی برق در اتریش

این مقاله را از دست ندهید: تحصیل رشته مهندسی برق در اتریش

در این مقاله ما تمام راه های تحصیل رشته مهندسی برق در اتریش را به شما خواهیم آموخت.

شرایط تحصیل حسابداری در اتریش

حسابداری از آن دسته از رشته ها است که علاقه و مهارت بالایی در دروسی مانند ریاضیات را می طلبد. برنامه لیسانس برای مهاجرت حسابدار به اتریش 3تا 4 سال به طول می انجامد؛ مقطع لیسانس رشته حسابداری دانشجویان را با اطلاعات مالی در سطوح مختلف آشنا می کند و سبب می شود که دانشجو با سیستم های مالی و اطلاعاتی آشنا شود تسلط به زبان آلمانی در سطح A2 و داشتن مدارک و ریز نمرات دبیرستان بای این مقطع الزامی است. به طور کلی تنها دو دانشگاه در اتریش لیسانس حسابداری را ارائه می کنند که یک دانشگاه در گراتس(دانشگاه علمی کاربردی Joanneum) و یک دانشگاه در شهر وین (دانشگاه خصوصی وبستر وین) است. پس از کارشناسی حسابداری نوبت به کارشناسی ارشد رشته حسابداری می رسد به طبع متقاضیان برای کارشناسی ارشد حسابداری بیشتر است زیرا علاقه مندان به رشته حسابداری طی تحصیل در دوره کارشناسی به این رشته علاقه مند شده اند و تصمیم به ورود به کارشناسی ارشد در اتریش گرفته اند. شرایط ورود به کارشناسی ارشد در رشته حسابداری اتریش اینگونه است که فرد متقاضی 24 واحد از درس های فارغ التحصیلی خود را تکمیل کرده باشد. تحصیل در این مقطع 1 تا 2 سال به طول خواهد انجامید؛ در این مقطع از زبان انگلیسی برای تدریس استفاده می شود. دانشگاه FHWien Studienänge der WKW در وین این رشته را برای علاقه مندان ارائه می دهد. مقطع دکترا در رشته حسابداری در اتریش سه سال طول می کشد که با تجزیه و تحلیل و پژوهش همراه خواهد بود زبان تدریس و تحصیل در این مقطع زبان انگلیسی و زبان آلمانی است.

هزینه تحصیل حسابداری در اتریش

هزینه های تحصیل در اتریش به نسبت مقطع، رشته و دانشگاه می تواند متفاوت باشد البته ناگفته نماند که از دانشجویان اتحادیه اروپا هیچ شهریه ای دریافت نمی شود؛ این در حالی است که دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا مستلزم پرداخت شهریه هستند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند؛ به طور میانگین ​​726.72 یورو بعلاوه 20 یورو به ازای عضویت اتحادیه دانشجویی و بیمه حوادث برای هر ترم می پردازند و دانشگاه هایی که تحت عنوان دانشگاه علمی کاربردی شناخته می شوند خود دانشگاه تصمیم می گیرد که چه مقدار شهریه اخذ کند که به طور متوسط بین 727 تا 7500 یورو در هر ترم متغیر است. نوبت به میزان شهریه ای می رسد که دانشگاه های خصوصی اخذ می کنند؛ این دانشگاه ها بین 3000 تا 23000 یورو در سال شهریه اخذ می کنند؛ برخی از رشته های تخصصی شهریه ای برابر با 35000 یورو هم پرداخت می کنند.

مهاجرت دندانپزشکان به اتریش

این مقاله را از دست ندهید: مهاجرت دندانپزشکان به اتریش

در این مقاله ما تمام راه های مهاجرت دندانپزشکان به اتریش را به شما خواهیم آموخت.

دانشگاه های اتریش برای تحصیل در رشته حسابداری

در این بخش به گرد آوری لیستی از دانشگاه های برتر در ارائه رشته حسابداری پرداخته ایم. این دانشگاه ها در رتبه بندی هایی که در سطح جهان، سطح اروپا و سطح ملی در رشته حسابداری دارای رتبه هایی هستند. مهاجرت حسابدار به اتریش جهت تحصیل در یکی از این دانشگاه های برتر مطمئناً نتیجه ای بسیار خوب به همراه خواهد داشت.

 • دانشگاه اقتصاد و بازرگانی وین
 • دانشگاه وین اتریش در وین
 • دانشگاه گراتس اتریش در گراتس
 • دانشگاه یوهانس کپلر لینز اتریش در لینز
 • دانشگاه اینسبروک اتریش در اینسبروک

شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی اتریش

مهاجرت حسابدار به اتریش یا به منظور کار در رشته تحصیلی خود است و یا به منظور ادامه تحصیل در رشته حسابداری در اتریش است. همانگونه که در مطالب قبلی هم ذکر شد کار در اتریش مستلزم ویزای کار است و همچنین تحصیل در اتریش هم نیازمند ویزای تحصیلی است؛ حال بحث چگونگی اخذ ویزای تحصیلی و مدارک مورد نیاز آن به میان می آید. دو نوع ویزای تحصیلی وجود دارد:

 • ویزای C (کوتاه مدت): اقامت و تحصیل در اتریش به مدت سه ماه است
 • ویزای D ( بلند مدت): اقامت و تحصیل در اتریش به مدت شش ماه است و قابل تغییر به اقامت دانشجویی.
 • برای اخذ ویزای تحصیلی به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:
 • پاسپورت معتبر
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • بیمه سفر که تا سقف 30 هزار یورو را پوشش دهد
 • عکس در اندازه پاسپورت
 • نامه پذیرش از دانشگاهی دراتریش
 • مدارک پرداخت شهریه
 • مدارک تحصیلی قبلی

حقوق حسابدار در اتریش

مهم ترین بخش مهاجرت حسابدار به اتریش بخث درآمدی است که فرد حسابدار قرار است از این راه کسب کند. پارامترهای زیادی اعم از تجربه، تحصیلات و مهارت و ... در میزان حقوق و دستمزد حسابدار در اتریش تاثیر دارد. به طور متوسط درآمد یک حسابدار در اتریش مبلغی حدود 3900 یورو در ماه است. در بیشترین حالت درآمد حسابدار 7830 یورو در ماه است و در کمترین حالت 1580 یورو در ماه است. رابطه جالبی بین سال های تجربه و درصد افزایش حقوق حسابدار در اتریش وجود دارد بدین صورت که حسابدار در سال های ابتدایی کسب تجربه به میزان بیشتری افزایش حقوق خواهد و این افزایش در 5 تا 10سال تجربه به اوج خود یعنی 36% افزایش حقوق می رسد از آن به بعد هم افزایش حقوق در سرازیری قرار می گیرد و کاهش می یابد.

هزینه زندگی در اتریش برای حسابداران

حسابداران هم مانند سایر افرادی که به اتریش مهاجرت می کنند؛ متحمل هزینه های زندگی در این کشور می شوند. این کشور از غنی ترین کشورهای جهان به حساب می آید. با این حساب هزینه زندگی در اتریش نسبت به سایر کشور های اروپایی کمتر است در ادامه برخی از هزینه های معمول را بررسی می کنیم:

 •  رستوران ها:

هزینه ای که برای غذا صرف می شود در اتریش تقریبا بالاست مثلا اگر بخواهید دو وعده غذا در رستوران میل کنید متحمل هزینه ای حدود 50 دلار خواهید شد بعلاوه برای نوشیدنی هم 3 تا 4 دلار دیگر باید بپردازید.

 • بازار ها:

به منظور صرفه جویی در هزینه بالای غذا در رستوران، اگر بخواهید مواد اولیه غذا ها را برای طبخ در منزل تهیه کنید حتما گذرتان به سوپرماکت ها خواهد افتاد و می توانید با قیمت کمتری مواد مورد نیاز را تهیه نمایید؛ لازم به ذکر است که در اروپا اتریش از کشورهایی به شمار می رود که هزینه خورد و خوراک بالایی دارد.

 • خدمات شهری (ماهانه):

تنها سرویسی که به نسبت ارزان تر است هزینه تلفن است؛ مابقی خدمات در ماه هزینه ای حدود 250 دلار هزینه دارند. هرچند برای این مورد قیمت ها بالاست ولی به نسبت امکانات و استاندارد هایی که در اتریش وجود دارد به صرفه بنظر می رسد.

 • ورزش و اوقات فراغت:

در اتریش به منظور پر کردن اوقات فراغت بویژه جوانان خدمات زیادی ارائه می شود. هزینه بلیط سینما 12 دلار است و هزینه باشگاه ورزشی در ماه حدود 35 دلار است.

مزایای مهاجرت حسابداران به اتریش

مهاجرت حسابداربه اتریش با مزایایی گوناگونی همراه خواهد بود اگر ابتدا بحث زندگی در اتریش راپیش بکشیم خواهیم فهمید که اتریش کشوری بسیار ثروتمند و پسشرفته است و ساکنان آن در رفاه کامل به سر می برند؛ سطح زندگی در این کشور بالاست. در اتریش در سال 2018 رتبه 12 برای قابل زندگی ترین کشور را کسب کرد. کشوری توریست پسند که مهاجران به اتریش هم حس خوبی نسبت به زندگی و ماندن در آنجا را تجربه می کنند. همانگونه که پیش از این هم گفته شد؛ اتریش از لحاظ کار رتبه 29 آسانی کار را بدست آورده است این بدان معنی است که قوانین وضع شده و حقوق و مزایا به نفع نیروی کار وضع شده است و به آنها اهمیت ویژه ای داده می شود. از نظر تحصیل در اتریش باید گفت که سطح علمی و کیفیت تحصیل در این کشور بسیار بالاست و فرهنگ آموزشی و سیاسی گسترده ای در این کشور وجود دارد. اتریش قلب اروپا است با هزینه های تحصیل و زندگی مقرون بصرفه تری نسبت به آمریکا، استرالیا و کانادا می توان زندگی کرد.

شرایط ویزای همراه برای مهاجرت حسابداران به اتریش

ویزای همراه به مجوزی اطلاق می شود که برای همراه بردن خانواده شامل فرزند زیر 18 سال و همسری بالای 21 سال استفاده می شود. کسانی که دارای اقامت دائم، کارت قرمز سفید قرمز و یا اقامت های بلند مدت مانند اقامت تحصیلی هستند می توانند از این نوع ویزا برای همراهی کردن خانواده خود استفاده کنند.

 • ویزای همراه در ویزای تحصیلی:

در این نوع از ویزا که دانشجو اقامت بلند مدتی را اخذ کرده است می تواند به منظور همراه بردن خانواده برای اخذ ویزای همراه در اتریش اقدام کند. امکان درخواست هم زمان ویزای تحصیلی و ویزای الحاق همسر وجود دارد و فرد دانشجو می تواند زمانی که قصد مهاجرت و رفتن به اتریش دارد خانواده را هم همزمان با خود به اتریش وارد کند. تنها باید فرد متقاضی اثبات تمکن مالی خود را نشان دهد.

 • ویزای همراه در ویزای کار اتریش:

افرادی که به منظور کار و پیدا کردن شغل به اتریش وارد می شوند می توانند ویزایی تحت عنوان ویزای همراه را برای همراه بردن خانواده خود اخذ نمایند که بواسطه آن اجازه خواهند یافت که خانواده خود را به این کشور وارد کنند. در این نوع ویزا هم تمکن مالی و توانایی پرداخت هزینه های زندگی از شروط اصلی اخذ ویزای همراه است.

شرایط اقامت و تابعیت حسابداران در اتریش

همانگونه که پیش از این هم گفته شد مهاجرت حسابدار به اتریش به دو صورت امکان پذیر است. از طرق تحصیل و از طریق کار که از طریق تحصیل دو نوع ویزا در دسترس دانشجویان است اگر ویزای نوع D که بلند مدت است را انتخاب کند می تواند قبل از اتمام تحصیل آن را به مجوز کار بدل کند و بواسطه آن پس از گذشت 5 سال اقامت قانونی که بیمه و مالیات پرداخت شده باشد و سطح زبان آلمانی B1 را کسب کرده باشید و بعلاوه در این 5 سال محل زندگی مشخص داشته باشید و درآمد مشخص کسب کرده باشید می توان اقامت دائم اتریش را دریافت کرد. درخواست کنندگان ویزای کاراگر بواسطه جستجوی کار به اتریش وارد شود بدون شک شش ماه تایم دارد که به جستجوی کار بپردازد و در صورت یافتن کار برای او کارت قرمز سفید قرمز صادر می شود که اعتبار 2 ساله خواهد داشت که 21 ماه بعد می توان آن را تمدید کرد. اینگونه فردی که بواسطه کار به اتریش مهاجرت کرده به مدت 5 سال در آنجا بوده و در صورت برآورده کردن شرایطی مانند زبان و تمکن مالی می تواند برای اقامت اتریش به صورت دائم درخواست دهد و یکسال بعد شرایط دریافت پاسپورت را خواهد داشت.

⬅️ چنانچه علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در باب مهاجرت حسابدار به اتریش هستید، اینجا کلیک کنید ➡️

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون مهاجرت به سایر کشورهای جهان می توانید از پکیج راهنمای گام به گام اخذ اقامت که تدریس جناب استاد ملک پور است استفاده نموده و در حد یک وکیل مهاجرت، اطلاعات لازم را کسب نمایید.

بنر گام به گام اخذ اقامت


سوالات متداول در مورد مهاجرت حسابدار به اتریش

مهاجرت حسابدار به اتریش به چند طریق امکان پذیر است؟

حسابداران یا برای تحصیل و یا به منظور اشتغال به کار به اتریش مهاجرت می کنند بنابراین می توانند از طریق ویزای کار و ویزای تحصیلی قدم در این راه بگذارند.

حقوق یک حسابدار که در پی مهاجرت حسابدار به اتریش حاصل می شود به طور متوسط چقدر است؟

حقوق حسابدار در ماه به طور متوسط 3900 یورو است.

برای مهاجرت حسابدار به اتریش به منظور تحصیل چند نوع ویزا وجود دارد؟

ویزای C (کوتاه مدت): اقامت و تحصیل در اتریش به مدت سه ماه است

ویزای D (بلند مدت): اقامت و تحصیل در اتریش به مدت شش ماه است و قابل تغییر به اقامت دانشجویی.

در مهاجرت حسابدار به اتریش دانشگاه های برتر اتریش در ارائه رشته حسابداری کدامند؟

دانشگاه اقتصاد و بازرگانی وین

دانشگاه وین اتریش در وین

دانشگاه گراتس اتریش در گراتس

دانشگاه یوهانس کپلر لینز اتریش در لینز

دانشگاه اینسبروک اتریش در اینسبروک

سخن پایانی درباره تحصیل مهاجرت حسابدار به اتریش

در این نوشتار به زوایای مهاجرت حسابدار به اتریش پرداخته شد و این نوع از مهاجرت از نظر اینکه هدف متقاضی تحصیل در رشته حسابداری و یا اشتغال به کار در این رشته باشد مورد بررسی دقیق قرار گرفت. اگر هدف از مهاجرت حسابدار به اتریش تحصیل باشد دانشگاه های برتری در رشته حسابداری اتریش معرفی شده اند که فرد با گرفتن پذیرش از آنها و اخذ یکی از دو نوع ویزای C , D می تواند به کشور اتریش وارد شود و ادامه تحصیل دهد. برای کار حسابدر در اتریش هم روش هایی ذکر شد که فرد بواسطه آنها به اتریش وارد شود و به کار اشتغال یابد؛ کارت قرمز سفید قرمز و ویزای جستجوی کار و کارت آبی اروپا از این راه ها هستند. مهاجرت حسابدار به اتریش با حقوق نسبتاً خوبی همراه خواهد بود زیرا حسابداری از مشاغل مورد نیاز در اتریش است. مادامی که شما به عنوان یک حسابدار علاقه مند به مهاجرت اتریش هستید می توانید با موسسه مشاوره MIE تماس بگیرید و سوالات و ابهامات خود را مرتفع کرده و از مشاوره رایگان این موسسه هم بهره مند شوید.


ثبت پرسش
مشاوره رایگان